No. 112^. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. TWEEDE BLAD. ZONDAG 18 SEPTEMBER. #$Lcieel (BtbstUt. JSntt£ntau&. BisiEysrifaas b ALKIHAARSCHE COUR ANT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan liet Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een mansjas; een pakje met eenige kleeding; een pendulesleuteltje; een bloedkralen arm bandje met gouden slotje; een vermoedelijk gouden armband; een nickel armbandeen parapluieeen gouden hanger met busteeen bloedkoralen armband een zweepeen gouden oor hanger met franje; een witte zakdoekeen militaire spekzak met schuiers; een engelsche sleutel; een zwarte vrouwenzak, inhoudende onder anderen een groen beursje met eenig geld. DUITSCHLAND, De Keizer heeft den 15 het feest maal der provinciale Stenden .te* Stettin bijgewoond, De voorzitter Köller dronk onder de luide toejuichingen der aanwezigen de gezondheid van den Keizer, die met een dronk op de provincie antwoordde en daarbij deed uitkomendat zijn verblijf te Stettin hem tot een feestdag was gewordendaar hij gevoelens van onwan kelbare trouw terug gevonden had evenals ten tijde van zijnen koninklijken vader en broeder. Des avonds was de stad verlicht. Volgens do National Zeitung is de Keizer den 14 door eene flauwte overvallen waar door hij de zaai moest verlaten. Graaf Kalnoky, de oostenrijksehe minister van buitenl. zaken is den 15 des avonds te Friedriehsrube aange komen. Hij werd te Rottenburg ontvangen door Prins Bismarck en graaf Herbert Bismarckdie hem naar het kasteel geleiddenwaar hij door prinses Bismarck verwelkomd werd. Beiebeh. De Landdag, waarin 71 liberalen tegenover 77 ultramontanon staan terwijl de zoogenaamde vrije vereeniging 8 leden telt en 3 afgevaardigden zich bij geene partij aansluiten, is den 14 door den prins-regent geopend met eene toespraak, waarin aangedrongen wordt op goedkeuring van de voorgestelde aansluiting van Beieren aan de nieuwe alcohol belasting, In Wurtemberg is die belasting door do Tweede Kaoier reeds goedge keurd met 64 tegen 19 stemmen en door de Barste Kamer met algemeene stemmen. ENGELAND. Den 16 heeft in de nabijheid van Doncaster eene botsing tussehen twee pleiziertreinen plaats gehad. Twimig personen zijn gedood en zeventig gekwetst. Het Parlement is den 16 verdaagd met eene troon rede, waarin de Koningin verklaart, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden voortdurend vriendschap pelijk zijn. Zij sprak de verwachting uit, dat de sluiting van de overeenkomst met Rusland betreffende de rege ling der noordelijke grenzen van Afghanistan welk» door den Emir vrijwillig is goedgekeurdten zeerste handhaving van een duurzamen vrede in Midden-Azië zal bevorderen. Vervolgens wordt gezinspeeld op de egyptisehe over eenkomst, door den Sultan van Turkije niet bekrachtigd en verklaard, dat de gedragslijn, die de Koningin dient te volgen met het oog op hare verplichtingen tegenover souverein en bevolking van Egypte onveranderd blijft. De tegenwoordigheid van eene engelsche legermacht heeft aan Egypte een rustigen toestand verzekerd en de Koningin in de gelegenheid gesteld daadwerkelijk den Onderkoning te steunen in zijne pogingen, om een goed bestuur en voorspoed aan zijn volk te schenken. Met den voorzitter der Vereenigde Staten is de Ko ningin overeengekomen de moeielijke zaken, voortsprui tende uit de Noord-Amerikaansche visscherijea tur beslissing op te dragen aan een commissie van verte genwoordigers van beide landen. Verder geeft de Koningin als hare meeoing te ken nen, dat er reden is oin te gelooven, dat de druk, waar onder handel en nijverheid reeds zoolang gebukt gaan, een minder ernstig karakter aanneemt. Zij betreurt ech ter, dat de zware beproevingen, waaronder het land bouwende