r sociaal demokraten uit Dordrecht en omstreken. Toen de menigtewelke van tijd tot tijd liedjes zongal aangroeide werd zij door den commissaris van politie op kalme en bedaarde wijze uiteengedreven zonder dat iets bijzonders voorviel. Bij kon. besluit van den 12 is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal gedurende de vergadering, welke aanvangt den derden Maandag van September 1887, benoemd de heer jhr. mr. P. J. J. Eysinga benoemd lid dier Kamer. In den avond van den 12 is door den bliksem te Rijswijk een groote watermolen en te Ambt-Deu- tichem eene boerenhofstede afgebrandterwijl te Am sterdam een werkman K. Bekker genaamd bij het dicht doen van een openstaand raam in zijne woning aan de Egelantierstraathet gezicht verloren heeft door de helle bliksemstraaldie juist op dat oogenblik de lucht doorkliefde. De heer L'Hostedie den 12 'a namiddags om streeks 5 uren met zijn ballon te 's Gravenhage op steeg is te 5.20 nabij Bodegraven neergedaald. De ballon had eene hoogte van ongeveer 1600 el bereikt. De rederijkerskamer Kunst kweekt kennis van Schagerbrug, gaf den 12 te Kolhorn eene tooneelvoor- stelling, welke aan een talrijk opgekomen publiek zeer voldeed. Den 12 zijn te Hoorn nog de volgende bekroningen toegekend Onderafd. III, Aangespannen paarden van inlandseh of inlandseh gekruist rasvoor een twee- of vierwielig rijtuigle prijs, n°. 61 zwarte merrie van G, Bakker Pzn. te Venhuizen; 2e pr., n». 70, het paard van A. A. van den Berg te Haarlem 3e pr., n°. 66, zwarte merrie geb. in 1882, van 0. Stapel te Berkhout; E.V., n°s. 59 en 60, bruine bies, geb. in 1881, bruine bles, geb. in 1883Zijpe beiden van zusters C. Beerepoot te Binnenwijzend. Aangespannen paarden van vreemd rasgespannen voor een twee- of vierwielig rijtuig: le pr., n°. 81, A. A. van den Berg te Haarlem 2e pr., n°. 72, de bruinegeb. in 1884vader Nelson, moeder in landseh ras, H. Waiboer Azn. te Winkel; 3e pr., n°. 78, geb. 5 April 1881, te Mid woud van K. Koster Hzn, te Midwoui. De kantonrechter te 's Gravenhage beeft den 12 den eisch tot terugbetaling ven f 11,50, door den heer mr. J. W. H. M. van Idamga ingesteld tegen de ge meente 's-Gravenhage wegens naar zijne meening on verschuldigd betaalde belasting ter zake van eene stoeptrede en voetenkrabber aan zijne woning op ge meentegrond, ontzegd. Ten aanzien der hoofdzaak werd door den kanton rechter beslist dat voor de ontvankelijkheid van da condictio inde- biti alleen vereiseht wotdt, dat onverschuldigd is betaald, zonder dat daarbij (zooals de gemeente beweerd had) eenig protest bij de betaling noodig isdat art. 238 in verband mst de art. 240 en 254 der gemeentewet aan de gemeentebesturen de bevoegdheid geeft, rechten of loonan te heffen voor het gebruik of genot van gemeentewerken, bezittingen of inrichtingendat de gemeenteverordeningen van 8 December 1885 en 26 Januari 1886 heffingen toestaan voor het hebben van bijzondere werken op gemeentegrond; dat het onbetwist was, dat de eischer eene stoeptrede en een voetenkrab ber op gemeentegrond had; dat daaruit volgde, dat hij, met uitsluiting van ieder ander, het gebruik en genot had vau gedeelten van eene openbare bezitting der ge meente 's Gravenhage. Den 13 had te Schagen de jaarlijksche harddraverij plaats, waaraan 11 paarden deelnamen. De prijs f 200 werd gewonnen door den Concurrent van den heer P. W. Schippers te Charlois, bereden door den eigenaar; de le premie f 75 door Mariauna van den heer A. "Witteveen te Rauwerd, bereden