No, 114. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. V R IJ D A G 23 SEPTEMBER. Duinwaterleiding. öp de Huwelijksreis. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën (Bebeelte. Eene novelle IStmtcniattb. 4LKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet gebeele rijk f 1,— De 3 nummers f 0,08. "V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen de ingezetenen dringend uit, zoo zij klachten mochten hebben over de duinwaterleidinghetzij over het duinwater zelfhetzij over de toepassing van het tariefzich met die klachten tot hen te wendenten einde dadelijk een onderzoek te kunnen instellen en zoo mogelijk maatregelen te kunnen nemen tot opheffing daarvan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. •20 Sept. 1887. f® Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van M. l.BEU- DEKERom vergunning tot het oprichten van eene bergplaats voor vuurwerk in het perceel aan de Gedempte Nieuwe- slootwijk B No. 29, en dat op Dinsdag, 4 October 1887 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die bergplaats bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 20 Sept. 1887. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELGIE. Bij de toepassing der nieuwe wet op de dronkenschap ia gebleken dat in de stad Antwerpen met ongeveer 200.000 inwoners 4572 drankwinkels warend. i. 1 op de 44 inwoners. BEIEREN. Da commissie uit den Landdag had met 17 tegen 4 stemmen zich vereenigd met de nieuwe duitsche alcoholwet. Den 21 nam de Landdag zelf baar met 133 tegen 18 stemmen aan. ENGELAND, In de eerste helft van 1887 zijn in het gebeele rijk 134 spoorwegongelukken van allerlei aard voorgekomen waarbij 6 beambten omgekomen en 197 reizigers en 46 beambten licht gekwetst zijn. Ierland. De gemeenteraad van Dublin heeft den 16 motiën aangenomen, waarbij opgekomen wordt tagen de ongrondwettige en tyranniache staatkunde der engelsche regeering welke de vrijheid van spreken en het recht van vereeniging tracht te onderdrukken en allen die de vrijheid lief hebbenopgeroepen worden om het iersehe volk bij te staan ter handhaving zijner grond wettige rechten. Het onderzoek naar den brand in den schouwburg TAN EEDOR JON ZOBELTITZ. 3) Mevrouw von Plettow bad onder dit gesprek in den zelfden amerikaanschen schommelstoel plaats genomen die zooöven, dank zij Deekerns onstuimigheid, als „doel treffend projectiel" tegen den slapeuden Engelschman gediend had. Hare kleine gestalte verdween bijna geheel achter de groote leuningen met baar klein bevallig voetje gaf zij aan den stoel eene schommelende beweging, zoodat de enkele zonnestralen die tusschea do nauwe opening van twee aan elkander sluitende deelen der zonnetent doorslopennu eens haar blank voorhoofd dan weer de punten barer keurig nette laarsjes kusten. Deckern bad bij den stewart eene flesch Malvasie-wijn be steld; hij moest toch eens met Plettow op het gelukkig we derzien blinken, had hij gedacht, en daartoe vond hij het vurige druivennat van Sicilië, in deze streek tenminste, de eenige geschikte drank. Ook Erna had den moed zich een glas van dezen krassen wijn te laten inschenken niet tegenstaande zijzooals zij beweerdepas uit den doode was opgestaan; en zij deed het dan ook alleen om hare vreugde te betoonen over de onverwachte ont moeting met zulk eenen aangenamen reismakker. Men klonk en praatte en lachte. Erna's mond stond geen oogenblik stilzij vertelde honderderiei aardig heden en was onuitputtelijk in het nabootsen van allerlei mecsehen, die zij op hare reis ontmoet had, Ze sprak in eenen adem over Berlijn en La Valetta schertste met Deckern en verblijdde van tijd tot tijd haren echt genoot met eene vluchtige min of meer teedere lief kozing. Egon was vriendelijk en hartelijk tegen zijne jonge vrouw en behandelde haar met groote opletten heid; maar toch ontging het eenen scherpen opmerker als Deckern nietdat het hem niet natuurlijkja zelfs eenigzins gedwongen afging. Hij was stil en ernstig te te Exeter is den 21 afgeloopen. De jury verklaart dab de dood der slachtoffers aan toeval ,moet geweten worden maar laakt op strenge wijze de overheden en den bouwmeester van den schouwburg, onder bijvoeging dat zij aan hun plicht zijn te kort gekomen. De Mijnwerkers-vereeniging van Northumberland heeft met 4800 tegen 3300 stemmen besloten, niet langer aan hare vertegenwoordigers in het parlement Burt en Eenwick eene toelage uit haar fonds te verleenen» ERANKRIJK. Generaal Boulanger heeft eene