QUUrlei. 5>fabs~öcric!it£tu Mevftt- ew ifursberiefitiu. Bedankt voor het beroep naar Borkelo door dr. P. A. Riedel, predikant le Oudorp. Oroll onderteekent in Recht voor allea het vol gende bericht „Onze vriend Domela Nieuwenhuis gaat gedurende eenigen tijd het land verlaten tot herstel zijnor in de Bastille geschokte gezondheid. Wij verzoeken alzoo, ons tot nader order als zijn gemachtigde te blijven be schouwen." In Juli zijn te Harderwijk bij het koloniaal werf- depót aangenomen 197 mannamelijk 68 nieuw aan geworven nederlanders 40 vreemdelingen en 89 onder officieren en minderenovergenomen van de verschil lende korpsen hier te lande. Be arr. rechtbank te Leeuwarden heeft een land bouwer te Minnertsga tot ƒ25 boete veroordeeld om dat bij een paard dat zich in het land eerst na veel moeite had laten ophalen in de sehuur met een touw vast gebonden en toen met een knuppel geslagen had. De Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank houdt hare 52 algemeen© vergadering te Arn- bem op den 27 en 28. Op de openbare vergadering welke door een zangkoor opgeluisterd zal worden zullen a!s sprekers optreden de heeren K. T. baron van Lijnden te Gravenhage Jules Robyns van Parijs, mr. D'Engelbronner en da. Herman de Ridder van 's-Gravenhage. In de huishoudelijke vergadering moet een nieuw lid van het hoofdbestuur verkozen worden in de plaats van dr. Kreenen (periodieke altr.). Het hoofdbestuur draagt het volgende drietal voorprof. Buys te Leideu mr. Boer, burgemeester van Utrecat en dr. Spaander te Ablekerk. In plaats van den heer Koch, als voorzitter opgetreden, worden voorgedragen de neeren ds. Sehuiier tot Peursum te Alkmaar, ds. van der Meu- len te Bolsward en dr. van Gheel Gilaemeester te 's-Gravenhage. De heer mr. M. J. Pijnappel heeft de benoeming tot lid der Eerste Kamer riet aaEg6"0men i omdat hij by de tweede lesing noch vóór de additioneels artikelen zou kunnen stemmen zonder zijn eigen overtuiging geweid aan te doen noch daar tegen, zoudor in strijd te handelen met de gebleken zienswijze van de meerderheid der Provinciale Staten. Het programma voor de opening der zifting van de Staten Generaal door den Koning op den 19 is vastgesteld overeenkomstig de daarvoor geldende ge bruiken. Te Graft is door de belangelooze bemoeiingen vau den heer A. Plaat, onderwijzer aldaar, eene gymnastiek- school opgericht. Een van de ingezetenen heeft daar voor een voldoend lokaal bescbikbiar gestild, Den 25 is hot 25 jaren geleden dat dr. P. J. B. K. Simon van der Aa, predikant bij de he v. gemeente te Purmerend de evangeliebediening aan vaardde. De heer dr C. W, Corts, gemeente-geneesheer te Wormerveer, heeft tegen 1 Oclober eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Den 24 heeft te Zaandam de arrondissements-ver- gadering van onderwijzers plaats, onder leiding van den nieuw benoemden arr. schoolopziener den beer D; André de la Porto te Haarlem. De heer J. A. Willink Wz. van Amsterdam, over leden te Driebergen, heeft aan de gemeente Driebergen, vrij van alle reehten en kosten, vermaakt de buitenplaats Beerschoten met al wat daarbij behoortdoch onder den last van vruchtgebruik ten behoeve van zijne weduwe, benevens eene som van f 30000 inschrijving op ééu der grootboeken van de nationale schuld onder eenige in het testament omschreven voorwaarden. De gemeenteraad heelt