l\o. 119. Negen en tachtigste Jaargang. Mr, J. L. de Bruyn Kops. Op de Huwelijksreis. 1887. WOENSDAG 5 OCTOBER. FEUILLETON. 'V m. V - "'V; Prijs der gewone Advertentiën (öebeeüe. S C Bi O SJ W. STI£g»B2LiI.I& MUSEIJftl Eene novelle 1LKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. ÏA -V Zeer onverwacht is Zaterdagavond overleden de mandie gedurende een reeks van jaren, sedert 1868 door het district Alkmaar naar de 2e Kamer werd afge vaardigd en daar om zijne kunde en eerlijke overtuiging door alle partijen werd geëerd; die in ons vadeidand misschien meer dan iemand heeft medegewerkt om de kennis van de grond beginselen der staatshuishouding in ruimen kring te verbreiden die een der eersten is ge weest om deze wetenschap tot gemeen goed te maken en daarmede met onvermoeiden ijver is voortgegaan totdat de dood hem riep van zijn post. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS' TER ZOON. Beieren. Den 3 ontving de prins-regent, omringd door de hoogste hofbeambten en de ministers, in de troonzaal van het paleis te Mnnehen de afgevaardigden van den rijksraad en de Kamer van afgevaardigden, tot overhandiging der adressen van antwoord. Het adres van den rijksraad bevat de warmste verzekeringen van trouw; het verklaart dat de staatsbegrooting en andere wetsontwerpen zoo nauwgezet mogelijk zullen onderzocht worden; het besehouwt de bevordering van het welzijn van den arbeidersstand als een hoogst gewichtige taak van den staaten besluit met ce beste wenschen voor het welzijn van den prins-regent en van Beieren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, onder herinnering aan de verplichtingen, aan eigenaren of gebruikers van slooten opgelegd bij de politieverordening de gebouwenstraten pleinenwegen en wateren van IA December 1881, "Vter algemeene kennis, dat op WOENS- 18 Januari 1882, 1 DAG 19 October 1887 door den opzichter over den hout en de plantsoenen zal worden gehouden de jaarlijksche schouw over de vaarten en slooten in de gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 27 Sept. 1887. De Secretaris, NUHOUT van DER YEEN. te ALKMAAR. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG 9 Octo ber, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie van toezicht op DONDER DAG 6 October, 's namiddags 2 uur, op het stadhuis. Aan kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangs kaarten afgegeven. Verder is het Museum te bezichtigen tegen betaling van f 0,25 per persoon op MAAND AG en VRIJDAG van iedere week van des namiddags 1 tot 3 uur. TAN EEDOR VON ZOBELTITZ. 7) Reeds drie dagen onafgebroken achtereen hadden over de blauwe golf van Sorrent en de berghellingen, die haar bijna van alle zijden omsloten donkere drei gende wolken zich samengepakt en voortdurend geweldige massa's regen op het, na langdurige hitte, dorstende aardrijk doen nederstroomen. In onze meer noordelijk gelegen streken laten zich dergelijke menigvuldige regendagen gemakkelijker verdragen in Italië echter wordt men door het zennetje wel wat te veel verwend, om zulk onaangenaam weder prettig te vinden. Ook het hotel Victoria scheen een ander gewaad te hebben aangetrokken. De vroolijk wapperende wimpel is van het torentje verdwenende zonnetenten van het terras zijn opgerold en tafels en stoelen zorgvuldig op gepakt, "om ze te beschutten tegen den invloed van bet onstuimige weder. In het salon en de eetzaal van het hotel heeft men zel'i vuur moeten aanleggen in de groote open baardwantofschoon de zomer nau welijks voorbij is j vindt een ieder het toch zoo koud en huiverigdat men wel tot dezen buitengewonen maatregel is moeten overgaan. De gasten van het hotel hadden zooeven in de eet zaal hetnaar