deel der bevolking gedrukt gaat, nog niet verminderen. Zij hoopt, dat de wetten, in Ierlands belang aange nomen herstel van orde en rust met zich zullen brengen en de nijverheid weder zullen aanmoedigen. Hartelijke dank wordt ten slotte gebracht aan de onderdanen van het geheele ryfe voor de warme en loyale wijze, waarop der Koningin hulde is gebracht bij gele genheid van haar regeerings jubileum. IERLAND. De daders van den moord op den luitenant der politie te Lisdooavarna zijn gevat. Een hunner heeft hen verraden, ITALIË. Den 15 zijn te Palermo 4 ziekte- en 4 sterfgevallen en te Caeteilamare 20 ziekte- en 6 sterf gevallen aan cholera voorgekomen. Te Messina werden 152 personen aangetast, waarvan 48 overleden. TURKIJE, De Porte heeft prins Bismarck doen weten dat zij zich in beginsel bereid verklaart tot eene militaire bezetting van Oost-Rumelie. Daar zij dit voorstel niet openlijk kan indienen, omdat het misschien het ongenoegen van andere mogendheden zou opwekken, verzocht zij hierover zijn oordeelopdat zy hiermede bekend was voor de verzending van een schrijven aan de mogendheden in dien geest. Ook werd de dui;. e gezant te Konstantinopel hiermede in kennis gesteld. BULGARIJE. Den 12 werd op een der pleinen te Sofia eene vergadering der nationale partij gehouden waarin met groote geestdrift besloten werd vorst Fer dinand tot het uiterste te ondersteunen en alles voor hem over te hebben. De menigte bracht hem voor zijn paleis een huldebetoon en deelde hem dat besluit mede. De Vorst verscheen op het balkon en betuigde zijn dank. Daarna trok de menigte in opgewonden toestand naar de woning van den heer Karawelofi, den uitgever van het blad de Grondwet van Tirnova, in die volksvergadering „verrader" genoemd naar aanleiding van de dubbel zinnige rol, door hem als eersten minister van vorst Alexander gespeeldbestormde zijn huis en sloeg alles kort en kleindaar de politie niet in staat was die pogingen tegen te houden. De heer Karawelofï was gevlucht. Vervolgens toog men naar de drukkerij van dat blad wierp daar de ruiten in* en rukte het uithang bord af onder den kreet van „weg met de verraders In dat blad was onmiddelijk na de opheffing van den staat vaa beleg de regeering heftig 'aangevallen wegens schennis van die artikelen van het verdrag van Berlijn, welke over de goedkeuring der verkiezing van een Vorst door de mogendheden handelen en verlangd dat vorst Ferdinand het land zou verlaten. Ten slotte werd een bezoek gebracht bij den minister president Stambouiofldie de menigte bewoog naar huis te gaan met de verklaringdat de zaak van Bulgarije niet verloren was zoolang zij nog zulke verdedigers vond. Deze gebeurtenis is door de Porte als zeer ernstig beschouwd terwijl de houding van den Vorst in de woelingen haar onverklaarbaar voorkomt. Duitschlaad wordt gezegd aan de Porie machtiging gevraagd te hebben om 3 oorlogschepen door de Dardanelles te zenden ten einde aan Bulgarije vergoeding te vragen voor de beleediging, den duitschen consul te Rustschuk aangedaan door een aldaar uitgegeven dagblad. Inmid dels is dat blad door de bulgaarsehe regeering opgeheven, terwijl de redactie in rechten zal worden vervolgd. Van dit besluit werd den consul kennis gegeven. VEREENIGDE STATEN. Te Philadelphia is bet honderdjarig bestaan der amerikaansche grondwet fees telijk herdacht, Toen een optocht, den vooruitgang der nijverheid en der kunsten in dat honderdjarig tijdperk voorstellende, door de voornaamste straat, de Breede- straz-t trokstortte de hoofdtribune onder het gewicht der buitengewoon talrijke menigte toeschouwers in, zon der dat iemand ernstig gekwetst werd. ZUID-AMERIKA. Bij do te Callao aan het douane kantoor voorgevallen dynamiet ontploffing zijn 13 perso nen omgekomen