Staatsbegrooting voor 1888- het onaannemelijk dat iemand met de knie doorboord van een kogelwelkeuitgaande eene wonde van 12 ned. duimen doorsnee veroorzaakte niet op de plaats zelve neergevallen is en nog eenige schreden heeft kun nen afleggen. Zoo iemand, op duitsehen grond ge kwetst, heeft niet op fransch gebied de vlucht kunnen nemen. Hetzelfde was toepasselijk op het andere slacht offer, dat in het onderlijf getroffen werd door een kogel, welke doordrong tot de wervelkolom. Een tweede feit wasdat de duitsche beambte door zijne vlucht zelf het bewijs geleverd had van het ongeoorloofde zijner daad. Wat zou men toch zeggen van een politie agent die na een dief op heeterdaad gedood te heb ben op de vlucht ging Uit het van fransche zijde ingestelde onderzoek was dus gebleken, dat de duitsche beambte willens en wetens de grens had geschonden. De burgemeester van St. Petersburg heeft den 1 een bezoek gebracht aan het stadhuis te Parijs, bij welke gelegenheid redevoeringen werden gehouden waarin de wederzijdsche genegenheid tusschen het rus- sische en fransche volk betuigd werd. De directeur der Opéra-Comique te Parijs, Carvalho, twee spuitgastendie op den avond van den brand niet op hun post warenon nog twee andere personen zullen wegens manslag uit onvoorzichtigheid te recht staan. Het besluit van den gemeenteraad van Parijs tot het verleenen van geldelijke hulp aan de werkstakers te Cholet is door de regeering reeds vernietigd. OOSTENRIJK- HONGARIJE. Aartshertog Johan is door den Keizer uit den militairen dienst ontslagen volgens den een omdat hijvan den Keizer eene be risping ontvangen hebbende wegens een minder gepast antwoord door hem als generaal majoor aan den be velhebber van zijn legerkorps gegeven zijn ontslag vroegvolgens een ander, omdat de Keizer, over het algemeen ontstemd over zijne te groote vrijmoedigheid, hem niet wilde bevorderen tot bevelhebber van een legerkorpswaarop hij rsehfc meende te hebben. RUSLAND. Als bewijs, dat de Keizer zeer vrede lievend gestemd is wordt het besluit vermeld dat alle matrozen van de russische eskaders der Oostzee en der Zwarte-zee, wier diensttijd den 1I13 Januari a.s.afgeloopen is, nu reeds uit den dienst ontsiagen worden. ZWEDEN. De nieuwe tweede Kamer telt 130 voor- en 98 tegenstanders van vrijen handelde eerste Kamer 70 a 80 tegen- en 60 a 70 voorstanders daarvan. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Op de begrooting voor marine wordt geld uitge'rok- ken voor den eersten termijn voor de volledige ver sperring van den Nieuwen-Haasmond en f 60000 als aandeel van den staat in de stichtingskosten van een nieuw hospitaal te Arnhem. Op de begrooting voor justitie wordt o. a. f 3119 meer uitgetrokken als gevolg van de volkomen atschei- ding van de bijzondere strafgevangenis voor gemeen schappelijk geplaatste jongens, de gewone strafgevangenis en het huis van bewaring te's Hertogenboech met 1 April a.s.; 1500 aangevraagd voor verbetering en aanvulling van het mobilair voor het kantongerecht te 's Graven- hage en f 4189 meer voor de kosten van de rijks-werk inrichtingen en het rijks gesticht Ommerschans. In verband met de verpleging in de rijks-werkinrichting te Hoorn van de wegens dronkenschap veroordeelden is tot uitbreiding van het ambtenaarspersoneel en tot het weder bestendigen van betrekkingen moeten worden besloten. De kans om naar Hoorn te worden overge plaatst schijnt op het gedrag der te Veenhuizen verpleegde wordende bedelaars en landloopers een zeer gewenschten by, doch dat wijzigt mijn oordeel niet. Toen ik den drempel van dat huis te Meta betrad waarvoor ous rijtuig' moest stilhouden, om den koetsier gelegen heid te geven de gebroken streng te doen herstellen maakte plotseling, zonder dat ik eene verklaring er voor of eene aanleiding er toe wist te vinden een gevoel van afschuw en ontzetting zich van mij meester. Ik wist er mij toen geen rekenschap van te geven. Thans echter ben ik er bij toeval achter gekomendat de familie Doning, onmiddelijk vóór ons, het huis verlaten had 1 Oordeel zelf, baron Moet ik nu die onverklaarbare aandoening niet uitleggen ais eene waarschuwingdat mij iets kwaads wacht van do zijde van die drie menschen Ik ben een kind