325e S t a a t s 1 o t e r ij. allerlei- 5e klasse 4e lijst22 Sept. Ns. 10504, 11799 en 19007 f 1000; ns. 669, 4620, 9565 en 17840 400 ns. 4094, 6991, 11855 en 17631 200; ns. 1419, 6482, 9721, 13419, 16203, 17532, 1829218702 en 20679 f 100. algemeene vergadering der Nationale Kolfbond als af gevaardigde van „Op Maat" had bijgewoondseinde den 21 des morgens uit Haarlem naar Zuidscharwoude bericht van het schitterend succes. In aller ijl werden de leden van „Op Maat" bijeengeroepen en met ver scheidene rijtuigen reed men naar het station Noord- scharwoude waar de wakkere strijders tegen 3 aur aankwamen en hartelijk verwelkomd werden. In feeste- lijken optocht toog men toen naar de kolfbaan te Zuid scharwoude waar de leden van genoemde kolfclub nog eenigen tijd recht gezellig bijeen bleven. Den 20 was de heer L. Schikking Jr. te Meppel 80 jaren oud, 30 jaren getrouwd en 35jaren auditeur militair bg de dienstdoende schutterij. Den 21 had te Leeuwarden de aanbesteding plaats van de eerste twee perceelen der werken voor de drinkwaterleiding aldaar, als: 1. het maken van de regenbakkende filtershet machine- en ketelgebouw met toebehooren den voetwegde kolenloods en eenige verdere werken op en nabij het terrein der pomp- en filterwerkengelegen onder het dorp Grouw; 2. het maken van den watertoren te Leeuwarden met de bij levering van de benoodigde materialen uitgezonderd eenige ijzerwerken waaronder het reservoir. Vóór bet le perceel waren 9 inschryverswaarvan de laagste de heeren J. G. Bekhuis en D. Damstra te Leeuwarden, voor f 95.700; voor het 2e perceel van 12 inschrijvers de laagste dezelfde voor f 26.975. Hoofdingelanden van de Zijpe en Hazepolder heb ben in hunne vergadering van den 21 benoemd tot heemraad van dien polder den heer J. Eriks te Burgerbrug. De raad der gemeente Broek op Langedijk heeft den 22 besloten, om den secretaris, boven zijne jaarwedde, vrije woning in een aan de gemeente toebehoorend huis te verleenen. In diezelfde vergadering is besloten, geen gevolg te geven aan de aanschrijving van Gedepu teerde Staten van Noordholland om de onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school wegens geble ken ongeschiktheid te ontslaan. De raad was van oor deel dat bedoelde onderwijzeres genoegzaam geschikt is, om aan de Broeker Echoolmeitjes onderwijs in hand werken te geven. By kon. besluit van den 23 is de heer mr. H. Goeman Borgesius lid der Tweede Kamerbuiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd tot vertegen woordiger der nederlandsche regeering op het zesde internationaal hygiënisch congres, dat in 1887 te Wee- nen wordt gehouden. Te 's Gravenhage is den 23 overleden de heer mr. J. W. Gefken, vroeger procureur generaal in Su riname en oud lid der Tweede Kamer. Gedeputeerde Staten van Noordbolland hebben de verkiezing van een lid der prov. Staten voor het hoofdkiesdistrict Zaandam, in plaats van wijlen den heer J. Zwaardemaker Dz., bepaald op 'Donderdag 13 en eventueele herstemming op 27 October. Majoor de Pesters, die de legeroefeningen van het 9 legerkorps in Erankrijk als vertegenwoordiger van Nederland bijwoondeis benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. De levering van de petroleum voor de straatlan tarens te Oostgraftdijk is voor den aanstaanden winter aangenomen door E. van Ammers voor 7% cent per kan. Het opsteken en schoonhouden der lantarens is bij loting uit een 12 tal sollicitanten toegewezen aan C. Ploeger voor f 1 per week. De Koning Groothertog heeft benoemd tot officier in de orde van de eikenkroon den heer C. A. Steger directeur der