525e Staatsloterij. 5e klassele lijst19 Sept. Nr. 8205 f 1500 Ns. 7271, 11159, 12280 en 18426 1 1000; Ns. 2812 8395 11746, 13472 en 17852 f 400 Ns. 4184961 6545 7234 11081 12083 14223 en 17588/200; Ns. 1045S, 10589 en 19372 100. GlUevle i» jsgtatsg-fogrichtcu. deeld worden: Nu zullen eerlang de verzekerden bij „Conservatrix" niets ontvangen. En dat noemt men levensverzekering. Op de algeraeene vergadering der Nederlandsehe maatschappij voor tuinbouw en plantkundein de af- geloopen week te Apeldoorn gehoudenwerd de reke ning over 1886 goedgekeurd in ontvangst op f 5706.09, met een batig slot van f 1132.23 en de begrooting voor 1888 goedgekeurd in ontvangst op f 4763, met een batig slot van f 466. Uit de rekening der in April 11. te Amsterdam gehouden tentoonstelling bleek, dat deze f 22.481 gekost hadwaaronder aan huur van het gebouw f 6000 en aan de bekroonden in geld en medailles f 6175. Onder de ontvangsten kwam voor aan entreegelden 6181, aan bijdragen van ver schillende personen f 2913aan bijdrage van de ge meente Amsterdam f 1000 enz. De ontvangsten zou den lang niet voldoende zijn geweest om de uitgaven te dekkenhad de voorzitter der maatschappij de heer mr. D. Yisser van Hazerswoude niet eene bijdrage van f 12000 geschonken. Deze mededeeüng werd on der luide toejuiching ontvangen waarop de voorzitter zeide dat hij het niet gerechtvaardigd achttegebruik te maken van het voor deze tentoonstelling in het leven geroepen waarborgfondsdaar een dergelijk fonds vol gens zijne zienswijze alleen moest dienenwanneer ge heel onvoorziene omstandigheden eene onderneming waarvoor reeds verschillende uitgaven gedaan waren, niet kunnen doen doorgaan of geheel doen mislukken. De tentoonstelling was zeer zeker goed geslaagdmaar verschillende omstandighedenwaaronder vrij zeker de toen in uitzicht zijnde koningsfeesten hadden er toe bijgedragen, om het bezoek beneden de verwachting te doen blijven. Tot leden der commissie voor de herziening der statuten werden benoemd de heeren ~VY. A. Viruly Verbrugge en twee ledendoor de afdeelingen Amsterdam en Leiden aan te wijzen. Do vriendschappelijke bijeenkomst wordt in 1888 te Dord recht en de aigemeene vergadering te Arnhem gehou den. Tot voorzitter van de maatschappijin plaats van den heer Visser van Hazerswoudemet 1 Januari 1888 aftredende en niet dadelijk herkiesbaar, werd voor de eerstvolgende 3 jaren verkozen de heer mr. W. baron van Goltstein te 's Gravenhage. Bij monde van den heer dr. Coster, onder-v(»rzitter, werd den aftredenden voorzitter een stoffelijk blijk van waardee ring aangeboden bestaande uit een fraaiuitsluitend voor dit doel vervaardigd bronzen beeld voorstellende Florabloemen garendewelk beeld geplaatst is op een piëdestal van prachtig geaderd onijx ongeveer 1 el hoogwaaraan »eene bronzen plaat waarop Aan haren Voorzitter mr. D. Visser van Hazerswoude. He Ne derlandsehe maatschappij van tuinbouw en plantkunde 1887. Tot leden van het hoofdbestuur, in plaats vau de af tredende niet dadelijk herkiesbare leden de heeren jhr. C. D. BoëllJ. J. Herbert en A. Glijm de Vos werden gekozen de heeren jhr. L. J. Qaarles van Uf- ford te 's Gravenhage, A. Koster Ms. te Boskoop en ar. H. van Hall te Paterswolde. De heer Leonard A. Springer ontving ter waardeering zijner zoo goed ge slaagde bemoeiingen voor het maken van de rots en den waterval in het tentoonstellingsgebouw uit handen van den voorzitter een op meesterlijke wijze geteekend diploma. De gemeenteraad van Monnikendam heeft beslo ten, aan de heeren Sanders c. s., die subsidie verzochten voor een aan te leggen stoomtram mede te dealen dat de gemeente niet bij machte isaan dat verzoek te voldoen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft J. J. P., landbouwer op Terschelling, die door de rechtbank te Leeuwarden was vrijgesproken van diefstal wegens het zich toeeigenen van eenen aan strand gevonden balk schuldig verklaard aan diefstal en veroordeeld tot f 20 boete. Ofschoon op andere groadsn achtte ook het hof het feit zelf bewezen maar het kon zich niet vereoni- ven met de verdere overweging van het vonnis. Naar 's hof's oordeel was hier geen sprake van eene zaak, die aan niemand toebehoorde of van eene res derelicta, maar