en %3 gekwetst. Aan den kolf- en biljartwedstrijd, den 7 bij den heer Swagerman te Nieuwe Niedorp gehouden, namen aan den kolfwsdstrijd 22 en aan dien op hot biljart 15 personen deel. Prijawinner van het kolven was A. Kist van Zuidscharwoude le premie J. van der Deure, 2e premie F. Blok beiden te Nieuwe Niedorp. Prijswin- ner op het biljart wasD. Nierop te Nieuwe Niedorp, terwijl A, Kist voornoemd de premie behaalde. Door den stoomtram Bergen op Zoom—Antwer pen zijn den 12 des avonds twee personen overreden en onmiddellijk gedoodde een te Morxem en de ander nabij Hoogerbeide, Den 12 des avondsis het voorste gedeelte vau het dak van het Medemblikker Tolhuis door den blik sem geheel uit eikander gedruktterwijl enkele dak pannen op hunne plaats geheel vergruisd waren. De zolder stond vol zwaveldamp toen de bewoners boven kwamen. De .heer W., gewezen timmerman te Arnhem thans stil levende van de huur zijner huisjes aldaar vond den 13 bij zijne terugkomst uit Kevelaarwaar heen hij den 12 vertrokken was in zijne woning ailes het onderste boven gekeerd. Onder het genot van een glas wijn uit zijn kelder had de dief of hadden de dieven alles behoorlijk onderzocht en de effecten met de couponbiaden laten liggen doch het zilvergeld, bank en muntpapier, ter waarde van ongeveer 1000, mede genomen. Den 14 had te Kolhorn een kolfwedstrijd plaats, waaraan door 36 kolvers werd deelgenomen. De prijs werd behaald door A. Kist van Zuidscharwoude, dele premie door Moerbeek to Barsingerborn en de 2e premie door J, Haringbuizen van Nieuwe Niedorp, A. Kist behaalde tevens den prijs bij den gelijktijdig gehouden biljartwedstrijd. De laatste trein van Haarlem naar Uitgeest kwam den 14 des avonds, door een gebrek aan de machine, ruim een uur te laat te Uitgeest aan. Ten gevolge daarvan moesten de reizigers die van Amsterdam en van Helder aangekomen waren, langer dan een uur te Uitgeest wachten. Te Laag-Soeroc is den 14 das avonds do bliksem in het station geslagen waardoor wel schadedoch geea brand veroorzaakt is. Hot departement „de drie Egmonden" en het departement de Rijp der maatschappij tot Nut van 't Algemeenhebben tot algemeen secretaris verkozen den heer I. J. de Busey te Bioemendaal. Bij kon. besluit van d9n 14 is benoemd tot lid van het collega van regenten over de rijks werkinrich ting en het huis van bewaring te Hoorn de heer M. de Jong, koopman aldaar. De 14 heeft een elfjarig meisje uit Vlaardingen voor de arr. rechtbank te Rotterdam terecht gestaan, beklaagd van te Ylaardinger-ambacht opzettelijk het rieten dak der woning van den bouwman A. H. te hebben in brand gestoken, terwijl de bewoners zich reeds ter ruste bevonden en daardoor gevaar te hebben doen ontstaan voor het leven der bewoners. Het meisje be kende hare schuld aan dit feit en zeide dit gepleegd te hebben, om zoodoende in een gesticht geplaatst te worden, daar zij het in de ouderlijke woning niet meer kon uithouden wegens de slechte behandeling, die zij ondervond van bare stiefmoeder. Deze ontkende het kind ruw behandeld te hebben integendeel wilde zij bet doen voorkomen zeer veel van het kind te houden; wel moest zij toegeven, het meisje eens geheel naakt in een ton met water gezet te hebben. Daar het ten laste gelegde overigens bewezen was, oordeelde het openb. ministerie, dat het meisje dit feit gepleegd had zonder oordeel des onderscheids en dus zou moeten worden geplaatst in een Rijks-opvoedings gesticht tot haar 18e jaar. De verdediger sloot zich hierbij volkomen aan. Burg. en weth. van Enkhuizen hebben den 15 het maken en stellen van een ijzeren lichtopstand op den zuidelijken havendam te Enkhuizen geraamd op f 5000, gegund aan de laagste inschrijvers bij de op den 8 gehouden aanbesteding, namelijk de heeren