allerlei. Jbi&fcs-ïSerichten. mi M&uvsbexicfïtsn» kamers aanwezig. Het beBtuur bad Nieuwenhuia in de wachtkamer der 2 klasse willen ontvangen doeb het gedrang en de verschillende uitdrukkingen, tegen de sociaal-demokraten gebezigddeden den pachter be sluiten het bestuur naar het perron te verwjzen voor de ontvangst, In een met 2 paarden bespannen open rijtuig waaraan twee dichte rijtuigen vooraf gingen werd Nieuwenhuis naar het versierde lokaal „de Een dracht" gereden, eerst stapvoets, doch later in draf, toen de menigte de bekende liedjes op hem begon te zingen. In dab lokaal waren om 10 uur reeds zoovele menscken bijeen, dat van zilten geen sprake was Te 1 uur ving de vergadering aan en zonder dat men het wist was Domela Nieuwenhuis door de achterdeur naar den trein van 5 uur gegaan. De straat waarin het ver gaderlokaal staat, was geheel door de politie afgezet terwijl de infanteristen in de kazerne gereed stonden om zoo noodig uit te rukken. Op een verzoek om ver gunning tot het houden van een optocht met vaandel en banieren was afwijzend beschikt. Beroepen by de ned. kerv. gemeente te Twiak ds. D. A. Briaberink te Rokkanje. Een voorstel tot afschaffing der presentiegelden voor de raadsleden is door den gemeenteraad van Wa- geningen mat op éóu na algeineene stemmen verworpen. De overeenkomst met den slager J. Leyne te Middelburg voor de levering van vleesch aan het gar nizoen, is tengevolge van het gebeurde, door den minis ter van oorlog ontbonden. Benoemd tot onderwijzeres te Oostvoorne mej. T. Kopij te Spanbroek. De maker van het voor den minister van justitie beieedigend gedichtdat bij het onlangs door Domela Nieuwenhuis aan Amsterdam gebracht bezoek onder de menigte verspreid werd, volgens Hecht voor allen P.O. de Rujter, wordt gerechtelijk vervolgd. -— De nieuwe cursus aan de Rijks- landbouwschool te Wageningen is aangevangen met 119 leerlingen en 3 toehoorders. De heer I. J de Bassy is door het departement Amsterdam ook gekozen als a gemeen secretaris van do Maatschappij tot Nut van 't Aigemeei. Van do eeno zijde wordt gemeld, dat de heer mr. W. K, baron van üedem burgemeester van Hoorn en tan de andere zijde, dat de heer mr. A. J. Roest, officier van justitie te Rotterdamtot burgemeester van 's Gravenhage is voorgedragen. Te Utrecht wordt door de politie een onderzoek in gesteld naar de personen die j.l. Zondag aan de ver woesting bianen het „Kromme Ryusehe bierhuis" deel namen. Gisteren namiddag is in eene sloot aan den Rjs- wijkschen weg bij eone brug door een aldaar woonachtig persoon gevonden het lijkje van een usgeboren bind gewikkeld in een laken en waaraan met een touw twee strijkijzers waren bevestigd. Het lijkje is door do Haagseke politie naar het ziekenhuis vervoerd. Uit den Haag wordt gemeld: Gisteren avond is de hulp der in de nabijheid ge stat! onneerde politie iugerocpen door de eehtgenoote van den heer da B., wonende in de Batjanstrast alhierwelke dime met twee harer biuderen de echtelijke woning was ontvlucht daar volgens hora mededeeliogen haar man in opgewonden toestand met moord dreigde ea den inboedel stuk sloeg. Twee politieagenten, die ter assistentie in de woning waren binnengetredenmoesten eveneens liGt huis ver laten, omdat de opgewonden bewoner met eene revolver op hen schoot. Da kogel drong in do onmiddellijke nabijheid van de agenten ia den muur. Heden oc'otend te half acht ure is de B. door vier agenten op straat gearresteerd en overgebracht naar het bureau van politie aan do Nieuwe Haven. Hy was bij zijne arrestatie nog in het bezit van eone revolver, met 4 patronen geladen. Hef kogeltje, dat de B. uit zijne revolver loste, is in den trapmuur teruggevonden en door de politie ia beslag genomen als overtuigingssiuk, De aangehoudene moet erkend hebben dat hij met het wapen heeft gescholen, maar beweert dat te hebben gedaan in de vaste meeningdat de politieagenten reeds zijn huis hadden verlaten. -— Nadat de voorzitter van de aldeeling Rotterdam van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond de beer Th. de Rotde laatst gehouden