slaging aan over het volgende ontwerp adres van antwoord op de troonrede. „De Tweede Kamer der Staten Generaal waardeert het ten hoogste, dat de zitting wederom door uwe Majesteit mocht worden geopend. Innig gehecht aan uwe Majesteit en Hoogstdeszelfs Huis herdenkt zij met ingenomenheidhoe de geboortedag van Uwe Majesteit door het geheele Nederlandsehe volk met geestdrift werd gevierd. Bovenal geroepen tot overweging der vastgestelde voorstellen tot verandering in de grondwethoopt zij dien gewichtigen arbeid zoo spoedig mogelijk te volbrengen. Yoor de mededeelingen betreffende onderscheidene andere belangrijke aangelegenheden, betuigt zij Uwer Majesteit haren eerbiedigen dank. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten-Generaalonder Gods onmisbaren zegen, tot welzijn van het vaderland strekken." De heer van Baar verklaarde tegen de algemeene strekking te zullen stemmenals hij niet ingelicht werd. Het adres was geen weerklankhet zeide te veel en te weinig. Te veel, waar het sprak van volbrenging van den arbeid der grondwetsher ziening zoo spoedig mogelijk. De troonrede zweeg daarvan. Hij zag niet tegen onmiddellijke behandeling opomdat hij tegen de herziening en hoe eer hoe liever er af is. Maar het adres dient geen regeling van de orde der werkzaamheden te zijn. Te weinigomdat het geen woord van waardeering inhield over den verbeterden toestand der geldmiddelen. Deze werd toch in de troonrede voldoende genoemdterwijl versterking der middelen niet meer noodig zal zijn. De bladen namen dan ook reeds tot leuze aanverplaatsing van middelen. De heer Keuchenius verklaarde in onzekerheid te verkeeren omtrent de algemeene strekking van het adres na de aangebrachte ver anderingen. Het antwoord schijnt in plaats van een onbeteeke- nenden weerklank een protest tegen de troonrede te zijn. De commissie heeft de eerste zinsnede der troonrede in twee deelen gesplitstdaarin was sprake van duidelijke blijken van ver knochtheid. Zijn er dan ook onduidelijke blijken Schuilt onder die woorden ook zingenotzucht naar verstrooiing partij getwistportefeuillejachtgrondwetsherzieningslust Be doelt zij de verknochtheid des volks te vertolkendan is de tweede zinsnede zeer zwak. Blijkt de innige gehechtheid alleen door de wijze van viering van 's Konings zeventigsten ver jaardag waarom dan vergeten de uitredding uit een groot levensgevaar van H. M. de Koningin en de Prinses Daarvan had met oprechte dankbaarheid jegens God melding moeten worden gemaakt. De regeering zal toch niet hebben willen zwijgen van Gods wonderdadige tusschenkomst Wat de tweede zinsnede betreft, wat bedoelt de regeering met de hoop, dat in deze zitting het zegel zal worden gedrukt op de grondwetsherziening P Bedoelt zij aanneming, opdat Z. M de Koning zijn zegel er op kan drukken, dan ziet hij zekeren dwang op de Kamer uitgeoefend, te erger na de verdachtmaking van een der partijen. De regeering moge het woord des Ko nings geëerbiedigd hebben als hij aanneming der herziening wenschte, zij heeft haren eed toch niet geëerbiedigd. Zij heeft ambtsmisdrijf begaan door de grondwet niet na te leven, of schoon beide Kamers haar genade hebben verleend. Ware zijne aanklacht ongegrond geweest, de regeering zou hem dan hebben moeten vervolgen en kerkeren. Hij dankt haar dit te hebben nagelaten. Bij de tweede zinsnede zal hij als wijziging voorstellen te lezen//Hooptgedachtig aan haren eeddien gewichtigen arbeid zoo spoedig mogelijk te volbrengen." In den vierden paragraaf meent hij vooral de caoutchouc- natuur der Kamer op te merken door de regeering te willen steunen. Tegenover de afzonderlijke vermelding van verschil lende zaken in de troonrede wordt alleen gesproken van verscheidene andere belangrijke aangelegenheden. Toch ver klaarde de commissiedat het niet de bedoeling was te eischendat men over die zaken zou moeten zwijgen. Hij bejammert het verder, dat de regeering over