Ëittnenlaub. SUieriet* &tabg-Bericfitcn. kw f&tuvahtvie&tet- Bij den gemeenteraad van Botterdam is den 15 o. a. een adrea ingekomen van B. Vermeulen, pakhuis knecht, wonende aan het Achterklooater, houdende ver zoek om schadevergoeding van we ge de gemeente voor de schadeaan zijne woning toegebracht tijdens de ongeregeldheden van den 8 hebbende hij te vergeefs naar hulp der politie uitgezien om hem tegen het ge weld te beschermen. Burg. en weth. stelden voor te antwoorden dat zij met leedwezen van het gebeurde hebben kennis genomen; dat zij aannemen, dat de feiten werkeljjk zich aldus hebben voorgedaandoch dat er geen sprake kan zijn van vergoeding der schade van gemeentewege op grond van verzuim der overheid. Voor zoover burg. en weth. kunnen nagaan, heeft de politie haar plicht gedaan. Zij die op dien avond geweld pleegden hebben zich met eene groote schuld beladen en moeten daarvan de verantwoordelijkheid dragen, niet de gemeente. Dit voorstel is ter visie gelegd. Den 16 heeft prof. de Vries op de algomeene vergadering van het taal- en letterkundig congres te Amsterdam onder toejuiching het woord gevoerd tot het doen eener mededeeüng betreffende het woordenboek waartoe hij, als lasthebber der congressen zich verplicht gevoelde. Hij voelde zich gelukkig, er over te kunnen spreken en achtte het niet onnoodig in enkele ge schiedkundige herinneringen te treden betreffende het ontstaan en den voortgang van dat woordenboek. In schoongebouwde zinnen schetste hij voor het aandachtig gehoor de geschiedenis van zijn arbeid daarbij hulde brengende aan de verschillende medewerkers. In ieder geval waren al de bouwstoffen verzameld en reeds 35 afleveringen verschenen het kwam nu aan op de uit werking. Er waren jeugdige taalkundigen, uitstekend geschikt om dit te doen, maar zij konden het niet doen omdat het geld ontbrak om lien voor hunne moe ie te beloonen. Hij erkende dankbaar de hulp der nederl. en der belg. regeeringen, die samen f 1500 gaven voor elke aflevering. Hij had gehoopt en herhaalde dat hier (te meer omdat hijzelf iederen dag een dag ouder wordt), dat er pogingen zouden zijn aangewend om maatregelen te nemen tegen den tijd, dat hij eenmaal zou komeu te vallen om aldus het gedane werk voor de natie te bewaren, als een steunpunt onzer nationa liteit. Een volk das fier is op zijne taal, kan zijne at hankelijkbeid niet verliezen (daverende toejuichingen). Als in drie werelddeelen onze taal wordt gesprokeD moeten wij Nederlanders allereerst zorgendat het Nederlandsch Woordenboek tot stand komt. Met eene schitterend, warm slot, dat van zijn idealisme een spre kend getuigenis aflegde, eindigde hij zijne ontboezeming, die daverend werd toegejuicht. De voorzitter, die zich als idealist in geldzaken deed kennen sprak den wenecb uitdat dit bezwaar zou worden opgeheven. De heer Jan van Beers deelde mede, dat de gemeente Antwerpen 100 frc. per aflevering meer zal betalen, terwijl de heer Laurillard voorstelde de oprichting eener commissie van bijstand bij het Woordenboek, zoowel om de geldelijke bezwaren te helpen uit den weg te ruimen als om te waken tegen den tijd dat prof. de Vries er niet meer voor zal kunnen waken. Prof. Quack stelde voorreeds den 17 er over te spreken, of het anders op te dragen aan de bestendige commissie, die dan maar iets moet uitrichten. Mej. E. Eogteloo te Heerhugowaard is benoemd tot inwonend leerlinge aan de kweekschool voor vroed vrouwen te