Negen en tachtigste Jaargang, 1887. i\0. Ill V K IJ 1) A G 16 SEPTEMBER. FEUILLETON, VERDWENEN STERREN Prijs der gewone Advertentiën Oebeelte. Geschiedkundige Novelle ISiuncttiAttb. ALKMAARSCHECOURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM>. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren aan de reeds in 1885 door hen ge maakte bepalingdat het gedurende de eerstvol gende marktdagen op ZATERDAG verboden is, op de VOORDAM met aangespannen wagens te rijden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Sept. 1887. L)e Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van heden herbenoemd hebben tot voorzitter der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen den heer P. BRUINVIS DE LANGE, terwijl gelijktijdig door hen benoemd is tot voor* zitter der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud van de wandelingen in den hout en de plantsoenen de heer C. W. BRUINVIS, beide tot het einde van dit jaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Sept. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de gemeente-begrooting dienst 1888, zooals zij den gemeenteraad is aangeboden, ter gemeente secretarie heden voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Sept. 1887. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. DUTTSCHLAND. De Keizer zag den 14 wegens den hevigen regen van de bijwoning van de oefeningen der troepen in het veld af. Prins Wilhelm en graaf Moltke waren daarbij tegenwoordig. Generaal Werder, een der bekende generaals in den fransch-duitschen oorlog van 1870, is den 12 overleden. ENGELAND. De Koningin heeft 1200 geschonken aan het fonds voor de slachtoffers van den schouwburg brand te Exeter. Hoogerhuis. Den 13 is het wetsontwerp tot oprichting van technische scholen in Schotland bij dorde lezing en de begrooting van financiën bij eerste lezing aangenomen. Den 14 ward laatsgenoemde begrooting voor goed aangenomen. Lagerhuis. Op eene vraag van den heer Harcourt antwoordde minister Balfour den 12, dat de heer Redvers Bulier zijn ontslag had genomen als ondersecretaris voor Ierland, niet wegens verschil van meening, maar omdat hij naar zijn vorigen post wilde terugkeeren. Wat betreft het recht der regeering om vergaderingen TAN MOBITZ LILIE. 16) Slot. XII. Het was in het najaar van 1852. Lonis Napoleon had onvermoeid aan de herstelling van het keizerrijk gewerkt en daarbij voor geld, titels en ridderorden ge willige helpers gevonden. Herhaalde reizen in de pro vinciën, voornamelijk naar het zniden, waar in Bordeaux het beroemde gevleugelde woord„Het keizerrijk is de vrede" gesproken werd, bereidden het volk voor tot de vestiging der nieuwe monarchie. De inderdaad vorstelijke pracht, die by deze gelegenheid ten toon gespreid werd, miste hare uitwerking niet. Den 7 November 1852 verklaarde de Senaat, dat het de wil van het volk was, het keizerrijk weder te her stellen; bij eene volksstemming werd dit besluit door 7.800.000 stemmen bevestigd. Den 2 December werd Napoleon III pleohtig tot Keizer der franschen uitga- roepen en het doel, dat de prins zich bad voorgesteld, was bereikt. Intusschen had hij het verkeer met de familie Montijo- Teba voortgezet en in de hofkringen werd reeds ge fluisterd van een huwelijk des Kejzers met Eugenie, de tweede dochter dier gravelijke familie. Inderdaad deelde Napoleon den22 Januari 1853 aan den ministerraad mede, te verbieden, herinnerde hijdat EorsterHarcourt en Spencer in 1882 meer dan 130 vergaderingen ver boden hadden. Daarna toonde hy aan, dat de redevoe ringen van Dillon O'Brien en anderen op die ver gaderingen gevaarlijk waren voor de openbare rust. De handeling der politie te Mitcbolstown geschiedde uit noodzakelijke zelfverdediging en was dan ook volko men gerechtvaardigd ondanks de aanvallen der oppo sitie. De regeering zou volharden bij hare staatkunde, welke zich ten doel stelde maatschappelijke grieven weg te nemen onder nadrukkelijke handhaving van wet en orde. Daardoor zou de verzoening met Ierland tot stand komen. In deze zitting werden twee iersche leden geschorst wegens onbetamelijke uitdrukkingen. De orddr-mini8ter Eergusson heeft den 13 verklaard, dat Portugal weigerde aan de suikerbijeenkomst deel te nemen omdat het