Den heer mr. H. Smeenge te Meppel ia bij be schikking van den minister ran binnenl. zaken van den 16 een geschenk toegekend ter zake ran door hem be langeloos aan het onderwijs bij de rijks hoogere burger school aldaar bewezen diensten. Gedurende den cursus 1887/8 is aan dien heer op nieuw het onderwijl in staathuishoudkunde opgedragen. Den 24 is het bouwen ran een gymnastiek en exercitie-lokaal met conciërgewoning en wapenmagazijn op het rerlengde Eustenburg te Zaandam door het ge meentebestuur gegund aan den laagsten inschrijrer ran 6 insehrijrers, den heer C. Kakes aldaar, roor f 6950. In de vergadering van den gemeenteraad ran Zwolle zijn den 26 o. a. ingekomen een voorstel van burg. en weth. om te besluiten tot oprichting en ex ploitatie van gemeentewege van een openbaar slachthuis; een voorstel van een raadslid om eene waterleiding ten behoeve van de gemeente aan te leggen en in eigen beheer te exploiteeren, een verzoek van een groot aantal ingezetenen om te besluiten tot het aanleggen en exploiteeren eener drinkwaterleiding en twee ver zoeken om vergunning voor den aanleg en exploitatie eener dergelijke leiding. -Den 26 beriep bet kerkelijk kiescollege der ned. herv. gemeente te Amsterdam de heeren ds. E. Barger te Haarlemds. A. Verhoeve Wzn. te Katwijk aan Zee en dr. J. W. Wiersma te Eheden tot predikanten aldaar. Den 27 is te Amsterdam een jong meisje dat op den Kloveniersburgwal peren venttedoor eene vigilante aangegrepen en overreden dat het dood naar het gasthuis werd gebracht. Tegen den koetsier der vigilante is proces-verbaal opgemaakt. Den 27 is ingevolge vroeger genomen besluit tot de ontbinding der stoomvaart-maatschappij Java beslotendaar de stoomschepen Soenda en Koningin Emma vóór 1 October voor f 689.000 aan de maat schappij Nederland verkocht waren door welken ver koop f 10 per aandeel beschikbaar waswelk bedrag uitgekeerd wordt. De gemeenteraad van Kampen heeft den 27 be sloten eene 4 pet. leening van f 320.000 te sluiten. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 28 beslo ten de jaarwedde van den te benoemen gemeente ontvanger vast te stellen op/1400; die van den adjui.ct gemeenteontvanger op 500 en die van den te be noemen waagmeester op f 400 en f 100 bureaukosten. Bij kon. besluit van den 27 is de heer mr. J. H. van Meursgriffier bij het kantongerecht te Medem- blik benoemd tot substituut-griffier bij de arr. recht bank te 's Hertogenbosch. Uit het verslagden 27 uitgebracht op de alge- meene vergadering van het Nederl. Bijbelgenootschap omtrent den loop der zaken in 1886, blijkt, dat verspreid zijn 14245 bijbels1587 oude en 33191 nieuwe testa menten 509 afzonderlijke bijbelboeken 16845 kerk boeken alzoo samen 66377 stuksmeer dan ooit te voren. Aan contribution werd ontvangen f 35235, aan legaten f 20714, aan renten f 7985, aan verkoop van bijbels f 26785. Aan administratiekosten werd uitgegeven f 12921, aan druk- en bindloon f 45274 aan bijbel verspreiding in Inaie f 12016. Mr. J. E, van Lennep werd tot ondervoorzitter gekozen. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de heeren prof. Place en mr. A. J. van Voilenhoven; herbenoemd de heeren P. J. HeiwigP. Bierens de Haan en A. A. Bredius. Een voorstel van het hooofdbestuur tot wijziging van eenige wetsartikelen werd aangenomen; een voorsiel der afdee- ling Alkmaarom naast den Statentekst ook andere Nederduifcsche Bijbelvertalingen te verspreiden, werd niet ondersteund. Het Leidscbe studentenkorpa heeft den 27 beslo ten aan prof. Buijs bij gelegenheid van zijn 25jarig professorschap op 13 Oct. a. s. eene serenade te bren gen en voor het woordenboek der nederl. taal f 50 bij te dragen. Den 27 is door den gemeenteraad van Helder beslotenom ook voor het dienstjaar 1888 aan den kelde, dame zouden overslaan, behoorde in de eerste plaats een zekere graaf Schoddyn, die, als nog nooit te voren een ander deed, mij, van het eerste oogenblik onzer kennismaking at aan, buitengewoon veel belang inboezemde. Schoddyn was een menseh, zooals men niet alle dagen ontmoet, een man over wien het niet ge makkelijk viel zoo dadelijk een oordeel te vellen, maar die in ieder geval een buitengewoon degelijk en fijn beschaafd prater was, zooals men ze tegenwoordig slechts zelden in de salons der aristocratie meer aantreft. Nooit ben ik eigenlijk uit dien graaf recht wijs kunnen worden en evenmin heb ik ooit iemand hooren beweren, dat hij dezen man doorgrond of begrepen had. Lag het misschien hieraan, dat hij als uit tegenstrijdigheden scheen te zijn samengesteld, of kwam het, doordat hij er steeds op uit was, om zich onkenbaar te houden onder een masker, waaronder hij zich nu eens als philosoof, morgen als vurig dweeper en overmorgen a's overdreven materia list wist voor te doen Ik weet net niet. Ik heb Schod dyn vrij goed leeren kennen ik darf beweren, dat hij een man is, die ontzaggelijk veel weet, een denker van den echten zuiveren stempelmaar nooit is het mij vergund om in zijne ziel, in zijn bart ook slechts eenen vluchtigen blik te slaan. Voor iemand van een slecht karakter heb ik den graaf nooit gehouden, evenmin als voor iemand van bepaald goede grondbeginselen. Naar mijne overtuiging wordt hij in al zijn doen en laten uitsluitend en alleen geleid door een grenzenloos sterk ontwikkeld egoisme en toch zijn mij weder daden en woorden van hem bekend die door geen ander dan door een buitengewoon menschlievend en zelfopofferend mensch kunnen bedreven of gesproken worden Spoedig scheen graaf Schoddyn zich zeer tot mij aan getrokken te gevoelen. Sedert hij zijne betrekking als kamerheer aan het hof te W. had laten varen, vestigde hij zich voorgoed metterwoon te Berlijn, 't Duurde niet lang, of hij kende de hoofdstad bij dag en bij nacht op zijn duimpje. Hij verkeerde zeer druk in de groote we reld en deed zijn best mij over te halen, deel te nemen Koning vergunning te vragen tot het heffen van een hoofdelijken omslagtot een bedrag van ten hoogste 30000 en van eene plaatselijke belasting op het ge distilleerd van f 15 per vat. Den 27 zijn door den gemeenteraad van Helder benoemd tot onderwijzer de heer P. Pieters en tot on derwijzeressen de dames A. C. Klots te Ede en C. C. Beukenkamp te Helder. Den 27 des avonds, is te Helder een bejaarde metselaar door eene vigelante aangeredentengevolge waarvan hij eenige uren later overleden is. Den 28 is aan het ministerie van waterstaat te 's Gravenhage aanbesteed het afbreken en het maken van een gedeelte der fandeeringswerken voor de ijzeren over kapping van het centraal personenstation te Amsterdam, geraamd op f 188700. Laagste inschrijvers waren de heeren B. A. Wiegeriak te Groenioo en E. E. Ter- windt te Pannetden voor f 146.900. Den 28 zijn de Koningde Koningin en prinses Wilhelmina van 's Gravenhage naar het Loo gegaan, om aldaar tot het laatst van December te verblijven. Den 28 is te 's Gravenhage aanbesteed het maken van een krib en een daaraan aansluitenden siroomlei- denden dam aan het beneden einde der Yischplaat enz., van den Maasmond. Laagste inschrijver de heer L. Ka lis Kz. te Sliedrecht voor f 83200. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 28 be sloten bij eene particuliere instelling aldaar eene 3% pet. geldleening van f 50000 aan te gaan tegen 97% pet. ter betaling van de koopsom van het onlangs aange kochte land aan de Leidsche vaart. Voor het najaarsexamen ter bekoming eener akte van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres heb ben zich aangemeld in de provincie Groningen 28 mann. en 26 vrouw., in Noordbrabant 60 mann. en 33 vrouw., in Zaidholland 136 mann. en 96 vrouw., in Limburg 27 mann. en 4 vrouw, kandidaten. Volgens de Standaard hebben de deputaten van het Synodaal Conventdie in fast ontvingen de her- eeniging tusseben de Christelijk Gereformeerde Kerken te bevorderen een verzoek gericht tot de docenten der Theologische School te Kampen of zij drie hunner wil den afvaardigen om met drie der deputaten te over wegen in hoever de samenspreking over eventueeie hereenigingnu reeds voor wat de denkbeelden aan gaat op niet offleieele wijze kon worden voorbereid. Door genoemde docenten is hierin zeer bereidwillig ge treden zoadat reeds den 6 October waarschijnlijk de eerste samenspreking to Utrecht zal plaats hebben. Door de deputaten zijn aangewezen de heeren dr. W. van den Bergh dr. A. Kuyper en dr. E. L. Butgera, en door de docenten de heeren H. de Cock S. van Velzen en ds. K. Wielenga. - De heeren Barneveld Kooy en van den Broek hebben de hun door den gemeenteraad van Leeuwarden verleende concessie voor den aanleg en de exploitatie eener drinkwaterleiding overgedragen aan eene naazn- looze vennootschap „de Leeuwarder waterleiding-maat schappij." Beroepen bij de ned. herv, gemeente te Akersloot C. J. A. Bosch kandidaat tot de H. dienst te Leiden. De heer A. J. Schreuder onderwijzer te West- graftdijk is benoemd tot gymnastiekonderwijzer te de Eijp. Te Koedijk is, na eene openbare meeting, waarin de schadelijke gevolgen van bedelarij breedvoerig be sproken werden door 120 hoofden van huisgezinnen bij onderieekening eener rondgaande lijst, besloten, om ter wering van openbare en bedekte bedelarij - geene giften aan bedelaars langs de huizen meer uit te reiken, zoodat Koedijk wel zal ophouden het Eldorado der bedelaars ie zijn. Men stelt zich voor, het uitge spaarde geld tot wering van wezenlijken en erkenden nood nuttiger en doeltreffender te kunnen gebruiken. Toezegging van beroep gedaan naar de ned. herv. g'emeente te Kolhorn aan den heer C. J. A. Bosch kandidaat tot den H. dienst te Leiden. Het Nutsdepartement Grootebroek heefc tot al- aan de vermaken en uitspanningen van de aristocratische kringen. Ik had er echter niet den minsten lust meer in, ofschoon ik den geestigen vroolijken graaf toch bizon der gaarne lijden mocht, en waarschijnlijk zou hij mij nog meer sympathie hebben ingeboezemd, indien de groote zedelijke invloed welke deze ondoorgrondelijke man op mevrouw Doning en Carla uitoefende, van anderen aard geweest was." „Ik beminde Carla en ik wist met zekerheid ja, ik wist het zeker dat ik weer werd bemindIedere blik harer lieve oogen zeide het mijal bekende haar mond het mij ook niet. Ik had haar zoo innig lief zoo boven alle beschrijving als een man maar lief hebben kan wanneer zijn hart sich met niets anders bezig houdt dan met dat eene beeld alleen Ook Carla's moeder scheen niet ongaarne te ziendat