Amsterdam. De socialisten aan de Zaan hebben eene der hun nen verloreneene vrouwdie zich bekeerd heelt. Vroeger was ze zéé ijverig, dat ze het niet bij de woord zoolang je maar wiltik ben zoo blij als een engeldat ik op de Dogana mijne Havanahs heb kunnen binnensmokkelenwant die verschrikkelijke italiaansche regie-sigaren louter van gedroogde kool bladeren gerold maken mij waarachtig ziek. Book je ook Neem er dan eene van mijde mijnen zijn op z'n minst beter»dan die Cavours en Romanos, die men in het land der Appenijnen erg lokker schijnt te vinden, doch waarvan ik bij de vijf eerste trekken misselijk word. Dus, waar ik vandaan kom, wil je weten, he? Dat zal ik je zeggen. Begelrecht uit Tunis, man, waar ik reeds sedert twee jaren eene betrekking heb aan het con sulaat. Je zult je herinneren, dat die verd schulden mij noodzaakten, spoedig na bet einde van den veldtocht, de uniform uit te trekken en voorgoed aan den kapstok te hangen en in de stijve, maar meer soliede burger- jas een goed heenkomen te zoeken. Weliswaar had ik na verloop van een jaar wel weder dienst kunnen nemen, als ik dat gewild had, want mijn oom je kent hem wel Deckern van Burgerrodestierf en vermaakte mij, behalve zijn fraai landgoed, nog een heel aardig vermogenwaardoor ik in staat werd gesteld om de tallooze beren die ten laatste brulden of ze bezeten warenden wraatzuchtigen muil te stoppen. Ik had echter geen lust meer, om mij van voren af a::n te krommen onder de lang niet malsche tuchtroede van den eersten den besten regiments papa en daarom besloot ik maar het kleed des vredes niet meer uit te trekken. Een jaar lang reisde ik de halve wereld rond; het heete zand van Perzie heeft onder mijne voeten geknarst, een genoegen dat ik voor de tweede maal graag aan een ander zou willen overlaten, en daarna keerde ik naar Berlijn terug waar ik door invloedrijke vrienden de diplomatie binnen gesmokkeld werd. Binnen gesmokkeld, zeg ik want eerlijk opgebiechthad ik er niet veel aanleg toe en ook had ik liever eene andere loopbaan gekozen maarEnfin iedereen beweerde dat :k toch eindelijk aan ernstigen arbeid behoorde te gaan denken en dat ik mijn geheele leven molverbumm'len kon en mocht, en zoo kwam hetdat ik ten slotte maar toestemde toen de minister von Pattowde intiemste vriend van mijnen vader zaliger, beloofde mij vooruit te zullen helpen. Eerst zond hij mij naar Constantinopel toen naar Smyrna en zoo heb ik eenigen tijd op mijne maaier gediplomatiseerd, tot ik eindelijk m de tunesische hoofdstad eene vaste betrekking heb gevonden. Ik hoop, theorie lietmaar ook de beginselen in toepassing bracht. Zoo haalde ze eens bij eenen bakker, eenen geest verwant, eenen goeden voorraad brood en vertrok met de woorden „Ziezoo jij hebt nog genoeg, en ik heb nu ook wat we bennen ommers sosjalen 1" Doch nu Aal hare droomen niet ziet verwezenlijken heeft ze zich bekeerd„want van deelen komt toch nietsen daar was het me juist om te doen Ook gaat ze weer trouw ter kerk, uit vrees dat de diakonie haar anders mocht overslaan Den 16 werd de schrijver der marine B. te Hellevoetsluis naar het wachtschip aldaar overgebracht. Hij was sedert het begin van Augustus met eene som van f 50,van de stoomkanonneerboot Dog gedeser teerd bad daarnavoorzien van valsche papieren te Harderwijk bij het Ind. leger dienst genomen, en was, nadat hij reeds het grootste gedeelte van zijn handgeld doorgebracht had, to Utrecht herkend en gearresteerd. Hij