No. 115. Negen en tachtigste Jaargang 1887. ZONDAG 25 SEPTEMBER. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Plaatsgebrek noodzaakt ons bet feuilleton achterwege te laten. Hoe staal het met den drie-keizersbond «li Prijs dor gewone Advertentiën ffhingttiaub» ffijclegvanggUg fSsrasftmm. .Stabö-Bsridutca. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. De goede verstandhouding tussehen de drie Euro- peescbe Keizers de machtige karakters over Eualaad Duitschland en Oostenrijk-Hongarije werd in de laatste jaren als het hechtste bolwerk beschouwd van den Eu- ropeeschen vrede. Eigenlijk, meende men, was er maar ééne mogendheid die een gevaar opleverde voor zijn verstoringnamelijk het vernederde en verminkte en in zijn vernedering en verminking niet berustende Frankrijk. Die meening zou volkomen juist zijn in dien er in het oosten van Europa geen doodelijk krank Turkije bestonddat sinds jaren ligt te zieltogen en. onherroepelijk is ten grave gedoemd. En waar de> doode lichamen zijn vergaderen de gieren. Gelijk de dooi' wolven vervolgde reiziger het voege lijf tracht te redden door zijn vijanden van tijd tot tijd iets toe te werpen om hun honger te stillen zoo heelt ook de ongelukkige Sultan groote stukken van zijn rijk moeten afstaan om althans nog Konstantinopsl met den Bosphorus en eenig grondgebied in Europa te be houden. Maar wie zal de prijsgegeven stukken bezit ten P Eusland begeert er éénOostenrijk is in de laatste jaren niet minder begeerig geworden en Grie kenland blijft ook op een stukje hopen. Doch een niet onbelangrijk deel der bevolking wenscht eu juist het Turksehe juk niet te ruilen voor een inlijving bij den eenen of anderen aangrenzenden staaten er is eigen lijk geen enkele mogendheid in Europa die niet een uit breiding van Eusland tot aan de Dardaneilen en den Ar chipel met leede oogen zou aanzien. Engeland zal het trach ten te verhinderen zoolang het kan. Frankrijk dat Algiers en Tunis bezit en gaarne in Egypte de invloed rijkste mogendheid zou zijnwas vroeger een even sterk tegenstander. Maar Frankrijk denkt sedert 1S71 uitsluitend aan ééne zaakaan het herwinnen van Lotharingen en den Elzas. Daarvoor heeft het een bondgenoot noodigen Eusland is de eenige mo gendheid die deze zoo vurig legeerde bondgenoot zou kunnen zijn daarenboven is de goede verstandhou ding met Engeland door de gebeurtenissen in Egypte verstoord. Wht geeft Frankrijk om Koustantinopei en de Dardaneilen, als er uitzicht bestaat om zijn verloren grondgebied tussehen de Maas en den Eijn terug te krijgen P Frankrijk is daarom geen tegenstander van .Eusland meer. Italië daarentegen heeft aan de Mid- dellandsche Zee belangen en verwachtingen, die met eene uitbreiding van den Franschen invloed aldaar onbe staanbaar zijn. Oostenrijk is zelf belanghebbende. Sedert Bismarck het uit Duitschland terugdreef en het den raad gaf zijn -b'ikken naar het oosten te wenden, is het dear de mededinger van Eusland geworden. Duitschland staat inderdaad buiten het geschilhet heeftgelijk Biamarck naar waarheid heeft gezegd, aan den Balkan geen belangen te verdedigente land noch ter zee. Grondgebied kan het er niet begeeren het is er door groote landen van gescheiden; het heeft evenmin, zooals Engelandeen weg naar Indië te verdedigen en aan de oevers van de Middellandsche Zee, in Egypte noch aan de Noordkust van Afrika, heeft het eenige bezitting of begeert het eenigen overwegenden invloed; maar het heeft in Frankrijk een machtigen, een bestendigen, een onvereoenlijken vijand, die met ongeduld het oogenblik verbeidt waarop hij den strijd zal kunnen beginnen en .daarom bereid is de bondgenoot te wezen