No. 121* Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ZONDAG 9 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën: TWEEDE BLAD. BinuenlAttb. Staatsbegrooting voor 1888- tLKMAARSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsd&g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheel© Eijk f 1,—. De 8 nummers f 0.00. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. DU1TSCHLAND. De duitsche sociaal demokraten hebben eene vergadering gehouden te Sint-Gallen in Zwitserlandwaar o.a. tegenwoordig zijn geweest de leden van den rijksdag Singer, Hasenclever, Bebel en Liebknecht. Uit het op die vergadering uitgebrachte verslag bleek dat de partij sedert de vorige bijeenkomst f 90000 uitgegeven had en wel 60000 voor de ver kiezingen en f 30000 tot verdediging van aanhangers, die terecht stonden. Ten slotte werd bij motie de houdiDg van Bebel en Liebknechtdie zich by de an dere groepen in den rijksdag aansluiten ten sterkste veroordeeld. Op voorstel van Hasenclever en Singer werd besloten, het gedrag af te keuren van socialistische afgevaardigdendie heulen met andere groepen en aldus de onafhankelijkheid prijs geven der sociaal de- mokratiscbe partij welke zich het recht tot opstand moest voorbehouden. De Nordd. Zeitung vermeldt met warme woorden de bijeenkomst van prins Bismarck en den heer Crispi als een nieuw bewijs van de oude en beproefde vriend schap der wederzijdsehe vorsten en volken en van hunne vreedzame bedoelingen. Crispi's bezoek had tot uit komst volledige overeenstemming der twee staatslieden in het besluit, om vereenlgd met Oostenrijk-Hongarije, den vrede te bewaren een europeeschen oorlog zooveel mogelijk te voorkomenmaar als die noodig bleek, den aanval gemeenschappelijk af te weren. De kamer van koophandel te Hamburg heeft be sloten aan de regeering des rijks te verzoeken, Spanje zoo spoedig mogelijk opmerkzaam te maken op de aan Duitschlana toekomende rechten als meest begunstigde natie ten aanzien van den invoer van spiritus. Dien tengevolge zouden aan den invoer van duitsehen spiritus in Spanje geeue andere beperkingen gesteld mogen worden dan aan dien van spiritus uit andere landen of wel aan dezen (met name aan zweedschen spiritus) dezelfde beperkingen als aan den uit Duitschiand af- komstigen spiritus. ENGELAND. In eene in den avond van den 1 te Templecombe, onder bet voorzitterschap van lord Wolver- ton, gehouden groote bijeenkomst van liberalen, door on geveer 20.000 personen meest leden van liberale ver- eeDigingen in de omliggende graafschappen, bijgewoond, betoogde de hesr John Morley, naar aanleiding van de rede van den heer Chamberlain te Birmingham dat het iersche vraagstuk niet kon worden ter zijde gesteld. Het schip van staatzeide hij onder luide toejuichin gen was in een stormde staatkundige elementen raasden in het rond en het eenige middel om de haven te bereiken was den ouden loods weder aan boord te nemen. Had de heer Chamberlain te bennen gegeven, dat het Parlement zich liever moest bezighouden met andere zaken zooals afschaffing der Staatskerk her ziening der wetsbepalingen betreffende de geestrijke dranken enz., voordat de Tories die zaken aan de orde stelden zou men druiven van digtelen en vijgen van doornen lezen. Ia een voorgelezen brief van den heer Granville werd deze samenkomst de gewichtigste ge noemdwelke in de westelijke provinciën had plaats gehad of op touw gezet was. Te Londen heerscht roodvonk. In de hospitalen van eene instelling leden van de 1756 personen 1621 aan roodvonk en 7 aan typhus. In den nacht van den 2 op den 3 kwamen daar 51 lijders aan roodvonk bij. Iekland. Den 8 begon voor de rechtbank te Dublin het rechtsgeding tegen de parlementsleden Sullivan burgemeester van Dublin, en 'O Brien. Laatstgenoemde was niet verschenen wel de burgemeesterdie op de door den gemeenteraad bepaalde wijze naar de gerechts zaal was gebracht. De politie verzette zich er tegen, dat de boden bij den burgemeester plaats namen en dwong hen na Pngdurige worsteling zich op de publieke tribune te begeven, waar eene talrijke volksmenigte dit levendig tooneel gadesloeg en den burgemeester toe juichte. Naar aanleiding van eene door zijnen verdediger opgeworpen exceptie verklaarde de rechtbank de zaak niet-ontvankelijk en de burgemeester verliet de zaal, te midden van de levendigste toejuichingen. Van de uitspraak der rechtbank is hooger beroep aangeteekend. PBANKEIJK. De besprekingen met de regeering van Madagascar zijn hervat. GEIEKENLAND. In