JSsuUul&ufc.. Binuenlftnb. STATEN-GENEBAAL. Yereenigde zitting der Kamers op den 19. de gelegenheid het kunstwerk van naderbij te bezien gerust kunnen wij getuigendat het door allen werd bewonderd. Verlieten wij dan de grafplaats, wij gingen heen met een gevoel van voldoening, dat een verdiende hulde be scheiden en liefelijkwaardig en innig was gebracht 's Hage, 18 Sept. 1887. Nz. BELGIE. Bij de herstemming te Bergen in Hene gouwen is gekozen de liberale kandidaat, de heer de Stuers, met 1959 stemmen tegen 1675 stemmen op den cleri- calen kandidaatden heer Corbisier. ENGELAND. De politie te Londen beston in 1886 uit 13804 man waarvan 8465 den dagelijkscjien dienst waarnamen. Bij proevenden 19 op het stoomschip Elbe ge nomen met nieuwe machines eD ketels, sprong een der ketels, waardoor acht personen, waaronder de hoofdin genieur, gedood werden. Ierland, Den 15 is te Dublin eene bijeenkomst van iersche landheeren gehouden, waar o. a. eene motie aangenomen werd waarin verklaard werd, dat zij over het geheel ten onrechte beschuldigd worden van de verwaarloozing hunner plichten als grondeigenaars en dat zij den ierschen landbouw gewichtige diensten be wezen hadden. Mandeville is den 17 in hechtenis genomen om dezelfde redenen als met O'Brien het geval was. Over acht dagen zal de zaak behandeld worden en dan zullen beiden voor den rechter verschijnen. Inmiddels is hij naar de gevangenis gebracht. ITALIË. De algemeene gezondheidstoestand te Mes sina is verbeterd. Van den 15 des middernaohts tot den 16 op hetzelfde uur kwamen 65 choleragevallen voor, waarvan 28 met doodelijken afloop. Te Castellamare waren 15 choleragevallen en 10 dooden. BULGABIJE. Aanleiding tot het geschil met Duitschland is geweest de mededeeling in het blad Bulgaria te Bustschuk dat de duitsche consul aldaar, de heer Löparterug geroepen was wegens zijn onze delijk leven. VEBEENIGDE STATEN. De optocht die te Philadelphia gehouden is, bestond uit 300 groote wagens, terwijl 12000 menschen en 300 paarden er dienst bij deden. Tusschen de verschillende afdeelingen liepen 150 muziekkorpsen. Voorop ging eene reeks van ge schiedkundige tafereelen uit den omwentelingstijd en van het teekenen der grondwet. Daarop volgden twee tempels van de Timmermansvereeniging de eene met 13 de andere met 38 zuilen het getal der Staten in 1787 en thans. Vervolgens zag men alle soorten van oude en nieuwe landbouwwerktuigenvele in werking. De afdeeling der drukkers vertoonde een tafereel van Guttenberg met zijne eerste proef en allerlei persen, tot de allernieuwste toewaarop dagbladen gedrukt en gevouwen werden. Allerlei scholen werden vervolgens vertoondook van Indianen, de tegenstelling duidelijk makende tusschen de wilde en de beschaafde roodhuiden. De Beurzen van het bouwvak vertoonden houtzagerijen, een ouderwetschen timmermanswinkelde oude eu de nieuwe wijze van baksteenvervaardigingde tegenwoor dige wijze van huizen bouwen enz., alles verdeeld over 25 wagenselk door 4 paarden getrokken. De metaal werkers leidekkers loodgieters stukadoors zadel makers schilders enz. traden op met meer dan oO wagens. Op al deze wagens waren samen een duizendtal personen aan den arbeid en een paar duizend afge vaardigden van de verschillende ambachten deden dienst als eerewachten bij de wagens. De zaagmakers vertoon den de oude en de nieuwe wijze vau zaaginaken met stoomtoestellen in vollen gang. De brandweer verscheen met oude eu nieuwe brandspuiten de brouwers met tal van wagenswaarop Koning Gambrinus en ver- toonendehoe men vroeger en boe men thans het brouwen verstaat. Vervolgens een duizendtal ambtenaren van de muntde posterijende douane en daarna de ijsmakerijea en 4500 „ridders van den Gouden Adelaar. De weverijen en spinneryen werden na hen vertegen woordigd met vertooningen van de verschillende over gangen der ruwe stoffen tot de fijnste weefselsde Pennsylvaansche spoorwegmaatschappij gaf stalen van de verschillende middelen van vervoerals pakezels vrachtwagens diligences trekschuiten oude locomo tieven. Eene locomotief-fabriek had eene locomotief gezonden onder stoom en getrokken door 38 paarden. Vervolgens zag men alles wat tot de exploitatie van mijnen behoortreddingsbootenmodellen van de eerste zeestoomboot en