No. 115* Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ZONDAG 25 SEPTEMBER. Duinwaterleiding. <ÜD8iciê«l (Bebetltc. JStiitsulAnb, linneniftttb. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen de ingezetenen dringend uit, zoo zij klachten mochten hebben over de duinwaterleidinghetzij over het duinwater zelf, hetzij over de toepassing van het tarief, zich met die klachten tot hen te wendenten einde dadelijk een onderzoek te kunnen instellen en zoo mogelijk maatregelen te kunnen nemen tot opheffing daarvan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Sept. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van C. A. DUIN- KER, om vergunning tot het oprichten van eene koffiebranderij, in werking gebracht door een gasmotor van twee paardenkracht, achter het perceel aan de Geestersingelwijk E No. 361en dat op Vrijdag, 7 October 1887, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het op richten van die branderij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 23 Sept. 1887. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. DENEMARKEN. De Rijksdag is togen den 3 Oc tober bijeengeroepen. De regeering zalbehalve de gewone voorstellen een wetsontwerp indienen tot het stichten van eene vrijhaven bij Kopenhagen en het af schellen van alle scheepsgelden. DUITSCHLAND, Te Lubeck heeft de gemeenteraad besloten den stads-schouwburg electrisch te verlichten. Te Berlijn worden de gebouwen der daitsehe bank van electrisch licht voorzien, Pruisen, Den 23 heeft prins Bismarck in beperkten kring den dag herdachtwaarop hij voor 25 jaren tot minister benoemd werd. Van officieele zijde werd daaraan geen deel genomen, omdat in Pruisen 25jarige dienst niet ambtshalve herdacht wordt. Al zijne familieleden waren tegenwoordig. De Keizer wensehte hem per brief geluk en zond hem een geschenk dit geschiedde ook door zijne ambtgenooten. De prinsen "Willem en Hen drik kwamen hem persoonlijk te Eriedriebsruhe geluk wonschen. ENGELAND. Den 20 is het grootste pantserschip, dat de engelsche zeemacht tot nu toe gehad heeft, de Trafalgar, te Portsmouth van stapel geloopen. Met den bouw was den 1 Jan. 1886 een aanvang gemaakt. Het schip, dat f 11,010 000 kost, is 105 el lang, 22 el breed en heeft een diepgang van 8% el. De tonnemnat is 12,000, de machines zijn van 12,000 paardenkracht en de snel heid zal 16% knoop bedragen. De stalen pantsers zijn een halve el dik om den romp en 45 duim om de torens. Het schip wordt gewapend met vier achterladers van 80 ton, welker projectielen eene aan- vangssnelheid zullen hebben van 600 el in de seconde en op een afstand van 1000 el een pantser van 70ned. duim kunnen doorboren. Bovendien zal het 8 kanonnen voeren van 12% duim en ongeveer 30 andere van geringer kaliber. Nog een dergelijk sebip staat te Pem broke op stapel, dat de Nile zal heeten. Ierland. Eene tweede bekendmaking van den On der-Koning is uitgevaardigd waarbij het iersche land- verbond en al zijne onder-afdeelingen verboden worden in het geheele graafschap Clare en in enkele gedeelten van Galwy, Kerry, Cork en Wexford. Deze bekend making heeft grooten indruk gemaakt onder Parnell's aanhangers. O Brien is den 23 te Mitcheistown aangekomen en door de politie tegen den middag voor de rechtbank gebracht. Hij werd vergezeld door een groot aantal zijner staatkundige vrienden. FRANKRIJK. Volgens de XIX Siècle is den 22 in den ministerraad de verdere verbanning der prinsen besproken, zonder dat eene beslissing werd genomen daar de meeningen zeer uiteen liepen. Een der ondergeschikte ambtenaren der geheime politie te Parjjs ontvreemdde bij het onderzoek van het lijk van Pranzini een stuk zijner huid, waarvan hij door oen vriend een paar portefeuilletje^ liet maken, welke hij aan zijne chefs, de heeren Taylor en Goron, ten geschenke gaf. Deze heeren namen dit geschenk aan en kort daarop werd dit ruchtbaar. De prefect van politie stelde een onderzoek