stenografische inrichting der Staten- Generaal. Beroepen bij de evang. luth. gemeente te Tiel ds. H. R. Snijder Pz. predikant te Medemblik. Het stedelijk muziekkorps te Purmerend heeft den eersten stap gedaan ter verkrijging van een provinciale bond voor harmonie- en fanfaregezelschappen door zich bij eensluidend schrijven te wenden tot de zusterver- cenigingen in Noordhollandmet verzoek om mede werking. Aan eene Berlijnsche correspondentie van deN. Rotf. Courant ontleenen wij het volgende Eenige dagen geleden grabbelde ik in mijne beurs om kleingeld uit te zoekenen tot mijne verrassing vond ik een valschen mark er in. Hoe ik er aan ge komen wasja dit kon ik niet meer nagaan en er bleef mij dus niets anders over dan het te verbrijzelen, of op de tafel vast te nagelen. Zóó doen hier namelijk vele kooplieden, naar het heetter waar schuwinger zijn er zelfs, wier toonbank of geld- plankje met eene verzameling van alle mogelijke valsche munten prijkt. Een vriend uit Rusland die juist bij mij wasbekeek het valsche geldstuk eens en haalde medelijdend de schouders op. Lieve hemel riep hij uit, „zoo'n enkele mark; is 't anders niet! Wat betee- kent dat bij de menigte valsche Russische roebelnoten, die bij ons en vooral in het buitenland in omloop zijn In den loop van het gesprek verhaalde hij mij ook, dat er hier te Berlijn op de Molkenmarkt bij bedoelde het politiebureau bijna voortdurend onderzoekingen en mededeelingen wegens die valsche Russische munt biljetten worden gedaan. „Bij ons te lande", zoo voegde by er bij, „hebben wij ambtenaren, die maar altoos be zig zijn met nasporingen omtrent valsch geld of papier, en de Berlijnsche rechtbanken weten daarvan mede te Bpreken." Daar hij iemand isdie veel er van kan weten nam ik zijne woorden ter harte en heb ik dus zoo spoedig mogelijk nog een paar Russische roebelnoten gewisseld die ik van mijne zomerreis naar den Oost kant had overgehouden. Juist dezer dagen was er ook in de couranten ver meld dat er uit Berlijn eenige ambtenaren tot onder zoek omtrent valsche Russische roebelnoten naar Dres den waren ontboden. En nu wordt vandaag zoowel in Duitsche als in Russische bladen het publiek gewaar schuwd om op zijne hoede te zijn tegen eene nieuwe vervalsching. Want tot nog toe waren er wel biljetten van drievijf en tien roebels nagemaakt maar thans zijn er te St. Petersburg en elders ook valsche van één roebel in omloop gebracht. Op de voorzijde zijn zij zoo nauwkeurig bewerkt dat zelfs de scherpstziende er door bedrogen wordt; op de keerzijde is dit minder het geval. Zij zijn gemerkt met de serieletters AP en nr. 5993. Dat zij allen hetzelfde nommer hebbon, is een bewüs dat zij niet van de meest geraffineerde vervalschers afkomstig zijn. Want deze hebben, gelijk onze crimineele politie bij ondervinding weethet reeds zoover gebrachtdat zij, evenals op de russische staatsdrukkerij met de echte biljetten geschiedtdoor middel eener nommermachine de valsche biljetten ieder van een eigen nommer voorzien. Reeds de oude Stieber, in leven chef der berlijnsche crimineele politie en een der slimste mannen van zijn vak, noemde de vervaardiging van valsch geld en gelds waardig papier eene der belangrijkste en gevaarlijkste categoriën van misdaaddie voor de nasporingen de meeste moeilijkheid oplevert. Naar de ervaring onzer crimineele politie wordt bij die vervalschingen de mo derne verdeeling van arbeid streng gevolgd. Wie muntspecie namaaktbemoeit zich niet met het ver vaardigen van valsche munt- of bankbiljetten en wie papierengeld namaaktheeft niets te doen met het slaan van