van eiken ■machtigen staat die een oorlog met Duitschland niet aeu vreezen. Duitschland kan daarom Eusland niet ver bitteren, Oostenrijk wil het niet opofferen, en Engeland en Itali© niet van zich vervreemden. De laatste oorlog in het oosten is geëindigd met een vergelijk, dat van Bismarcks uitnemend beleid getuigt. Eusland echterdat al zijn kraehten had ingespannen om een grooten slag te slaan en daarvoor ook groote offers had gebracht, w-as het minst bevredigd. Het zag dwars op zijn weg naar Konstantinopel een wel kleinen, maar toch zelfstandigen staat verrijzen in het vorstendom Bulgarije, en hce noode ook, het moest er in berusten, alleen kon het een Europeeseh congres niet weerstaan. Frankrijk was toen nog niet zoo weerbaar en van zijn eigen krachten overtuigd als het thans blijkt te zijn. Hoe meer de toenmalige Bulgaarsche Vorst Alexander zich ongeneigd betoonde om den Czaar als zijn leider en opperheer te beschouwenzooveel te meer nam ook het misnoegen van Eusland toe en toen eindelijk de vermetele eigenmachtig het van den Sultan afvallend Oost-Boemelië in bezit nam was zijn geduld ten einde. Duitschland dat met de grootste moeite den Czaar zoo tamelijk had bevredigd en met den toestand verzoend zag mede met groot leedwezen zijn werk ineenstorten. Ook Oostenrijk kon bij Bulgarije's uitbreiding niet jui- MaraA Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. chen daarbij had Alexander zich een onafhankelijkheid aangematigd ais allerminst op het congres te Berlijn was bedoeld. Hij zelf werd het offer der schier alge- meene ontevredenheid. Tntusschen bleek al spoedig dat men niet met een persoon maar met een volk althans met de groota meerderheid van het volk te doen had. Zelfs geen Kaulbars was in staat de Bulgaren de oogen naar Eus land te doen keeren. Men bleet er prijs op stellen een nationale reseering te heboen en zegevierde over opruiing, afval en verraad. Een andere Vorst werd tot den° 'troon geroepen zonder zich veel om de mo gendheden te bekreunen en in weerwil inzonderheid van Eusiands steigend ongenoegen. Kunnen de mo gendheden dit stilzwijgend aauzien? Eusland althans nietOostenrijk echter kan er moeilijk over treuren dat Eusiands invloed aan den Balkan daalt, en althans niet medewerken om dien te versterken. Iranknjk kiest natuurlijk zonder aarzelen met nadruk partij voor Eusland. Eogeland is even natuurlijk zoo sterk mogelijk tegen de uitbreiding van Eusiands macht en invloed in do richting van de Dardaneilen ea de Middelland sche zee en ïtalië's belang brengt mede zich aan En geland te houden tegenover Frankrijk. Wat zal in dezen toestand Duitschland doen Er zal een samenkomst piaats hebben van den Duit schen en den Eussisehen Keizer, heeft men week aan week beweerd maar week aan week ging voorbij zonder dat de samenkomst plaats vonden intusscheu werd Europa verrast door een andere samenkomst en wel van den Duitschen Eijkskanselier met den Oostenrijk- sehen Minister Kalnoky. De toon van da Eussische en Duitjche bladen die geacht kunnen worden de ziens wijzen der wederzijdsche Eegeeringen het zuiverst weer te"1 geven is allengs koeler geworden en ten slotte mag men aannemen datzonder Eusland tegen te werkende Duitsche Eegeering meer en meer afziet van elke poging om het te bevredigen. Door de Eus sische pers zqn die pogingen dan cok steeds met on dank en wantrouwen beloond en Bismarck schijnt in te zien dat hij Eusland dan alleen zou kunnen bevre digen, wanneer hij zich kort en goed met de voorstellen en plannen van den Czaar vereenigde. Tot die plannen behoort ook de zending van een Eussisehen generaal naar Bulgarije, die daar de leiding der zaken