Italiaansoh gebruikvrij sober ont bijt gebruikt en zich toen voor een groot deel in de kleinere zalen van het gebouw verspreid. In de leeszaal zat slechts één heer baron von Deckern. Zijnen stoel bad hij dicht bij het haaidvuur geschoven terwijl hij met de voeten rustte op het ijzeren lofwerk van de BELGIE. Te Hasselt is zonder strijd tot lid van den Senaat gekozen den heer Eduard'Wethnall clerieaal tegenstander van den persoonlijken militairen dienst. DUITSCHLAND. Den 3, de? morgens te 9 uren, ving de behandeling aan van het geding tegen den anarchist Neve voor het rijks-gerechtshof te Leipzig aan. Hij erkendewat hij eenigen tijd ontkend haddat hij werkelijk Neve was. Na oproeping der getuigen en deskundigen vroeg het openbaar ministerie, waargenomen door den procureur-generaal von Tessendorff, dat de zaak met gesloten deuren zou behandeld worden. Het gerechtshof besloot overeenkomstig dien eisch, uit over weging, dat de openbare behandeling der zaak gevaar voor de openbare orde zou kunnen opleveren. Den 3 is de heer Crispi weder van Eriedrichsrub, waar hij den 2 aangekomen wasnaar Italië terugge keerd. Prins Bismarck en zijn zoen Herbert deden hem tot aan den spoortrein uitgeleide. Pruisen. De gemeenteraad van Berlijn heeft den 29 het voorstel, om de straat „Unter den Linden" en haar verlengde tot aan da Spandauerstraat electrisch te verlichten na langdurige beraadslaging met 91 tegen 3 stemmen aangenomen. kachel. Hij had de Gatxtla d' I/alia" ter hand ge nomen, doch het ellenlange verslag der jongste kamer zitting scheen hem niet sterk te interesseeren want 't duurde niet langof hij liet het dagblad zakken en staarde, in gepeins verzonken, in de helder opflikkerende vlammen. Hij boorde niet eensdat achter hem iemand het vertrek was binnen gekomen, maar hij kromp van schrik ineen, als onder den invloed eener plotselinge electrische ontlading, toen hij eene kleine hand onverwacht op zijnen schouder voelde. „Mevrouw Deckern was haastig overeind gesprongen en thans na de rosse gloed van het vuur zijn gelaat niet meer bestraalde, kon men duidelijk zien, dat hij ongewoon bleek zag. Be eigenaardige trek van matheidwelke zich zoo sterk sprekend om den mond en in dea vorm van kringen onder de oogen vertoondegaf aan dit bepaald leeiijkemaar toch in waarheid aantrekkelijke gelaatiets buitengewoon weemoedigs. Ook de voor hem staande kleine dame, in haar bevallig morgentoilet van donkerbruin fluweel, zag er op verre na niet zoo frisch en blozend uit ais een paar weken geleden. De rezenroode tint barer wangen was ver dwenen, de oogleden, door lange wimpers.overschaduwd, bewogen zich zenuwachtig, en de volle lippen, die eer tijds zoo gelukkig en zonder zorg hadden gelachen bleven nu vast en stijf opeengeklemd. Erna vatte Deckerns hand en drukte die hartelijk. „Wees niet boos op mij baron", sprak zij gejaagd „omdat ik u zoo plotseling kom overvallen. Ik moet u spreken gij zijt de eenige die mij opheldering geven kunt en van wien ik overtuigd ben dat ik ook de voile waarheid vernemen zal." Zy trok hem met zich naar de duistere nis van een der vensters, waartegen met vervelende gelijkmatigheid de regen sloeg. ENGELAND. Den 3 kwamen in Hyde park te Lon den ongeveer 4000 werklieden uit verscheidene steden, meerendeels in suikerraffinaderijen werkzaambijeen. Op die bijeenkomst werden motiën tegen de suiker, premiën aangenomen en beschermende rechten op bui- tenlandsche koopwaren verlangd. Hunne woordvoerders beweerdendat 50000 werklieden buiten verdiensten waren tengevolge van de suikerpremiën en 40000 ten gevolge van aan buitenlandsehe fabriekanten verleende voorrechten. Ierland. Den 28 werden te Arklow een twintigtal met