in waarvan het gevolg werd, dat genoemde ambtenaar ontslagen werd. Deze maakte uit wraak het gebeurde in een blad bekend waarna ge noemde politie hoofden van alle zijden aangevallen wer den over hun gedrag. Zij hebben thans hun ontslag ingediend aan den prefect, die nog geene beslissing nam. De directeur van een der parijsehe ochtendbladen tevens penningmeester van de vereeniging der republi- keinsche dagbladschrijvers, is met de kas der vereeniging, ten bedrage van ongeyoer f 140000, op den loop gegaan. ITALIË. De prefect van Messina is den 20 aan de cholera overleden. Dien dag kwamen in die provincie 114 ziekte- en 50 sterfgevallen, den 21 156 ziekte- en 44 sterfgevallen voor. BULGARIJE. De verkiezingen worden vermoed in eenen voor de regeering gunstigen zin te zullen uitvallen. BTATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Nadat de afdeelingen den 22 hernieuwd warenwerden door dezen tot voorzitters gekozen de heeren van der Sclirieck, van der Loeff, Gleichman, van Delden en van der Linden en tot onder-voorzitters de heeren Reekers, de Meyier van Houten, Vos de Wael en Mees. Tot leden der commissie voor de verzoekschriften werden gekozen de heeren Willink, SmeengeKerdijk Brouwers en van Diggelenen tot leden der commissie tot het ontwerpen van het adres van antwoord de heeren van Ascli van Wijck, van der Loeff, van Houten, W. de Beaufort en van der Kaay. In die zitting zijn de volgende ontwerpen van wet ingekomen 1°. betreffende de indische begrooting voor 1888 2". tot verlenging en wijziging van het aan de Nederl. Bank verleende octrooi 3°. betreffende het verleenen van onderstand aan mindere geëmployeerden bij inrichtingen van 's rijks zeemacht en 's rijks werkvaartuigenniet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 (Stbl. No. 72) en tot nadere wijziging en verhooging van hoofdstuk VI voor 1887 4°. betreffende verkoop van grond en water onder Grootebroek aan de Banne van Grootebroek en Lutjebroek 5°. verlenging der overeenkomst met de Nederl. Handel maatschappij 6°. tot onderhandschen verkoop aan Grave van twee wacht huizen met erven, buiten de voormalige Ham en Brugpoorten; 7°. idem aan Heusden, van grond en water 8°. idem van bouwland onder Woensdrecht aan A. L. N. Cuypers te Brussel 9°. acht ontwerpen tot naturalisatie van C. J. Philips en 7 anderen 10°. elf ontwerpen houdende veranderingen in de Grondwet 11°. bekrachtiging van eene met het bestuur van de polders Oud- en Nieuw Rozenburg, Blankenburg, de Lange- en Ruige- plaat gesloten overeenkomst tot ruiling van gronden 12°. houdende bepalingen ter bevordering van Zondagsrust; 13°. tot regeling van het notarisambt 14°. 8 ontwerpen tot naturalisatie van J. B. Eilers en 7 anderen 15°. tot verhooging van Hoofstuk II der Staatsbegrooting voor 1887. 16°. tot verlenging van den termijn betreffende de heffing en de verzekering van invoerrechten en aeeijnsen. Den 23 werd het ontwerp-adres van antwoord des voormid dags ter tafel gebracht en naar de afdeelingen verzonden waarna de vergadering geschorst werd tot 2 uur. Alstoen werd medegedeeld, dat het gewijzigd ontwerp gereed was. Het zal worden gedrukt en de beraadslaging werd bepaald op den 26, 's namiddags 1 uur. Na het adres wordt de rooster van de aftreding der leden vastgesteld en worden leden der huishou delijke commissie benoemd. Vervolgens werd door den minister van financiën de staatsbegrooting voor 18S8 ingediend. Aan de daarbij uitgesproken rede worden de volgende bijzonderheden van omtrent den algemeenen toestand ontleend. De dienst 1885 levert een tekort van rijks geldmiddelen en die van 1886 1887 zal vermoedelijk een tekort leveren van 1888 van p. ra. n 6,119,545 1,286,907 10,084,483 12,956,795 samen 7 30,447,730 5,314.343 Beschikbaar is het saldo der geld- ieening van 1884 blijft tekort f 25,133,387 Dit bedrag zal in de eerstvolgende jaren nog toenemen met de sommen, na 1888 voor de groote