uit voerige kritiek aan het 13e legerkorps gericht, nadat hij als bevelhebber de oefeningen van dat korps by Saint- Galmier bijgewoond had. Hij prijst de bewegingen der troepbn wel zijn er fouten begaan, maar uit te groote overhaasting. Telkens wanneer hij zich tot de transche soldaten richtzal hij hun toeroepen valt altijd aan. Tot de ruiterij zal hij zeggen wees stoutmoediger, wees vermetel. Niets kan den fransehen soldaatwanneer hij voorwaarts dringt, weerstand bieden. Leerstellingen zijn niet voldoendemen moet trachten uit den soldaat al datgene te halen, wat hij bereid is te geven. Het uur voor de ontwapening der volken van het oude Europa is nog niet geslagen en het is eene misdaad dit te beweren. Op de door de regeering ingediende begrooting voor Tonkin is eene som van f 15,000.000 uitgetrokken door den staat als subsidie te geven voor het graven van kanalen het aanleggen van wegen en het openen van havens. Met den aanleg van spoorwegen zal nog gewacht worden. De bevolking van het gebeele rijk is in 1886 met 52.560 zielen (zooveel overtroffen de geboorten de sterf gevallen) toegenomen. In 1S85 bedro9g de vermeerde ring 85.464, in 1884 78.974, iu 1883 96.803, in 1882 97.027 en in 1881 108,229. In bijna de helft der de partementen ging de bevolking achteruit. De sterfge vallen overtroffen het aantal geboorten in het depar tement der Monden van de Kbóae met 3114 in de Manche mot 2302 in de Eure met 1897 enz. Er werden 283.193 huwelijken gesloten en 2949 echtschei dingen uitgesproken. De wettige geboorten bedroegen 838.230, waarvan 427.527 jongens, en de onwettige 74.552, waarvan 37.965 jongens. De onwettige ge boorten zijn sedert 1881toen zij 70.079 bedroegen langzaam maar gestadig toegenomen. In 1886 werden 43.581 kinderen dood geboren. ITALIË. De Koning antwoordde op een telegram van gelukwenschingden 20 bij de herdenking van de verovering van Rome door den burgemeester hem toe gezonden dat hij de hoofdstad bedankte voor de ge voelens, welke haar bezielden. Deze onsterfelijke gedenk en zelfs de hartelijkheid waarmede hij zijne vrouw be handelde scheen uit koelheid voort te komenkortom het kwam hem voor, alsof zy meer in een zeker gevoel van medelijden dan in ware liefde haren oorsprong vond. Baron Deckern vergeleek in stilte het bieeke, zwaar moedige gezicht van Egon met dat van Erna. Zou het mogelijk kunnen zijn, dat Plettow dit levenslustige, bekoorlijke schepseltje naar bet altaar geleid had, zonder dat zijn bart haar onverdeeld toebehoorde. Deckern vreesde hetmaar kon niet geloovendat iemand als zijn vriend Egon wiens door en door braat karakter hij zoo vaak op de juiste waarde had leeren schatten tot zulk eene gewetenloosheid in staat zou zijn geweest. O, a!s het toeh eens zoo ware! Erna zelf vermoedde stellig niet, dat zij niet meer dan de levensgezellin van baren man geworden was, zonder zijne teeder beminde vrouw te zijn, want dat zij geheel en al in hem opging, bewees wel haar schitterend oog en haar van geluk stralend gelaat, telkens als zij heru aanzag. Deckern kon er niet genoeg naar kijken naar dat allerliefste interessante kopjezooals hij het noemde. Wel was haar gelaat niet bepaald scboon volgens de strenge eisehen der aesthetics, maar er lag zoo iets liefe lijks in hare heerlijke blauwe oogen, zoo iets aantrekkelijks in haren fijn gevormden mond, dat het hem onuitspre kelijk aantrok. Hare aschblonde haren krulden over het voorhoofd, dat weliswaar te lang was, om edel te kunnen heeten overmoedig was het kleine neusje eea weinig opgewipt en om de bersroode fijne lippen speelde voortdurend een allerbetooverendst lachjedat als 't ware ook in de bekoorlijke kuiltjes in bare wangen terug te vinden was. Terwijl Plettow zwijgend naast haar zat en slechts nu en dan een woordje in het midden bracht, vertelde Erna met de meeste opgewektheid van haar langdurig verblijf op het eiland Sicilië en van hare verdere reis plannen. Zij babbelde allerliefst, met geest en vernuft, en met eene levendigheid welke van ieder ander den toehoorder zenuwachtig zou hebben doen worden, doch die haar zoo natuurlijk mogelijk afging en waarmede zij zelfs nog eene aantrekkelijkheid te meer uitoefende op dengene, die naar haar luisterde. Midden in eeae be schrijving van het gezellige leven in het Grand Hotel de Ragusa te Catania waar iederen middag aan het diner do jus van het rundvleesch bedorven of slecht dag gaf hem tevens de gelegenheid zijne toegenegenheid voor de burgers