325e Staats- Loterij. No. 9552 ƒ100,000; Ns. 235, 795, 4425, en 7119 ƒ1000; Ns. 158, 5499 18185 ƒ400; Ns. 7 2, 11781, 17462, 18471, 18913 18936 200; Ns. lf 138, 3811, 5337, 5670, 11811, 14161, 18886, 19005 /GL00. Ns. 1120, 3738, 6530 en 17924 f 1000Ns. 4298 14517, 19782 400; Ns. 8069, 8608, 109 51, 17194, 18375 200; Ns. 913, 1426, 7295, 85C >111020, 15353, 15972, 17373, 18894 100. QUUviet. Jugezonben Voor verlenging van den Maasmond is 81000 voor verbetering der haven te Lemmer f 148.000 en voor het Merwede Kanaal 255,000 minder aangevraagd; daarentegen voor werken te IJmuiden 500,000 en voor aanleg Staatsspoorwegen 400.000 meer. Verder is nieuw uitgetrokken 5600 voor het onder houd der kustwacht, op de afdeeling posterijen door uitbreiding van het personeel en materieel, waarvan de meerdere kosten ruimschoots gedekt worden door meer dere ontvangsten op de afdeeling pensioenen door verhooging van den post toelagenhoofdzakelijk in verband met liet ontslag van tijdelijk personeel bij den aanleg van staatsspoorwegen. Op de vestingbegrooting voor 1888, voorgedragen tot een bedrag van 1.752.000 zijn alleen gelden uitge trokken voor verbeteringen en werken waarvan het nut in elk geval boven eiken twijfel verheven is, zooals de inundatiën en geheele voltooiing der kustforten. Overigens zijn slechts gelden uitgetrokken voor kleine verbeteringen." De minister wenscht het permanent technisch comité voor artillerie- en geniezaken te be lasten met het voorbereiden en nemen van proeven omtrent de toepassing van zoogenaamde brisante spring stoffen als ladingen van projectielenom daaruit na te gaan hoe de nieuwe werken voor de stelling Amster dam ingelicht en bestaande werken in de stellingen gewijzigd moeten worden. Tot rapporteurs der staatsbegrooting voor de alge- meerse beschouwingen der hoofdstukken IIIVIIA, IX en de middelenwet zijn door de afdeelingen benoemd de heeren DonnerVisser, Gleichman, van Delden en Mees, voor de begrooting van buitenl. zaken de heeren van Psllandt Eengers Sanders, van Bylandt en de Euiter Zylkervoor die van justitie de heeren GreeveLobman Huber van der Eeltz en van der Kaay. Voor de arr. rechtbank te Leeuwarden heeft den 3 te recht gestaan K. P., oud 35 jarenverver te Harlingen die den 5 Angustus 1.1. in het koffiehuis van Struve te Leeuwarden herhaaldelijk den Koning beleedigde door te zeggen„Willem III is een zwijn een smeerlap." Een politieagent te Amsterdam A. Busserdie met verlof in politiek in dat koffiehuis was, herkende hem voor iemand, die te Amsterdam gewoond had en meermalen met de justitie in aanraking geweest was. Hij was in de gevangenis te Groningen gedag vaard maar niet verschenen; echter had hij volgens een proces-verbaal reeds bekend socialist te zijn. De subst.-officier van justitie deelde nog mede, dat hij zeer kort te Harlingen woonde, overdag niet uit zijne woning durfde te komen maar haar des avonds eerst verliet zijne vrouw zoo weinig geld latende, dat zij bij boomen aardappelen opzocht. W"egens dronkenschap was hy driemalen veroordeeld en bovendien door de rechtbank te Amsterdam tweemalen welke straf hij thans onder ging. Hij eischte 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak den 10. Gemeenteraadszitting van den 4 te Zijpe. Na opening en voorlezing der notulen geeft de heer i 1 A 4- L ImUnn/lolHa 11» upcuiug via 1 1 L J ij Nobel als zijne meeniDg te kennen, dat het behandelde over het publiceeren der raadsvergaderingen aan alle borden in de notulen wel iets meer gepreciseerd is als plaats had. Zijns inziens is uit de beraadslaging niet gebleken, dat