Indie het zwijgen bewaart en haalt ten bewijze daarvan allerlei zaken aan. Hij betreurt het vertrek uit de vergadering van den heer Rutgers van Rozenburg. Hij brengt hulde aan zijne ta lenten en herinnert aan zijne woorden, dat handhaving van het gezag der wet voorwaarde moet zijn van handhaving van het gezag der overheid. Hij wijst op de vele gevallen van bloedige rustverstoring tijdens het vierjarig bewind dezer regeering. Vooral zou hij het betreuren als de verknochtheid aan het huis van Oranje als voorwendsel werd gebruikt om dergelijke rust verstoringen te wettigen of ongestraft te laten. De handelingen dezer regeering ook met deze rede geven den indruk, dat de majesteit van recht en wet bij haar minder geldt dan de ma jesteit der willekeur. De heer van der Kaay beantwoordde als lid der commissie de gemaakte opmerkingen. Naar haar oordeel is dit adres wel degelijk een weerklank op de troonrede. Kan het verwonderen, dat in het adres de nadruk ligt op het werk der grondwets- omvatte. „Wat scheelt je? Ben je niet wel, Egon? In de gang had ik hetzelfde wat jij nu ondervindt Zonderling, onbegrijpelijk Zeker die vreeselijke koorts van Campanië zeker, zeker, dat moet het zijn Plettow drukte zijn vrouwtje aan zijne borst, als zocht hij bij haar bescherming en steun. Een zenuwachtige lach vertrok zijnen mond daarna kuste hij de blonde baren zijner vrouw en sprak op matten toon „Het gaat al over, lieveling, maak je niet ongerust 't Is zeker mijn oude zenuwlijden, dat ik mij in '70 op den hals heb gehaald, en waardoor ik nu en dan weer schrikkelijk word geplaagd. Ik zal in Sorrent en in Capri de zeebaden gebruiken. Deckern schudde onmerkbaar het hoofd want het gedrag van zijnen vriend maakte hem ernstig bezorgd. Waar zou opeens dat „zenuwlijden" vandaan kunnen komen bij dien uit ijzer en staal gebouwden jongen man In den franschen oorlog had hij het niet gekregen, dat wist Deckern beterbet kon dus niet anders dan eene leugen om bestwil geweest zijn. „Uw rijtuig wacht buiten onder de olijven, freule", hoorde het drietal op dit oogenblik eene heldere man- nestem zeggen in het prieel naast dat, waarin zij zaten. „Verkiest u, dat de koetsier voor komt?" „Ik dank u vriendelijk, graaf", luidde het antwoord, „evenals mama zou ik liever een eindweegs te voet gaan Er knarsten voetstappen over de kiezelsteenen van den tuin men kon het ruischen hooren van eene zijden japon langs het wijngaardloof van het prieel en drie personen gingen het tafeltje voorbij, waaraan Plettow Erna en Deckern gezeten waren. Het waren twee dames, eene op rijperen leeftijd, die leunde op den arm van een jong meisje. Beiden waren in het zwart gekleed. Achter hen liep een heer, slank en lang van gestalte met het voorkomen van iemand, die het leven weet te genieten en de houding van eenen edelman. Hij droeg de mantels van de dames over zijnen rechterarm en steunde bij het gaan licht op eenen stevigen bergstok. Het drietal ging rechtuit op het huis aan en voorbij het prieelzonder zelfs te hebben opgemerkt, dat er iemand in zat. herziening Van haastige spoed is geen sprake. Kalm en bedaard overleg worden immers volstrekt niet uitgesloten bij eene spoe dige behandeling. Spoedige behandeling bedoelt alleen geen tijd ongebruikt te laten voorbijgaan. Dat het adres een protest zou zijn tegen de troonrede, ont kent hij. Als een protest tegen de troonrede en de regeering beschouwt hij eerder de opmerkingen van den heer Keuchenius. In het adres wordt geene melding gemaakt van de redding van Koningin en Prinses. Ware dit wel gedaandat zou dit een protest tegen de troonrede zijn, want daarin wordt daarvan niet gewaagd. Ook het stilzwijgen over Indie bewijst, dat het adres geen protest tegen de troonrede beoogt. De minister van binnen 1. zaken verheugde zich, dat de regeering het adres-ontwerp heeft opgevat, zooals de bedoe ling daarvan blijkt te zijn. Een paar opmerkingen