van Rome te betuigen en hun te ver zekeren dat hij de beste wenschen voor ben koesterde. In het nieuwe tijdperk, den 20 September 1870 geopend, vindt men de sporen van Rome's oude grootheid. Dit zal blijken bij de aanstaande herdenking, want dan zal Rome der wereld toonen dat zij door eene regel matige ontwikkeling op allerlei gebied eene waardige en veilige gastvrijheid kan aanbieden aan allendie haar komen bezoeken en dat zij tevens de hoofdstad is van een waardig en krachtig volk. Volgens een telegram uit Rome van den 19 wsren over de laatste 24 uren 107 ziekte-en 47 sterfgevallen te Messina8 ziekte- en 5 sterfgevallen te Palermo en 7 ziekte- en 4 sterfgevallen in de provincie Catanie voorgekomen. BULGARIJE. De heer Leyh, lid van het engelsche Lagerhuis isterwijl hij op de jacht wasop ongeveer 15 mijlen afstand ten zuiden van Sofia door roovers overvallen en gevangen genomen doch spoedig los ge laten daar zij hem voor een bediende hielden voor wien toch geen losgeld zou worden betaald. JAPAN. Graaf Juonyo is als minister van buitenl. zaken afgetreden en voorloopig vervangen door graaf Ito terwijl graaf Kurada benoemd is tot minister van koophandel. Deze verandering schijnt in verband te staan met de zaak van de herziening der verdragen met de mogendheden. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 21 is de heer Coenen overeenkomstig het advies der commissie zonder beraadslaging als lid toegelaten. Die eommissie was van oordeel, dat de staten van Gel derland geen besluit hadden genomen omtrent de toe passing van art, 73 der provinciale wet. Er had over de beteekenis daarvan alleen eene gedachtenwissoling plaats en enkele leden gaven toen het voornemen te kennen niet te zullen medestemmen. Ieder lid bleef echter vrij om te stemmen en werd in die vrijheid niet belemmerd. Na eene korte, onbeduidende bespreking werd het volgende adres van antwoord op de troonrede vastgesteld. SIRE! 1. Dankbaar waardeerde de Eerste Kamer der Staten- Generaal het voorrecht Uwe Majesteit wederom te midden der Vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk te zfen dat zich aan Uwe Majesteit en Haar doorluchtig Stamhuis innig verknocht gevoelt. klaar gemaakt was geweest, viel zij zich zeiven in de rede, om uitvoerig te informeeren naar de wijze, waarop baron Deckern met haren man kennis had gemaakt en naar de avonturen, welke do beide militairen samen in het jaar 1870 hadden doorleefd. Eindelijk was de beurt om te vertellen aan den baron en 't bleek weldra, dat Erna er slag van had om iemand alles te laten mededeelen, wat zij van belang achtte te vernemen. Te midden van het yroolijk gesprek van deze twee weerklonk plotseling de stentorstem van den kapitein der stoomboot, dia vergeefsche moeite deed, om den thans slechts op drie stoeltjes vaat slapenden en gelschman wakker te maken. De man had zich blijkbaar om het verlies van zijn vierde stoeltje niet bekommerd en was, zonder steunpunt onder zijne voeten, eenvoudig weer ingedut. „Mylord!" Mylordriep de gezagvoerder en trok ten slotte den luid snorkenden slaapkop vrij onzacht bij den arm„gij hebt mij verzocht u te wekken, zoodra Napels in het gezicht zou zijn Sta op, Mylord, we zijn er; zoo aanstonds zult gij de stad kunnen zien liggen." Juist stoomde de boot de Punta della Campanella om, de zuidelijkste punt van de prachtige golf van Napels, en met voile bracht naar de haven. Links schitterden in de stralen der zon de rotspunten van Oapri en rechts strekten zich, als eea snoer echte paarlen, die eenen goed gevulden vrouwenhals omsluiten, de landschappen Massa, Sorrent en Castellamara uit. Weldra doken, nog heel in de verteuit het liefelijk groen der citroen- en kaatanjebosschen de aneeuwitte huizen van Napels en hare voorsteden op. Heerlijk schoon afstekend tegen de heldere, maar tengevolge van de terugkaatsing der zon nestralen, door het donker blauwe water van de golf, met allerlei kleurschakeeringen getinte lucht, vertoonden zich allengs de violette koppen van de heuvels van Oamaldoli en Capodimonteen nog hooger verhief zich statig dreunend en rommelend de zwarte rookwolken uit brakende krater der Vesuvius. „Een zinnebeeld van het geluk van den tneE3cb, boven wiens hoofd eeuwig dreigende wolken hangen", fluisterde Egon zijnen vriend iu het oor. Deze zag den ander veelbeteekenend aan en haalde de schouders op. Hij dacht er het zijne van, maar ant woordde niet.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1