behoudens goedkeuring van Ged. Statendie legaten dankbaar aangenomen. Yoor de meer dan 340 onvervulde predikants plaatsen bij de ned. herv, kerk zijn thans slechts 7 kandidaten beroepbaar. De verpachtingen van het nagras brengen in Over- ijsel en Gelderland 10 a 20 pet. minder op dan in 1886, Te Rotterdam zal in de zaal Irene in den loop dezer maand een electriseh orgel gereed komen bet eerste van dien aard in Nederland. - Den 12 ongeveer ten elf ure 's avonds sloeg de bliksem in het winkelhuis van D. Komea te Spierdijk, hetwelk door de aanwezige brandbare stoffen tot den grond afbrandde. Het Amerikaansehe blad The World wijdt een om vangrijk artikel aan het bezoek, door de Koningin Emma der Nederlanden aan New-York gebracht. Het is twin tig jaar geledon sinds een hollandsch oorlogsschip die haven bezocht en het blad wijdt allen lof aan het stoomschip en zijn bemanning. Na een beschrijving van het fregat en een opsomming van de equipage waarbij de namen weder vermakelijk behandeld en soma geheel onkenbaar gemaakt zijn(de heer de Jong van Beek en Donk is in tweeën gedeeld en staat ter lijst ais de heeren de Yong van Beekea en Dark en wie de heer Biansonthankemars isis een raadsel, zegt The World „De zindelijkheid, waarvoor de hollanders door geheel de beschaafde wereld bekend zijn, is evengoed te vinden op hun oorlogsschepen als in hun woningen aan de Zuiderzee; van voor- tot achtersteven, van het tusschen- dek tot de ra alles blinkt, en het staal van de Krup- kanons is even smetteloos blauk als het baadje van den kanonnierdie er zorg voor draagt." De reporter van het blad heeft den luitenant Meiboom gevraagd „hoe het kwam dat de Hollanders die toch niet van de Duitechers hielden, toch bij hen kanonnen kochten", waarop de luitenant glimlachte „De Krupp-feanoanen zijn de teste. Holland is te klein om kanonnen op groote schaal te fabriceeren en zoo moeten wij ze wel bij onze buren koopen. Wij hadden vroeger Armstrongs, maar wij hebben ze als waardeloos wag moeten doen." De Koningin Etnrna was voor het publiek openge steld ter bezichtiging en ontving duizenden bezoekers die allen luide hunne bewondering over ailes wat zij zagen te kennen gaven. Vooral bewonderde men de matrozenwant een flinker en actiever troep heeft nima:er Brooklyn bezocht. Jaren geleden gaven de hollanders de engelschen op zee slaag, toen hun vloot triomphankelijk de Theems opzeilde, onder bevel van de admiralen Tromp en De Ruitermet een bezem aan den top van elke mast. De engelsche schrijver teekende uit wraak den bollandechen matroos als lompe, slobbige kerelsmet geen andere goede hoedanigheden dan ruwe dapperheid en een stricte gehoorzaamheid aan het commandowoord. Doch wie hen zag aan boord van de Koningin Emma was van een andere meening. De manschap was voor het grootste gedeelte jong met heldere oogengoed gevormdeschrandere trekken lenige ledematen en stevige spieren. Volgens den Prakt. Rathg. itn Obst- und Garten- bau" ontstaat de bitteren smaak van komkommers meestal tengevolge van de inwerking van de zonne stralen op de vrucht. Zoolang de komkommers in de schaduw van de bladeren liggen, behouden zij een zuiveren smaak. Indien echter groote hitte de bladeren zoodanig verslapt, dat zij de vruchten niet genoeg be- ochauwen, worden de komkommers bitter. Om zulks te vermijden, moet men voor behoorlijke