valsche geldstukken. De gebrekkigste en voor den Staat minst gevaarlijke fabricatie is het gegoten valsche geld. In een weinig gips of vormzand wordt een echt muntstuk afgedrukt en in dien primitieven vorm wordt een vloeiend metaal mengsel gegoten. Hier ter stede zijn voornamelijk stuk ken van 1 en van 2 mark alsook oude thalers van zoodanig maaksel in omloop. Het randen van zulke munt geschiedt eenvoudig door het geldstuk plat tus- schen twee lederen lappen in eene schroef te klem men en het dan met eenen slalen stempel op den rand te kloppen. Meestal heeft zulk geld iets vettigs alsof men het rechtstreeks uit de hand van eenen slachter of zeepzieder heeft ontvangen. Het is voornamelijk in om loop bij de laagste volksklassen waarheen het wordt overgebracht door bedriegersdie het tijdens het sche meruurtje, of 's avonds in winkels en kraampjes, in be taling geven voor koopwaar. Het is licht te begrijpen, dat bijv. ook koetsiers van openbare rijtuigen 's avonds het slaehtofler van zulke schelmen worden. Tegenwoor dig zijn er echter van zulke gegoten stukken niet veel meer in omloop, doordien zij wegens het slechte maaksel te spoedig in het oog vallen en hunne vervaardiging te weinig vcordeel oplevert. De politie zit er dan ook veel ijveriger aehter heen, wanneer er geslagen valsche munt voor den dag komt, want dan moet men wel aannemen, dat de fabri catie in het groot wordt gedreven, omdat anders de dure toestellen, die men tot het slaan van munt noodig heeft, geen voordeel kunnen afwerpen. Bovendien kan men dan met voldoende zekerheid verwachten, dat er eene veel tal rijker bende in de weer is om dat geld onder de menschen te brengen. Ook kan men altoos veronderstellen dat het niet wordt uitgegeven ter plaatse waar het wordt ge maakt maar door tussehenpersonen over het land wordt verspreid. De fabricatie vereischt ook bekwame graveurs en andere handlangers uit de kringen van kunstnijver heid. Kortomhet mnntslaan is een bedrijf op ruime schaalhetwelk aan de staatsmunt veel schade kan toebrengen. Daarentegen is wegens het grooter aantal medewerkende personen voor de daders ook het gevaar van ontdekking zooveel te grooter. Naar het oordeel van deskundigen wordt deze fabricatie inzonderheid ondernomen in landstreken alwaar eene drukke metaal industrie bestaat, bijv. in Westfalen en de Rijnpro vincie. In den laatsten tijd hoorde men ook van valsche gouden munt en zilveren stukken van 5 mark. Van de eerstgenoemde heette hetdat zij uit verguld zilver bestond. Doch wat er van zij, valsche munt verdwijnt in Duitscbland nog al spoedig, zoodra er eene openbare waarschuwing is uitgevaardigd. En overigens kan men wel zeggendat er slechts eene zeer kleine hoeveelheid valsch duitsch geld in omloop is. Zooveel te meer gaat er hier om in valsche russische roebelnoten. Het drukke verkeer van welgestelde russen hier ter stede maakt dit geheimzinnig bedrijf gemakkelijk. Berlijn is als het ware een hoofdstation voor den smokkelhandel in dat gevaarlijk artikel naar Rusland. Naar het algemeen gevoelen van goed ingelichte amb tenaren der justitie is onze stad echter geen fabriek- plaatsmaar slechts eene der meest gezochte markten voor dat goedje. Het wordt meest vervaardigd in Enge land voornamelijk te Londen. Daar zitten schurken die voor dat werk letterlijk „fabrieken'' er op na houden; ook te Parijs wordt het wel gemaaktmaar toch veel minder. Deze fabrikanten hebben te Berlijn en in andere Duitsche steden verscheidene agenten, die deels als ingezetenendeels als reizigersde valsche roebel noten bij groote partijen te gelijk