maandelijksche vergadering geopend had met eene toespraak waarin hij zijne diepe verontwaardiging te kennen had gegeven over de te Rotterdam voorgevallen ongeregeldheden werd met daverende toejuichingen het volgende voorstel aan genomen „Da vergadering der afdeeliog Rotterdam van het Algemeen Nederlandse lie Werkliedenverbond spreekt hare verontwaardiging uit over de ernstige baidad'g- hedendie door eene bandeloozeniets te verlieren hebbende menigte onder bet oog van de regeerin» zijn gepleegd en toegelaten; spieekt de wenschelijk- beid uit, dringt er zelfs op aan, dat de openbare macht beslist optrede daar waar hst leven en de eigendom van burgers wordt bedreigd zonde? acht te gevenwelke beginselen de rustige burgers op maatschappelijke, staat kundige of godsdienstige richting mogen belijden." In de vorgaderiGg der afd. Kralingen van dat Ver bond werd de volgende motie aangenomen „De vergadering spreekt hare diepe verontwaardiging uit over de hoogst ernstige ongeregeldheden door eene bandelooze menigte in de afgeloopea week te R utter- dam gepleegd en driogt er ernstig op aan dat de openbare macht voortaan beslist optrede daar waar de veiligheid der ruitige burgers wordt bedreigd. Een der leden uitte zijne verontwaardigingdat vele goedgezinde burgers op bedreiging van het gepeupel genoodzaakt werden de nationale viag uit te steken, welke, naar zijne meening, te heilig was om haar voor zulk een doel te ontplooien. Aan de op Woensdag jl, te Egmoni aan den Boef gehouden harddraverij door paarden uit de ge meente Egmondbianen, werd door 13 liefhebbers deel genomen, de prijs, bestaande uit een tilburytuig werd behaald door Wiibeimiua, eigenaar P. Zuurbier, berijder J. de Wit; de le premie, eon hoofdstel met zweep, door Prinses, eigenaar J. Noort Jr., berjder R. Groot; de 2e premieeen paardendek, door Annaeigenaar J. de Wit, berijder dezelfde; behoudens een klein ongeval liep alles in de beste orde af en werden de prijzen daarna met een toepasselijk woord aan de over winnaars uitgereikt. In de Gemeente-Stem van 12 September leest men het volgende Aan de Redactie der Gemeente-Stem. In 1887 is door de wet aan de gemeenten Alkmaar, Hoorn en Purmerend toegestaan tot en met 1889 wik- en weegloonen tot zeker maximum te heffen. Wat zijn nu wikloonen Op deze vraag heb ik nog geen be vredigend antwoord kunnen verkrijgen. Een getrouw lezer. Wanneer men eene hoeveelheid goederen in vers&hillende ongelijke partijen laat afwegen en daarvoor meer moet be talen dan wanneer de goederen in ééns worden gewogen, dan wordt dat meerdere wikloongenoemd. Zóó luidt de ons door een man van het vak verstrekte informatie, voor loier juist heid wij echter niet kunnen instaan. Mochten er onder onze lezers zijndie zich met dit antwoord niet kunnen vereenigen, dan zijn- wij gaarne bereidhun gevoelen in ons blad op te nemen. Een 60jarig huwelijk behoort niet tot de dagelijks voorkomende gebeurtenissen. Daarom verdient het ver melding, dat aan een paar te Rotterdam eerstdaags het voorrecht van zulk eene langdurigs echtvereeniging za! te beurt vallen. De man heet Wilhelmus Eriets en de vrouw Geertruida de Kuegt, en de datum van hun feest is 19 September. Hunne woonplaats isOranjegang (Gedempte Eransehe watertje) No. 37®. Als eene andere bijzonderheid verdient nog vermel ding, dat de vrouw reeds gedurende 64 jaren het beroep van moaselenvrouw heeft uitgeoefend en gedurende ai die jaren onafgebroken hare standplaats had op het Roode Zand. De man was vroeger metselaar en ge durende dertig jaren bij de nachfcpoiitie in dienst. Nog altijd genieten de oudjes eene goede gezondheid. Van de 21 kinderen, uit bun huwelijk geboren, zijn alleen neg maar bet oudste en het jongste in leven. Niet genoeg kan de aandacht gevestigd worden en Schorer's Eamilienbiatl dost het daarom op de dwaze gewoonte om bedden, zoodra zij verlaten zijn, weder aan kant te maken en er bovendien eone sprei op te leggen. Immers, iedereen kan begrijpen dat zoo'n „opgemaakt" bed, dat minstens 8 uur beslapen is, niet behoorlijk heeft gelucht. Ea toch