en redeneer als een kind, niet waar, baron Maar ik kan het niet helpen, ik koester eenen onoverwinnelijken tegenzin in onze nieuwe reiskennissen." „Als ik eerlijk zijn wil, mevrouw, ben ik wel verplicht u te bekennendat die graaf Schoddyn mij ook niet erg bevalt", zei Deckern langzaam en met nadruk Egon kent hem en de twee dames vooral in een vreemd land hernieuwt vreugde weder eene kennismaking uit „intusschen sedert jaren en men altijd met vroeger dagen." Erna zuchtte. „Missehien doe ik hun onrecht aan maar ik wilde, dat wij die menschen niet ontmoet had den Die gladde aristocratische vrouw, met hare radde tong, hare trotscke, ijskoude dochter en die graaf, die veel heeft van eenen middeleeuwschen ridder passen niet by mij, en ik ben nu toch eenmaal door de nauwste banden aan Egon gehecht Deckern keek van onder zijne neergeslagen oogleden de spreekster aan met oogen, die fonkelden als kolen vuur en zijne lippen persten zich een oogenblik zoo mogelijk, nog sterker op elkander. „Door de nauwste banden aan hem gehechther haalde hij scherp en nadrukkelijk „ik hoop voor u dat gij u die band nooit zult behoeven te beklagen." Mevrouw von Plettow staarde den baron eene poos in de uiterste verbazing aan. De toon, waarop hij de invloed uit te oefenen. De post ecJiadeloo&stettingen is met 2500 verhoogdom de tegenwoordige griffiers der gerechtshoven schadeloos te stellen voor het verlies van inkomsten ten gevolge van de wijzigingen in het wetboek van strafvordering. Voor een nieuwen (negenden) hoogleeraar in de facul teit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, waarop sedert 1880 door curatoren herhaaldelijk is aangedrongen, wordt f 4000 en voor een tweeden histo- rischen leerstoel te Utrecht mede f 4000 aangevraagd, daar de hoogleeraar Wynne op den duur niet kan vol doen aan de verplichtingen van twee hoogleeraren in de geschiedenis. Voor een noogieeraar in de oogheel kunde te Groningen wordt f 4000 uitgetrokken in verband waarmede de post van f 2000 voor een lector in dat vak vervalt. Na herinneringdat da landbouw-commissie als slot som barer overwegingen eene regeling van het land- bouw-vakonderwijs by de wet aanbeveeltwaarbij in hoofdzaak zou worden bepaald dat aan alle inrichtin gen van dat onderwijs, voor wier oprichting, onderhoud en exploitatie minstens 50 pet. der kosten voldoende verzekerd zijn een rijks subsidie van hoogstens 50 pet. worde verleend verklaart de min. van binnenl. zaken zich met de strekking van het rapport der commissie over het algemeen te kunnen vereenigen. Hare ziens wijze omtrent het nut der vakscholen en de daaraan bestaande behoefteomtrent aard en doel dezer scholen acht hij juist. Evenzeer hare opvatting, dat de op richting dier scholen kan worden overgelaten aan het particulier initiatief. Na meer en meer gebleken is dat de particuliere krachten niet in de behoefte aan dat onderwijs kunnen voorzienschijnt het verleenen van geldelijken steun door den staat, op ruimer schaal dan de regeering in de laatste jaren by de behandeling van aanvragen om subsidiën voor dit doel in uitzicht had durven stellen voldoende gerechtvaardigd. Regeling van dit onderwijs bij organieke wetalthans van de regelen waarnaar subsidiën van rijkswege zullen wor den verleend zooais de commissie voorstelde schijnt vooralsnog niet noodzakelijk. Blijkt er behoefte aan meer eenvormigheid te zijn dan op dia wijze kan wor den verkregendan is er altoos nog tijd om een wets ontwerp voor te stellen dat zich aan de wet op het middelbaar onderwijs zou moeten aansluiten. De mi nister is evenwel volkomen bereid het laadbouw-vak- onderwijs te bevorderen daar, waar zoodanige instelling door eene goede inrichting op hulp aanspraak kan maken. Tot het verleenen dier subsidiën wordt ƒ20 000 gevraagd. Wordt dat bedrag toegestaan dan stelt hij zich voor, over de wijze van aanwending dier som nader met de landbouw-comtnissie in overleg te treden. Den 28 heeft de gemeenteraad van Amsterdam met 24 tegen 1 stem overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. afwijzend beschikt op het verzoek van de heeren Savornin Lohman cn Hovy betreffende het verbouwen van twee perceelen aan de Keizersgracht en de Kerkstraat tot doleerende kerk als strijdig met de bepalingen der politie-verordening. Bij kon. van den 29 zijn als blijk van Zr. Mr. goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855toegekend aan E. H. VinkH. W. Vink, L. Boendermaker en R, S. Sehargo te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden eener vrouw met twee kinderen uit den brand van het perceel boek Noorderkerkstraat en Lindengracht aldaar in den avond van 1 Aug. 1887 en aan den europeeschen fuselier J. H. Arensvan het leger in N.