van strandgoederendie hare regeling vinden in den zevenden titel van het wetboek van koophandel, van welke goederen zeer zeker een eigenaar bestaat, vooral wanneer er sprake is van eenen nieuwen gaven balk die zelfs niet vervoerd kon worden op eene kar met één paard maar waarvoor twee paarden noodig waren. De raad van justitie te Samarang heeft uitspraak gedaan in de zaak der beschuldigden wegens den moord op den heer SwaviDg. Mevr. Swaving en mevr. Vogel, hare moeder, tegen wie door het openbaar ministerie de doodstraf geëiecht was, zijn veroordeald tot 20 jaren tucht huisstraf. Als verzachtende omstandigheid voor de eerste is aangemerkt dat de heer Swaving er eene bijzit op nahield en zijne vrouw mishandelde, en voor de laatste, dat zij niet kon duldendat haar kind veronachtzaamd en mishandeld werd. Geene verzachtende omstandigheden werden aangenomen voor de javanen Pak Walang en Soerosmicodie voor eene belooning van 150 den heer Swaving vermoordden. Zij zijn ter dood veroordeeld. Setrowikromodie op last van mevrouw Swaving de moordenaars gezocht heeft is tot tien jaren dwangar beid voroordeeld. De inlandsche vrouw Mbok Kerto- mito, van wie niet het bewijs werd geleverd, dat zij ketjoeboeng in het eten, voor den heer Swaving bestemd, gemengd had is vrijgesproken. Den 19 brak te Kolhorn een felle brand uit bij den landbouwer G. Blaauboer. De schuur met den daarin aanwezigen oogst, werktuigen enz. werd eene prooi der vlammenhet woonhuis hoopte men te behouden de inboedel werd in veiligheid gebracht. Een 3jarig paard verbrandde mede. Oorzaak vooralsnog onbekend. De Groningsche tramweg-maatschappij keert over het met 30 Juni 11. geëindigde boekjaar 2 pet. divi dend uit. De heer J. Velhaak te Zaandam is gekozen tot hoofdingeland van den polder Oostzaan terwijl her stemd moet worden tusschen de heeren A. Fraaij Gz. en A. Dral Wz., beiden te Oostzaan. Dezer dagen is te 's Gravenhage de heer Chap man Enthoven 103 jaar oud geworden zijne vrouw is 98 jaar en zij zijn reeds 77 jaar gehuwd. - Te IJselstein en te Breda is een geval van honds dolheid voorgekomen. Yolgens de HiddeJb. Courant is bij het scheikun dig onderzoek van het door de militairen te Middelburg gebruikte vleesch geblekendat het vleesch lijkgift of Ptomaïaen bevatte. Deze stoften, welke in het braak sel ook gevonden werdenkunnen ernstige vergifti gingsverschijnselen en zelfs den dood veroorzaken. Te Anna Paulowna werd in den laatsten tijd voortdurend door otters schade toegebracht aan de talrijke fuiken van de pachters van het visehwater in die gemeente. Door het polderbestuur is thans 10 en door die pachters f 5 uitgeloofd voor iederen otter, welke geschoten mocht worden blijvende het geschoten dier het eigendom van den jager. Beeds is een otter geschoten. Het bouwen van een nieuw hospitaal te Maas tricht is door het armbestuur gegund aan den heer Eckhard te Almeloo voor f 163.860. Gedep. Staten van Limburg hebban zich thans ook vereenigd met de zienswijze van den minister van binnenl. zaken om bij de berekening van het aantal onderwijzers het hoofd dar school buiten aanmerking te laten. Dientengevolge zijn de gemeentebesturen door hen aangeschreven, om bij het opmaken der begrooting, voor 1888 den post jaarwedden voor onderwijzers te ramen naar het volgens die berekening te verkrijgen getal onderwijzers. Daarbij is een staat gevoegd, ver meldende het onderwijzend personeelmet welks jaar wedde bij die begrooting rekening moet worden gehouden. De watermolenaar van den Assendelverpolder i3 in de vorige week in zijne woning door den bliksem getroffen doch niet ernstig gewond. Yolgens de Zaanlandsche courant heaft de ksr- misreiziger Bichard van Essen die onlangs te Zaandam op de kermis zoo mishandeld werd en wiens overlijden reeds gemeld washet gasthuis te Amsterdam hersteld verlaten tengevolge waarvan de plegers dier mishan delingen op vrije voeten zijn gesteld. Men schrijft ons 't Is zoo goed als zeker, dat de spoorbaan Hoorn—Medemblik met den winterdienst in gebruik wordt genomen. Wel blijft er hier en daar vooral aan de terreinen der tussehenstations, nog wat te doen, maar dat gaat zoo bij alle werken van dien aard. Medemblik zal zich den 1 en 2 October