beschaiuwing der vruchten door de bladeren zorgen en het verwelken er van door goede cultuur eu voldoende vochtigheid voorkomen. De heer Ooiman, van het departement van landbouw in de Vereeuigde StateD, heeft de aandacht er op ge vestigd dat in Australië het daar uit Europa ingevoerd konijn een ware plaag is geworden, en gelooft dat de invoer van dit dier in Amerika niet minder slechte gevo'gen zon hebben. Hij wenseht dat het Congres eene wet aannome, waarbij aan den betrokken ambte naar de macht wordt toegekend om het aan land bren gen van schadelijke dieren te beletten, en haalt daarbij de engelsche musch aan als voorbeeld van schade, die aangericht kftu worden door het ondoordacht invoeren van diersoorten uit de oude in de nieuwe wereld. Een zeldzaam verschijnsel houdt In de Weslfaalsehe Mark de landbouwers druk bezig. Geen mensch kan zich herinneren, ooit zoo weinig musachen gezien te hebben, als in dit jaar. Terwijl deze vogels anders in groote troepen over de velden fladderden, ziet men er thans slechts hier en daar een enkele vliegen. Het ware van belang (meent de Laudwirth vau Diekirch) te vernemen, of men 't zelfde ook elders heeft waar genomen, en hoe men zulks verklaren kan. Op 14 Aug. dés voormiddaga den 11 uur werd op de Primrose Valley Parm bij Worksep, Engeland, een brand gezien, die een hoop zuurvoeder (stack) had aangetast en een in de nabijheid staande graanmijt ernstig in gevaar Lragt. De Silo was 10 weken te voren boven den grond op eec houten onderstel opge stapeld en op de gewone manier geperst. Voor onge veer 8 dagen had een arbeider de draden losgemaakt, waarmee de hoop voeder in voortdurende drukking werd gehouden, en daarmee aan de dampkringslucht vrijen toegang tot dea hoop verleend. Daardoor ont stond gelegenheid tot zelfontbranding. De eigenaar leed eene schade van f 1600, welk bedrag de „Imperia! Company" vergoeden moet, omdat hij bij die instelling tegen brandschade verzekerd was zegt de bron, waaraan wij deze meededeeüng ontleanen. (Landb. Ct.) Da wetenschap en de kunst vermeien zich bij voort during in de beatudeering der Venus van Miios. Maak ten we dezer dagen melding van een herstellingsontwerp van onzen landgenoot dr. Fock to Utrecht, thans heelt de hoogleeraar-beeldhouwer M. A. Zur Straszen weer eene andere oplossing voorgesteld. Hij plaatst naast de Venus het beeld van den krijgs god Mars, dien zij door hare schoonheid bekoord had. Zij legt de linkerhand op zijnen rechterschouder en laat de rechter op zijnen linkerarm rusten. De geringe zorg, aan de uitvoering van het onderste gedeelte der linkerzijde van het beeld besteed, en het blijkbaar aan dien kant afgebroken voetstuk wettigen onder meer, volgens den hoogleeraar, de onderstelling, dat een tweede beeld naast de verrukkelijke vrouwen gestalte heeft gestaan. De groep is tentoongesteld is het Leipziger Kunst- verein en men vindt er eene afbeelding van in het laatste nummer der Illustrirte Zeitung. Voor het klassieke land van den windmolen zyn de proevendie thans bij de kaap de la Hèveaan de monding der Seine, worden genomen, van groot belang- Men wi! n.l. windmolens gebruiken voor-hst leveren van electriseh licht. Dat zij daartoe bij een flinke bries in staat zijn is duidelijk. De wieken brengen een een dynamo-electrische machine in biweging en deze levert op haar beurt het