Tot nog toe zijn te Leiden voor de eerste maal als studenten ingesehreren 115 personen, verdeeld als volgt in de rechten 55, in de geneeskunde 37, in de godge leerdheid 12, in de letteren 7 en in de wis- en natuur kunde 4; te Utrecht tot den 26 63 nieuwe, als: 27 in de rechten 24 in de medicijnen8 in de letteren en 4 in de godgeleerdheid. Eenige slachters te Leeuwarden hebben eene samen komst gehouden ter bespreking van de levering van vleesch aan het garnizoen, waarop besloten is tot het indienen van een adres aan den minister van oorlog, waarin zij doen uitkomen, dat de tegenwoordig toegepaste wijze van keuring en waarmerken niet den minsten waarborg geeft voor de hoedanigheid van het geleverde vleesch; dat die waarborg alleen voldoende te verkrijgen is indien, evenals te 's Hertogenbosch, Maastricht en Helder, de keuring, slachting en levering in een bepaald daarvoor aangewezen lobaal onder bevoegd toezicht plaats vinden. Voorts wijzen zij op de wenschelijkheid tot het doen wegvallen der bepa ling, dat de aannemer gerechtigd is van het door hem ter levering aangeboden vleesch voor zich te behouden en het stellen van een kortereu termijn voor de levering met het oog op den zoo zeer wisselenden stand der veeprijzen. In de afgeloopen week zijn voor het eerste ge deelte van het notariëel staatsexamen o. a. geslaagd de heeren W. E. Wenning en W. E. Eoosenburg te Hoorn. Tusschen Scheemda en Zuidbroek is een wissel wachter door een trein aangereden en gedood. Te Purmerend is eene postduivenvereniging op gericht onder den naam van De Luchtpost. De krijgsraad te 'a Gravenhage heeft in zake de huzaren-officieren die op Seinpost te Ssheveningen on geregeldheden hebben verrichtuitspraak gedaan. Twee hunner zijn veroordeeld tot eene boete van 50 ieder; de derde ie vrijgesproken. Van anti-revolutionaire zijde is in het district Winschoten kandidaat gesteld de heer jhr. O. Q. van Swinderen te Groningen. Aan de Vrije Universiteit zijn 19 nieuwe studenten ingeschreven. De mazelen-epidemie te Haarlem is geëindigd. Te Blokker is door bijna alle belasting-betalenden aan Ged. Staten van Noordholland een verzoekschrift geteekend om hunne goedkeuring te onthouden aan het met 5 tegen 2 stemmen genomen besluit tot het procedeeren tegeD de paardentram-maatschappij. Volgens bet Vaderland zou het plan bestaan den 10 zoo mogelijk met de openbare behandeling der grondwetsherziening in de Tweede Kamer aan te vangen. Voor twee geldleeningen der provincie Drente, samen f 106.000 bedragende, werd ingeschreven voor f 395.500 tot koersen afwisselende tusschen 101 en 93 pet. De aangenomen inschrijvingen waren gemid deld 98| pet. Het tijdelijk rijks telegraafkantoor in het badhuis te Scheveningen en in dat te Wijk aan Zee is gesloten. - De gemeenteraad van Dordrecht heeft met alge- meene stemmen beslaten, den prijs van lichtgas met Januari a.s. te veriagen van acht op zeven centen per kub. elde prijs van gas voor andere doeleinden blijft op zes centen gehandhaafd. Volgens den regenmeter der rijks landbouwschool te Wagenicgen is in September 74 streep water geval len tegen 24f in Sept. 1886 en 86| in Sept. 1885, Te Scheveningen zijn in het afgeloopen badseizoen 6566 badgasten met 541 dienstboden geweest tegen 6291 gasten-en 712 dienstboden ia 1886, De prins von Wied heeft den heer J. B. Brun- ner stationschef van den Kijnspoorweg te Zevenaar, een gouden doekspeldmet paarlen opgewerkt ten geschenke gegeven voor de goede diensten hem bij zijne reizen naar 's Gravenhage bewezen. Volgens de Standaard is de anti-revolutionaire parlementaire club weder in het leven geroepen op den grondslag van het program. Het moderamen werd her steld met prof. baron de Geer van Jntphaas tot voorzitter en mr. T. baron Mackay tot secretaris. Te Amsterdam zullen als examinatoren bij de op den 5 aanvangende examens voor de akte als onderwijzer optreden voor nederl. taal de heeren T. Terweij en W. den Hollander; voor rekenen en vormleer de heeren J. A, Bakker en J. Stamperiusvoor aardrijkskunde de heer L. J. Lammerse; voor geschiedeuis de heer M. J. IJzerman allen te Amsterdam voor opvoedkunde de heer J. S, de Groot te Buiksloot en voor kennis der natuur de heer P. H. vaa der Ley te Haarlem. De Amsterdamsche Omnibusmaatsehappij heeft ia het 3e kwartaal 1887 2 882.990 