revolvers gewapende politie-agenten die het vee van een pachter wegens wanbetaling in beslag moesten nemen door een tiental boerenvergezeld van hunne vrouwenaangevallen. Bij de daarop ontstane worste ling moesten de agenten van hunne wapenen gebruik maken een 60jarig pachter, Kinsella genaamd werd dood geschoten en verscheidene personen werden ge kwetst. De berichtgever der Daily News meldt, dat die inbeslagneming niet geschied is door politie-agen ten maar beproefd werd door zoogenaamde helpers in nood dieaangevoerd door den rentmeester van het goed waartoe de hoe^e behoorde onverwachts op de lafhartigste wijze vuurden op een tiental mannen vrouwen en kinderen die achter het hek stonden. De doodgeschoten pachter stond als een zachtaardig en vredelievend man bekend en was vóór een paar maan den ook uit zijn huisje gezet. O'Brien en Sullivan de burgemeester van Dublin hebben den 30 een bezoek gebracht aan Luceacurran het toonee! der laatste uitzettingen en hielden daar, ia strijd met het verbod der overheid eene vergadering, waarin O'Brien eene heftige redevoering hield. Hij spoorde de pachters aan getrouw te blijven aan het ontworpen plan voor den veldtocht tegen de landhee- ren om aldus verlaging der pacht te verkrijgen. De engelsche regeering heeft besloten, tegen beide heeren eene gerechtelijke vervolging in te stellen. FRANKRIJK. Bij het onderhoud, dat de minister van buiten!, zaken Elourens in den avond van den 28 met den duitseben gezant had over het aan de grenzen voorgevallene, vestigde de minister Elourens de aandacht van den gezant vooral op twee punten. Op duitseh gebied waren geene bloedsporen gevonden wel op het fransche7 el van de lijn der grenspalen. Nu was Italiaansche oourant. „Wat scheelt Egon, mijnen man, uwen vriend, mijnheer Deckern vervolgde Erna, en bij ieder woord, dat zij uitsprak, steeg hare koortsachtige opgewondenheid. „Is hij boos op mij? En waarom dan wel? Heb ik hem niet meer lief zooals vroegerben ik anders geworden tegenover hem Gij kent Egon, baron; och, zeg mij, ik smeek er n om wat hem scheeltmaar wat het ook zijn moge zeg mij de volle waarheidwant ik ben op het ergste voorbereid Deckern wendde het gelaat af; het was hem niet mogelijk nog langer in die met tranen gevulde oogen van het lieve bedroefde jonge vrouwtje te zien. „Mevrouw", gaf hij aarzelend ten antwoord„ik ge loof, dat gij u in Egons stemming vergist. Wat zou hij hebben? - Eene voorbijgaande geestelijke ongesteldheid misschien niets anders, naar het mij voorkomtNiet al!e menseben zjja immers ten allen tijde meester over hunnen wilen ik vind dat het veel b8ter en open hartiger is om zich altijd voor te doen zooals men voelt en denkt, dan zich door allerlei komediespel achter het eene of andere masker te verbergen Erna schudde ongeloovig haar blond kopje. „Gij zoekt uitvluchten, mijnheer von Deckern; waartoe is dat noodig Ziet gij mij voor zoo onnoozel aan dat gij meent my met zulke praatjes te kunnen afschepen Een hoog roede blos kleurde bij dit verwijt de been* derige wangen van den diplomaat. „O, mevrouw, hoe kunt gij zoo iets zeggen? Gij zijt immers Lgons vrouw en ligt niet Egon mij even na aan het bart als een broederjaals een zoon Welnu, mevrouw, ik zal aan uw verlangen voldoen, maar ik kan u toch geen antwoord geven, ais ik er geen te geven vind „Zeg mij dan tenminste uwe meening over de familie Doning en hare schaduw, dien graaf, die mij telkens onwillekeurig aan Mephistofoles doet denben. Ik heb een instinctmatig voorgevoelalsof het dit drietal is dat als een scheidsmuur staatof eerstdaags zal staan, tusschea Egon en mij. Misschien komt er wat bijgeloof

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1