-Iudiewegens het met levensgevaar redden van een drenkeling uit de rivier Kroeng-Daroe te Kota-Radja op 8 Juni 1887. In den avond van den 1 is bij het binnenvaren der Suezboot in de sluis te IJmuiden overboord gespron gen en ia de riehting van Wijk aan Zee ontvlucht de tot 10 jaren gevangenisstraf veroordeelde oost-indische mili tair de Wetter, geboren te Amsterdam. Zijne opsporing is gevraagd door den officier van justitie te Haarlem. laatste woorden gesproken had was zoo buitengewoon hartelijk en getuigde zoozeer van innige deelneming in het lot van haartot wie ze gericht waren als Erna nog nooit uit Deckerns mond had gehoord. Zij had den besten vriend van haren man altijd voor een eerlijk en voortreffelijk menseh gehouden maar nooit vermoeddat hij voor diepere gewaarwordingen vat baar was. „Ik heb Egon gehuwd omdat ik hem liefhad," ant woordde zij met warmte„en ik ben mij ten stelligste bewust, dat ik van die liefde nooit afstand zou kannen doen zelfs al moestzij aarzelde een oogenblik terwijl een hoog rood hare wangen kleurde, „al moest het ergste gebeuren Doch ik ben niet bangdat iets dergelijks zou kunnen geschiedenwant ik weetdat Egon een edelman isniet alleen door geboortemaar ook door aard en karakter." Zij stak Deckern de hand toe en weer vertoonde zich dezelfde donkere blos op haar gelaat en hare kleine vingers beefdentoen da baron even zijne lippen er op drukte. Met de handen op den rug bleef Deckern eenigo oogenblikken, blijkbaar in ongewone gemoedsbeweging, de kamer op en neder loopen nog lang nadat Erna deze verlaten had. Het vuur in den haard flikkerde helder op en nu en dan viel er een deel van het stapeltje hout dat er in branddeineen zoodat de vonken soms tot aan de voeten van den rusteloozen man sprongen. Krampachtig vertrok zich nu en dan zijn mond en in afgebroken volzinnen sprak hij tot zich zeiven „Dwaas, dien ik ben Waarom gun ik mijn stormachtig kloppend hart geen oogenblik rust? Ik heb toch inde wereld wel voor heeter vuren gestaan en zou ik dan nu val len als het ofler eener ongeoorloofde hartstochtAlfred, Alfred, denk aan je grijze haren, denk aan de lidteekens in je leelijk, rimpelig gezicht, bedenkt ook, dat je jezelf ten spot van iedereen zoudt maken, indien je op jou leeftijd in vollen ernst nog zoudt willen dingen naar de liefde eener Van de loterijleenrng, groot f 1,00,090, ten laste van het Paleis voor Volksvlijt, zijn den 1 12 seriën uit gelootnamelijk: 107, 208, 675,711,1518,1615,3029, 3075 3289 3362 3474 en 3804. Nummertrekking 1 November. Den 1 heeft het Leger des Heils hare openings bijeenkomst te Haarlem gehouden in „Felix Pavore". De zaal was stampvol en tal van personen konden geen toegang verkrijgen. Een sprak in het engelschdat door een ander in bet hollandsch overgebracht werd. De liederen werden begeleid door vioolspel. Tijdens den zang hoorde men telkens uitroepen als leve Do- mela Nieuwenhuis ea allerlei straatliederen. By het eindigen der samenkomst kostte het aan de politie in spanning, om de orde te handhaven. - Den 1 is door de algemeene vergaderingte Amsterdam gehouden tot bestuurslid van den Neder- landachen journalistenkring gekozen de heer mr. R, Macalester Loup hoofdredacteur van het Vaderland, in plaats van den heer I. D. Doorman, overleden, aan wiens nagedachtenis door den Voorzitterden heer H. de Veer, hulde werd gebracht. De beide aftredende bestuursleden de heeren dr. Lamping en D. A. van Waalwijk, werden bij acclamatie herkozen. Aangenomen werd het vooratel van het bestuur om in volgende jaren de algemeene vergadering van den Kring meer bepaald tot een journalistendag te maken, terwijl de leden uitgenoodigd werden, hunne gedachten te laten gaan over onderwerpen