reizigers vervoerd tegen 2,884 439 in hetzelfde tijdvak van 1886 en van 1 Ja nuari 7.631.878 tegen 7.502.737 in 1886. De kandidaat H. Wechelaar van de theol. school te Kampen die het beroep naar de chriet. geref. ge meente te Dirkshorn, Krabbendam en Schagerbrug aan nam is toegelaten tot de B. Bediening. De exploitatie van de Lutine is dit jaar zeer slecht geweest. Van de 103 dagen waarop de booten gereed lagen om te werkenwas de wind 66 dagen benoorden oost en westop de overige dagen was de wind wel bezuiden die streken doch de toestand van het water liet slechts op 27 dagen het werken toe. De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij geeft eene 5 pet. obligatie-leening uit groot 6.000.000verdeeld in 12000 obligatiëa, ieder groot f 500, aflosbaar a pari binnen 51 jaren te Am sterdam, Berlijn of' Frankfort a/M, tegen den koers van öS'/i pet. Inschrijving den G. De minister van waterstaat heeft bepaalddat het onderhoud der spoorweghaven te Stavoren niet be hoort tot de verplichtingen van de Maatschappij tot exploitatie van staatspoorwegenten gevolge waarvan zij in onderhoud en beheer aan 's rijks waterstaat zal overgedragen worden. In het eerste verslag over den toestand en de werkzaamheden der Zuiderzee-vereeniging door haren secretaris aan de leden uitgebracht, komt o. a. de me- dedee'iing voor dat de ingenieurs der vereeniging van den 11 tot den 26 Augustus jl. met eenen loodsschokker, daartoe welwillend afgestaan door het ministerie van marineeenen verkenningstocht op het gebied der Zuiderzee verricht hebben. Hoewel aanvankelijk het voornemen bestond, dien ver kenningstocht over het geheele noordelijk gedeelte der Zuiderzee, de eilanden en de Wadden uit te strekken moest ze echter voorshands worden beperkt tot het noordelijk deel der Zuiderzee, volgens de aan de leden toegezonden nota ten zuiden van de ontworpen afsluit- lijn Noordbolland Wieringen—Friesland gelegen, eens deels omdat de diepgang van den loodsschokker niet toeliet zoowel de ondiepe Wadden als het meest noor delijk gedeelte der Zuiderzeebuiten de betonde vaar waters, te bevaren, en ten andere wegens de windstilte, waardoor geen tijd beschikbaar bleef, om in een van te voren bepaald kort tijdbestek den verkenningstocht ook ten noorden van de lijn Noordbolland Wieringen Friesland uit te strekken. Ofschoon zij in het belangrijke verslag omtrent dezen verkenningstochtaan het bestuur der vereeniging uit gebracht, opmerken, dat het thans gedane bodemonder zoek nog geheel onvoldoende geacht moet worden om op genoegzame juiste gronden daarop nu reeds een bepaald en afgerond ontwerp te kunnen opmaken, maar dat eigenaardig daartoe een meer volledig onderzoek van den bodem, door het verrichten van grondboringen en peilingen in meer nitgebreiden zin wordt vereischt, toch kan iu hoofdtrekken aan dat verslag nu reeds het vol gende worden ontleend a. dat het eiland Wieringen zeer geschikt is om het als deel van de ontworpen afsluiting tusschen Noord- holland en Friesland op te nemen b. dat de bodem der Zuiderzee in de richting van den ontworpen afsluitdijk WieringenFriesland over het algemeen bleek te bestaan uit vrij harden grond en dus eenen vasten grondslag voor dien dijk zal kunnen opleveren c. dat volgens door hen gedane onderzoekingen met den peilstok in dat deel der Zuiderzee, ten Zuiden van de lijn Noordholland—WieringenFriesland waar de aard van den bodem niet door grondboringen was onder zocht over eene betrekkelijk groote oppervlakte klei lagen voorkomen, ter dikte van 0.501.00 tot 1.59 el, waaronder het gedeeLe tusschen de lijn van de Lemmer naar de Oostpunt van Urk en de Friesche en Over- ijselsche kusten d. dat er evenwel in dat gedeelte over grooter opper vlakte zandgronden worden aangetroffen, doch dat deze hoofdzakelijk zullen bomen ter plaatse van bet voorge stelde binnenmeerzoodat de bodem daarvan uit zand grond zal bestaan. Van wege de afdeeling Ursem en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw, is tot afgevaar digde naar de najaarsvergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den laudbouw in Hollands Noorder kwartier benoemd de heer J. Vet, tot diens plaatsver vanger de heer T. Wortel, Te Egmond aan Zee ia meu de laatste twee weken druk bezig met het rooien der duinaardappelon. Dank zij den gevallen