No. 118*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. TWEEDE BXjA.13. ZONDAG 2 OCTOBER. #$tjciësi (Stabeclt*. Bitrocnlftttb. tlKMAAKSCHE COURANT Onderstaande personen worden verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aan te melden Maria Alida van Wijngaarden, laatste woonplaats Harderwijk; Teeke Rees en Cornelis Groot, 1. w, Yelsen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een witte boord; een papieren zak, inhoudende zwavel; een vrouwenlijfje; een zilveren plaatje een koperen armbandeen paar witte kouseneen pijpeen rozenkranseen fantasie-armband een ring met sleutels een pantoffel met guttapercha zool. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn» verzonden gedurende de 2e helft der maand September,1887 D. van Assen, J. J. Visser, Amsterdam; Erven Wesselman BerkhoutHackdroh HarderwijkMejA. van der Haas Rotterdam. Verzonden geweest naar Duitsckland: E. Borg, Neustadt. BELGHE. Koning Leopold is na zijne terugkomst uit Londen naar Baden-Baden gegaan, alwaar hij den Keizer zal bezoeken. De Keizer van Brazilië is mede te Baden-Baden. DUITSCHLAND. Professor von Langenbeckden 9 Nov. 1810 to Hanover geboren, een der beroemdste operateurs van den tegen svoordigen tijd sedert 1882 gepensioneerd is te Wiesbaden overleden. Petjiseh. De kleine staat van beleg ia te Berlijn Postdam en Obarlottenburg gehandhaafd. Tevens wordt op last der regeering het geven van onderwijs in de poolsche taal in alle volksscholen der provincie Posen gestaakt met 1 October. Berlijn telde op den 4 1.389.196 inwoners. Elzas-Lothaeingen. Ten gevolge van een aan Keizer Wilhelm gericht versoek om den veroordeelden Schnaebelé Jr. kwijtseholding van straf te verleenen is te Metz den 30 des avonds per telegram bevel ontvangen Schnaebelé onmiddellijk in vrijheid te stellen. Reeds des avonds te 7 uur vertrok hij uit Metz. ENGELAND. Tot lord mayor der City van Londen is gekozen de heer Polydore de Keyserbelg van ge boorte. Hij ia de eerste katholieke lord mayor. ERANKR1JK. De gemeenteraad van Parija heeft den 26 op voorstel van een der leden, den heer Soëns, met 38 tegen 17 stemmen f 5000 uitgetrokken ten be hoeve van de gezinnen der wevers te Cholet, die den arbeid gestaakt hebben, nadat met 32 tegen 16 stemmen dat voorstel spoedsischend was verklaard. Dat lid deelde mede, dat meer dan 10000 werklieden zich in den ha- ohelijksten toestand bevonden. Een ander lid meende, dat men op die wijze den werkstakenden eenen slechten dienst bewees door hen san te moedigen hun verzet vol te houden. De prefect der Seine stelde, oader ge woonte, zijn voorbehoud, dat met gelach ontvangen werd. Tusschen Dieppe en Rouaan zijn den 28 drie werk lieden op de spoorbaan door een expresse-trein over reden. Zij bleven op de plaats dood. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De hongaarsehe Rijks dag is door den Keizer geopend met eene troonrede, waarin de noodzakelijkheid op den voorgrond wordt gesteld van zuinigheid en vermeerdering van inkomsten, zonder het volk te zware lasten op te leggen. De betrekkingen met de verschillende mogendheden zijn van vriendschap- pelijken aard. De algeraeene toestand vereiseht echter eene grootete volkomenheid der weerbaarheid. De re geering legt er zich met ijver op toe den vrede te bewaren en er bestaat gegronde hoop, dat die ook verder gewaarborgd zal blijven. SERVIE. De uitslag der verkiezingen is, dat geko zen zijn 65 radicalen en 51 liberalen. 