maken van de tien huisyrouwen minstens negen zich aan d se zonde schul dig. Uit een gezondsheidsoogpunt mag hiertegen dus wel eens gewaarschuwd worden. Wanneer men mag aannemen, dat er evenveel ciga- ratten door den rooker zelf gerold worden als er uit de fabrieken komen, dan worden er in Amerika jaar lijks 2400 000.000 cigaretten in a ch en rook om gezet. New-York StateVirginia en North Carlonia hebben het monopolie dezer fabricatie. Uit Europa worden jaarlijks ongeveer 50.000.000 stuks ingevoerd. Een belg heeft op een rijwiel een reisje om de we reld- gemaakt. Hij ging door Erankrijk Duitschland en Hongarje vervolgens door ConstaatinopelErzer- roem Teheran Afghanistan en India om in China zijn uitstapj te eindigen. H j had slechts een klein valies en ecu revolver bij zich des nachts sliep hij meest a! op den grond, in zijn reisdeken gewikkeld naast zju ijzeren paardzooals de Aziatische nomaden het tweewiel noemden. Hy meldde dat de wegen van Middel-Azië platgeraden en bard geworden zijn door da kameolen en gemakke lijk door de bicycle konden bereden worden. Zoo heeft lij 200 engelsche mjlen in de laatste drie dagen voor zijne aankomst te Teheran afgelegddas meer dan 100 kilometer per dag. In al de stedenwaar bj tot Constantinopel kwam werd de reiziger goed ontvangenmaar in Klein-Azië werd hij tweemaal aangevallen en moest vaa zijn revolver gebruik maken. In China werd hj door de inboorlingen taet steenen geworpen zij hielden hem voor een boozen geest. Te Kiugarisso baalden bet volk zijn rijwiel uiteen en hij zelf moest door da troepen beschermd worden. Des nachts vertrok hij in een bootje naar Shangaï In Japan wekte hij geen verbazing. Daar had men reeds van rijwielen gehoord. De bicycle werd zóó dikwijls hersteld, dat er niets van het oorspronkelijk instrument is ove;gebleven. Eenige weken geleden meldde zich bij zekeren heer Valentin! te Luxemburg een landgenoot van dezen aan, zich Giacomo Mignone noemende die vertelde dat hy ven een Amerikaanschen oom geërfd bad en nu voor zja pleizier op reis was. De beide mannen werden bevriend en maakten uitstapjes in de omstreken. Bij eon van hun tochtjes sloot zich een derde Italiaan, Etniiio Eama bij hen aan. Na een gezellig dinar ver telde Mignome aan Valentini, dat hj aan eene ge wichtige handelsonderneming bezig was en bianen 2 dagen 16,000 francs noodig had. Gaarne was hij be reid om een kist met engelseh goudgeld als pand ach ter te laten. Valentini stemde toe en leende hem de gevraagde som in ruil voor het kistje. Zyne eehtgenoote voegde daar nog 0000 francs bij. Intnsschen verscheen da reeds genoemde heer Eama met een valies bij zich. Toen taan goed gegeten en gedronken had ging hst gezel schap uiteen. Eama gaf aan het dienstmeisje een goud stuk als fooi. Toen de heeren niet op den bepaalden tijd verschenen, opende men het kistje en nu bemerkte de arme Valentini, dat het met looden pijpen gevuld was Wairschjnljk had Fama het kistje mat geld in een onbewaakt oogenblik verwisseld. De rijksbank te St. Petersburg is het slachtoffer ge worden van een sluwen bedrieger. Toen haar het lot gepresenteerd werd, waarop bij de laatste trekking der binnenlandsche leening een prijs van 100.000 roebels gevallen was, bleek, dat dezelfde som reeds eenige dagen geleden op een valsch lot met hetzelfde nummer was uitbetaald. De baak betaalde nu de som van 100.000 r. ten tweeden male, doch gaf tevens het geval aanzoodat er nu naar den eersten ontvauger van de som een scherp onderzoek ingesteld wordt, In de wijk Newinton-Buts te Londen heersckte Za terdag 11. niet weinig opgewondenheid, toen op eens de politie zich in sterk aantal aldaar kwam vertoonen. Men wist niet wat te moeten denken, totdat eindelijk bleek, dat het de Clok Tower Club gold, een gezelsehap, dat in genoemde wijk geregeld bjeen komt, om zich in hat gebeim met allerlei hazardspelen bezig te honden. Niet minder dan tachtig spelers werden gearresteerd onder hen waren knapen van 16 en mannen van 60 jaar. De oploop op straat was zóó groot, dat de rij tuigen niet meer konden