No. 117. Negen en tachtigste Jaargang 1887 Op de Huwelijksreis. V R IJ D A G 30 SEPTEMBER. FEUILLETON. I IBlIil ll Prijs der gewone Advertentiën Hij dit No. wordt aan onze abott- nes in de stad tie dienstregeling van het Postkantoor alhier verzonden, aantevangen 1 October, welke aan onze abonné's buiten de stad op ver langen gratis wordt toegezonden. Overigens is zij voor niet geabon- neerden d lO cents verkrijgbaar. (Bebcdte. STK£l*a2U.9l& MUSEUM BniUttlftttb. Eene novelle Bimaealaub. ilLKlIAARSOHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEE ZOON. te A L K M A A E. Bezichtiging tegen 10 centen per persoon ZONDAG 2 October, van 1 tot 3 uren 's namiddags. K0STEL00ZE bezichtiging op ZONDAG 9 Octo- ber, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie van toezicht op DONDEE- DAG 6 October, 's namiddags 2 uur, op het stadhuis. Aan kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangs kaarten afgegeven. Verder is het Museum te bezichtigen tegen betaling van f 0,25 per persoon op MAANDAG enVEIJDAG van iedere week van des namiddagB 1 tot 3 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, onder herinnering aan de verplichtingen, aan eigenaren of gebruikers van slooten opgelegd bij de politieverordening op de gebouwen, straten, pleinen, wegen en wateren van 14 December 1881, wn»vs q ter algemeene kennis, dat op VYUül\ö- 18 Januari 1882, a DAG 19 October 1887 door den opzichter over den hout en de plantsoenen zal worden gehouden de jaarlijkscbe schouw over de vaarten en slooten in de gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 27 Sept. 1887. De Secretaris, NUHOUT van ï)eu VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat bet suppletoir kohier van het Patentrecht over het eer ste kwartaal van het dienstjaar 1887/8, op 24 September 1887 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. Alkmaar, Bet Hoofd van het Bestuur voorn., 28 September 1887. A. MACLAINE PONT. TAN FEDOEVON ZOBELTITZ. 5) Na geruimen tijd, zonder een woord te spreken, over elkander te hebben gezeten, legde de baron zijne rech terhand op Egons scbonder. „Wij zijn nu alleen, Egon", begon hij, op ongewoon hartelijken toon, „en het oogenblik en de plaats komen mij meer dan ooit geschikt voor om samen wat te praten. Ik heb jegedurende de drie weken van ons samenzijn, onafgebroken nauwkeurig gadegeslagen in je doen en laten, handelen en spreken en ik weet thans, dat je een stil verdriet hebt. Zeg, Egon, wil je aan je besten vriend niet zeggen wat je hindert, wil je mij niet toevertrouwen welk leed je druktmisschien kan ik je helpen met raad en daad „Met raad en daad Neen Alfred, dat is onmo gelijk Ik moet dragen, alleen dragen, wat het noodlot mij heeft opgelegd; er is niets meer aan te veranderen Mijn levensgeluk is voor altijd verwoest en ik zelf heb mij de ketenen aan den voet geklonken die mij in eeuwige gevangenschap zullen houden 1 Je doet er echter goed aanbeste Alfred en ik herken er weder den trouwen echten vriend uit om mij tot spreken te noodzaken meer dan eens heb ik er over nagedachtof het niet 't verstandigst zou wezenom mijn hart eens voor jou uit te storten, doch tot heden trof het geen enkele maal, dat wij eenige uren onge stoord alleen met elkander waren. Dikwijls in mijn leven ben ik in de hoogste mate lichtzinnig geweest DUITSCHLAND. Te Berlijn is den 27 een politie agent, die 's nachts op post stondvermoord en daarna aan een boom opgehangen. Zijn sabel was met bloed bedekt waaruit de gevolgtrekking gemaakt wordt, dat hij zijn leven duur verkocht heeft. In de Nordd. Allgem. Zeitung komt een voorloopig verslag van den procureur-generaal te Kolmar over het voorval bij Vexaincourt voor. De soldaat van het regiment jagers Kaufmann zag in eene aanplanting van pijnboomen op duitsch grondge bied een twaalftal personen zich bewegen in de rich ting der fransche grens. Na driemalen tevergeefs halt te hebben geroepen ging hij terugdaar men op fransch grondgebied achter de boomen op hem aanlegde dat door een anderen duitschen jager, Linhof geheeten, ook gezien is. Uit twee groote bloedsporenop een