in handen zou nemen. Turkijedat als Suzerain van Bulgarije in deze zaak handelend zou moeten optreden en als zoo danig door Eusland werd aangespoord om het voorstel tot die zending te doen, heeft daarin geen lust, want het begrijpt dat de Bulgaren volstrekt niet geneigd zijn om een Eussisehen generaalzij het Ernroth of wie dan ook in plaats van Kaalbars, als stadhouder te ont vangen. Zonder tegenstand zou hij niet in het land komen en liet men hem al toehij zou er evenmin iets kunnen uitrichten als meer genoemde Kaulbars, Hoe zou men nu dit feitelijk of lijdelijk verzet der Bul garen overwinnan Ziedaar de vraag die vooraf wel beslist mag worden, en waarop vooralsnog wel geen ander antwoord ban gegeven worden dan ditdoor den Eussisehen stadhouder een leger mede te geven. Daartoe heeft echtergelijk te begrijpen is Turkije geld noch lust. Het zucht nog onder de naweeën van zijn dappere, maar vruchtelooze verdedigingsoorlog tegen de Eussische indringersen nu zijn soldaten beschik baar te stellen om een Eussisehen generaal als be stuurder van bet toen verloren grondgebied te hand haven dat is toch inderdaad wat veel gevergd, Eus land uit te noodigen zelf nog eens een leger naar den Balkan te zendenzou nog erger zijn. Gelukkig is Duitschland er nog de Duitsche Eijkskanselier moest maar opnieuw de leiding der zaken in handen nemen en het voorstel doen. Maar de Duitsche Eijkskanselier antwoordt, dat hij het voorstel zelf heel mooi vindt en het ook bij de andere mogendheden wil aanbevelen, als het eerst door de belangstellenden zeivendoor Eusland en Turkije is ingediend want die het indient is ver plicht tevens mede te deelen hoe zij moeten worden uitgevoerden die verantwoording kan Duitschland ais geen belanghebbende niet op zich nemen. Dat is de taak van Turkijede Suzerein. Nu de zaken zoo staan is het best mogelijk dat de mogendheden vooreerst niets doen en de Bulgaren aan hun lot overlatenwaarvoor dezen ongetwijfeld zeer dankbaar zouden zijn. Nu Duitschland echter, zonder zijn welwillende houding jegens Eusland te veranderen, nochthans ongenegen blijkt voor den Czaar de kastanjes uit het vuur te halen en meer met Oostenrijk te rade gaati3 er van den drie-Keizersbond niet meer dan een schaduw overgeblevenen duidelijker wordt her haald wat Bismarck reeds bij de behandeling van den zevenjarigen legerorganisatie te kennen gaf, dat Duitsch land in staat moet zijn des nooas een oostelijken en een westelijken aanval af te slaan daarbij blijkbaar rekenende op een bondgenootschap met Oostenrijk. Den 21 werden te Broek op Langedijk monster- blomkolen tegen f 26 per 100 verkocht. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 22 beslo ten, de 4J pet. leening, groot /T42000, te converteeren met de Maatschappij voor gemeente-crediet te Amster dam in eene 4 pet. leening, tegen lU pet. provisie, zullende de aflossing in 56 jaren geschieden, In den nacht van den 22 op den 23 is te onge veer 1 uur te Kampen brand uitgebroken boven de bak kerij van den bakker W. Hoogenkamp. In korten tijd is de bakkerij met het achterhuis en gedeeltelijk het voorste deel van het huis afgebrand. Den 22 viel een kind uit de tweede verdieping van eene woning in de Vinkenstraat te Amsterdam op straat; het werd voor dood naar het gasthuis gebracht. Den 22 is in tegenwoordigheid van bijna alle raadsleden en voor eene stampvolle tribune de nieuwe burgemeester van !s öraveahage, de heer mr. Eoest, in eene buitengewone raadszitting door den wethouder Godon, waarnemend burgemeester, geïnstalleerd. Deze bracht hulde aan den moed en de vastberadenheid van den heer mr. Eoestom deze zware batrekking op de schouders