door den heer 8. Witteveen; de 2e premie 25 door Emma van den heer A. de Ridder te Noord-IJpolderbereden door den heer A. Siderius. Het vuurwerk, dat des avonds af gestoken werdslaagde uitstekend en niettegenstaande het min gunstige weder, was let aantal bezoekers van buiten zeer groot. -— Den 13 is te Eist en Amerongen een groot deel van de tabak door den hagelslag tijdens een vrij hevig onweder neergeslagen. Men kan zich zijnen schrik voorstellen, toen hij verpam, dat de grafelijke familie Spanje verlaten en zich naar Parijs begeven bad. Dadelijk besloot bij ook daarheen te trekken. De lange weg over de Pyrenëen en door de bevolkte streken, die hij te voet aflegde, kostte hem ougeloofelijke inspanning, maar eindelijk toch kwam hij te Parijs aan. Veel gemakkelijker was het aldaar het paleis der Montijo's te vindenzijn goed geluk bracht hem daar juist op het oogenblik toen men zijne hulp zoo dringend noodig had. Als belooning voor zijne getrouwe diensten benoemde Eugenie hem tot haren lijfjager en toen op 29 Januari 1853 haar huweijk met Napoleon voltrokken werd, zat Pedro voor het eerst in de uniform van keizerlijk lijf- jsger naast den koetsier op den bok van het gala-rijtuig. Onder alle oplettendheden welke Eugenie bij gele genheid van haar huwelijk betoond werdenbevond zich ook een hartelijke brief van don Manoël, waarin deze haar gelukwenschte en tevens schriftelijk afscheid van haar nam. De ontdekking, dat Rosabella den hertog bemind had terwijl zij meende zooals bleek ten onrechte dat hij baar bemindehad hem diep ge- treffen hij drong op zijne verplaatsing aan en bij kreeg een kooge regseringspost in de portugeesehe koloniën. In den brief aan de jonge Keizerin lag eene verwelkte bloemhet was de gele roosdie Eugenie hem eens gezonden had en waarop zij zelve in sierlijke blauwe letters eeu groet aan hem geteekend had. Don Manoël wilde voor altijd met het verleden breken, niets moest hem meer er aan herinneren, want het had hem te zeer teleurgesteld en daarom ontdeed hij zich ook van dit weinig beteekenend bewijs van toege negenheid dat toch, zoo dikwijls hij het aanschouwde, de oude wonden zou hebben opengescheurd. Den 13 is het nieuwe werkhuis aan het einde van de Heerengracht te Zaandam geopend. Den 13 is te Zaandam overleden de heer J. Zwaardemaker Dz„ sedert 1881 lid der prov. staten van Noordholland voor het hoofdkiesdistrict Zaandam. Bij kon. besluit van den 13 zijn met ingang van den 1 October benoemd tot lid van het college van curatoren der rijks hoogeschool te Leiden de heer mr. J. G. Kist, te Utrecht de heer jhr. mr. J. Roëll en te Groningen de heer mr. B. van Roijen. Den 13 is te Amsterdam de tentoonstelling van boter en kaas op de voedingstentoonstelling geopend. Onder de bekroonden voor boter komt o. a. voor: de heer H. Buisman Rz. te Purmerend; voor kaas de heeren A. Harmens te Hoorn, A. Eriks te Petten en P. Boekei Cz. te Wieringerwaard; voor brood, beschuit en koek de heeren H. Stofp te Krommeniedijfc beschuit en H. A. Heijblom te Nieuwediep, brood. Den 14 is de Roos, beschuldigd van het toebren gen van slagen aan een rechercheur, tijdens de vernieling van het koffiehuis van Penning op het Waterlooplein te Amsterdam in Februari li., door het gerechtshof te Amsterdam wegens gebrek aan overtuigend bewijs vrij gesproken. De beer G. de Waard te Assen is den 14 bij herstemming tot lid der prov. staten gekozen met 570 van de 863 uitgebrachte stemmen. Den 14 zijn de leden van het