SSoek beoordceiing. BesPerspectivisch leeren zien. Jngsjsotibeu stukken. OtücYigj. Stads-Beriehien. van E. J. Sanders, Jan Stapaan van A. H. Jurgens. Prijs: Jan Stapaan, premie: Nelly. II. Internationale harddraver ij. (Han dicap met verschillende afstanden.) Yoor paarden vanalle landen, inge spannen. Afstand 4000 el. DeelnemersPulaody van Coddens. Gramotiey van Calla8rt, Nana van Her- bau en Boucquey, Monarque van Hoyaux, Rosa II van Coets de Bosson en Jan Stapaan van A. en H. Jur gens. Prijs Nana, premie Monarque. III. Pr ij s van Nijmegen (Selling sweep stakes). Ylakke baan. Yoor paarden van alle rassen en landen3 jaar en ouder. Afstand 1600 el. DeelnemersWaldine en "Wild Rose van burggraaf H. de Buisseret. Prijs: Waldine. IV. Vereenigingsprijs (Handicap). Vlakke baan. Voor paarden van alle landen, 3 jaar en ouder. Afstand 1600 el. DeelnemersGossip van Bd. Guyot, Impure van burggraaf H. de Buisseret en Maltais van G. de Lichtervelde. Prijs Matlais. V. Dames-pr ij s, wedren met 8 hinder nissen, ter hoogte van minstens 0,90 e 1 voor paarden van 3 jaar on ouder, bere den door gentlemen en officieren van alle landen. Afstand 3200 el. Prontgnan van G. de Lichtervelde was het eenige paard, dat verscheen en behoefde den afstand niet te loopen. De Koningde Koningin en de prinses zijn den 16 's namiddags 2.50 te 's Gravenhage teruggekeerd. Bij het verlaten van den trein steeg een luid hoera op uit de op het perron geschaarde menigte. In een ge sloten rijtuig begaven zij zich naar het paleisoveral hartelijk toegejuicht. Langs den stationsweg veroorloofde een sociaal-demokraat zich een hoogst oneerbiedigen uitroep. Een politieagent, die in de nabijheid stond hoorde zulks en verwijderde hemwaarover eene woor denwisseling ontstond die een oploop deed ontstaan. De sociaal-demokraat vluchtte in een poortje en moest toen de bescherming der politie inroepen tegenover de menigtedie eene dreigende houding tegenover hem aannam. Te Eist bij Reenen is bij een hevig onweder de bliksem geslagen in een huis waarin 2 gezinnen be staande uit 7 personeu in 3 bedsteden sliepen de bliksem baande zich een weg door die slaapplaatsen, zonder brand te veroorzaken twee personen werden licht gewond en een was bedwelmd, Het bouwen der nieuwe rijks hoogere burger school te Yenloo is door den minister gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. Bosman, voor 55460, f 2460 boven de raming. Zoowel het gemeentebestuur van Arnhem als de heer n>r. H. Peiinck te Assen berust iu het vonnis van het gerechtshof te Arnhem in zake het geschil over de geconverteerde schuldbekentenissen ten laste van de gemeente Arnhem. Aangenomen het beroep naar Uitgeest (classis Haarlem) door da. H. Beekhuis van Bargum (class. Leeuwarden). In de te Ossendrecht gehouden algemeens verga dering van de leden der Noordbrabantsehe maatschappij van landbouw is o.a besloten1, aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid een adres van in stemming te richten met de voorstellen door de van staatswege ingestelde landbouwcommissie aan de regee ring gericht in zake den verkoop v:m kunstboter; 2. aan (den minister van buitenl. zaken te verzoeken bij de belgische regeering stappen te doen tot ophef fing van het verbod tot invoer van schapen uit Neder land in dat rijk 3°. in beginsel tot de oprichting in Noordbrabant van afdeelingen der vereenigingen van Nederlandsche rundvee- en paardenstamboeken. Tot verdere voorbereiding van deze voor den Noordbrabant- sfihen veestapel gewichtige aangelegenheden zal bet bestuur eerlang weder bijeenkomen, In 1888 wordt de algemeene vergadering te Bokstel gehouden. Op de 3% geldleening, groot f 1,500.000, van de gemeente Rotterdam is ingeschreven voor een bedrag van f 6.080.200 van 95'/it tot 99 pet. Den 15 werd de koers van toewijzing bepaald op 97 pet., als gevolg waarvan 981 schuldbekentenissen van f 1000 werden gegund, terwjjl Burg. en Weth gemachtigd worden, de overige 519 aaudeelen onder de hand te verkoopen mits niet beneden 97 pet., onder tcekenning van lU pet. provisie aan makelaars enz. -In de algemeene vergadering van de vereeniging van margarineboter-fabrikanteD, te Rotterdam gehouden, werd het