het besluit, in Augustus genomen, door het besluit in de vorige vergadering was vervallen. Uit de notulen scheen dit echter te blijken. Ook meent hij thans, dat art. 50 der gemeentewet niet juist is toe gepast. Straks wenseht hij daarom een nader voorstel te doen. Docr den Voorzitter wordt een en ander bestreden, waarna de notulen met algemeene stemmen worden goedgekeurd. Er wordt gelezen een brief van het hoofd der school te Burgerbrug houdende kennisgeving, dat hij reeds in Augustus de afgewerkte goederen van het handwerken- onderwijs aan de maaksters heeft gegeven en dus met kan voldoen aan het verzoek om toezending ten dienste van het weeshuis, tenzij bij de goederen weder terug vraagt van de kinderen. Deze handelwijze van het hoofd der school wordt ten zeerste afgekeurd en, aan gezien men het afgewerkte niet op het eene dorp aan de maaksters kan geven en op het andere niet wordt op voorstel van den heer Francis besloten, hem te verzoeken het afgegevene terug te vragen en naar de secretarie te zenden. In de in eene vorige vergadering vastgestelde ver ordening op de heffing van begrafenisrechten werden op voorstel van Ged. Staten een paar wijzigingen ge bracht. Van 12 tot 16 jaren wordt veranderd in 12 tot beneden 16 jaren enz. en de tijd, gedurende welken bij begrafenissen geluid wordt, in het betrekkelijke ar tikel opgenomen. Op voorstel van het dagelijksch be stuur wordt, na bestrijding door den beer Nobel, het recht voor bet begraven in een bepaald graf gedurende 10 jaren van 6 teruggebracht op 5. Daarna komen de begrootingen voor 1888 aan de orde. Die van het weeshuis wordt goedgekeurd tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van 4382.97 met toe kenning eener subsidie vau 1000. Die van het algemeen armbestuur wordt goedgekeurd tot een be drad in ontvangsten en uitgaven van 9196.30, waaronder eene subsidie van 6000. De begrooting der gemeente wordt mede met algemeene stem men goedgekeurd en vastgesteld, tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f 32952.24. De post „aflossing van geldleeningen", uitgetrokken op 1200 'werd bestreden door den heer Nobel. Hij meent, dat bij de kleine schuld, welke de gemeente heeft, de aflossing veilig op 600 kan worden bepaald als wanneer de opcenten op de personeele belasting met 5 konden worden verminderd. Het dagelijksch bestuur bestrijdt dit voorstel. De voorzitter en de heer Bier steker zijn van meening dat het beter is om, alvorens tot vermindering van belasting over te gaan de schuld at te loesen, vooral omdat het thans nog geheel onzeker is, of de verlaging op een volgend jaar wel zou kunnen worden behouden. Er wordt gewezen op het feit, dat er batige saldo's zijn van samen f 2900 en indien deze er niet waren of tot een minder bedrag, er van ver mindering van belasting geen sprake kon zijn. Eerst dan als er geen aflossing en rente meer te betalen is, kan daartoe worden besloten. De heer Nobel hand haaft zijn voorstel. De personeele belasting is eene van de slechtsteomdat ze zoo ongelijkmatig drukt en eene veel slechtere dan de hoofdelijke omslag. Vooral in dezen tijd is vermindering wensehelyk. Moet er later weer verhooging plaats hebbendan is dit ook van later zorg. De heer Biersteker zou ook wel gaarne de belasting verlagen, als die verlaging blijvend kon zijn, doch eeue vermindering met 5 opcenten is zoo gering en helpt zoo weinig, dat hij het beter achteerst de schuld te betalen. Na re- en dupliek wordt het voorstel met 6 tegen 2 stemmen verworpen. Op voorstel van den voorzitter wordt aan den jachtopziener eene gratificatie