daa ook in feest gewaad toonen en de oude stad kan er op rekenen, dat vele vreemdelingen haar bezoeken zullen. Yolgens de regeling der lokaal-treinen zal men b. v. om 11 uren van Medemblik vertrekkendeeven vóór 1 uur Amsterdam kunnen bereiken. Prof. L. Drucker heeft bedankt voor het lidmaat schap der Tweede Kamer. Uit Den Haag wordt gemeld De aankondiging, dat de heer L'Hoste den 19 met drie ballons uit den tuin van het gebouw voor kunsten en wetenschappen zou opstijgeneene zeldzame lucht vaart en voor Den Haag een geheel nieuw schouwspel, had zeer velen derwaarts gelokt. Te half zes precies gaf' de luchtreiziger het teeken om de ballons, die wederom door militairen werden vast gehouden, los te laten, en dreef L'Hoste's groote Eclai- reur, aan welks mandje twee veel kleinere ballons (in houdende 50 kub. meter gas ieder) bevestigd waren statig in zuidwestelijke richting weg. Zij waren spoedig door de wolken aan het gezicht onttrokken. Velen verkeerden in de meening dat er 3 afzon derlijke ballons tegelijk zouden opstijgen met drie lucht reizigers, waarin men zich echter bleek vergist te hebben. Eene enorme menschenmenigte verdrong zich buiten het gebouw. Te 6 u. 30 min. beden avond daalde de heer L'Hoste te Vlaardingen neder. De nederdaling met de drie aaneengekoppelde ballons slaagde bij uitstek gosd. De luchtreiziger had eene hoogte van 1400 M. bereikt. Den 19 des avonds omstreeks 8 uren, brak te Am sterdam in het bovengedeelte vau perceel 236 Spuistraat bij de Schoor8teenvegerssteeg een hevige brand uit. Dit ge deelte scheen op dat oogenblik onbewoond te zijn, zoodat de vlammen vrij spel hadden en zich in weinige oogen- blikken over twee verdiepingen verspreidden en zelfs zich aan de belendende perceelen madedeelden. Het hoogste belendende huis was een magazijn van manu facturen, thans mede onbewoond en wegens zijnen inhoud van des te meer gevaar. De brandweer was weldra met vier stoom- en eenige handspuiten ter plaatse. Haar moet bijzondere lof worden gebracht wegens den vastberaden moed, in het dreigend oogenblik getoond. De ladders werden langs het manufacturenmagazijn tot eene hoogte van vijf ver diepingen opgericht, en als katten klauterden een paar mannen met de slangen er tegen op. Inmiddels werden de deuren van het magazijn en die boden nog al wederstand stukgeslagen en konden dus ook van binnen de bluschmiddelea worden geleid. Na dit krachtdadig optreden was men het hevigst gevaar spoedig meester. De twee bovenste verdiepingen zijn uitgebrandde overige hebben waterschade geleden. Tot hoofd der bewaarschool te Egmond aan Zse is benoemd mej. Terhaar van Wijk aan Zee en zulks in de plaats van mej. A. Gestman, aan wie met 1 Oct. a.s. eervol ontslag is verleend. Uit Utrecht wordt gemeld Het scheelde weinig of op de Maandag morgen alhier gehouden paardenmarkt ontstond eene ernstige botsing tusschen een grooten treinvan de oefening terug- keerende veldartillerie en eenige boeren. Een boer wilde door den trein heenrijden wat hem door eenen kapitein werd belet, die zijn paard dwars voordat van den boer, gespannen voor eene tilbury, stelde. De boer legde de zweep over het paard en, daar de kapitein zjjne standplaats behield, ook over 's kapiteins rug. De officier trok den sabel en diende den boer met het plat een paar slagen toe. Andere boeren schoten toe en daarna ook andere veldartilleristenen zeker ware er eene flinke vechtpartij ontstaanals niet de politie tusschen- beide ware gekomen en den boer in hechtenis had genomen. Een oppassend jongmensch, zekere D. uit Sittard, laatst in betrekking te Amsterdam, is de dupe geworden van engelsohe oplichters. In sommige Nederlandsehe dagbladen was onlangs door eene firma te Londen een cor respondent gevraagd onder zeer voordeelige voorwaarden. D. solliciteerde en spoedig was men het omtrent de conditiën eens. Hij moest eene som van-/1000 storten en correspondentie voeren 6 uren daags daarvoor zou hij genieten 5 van die 1000 en 200 fr. salaris per maand met vooruitzicht op verhooging. Hij begaf zich in het begin dezer maand naar Londen en werd bij de aankomst opgewacht door twee heeren die hem naar een hotel brachten alwaar zij na eene korte kennis making de f 1000 in ontvangst namen. Nauwelijks in het bezit van het geld, hadden zij een voorwendsel, om zich even te verwijderen, Zy kwamen echter niet terug en onze D. was van zijn geld beroofd. Onmiddellijk wendde hij zich tot den nederlandschen consul doch het mocht tot heden niet gelukken de oplichters te achterhalen. De heer D. F. van Alphen schrijft in het Tijdschrift van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid in een artikel over verschillende culturen in Nederl.