regen in den nazomer leveren zij meer op dan in den drogen voorzomer werd verwacht. Over het algemeen genomen valt de opbrengst niet tegen en zal menigeen die door de geringe verdienste der viBscherij alhier is teleurgesteldin zijne winterprovisie althans kunnen voorzien terwijl velen van hun over- vloedigen voorraad ter markt zullen bunnen brengen. Hoewel nog geen vaste prijs wordt genoemd doen zij evenals vorige jaren f 2 de zak mud). De hoeda nigheid is zeer bevredigend. Bij de den 3 te Egmondbinnen gehouden hard draverij voor paarden uit de gemeentewaaraan 14 paarden deelnamen, is de prijs, een olie- en azijnstel, behaald door het paard Annaeigenaar en berijder J. de Wit; de le premie, sigatenstei op zilveren voet, door Wilhelmina, eigenaar eu beryder P. Zuurbier; de 2e premiesigarenstel op zilveren voetdoor Meijer, eigenaar Jb. Bommer, berijder K. Molenaar. De Economist van Augustus en September bevat: H. M. Hartoghet Oheptel als landbouwcrediet en veeverzekering; G. Benkema Ez., nog een woord over het pneumatisch rioolstelsel; Arrnand Sassen, spaarbank- zaken J. J. van Kerkwijk, de Hollandscbe IJzeren Spoorwegmaatschappij in het jaar 1886Opgave van de laagste en hoogste koersen aan de Beurs te Amsterdam (April—Juni 1887); Overzicht der geld-en fondsenmarkt (AprilJuni 1887); De particuliere spaarbanken in 1887 De bankwetDe britsshe munt-enquête Eco nomische nalezingen en berichten. Dinsdag 4 Oct. Winschoten. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in plaats van den heer prof. Drucker, die bedankt had werden uitgebracht 1018 stemmen. Gekozen werd de heer de Yos van Steenwijk met 547 stemmen. De jieer Prins had 303de heer dr. Smit 90, de heer van Swinderen 67 stemmen. Beelijn. Duitschiand en Oostenrijk weigeren de franseh-eugel8che schikking omtrent het Suezbanaal te erkennen. Eussische berichten melden dat te Odessa het garnizoen normaal is, Eusiand schijnt alle bezetting- plannen van Bulgarije te hebben losgelaten. Omtrent eene dreigende naphta-overstrooming, met ver van Balachany in den Kaukasus, deelt het russi- eche blad Caspe, dat te Baku verschijnt, de volgende bijzonderheden mede. Uit een bron, die het eigendom is eener ontginnings maatschappij, aldaar, springt door den sterken druk der aardgassen, een naphta-fontein van 25 tot 30 el hoogte. In de nabijheid van de fontein vormt de naphta geheele rivieren en beken, die de huizon op haren weg om geven, terwijl de naphta, die door den wind wordt medegevoerd, als fijne regen neerslaat op de daken. Ook het gas, dat met de naphta ontsnapt, wordt over een kring van 200 el straal, door den wind verspreid, terwijl veel zand in de hoogte geworpen wordt dat overal in den omtrek naar gelang de richting van den wind is, neervalt en reeds verscheidene hutten bedolven heeft. Zeer gemakkelijk kan de geheele streek, die ge lukkig schraal bevolkt is en bijna uitsluitend wordt ingenomen door arbeiderswoningen en de werkplaat sen der naphta-industrieelen, aan een vreeselijken brand ten prooi worden, die alles vernielt. Natuurlijk heeft men reeds pogingen in het werk gesteld de fontein te stoppen en toen dat niet gelukte, heeft men be proefd, haar af te leiden. Echter alles te vergeefs; integendeel schijnt de kracht der fontein nog toe te nemen. Bovendien heelt een hovige wind, die geruimen tijd in dezelfde richting woei, groote naphia-moerassen gevormd, waarin alle plantenleven verstikt. Hier en daar vormt de naphta meren. De maatschappij, aan wie de bron behoort, schijnt nu geheel opgegeven te hebben, de fontein te stoppen, waarschijnlijk omdat hieraan groote kosten verbonden zijn. De arbeiders verlaten hunne woningen en laten de streek aan haar lot over, tot de bron uitgeput raakt en de kracht van het gas vermindert. Om der curiositeitswille deelt de N. Eott. Cour. mede dat de Illustrirte Monatshefte, te Munchen verschijnende onder redactie van de heeren Max Kolb en dr. J. E. Weiss, vermeldt,- dat op den 27 Maart van dit jaar op 45jarigen leeftijd overleden is de heer Jeau Kickx, professor in de botanierector van de universiteit te Leiden in Holland en directeur van de staatsfcuin- bouwschooi, In dan nacht van 2 Oct. is een man, van ongeveer dertigjarigen leeftijd, bij 's Hage te water geraakt. Hoe wel met een dregge de drenkeling spoedig werd opge haald