letterkundig congres te Amsterdam eerst in eene zaal bij Krasnapolsky wel kom geheeten door den heer mr. J. N. van Hall en daarna ten stadhuize door het gemeentebestuur bij monde van den burgemeester den heer mr. G. van Tienhoven. Vervolgens hielden toespraken de heeren Delcroix, af gevaardigde der belgisehe regeering, die bedankte voor de hartelijke ontvangst, den Vlamingen bereid^ Jan van Ryswijck, die namens vele Vlamingen den burgemeester dank zeide voor zijne hartelijke eo welsprekende woorden, prof. Jhq ten Brink die een krachtig woord wijdde aan de stad Amsterdam en de heer van Hall voornoemd die den burgemeester bedankte voor den ondervonden steun bij de voorbereiding van het congres. Daarna be gaven de congresleden zich naar het marktplein der voedingstentoonstelliïig, waar zij met muziek ontvangen worden, terwijl de hellebaardiers aan den ingang ge schaard stonden. De heer Bergsma sprak ben toe waarop de lieer M. A. Perk namens de regelingscom missie antwoordde, In optocht, voorafgegaan door muziek, werd langs het met chineesche ballons en lampions ver lichte marktplein gegaan om van daar naar Krasna polsky terug te keeren en gezellig bijeen te blijven. Er waren ongeveer 80 belgisehe deelnemers en mevrouw Lina Schneider tegenwoordig. Lijst der getrokken prijzen in de loterij op den 14 ter gelegenheid van de tentoonstelling te Hoorn gehouden door de Hol). Maatschappij van Landbouw. No. 49 een hooischudder, „Boby"; No. 84 een ram, ge merkt I; No. 679 sea wanmolen; No. 693 een jaehtwagan- tje met paard en tuig; No. 799 een paard; No. 934 eon grasmaaivverktuig „Buckey's nieuw model; No. 1084 een Smith s rijenzaaiwerktuig; No. 1144 een bascule, No. 1377 eeu weegschaal met gewicht; No. 1440 een veebascule; No. 1787 ean ram, g, merkt II; No. 1876 een vee- voederkooktoestel; No. 2006 eeu handsaparator; No. 2695 een melkcontroleur; No. 2888 verzameling werktuigen voor zuivelbereiding voor eene Noardhollandsche boer derij; No. 2933 een paardenhooibark „Rausomea"; No. 2947 twee tuinbanken; No. 3210 een rain, gem. Ill; No, 3389 een ram, gemerkt IV; No. 3560 een bak- wagen; No, 3604 een boterkneeder; No, 3330 een ba rometer; No. 3831 een melkcontroleur; No. 4303 eea handstroosnijbank; No. 4325 zes roomkommen; No. 4376 een melkcontroleur; No. 4403 een stel maten; No. 4475 een tiiig; No. 4642 eea ram, gemerkt V; No. 5112 eea brandkast; No. 5161 eea barometer; No. 5366 een stel maten. Dea 14 dee morgens werd de molenaar van een watermolen aan het Vrouwenverdriet bij Westsaan, Maarten Kaayzoodanig door den bliksem getroffen dat men hem in bewusteloozen toestand vond. Ook sloeg de bliksem in een cacaomolen aldaar, zonder brand te veroorzaken. In de vorige week wierp te Msdemblik een aan den wielrijder onbekend persoon een zak met harde voorwerpen voor het wiel van den tweewialer waar- Een hard lot trof Rosabella. Op den avond, dat haar hart zulk oeue zware proef had moetea doorstaan, werd zij door zware zenuwkoortsen aaugetast en weken lang zweefde zij tusschen leven en dood. Toen eindelijk hare jonge krachten de ziekte overwonnen hadden, herstelde zij langzamerhand, maar bare geestvermogens waren ge krenkt. Slechts eene stille vereering voor den hertog van Artos was haar bijgebleven. Terwijl bare moeder zich meestal in Spanje ophield, bleef' Rosabella bij hare zuster Marie en haren zwager Artosdie alles deden om het ongelukkige lot van hst meisje zooveel mogelijk te verlichten. Twee jaren waren ver'oopen. Keizerin