geen belang bij de zaak heeft. De dag der bijeenkomst kon eerst worden vastgesteld nadat de mogendheden, die het meeste belang bij de zaak hebben, de uitnoodiging hadden beantwoord. Parnell's voorstel tot verdaging der beraadslaging, door Gladstone o. a. verdedigdwerd met 228 tegen 87 stemmen verworpen, terwijl na eene beraadslaging over de verschillende paragrafen die eenige uren duurde de wet op de geldmiddelen aangenomen werd. Vervol gens werden ook alle amendementen aangenomen, welke op de wet tot regeling van den arbeid in de kolen mijnen waren ingediend. De begrooting van financiën is in die zitting bij derde lezing aangenomenna eene beraadslaging van ver scheidene uren, waarbij de aanhangers van Parnell zich beklaagden, dat zij, die zich in Ierland wegens staatkun dige vergrijpen in hechtenis bevinden onder de wer king der nieuwe u tzonderingawet op denzelf.'en voet ais gewone misdadigers behandeld worden, .Minister Balfour verklaardeniet te kunnen begrijpenhoe verlangd kan wordendat aanhitsers tot het plegen van misdrijven op anderen voet behandeld worden dan de bedrijvers zeiven. Daarna werd het huis tot den 16 verdaagd, op welken dag het Parlement gesloten wordt. Ierland. Den 12 des avonds kwam de politie tus- schen beiden in eene twist tusechen bewoners van het dorp Ballyponeer bij Mitchelstown. De menigte viel onmiddellijk de politie-agenten aandie naar de ka zerne werden terug gedreven van waar zij twee ge weerschoten losten. Niemand werd gekwetst daar de menigte uiteen vloog maar toch werden vier personen in hechtenis genomen. Zoowel de algevaardigde Michael Davitt als de bur gemeester van Dublin hebben in openbare bijeenkomsten verklaard de houding der regeering af te keuren. ERANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft eindelijk besloten het congres der gemeenten niet te laten doorgaan. De uitnoodiging tot deelneming aan dat congres is gevolgd door eene mededeeiing aan de 37000 gemeenten in Erankrijk, dat het voorloopig uit gesteld is. dat hij voornemens was in het huwelijk te treden met gravin Eugenie de Montijo, eene tijding, welke in Parijs en in geheel Erankrijk groote vreugde veroorzaakte. Weliswaar werd dit huwelijk door sommigen uit de hoogste adelijke kringen sterk veroordeeld, vooral omdat Eugenie uit schotsche en spaansche ouders geboren was en men van het hoofd van den staat eene verbintenis met eene fransche familie verlangde, maar Napoleon wist ook in dit opzicht zijnen eigen wil en zijne eigen zelfstan digheid te doen geldenen stoorde zich volstrekt niet aan de zienswijze van anderen. Eenige dagen na het bekend worden der verloving keerde Eugenie in haar rijtuig van een bezoek naar het door hare familie bewoonde paleis terug. Zij was juist op het punt zich in huis te begeven, toen haar eene dame tegemoet trad, die haar den weg versperde. „Heb ik de eer gravin Eugenie Montijo te zien F" vroeg de vreemdelinge die met een buitenlandsch accent sprak. De aangesprokene maakte eene lichte buiging. „Dat is mijn naam", antwoordde zij in de veronder stelling eene dame der aristokratie voor zich te hebben, die zich reeds nu van de gunst der toekomstige Keizerin verzekeren wilde. „Gij zyt dus de bruid van Louis Napoleon F" vroeg de andere verder. „Van den Keizer der Eranschenwilt ge zeggen!" antwoordde Eugenie snel. „Zijne bruid moogt ge zijn, maar zijne vrouw zult ge nooit worden Dat is alleen mjjn rechtal hebt ge 't mij ontnomen 1" riep de andere met van toorn schitte rende oogen. Op hetzelfde oopenblik flikkerde een dolk in hare hand en wierp zij zich op Eugenie. Met eene snelle beweging had deze echter de hand met het doodelijke wapen ter zijde gestooten. Eenige seconden lang worstelden de beide vrouwen met elkan der Eugenie was door den plotselingen aanval zoo hevig ontsteld, dat zij niet in staat was, om hulp te roepen. Met eene sluwe berekening had miss Howard De graaf van Parijs heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij den monarchisten hunne gedragslijn voor schrijft. Hij gelooft, dat het algemeen stemrecht op wettige wijze tot de monarchie kan terugvoeren. Die monarchie zal op vrijzinnige grondslagen gevestigd zijn waken voor het werkelijk herstel van het parlemen taire stelselop