raadzaam geacht met de benaming „Margarine" niet te wachten tot het in werking treden der nieuwe engelsche wetmaar thans reeds alle collizooals dit reeds door eanige fabrikanten geschiedtte merken Margarinehitherto known as hutterine. Een ontwerp- advertentiedoor vrienden te Londen aan het bestuur toegezondenmet het doel om in de voornaamste en gelsche bladen te plaatsen werd afgewezen met het oog op de groote kosten daaraan verbonden. De in houd werd echter met eenige wijzigingen goedgekeurd om te dienen ala circulaireiu groeten getale in En geland te verspreiden. Uit Berkhout wordt berichtdat van het op de landbouwtentoonstelling te Hoorn tentoongestelde vee door Spanjaarden aangekocht zijn een éénjarige stier niet bekroond, voor 275, drie hokkelingen, geb. in 1886niet bekroondvoor f 200 per stuk 1 stier kalf geb. April 1887bekro nd met een tweeden prijs voor f 200. De weduwe Neven te Lekkerkerk bereikte in de vorige week den leeftijd van 101 jaar. To Amsterdam werd den 10 de gewone jaarlijk- sche vergadering gehouden van aandeelhouders in de Ned. Maatschappij van Levensverzekering „Conservatrix," Deze vergadering was zeer talrijk bezocht. Zij werd geopend door den president-commissaris die vervolgens het praeaidium overdroeg aan den onlangs benoemden directeur G. L. Jansma van der Ploeg. In de oppositie bevonden zich de advocaten rnrs. Ph. A. Haas Azn., P. Pet, A. O, N. Pieren en L. W. van Gigh. In zijn algemeen verslag gaf de directeur ais «ijn overtuiging te kennen dat „Conservatrix" een alleszins levensvatbare zaak ismite de kankerplekken die haar bestaan bedreigdenwerden uitgesneden en zij gesteld werd buiten den invloed van ben die zich voordeden als de reddende engelen der maatschappij maar die inderdaad waren de verslinders harer activi teiten. Hij riep daartoe den steun der vergadering in, daar hij met de meest mogelijke openhartigheid en in volle waarheid den juisten stand van zaken der maat schappij zou blootleggen. Die steun werd hem ook in volle mate vei'leendde oppositie werd volkomen ver slagen de voorgestelde wijziging der statuten met schier algemeene stemmen aangenomen en eindelijk de zaak kundige controleur M. J. J. Kröller met algemeene stemmenwaarbij de oppositie zich van stemming ont hieldontslagen terwijl ook het ontslag aan den wis kundigen adviseur, dr. VV. Gleunswerd gegeven. De vergadering, om 12 uur begonnen, eindigde te halfzes ure. Het algemeen verslag en de goedgekeurde rekening en verantwoording van het boekjaar 1886 zullen wor den gedrukt en in ruimen kring worden verspreid. crgvaaggBBHBsgg^^Rig^gsaggtgaseinaagfeegsgcaaw w>wggaacufej««B5ntgHgECTaiw«aB»ijiaajae Voor ieder die op het gebied van teekenen geen vreemdeling iszijn de uitgaven van den heer Bes voor het onderwijs gunstige bekenden. Sedert ook hier te lande eindelijk ingezien wordt, wat de groote waarde van goed teekenonderwijs is, namen de uitgaven van handleidingen, platen enz. voortdurend too. Wie zich de expositie der stad Parijs in 1883 op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam herinnert, zal daar getroffen zijn door de uitnemende en geestige teekeningen van leerlingen der lagere scholen, waardoor duidelijk werd wat bij goede leiding op dit gebied te bereiken valt. Op die goede leiding en met oordeel en smaak ge kozen modellen komt het evenwel geheel aan en lang niet alles, wat zooal het licht ziet, strekt in dit opzicht tot verbetering. Perspectivisch zien leert men niet dan door oefening en merkwaardig zijn de vergissingen, cie hierbij dikwijls door overigens ontwikkelde menschen worden gemaakt, meer dan men wel zou denken. Het doel dezer uitgave nuis dan ook om reeds aan leerlingen der lagere scholen juiste begrippen te geven van de wijze, waarop de voorwerpen iu de natuur door ons worden waargenomen en zoodoende een geheel te vormen met het teekenen van draadfiguren in wis kundige standen. Ongetwijfeld wordt hier gewerkt in de goede rich ting. Of het doel evenwel niet eenvoudiger en beter te bereiken is door het gaas en de voorwerpen in natura voor de klasse te brengen en te laten waarnemen kan in het midden gelaten worden; wie er belang bij heeft neme zelf de