de nieuwste tafereelen van scheepsbouw, kanonnen en monitors, electriseermachines, glasblazerijen aardewerken zeepziederijen photogra- pheer-inricbtingen muziekinstrument-makerijen enz. Bakkers sigarenmakers banketbakkers behangers lampenmakers enz., enz., gaven mede vertooningen van hun bedrijf. f Het oppergerechtshof van Illinois heeft met algemeene stemmen het doodvonnis, over de zeven anarchisten te Chicago uitgesproken bekrachtigd. Den 15 is te Nieuw-York die beslissing in verscheidene motiën op eene druk bezochte vergadering van sueiaal-demokraten gegispt. Deze zitting werd geopend door den Koning met de vol gende rede Mijne Heeren //Met genoegen bevind ik mij te midden der Vertegenwoor digers van het Nederlandsche volkdat in den loop van dit jaar duidelijke blijken heeft gegeven van zijne verknochtheid aan mij en mijn Huis. De wetsontwerpen tot bekrachtiging der veranderingen in de Grondwetdie in de voorgaande zitting zijn goedgekeurd zullen u worden aangeboden. Ik hoop en vertrouw, dat op dien belangrijken arbeid in deze zitting het zegel zal worden gedrukt. «/Mijne betrekkingen metalle mogendheden zijn zeer bevredigend. »De zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de over- zeesche bezittingengeven mij rede van tevredenheid. //Voor maatregelen in het belang van het landbouwonderwijs en van de zeevaart zal uwe goedkeuring worden ingeroepen. «■De toestand van 's lands financiën is voldoende; geene vlot tende schuld is in omloop gebracht en voor het volgende jaar behoeft geene buitengewone belasting te worden voorgesteld. Mogen uwe werkzaamheden onder Gods onmisbaren zegen strekken tot welzijn van het vaderland. vlk verklaar de zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend". De gemengde commissie die den Koning in- en uitgeleide deedbestond uit de heeren van Naamen van ifemnes van Swinderen van Royen MoolenburghHengstde Vos van Steenwijk, leden van de Eerste, en de heeren Smeenge, Reuther, Lieftink GreeveKerdijkGoedkoop Meesvan Aylva van PallandtZaaijerClercx en Cremers (van Almeloo) van de Tweede Kamer. Toen de troonrede was uitgesproken, verhief zich uit de Kamer eene stem, die achtereenvolgens riep //Leve de Koning Leve de Prinses! Leve de Koningin!" met welke juichkreten het publiek van de beide tribunes en de van hunne zitplaatsen opgerezen Kamerleden instemden. Z. M. dankte met eene buiging voor dit huldebetoon. H. M. de Koningin woonde met H. K. H. Prinses Wilhel- mina aan een der vensters van den rechtervleugel van het paleis het afrijden en de terugkomst van den stoet bij. EERSTEKAMER. Zitting van den 19. Er werden drie commissiën benoemd tot het onderzoek der geloofsbrieven. Een adres van jhr. van Nispen van Pannerden, houdende bezwaren tegen de toelating van den heer Coenen in Gelderland verkozenis gesteld in handen der commissie' die de geloofsbrieven van den heer Coenen zal onderzoeken. TWEEDE KAMER. Zitting van den 19. Tijdelijke voorzitter de heer van der Schrieck. De tijdelijke voorzitter houdt eene redevoering, waarin hij herinnert aan de aanneming der grondwetsherziening en de ontbinding. Deze Kamer is geroepen omtrent die gewichtige voorstellen eene beslissing te nemen. Moge die beslissing strek ken tot wezenlijk en duurzaam heil van het gansehe Neder landsche volk dat ons de handhaving zijner dierbaarste rechten en het voorstaan zijner grootste belangen heeft opgedragen. Nogmaals bracht hij hulde aan mr. Biussé, zijnen voorganger bij dergelijke plechtigheden, die door plichtsbetrachting en onpartij digheid uitmuntte, die zijn vaderland liefhad en het met over tuiging diende. (Bravos.) Twee commissiën werden benoemd tot onderzoek van de ge loofsbrieven de heeren van der LoeffBeelaerts en Reekers voor de leden gekozen in de districten GroningenAlkmaar, en de heeren van Delden, Rengers en Kolkman voor de leden gekozen in de districten AmsterdamMaastricht. Beide commissiën zullen in de zitting van den 20 om half twee uur verslag uitbrengen. Na de toelating der leden wordt over gegaan tot het opmaken eener kandidatenlijst voor het voor zitterschap. De gemeenteraad van Heemskerk heeft den 12 aan mej. A. van Nienes op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openb. school aldaar wegens voortdurende