20 verkiezingen zijn van onwaarde verklaard. Staatsbegrootingvoor 188 8. Hieraan worden de volgende berichten ontleend. De regeering heeft zieh bereid verklaard de rijksbij drage in den huurprijs voor de woning van 's konings commissaris te Arnhem te verhoogenteneinde een aangrenzend, aan de provincie Gelderland behoorend huisdat tot dusver aan een particulier verhuurd werd, bij de woning van den commissaris te trekken en tot receptiezaal te verbouwen. Een nader voorstel betref- ude de woning van den commissaris in Overijsel zal fe vBcbijnlijb spoedig worden ingediend, waa. - voornemen bestaat, een adjunct-inspecteur van Het skundig staatstoezicht tot inspecteur in Zeeland het genee. u enzoo noodig, de plaats van dien te benoemt. teur aan te vullen, adjunct-inspec. >estaud van den veestapel veroorlooft De gunstige te aven tot bestrijding van veeziekten den post van uitg 'nderen. met f 30000 te vermi ■"eden van een nieuwen alge- In verband met het optt i0 nadere regeling van de meenen rijks-archivaris en ee xhief, is besloten, de be- werkzaamheden aan 's rijks ar,. trekking van adjunct-archivaris niet te vervullen en het personeelbelast met het ordenen der verzamelingen, te versterken. Subsidiën zijn uitgetrokken van 10000 tot verdere herstelling van de ned. herv. Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem 3500 als eersten termijn eecer som van 22500 tot voltooiing van de herstelling der ned. herv. Hooglandsche Kerk te Leiden; 2000 of de helft eener som van 4000 als bijdrage in de kosten van ongeveer 80000 tot herstelling van den grooten toron bij de Nieuwe Kerk te Delftf 3500 voor herstelling van den grooten toren te Groningen bij de Martini-Kerk, een werkgeraamd op f 100,000waarin het rijk be reid is een vierde gedeelte of 25000, bij te dragen. Het gevoelen der Koninklijke Akadataie van Weten schappen (afd. Natuurkunde) is ingewonnen ten aanzien van het maken van eene nieuwe geologische kaart van Nederland. De voorbereidende werkzaamheden zullen ten minste 12 jaren duren en ongeveer f 186.000 bosten. De regeering overweegt, welk gevolg aan de voorstellen der Akademie kan worden gegeven. Inmiddeis wordt 2500 aangevraagd voor een herdruk der geologische kaart van Nederland vau dr. Staring. De vergoeding van het rijk van 30 pet. aan de ge meenten voor de kosten van het lager onderwijs zijn geraamd op f 3.000.000, Voor de Staatscourant wordt hetzelfde bedrag aan gevraagd als in 1887 is toegestaan. De minister van binnenlandsche zaken ziet geen kans, op dat bedrag te bezuinigen door inkrimping van personeel of door verandering van formaat. De minister van marine acht voor de versterking der vloot 4 groote schepenkostende 10.400.000 en 16 zeebouwende torpedobooten, geraamd op f 2.400.000, noodig, met 8 jaren als duur van aanbouw. In do verre toekomst acht hij eene enkele werf te Amsterdam als werf van herstelling en maritiem arsenaal voldoende. Hij weneeht verder den aanbouw van schepen door particulieren te doen geschieden. Onder het hoogere eindcijfer van 1.044 987 is begrepen de eerste termijn voor den bouw van een schip, geschikt voor bescherming van het rijk in of buiten Europa. Voor eene buitengewone belooning aan de stenografen der kamerdie bij de jongste enquête buitengewone diensten op loffelijke wijze bewezenis een krediet van 2500 aangevraagd. Den 26 heeft de broederschap van kandidast- notarissen in Nederland te 'a Gravenhage hare jaarlijk- sche algemeeno vergadering gehouden, welke door ruim 60 leden werd bijgewoond. Na langdurige beraadsla gingen werden de meest ingrijpende voor tellen tot wijziging van het reglement verworpen. In plaats van de aftredende bestuursleden, de heoren mf. Achterberg te 's Gravenhagedie zich niet her kiesbaar stelde, en W. Krabbendam, benoemd tot notaris te Amsterdam die niet herkiesbaar waswerden bij herstemming gekozen de heeren H. W. J. Sannes te Hoorn en J. J. Smith te Amsterdam die hunno be noeming aannamen waarna de heer Sannes werd be noemd tot voorzitter van het bestuur. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 27 besloten het bedrag van den borgtocht, door den nieuw te be noemen gemeenteontvanger te stellen te bepalen op 17000. De burgemeester der gemeente Utrecht heeft den 28 een schriftelijk verslag toegezegd van het op den 11 voorgevallenetoen volgens gerucht eene socialisten vergadering zon worden gehouden en omtrent de houiiing der politie bij die gelegenheid en zulks naar aanlei ding van eene vraag van den heer van Beuningan om inlichtingen ten aanzien daarvan. In de vergadering van den gemeenteraad v in Sehagen van den 28 werd voorgelezen het ingekomt advies van den heer mr. A. P. de Lange ta Alkmaa r betrekkelijk de voorgenomen vervroegde aflossing de,i geldleeningen ten laste der gemeente. Uit dat advies bleek dat die beer van oordeel isdat de geiaeente die bevoegdheid wel bezit, doch dat bedenkingen zouden kunnen worden gemaakt tegen de aflossing der leen ingeu, gesloten met de Maatschappij voor Gemeente-erediet, welke bedenkingen echter door hem niet worden ge deeld. Na kennisneming van dit advies, staande tegen over dat van don heer Philips, werd overeenkomstig een voorstel van burg. en weth. besloten, tot de geld schieters eeu schrijven te richten over eene vermindering bij minnelijke schikking van het rentebedrag. - Den 28 stonden voor het tweede kantongerecht* te Rotterdam in eene zitting van ongeveer 3 uren 231 personen wegens openbare dronkenschap te recht. Slechts twee beklaagden beweerden niet dronken te zijn geweest, Een rijtuigverhuurder te Helmond is den 28 des avonds onder zijne geladen vrachtkar g8raakt en eenige uren later overleden. Den 28 hebban burg. en weth. van Hoogkarspel de in die gemeente reeds gelegde rails van den paar- detram Hoorn-Enkhuizen doen opbreken en den ganschen dag daarop toezicht doen houden. Niettegen. staande deze handelwijze blijft het bestuur van deQ tram met het leggen der rails doorwerken. De pasge- legde rails worden echter telkens een oogeDblik later weder opgebroken. De gemeenten Hoogkarspel, West- woud en" Blokker zullen voor gezamenlijke rekening tegen het bestunr van den tram proeedeeren. Mr. Philips zal als hun rechtskundige raadsman optreden, terwijl mr. Mouthaan voor bestuurders van den tram werkzaam zal zijn. Bij de jaarlijksche harddraverijden 28 te Oost- graftdijk gehouden werd de prijs behaald door het p ard Van den heer C. de Goede van Noord-Schermer, de le premie door dat van den heer J. Maas van Edatn en do 2e premie door dat van den heer J. Oortwijn te Oostgraftdijk. Hen 29 is door het provinciaal bestuur van Noordbolland bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van stroobeplantingen en rijssehuttingen in de duinen op het eiland Terschelling geraamd op 5450. Laagste inschrijver was de heer A, C. Swart te Ter schelling voor 5190. Den 29 is te Amsterdam het honderdjarig bestaan van bet tegenwoordige R. Kath. Maagdenhuis op het Spui feestelijk herdacht. Het voorstel van barg. en weth. van Zaandam tot aanstelling van eene derde hulponderwijzeres aan de meisjesschool is den 29 met algemeene stemmen ver worpen door den gemeenteraad. Bij beschikking van den minister van staat, minis ter van binnen), zaken, van den 29 is met ingang van den eersten October benoemd tot hoofdonderwijzeres aan 