afstand van ongeveer vijf el van de grenzen bespeurd schijnt te blijken dat Brignon (de gedoode jager) zich daarheen heeft gesleept en daar eenigen tijd heeft gelegen. Sporen van bloed ot andere sporen zijn op duitsch grondgebied niet te zien wegens het hooge gras. Yan de plaats waar Kaufmann stond, toen hij schoot, kon men wegens een boschje met dikke boomen onmogelijk de plaats zien waar de bloedsporen op fransch grondgebied zijn gevonden. Naar deze plaats kan hy dus niet hebben geschoten en daarom moet men aannemen dat de schoten op duitsch grondgebied hebben getrolfen. Dit blad betreurt het treurige voorvalmaar acht het noodig den uitslag van het gerechtelijk onderzoek af te wachten. Eizas—•Lothaeingen. De vereeniging van apothe kers-bedienden is op last der regeering ontbonden omdat de politie in hare statuten eene anti-duitsche strekking meende te bespeuren, ENGELAND. De heer Chamberlain heeft den 23 te Birmingham in eene vergadering der nationaal-radi- cale vereeniging als zijne meening te kennen gegeven dat de regeering terecht stappen deed om onwettige handelingen in Ierland tegen te gaan. Alle echte ra dicalen moesten bij de tegenwoordige worsteling de zijde der regeering kiezen en zoolang deze de wet handhaafdezou hij haar steunen. Ierland. O'Brien is na zijne invrijheidstelling van Mitchelstown naar Limerick gegaanwaar hij m het geheim ia eene verboden vergadering als spreker op trad. Op die vergaderingwelke gehouden werd in eene boerderij buiten de stad tegen het binnendrin gen der politie versterkt, spoorde hij tot verder verzet aanwant de regeering kon den bond toch niet on derdrukken zonder het geheele iersche volk in de gevangenis te zetten. Tusschen Cork en Yonghal zijn op den spoorweg, waarlangs de politie en troepen hadden moeten reizen en toch, eene straf, zóó hard en zwaar als het noodlot mij voor mijne zonden heeft opgelegd, heb ik niet ver diend. Maar luister, ik zal je alles zeggen Met half gesloten oogen liet Egon zich achter in zijnen gemakkelijken stoel zakkensteunde het hoofd in de hand en begon„Gedurende mijn verblijf te Berlijn ontmoette ik, ten huize van den ouden generaal von Sternberg, eene oude bekende, zekere mevrouw von Doning met hare dochter. Beiden interesseerden mij in velerlei opzichten. De familie Doning bezat een landgoed dicht bij dat van mijnen overleden vader. O, ik kon mij alle leden uit mijne kindschheid nog zeer goed herinneren; daar was b. v. de eerwaardige oude heer von Doning nu reeds jaren dood die men nooit anders zag dan in een jachtbuis van grove stot en met groote waterlaarzen aan de beenen; zijne vrouw, die, zoo vaak ik Doningshof bezochtaltijd de eene of andere kleine verrassing voor mij wist uit te denken, en eindelijk ook hun dochtertje het teêre fijn gebouwde popje dat Carla heette. Er was een geruime tijd sedert die ge lukkige dagen mijner jeugd verloopen; de Donings hadden, na den dood van den ouden heer, het landgoed van de hand gedaan en waren naar de hoofdstad verhuisd, terwijl ook mjjn vaderlijk erfgoed in vreemde handen was overgegaan. Zooals licht te begrijpen valt was daardoor iedere nadere betrekkingen tusschen mij en de naburige familie volkomen afgebroken en ik geloof nietdat ik in al dien tijd ooit iets van een barer vernam. Niettegen staande de jaren het hoofd van mijne vriendelijke be schermster uit mijne kinderjaren zilverwit hadden doen worden en ofschoon de lieve kleine Carla tot eene slanke en volwassen schoonheid was opgegroeid erkende ik de beide vrouwen toch oogenblikkelijk zoodra ik baar wederzag. Te Berlijn had ik weinig kennissen en verkeerde ik slechts in zeer enkele familiën, en daarom was ik dubbel in mijnen schik, toen ik ein delijk een huis vond waar ik niet uit verveling heen ging of lieveromdat ik het tatsoenshalve niet laten koe, maar dat ik wezenlijk met groot genoegen bezocht. om eene uitzetting bij Yonghal bij te wonen de rails opgebroken en de telegraafdraden doorgesneden. Britsch-Indie. De Nizam van Hyderabad heeft aan den Onder-Koning een schrijven gerichtwaarin hij gedurende twee jaren elk jaar f 2.400.000 aanbiedt als bijdrage in de kosten van de verdediging van Indie's noordwestelijke grenzen. ERANKEIJK. Bij de verkiezing van een lid der Kamer in het departement der beide Sèvres is de radi cale kandidaat Goirand gekozen met 39120 stemmen tegen 37444 stemmen op den monarchist Aymé de la Chevrelière. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De oostenrijksche rijksraad is tegen den 11 October bijeengeroepen. SPANJE. De Koningin is te Madrid teruggekeerd en door de bevolking zeer hartelijk ontvangen. BULGARIJE. Van de zending van den russsichen generaal Ernrot schijnt afgezien te zijn. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Ned. H a n d e 1 - M a a t s e h a p p ij. De re geering heeft voorgesteldde overeenkomst met de directie der Ned. Handel-Maatsehappij weer voor vijf jaar te verlengeD, ingaande 1 Januari 1890. Dit voorstel geschiedt naar aanleiding van bet wettelijk voorschrift, dat opzegging eiseht vóór 30 December 1887 zoo de verlenging niet opnieuw wettelijk bekrachtigd zij. Het onderzoek der voorstellen houdende verande ringen in de grondwet, is den 27 in de afdeelingen aangevangen en ten einde gebracht. Voor de elf ont werpen werd ééne commissie van rapporteurs benoemd, bestaande uit de heeren van der Schrieck van Osen- bruggen, Gleichman, W. de Beaufort en Scbaepman. Den 28 is het onderzoek der indiscbe begrooting aange vangen. Tot rapporteurs zijn benoemd de heeren van Gennep, Kielstra, W". K. van DedemKeuchenius en A. van Dedem. Bij kon. besluit van den 22 is aan C. A. Heijde, weduwe van E. M. van Hille te Haarlem vergunning verleend tot inrichting van een huis aan de Nieuwe Gracht aldaar tot een gesticht als bedoeld in art. 7 der wet van 27 April 1884 (Staatsblad No 96) om daarin gedurende bet tijdvak eindigende 31 December 1892 een gesticht te hebben ter verpleging van rustige krank zinnige vrouwenmet bepaling dat het maximum van het aantal lijderessen zal bedragen 20 en het minimum van het aantal geneeskundigen één. Er had in dien tijd een volledige omkeer in mij plaats gegrepen; de droeve ervaringen die ik met mij zeiven en met anderen had opgedaan hadden mij van mijne groote lichtzinnigheid gewezen ik was dat eeuwige bummeln en geld verteren moede en verlangde oprecht naar huiselijke gezelligheid. De voorbereidende studiën voor het examen der Berlijnsche militaire academie hadden mij lust doen krijgen in werken, in 't bizonder in de krijgskundige wetenschappenik kreeg eenon hekel aan het woestebandelooze levendat ik tot dusverre met de kameraden geleden bad het verkeer in de maatschappij met hare leugens, hare valschheden, haar bedrog, walgde mij verschrikkelijk, kortom, ik stond op het punt, om een geheel ander monsch te worden." „De enkele kringen, waarin ik door mevrouw Doning werd ingeleiden het huis dezer dame zelvewareu de eenige huizen waar ik mij nog vertoonde ik boa mij vrij wel vereenigen met de wijze van leven welke men er voorstond ik vond er niet die ellendige heb belijkheid van vele menschen, die, om welke reden dan ook, anders dat wil zeggen meer willen schijnen dan ze zijn en kunnen wezen, en die haast een kenmerk van onzen tijd geworden is en mij te erger tegen stond, naarmate ik meer en meer tot de overtuiging kwam, dat het juist die hatelijke en domme levensopvatting was, welke mij bedorven had. In het huis van mevrouw Doning kon men vrij en on verholen zijne meening zeggen, zonder te behoeven te vreezen, van met den nek te worden aangezien; men was er niet afhankelijk van de luimen van den eersten den besten toevallig door de fortuin bevoorrechten parvenu, welke soms nog veran derlijker en ongestadiger bunnen zijn dan het weer in Maart en September meestal is. Ja, ik durf beweren, dat er zekere demokratische begrippen heerschten in het salon der Donings, niettegenstaande zij uit den aard der zaak, door geboorte en opvoeding, de oude conser vatieve richting der aristocratie waren toegedaan.'' „Tot de gewone gasten, die nooit eenen vasten ont vangdag van de oude, naar geest en hart zeer ontwik-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1