ik werk maakte van het meisjezij behandelde mij altijd met groote onderscheiding en voorkomenheid en begunstigde zoo in alle opzichten mijne geheime, doch blijkbaar voor haar volkomen duidelijke plannen dat ik overtuigd was, dat ik, wat mama betrof, in ieder geval mocht hopen op alle mogelijke medewerking in de verwezenlijking van de liefste wenschen van mijn hart." „Op deze gelukkige dagen zouden echter maar al te spoedig bittere teleurstellingen volgen. Toen ik op zekeren middag, zooals ik dikwijls de6d, bij de Donings eene visite maken wilde, kreeg ik belet. Het was de eerste maal, dat dit gebeurde. Echter maakte ik er mij in het minst niet bezorgd over, omdat ik in de verste verte geen kwaad vermoedde en ik bovendien zeker wist, dat ik mij zelf niets te verwijten had. Toen echter op deze eerste afwijzing aan de deureene tweede en eene derde volgde, maakte ik mij in het eerst geweldig boos. Wat zou er toch gebeurd zijn! Had ik de eene of andere ongepastheid bedreven en wildo men mij dit op die manier doen gevoelen Ik pijnigde mij de hersens over deze vragen, maar met den alierbesten wil kon ik geene oorzaak vindenwelke zulk eene harde behan deling rechtvaardigen zou. Ik schreef aan mevrouw Doning, gemeen secretaris gekozen den heer J. Bruinwold Bie- del te Hoorn Koedijk den heer Nieuwenhuizen Kru- seman; Abbekerk, Winkel en Texel den heer de Bussy. Het hoofdbestuur de Maatschappij van Landbouw in Limburg heeft aan de staatscommissie belast met een onderzoek naar den toestand van den landbouw, verzochtpogingen bij de regeering aan te wenden dat deze het daarheen wete te leiden dat 1°. de vrije invoer van schapen uit Nederland naar Belgie en om gekeerd weder worde toegestaan; 2°. ook varkens weder in ons land worden toegelaten en 3°. de invoer van rundvee aan minder drukkende maatregelen dan thans worde onderworpen. De melkleveranciers uit het Koegras en het bestuur der Heldersehe en Nieuwedieper Melkinrichting verhoogen den prijs der zuivere melk met 1 October met f 0,01 per kan. Tegen het blad Eecht voor Allen wordt eene vervolging ingesteld wegens de in Ns. 56 en 86 voor komende stukken, getiteld: „De willekeur ten top" en „üomela Nieuwenhuis en Jeanne Lorette in den kerker." De tentoonstelling van voedingsmiddelen wordt den 16 October gesloten. Wegens het gure weder sijn de avondconcerten gestaakt. De heer J. C. Eabius deelt in de Standaard mede, dat op eene hem door een anti-revolutionair volksvertegen woordiger gedane vraag betreffende de opbrengst der Unie-collecte hij verplicht is geweest te antwoorden, dat deze ditmaal op f 95000 werd geraamd dus f 15000 beneden de opbrengst van 1886. Het wederwoord van sijn vriend en ambtgenoot was de belofte, hem als pen ningmeester der Unie 1000 te zullen geven indien nog veertien andere vrienden „van de school met deri bijbel" desgelijks deden of op andere wijze de ontbre kende 14000 werden bijeengebracht. De heer Eabias beveelt deze toezegging en hare bedoeling in de aan dacht van alle vermogende vrienden van het christelijk onderwijs aan. Aan den jaarlijkschen biljartwedstrijd te Westgraft- dijk werd door 16 personen deelgenomen. De prijs werd behaald door den heer J. Messchaertde 1 pre mie door den heer P. Overdijk, beiden te Westgraftdijk, en de 2 premie door den heer C. Patveer te War- menhuizen. Bij den biljartwedstrijdte Graft gehouden werd de prijs (een hanglamp) gewonnen door den heer Heinis en de premie (een servies) door den heer