passeeren, en de politie heeft niet weinig moeite gehad om al de arrestanten in ver zekerde bewaring te brengen, aangezien deze van tijd tot tijd een beroep deden op bekenden onder het pu bliek om hen te helpen. Onder de personen, die de Keizerin van Rusland op hare reis in Denemarkeu vergezellen, bevindt zich ook dökter Bottkin, die altjd in de omgeving der vorstin is. Deze geneesheer mag zich naar aanleiding van het volgende voorval voortdurend in de gunst der czarewska verheugen. Op zekeren dag werd hj in het winter paleis te Sint-Petersburg ontboden, daar de keizerin ongesteld was. Hj haastte zich aan dat bevel gevolg te geven en eischte, daar aangekomen, dat de vorstin zich zou ontkleeden, opdat hij haar zou kannen onder zoeken. Zj weigerde echter, waarop de dokter veront waardigd hot paleis verliet, na, misschien wel een weinig al te zeer uit de hoogte, de opmerking gemaakt te hebben, dat bij zich inet zulke zieken niet wenschte bezig te houden. Deze flinke handelwijze gaf den czaar aanleiding, dokter Bottkin aan het hof te roepen en beai tegen een jaarlijks traktement van 100,000 roebels, op te dragen voord tdurand een waakzaam oog te houden op den gezondheidstoestand der keizerin. Prof. Wiggins heeft voorspeld, dat de ergste, hevig ste storm der 19e eeuw in Amerika en West-Europa zal plaats hebben op 17 September s.s. Dit is volgens hem, „de Sarrby" storm dienaar zijne berekening om de 5461 dagen terugkomt en die het laatst woedde 7 October 1869. Volgens hem zou 20 dezer de sto m zjn maximum bereiken, en gevolgd worden door Lerige aardbevingen. Mocht die voorspellingen uitkomen zegt De In genieur, dan zou men zich later wellicht herrineren op één van die dagen iets vreemds te hebben opgemerkt, dat men echter verzuimd heeft, met dag en uur op te teekeaen. Daarom zou het wel van belang wezenzoo de water-en woer-waarnemers do moeite namen om in de dagen vau 17—20 dezer elke buiten de gewone waarnemingsuren zich voordoendo buitengewone omstan digheid te vermeldenen zoo zij in het bezit zijn van een barometer of magneetnaaldden stand van die instrumenten meermalen te willen opleekenen. Een ea ander zou later de mogelijkheid openen om, zoo het der moeite waard ware iels naders omtrent deze voor spellingen mede te deelen. Donderdag 15 Sept. By do herstemming van leden der 2e Kamer der Staten Generaal werd té Winschoten prof. Drucker ge kozen met 606 stemmen; de heer Winkler Prins verkreeg 504 stemmen en te Leiden de heeren O baron van Waasenaor van Catwijck en Donaer met 1415 en 1393 stemmen terwijl de heeren Smeele en Nunen er 1042 en 1029 verkregen. BatrssEL, Uit vertrouwde bron vernemen wj clat het gebeurde tusscben Engelsche en Belgische vischschui- ten eene eenvoudige aanvaring was, veroorzaakt door het ontbrekend licht der engelsche schuit. Niemand is verongeluktde opgewondenheid der Oztoudensche visaehers heeft opgehouden en de engelsche vi.sobers los- sen geregeld zonder bemoeilijking hunne visch te Ostende. Door het departement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 'fc Algemeen werd den 13 besloten, tot algemeen secretaris Voortedragen den heer I. J. Baesy te Bloemendaal, den derden kandidaat op het drietal. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 13 Sept. LuitzenZ. van Durk Dekker ea Immetjs Schuit. Janna MagdalenaD. vau Jacob Dolleman en Riuske Harder. - Jacobus Johannes, Z. van Dirk Jacobus Johannes Poll ea Adriana Cornelia Termaat. 15 AdriauusZ. van Adrijnus Schouten en Barbara Hoogland. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 14 September. Door den Notaris H. METMAN. -- 1. HuisAchterwegB 2036 .64. Str. D Rozenhart f 1125, Opgehouden op n 55, 2. Huis, üruivenlaanC 732, .01.60. Str. J. MuLjsn 1135, Verhoogd door denzelfde met 25, 3. Tuin, aldaar, C 732 .01.60. Str. D. Bakker235, Verhoogd door deuzelfde met 5, Amterdam 14 Sept. Aardappelen. Eriescke Dokkumer jammen f 2,10 a 2,30, dito Eraneker dito t 2 a 2,10, dito En gelsche 1,50, dito Hamburgers f 1,60 a 1,75, Geldersche

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3