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam mej. J. G. Groeve te Haarlem. Te Tilburg is den 30 een groot magazijn met kruidenierswaren afgebrand. Den 30 is te Purmerend tot wethouder benoemd, in plaats van wijlen den heer N. Brantjeade heer W. Smit. De Staatscourant van den 30 bevat een rapport van den minister van binnenl. raken aan den Koning en een daarop gevolgd kon. besluit van den 24tot handhaving van het besluit van Gedep. Staten van Zuidholland van den 31 Mei 1887, waarbij deze verlof hebben geweigerd om het gebouw sectie B nr. 1548 •bij de r. k. begraafplaats der parochie Zoeterwoude te vernieuwen en te vergrooten. In strijd met het advies van den Raad van Stateafdeeling voor de geschillen van bestuur, is het beroep, door de commissie van be stunr van het gesticht Do Goede Horder te Zoeter woude tegen het besluit van Gedep. Staten ingesteld ongegrond verklaard. De voorgenomen vergrooting van dat gesticht kon wel is waar in zeker opzicht eene ver betering geacht wordendoch van de onmiddellijke nabijheid der begraafp'aats vreesde men schadelijke ge volgen, te meer daar het voornemen was, den nieuw te bouwen vleugel tot slaapvertrekken in te richten. Het eerste Nederiandsch Natuur- en Geneeskun dig congres is den 30 geopend door prof. B. J. Stokvis met eene rade getiteld :N ationaliteit en na tuur wetenschap. jjen schrijft ons Eenig3 socialisten te Uitgeest hebben het voornemen opgevatom dezen winter bij eenkomsten te houden in een daarvoor opzettelyk ge huurd lokaal. Nu en dan zullen bekende sprekers van deze partij aldaar voordrachten komen houden. Het valt echter zeer te betwijfelen, of deze onderneming bijval vinden zal. Bedankt voor toezegging van beroep naar de nederl. herv. gem. te Kolhorn en voor het beroep naar Akersloot en aangenomen voor Nieuwveen door den heer C. J. A. Bosch, candidaat tot den h. dienst to Leiden. De straatverlichting te Kolhorn gedurende het winterseizoen 1887/88 werd aangenomen door J. Bakker te Kolhorn. Xe 's Gravenhage moet voor 2 leden van den ge meenteraad herstemd worden tusschen de heeren mr. E. H. Göbel met 1055, mr. P. R. Eeith 893, C. E. Pabst 'met 797 en W. J. Scheitus met 775 van de 2142 geldige stemmerU H0 heer dr. Th. O, L. Wijnmalen bekwam 470 en do J. J. A. Schill 193 stemmen. De heeren Eeith en Pabsi waren kandidaten der liberalen. De gedenkdag van Leidens ontzet wordt den 3 als volgt herdacht, 's Voormiddag8 te half negen ko- raalmuziek op de Korenbeurs. Van 10—-11 uur bespeling van het carillon terwijl de fontei'o op de Visehmarkt zal springen. Te 9 uur uitdeeliag van brood en baring aan omstreeks 1800 vrouwen en van tabak en bons voor bier aan 1500 mannon. 's Namiddags te 1 uur optocht te water, voorstellende den intocht der Water geuzen binnen Leiden op 3 October 1574, Eene stoom boot met schutterijmuziek en het bestuur der 3 Oc- tobervereeniging. Daarna kooien de Geuzen; vooraan Louis de Boisotde Zeeuwsche Admiraalhierop de vloot ia twee afdeelingen met Zenuwen Hollanders eu Walen pioniers en matrozen. Op elke schuit een hoofdman en minderenallen voorgesteld door leden van verschillende vereenigingen. In de tweede afdeeling eene stoomboot met muziek van het 4 regiment en de leden van de hulpcommissie, gevolgd door schuiten, waarop ruim 20 stedelijke vereenigingen met hare ba nieren. De Naakte-sluis binnenkomende, doorkruist de optocht de stad, waarna hij aan de kweekschool voor zeevaart ontbonden wordt. Des avonds te half acht concert op het Schuttersveld, waar o. a. uitgevoerd zal worden de nieuwe 30ctober-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5