verschillende deelen des lands zijn schokken van aardbeving geroeid in den nacht van den 4 op den 5. Vooral in de provincie Corinthie werd groote schade aangericht. ZWEDEN. De minister van oorlog nam zijn ontslag omdat zijn verzoek om meer geld voor het leger geen gunstig onthaal vond. Generaal Peyron is zijn opvolger. STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 7. Ingekomen is een ontwerp betreffende een dading met den heer Jaegeromtrent de voormalige klooster goederen van St. Agathe en een brief van den minister van financiën ten geleide van de rekening omtrent de jongste conversie. De heer de Vos van Steenwijk neemt na beëediging zitting. Achtereenvolgens worden behandeld de volgende ontwerpen 1°. Naturalisatie van C. J. Philips en 7 anderen. 2°. idem van J. B. Eilers en 7 anderen. 3°. Bekrachtiging van een onderhandschen verkoop van grond onder Grootebroek na eenige inlichtingen van den minister van financiën aangenomen. 4°. Idem van twee wachthuizen aan Grave, aangenomen. Grondwetsherziening. De Voorzitter stelt voorde voorstellen tot grondwetsherziening tegen den 11 om 1% uur aan de orde te stellen. Daartoe wordt zonder beraadslaging besloten. Verder worden behandeld de volgende ontwerpen 5°. Bekrachtiging van een verkoop van grond aan Heusden. Aangenomen. 6°. Idem van grond onder Woensdrecht. Aangenomen. 7". Idem van ruiling van gronden met het polder bestuur van Eozenburg. Aangenomen. 8®. Het ontwerp tot verlenging der overeenkomst met de Nederl, Handelmaatschappij tot 31 December 1894. De minister van koloniën beantwoordt het verslag. Er ia geene poging gedaan tot verlaging van het com missieloon daar men vooruit wistdat dit tot geen gunstigen uitslag zou leiden na de groote besnoeiing van voor 4 jaren. Tegenover de hoogere tinprijzen staat, dat toen het commissieloon voor tin op 1% pet. bepaald werd, de tinprijzen hooger waren. Wat de onsplitsbare onkosten betreft, in 1870 werden zij anders berekend. Thans wordt er jaarlijks rekening van gedaan en bevat de begrooting eene raming van de vermoede lijke uitgaven. Eene vergelijking tusschen de cijfers van 1870 en van 1884 gaat mank. Het wetsontwerp werd aangenomen met eenparige stemmen, op die van den heer van Houten na. De Kamer is gescheiden tot den 11 's namiddags 1% uur. In de memorie van toelichting tot de begrooting voor de staatsspoorwegen, dienst 1888, geraamd op f 3,800,000, leest men omtrent de sectie ZaandamAmsterdam. Aan het hoofdgebouw en het centraal personenstation is het schilderswerk gereed en nadert het beeldhouwwerk zijne voltooiing. Ter voorziening van de zetting der penanten van de overkapping op dat station is eene proef' geno men met een penant af te brekeneenige palen ter lengte van ongeveer 25 el te heien en op deze paal- fundeering het penant weder op te metselen. Daar deze proef aanvankelijk goed geslaagd is zullen de overige penanten voor zoover zulks noodig wordt geoordeeld op gelijke wijze worden behandeld waarna zal wor den overgegaan tot het verder opstellen van de over kapping, waarvoor alle bouwstofien geleverd en op het station geborgen zijn. Ned. Handelmaatschappij. Bij het onderzoek in de afdeelingen van het wets ontwerp tot verlenging der overeenkomst met de Ne- derlandsche Handelmaatschappijwerd gevraagd of de regeering ook getracht had het commissieloondoor die maatschappij in rekening gebracht dat vroeger 2 pet. en thans 1% pet. bedraagtbijv, tot op 1 pet. verlaagd te krijgen vooral nu het belangrijk artikel tin voortdurend hooger in prijs blijft, dan in vroegere jaren het geval was en of zij getracht hadwijziging der overeenkomst te verkrijgen. Men stelde er prijs op te vernemen hoe het thans met de onsplitsbare kosten gesteld was. Eijnspoorw egmaatschappij. Bij de weder-indiening van het ontwerp tot bekrach tiging der overeenkomst met de rijnspoorwegmaatschappij, deelt de regeering mededat eene beweegbare spoor wegbrug over de Gouwe zou kunnen gemaakt worden, onder welke bruggesloten zijndevan de zeilschepen 90 en van de goederen- en sleepbooten ruim 80 pet. zouden kunnen doorvaren terwijl de booten voor rei zigers slechts weinig zouden behoeven verlaagd te worden. De maatschappij is bereid de meerdere kosten van trekkracht te dragen, mits de overeenkomst wordt be krachtigd. Van Ged. Staten van Zuid-Holland is hieromtrent nog geen bericht ingekomen. De gevolgen, die bij eventueele naasting voor den staat kunnen voortvloeien uit den bijzonderen rechts toestand van den zijtak