in ontvangst nemen, om ze anderen in handen te spelen. Deze agenten zoowel vrouwelijke als mannelijke personen, treden onder allerlei gedaanten op. De een weet zich voor te doen als iemand van hoogen rang en gaat onder den naam van Russischen graaf, of van wie weet welke gravin, in een hotel van den eersten rang logeerenterwijl een ander, zoo kaaltjes en erbarmelijk als een Poolsche bedelaarzijn „laatste roebelnootje'' tracht te wisselen om brood te koopen. Deze en eene menigte tussehen- rangen vormen te zamen eene corporatie, waarvan vele leden misschien elkaar niet eens kennen maar in alle geval de meesten slechts moeten doen alsof zij elkander vreemd zijn en onderwijl heimelijk samen werken. In eene belangwekkende stadie over misdadig leven en bedrijf te Berljjn welk geschrift, naar men zegtafkomstig is van een onzer bekwaamste juristen op het gebied van strafrecht - wordt inzonderheid betoogddat de uitgifte van valsche Russische roebel noten te Berlijn nagenoeg uitsluitend door Russisch- Poolsche joden wordt verricht. De sluwheid van dat volkje in het dagelijksch bedrijf en in rechterlyk verhoor is schier ongelooflijk, en de vele proeessen, die bij de Ber lijnsche rechtbanken ter zake van valsch papieren geld worden behandeldhebben ongetwijfeld ook veel er toe bijgedragen dat er herhaaldelijk Russische of Pool sche joden op hoog bevel uit onze stad zijn verdreven. Merkwaardig is hetgeen de bovenbedoelde jurist blijk baar uit eigen rechterlijke ervaring mededeelt. Naar zijne beschrijving is de invoer van valsche roebelnoten uit Londen en Parijs zoodanig geregeld dat zij in groote hoeveelheid soms door een vertrouwd persoon ergens ter uitgifte of verdere verzending worden afge haald soms ook rechtstreeksheel kunstig tussehen kousen huiden of andere koopmansgoederen verpakt, over de grenzen worden gebracht. Aldaar aangekomen, worden zij tegen een bepaalden koers overgedaan aan eenen handlangerdoor wien zij in kleine partijen ver deeld weder in andere handen komen. „Men zou misschien denken" zegt de schrijver „dat bij die velerlei verdeeling van bedrijf de winst niet groot genoeg kon zijn om medewerkers uit te lokken. Daarin zou men zich echter vergissen. "Wegens de fabricatie in het groot kan de vervaardiging niet zeer veel kosten en al moet ten slotte de winst over velen worden ver deeld zoo moet men haar bedrag toch berekenen naar den omzet. En hoe enorrn groot deze isblijkt onder anderen uit het feitdat er onlangs, in één prcees bij de Berlijnsche rechtbank van gezworenen, te Aken niet minder dan 80.000 stuks valsche roebelnoten van 5 25 en 50 rcebels in beslag genomen die in gebeden en gezangboeken waren verpakt." Intusschen is onze criminalist ten hoogste voldaan over de diensten van die Russische politiebeambten welke met voortdurende nasporingen omtrent die valsche biljetten zijn belast. Hij zegt onder anderen „Hoe men over de Russische politie moge denken toch zal men van deze rechercheursdie speciaal dit ééne vak beoefenen moeten zeggen dat zij voor hunne taak be rekend zijn. Het zijn meest joden,-die onder den schijn van deelneming aan de uitg fte van valsch papier zich bij hunne geloofsgenooten aansluiten, ten einde ze later, zoodra zij voldoende bewijzen tegen hen hebben, te kun nen verraden. Wegens de middelen, die hun ruimschoots door de Regeering worden verstrekt, kunnen zij nu en dan eene partij valsche biljetten opkoopen en hierdoor de misdadigers in het net lokken. Op een gegeven oogenblik stellen zij zich dan in aanraking met de plaatselijke politie, wier maatregelen zij zoodanig