proef. In ieder geval getuigt ook deze uitgave van eene de gelijke opvatting van hetgeen teekenonderwijs meer en meer moet worden en is het te hopen dat de ontwer per voldoening van zijn werk moge hebben. Aan de Redactie der Allmaarsche Courant. Gevolg gevende aan uwe uitnoodiging, deel ik u gaarne mede wat onder wikloon verstaan moet worden. Een wik is de hoeveelheid goed dat tegelijk op schaal gewogen wordt. Bijvoorbeeld De bepaling is om 100 stuks kazen tegelijk te wegen, dan is dit één wik. Laat ik nu 1000 kazen wegen, krijg ik die gewogen in 10 wikken. Het verdeelen en het merken van de goederen in wikken door den werkman, veroorzaakt het wikloon, en het weeg loon volgt daarop door de weging. In den goederenhandel komt het bij verscheidene arti kelen voor, dat maar een bepaalde hoeveelheid tegelijk mag worden gewogen; er wordt dan bepaald te wegen in wikken van zooveel stuks of p. m. zooveel kilogrammen. Een Klant. De heeren Boeke en Huydecoper te Groningen geven in de Landbouw Courant eene uitvoerige beschrijving met afbeelding van eene machine om kaas te snijden, bijzonder geschikt voor de groote Leidsehe, Delftsehe en Eriescbe kaaen. Aan dit werktuig is een schaal aangebracht, waarop aangegeven wordt hoeveel malen eene kruk moet werden omgedraaid om een stuk kaas van bepaald gewicht af te suijden en alzoo uiterst aan bevelenswaardig aan alle kleinhandelaren in kaas. Het werktuig is op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam te bezichtigen. In Nieuw Orleans is onlangs in den ouderdom van 81 jaren overleden Joseph Kraleen van die ongeluk kige Europeesehe landverhuizers die in den jare 1818 aan de meestbiedende verkocht werdenom hun over tocht te betalen. Menigeen van^die lieden bleet jaren lang in de slavernijen huwde met eene negerslavin üoeh eenige stegen tot een hooge trap van welvaart en aanzien zooals Christian Roseling die voor vijftig dol lars aan een dagbladuitgever verkoeht werd en later een der aanzienlijkste advokaten van Nieuw-Orleans werd en groote rijkdommen naliet. Het menu van een diner, dat de koning der Sand wicheilanden, Kalakuna, heeft aangeboden aan eenige hooge bezoekers uit de Vereenigde Staten, is aange namer om te lezen dan om te verorberen. Het bestaat uit de volgende gerechten: gekookte garnalen, kukui- uoten, taro, koude kip, scheepsbeschuit, gekookte krab betjes, gekookte varkenslever, vruebteu, koffie, gebraden hond, ijs, champagne en gemberbier. De heer Ch. Arnoud, die voortdurend van zijne belang stelling in de Maatschappij tot bevordering van nijverheid doet blijken, deelt mede, dat een Japannees, leerling van der parijsche lyceën het middel heelt gevonden om van zeewier een zeer fraaidoorschijnend papier te vervaardigendit is zoo sterk dat het voor vensterglas kan gebruikt worden en doordien het zeer goed door scbynende kleuren aanneemtkunnen op die wijze geschilderde glazen worden nagebootst. De heer Arnond zalzoodra hij meer bijzonderheden omtrent deze uitvinding verneemt, ons daarvan verder mededeeling doen. Nabootsing van leder geschiedt tegenwoordig volgens Romen's Journal door middel der galvanoplastiek. Het na te bootsen leder, zeehonden-, slangen-, krokodillen- huiden enz. wordt na zorgvuldige reiniging met graphiet ingewreven. Vervolgens wordt het in eene koperop- loasing gelegd en het koper door middel eener krachtige dynamo op het graphiet neergeslagen. De koperhuid moet tot eene dikte van 1 a 2 m.M. worden gebracht. De daardoor verkregen koperplaat vertoont dan de fijnste aderen en bijzonderheden van het lederzoodat een afdruk daarvan op gewoon ledervolkomen het oor spronkelijke teruggeeft. Papieren flesseheo worden volgens het Journ. de Pharmacie et de Chimie, thans als volgt vervaardigd. Van een pap bestaande uit 10 d. lompen, 40 d. stroo en 50 d. houtvezel maakt men bladen. Elk blad wordt aan beide zijden bestreken met een mengsel van 60 d. gedefibrineerd bloed, 35 d. kalkpoeder en 5 d. alumi nium sulphaat. Hiermede worden ongeveer 10 bladen op elkander gepakt en zoo in verwarmde vormen ge perst dat men twee halve flessehen verkrijgt, die weder door druk en verwarming aan elkander worden gehecht. Zulke flessehen zijn