wenscht hij evenwel nog te maken naar aanleiding van de kritische be schouwingen van de troonrede. Wat zijn duidelijke blijken? Juist hetzelfde als ondubbel zinnige blijken, die de regeering gezien heeft in de uiting der feestvreugde bij 's Konings 70 geboortedag. Wat is het drukken van het zegel op de herziening Eene zeer geoorloofde redekundige figuur van vroegeren vorm van bekrachtiging van wetten. Alleen bij gemeeu overleg van de Kamers met den Koning kan het zegel op eene wet gedrukt worden. Ongepast is hetin deze niet te spreken van den Koningdaar deze reeds de eerste lezing der herziening heeft bekrachtigd. Wat het stilzwijgen der troonrede betreft over Indie en andere zakendaaruit blijkt volstrekt geen gemis van belang stelling. Over de schending van den eed zal bij niet spreken. Als een volksvertegenwoordiger zulke qualificatiën tot de regee ring richt, moeten die vergezeld gaan van eene vormelijke aan klacht en omschrijving van feitenanders beteekenen zij niets. De minister van koloniën antwoordtdat de ver wijdering van de heeren Sol en De Sturler niet langer zal duren dan noodig is. De maatregelente nemen in het belang der particuliere landerijen op Java, vorderen tijd, doch worden voorbereid. Het stilzwijgen der troonrede op dit punt kan dus niet ten nadeele worden uitgelegd, gelijk de heer Keu chenius deed. Na eene woordenwisseling tusschen den beer Keuchenius en den voorzitter wordt de beraadslaging over de algemeene strekking gesloten. Paragraaf 1 en 2 worden onveranderd aangenomen. Bij paragraaf 3 stelt de heer Keuchenius voor te lezen; hoopt zij, gedachtig aan haren eed, dien gewichtigen arbeid zoo spoedig mogelijk te volbrengen. Dit door de heeren van Baar,van Houten en den minister van binnen 1. zaken be streden voorstel werd ingetrokken. Bij paragraaf 4 antwoordt de minister vanbinnen! zaken op eene vraag van den heer A. van Dedem, dat een ontwerp op den boterhandel in bewerking is en op eene vraag van den heer van der Loeft, dat de bedoeling in zake de enquête is eene wet ter volmaking van de wet op den kinderarbeid en eene ontwerp wet op de Zondagsrust iu te dienen, terwijl de regeering zich ook onledig houdt met te overwegen, op welke wijze te voldoen aan den wensch naar eene statistiek op den fabrieksarbeid. Het geheele adres-ontwerp is daarna onveranderd met alge meene stemmen aangenomen. De centrale afdeeling heeft bepaald, dat den dag na den afloop der behandeling van het adres van antwoord op de troonrede in de sectien het eerst zullen behandeld worden de wetsont werpen betreffende de grondwetsherziening en daarna de indi- sclie en staatsbegrooting, met tusschenvoeging wellicht van eenige kleine wetsontwerpen. Bij kon. besluit van den 16 is aan Th. Rijkers te den Helderkapitein van de reddingsboot aldaar verlof verleend tot het aannemen en dragen van het burgerlijke kruis 2e klasse, hem door Z. M. den Koning van Belgie voor menschiievend hulpbetoon toegekend. Bij kon. besluit van den 16, in werking tredende 1 Januari a.s., zjjn de artikelen 27, 2e lid en 31 van de regelen voor de rijks-kweekacbclen voor onderwijzers en onderwijzeressen vastgesteld bij besluit van 28 Mei 1879 (Staatsblad No. 105) als volgt gewijzigd Art. 27tweede lid. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur die in de ge meente wonen waar de kweekschool gevestigd is of dieelders wonendezelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Art. 31. Boeken en leermiddelen worden aan de kweekelingen van rijkswege kosteloos verstrekt huis vesting en verpleging wordt alleen verleend aan hen die niet wonen in eene gemeentewaar eene rijks kweekschool voor onderwijzers of onderwijzeressen ge vestigd is. Op Egons wangen was de gewone kleur nog niet teruggekeerd. Inderdaad die zenuwaanval moest hem dan ter dege hebben 'aangepaktKrampachtig beet hij zich op de lippen, dat het bloed er uit te vooi schijn kwam en met de beide