Eugenie was die algemeen bewonderde en benijde vronw gewerden, die niet alleen in zaken der mode den toon aangaf, maar ook in de hoogere politiek de handen in het spel had. Dit belette haar echter niet in vertrouwelijk verkeer met hare beide zusters en den hertog van Artos te blijven; de buitensporige weelde, welke door baar bij het fransche hof ingevoerd was, beviel hare moeder echter nietdie dan ook slechts zelden te Parijs vertoefde. Met moederlijke zorg omgaf Eugenie vooral hare jongste zusterdie haar veelvuldig in de Tuileriën bezoeken kwam; het stille, bleeke, eens zoo sehoone meisje, wekte steeds opnieuw haar diepste medelijden. Eens, bij een dergelijk bezoek waarbij toevallig ook de hertog en zijne vrouw tegenwoordig waren, stelde dé Keizerin voor de galerijen en schatten van het Louvre eens te gaan bezichtigen. Aldus geschiedde hetdoch Rosabella toonde weinig belangstelling in de kunstschat ten. Ook de grootsche scbilderijenverzameling boeide haar weinig; de grootste meesterstukken staarde zij on verschillig aan. Plotseling bleef zij als aaa den grond geworteld staan mede een jong mensch uit Andijk die gemeente bezocht,' waardoor de rijder tegen den grond viel en het voer tuig zwaar beschadigd en op dat oogenblik onbruikbaar was. Tot deskundigen voor de schatting der gasfabriek te "Wormerveer zijn benoemd door burg. en weth. de heer Polet te Middelburg door de beeren Sehretlen en Swaan de heer D. van der Horst te Leiden en door beide partijen de heer J. J. Roelants te Schiedam. - Dezer dagen zijn door den heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden in de duinen onder Zand- voort op één dag 53 patrijzen geschoten nog 2 meer dan voor een paar jaren op één dag het geval was. Tegen 18 October kunnen weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis geplaatst worden. Aan vragen tot plaatsing door hen, wier zonen daarvoor in aanmerking kunnen komen, moeten vóór 5 Oct. inge diend worden. Ged. Staten van Drente hebben de inschrijving opengesteld op twee 354 pet. geldleeningen, groot 40000 en 66000. De Standaard berichtdat de reden waarom de antirevolutionaire kiesvereeniging in bet distriet "Win schoten den heer Winkler Prins gestemd heeftdaarin gelegen is, dat hij zich verklaard heeft voor het gevoelen der 7 liberalen in sake onderwijs, terwijl de hoogleeraar Drucker aanbevolen werd door zijne geestverwanten, op grond dat hij de openbare school in de grondwet wil beveiligen. Bij besluit van den minister van financiën is aan de prov. inspecteurs der directe belastingen enz. mede gedeeld, dat het rijks-cachet n°. 890, in gebruik bij de ambtenaren te Amsterdam den 19 Augustus jl. in het water gevallen en niet teruggevonden is, en dat bij ontdekking van zegels, na dien dag met dat cachet ge steld die niet ais geldig worden aangemerkten de hoogste ambtenaar ter plaatse daarvan dadelijk moet worden onderricht, om een nader onderzoek in te stellen, Volgens het verslag van het Groot Noordhollandseh Begrafenisfonds, gevestigd te de Rijp bedroeg zijn kapitaal op 1 Juli 1887 637,348.44, tegen 606,925,76 op 1 Juli 1886, alzoo meer ƒ30,422,68. Het was ver deeld als volgt: inschrijving Grootboek f 339,450, hypo theken 293,150, vaste goederen 2500, kasgeld ƒ2248.44, samen ƒ637,348.44. 