- Indie o.a. over de koffie. In Pasoeroehanwaar reeds dadelijk de geschiktheid van den grond voor de caituur bleek heeft men zel den of ooit met onwil te maken gehad. Hoewel reeds spoedig bleek waar die cultuur den geringen man ver lies gaf is men nu al ruim een eeuw er mede voortge gaan niet alleen in Krawangmaar ook in Bantem BanjoemasSoemedang enz. waardoor andere naar eigen keuze gedane aanplantingen meer aan landrente zoude ontvangen zijndaa door de gedwongen koffia- teelt aan winst behaald wordt. Daarvan zijn voorbeelden aan te halen die ik zelf moeite zouden hebben te gelooven, als ik die niet met eigen oogen aanschouwd had. Zoo kwam ik in het be gin van 1869 als lid van de commissie voor het grond bezit te Melambong afd. Soemedang en trof in het geheele district zoo weinig vruchten per boom aan, dat ik de gemiddelde dracht slechts op 7 a 8 vruchten stelde. Een paar dagen daarna bij den controleur te Tasik- mëlajoe komende, vroeg ik hem dan ook, hoeveel hoornen hij het laatste jaar noodig had gehad voor een pikol koffie. Ik kreeg na raadpleging van zijn kortelings ingediend jaarverslag ten antwoord 38000 boomen. Mijne gissing van gemiddeld slechts 7 a 8 vruchten per boom bleek dus ook voor het afgeloopen jaar maar ai te juist te zijn geweest. Stel u nu voor een dorp van 60 huisgezinnen dat 20 bunders bosch omkapt, rooitschoonmaakttot wa terpasse vakken bewerktvan wegenomheining en goten voorzien 38.000 kuilen maakt en na vulling met 38.000 kiuitbooinpjes beplant, vier jaar onderhoudt en dan het vijfde jaar na plukken droogen stampen, sorteeren en naar het pakhuis brengen, verdient f 3,- het zesde jaar 6, het zevende jaar 12,— het achtste jaar 6, het negende jaar 3,-— en dan die fameuze verdiensten geheel ziet ophouden. Dinsdag 20 Sept. 's Gbavenhage. Eerste Kamer. Heden zijn toegelaten alle leden behalve de heer Coenen omtrent wien mor gen zal beslist worden. Jhr. Eysinga aanvaardde het voorzitterschap en wees op de aanneming bij de eerste lezing der grondwetsherziening met behoud van een der gewichtigste beginselen der staatsregeling (art. 194); hij achtte het onstaatkundig, uit teleurstelling deswegens, de overige voorstellen te verwerpen en hooptedat de beslissing bij de tweede lezing moge strekken tot heil van Koning en vaderland. Over het adres van antwoord zal morgen worden beslist. Tweede Kamer. Tot toelating van alle leden is be sloten. Gekozen werden tot kandidaten voor het voor zitterschap de heeren Cremers, Gleichman en Beuther. Kopenhagen. De Czaar heeft zijn verblijf' alhier verlengd tot 18 October. Metz. De zeventienjarige zoon van den bekenden Schnaebele is gisteren de grens overkomende gearres teerd en alhier in de gevangenis opgesloten beschul digd van oproerige liedeien met fransche kleuren aan een boom aangeplakt te hebben. Weenen. De vertegenwoordigers van Engeland, Oos tenrijk en Italië hebben te Sofia een onderhoud met den vorst der Bulgaren gehad, dat een uur duurde; na dit onderhoud is vorsten vertrouwen in de toekomst belangrijk versterkt. De heer A. Dorregeest aiüier was den 16 van 13 inschrijvers voor f 7396 te Beverwijk laagste inschrijver bij de door het gemeentebestuur gehouden aanbesteding van de vergrooting der openbare school met 3 lokalen en bijkomende werkzavmheden aldaar, geraamd op/882(/l Bij kon. besluit van deu 18 ismet ingang van 1 Nov. a.s., o. a. bevorderd tot ingenieur van den wa terstaat le klasse de heer J. W. Weicker alhier, thans ingenieur 2e klasse. BURGEELIJKJS STAND. GETROUWD. 18 Sept. Jacobus Cornells Koomen en Henderika Robbers. Johan Jacobus Hofmeester en Aleida Wilhelmina Robbers. Jacob van Leersumwednr. van Niesje Peereboom en Johanna van Rangelrooij.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3