armen hield hij hartstochtelijk de .gestalte zijner vrouw omvat, terwijl hij met zijn hoofd op haren schouder leunde, maar over haar blond kopje heen staarde zijne glazige oogen stijf en strak met eene uitdrukking van de uiterste ontzettingde drie personen na, die zooeven het prieel waren voorbijgegaan. Deckern, die anders voor geen klein geruchtje vervaard was, schrikte hevig, toen hij de zonderlinge, ja, krankzin nige, uitdrukking zag, welke in deoogen lag van zijnen jongen vriend. Op eens sprong Plettow recht overeind, snel en gulzig slokte hij een glas van den vurigen wijn naar binnen en het was hem aan te zien, dat het geestrijk vocht hem goed deed. „Komaan", riep hij uiteene wanhopige poging doende om vroolijk te schijnen, „laat ons aan dat onbetee- kenende geval niet meer denken De heerlijke lucht van Sorrent en bet geneeskrachtige water van de golf zullen mij in korten tijd weêr geheel opknappen; ik voel het." Ondanks dat verzoek kon Erna niet nalaten nog ver der uit te wijden over Egons plotselinge ongesteldheid. Zij verteldedat zooeventoen zij nauwelijks eenen voet in het voorhuis had gezet, haar eveneens een on verklaarbaar gevoel van angst en schrik was overkomen. Zoo plotseling en onverwacht had zich-dit geopenbaard, dat ze uit kinderlijk bijgeloof er een oogenblik tegen op had gezien, om het huis uit en den tuin in te gaan. Ze vroeg aan Egon sedert wanneer hij zoo sterk aan zijne zenuwen leed en gaf hem allerlei raad, voor het geval, dat het hem weder mocht overvallen en ten slotte vatte zij met iedere hand een punt van zijnen langen blonden knevei en gaf hem - uit zuiver mede lijden natuurlijk eenen kus op den mond, die klonk. Het drietal maakte zich gereed om den rit te ver volgen. De koetsier had reeds lang de gebroken streng in orde gebracht en zattoen het kleine gezelschap kuiten kwam, voor de herberg op eene bank, al de kracht zijner gezonde longen in het werk stellendeom eene De directeur wijst de ingezetenen aan bij wie de laatstbedoelde kweekelingen gehuisvest worden. Bij kon. besluit van den 19 is bepaalddat in de gevallen, waarin volgens kon. besluit van 2 Sept. j.l. (Staatsblad No. 162) tot nadere regeling van kosten in zake den in-, uit- en doorvoer van goederen en de ac- cijnsen voor toezicht bij lossing of lading van schepen in den schafttijd 1 per ambtenaar aan het rijk ver schuldigd is aan lederen kommies der invoerrechten en accijnsen of voor den dienst te water met dat toezicht belast geweestuit 's rijks kas eene toelage tot hetzelfde bedrag wordt verleend welke eenmaal per maand zal worden uitbetaald overeenkomstig de voorschriften van den minister van financiën. Den 22 is te Dedemsvaart overleden de heerjhr. mr. G, C. Junius van Hemert lid van Ged. Staten van Overijsel. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft zich den 23 verklaard tegen het plan van den minister van waterstaat tot opheffing van den westelijken door gang onder het centraal personenstation die in on- gunstigen toestand verkeert. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 23 W. B., oud 54 jarenkoopman te 's Gravenhage, die door de rechtbank te Winschoten vrijgesproken was van on bevoegde uitoefening der geneeskunst, met vernietiging van dat vonnis schuldig verklaard aan oplichterij en veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het achtte bewezendat hij onder voorgeven van te zijn reizend geneesheer van het Roode Kruis, een fleschje met vocht aan eene weduwe verkocht had voor onfeilbaar middel tegen de maagkwaal waaraan zij lijdende was terwijl hij wist dat dit vocht bestond uit melk en een paar druppels pepermuntolie ter waarde van slechts een paar centen. In den avond van den 23 is tusschen Groesbeek en Nijmegen een 17jarig meisje uit Groesbeek, dat uit Holland terugkeerde waar zij met bezems gevent had, op eene eenzame plaats door 3 mannen aangegrepen in een bosch langs den weg