38 boden brachten zuiver 77,689 in, terwijl voor overledenen uitbetaald werd ƒ57,599,60 en aan kosten van beheer 7071,79. Het fonds telt 64,520 leden. Hendrikje P. te Ballo, gemeente Rolde, 26 jaren oud, die tot tweemalen toe getracht had haren twee den man H. Kuik te vergiftigen, is door de arr. rechtbank te Assen veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. De eisch was 15 jaren. Burg. en weth. van Amsterdam hebben naar aan leiding van de vele in den laatslen tijd voorgevallen schouwburgbranden op nieuw een onderzoek doen in stellen in boeverre de inrichting der aldaar aanwezige schouwburgen, uitgezonderd den stadsschouwburg, kan gezegd worden te voldoen aan de eiachen, die men met het oog op brandgevaar en ter beveiliging van schouw- burgpersoneel en publiek daaraan stellen moeten af gescheiden van dat onderzoek en van do voorschriften, met het oog op dat gevaar alsnog ten aanzien van eiken schouwburg in het bijzonder te geven, er in hst alge meen de aandacht op gevestigd dat in oogenblikken vau schrik de veiligheid grc-otendeels zal afhangen van de houding van het dienstdoende schouwburgpersoneel (suppoosten en anderen) en dat geen betere waarborgen voor doelmatig en kalm optreden te verkrijgen zijn dan wanneer dit personeel handelt in gemeenschap pelijk overleg met de manschappen der brandweer, met de bewaking in de schouwburgen belast en daar steeds aanwezig. Dit pverieg wordt stellig het moest bsvorderd, indien de beambten onder leiding van den kömmandant der brandweer geoefend worden in de wijze, waarop zij zich bij eene dergelijke ramp gedragen moeten waarom aan den kömmandant is opgedragen, zich hieromtrent met de ondernemers le verstaan wier krachtige mede werking daarvoor mede ingeroepen wordt. Domeia Nieuwenhuia heeft voor zijn vertrek naar het buitenland nog een bezoek aan Groningen gebracht. Met den ochtendtrein van 11,53 kwam hij daar aan Eene^ talrijke menigte zoowel aanhangers als nieuws gierigen waren op het stationsploin ou in de wacht- voor eene schilderij uit de oud-italiaansche school, welke het oordeel van Paris voorstelde een zinnebeelddat indertijd op het gemaskerd bal de oorzaak was gewor den van de diepste teleurstelling uit haar geheele leven. Zij sloeg de hand aan het voorhoofd en scheen een helder oogenblik te krijgen op hare bloedverwanten die alle moeite deden om haar van de schilderij te ver wijderen, sloeg zij geen acht. „Paris Paris, de jongeling met den gouden appel, waar zag ik dien vroeger fluisterde zij bij zich zeiven, en meer en meer scheen zij zich in de flauwe her innering van het verleden te verdiepen. „Ja hij gaf den prijs, die aan Venua toekwam, aan Minerva." „Kom Bella, ge zijt niet wel", sprak Maria bezorgd, „laat ons naar huis rijden, de buitenlucht zal u goed doen." Gewillig volgde de zieke haar in het rijtuig. Reeds acht dagen later bracht men haar naar het stille familiegraf op hot berkhof' Père-la-Cuaise. Nog prijkt daar heden een prachtig godenkteeken dat de Keizerin daar voor de vroeggestorvene liet oprichten ais eenig opschrift draagt het slechts de eenvoudige woorden „Zuster Rosabella." De nadere lotgevallen van Napoleon III en zijne gemalin Eugenie beboeren tot de geschiedenis; de beide sterren welke eens aan den politieken hemel van Eu ropa schitterden, verdwenen. Na den noodlottigen slag van Sedan was het gedaan met de glorie der Napo leons en hun naam werd door niemand meer ge noemd. Slechts eenmaal nog ging deze in alle be schaafde landen der wereld van mond tot mond toen de telegraaf den 9 Januari 1873 de tijding bracht dat de man voor vvien eens geheel Europa beefde, ge storven was. EINDE. g

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2