de Vries Robbé Co. te Gorinchem, voor 4180. Den 15 des avondsis te Haarlemmermeer de boerderij aan den IJweg nabij den Spaarnwonderweg van mevrouw de wed. Tebolf, bawoond door Kommandeur, met den gaheelen voorraad hooi en de ongedorsehte gra nen afgebrand. Men zegtdat de bliksem er in was geslagen. Deze boerderij was eerst voor een paar jaar gebouwddaar de vorige ook afbrandde. De kamer van koophandel en fabrieken te Kam pen heeft den 15 besloten aan den minister van water staat te verzoeken de knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan. De hser van Kerkwijk, lid der Tweede Kamer, vertegenwoordigt de nederiandsche regeering op het internationale spoorwegcongresdat den 17 te Milaan geopend is en tien dagen duurt. Den 15 vertrok hij daarheen. Bij kon. besluit van den 15 is met ingang van den 21 de heer mr. A. J. Roest eervol ontslagen als officier van justitie hij de arr. rechtbank te Rotterdam en benoemd tot burgemeester van 's Gravenhage. Den 15 des avonds is de nieuwe schouwburg te Rotterdam geopend, waarvan den 3 Mei 1884 de eerste steen gelegd werd, nadat 1500 palen in den grond ge heid waren. De indruk dien het gebouw uitwendig maakt, is hoogst gunstig. Het is opgetrokken in renais- sance-stijl op den top van den voorgevel prijkt het beeld der poësiemet twee kinderen het éóne luiste rende, het andere sehrijvende links en rechts van het vooruitspringende voorste deel staan in nissen de muzen van het treur- en blijspel j daaromheen en aan de voorste zijvleugels de basten van MozartBeetho ven Shakespeare en Molière en de namen van Wag ner, Meijerbeer, RossiniGlüek, Weber, Vondel, Lan- gendijk, Snoeck, Ringley en Albregt. Het is lang 72% en breed 32% el, bevat 1259 plaat sen, waarvan 243 op de galerij, en wordt verlicht door 1650 gasvlammen, waarvan alleen 560 voor het tooneel. Door het geheele gebouw ligt eene brandleidingter wijl er 32 brandkranen en 400 el linnen slangen zijn. Bij iederen uitgang en in iederen gang zijn veiligheids lantaarns aangebrachtin het geheel 82. Den 16 omstreeks 5 uur des namiddagsis schipper Klijn, liggende met zijn tjalk in het Heldersehe kanaalbij werkzaamheden in het tuig uit den mast gevallen met het gevolg, dat hij dadelijk dood was. Gedeputeerde Staten van Noord-BrabaDt hebben den gemeenteraad van Breda in bet ongelijk gesteld en beslistdat dr. J. P. Hofman, tot lid van dien raad benoemdniet mag worden toegelaten omdat hij ge meente-geneesheer istevens belast met de kostelooze inënting en de doodsehouw. Prof. Drucker heeft berichtdat hij zich over de al of niet aanneming van het lidmaatschap der tweede kamer wenacht te beraden tot den 17. Te Groningen is de schietbaan voor het garnizoen en de dienstdoende schutterij voor onveilig verklaard, zoodat de schietoefeningen voorloopig gestaakt zijn. De Vereeniging voor den koffiehandel heeft aan de Nederl. handelmaatschappij verzocht, het aantal der in 1888 te houden koffieveilingen te verminderen in verhouding tot da opbrengst van den te verwachten oogst| De op den 15 te Nijmegen vanwege de Neder- landsch-Belgisehe Harddraverij- en Renvereeniging ge houden wedloopen waren, waarschijnlijk ook tengevolge van het ongunstige weder, slecht bezoeht. Bovendien was de jeugdige vereeniging er niet in geslaagd het den deelnemers naar den zin te maken, zoodat enkele der ingeschreven paarden niet opkwamen en de eigenaars van andere zich voor den aanvang terugtrokken. Daar door konden van de 5 nummers van het programma slechts 2 eenig belang opleveren. De uitslag was als volgt I. Harddraver ij voor Nederl. paarden onder den man, die nooit een prijs ge wonnen hebben, toebehoorendeaan Ne derlanders. Afstand 1000 el. Deelnemers: Nelly

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5