licht. De vraag is slechts of er op dagen met harden wind genoeg electriciteit kan worden opgehoopt, om ook op dagen zonder wind den electrisehen stroom te kunnen onderhouden. Dit zal de ervaring moeten leeren. De vuurtoren te kaap La Hève wordt nu door wind molens van licht voorzien. Gevaar voor uitgaan bestaat er niet, omdat de oorspronkelijke maehine nog behouden is en dus dadelijk in werking kan worden gesteld, als de molens weigeren. Lakt de proef, dan zal ook ons het electriseh licht wellicht reeds spoedig komen „aanwaaien." Een hotelhouder te Sila in Zwitserland vroeg voor zes kopjes koffie, die bij aan den Indisehen vorst Gaik- war van Baroda had geschonken, negentig francs. Toen men verontwaardigd tegen ean dergelijke afzetterij pro testeerde stelde hij zich met zestig tevreden. De boteihoudjrs van St. Morits wien hot geval ter oore kwam richtten een klacht tot don -president der maatschappij waartoe het hotel te Sila behoortmet het gevolg dat de verkooper der koffie van tien francs per kop werd weggejaagd. Eenige groote farmers uit de omstreken van Kokoma, in Howard County, Indiania zijn op den eigenaardigen, overigens echt amerikaanschen inval gekomen om cok gedurende den Dacht het oogsten te doen voortzetten en wel bij gaslicht. In de nabijheid der stad bevindt zich namelijk eene vermaarde natuurlijke gasbron, die per etmaal 15 mil joen kubieke voet gas oplevert. Uit die bron nu wordt het gas door buizen geleid naar de uitgestrekte graan velden, waar machinaal gemaaid en gebonden wordt, zoowel des daags als des nachts. VerBche ploegen arbeiders vervingen des avonds bet volk, dat des daags had gearbeidhet gas werd ontstoken en het fraaie weder stelde de landbouwers in staat binnen veel kor- teren tijd dan elders het graan van den akker ter markt te voeren. Dit zeldzame verschijnsel deed duizenden belangstel lenden en nieuwsgierigen naar Kokoma stroomen om getuige te zijn van dit weliswaar zeer natuurlijk maar toch zeldzaam geval. CORRESPONDENTIE. De weigering van een ingezonden stuk van den heer Goes, (zie advertentie hierachter) is het gevolg onzer overtuiging dat door de opname der stukken vaa de heeren Goes en Goede in onze nummers van 4 en II Sept. de zaak in ons blad van beide kanten genoeg zaam is behandeld. De Redactie, Leniging van den nood der arme overgebleven betrekkingen van de op 2 September verongelukte Eg- tnonder visschers zal slechts voor een klein gedeelte door de bewoners van Egtnond zelf kunnen geschieden. Naar wij uit goede bron vernemen, zal daarom een be roep worden gedaan op Alkmaars burgerij. Het corps offici; n der d.d. schutterij alhier, heeft besloten, nog in dezo maand eene soiree te organiseeren, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele der nagela'en betrekkingen dez.er verongelukte visschers. Wij ver trouwen, dat deze gelegenheid door velen zal worden aangegrepen om nuttig en op aangename wijze hun penningske te offeren. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 13 September. J. G., Sckoorl, wederspannigheid, 7 dagen gev. J. L., Egmondbinnen, wederspannigheid, 3 weken gev. J. B., Heiloo, mishandeling, 2 boeten van f 3 of 2 dagen hecht, en 5 boete of 3 dagen hecht. P. G. en J. v. 11., Helder, verduisteren van goederen, de eerste met verwijzing naar de militaire rechterde tweede 1 dag gev. J. K., eigenlijk J. B., Grootebroek, appèlzaak, vrijgesproken. K. B., Grootebroek, mishandeling, vrijgesproken. J. M., Berkhout, wederspannigheid, 7 dagen gev. C. RMedemblik, wederspannigheid, 6 maanden gev. J. M., Medemblik, wederspannigheid, 4 maanden gev. W. E. I)., huisvrouw van T. V. D., Helder, mishandeling, 1 boete van 1 15, subs. 8 dagen hecht. T. K., Helder, als boven, 1 maand gev. P. J. v. V., zonder vaste woonplaats, landlooperij, opvoeding in een verbeterhuis tot 1893. Alsmede 23 bedelaars tot verschillende straften veroordeeld. BURGERLIJKE STAN D. GETROUWD. 11 Sept. Adrianus Cornelis de Boer en Maria Catharina Hos. Cornelia Ulrich en Trijntje Groen. GEBOBEN. 8 Sept. Hendrik, Z, van Cornelis Hoogland en Jantje Phaft. 10 h JacobusZ. van Cornelis Kramer en Catharina Mar- garetha Jongemaets. 11 f Jacob, Z. van Klaas van den Berg en Anna de Heer. Pieter, Z van Jacob Roiuijn en Christina Anna Hazes. 12 Maria JohannaD. van Lorenz Heinrich Kammerer en Maria Johanna Nieuwenhuizen. OVERLEDEN. 10 Sept. Maria van Cornelis Brommer en Trijntje Govers, 4 j en 7 m. 11 Grietje Dolleman, echtgen. van Willem Kuijt, 30 j. Cornelis, Z. van Jacobus Schoen en Trijntje de Wit, 4 j en 5 m. 13 n Dirk Johannes, Z. van Anthonius Mannes en Maria IJpelaan 7 m. Alkmaar 12 Sept. Aangevoerd 10 Koeien en Ossen f 140 a 200, 187 vette Kalveren 35 a )00, 18 nucht. dito 10 a 16, 1019 Schapen 18 a 25, 124 vette Varkens /0,36 a 0,46 per P., 53 magere dito f 10 a 14. Amsterdam 12 Sept. Aardappelen. Eriesche Dokkumer jammen f 2,20 a 2,50, dito Eraneker dito 1,75 a 2,40, dito En gelsche f 1,50, dito Hamburgers 1,25 a 1,80, Geldersche blauwen 1,60 a 1,80, dito Stoelematters f 2,40 a 2,60, Pruisische Hamburgers 2,75 a 3, Noordwtjker zand /3a 3,50, Noord- wijker grave 1,50 a 3,25, liillegommer zand 3,75 a 4,25, Hillegommer grave f 3 a 4,25 IJpoIder blauwe 1,60. Aangevoerd 8 schepen Handel flauw. Raapkoeken 65 a 75, Lijnkoeken /7a 10,50 per 100 P. Petroleum onveranderd. Aangevoerd 654 Runderen, vette 0,50 a 0,65 per P., Melk en Kalfkoeien 110 a 250, 8 Graskalveren 12 a 20, 44 nucht. Kalveren f 5 a S140 Schapen en Lammeren f 20 en t 10, 410 vette Varkens 0,37 a 0,41 per P. Edam 10 Sept. Aangevoerd 424 stapels Kaas, wegende 27784 P., hoogste prijs 29. Haarlem 12 Sept. Witte Tarwe 7,10 a 6,80, Rogge/4,45 a 4,30 Haver /3 a, 2,80, Gerst f 4,80, Capucijners 7,75, Koolzaad f 7,20 a 7,10. Kampen 12 Sept. Boter per 20 "pond 24 a 27per 10 pond 12 a 13,50 per pond 1,10 a 1,20. Leiden 10 Sept. Boter per kwartvat le soort 58 a 64, 2e soort 50 a 56. Leeuwarden 9 Sept. Boter per kwartvat 53. Aangevoerd 1004 kwart- en 182 achtste en 46 zestiende vaten boter. Landen 12 Sept Aangevoerd. Runderen 3-4.6, 10000 Schapen en Lammeren 4-5.2, Kalveren 2.8-4.6, 10 Varkens 3.2-4. PEIl TELEGRAAV, Purmerend 13 Sept. Aangevoerd 28 Paarden, 41 Stieren, 466 Melk- en vette Koeien handel matig lager in prijs, 207 vette Kalveren 0,60 a 0,8) per P., 80 nucht. dito 6 a 20, beide handel vlug, 2783 Schapen en»Lammeren, lager in prijs, handel vlug, 131 vette Varkens f 0,38 a 0,46, handel vlug, 36L Biggen 3 a 6, handel stug, Kipeieren 3,50 a 4,25 per 100, 1827% P. Boter 1,15 )a 1,20 per P., 400 mud Appelen 1,50 a 2,50, 400 mud Peren f 2,50 a 3,50 per mud. Kleine Kaas 32,50 Middelbare /28, aangevoerd 379 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3