325e Staatsloterij. 5e klasse6e lijst27 Sept. Ns, 3786, 9145 en 19153 f 1000; Na. 5966, 9532, 10591, 11744 en 16134 f 400; Ns. 4293, 7919,9060, 11086 13495 16060 on 20100 200 Ns. 4168 4273 5873, 7894, 8437, 9239, 10745, 10775, 11510, 11914, 14254, 15405, 15627, 15990, 17138, 17389, 17453 en 19795 f 100. CUlerlci. Zeeramp Eügmond aaa ®ee. De Deli-spoorwegmaatschappij keert 4 pet. divi dend uit. Den 28 zijn tot hoofdingelanden van den Haar- lemmermeerpolder gekozen de heeren R. W. J. C. van de Wall Bake met 3-58 en mr. M. G. P. del Court van Krimpen met 232 stemmen. Op de beide beschikbaar gestelde seriën ten be drage van f 50000 ieder der 3| pet. geldleening ten laste van de provincie Noordholland is den 28 het hoogst ingeschreven voor pet. De heer mr. J. W. J. baron de Vos van Steen- wijk heeft zich weder verkiesbaar gesteld voor het kies district Winschoten tengevolge waarvan hij door ver schillende kiesvereenigingen op nieuw kandidaat voor lid der Tweede K sner gesteld is. Te Schiedam is de heer J. W. J. van Harweijen den Breems (liberaal) tot lid van den gemeenteraad gekozen met 363 van de 621 geldige stemmen. De heer J. J. G. Nolet bekwam 248 stemmen. Aangenomen het beroep naar Twisk door ds. A. Brinkerink te Bokanje. Te Hoogcarspel brengt men eene eigenaardige werkverschaffing in praktijk. In eenen weg, die der ge meente niet schijnt te behooren, ving men dezer dagen, in den vroegen morgen aan met het leggen der rails voor den tram. De burgemeester verzet er zich te vergeefs tegen de opzichter gelast zijne werklieden voort te gaan. Den derden dag echter zendt ook de burgemeester werklieden en nu wordt het vermakelijk schouwspel vertomd dat twee ploegen werklieden, achter elkander, de eene de rails wegneemt, door de andere gelegd. Beide ploegen leven echter in de beste harmonie en willen gaarne zoo nog eenigen tijd voort gaan. Hoe dit eiodigen za' Tot hoofdingelanden van de TJitwaterende Sluizen zijn benoemd in het 3e district de heer P. Brasser Jz., at'tr. liden in het 5e district in plaats van den heer P. Brasser (overleden) de beer J. Koster, dijkgraaf van de Siarnmeer'. Een nieuw werk van Hildehrand zal eerlang ver schijnen bij de erven E. Bohn te Haarlem; het zal den titel voeren „Na vijftig jaar." Noodige en overbodige ophelderingen van de Camera Obscura. Den len October a.s. verschijnt bij den uitgever W. Cremer te 's Gravenbage de eerste aflevering van „Haagsche Visioenen", door Hagensus. Physiologische en critische beschouwingen over toestanden en personen. Prijs bij abonnement per maandulijksche aflevering ƒ0.25, franco per post f 0.25 hooger per jaargang, afzonderlijke nummers f 0 85. De volgende afleveringen zullen op den eersten van iedere maand het licht zien. De Allg. Ztg. geeft de volgende beschrijving van het verblijf van den russischen Czaar op het slot Fre- densborg. Keizer Alexander is eene hoogestatige en krach tige figuur. In zijne tegenwoordige omgeving ziet men hem dikwijls glimlachen maar zijn lachen heeft iets gedwongens en zijn gelaat vertoont de uitdrukking van zwaarmoedigheid en zenuwachtige spanning. Hij komt zeer vaak naar de hoofdstad met den naar Fredens borg voerenden trein om de godsdienstoefening in de russische kerk bij te wonen of een ontbijt aan boord van zijn naast andere russische schepen op do reede liggend jacht Dershawa te geven. Bij al die gelegen- beden zijn de bewoners van de straten de? hoofdstad welke de Czaar moet doortrekken verplicht de vlag uit te steken en langs den geheelen langen weg van het station naar de haven staat het volk in dichte rijen geschaard om den Czaar te zien en om te kannen zien of hij in tien jaren tijds veranderd is. Inderdaad verandert hij zeer snel zoo is zijn kaalhoofdigheid in de laatste jaren aanmerkelijk erger geworden wat men zien kan als hij den hoed oplicht om te groeten. Vaak wordt de nieuwsgierigheid van het publiek niet bevredigd dikwijls moet het uren op de straten wach ten