van belang voor de pers in het algemeen en voor de journalisten in het bijzonder,, die zij alsdan ter vergadering zouden wensehen gebracht te zien. De heer dr. Lamping leidde een voorstel in, om zich tot de regeering te wendenter verkrijging eener bil lijker bepaling van het port voor drukwerken naar en van Beigie. In dien geest werd besloten en eene com missie benoemd tot het opstellen van een adres aan de Tweede Kamer. Een voorstel om bij de regeering aan te dringen op afschaffing van de verplichting tot het opplakken van postzegels op de adresstrooken van dagbladen, alsmede om uitbreiding te verzoeken van het ^eents port voor bladen tot een gewicht van 35 wichtjes kou wegens afwezigheid van den voorsteller niet in behandeling komen Aan den heer B. Blok redacteur van het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage, die in het afgeloopen jaar gedurende 25 jaren met toewijding in de journalistiek werkzaam was geweest werd hulde gebrachtterwijl de heer A. J. de Buil te Amsterdam tot eerelid werd benoemd. De luchtreiziger Lhoste is den 2 's namiddags te 5 uur te 's Gravenhage opgestegen en te 5 uur 40 min. te Rotterdam neergedaald. De grootste hoogte door hem bereiktwas 2200 el. Bij kon. besluit van den 2 is benoemd met ingang van den 11 tot burgemeester van Wieringerwaatd de hear C. Dz. Rezolmanmet ingang van den 15 tot burgemeester van Petten de heer A. Eriks Kz., secre taris dier gemeente, ea met ingang van den 21 tot burgemeester van Buiksloot en Nieuwendam de heer J. C. Albreehtsecretaris dier gemeenten. Het nutsdepartemeat Heerhugowaard heeft den 3 tot algemeen sercetaris verkozen den heer Bruinwold Riedel te Hoorn. Te Haarlem is met overgroote meer derheid tot secretaris gekozen de heer dr. J. Nieuwen- hujzen Kruseinau. Het hoofdbestuur der Yereeniging voor volkson derwijs heeft ter uitvoering van een besluit der laatste algemeene vergadering aan den minister van oorlog ver zocht de noodige maatregelen te willen nemen dat het lager onderwijs in de kazerne voortaan uitsluitend gegeven worde door hiertoe volgens de wet bevoegde onderwijzers. Den 9 zal tusschen de Wielrijderavereenigingen in Noordholland een onderlinge wielerwegstrijd gehouden worden tusschen Yelsen en Alkmaar, over een afstand van 40 mijlen. De hoofdprijs bestaat uit een fraai ver zilverd schild met opschrift voor de winnende vereenigiDg, vrouw Schaam je, oude vent, over zulke gedachten Voor God en de wet is zij de vrouw van je besten vriend, en al mankeerde er nu nog tienmaal meer de eigen lijke basis der zedelijkheid aan dat huwelijk, dewijl hij haar getrouwd heeft zonder ook maar een sprankje liefde voor haar te gevoelen, dan nog hebt ge nog zelfs geen schijn van recht, om je tusschen die twee te plaatsen En wat zou het je ook baten Bedwing je tranen Alfred, een man mag niet weenen, dat is kinderachtig en belachelijk Ia de wildernissen van Afrika heb je niet gesidderd voor de klauwen van den luipaard en je hebt er den gloeienden adem der Sirocco getrotseerd, je zult er ook nu wel in slagen, om den angel te rukken uit je hart, waardoor het dreigt te worden verteerd. Je zult dat doen, Alfred, zonder eene seconde te aarzelen De laatste woorden sprak Deckern veel luider en zijne stem beefde daarbij sterk. Hij was voor den schoor steen blyven staan en staarde wêer onafgebroken in de dwarrelende vlammen. Eindelijk keerde hij zich haastig om en schudde zich als om alle kwellende gedachten van zich af te werpen, en verliet het vertrek. Hij ging naar buiten, zonder zich, den tijd te gunnen eenen hoed op te zetten; de in stroomen nedervallende regen scheen hem goed te doen op zijn ongedekt hoofd, omdat zijne brandende slapen er door werden afgekoeld „Dit is de leeszaal"' klonk opeens P.ettows stem in de gang. „Kom hier binnen, beste graaf, wij kannen er ongestoord samen praten want het schijnt dat de gasten van dit hotel zich al heel weinig met literatuur ophouden, want ik zie bijna nooit iemand in dit zaaltje, dat toch inderdaad zoo uiterst gezellig is Met deze woorden opende Plettow de deur van de leeszaal en liet graal Schoddyn voorgaan naar binnen. Wordt vervolgd. lieete woestijnwind.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2