werken uit te geven, te weten voor f.,500,000 1,620,000 8,730,000 4,500,000 6,680,000 Rotterdamsohen Waterweg Merwedekanaal Verlegging Maasmond Aanleg Staatsspoorwegen Voltooiing van het vestingstelsel f 28,030,000 uitmakende een bedrag van 53^163,387, waarvoor de gelden uit buitengewone ontvangsten moeten gevonden worden. De tekorten over 1885, 1886 en 1887 het beschikbaar saldo der geldleening van 1884 buiten rekening latende ten vongen jare geraamd op 131.262.435, kunnen thans begroot worden op 117.490.935. Buitengewone helling van opcenten behoeft niet meer te worden voorgesteld. Het evenwicht toch tusschen 's lands gewone inkomsten en uitgaven kan, blijkens de uitkomsten over de dienstjaren 1885 en 1886, zoowel door inkrimping van uit gaven als door de in de laatste jaren voorgedragen en goed gekeurde versterking van middelen, geacht worden verkregen te zijn. Niet alleen kunnen al de gewone uitgaven, in die jaren gedaan, uit de gewone ontvangsten bestreden worden, maar op die diensten blijft nog een belangrijk overschot tot gedeeltelijke dekking der uitgaven voor groote werken over. Hebben die dienstjaren de verwachtingen, tijdens de indiening der begrootingen uitgesproken, niet beschaamd, ook voor den loopenden dienst wordt dat vertrouwen gekoesterd. Van de machtiging om tot voorloopige bestrijding van uit gaven over 1887 vlottende schuld uit te geven, tot een bedrag van ten hoogste 717,000,600, zal geen gebruik behoeven te worden gemaakt. De Staat behoeft vermoedelijk vooreerst geene leening aan te gaan. Is het bewijs geleverd, dat het doel, waarnaar de onderschei dene takken der wetgevende macht hebben gestreefd, namelijk het bewaren van het evenwicht tusschen 's lands gewone ont vangsten en uitgaven, bereikbaar is, daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat die uitkomst niet zonder inspanning is verkregen en zal kunnen worden behouden. Eene raadpleging en vergelijking van de cijfers zal doen zien, dat de behoeften bij sommige takken van staatsbestuur toenemen. Niet ongegrond is dus het vermoeden, dat het onvermijdelijk zal blijken, daarvoor in de volgende jaren meer dan tot dusver beschikbaar te stellen. De opbrengst der middelen hield met die noodzakelijke ver hooging niet steeds gelijken tred, en indien er in de toekomst weder tijdperken mochten invallen, waarin handel en nijverheid over de geheele beschaafde wereld kwijnen, dan zal vooral het beheer van 's lands geldmiddelen de grootste behoedzaamheid eischen. De uitgaven voor 1S88 zijn geraamd op 7 133,960,875, 71.703,316 meer dan voor 1887, waaronder 16,240,000 voor buitengewone uitgavende ontvangsten worden geraamd op 7 116,004,080, 7 31,005 hooger. Voor de marine wordt ruim een miljoen meer, voor de herziening der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen 960,000, voor sluis en haven werken aan het Noord zeekanaal 7500,000 aangevraagd. Voor nationale schuld 7 462,300, oorlog 7117,100 en koloniën 7 85,200 minder aangevraagd. Naar aanleiding van de ergerlijke tooneelen, onlangs te Rotterdam en te Utreeht voorgekomensehrijft da heer mr. A. Kerdijk in het „Sociaal Weekblad''; „Waren wij niet uitlandig geweest, zoo zouden wij reeds in het vorig nommer uiting hebben gegeven aan ons innig leedgevoel over de zorgwekkende gebeurte nissen, die in de toen verstreken week hadden plaats Van den eenea kant de hernieuwde oorlogsverklaring, door de woordvoerders der sociaal-democraten, heftiger dan ooit, in het Amsterdamsche Volkspark onder uit bundige toejuiching hunner volgelingen tegen de be staande maatschappelijke ordening geslingerd. Een Croli, die er zich een verwijt van maakt „niet genoeg te hebben gehaat", en die zijne hoorders duidelijk te ver staan geeft, dat hij het in hen prijzen zal, zoo zij grijpen naar den dolk. Een van der Stadt, die oproept tot „organisatie voor den grooten verzoendag'', waarop het zal zijn „oog om oogtand om tand"waarop „niets mag worden ontzien noch vrouw noch kind"en in afwachting waarvan men „elkander in haat moet oefenen, opdat de slagen met succes nederkomen op de koppen der vijanden." En Domela Nieuwenhuis, de held van den dag - hij de erkende hoofdman der partij die zulke taal goedkeurt, door haar aan te hooren, zonder haar te wraken en diezelf aan het woord komend verklaart: „Ik herneem mijn plaats in de rangen der onverzoenlijken Daartegenover aan den anderen kant da woeste too neelen te Rotterdam op kleiner schaal te Utrecht her haald. De gewelddaden door de sociaal-democraten gepredikt voor de toekomst, alvast nu tegen hen ge pleegd onder de daardoor onteerende leuzen van ko ningsgezindheid en vaderlandsliefde. Wat in Februari te Amsterdam werd aaaschouwd, is thans in nog erger mate bedreven in de tweede stad des Rijks. Ook ditmaal da overheid op bedroevende wijze in gebreke blijvend haar gezag te bandhaven tegenover bet gepeupel, dat straffeloos zich meent te mogen vergrijpen aan der sociaal-democraten have en goed. Dat gepeupel hierdoor nog overmoediger geworden, en de burgerij op straffe van vernieling barer woningen, dwingend de driekleur uit te steken na daden, waa over ten rouw de vlag eerder halfstok waaien moest. Wij vragen ons af wat meer bezorgdheid wekken moet: de woorden der sociaal-democraten of de daden van wie zich hun tegenstanders noemen. En wij antwoorden: deze laatste. Bovenal omdat die daden gepleegd blijken te kunnen worden, zonder dat het oponbaar gezag naar eisch zich doet gelden. Dat de overheid bij de heerschende gisting der gemoederen een loodzware taak te vervullen heeft, kan niemand miskennen. Maar zij behoort er zich van te kwijten tot eiken prijs, met evenveel kracht als beleid. Wij denken er niet aan te gelooven, dat zulke openbaringen van anti-sociaal-democratische ge zindheid, als waarvan Rotterdam nu wederom getuige is geweest, haar welkom en welgevallig zijn. Doch anderen en velen gelooven het wèl. En helaas, kwalijk kan bet geloochend worden, dat haar dienaren veel hebben toegelaten wat zij niet toelaten mochten. Waardoor andera kan de aldus gevoede stemming be zworen worden, dan door voortaan de orde in onze straten te handhaven tegenover allen en een iegelijk, tegenover elke verstoring, van welke zijde zij ook komen moge F Do Koning heeft op het adres van antwoord der lEerste Kamer hot volgende geantwoord Mijne heeren! Met genoegen verneem ik de instemming van de Eerste Kamer der Staten Generaal met den wensch dat de werkzaamheden die haar wachten, mogen strekken tot welzijn vaa bet vaderland. Ik verzoek u, mijne heeren, aan de Eerste Kamer mijnen dank over te brengen voor haar adres vaa antwoord. Den 19 en 20 had in do kolfbaan dar sociëteit „Harmonie'' te Schiedam de uitgeschreven nationale L'orps- en- personeele kolfwedstrijd plaats14 korpsen en 121 personen, uit verschillende oorden van ons land daa rtoe opgekomen namen aan den wedstrijd deel. Bij den personeeien wedstrijd behaalde de heer A. Kist van Zuid-Scharwoude met 121 punten den eersten prijs, zijnde' 6 zilveren lepels en vorken in étui terwijl de kolfbi>nd bij den eersten prijs nog een grooten zilveren medai.Ue als persoonlijk eigendom gaf; de le premie verkre ïg de heer H. Ceelenberg van Delft met 111; de 2e premie de heer H. Jager van Gouda met 110; de 3e [iremie de heer J. J. van der Bie van Boskoop met 10 8 en de 4e premie de heer L, W. Jansen van Schiedac a met 103 punten. De p rijs bij den korps wedstrijd bestaande in eene groote vivrguld zilveren medaille voorde vereeniging en eene kleine zilveren medaille voor elk der drie kamp strijders werd behaald door de koifverceniging „Op Maai'? van Zuid-Scharwoude met 284 punten. Aan dezen wedstrijd namen voor „Op Maat" deel de heeren A. K;istJ. Pluister en C. Zomerallen van Zuid- scharwoude. De heer Nobel van St. Pankra3 die de

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5