totdat de aan de rooae livrei dadelijk herkenbare koninklijke equipage komt aanrijden en wanneer deze dan eenmaal nadert, ziet de menigte wel alle leden de? koninklijke familie, maar niet den Czaar, die de ge woonte heeft dikwijls een uitstapje te regelenmaar daarvan op het laatste oogenblik terug te komen. Som- God weet hetDoch dat was nog lang het ergste niet; luister maar verder. Verwant aaa de familie Doning zijn de Altenkrögel's van Baarburg in Pruisen. De laatste Baarburger de oude Truchsetzwas overleden en had wear een van die krankzinnige testamenten nagelaten zooals we die beiden van de familie Alten- krögel meermalen hebben leeren kennen. Deze afstam meling uit het geslacht Baarburg bepaalde namelijk bij uiterste wilsbeschikkingdat de naaste zijlijn van zijn geslacht den naam Altenkrögel weer moest aannemen; zijn eenige zoon die destijds diende bij de koninklijke huzaren, moest dus met Carla trouwen, waardoor deze, behalve een zeer aanzienlijk speldengeldje, het riddergoed van haren overleden vader weder in bezit zou krijgen. Aldus luidden de hoofdbepalingen van dat vervloekte testament, die weliswaar zeer juist gemaakt waren, om het oude grondbezit der beide familiën weer bijeen te bren gen, en daardoor het aanzien van beiden zeer belangrijk te doen stijgen, maar dia tevens weer het echte stempel droegen van die bekende wreede hardheid, voortkomende uit de tradit oneele trots dier familie." Wordt vervolgd. migon zijn geneigd deze plotselinge veranderingen aan I vrees voor nihilistische aanslagen toe te sehrij- I venanderen meenen dat soms een uit Rusland aankomende koerier den Czaar noodzaakt zich op te houden voor zijn plichten als vorst, terwijl eindelijk wederom anderen uitsluitend denken aan de voorkeur, die de Czaar er aan geeft om met zijne kinderen of met die van zijn zwager te spelen. Misschien is het eene zoowel als het andere waar. De schrikbeelden van Gatschina zullen den Czaar op Fre- densborg wel niet geheel verlaten; daarbij mag men wel aannemendat een russische Czaar er zich niet veel om bekommert of de russische vloot en de nieuwsgierige dames en heeren hem vergeefs wachten en allerminst om de vergeefsche kosten van een bevolen ontbijtof schoon die naar deensche begrippen een klein vermogen vertegenwoordigen. Voor de tafëlmuziek op Fredensborg wordt een orkest van 62 muzikanten gebruiktdat per extra trein heen en weer naar Fredensborg reist. Ove rigens leeft het keizerlijk paar hoogst eenvoudig wat zijn woning betreft. Het heeft slechts drie vertrekken op Fredensborg in gebruik, die eenvoudig burgerlijk gemeubeleerd zijn. De schrijftafelwaaraan de Czaar zijn ukasen teekent, is van notenboomhout en een door den kroonprins als onbruikbaar afgedankt meubel; voor den Czaar is hij echter goed genoeg. Aan die tafel werkt de Czaar dagelijks verscheidene uren, gedeeltelijk met, gedeeltelijk zonder secretaris welke functie ook som wijlen door de Keizerin waargenomen wordt. Van alle vorstelijke personen op Fredensborg is de Czaar 's ochtends het eerst op de been. Wanneer om 9 uur iu de kamer van Koningin Louise het eerst ontbijt opgebracht wordtkeert de Czaar gewoonlijk van eene lange wandeling terug. Na het ontbijt voegt hij zich bij de dames en kinderenterwijl de prins van Wales met den Koning van Griekenland en een of twee kinderen van Koning Christiaan naar de bil jartzaal gaan of een rit te paard maken. De jongste leden der families zoowel de deensche als de gnek- sche en engelsche zijn het er over eensdat hun keizerlijke oom de beste aller ooms is en zij scharen zich derhalve steeds om hem heen. Des avonds wordt er geregeld zoowel door de deensche Koningin als door hare dochters, gemusiceerd. Toen op den ver jaardag der Koningin op 7 Septembereenige honder den kinderen haar hunne hulde brachtenging de Czaar in hun midden s.aan en zong mede, ja hij dirigeerde den zang. Men schrijft uit Loosduinen i. d. 28 September Een voorioopig kijkje, heden genomen