zal eerstdaags voor den krijgsraad wegens diefstal, desertie en valschheid ia geschriften terecht staan. Door den kapelaan te Hoensbroek (Limburg) is eene klacht ingediend bij den officier van justitie te Maastricht over het geldelijk beheer der gemeente Hoensqoeek. Het geldt daarbij eea bij deu gemeente ontvanger aangeboden bevelschrift tot betaling wegens ten behoeve der gemeente gedane kiezelmeting. De onderteekening van dat stuk moet gebleken zijn valsch te wezen of ten minste niet door den hiertoe gerech tigden ambtenaar in persoon te zijn geteekend. De in deze zaak betrokken personen zijn reeds op bevel van den officier van justitie gedagvaard. M. <»Bg«wfciT»girei»wa»wj^r--— ——O—T-'TrMgMBnnMMWnBM—n—I Zaterdag 17 Sept. Pabijs. Eene depeche uit Sofia meldt, dat er groote oneenigheid in het Kabinet heersshtsommige minis ters veriangen het invoeren van den staat van beleg. De bulgaarsche regeering trekt aan de seryische grens troepen samen. Beblijn. De politie arressteerda vele socialisten die eene geheime vergadering te Halle hielden. Vele bezwarende papieren werden gevonden. Men zal zich herinneren, dat het geheim aangaande de mobitisa ie door Figaro is openbaar gemaakt, en dat toen door het ministerie van oorlog een onderzoek is ingesteld om te weten te komen, wie het geheim ver klapt heeft, en alzoo den schuldige te straffen. Op twee bij den staf geplaatste militairen viel aanvankelijk de verdenking, en zij werden mitsdien gevangen ge nomen. Maar bet bleek dat zij onschuldig waren, zoa dat zij weer in vrijheid gesteld werden. Nu meent men met zekerheid te weten wie de schuldige is. Het is zekere Aubanel die zonder militair of ambtenaar bij het ministerie van oorlog te zijn, toegang hal tot do bureaux va i het departement. Deze persoon onder hield betrekkingen met sommige dagbladen. Sedert eenige dagen werd hij zorgvuldig in het oog gehouden en men zag hem herhaaldelijk het bureau van Figaro binnengaan, en het moet ook gebleken zijn dat hij de drukproeven van het in dat blad verschenen artikel over de mobilisatie gecorrigeerd had, en dat hij voor het aanbrengen en zjjne verdere moeite fr. 250 had gekregen. Daar de bewijzen echter nog niet afdoende waren, zoo liet de minister van oorlog hem eenen strik spannen. Op de tafel van een der bureaux, waartoe Aubanel toegang had, werd een tweede stuk omtrent de mobi lisatie gelegd; Aubanel maakte er zich meester van en den volgenden dag verscheen het in zijn geheel in Figaro. dat je mij daar vroeg of iaat eens zult komen opzoeken; vrijen tijd voor zeer mooie en hoogst interessante uit stapjes heb ik er in de ruimte. Jij zijt toch ook een liefhebber van de jacht, hé? Nu, daaraan kun je je hart bij mij in Tunis ophalen en ik spreek bij on dervinding ik verzeker jedat er vrij wat meer aardigheid aan is, om eenen huilenden jakhals overhoop te schieten dan eenen armzaligen vos het iicht uit te blazen. De heer von Flettow knikte bevestigend met het hoo:d. Wat was die goede vriend zijner jongelingsjaren weinig veranderd, met wien het toeval hem zoo onverwacht had te samen gebracht! Waarlijk, hem kon men het niet aanzien, dat er tien jaren 'evens over zijne kruin waren beengtrokken. Hij had mooi haar, dat nog vol en dik was en ravenzwart, evenais do goed onderhouden ring baard die bet denkerroodedoor de zon verbrande, gezicht omgaf. Dat vleezigevan levenslust tintelende gelaat was nog precies even leehjk als vroeger, maar het