was hij reeds overleden. Een onderzoek is ingesteld naar de oorzaak, waardoor de man in 't water viel. Het lijk was dat van een man tot wiens redding vruchteloos pogingen waren aangewend, bij gebreke aan de noodige reddingsmiddelen daar ter plaatse. Kort na het verdrinken vau dezen persoon werd in beschonken toestand nabij de plaats aangetroffen en door rijksveldwachters aangehouden een jonge man, wiens gelaat de sporen droegen eener worsteling, die kort te voren moet hebben plaats gehad. Deze verdachte omstandigheden en de inlichtingen van eenige lieden uit de buurthebben de politie er toe geleid, den aangehoudene voorioopig in bewaring te stellen en de zaak te onderzoeken. Naar men aan de N. E. C. mededeelt was de socia list Methöfer, die zooals gemeld is wegens een artikel in Eacht voor allen, getiteld „Jeanne Lorette en Do- mela Nieuwenhuis in den kerker'*, strafrechtelijk zal worden vervolgd, vroeger korporaal bij het 5 reg. inf. Ongeveer 6 jaren geleden schoot hij in een berucht huis te Nijmegen eene publieke vrouw, met wie hij verkeering had aangeknooptop haar bed dooden richtte daarna de revolver op zich zeiven, met het doel ook zich zeiven vaa bet leven te barooven. Hat schot miste echter het doe' en na een langdurig lijden her stelde hij van de verwonding, die bij zich hal toege bracht. Wegens den moord op bedoelde vrouw werd hij door den krijgsraad veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf en vervallen verklaard van den militairen stand. Z. M, de Koning verleende hem echter in zooverre gratiedat de straf in 2 jaren cellulaire gevangenis werd veranderd lorwijl Z, M. tevens de eerloosheid aan de tuchthuisstraf verbonden, ophief. Die 2 jaar celstraf onderging hij bij wijze van guust echter niet in de gewone cellulaire gevangenis, maar hij werd als geëmploieerde werkzaam gesteld op het bureau van den directeur van het Huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem zoodat hij aldaar meer als be ambte dan als gevangene weid beschouwd. Na het einde van zijnen straftijd werd hij ingedeeld bij het 7e. reg. inf,, doch op z:jn verzoek werd hij van zijDe militaire verbindtenis ontslagenen daarop be noemd tot schrijver in hetzelfde Huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem waar hij als ge vangene geëtnploieerd was geweest. Den 1 had de soiree musieale et déclamatoire plaats ten voordeele der betrekkingen van de op 2 Sept. 1.1. verongelukte egtrtonder visschers. Door het korps officieren der dienstdoende schutterij alhieris zooals men weetdeze soirée georganiseerd. Het heeft niet te vergeefs een beroep gedaan op de behngelooze medewerking van die dames en heeren onder onze stad- geuooten, die steeds bereid zijn hunne benijdenswaardige talenten beschikbaar te stellen waar het geldteen of ander menschlievend doel te bevorderen waarbij natuurlijk de heer J. M. Otto met zijn muziekkorps niet ontbrak. Ook twee niet-stadgenootende heeren Verkerk en Eogtnansverleenden bereidwillig gehoor aan de tot hen gerichte uitnoodiging om de soiree op te luisteren. Waar zoovele begaafde krachten mede werkten kon het ook niet anders of het zeer talrijk opgekomen publiek genoot eenen avond vol kunstgenot. Naast de verdiende hulde den medewerkenden ver schuldigd komt het korps officieren een woord van dank toe voor het goede denkbeeld om hunnen stad- genooten de gelegenheid te geven genietende, wel te doen en wat meer zegt, dit denkbeeld zoo uitstekend te hebben uitgevoerd. Het aanzienlijk bedrag dat zij der commissie te Egmond aan Zee zal kunnen ter hand stellenen dat wij nader zullen mededeelenis wel de schoonste erkenning van hun edel streven. Onze stadgenoot, de he8r Jb. Masdorp, deelt ons de merkwaardige bijzonderheid modedat hst den 4 juist 400 jaren geleden was dat de groote, in de Waag- toren hangende klokdie de heele uren aangseftge goten werd. Dit geschiedde op Franeiscusdag van het jaar 1487. Zij weegt 6300 halve ponden en werd St. Laureüs gedoopt. Op St. Andriesdagvan datzelfde jaar, werden twee kleinere gegoten die ook nog in genoemde toren aanwezig zijn. De eene Salvator ge naamd weegt 4000 de andere Maria 3600 halve ponden. De bijzonderheden werden door bedoelden heer aangetroffen in de notitie van Jan Fredericsz chirurgijn.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3