ongesteldheid en wel met ingang van 21 Aug. te voren. Kapitein Tyler van het Leger des Heils, is den 14 des avonds in zijne woning te Amsterdam door een persoon, Jansen genaamd met een zwaar blok op het hoofd getroffenwaardoor hy hevig bloedend en be wusteloos neerzeeg. Jansen werd aangehouden. Den 15 is te Wormer bij herstemming de heer C. de Groot Dz. tot lid van den raad gekozen met 52 stemmen tegen 44 op den heer K. Woud. Bij kon. besluit van den 16 is de Commissaris des Konings in Noordholland gemachtigd om de Staten dier provincie buitengewoon bijeen te roepen op den 21, ter verkiezing vau een lid der Eerste Kamer, in plaats van den heer mr. M. J. Pijnappel. Bij kon. besluit van den 16 is de heer D. Baven, ontvanger der registratie te Haarlembenoemd tot ontvanger van het buitengewoon zegel te 's Graven- hagetevens belast met de directie van het algemeen zegelkantoor. De luchtreiziger L'Hoste is den 17 tegen 6 unr uit den tuin van het Tolhuis te Amsterdam met 3 door klossen aan eikaar, verbonden ballons opgestegen, waar van een inhield 400 en twee kleine eik 50 kub. el gas. Een half uur later is hij behouden te Zunderdorp onder Nieuwendam neergedaald. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie van den 17 wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 290.260 pikols. De uitslag van de op den 17 te Amsterdam ge houden wedrennen en harddraverij was als volgt I. Pony-race van hitten van 1.50 el of daarbeneden, bereden door jongelieden beneden 19 jaren. Afstand ongevoer 1100 el. Eerste prijs (een zadel of 40) D. Kruger van 's öravenhage. Tweede prijs (een hoofd stel of 20) J. Houtman van Haarlem. Derde prijs (een karwats of 10) A. G. van Lom van A&sterdam. No. 7 A. D. Vermeulen reed niet mede. II. Tallv-Ho door paardenbehoorende aan en bereden door leden van uitgenoodigde vereenigingen (geen officieren). Afstand ongeveer 2400 el, waarvan oDgeveer 1650 el in draf, 500 el in galop over hin dernissen en 250 el flat-race. Eerste prijs 50) Ingo (X. X.)j tweede prijs 25) Orizaba (N. N.); derde prijs f 15) Caprice (J. J. Kort hals); vierde prijs (10) Donald (B. J. van Veeren), allen van Amsterdam. III. Militaire sportprijs. Tweede serie. Wedren over hindernissen uitgeschreven door de Militaire Sportvereenigingvoor officieren. Gewicht 3 P. boven schaal. Afstand ongeveer 3600 el. Eerste prijs f 125) Bambin (luit. Metelerkamp Amersfoort); tweede prijs 50) Kingma (luit. v. Hoog straten Arnhem). IV. Harddraverij onder den man voor paarden van alle landen en rassen. Afstands-Handicapminimum afstand 2000 el. Eerste prijs 200) Victoria (C. Ondijk Waddinx- veen), tweede prijs (2|3 d9r inleggelden) Boza II (Coets de BossonZevenbergen); derde prijs (1/3 der inleg gelden) Maria (J. G. MatzeBoskoop), V. Elat-race. Handicap voor paarden3 jaar en ouderuitsluitend behoorende aan en bereden door nederl. heeren. Afstand ongeveer 2400 el. Eerste prijs 'f 450) Herne the Hunter (kapt. jhr. W. v. d. Bosch); tweede prijs 150) Yanko (baron v. Bandwijek); derde prijs 50) Demi Dien (luit. jhr. Mock van Venloo). De gemeenteraad van Breda heeft den 17 besloten, bij den Koning in hooger beroep te komen van het door Ged. Staten van Noordbrabant genomen besluit tot niet toelating van dr. Hofman als lid van den gemeente raad. De vereeniging voor lijkverbranding heeft den 17 hare twaalfde algemeene vergadering te Botterdam ge houden, Uit het over 1886 uitgebrachte jaarverslag bleekdat het aantal leden van 678 tot 662 terug ging doch na dien tijd tot 680 geklommen was. De ontvangsten der algemeene kas waren ƒ988 tegen ƒ1025 in 1885 daarentegen waren de uitgaven 791 tegen 846 in 1885. De ontvsDgsten bij het fonds voor lijkovens waren 1006 244 minder dan in 1885 en het kapitaal van dat fonds was op 31 December tot 20600 2% pet. ned. werk. schuld gestegen. Aan genomen werd het voorstel de bate over 1886 in het fonds voor lijkovens te storten. Tot nieuwe bestuurs leden werden benoemd de heeren dr. J. E. de Vrij te 's Gravenhage, dr. L. C. Levoir te Delft en dr. C. J. Vaillant te Schiedam. Den heer dr. L. J. Egeiing door het hoofdbestuur tot eerelid benoemdwerd door den Voorzitter bijzondere hulde gebracht. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur, om ook voor 1888 op 200 de som te bepalen, welke iemand ineens af ia bet fonds voor lijkovens moet stortenopdat na zijn overlijden „alle kosten van het vervoer van zijn lijk naar den lijkovenbinnen- of buitenslands en van de verbranding" uit dat fonds gekweten worden. Tot afgevaardigde naar het aanslaand internationaal congres te Milaan werd benoemd de heer Joh. J. Perkvan 's Gravenhage en tot zijn plaatsver vanger prof. A. Beaujon van Amsterdam. Schiedam werd gekozen tot plaats voor de algemeene vergadering van 1888. Den 17 is te 's Gravenhage overleden in den ouder dom van 82 jaren de heer mr. L. Ph. C. van den Bergh, oud rijks-archivaris en oud-lid van den hoogen raad van adel. - Den 17 hebben de nieuw gekozen leden der Ka mers in handen des Konings de vereischte eeden af gelegd uitgezonderd de heeren van Wassenaer van Catwijck en de Bruyn Kops, ongesteld, van Kerkwijk, te Milaan de regeering vertegenwoordigendeprof. Drucker, die zich toen nog niet omtrent de aanneming van het lidmaatschap verklaard had en dr. Sehaepman. Alle leden waren in ambtsgewaad gekleed uitgezonderd den heer Heldtdie in burgerkleeding was. Een deserteur van het 7e reg. infanterie die onder gewapend geleide van een sergeant en twee man naar Hoorn moest worden overgebrachtontsnapte den 17 aan zijne bewakers aan het Centraal Station te Amsterdam. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den 17 de 23jarige gewezen dienstbode van den meubelfabrikant Dijkman te Nijmegenwegens poging tot vergiftiging met phosphorus van eene logéa harer meestersver oordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. In den nacht van den 17 op den 18 is aan boord van de stoomboot van Amsterdam naar Lemmer een reiziger over boord gevallen en niettegenstaande hij dadelijk gered werdna enkele oogenblikken overleden. Bij de Hoornsche Courant van den 18 is een af zonderlijk blad gevoegd waarin opgenomen zijn de ver schillende door mevrouw J. H. Horsting, geb. Ericke te Enkhuizen aan de 2e Kamer gezonden adressen en de briefwisseling, door haar gevoerd met nu wijlen den rechter mr. J. C. E. graaf van Lynden en zijne familie, naar aanleiding van het testament en de nalatenschap van wijlen mej. S. J. Dankerman overleden te Kampen in Juli 1873. Belangstellenden in die zaak worden naar dat bijblad verwezen. Den 18 des avonds is even buiten Voorschoten een man door de stoomtram overreden. Hij was dade lijk dood. In den nacht van den 18 op den 19 is nabij Kam pen eene loodswaarin ongeveer 60000 turven be hoorende tot de steenfabriek van mevr. de wed. H. C. van Heukelom, afgebrand. De daarnaast gelegen woning van den opzichter is door de zorg der brandweer behou den gebleven. In de op den 19 te Amsterdam gehouden verga dering der naaralooze vennootschap Het Nieuwsblad voor Nederland werd verslag uitgebracht over de verrichtingen gedurende het eerste boekjaar, 1 October 1886 tot 30 Juni 1887. Daaruit bleekdat bet aantal abonné's sedert de uitbreiding van het Nieuwsblad tot Dagblad, na afschrijving van hen die tusschentijds bedankten gestegen is met 4278. Het aantal bladen aan de kiosken en bij de agenten, zoo te Amsterdam als elders verkocht, bedroeg 313710. De geheele oplaag is thans 11000 exemplaren. Over dit tijdvak kan eene uitkeering van f 6,50 per aandeel geschieden. Dr. W. Gleuns te Amsterdamschrijft in het Nieuws van den Dag van den 19 Mijnheer de liedacteur In uw verslag van de laatste vergadering van „Con- servatrix" ontbreekt de hoofdzaaknl. dat een balans is goedgekeurd waarop de reserve, ten vorigen jare be dragende 80.158.15%, gedaald is tot f 30.491.88%. Dit verschil van ongeveer 50000 wordt aan de verzekerden onttrokken om ten bate der aandeelhou ders te komen. Wiskundig zeker is hetdat de Mij. „Conservatrix" door de thans ingevoerde reserveberekening niet aan hare verplichtingen zal kannen voldoen in de N. B- Ct. en het Handelsblad van 11 Sept. heb ik dat in bijzon derheden aangetoond. In die landen waar een goede wet op de levens verzekering bestaatzou de Mij., die eene dergelijke balans publiceerde, onmiddelijk moeten liquideeren; wat er van de reserve aanwezig is zou onder de ver zekerden in evenredigheid van hunne aanspraken, ver-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2