kenmerkte zich ook nog evenzeer door de eigenaardige uitdrukking van goedheid en vriendelijkheid, die een ieder er op las bij eene eerste kennismaking met hem, „Zeg eens, kerel, hoe komt het, dat we elkander te Berlijn niet tegen het lijf geloopen zijn vroeg Plettow. „Als ik 't goed naga, moeten we toch ongeveer te gelijk in de hoofdstad zijn geweest. Of heb ik het mis „Ik geloof het haast," antwoordde Deckern iachnd, terwijl hij behagelijk de rook zijner sigaar in kringetjes uitblies. „Toen jij op de militaire akademie ia de geheimen der brijgs- en versterkingskunst werd inge wijd, bracht ik een bezoek aan de goede monniken aan den voet van den berg Sinaï, en toen ik kort daarop terugkeerde naar de oevers van de Spreewas vriend Plettow alweer bij zijn regiment te Bresiau ingedeeld. Neenhet lob heeft het niet gewild dat wij elkander zouden ontmoeten. Zonderlinger komt mij de gedaehte voordat wij elkander bij het aan boord gaan te Palermo niet hebben gezien niij dunktje moetevenals eene waterratdoor de huid van het schip heen de kajuit binnen gekropen zijn." „Niet precies, ouwe, maar 't heeft er toch wel iets van Alleen het gezicht van het water had mijne vrouw reeds zeeziek gemaakt, en dus moest ik wel beneden Plettow bon den zin niet voleindigen. Zijn vriend was hetgeen, zijne zwaarlijvigheid in aanmerking ge nomen inderdaad een acrobatentoer mocht heeten met zulk eene vaart uit den amerikaanschea schommel- Daar men vermoedde dat Aubanel medeplichtigen had, zoo wilde men hem nog niet dadelijk gevangen nemen, maar eerst zijne verdere gangen nasporen. Verl momde politiedienaren volgden hem das. Maar Aubane- moet hiervan de lucht gekregea hebben en zocht een goed heenkomen. Men denkt dat hij naar België de wijk genomen heeft. Het aanbrengen van de 3e en 4e dubbele schaal aan de Waag heeft tengevolge gehad dat ge middeld per uur ruim 22000 kilogram baas verwerkt zijnwaardoor de markt van 627 stapelswegende 151606 kilo, reeds tegen 5 ure was afgeloopen. Van 10 tot 16 Sept. zijn aan de bad- en zwem inrichting alhier 99 buiten- en 7 binnenbaden genomen, waarvan 54 door dames en 7 door onvermogenden. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag 18 September 1887 des namiddags te 2 uren in de Stadshoutde volgende stukben worden uitgevoerd 1. „Les lanciers", marche militaire van A. Govaert 2. Ouverture zur Oper „Piqué Dame" v. Fr. v. Suppé; 3. „Les grélots", polca de concert pour pistons v. Ch. Mélaut4. „Le retour du printemps", fantaisie v. La- bory 5. „Cornelius marsch" v. Mendelssohn Bartholdy; 6. Mélange sur des motifs de l'opéra „Le bal masqué" v. G. Verdi7. „Mon rève", romance pour trombonne v. H. Reuland8. Fantaisie sur des motifs „Le petit Faust" v. Hervé. B U R F K L IJ K F STAND. ONDERTROUWD. 15 Sept. Arie Pool wednr. van Geertruy Stierman en Neeltje Groet. GETROUWD. 15 Sept. Carel Lodewijk Pedroli en Dina Maria Zevenhuizen. GEBOREN. 15 Sept. Daniël, Z. van Jan George Muller en Geertrui Gerrits. OVERLEDEN. 15 Sept. Nicolaas, Z. van Cornelis Bregman en Pietertje Mod der ruim 14. m. VEILING YAN VASTE GOEDEREN. 17 September. Door den Notaris C. P. E. YAN BOSSTRAETEN. 