onbreekbaar en kunnen gebruikt worden voor bewaring van wijn, alcohol en likeuren. Volgens het Nieuwe Stuttgarter Tageblatt hebben de gezamenlijke landdraden van het arrondissementvan hoogerhand de mededeeling ontvangen dat de zoo hoog geroemde Proteetorsloten voor geldkisten en brandkasten weinig zekerheid geven. Volgens opgeschroefde reclamen, zouden voor zulk een slot 87 milliarden verschillende sleutels moeten vervaardigd worden, eer met een dezer het slot kon geopend worden. Nu echter heeft de slotenmaker Hansen te Keulen, in tegenwoordigheid van getuigen en volgens eene notariëele bevestiging, ver schillende Proteetorsloten met een eenvoudig stuk ijzerblik in weinig minuten geopend en weder gesloten, zonder groote krachtsinspanning of gedruisch. Men zij dus gewaarschuwd. Geen kwaal echter zonder geneesmiddel diezelfde Hansen heeft nu een slot uitgevonden dat, naar beweerd wordtveel grooter zekerheid geeften reeds op de kasten van het arrondissement Stuttgart word toegepast. Te Aken kwam dezer dagen een jongmensch uit Ierland in een der hotels aan, vergezeld van een ouden bediendede jongeman leed aan een gehoorziekte die met den dood eindigde. Na zijn verscheiden pakte de oude knecht alles in om te vertrekken het lijk zou later worden opgevraagd. De hotelhouder wilde echter de goederen niet zoo aanstonds laten passeeren, zonder waarborgen, dat hij geen last van de zaak zou hebben. Er volgde daarop een drukke brief- en telegram- menwisselingwaarbij toevallig uitkwam, dat de oude dienaar niemand anders dan de papa van den overledene wasdie deze bescheiden rol had vervuld, om goedkoop te reizen en te logeeren. De aardappelziekte in betrekking tot den regen. Zeer algemeen wordt aangenomendat de aardappelziekte bijjja uitsluitend van de regenhoeveelheid afhangt. Bij de waarnemingen gedurende de laatste tien jaren in Zweden is echter gebleken, dat deze meening niet ge grond ia. De waarnemingen strekten zich over 26 districten uit. In geen van deze viel dc grootste hoe veelheid regen met de grootste uitbreiding der aard appelziekte samen. In vele gevallen was in onderschei dene op elkander volgende jaren de aardappelziekte niet gewijzigd, hoewel de regenhoeveelheid in dien tijd zeer verschillend was, terwijl bij eene gelijke regenhoe veelheid groote wisselingen in het ziektekarakter werden opgemerkt. Evenwel werd de uitbreiding der ziekte bevorderd door stofregen, dauw en bovenal door een aanhoudenden dichten nevel. Deze laatste biedt de gunstigste voor waarden aan voor den groei der schimmelplant, waaraan men de ziekte toeschrijft, die hare sporen op de bla deren ontwikkelt. Deze sporen kunnen dan met wa terdroppels in den grond komen, de knollen bereiken en daar de ziekte overbrengen. Opmerkelijk, doch nog onverklaarbaar was verder de ontdekking, dat de ziekte in eene periode van vier jaren een maximum bereikte. Voor het verrichten van herstellingen aan gas- of waterleidingen is het somtijds moeilijk in den bevroren bodem door te dringen de Deutsche Bauunternehmer beveelt in dit geval het gebruik maken van ongeblusehte kalk aan. Deze onder de sneeuwlaag aangebracht verwarmt den bodem zoo dat bet graven na eenige uren mogelijk is. Proeven hebben de deugdelijkheid van dit middel volkomen bevestigd. KANTONGERECHT. Zitting van den 16 September 1887. Allen veroordeeld ter zake van openbare dronkenschap. J. E. K., Alkmaar, op twee verschillende tijdstippen, twee boeten van 1 of 1 dag hecht, voor elke boete. J. K. Rz, en D. v. W., ileiloo, ieder 1 boete of 1 dag hecht. D. B., K. N., P. v. d. L., S. S. en J. de M.., allen te Alk maar ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. V. en R. de V., Koedijk, elk f 1 boete of 1 dag hecht. B. C. V. en A. R., Alkmaar, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. P. IJ. T., op twee verschillende tijdstippen, 2 boeten van 1 of 1 dag hecht, voor elke boete. P. H., Noord- en Zuidschermer, f 1 boete of 1 dag hecht. P. S., Uitgeest, in staat van dronkenschap verstoren der orde3 boete of 1 dag hecht. D. M. H., Alkmaar, als boven, f 15 boete of 3 dagen hecht. Stoomdr. Herms. Coster Zoon, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6