naar het Entrepot te Amster dam, behoeven naar de opvatting der regeeringniet te leiden tot afkeuring der overeenkomstomdatge bruikt de staat zijn naastingsrecht en blijft dit verschil bestaan de zaak door den rechter beslist kan worden. De regeering heeft met de directie eene regeling ge troffen waardoor de bestaande onzekerheid omtrent bet juiste bedrag van den naastingsprijs zoo snel mo gelijk kan worden weggenomen, omdat het zal worden vastgesteld door eene commissie van 5 leden die hare taak voorzeker zal ten einde brengen, lang voordat aan eene naasting kan gedacht worden. Tot rapporteurs over het hoofdstuk marine der staats- begrooting zijn benoemd de heereD SchepelKielstra VirulyLieftinck en A. baron Schimmelpenninek van Nijenbeek. Bij de begrooting voor oorlog, in eindcijfer f 20.269.791 bedragende, f 117148 minder dan voor 1887 is voor de gewone uitgaven f 406.586voor de maréchaussee f 1219 en voor de buitengewone uitgaven f 26.827 meer en voor het vestingstelsel/ 551,780 minder geraamd, Hoogere uitgaven van tijdelijken aard zijn opgenomen voor: toeneming van het aantal officieren f 26.900 toeneming van het kader en vrijwilligers f 96.645 aanvulling van reeds bestaande instellingen 30.188 verhooging van traktement en soldijen wegens dienst jaren enz. f 25.204 schrikkeljaar f 21000; pensioenen enz. f 54000 samen f 252.937. Was dit onnoodig geweestdan zou het eindcijfer bijna 400.000 lager dan over 1887 geweest zijn. Het bedraggevraagd voor de eerste oefening der ingelijfden bij de militieverschilt weinig met dat, tot gelijk doeleinde voor 1887 toegestaan. Dit verschil is zoo geringomdat men zich voorstelt ten opzichte van de indeeling van het contingent der militie over de verschillende korpsen in 1888 niet noemenswaardig af te wijken van die in 1887. Grooter is het verschil van het bedrag, gevraagd voor het blijvend gedeelte bij de kavalerie met dattot dit doel in 1887 toegestaan. Van dit verschil is de oorzaak gelegen in het bestaande voornemen, om bij dit wapen het blijvend gedeelte gedurende de wintermaanden ster ker te doen zijn. Voor dit blijvend gedeelte is op 75 miliciens meer geraamd. In 1888 zullen de miliciens-verlofgangers van de trein- compagniën der regimenten veld-artillerie die daarbij niet zijn overgeplaatst van de kavalerie, niet worden opge roepen voor herhalingsoefening, vermits bij die korpsen voor deze oefening geene gelegenheid kan worden ge vonden. Voorgesteld is, het ration fourage voor de kavalerie- paarden te vermeerderen 1°. gedurende het gebeele jaar met een half. P. hooi; 2°. van 1 April tot 31 October met een half P. stroo3°. van 1 Juni tot 16 September met een halt P. haver. In overeenstemming met dat voorstel is eene som van f 30000 meer geraamd. Voor materieel voor de pantserforten is 80000 aan gevraagd voor kustgeschut een tweede termijn, groot f 100.000 voor de 2 kanonnen van 24 duim lang 35 kaliberswaarvoor de eerste termijn op de begrooting voor 1887 is toegestaan. Tevens wordt daarbij een eerste termijn van f 62000 aangevraagd voor de 2 volgende kanonnen bestemd voor de kustbatterijen aan de Zui derzee nabij Amsterdam en de helft eener uitbreiding, groot 70000voor de 2 kanonnen in het midden van 1888 op te leveren. Na de schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling ten vorigen jare omtrent de electro-schoktorpedo-ver- sperring van den Nieuwen Maasmond tusschen de Tweede Kamer en den ministermeent de minister te kunnen volstaan met de mededeeling, dat de voor de torpedo- versperring aangevraagde gelden van f 50000 moeten beschouwd worden als een eerste termijn van de som, die ter volledige inrichting eener zoodanige versperring voor dat vaarwater zal noodig wezen. Verder wordt voorgesteld, een gebouw der voormalige „Spinnerij" in te richten tot garnizoens-kleedingmagazjjn te Naarden verbetering van eene der open rijbanen bij de kazerne der veldartillerie te Utrecht; de bouw eener kazerne voor de genietroepen te Utrechtver grooting van het nachtleger- en kledingmagazijn te Helder; het beplanten van het terrein achter de kazerne Oranje-Nassau te Arnhem; verplaatsing van het militair hospitaal te Arnhem. Op de begrooting van waterstaat voor 1888 wordt meer aangevraagd 579.608.58. De afdeeling waterstaat is 397.755.58die voor handel en nijverheid f 4705, die voor posterijen 1135,248, die voor pensioenen f 27.500 hooger daarentegen zijn de kosten van het departement f 3600 lager.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5