1. Hotel „Wijnkaaip", Paardenmarkt, B 6 8200, 2. Koetshuis met bovenwoning, Ged. Nieuwesloot 2615, Nos. 1 en 2 gezamenlijk verkocht voor 14190, 3. Huis Bergerhout, E 274a1200, 4. Huisaldaar, E 27441200, 5. Huisaldaar, E 274c1250, Nos. 35 gezamenlijk verkocht voor 4070, 6. Terrein bij de Groote kerk 485, No. 6 verhoogd metv25, Alkmaar 16 Sept. Kleine Kaas 33, Commissie f 30, Mid delbare f 30, aangevoerd 627 stapels, wegende 151606 P. Ter graanmarkt aangevoerd 3130 mudden. Tarwe f 6,50 a 7,60, Rogge f 5,35 a 5,75, Gerst /4a 4,35, dito chev. /4a 5,25, Haver 2,75 a 3,75, Paardenboonen 5,50, Bruine dito ƒ11, rood Mosterdzaad 16,75 a 18, Geel dito 10 a 11,50, Koolzapd 8,50, Karweizaad 16 a 16,25, Blauw maanzaad 14 a 14,25, Erwten: Groene f 7,75 a 14, Grauwe 12,50 a 15,50Vale 1 7 a 9. Alkmaar 17 Sept. Aangevoerd 3 Paarden 40 a 80, 32 Koeien en Ossen f 120 a 180, 14 nucht. Kalveren f 8 a 16, 267 Schapen 12 a 21160 magere Varkens 10 a 15, 301 Biggen 4 a 7, 22 Geiten 3 a 9, Kipeieren f 3,75 a 4 per 100, Boter per kop ('s middags 12 uur)/0,70 a 0,80. Amsterdam 16 Sept. Aardappelen. Eriesohe Dokkumer jammen f 2,10 a 2,30, dito Franeker dito /2a 2,10, dito En- gelsche 1,50 a 1,60, dito Hamburgers 1,60 a 1,70, Zeeuw- sche spuische jammen f 2,80 a 3^Geldersche blauwen 1,75 a 1,90dito Stoelematters f 2,40 a 2,60, Pruisische Hambur gers 2,60 a 2,90, Noordwijker grave 2,75 a 3, Sassenheimer dito f 3 a 3,25, Haarlemmer bollen f 1,40 a 1,60, Hiilegommer stoel opgesprongen, dat deze over den kop tuimelde en het noodlot scheen het zoo te willen - voor de tweede maal het stoeltje No. 4 van den slapenden engelschman omverwierp, tengevolge waarvan deze fleg matieke reiziger op onzachte wijze uit zijne zoete rust tot de werkelijkheid werd teruggeroepen. Een blik vol diepe minachting scheen bestemd te zijn om den be werker van dit ongeval minstens verstijfd te doen staan van angst en schrik. „Ongelukkige je zijt dus getrouwd riep Deckern uit, met komisch pathos sprekend, terwijl bij zijnen vriend bij de beida schouders vatte. „O nu begrijp ik alles Je zijt dus op ja huwelijksreis, je hebt op Sicilië de witte broodsweken doorgebracht en hebt nu plan om langzaam naar huis terag te reizenl Och jawel, dat is de gewone reis voor jonggehuwden; er schijnt tegenwoordig geen jong paar van goeden huize gelukkig in den echt te kunnen wezen, zonder de Etna te hebben zien rooken of te hooren rommelen. Nu, 't is mij welEen ding spijt mij en valt rae tegen van mijnen besten vriend. Hoe 't het mogelijk Egondat ge aldus de raadgevingen van uwen mentor in den wind hebt bunnen slaan! Heb ik u niet altijd voor de vrouwen en haren heil- loozen invloed gewaarschuwd en nu hebt ge je toch laten vangen! Ik hoor je zuchten Egfonik wil toch niet hopen, dat je nu reeds overtuigd zjt eene dom me streek te hebben begaan De laatste woorden sprak Deckern op veel ernstiger en gevoelvoller toon uit en tegelijk was de vroolijbe trek van het gelaat van Plettow verdwenen. „Och laat dat punt liever rusten Alfred," zei de jonge man haastig opstaande. „Sedert twee maanden ben ik getrouwd, en ik kan bet eerlijk verklaren gelukkig getrouwdWat is or?" Deze vraag gold den stewart in zwarte rok en witte das, die de beide heeren zachtjes genaderd was, om Plettow in het oor te fluisteren, dat madame la baronné vriendelijk vragen lietof monsieur le baroneven bij haar in de kajuit wilde komen. „Permitteer mij een oogenblik, Alfred mijne vrouw wil mij even spreken ik ben dadelijk terug." Deckern knikte en dacht het zijne van dat „dade lijk terugkomen." Hij ging over het hekwerk der ver schansing leunen en staarde, in gedachten verdiept in de blauwe babbelende golven. Tf ordl vervol gd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2