te nemen in eene gemeente waar de ver scheidenheid van bevolking zulke hooge eischen stelt, waar het ideaal der gef'ortuneerden niet gelijk is aan dat der renteniers, de talrijke ambtsnaren en officieren hunne eigen inzichten hebben, de nijveren en nering doenden hunne eigenaardige belangen, die zij, dank onzer vrijzinnige instellingen, weten te doen gelden. Eindelijk eischt het gewoel der arbeidersklasse rustelooza waak zaamheid en verzekering der openbare orde. Toch hoopte hij, dat het ambt niet te drukkend zou zijn. De nieuwe burgemeester antwoordde met een woord van dank. Hij liet al het in den laatsten tijd voorge vallene rusten en zeideten volle zijne zware verant woordelijkheid te beseffen en de taak der overheid aldus op te vatten dat zij de verschillende belangen der ingezetenen tot hun reeht moet brengen. Hij aanvaardde de zware taak met den vasten wil om gesteund door den raad, tot den bloei der gemeente mede te werken. De raadsleden wenschten hem daarna geluk. De gemeenteraad van Leiden heeft den 22 het voorstel van burg. en weth., om op een aan de gemeente behoorend stak land in den Boscbhuizerpolder, op kosten der gemeente, eene schietbaan te bouwen, welke kosten, geschat op 8500, uit buitengewone inkomsten gevonden zouden moeten wordenverworpen met 16 tegen 5 stemmen. Eene motie van prof. van der Hoeven, strek kende om dien grond aan den minister van oorlog, als vertegenwoordigende den staat der Nederlanden, onder nader vast te stellen voorwaarden in gebruik aan te bieden, om daarop eene schietbaan op te richtenwas vooraf mede verworpen met 12 tegen 9 stemmen. Bij eene den 22 te Haarlemmermeer gehouden harddraverij, waaraan zeven paarden deel namen, werd de prijs behaald door Wilhelm van H. v. Haren te Amsterdam, bereden door H. C. v. d. Akker, de pre mie door Lena van H. Dalenberg te Alkmaarbereden door H. Dalenberg. Zaterdag 24 Sept. 's Grayenhaoe. Tweede Kamer. De ingediende grond wetsvoorstellen bevatten geen nadere toelichting der regeering. De indische begrooting voor 1888 sluit met een tekort van f 5,100.000, doch voor spoorwegaanleg is 675.000 en voor telegrafische verbinding van Java, Bali en Celebes f 1.150.000 uitgetrokken. De diensten van 1885 en 1886 leveren een overschot van f 3.300.000, ook 1887 zal een vrij aanzienlijk batig slot geven de verkoop van koffie is in 1888 geraamd op 400.000 picols ad 47 cents de halve kilo; de middelen zijn aanzienlijk lager geraamd, het licentierecht voor den tabaksverkoop vervalt en voorgesteld wordt ten behoeve van de in- landsehe bevolking de excedenten van het hoofdgeld voor heerendiensten aan te wenden. Ter bevordering der werving zullen gratificatciën worden toegekend aan repa- trieerende militairen en zullen zij voortaan te Amsterdam en te Botterdam afgemonsterd worden; voorgesteld wordt de aanbouw van 2 marine-stoomschepen. Berlijn. "Volgens geruchten zou prins van Hohenlohe, gouverneur van den Elzas, gezant te St. Petersburg, en de heer von Puttkammer, minister van binnenlandsche zaken gouverneur van den Elzas worden met pri 1, Wilhelm Bismarck als secretaris. De heer von Mique hoofd der nationaal-liberale partij wordt genoemd als minister van binnenlandsche zaken. De geschenken van den Keizer aan prins Bismarck bij zijn 25jarig jubilé bestonden in eene prachtig be schilderde vaas en een bouquet van gesmeed ijzer. Parijs. De cholera is op Corsica uitgebroken. Van 17 tot 23 Sept. zijn san de bad- en zwem inrichting alhier 69 buiten- en 5 binnenbaden genomen, waarvan 40 door dames en 4 door onvermogenden. Het zal de dames zeker veel genoegen doen te

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1