op het terrein der tentoonstelling van akkerbouw- en tuiabouwvoort- breng8elen zuivelproducten en bloemen door de af- deeling Westland der Hollandsche Maatschappij van Landbouw op 29 en 30 September en I October a.s. alhier te houdenwettigt de voorspelling dat zij die aan deze tentoonstelling een bezoek zullen brengen zich hunnen gang derwaarts geruimen tijd met genoegen zullen herinneren. Het lokaalwaar der Loosduinsche jeugd het lager onderwijs wordt gegeven is tijdelijk herschapen in een vruchten- en groentenhof. Op een wandeling door het lokaal en de overdekte ruimte in den tuin zou men watertanden b j het aanschouwen van de schoonste peren, appelen druiven en zoovele ede e voortbrengselen van tuinbouw. Van de 687 inzendingen vormen de oofc- soorten den hoofdschotelterwijl de inzendingen van groenten niet in gebreke zullen blijven de rechtmatige bewondering van de bezoekers op te wekken. De bolvormige Noordhollandsche kaasjes, smaakvol pyramidesgewijze gerangschikt, zullen vermoedelijk den leden der jury niet weinig hoofdbrekens kosten. De inzendingen van granen en peulvruohten zijn eene aan dachtige beschouwing overwaardig. Niet minder is dit het gevat met de bloemzaden bloemen en sierplanten die dank zij der oordeelkun dige plaatsing, de wandeling in de tentooustellingter- reinen zeer zullen veraangenamen. Een schoon effect zal de plaatsing opleveren der in te zenden bloemruikers ia schuine richting tusschen de vruchten. Het hoofdlokaal is versierd met dundoek terwijl de groote geschilderde portretten van HH. MM, den Ko ning en de Koningin, die men ettelijke malen in de uit stalling van de kunstbandelaarsde heeren M. M. Corvee en Zn. in de Lange Pooten te 's Gravenbage kon aanschouwen, tegenover elkander aan de wanden prijken. De ingang tot het terrein wordt gevormd door een poort van mandenvieehtwerk, vervaardigd door de firma W. F. van Vliet en Zoon te 's Gravenhage. De commissie voor deze fraaie tentoonstelling is samengesteld uit de heeren: P. F. L. Waldeck te Loosduinen voorzitter mr. H. A, van de Velde te Loosduineu 2e voorzitter; P. A. Vroeg te Naaldwijk; J. C. de Bruin te Honseler- dijk; C. W. de Jong te de Lier; C. Kouwenhoven Gzn. te Monster; M. P. van Kuijven te Poeldijk; H. J. Hoek te Wateringen P. R. Dmgemans van de Kasteele te 's GravenzsndeM. van der Gaag Lzn., J. W. Valen- tijn G. P. van Marrewijk en O. Weststejn te Loosdui nen laatstgenoemde als secretaris. De jury, die den 39 met haar taak aanvangt, be staat uit de navolgende heeren Voor akkerbouicooortbrengselen M. van der Hark te Poeldijk F. van Vliet en A. Oskam beiden te Loos- duinen. Voor tuinbouwvoortbrengselen W. C. Boer te Boskoop, Jac. P. B. Galonsloot te Amsterdam C. J. van der Oudermeulen te Wassenaar en G. A. v. Leeuwen te Loosduinen. Voor groenten Vogeltuinbaas bij baron van Brie- nen te Wassenaar, Elferink te Delft en Koningsbrugge uit den Haag. Voor zuivelproducten Smeele, Leenen en V. d. Kroft, allen uit 's GravenhageC den Hartog uit Zaandam P. Best uit Hoorn V. d. Chais Jr. uit Delft. De bouquetten zullen door eene dames-commissie be oordeeld worden. Omtrent het systeem-Carswell, volgens hetwelk de treinen in spoorweg-tunnels van zelf electrisch verlicht worden, wanneer zij daar doorrijden, bericht men Dit systeem berust namelijk daarop, dat de electrisehe stroom door een tusschen de bereden wordende rails liggende rail naar eiken wagen op zich zeiven geleid wordt, terwijl de bereden wordende rails als terugge leiding dienen; de noodige sleepcontaeten verbinden de geleiding tusschen wagen en rail. Zoodra nu een wagen van den trein den tunnel inrijdt en in contact komt met de geïsoleerde middenrail, die hooger dan de bereden wordende rails op isolatoren, op steen be vestigd ligt, beginnen de koolspitsen in de lampen van den wagen te gloeien. Bij het verlaten van den tunnel door den trein gaan de lichten wederom van zelf uit. Op deze wijze ia de verlichting van eiken wagen op zich zeiven onafhankelijk. Donderdag 29 Sept. 