vredelievende wijze aan Erankrijk den rang teruggeven welke het in Europa toekomtmet de mogendheden kunnen onderhandelen gelijktijdige verlichting brengen in de militaire lasten, welke Europa drukken en den vrede op kerkelijk en maatschappelijk gebied herstellen. SPANJE. De Koningin heeft den 11 te Bilbao eene groote receptie gehouden ter eere van den ver jaardag der prinses van Asturiën, waarop alle gezanten, 120 burgemeesters en 300 gemeenteraadsleden tegen woordig waren. Toen zij zich des avonds op het balkon vertoondejuichte de menigte haar met geestdrift toe. BULGARIJE. De berichtgever van hei Agentschap- Havas heeft een langdurig onderhoud met Vorst Eer- dinand gehad waarin hij in de levendigste bewoordin gen ontkendedat hij door eerzuchtige bedoelingen geleid was geworden.Veeleer had hij een offer gebracht in het belang van den europeasehen vrede. Ook werd hij niet door Oostenrijk geleidmaar volgde alleen de inspraak van zijn geweten. Rusland kan niet voorne mens zijn van Bulgarije eene russisehe provincie te maken er leefde niet één bulgaar meer, die van de zelfstandigheid van zijn land zou willen afzien. Verder verweet hij Rusland zijne tegenwoordige houding, ter wij! het er thans in had kunnen slagen, alle verbitte rende vraagstukken uit den weg te ruimen. Zijn plieht was hem duidelijk voorgeschreven en hij zou afwach ten. Verder weidde hij in het breede over de binnen- landsche staatkunde uit. ZUID-AMERIKA. Uit LimaPeru's hoofdstad wordt gemelddat ten gevolge van eene dynamiet-ont- pioffing aan het kantoor der in- en uitgaande reehten te Callao den 12 zes personen gedood en acht ge kwetst zijn. Bij kon. besluit van den 2 is bepaald, dat de vastgestelde diepgang van 7.20 el voor het Noordzee kanaal óók van toepassing is op het zijkanaal (G) naar Zaandam. Voor bet vervolg kunnen dus alle te IJmuiden binnenkomende vaartuigen met ongebroken lading Zaan dam bereiken. Den 11 des avonds had te Dordrecht, waar de geheele week het gerucht geloopen bad dat eenige scciaal-demokraten met Domeis Nieuwenhuis of een ander hoofd der partij zouden komen zich eene groote menigte verzameld voor een huis in de Grootekerksbuurt, het vergaderlokaalnaar men verspreiddevan eenige want deze was het juist den dolk gekozen omdat de knal van een schot onmiddelijk menschen zou doen toesnellen. Plotseling werd de engelsche door een paar stevige vuisten aangegrepen, de dolk haar uit de hand geslagen en zij zelve achteruit geworpen. Een paar politieagenten die de aanranding van verre hadden gezien sehoten ijlings toe en namen het meisje in ver zekerde bewaring. Toen Eugenie zich eenigczins hersteld had van den schrik door den onverwachten aanval veroorzaakt ontdekte zij op korten afstand een jonge man in de armoedige kleederdrnektzooals die in Spanje door de lagere klassen gedragen wordt. Met meer dan gewone belangstelling zag zij den vreemdeling aan, daarna snelde zij plotseling op hem toe en met den uitroep„Pedro zyt gij het werkelijk 1" nam zij dankbaar zijne beide handen in de hare. De voorname dame die eerstdaags den keizerlijken troon van Frankrijk bestijgen zou, weende bijna van vreugde bij het wederzien van den jongen Spanjaard, Zij nam hem mede in huis, waar men hem dwong zijne lotgevallen uitvoerig ta vertellen, Iu dien ongelukkigen nachttoen Maria en Bose- bella uit het dorp Jauda bevrijd waren geworden, had een der laatste schoten uit de geweren hunner vervol gers Pedro's rechterbeen getroffen. De honden waren zijn spoor gevolgd en zoo vonden de lieden van den houtvester den armen jongen den volgenden morgen en namen hem mede naar het dorp. Het duurde lang voor hij volkomen genezen was, ofschoon men het hem aan niets ontbreken liet, wat zijn herstel kon bevorderen. Eindelijk was hij weder in staat te loopen en begaf hij zich arm en berooid, op weg naar het dorp. Daar intusschen maarschalk Narvaez in ongenade was geval len en zijne plaats aan Espartero had moeten verruimen, bekommerde de houtvesternoch de andere beambten zich meer om de zaak en bestond er geen reden meer den jongen man gevangen te houden. Men liet hem rustig gaan zoo spoedig hij kon begaf hij zich naar het landhuis der familie Montijo.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1