gesleeptgekneveld en van haar geld beroofd. De daders waren vermoedelijk duitschers. Den 24 is de heer Lhoste te Amsterdam opge- j stegen met een groote en drie kleine luchtballons uit den tuin van het Tolhuis te kwart voor zessen; te half zeven is hij te Breukelen neergedaald. De grootste hoogte door dien heer bereikt, was 1200 el. Te 4 u. 10 m. was de heer Louis met da balion Koningin Emma uit het Café Maas opgestegen; hij daalde in den Holen- drechter Builewijkerpolder bij Abcoude neder. Hy be reikte eene hoogte van 1800 ei. De Vereeniging tegen de Kwakzalverij hield den 24 te Amsterdam hare algemeene vergadering. Uit het door den secretaris-penningmeester over 1886 uitge brachte verslag bleekdat de vereeniging in dat jaar 1082 leden telde tegen 1102 in 1885. Eene aanzienlijke som voor proceskosten en f 1500 schadeloosstelling in het proces Masoin moest worden betaaldzoodat de rekening sloot met een nadeelig slot van f 206. Van het maandblad werden 42473 exemplaren kosteloos ver spreid. Bij kon. besluit van den 24 is benoemd tot officier van justitie bij de arr. rechtbank te Rotterdam de heer mr. C. H. B. Bootofficier van justitie bij de arr. rechtbank te Breda. - Bij kon. besluit van den 24 is Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de gepensioneerde luitenant- generaal van het leger in Ned. Indie K. van der Heijden, met ingang van 19 Eeb. 1888 benoemd tot kommandant van het koninklijk militair invalidenhuis op Bronbeek dat op dien dag 25 jaren bestaat. Den 24 had op den Amstel wederom de wedstrijd plaatsom uit te maken wie der nederl. roeiers aan spraak mag maken op den titel van meester-roeier van Nederland welke titel ten vorigen jare verkregen was door den beer E. Schilling. Voor dien wedstrijdge houden met tweeriemsgieken, waarvan de riemen rusten lange zwarte Virginia-sigaar, die niet trekken wilde, aan te steken. Eene gansche troep kinderen meest allen uiterst armoedig en schamel gekleed, had zich om hem heen verzameldmet de grootste oplettendheid zijne vergeefsche pogingen gadeslaande. In gestrekten draf vervolgde men den tochttegen de zon beschut door een natuurlijk dak, gevormd door het dicht gebladerte van overoude cypressen. Carotto met zijne nette villa's en de talrijke middeneeuwsche heiligenbeeldjes langs de stratenlieten de reizigers achter zich daarna reed men het dorpje San Aniello doör en spoedig had men Sorrent voor zich liggen. Langs de verweerde en afgebrokkelde overblijfselen eener antieke steenen brug rolde het rijtuig over de Piazetta voor de kerk del Carmine en hield ten slotte stil bij het Hotel Victoriainsgelijks gelegen op een ruim plein dat echter door een buitengewoon slecht standbeeld van den beroemden dichter Tasso werd ont sierd. Dit hotel was door den baron als voorloopige pleisterplaats uitgekozen en men vond er reeds de bagage, welke door de goede zorgen van dezen handigen gids hierheen vooruitgezonden waren. Daar Erna zich wat vermoeid gevoelde van den rit zocht zij al spoedig nadat men gezamenlijk eene wel verdiende hartsterking genuttigd had de voor haar in gereedheid gebrachte kamer op. Op het heerlijk gelegen terras, vanwaar men een onbeschrijfelijk schoon uitzicht had op de golf en de gansche omgeving, bleven Plettow en Deckern te zamen achter. Zwijgend staken de vrienden eene sigaar op en namen plaats aan een tafeltje, dicht bij de vergulde leuning van het terras waaronder de golven der zee spookten. Het was doodstil in het rond. Onder den zwaren, breed- getakten palmboom die zijne kolossale bladeren droef geestig hangen liet over de zooevengenoemde leuning, zat in eeneu leunstoel een oude man van eene vervallen door ouderdom of ziekte gebogen gestalte, die zijne blik ken onverschillig over de prachtige omgeving dwalen liet. Hij was de eenige gast in dit hotel, behalve Deckern en zijne vrienden. Wordt vervolgd. plein.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2