's Gravenhage Tweede Kamer. Op de staatsbe- grooting is o. a. voorgesteld de aanstelling van eenen consul-generaal te Pretoria. De kosten der rijksnor maallessen zijnook wegens de opheffing van beurzen, f 25009 lager geraamd. Voor subsidiën aan landbouw- vakonderwijs is f 20000 uitgetrokken. De zaak zal voorioopig naar gelang van de behoefte bij koninklijk besluit geregeld worden. De heeren de GeerKulandViruly en Kerkwijk hebben zitting genomen. Er is ingekomen een ontwerp tot verlenging vaa den termijn bedoeld in art. 2 van de wet op de kon. mii. akademia. De Koning heeft op het adres van antwoord verklaard, hoogen prijs te stel len op hare betuiging van gehechtheid. Woensdag te 3 uur volgende zitting. Metz. Het gerechtshof veroordeelde Sehnaebele Jr. tot drie weken gevangenisstraf en 80 mark boete. De beschuldigde verklaarde de handeling te betreuren. Het voorioopig arreBt werd in mindering gebracht. Weenen, De turksche regeering zond aan de mo gendheden eene circulaire, ernstig protesteerende tegen de onderlinge fransch-engelsche regeling der onzijdigheid van het Suez-kanaal, buiten toestemming der mogend heden. Bij de Uitgevers dezer Courant ontvangen van E, f 3. - Ds. L. C. Schalier tot Peursum alhier is geplaatst op het drietalopgemaakt voor predikant bij de ned. herv. gemeente te Amsterdam door het kerkelijk kies college ter voorziening in de vacatureontstaan door de onttrekking uit het predikambt van ds. N. A. de Gaay Fortman. Op de voordracht ter benoeming van een eersten onderwijzer aan de openbare burgerschool alhier siju geplaatst de heeren P. Hofstede te Zaandam F. J. Aukes ie Haarlem en P. Meijer te Gouda, Voor het derde of laatste gedeelte van het notarieel staats-examen zijn geslaagd de heeren J. F. Lubbe en P. Engwirda alhier, die alzoo de bevoegdheid van kan didaat-notaris hebben verkregen. Met den winterdienst der spoorwegen, aanvangende 1 October, is het vertrek der treinen alhier geregeld als volgtrichting Amsterdam 7.12 10.23, 2.22, 5.5, 8.38 richting den Helder 8.2 10,49 2 55 6.9 10.30. Des Donderdags loopt een trein van den Helder te 7.58 naar Schagen die des Vrijdags en Zaterdags tot Alkmaar dooi loopt, des Maandags een van Uitgeest te 4.3 naar hier. De dienstregeling heeft dus slechts eene geringe wijziging ondergaan. Een jongenalhierwondde zichspelende, me een scherp voorwerp aaa de hand. Op aanbeveling van een of anderen onvoorzichtigen raadgever werd tabak op de wond gelegd, ten gevolge waarvan bloedvergifti ging intrad waaraan de jongen is overleden. Den 28 is door het gerechtshof te Amsterdam behandeld het hooger beroep van den officier vaujustit'O tegen het vonnis van de arrondissements-rechtbank al- bier in zake het bekende ongeval in de stroo-carton- fabriek te dezer 6tede, waarbij de heer P. Dijksen vrij gesproken was. De eisch van den procureur-generaal luidt 3 maanden hechtenis. Die van den officier van justitie alhier luidde indertijd 4 maanden hechtenis benevens ontzetting krachtens art. 309 W. v. S., van de uitoefening van het beroep. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 28 Sept. Jan Balvers en Elisabeth Petronella Maria Zeegers. GEBOREN. 26 Sept. Nicolaas Dirk, Z. van Klaas Nol en Catkarina Geertrui Nijssen. 27 Nicolaas Petrus, Z. van Hendricus Nicolaas Erkamp en Alida Scheerman. OVERLEDEN. 28 Sept. Cornelia Gerarda, D. van Eranciscus Johannes Quax en Cornelia Gerarda Langerak2 m. Catharina Maria, D. van Johannes Roskam en Catharina Ad miraal 2 m. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 27 September. J. de V., Alkmaar, diefstal, vrijgesproken. J. A., Alkmaar, wederspannigheid, 3 weken gev. T. J. H. Alkmaar, wederspannigheid, 10 dagen gev. K. ZAlkmaar, wederspannigheid, 5 dagen gev. C. S., Alkmaar, diefstal, 3 maanden gev. J. O. v. IJ., W. v. d. W. v. d. V. Jr., Anna Paulowna, diefstal, vrijgesproken.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3