Plaat. Als lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap is in plaats van den heer D. Hekker Jr., periodiek aftredende het volgende tweetal opgemaaktI. T. Terwey en II. G. Kappenburg Pzn. beiden te Amsterdam. De heer G. M. A. van Leeuwen kapelaan te Oudorp is door den bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Eijswijkin zijne plaats is benoemd de heer E. J. Griblingkapelaan der St. Jozefs-parochie te 's Gravenhage. Verder is benoemd tot kapelaan te Heer Hugowaard de heer Th. J. C. Engering, te Wor- merveer de heer dr. A. van Aarsen, te Heiloo de heer L. C. Heemskerk te Helder de heer J. H. Theijs te Hoogwoud da heer A. H. Hulsker, te Texel (den Burg) de heer J. L. Wouters te Weater-Blokker de heer J. Biügemann. Uit het wrak van de engolsche stoomboot Sapphire, zittende in de noordergronden nabij Texel, zijn door de duikers 675 balen katoen gehaald die naar Engeland verscheept en met f 50 per baal betaald zijn. Het dui ken is thans gestaakt moeten worden. De leden van het leesgezelschap te Ursem besloten in hunne jongste vergadering de gelezen boeken niet te verkoopenmaar die voor on- en minvermogenden gratis beschikbaar te stellen. De raad der gemeente Heer Hugowaard heeft aan mej. S. C. G. Schadée op haar verzoek met 1 No vember a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare school No. 3 en besloten aan de te be noemen onderwijzeres niet, gelijk vroeger 700, doch 500 als jaarwedde toe te kennen. eerst op vroolijk-spottenden toontoen nog eens wat ernstiger; ik vroeg haar, of zij mij niet. meer in haar huis wilde zien of ik soms in den ban gedaan was maar wat ik ook schreef, antwoord kreeg ik op geenen enkelen mijner brieven. Op zekeren dag wilde het toeval, dat ik „Unter den Linden op weg naar de militaire academie de beide dames in haar rijtuig voorbij zag rijden. Ik groette in het oog vallend beleefd, en ik verbeeldde mijdat Carla nauw merkbaar met bet hoofd knikte maar mama draaide haar hoofd af om mij niet te zien." „Nog denzelfden dag zocht ik Schoddyn op; misschien kon hij mij dat raadselachtige gedrag der dames wel verklaren. Doeh Schoddyn was juist van een klein reisje thuis gekomen en wist dus Datuurlijk van nietshij beloofde mij echter onmiddellijk de noodige inlichtingen te zullen gaan inwinnen. Aan het ernstige gezicht, dat hij den volgenden avond zette, toen ik hem, prompt op het afgesproken uur, ontmoette in het café Kaiserhofzag ik onmiddellijk, dat er iets ongewoons moest zijn voor gevallen. En zoo was het ook inderdaad „Schoddyn deelde mij met de meeste oprechtheid de treurige redenen medewelke de verandering in de houding der dames Doning hadden veroorzaakt. Je kent mijn verleden Alfredeven goed als je eigen jongelingsjaren; je weet dus ook, dat ik wel wat licht zinnig en los geweest, maar toch altijd een eerlijke kerel gebleven ben en je weet ook dat ik zelfs in mijne lichtzinnigheid, toch nooit een gemeene streek heb uit gehaald. Ik heb de dwaasheden, gedurende mijne lui tenantsloopbaan begaan, nooit onder stoelen en banken geschoven en nooit getracht ze lichter voor te stellen dan ze in werkelijkheid waren en toch moest aan de dames Doning, zooals ik uit Schoddyns toespelingen meende te mogen afleiden, iets omtrent mij ter oore ge komen zijn, dat mij geweldig in hare achting had doen dalen. "Wat het geweest is, kan ik zelfs niet raden. de bekende prachtige allée van dien naam te Berlijn.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2