weten te ondorstennen dat het werk meestal met goed gevolg wordt bekroond. Op deze wijze is het te Berlijn herhaal delijk geluktRussische valsche munsters voor den rechter te brengen." Het is bekend, dat de Duitsche Regeering een octrooi voor zekere papiersoort heeft opgekocht, die alleen tot het maken van Duitsche banknoten wordt gebezigd. Dat papier ziei er uit alsof er fijne haartjes op vastge kleefd zijn en om het te vervaardigen he eft men zulke groote machines en toestellen noodigdat eene bende valsche munsters, die toch altoos heimelijk moet werken, zulk eene inrichting er niet op na kan houden. Ooze criminalisten zeggen dan ook dat Rusland zich even goed tegen den kolossalen namaak van zijn papieren geld zou kunnen beveiligendoor een beter en eigen aardig papier voor de vervaardiging van roebelnoten te bezigen. Daardoor zou het fabriceeren van valsche biljetten zeer worden bemoeilijkt en zou men niet langer binnen- en buitenslands zooveel rechercheurs noodig hebben om valsch Russisch papier en de vervaardigers er van op te sporen. Bovendien zou de waarde van het echte Russische papierengeld er door worden verhoogd. Sinds jaren heeft men niets meer van valsche Duitsche Kassensckeinen gehoord. Het laatste openlijk bekende geval van dien aard was, dat een hoogst bekwame steen drukker zulke biljetten van 5 mark vervaardigde. De man was een echt kunstenaar in zijn vak gelijk het ook over het algemeen juist talentvolle werkers zijn, die zich aan dat misdadig bedrijf wijden. Een vol jaar is de Berlijnsche politie in de weer geweest om hem en zijne kornuiten op het spoor te komen. Eindelijk kreeg zij hem in handen op het oogenblik dat hij naar Rusland wilde verhuizen met alle lithografische steenen en verdere benoodigdheden ter vervaardiging van valsche biljetten van 25 roebels. Hij was in zijn vak zoo bij de hand dat hij in het tuchthuis door den Generalen Staf werd gebruikt voor een bijzonder moeilijk graveerwerkter- wyl hij er bovendien een afstandmeter voor de artillerie uitvond waarvoor het ministerie van oorlog hem nog eene premie toekende. Een andere bekwame valsche munter kwam op het denkbeeld om uit een echt geldstuk het binnenste weg te halen door de beide vlakke zijden en ook den rand haarfijn al te snijden ze vervolgens weer aan elkaar te hechten en de alsdan holle binnenruimte met onedel metaal vol te gieten. De hierdoor verkregen winst was echter zoo onbeduidend, de moeite en arbeid zoo tijdroovend dat hij het weldra opgaf, zoodat de weinige door hem bewerkte geldstukken nog slechts als eene curiositeit in aanmerking kunnen komen. De Berlijnsche gauwdieven hebben natuurlijkeven als hunne confraters in« het buitenlandeene eigen taaldie een slimme rechter even vlug moet kunnen verstaan en spreken als een toekomstig diplomaat het Eransch. Toen de zooeven genoemde valsche mun ter eindelijk was gevat en hem door den rechter van instructie op gemoedelijk medelijdenden toon werd gevraagd„hoe zulk een /cesser Junge (fijnberekende kop) zich kon bezighouden met eene gauwdieverij die zoo weinig messumme (geld) opleverde", antwoordde hij „Enkel een amhoretz (domkop) giet of slaat valsche munt; gegoten geldstukken zijn te slecht en het mnntslaan maakt zooveel geraasdat het bij de buren dadelijk zinkt (aandacht trekt); zoodat er hem niets anders was overgebleven dan te beproeven of hij met afsnijden genoeg kon verdienen; „want voegde hij in galgenhumor er bij „zelfs de duivel moet wel eens van den nood eene deugd maken." Stoomdr. Herms. Coster Zoon te Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6