verleend van f 25 voor zijn buitengewoon toezicht. De heer Nobel wenscht nu andermaal in stemming te brengen het voorstel tot het publiceeren der raadsver gaderingen omdat hy meent, dat dit door de staking der stemmen in de vorige vergadering tot deze moest worden aangehouden. De voorzitter bestrijdt die mea ning, doch wil wel in stemming brengen, of art. 50 juist is toegepast en er een nieuwe stemming wordt gewenscht. Met 6 tegea 2 stemmen wordt besloten, het voorstel niet meer in behandeling te nemen. Daarna sluiting. Den 4 werd de heer G. C. Visser, te Oterleek herkozen tot lid van het bestuur van den polder Oterleek. De heer Lhoste is den 5 's namiddags half vijf uit Tivoli te Utrecht met drie veresnigde ballons opge stegen, doch spoedig tussehen Jutfaas in IJselstein neer gedaald, zoodat hij te half 7 in Tivoli terug gekeerd was. Ia den avond van den 6 is in de zanderyen tussehen Naarden en Hilversum de remmer van een ballasttrein overreden. Hij was dadelijk dood. De gemeente Botterdam heeft voor 84635.25 aangekocht de buitenplaats Zomerhof aan de Schiekade. Het roodvonk heeft opgehouden epidemisch te heerschen te Hellevoetsluis. De commissie, welke te Helder gelden bijeen ge bracht heeft voor de weduwen en weezen der onlangs verongelukte visschers te Egmond aan Zeeheeft 695 66 voor die ongelukkigen kunnen overmaken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de twee kwartjesvinders aldaar in hooger beroep ieder tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Dertig ingezetenen van Kampen hebben eene be weging op touw gezet om de aanneming in tweede lezing van de wijzigingen van hoofdstuk VIII der grond wet (verdediging) te verzekeren. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van leeraren bij bet middelbaar onderwijs heeft een adres gezonden aan de ministers van oorlogmarine financiën bin- nenlandsehe zaken en waterstaatwaarin aangetoond wordt, dat voor vele takken van openbaren dienst de opleiding aan de hoogere burgerscholen bijna niet of in het geheel niet moge ijk is. Voor de betrekkingen by de posterijen, de belastingen en het kadaster, de marine, voor de toelating tot de rijksveeartsenijschoolworden examens van algemeene voorbereiding afgenomen, weike volstrekt geeue rekening houden met de inrichting van het middelbaar onderwijs en met het leerplan, aan de hoo gere burgerscholen in 't algemeen gevolgd. Daardoor worden de leerlingen die zich voor genoemde en wel licht nog andere takken willen voorbreidenvan de openbare" middelbare school naar de bijzondere school gedreven, omdat de middelbare school niet de geschikte plaats is, waar da voor hun loopbaan geeisohte kun digheden in den voor hen meest geschikten vorm worden verkregen. In eene vergadering der Vereeniging is daarom het gevoelen uitgesproken, dat het in het belang niet alleen van de verschillende takken van openbaren dienst, maas ook van de geldmiddelen van het rijk, de gemeenten en de ouders wensehelyk is, de toelating tot tal van ^aknen van openbaren dienst niet uitsluitend af hankelijk te stellen van de bijzondere examens daarvoor ingesteld, maar daarbij ook rekening te houden met bet bezit van een einddiploma eener hoogere burgerschool, hetzij van drie- hetzij van vijfjarigen cursus, Om by het eind-examen eener hoogere burgerschool met 3jarigen cursus de noodige waarborgen te verkrijgen, dat het diploma niet aan ongesehikten wordt uitgereikt, verdient wel het stelsel van gecommitteerden thans by de gymnasia iDgevoerd de meeste aanbeveling. In dit stelsel zou het dan gewenscht zijn om evenals voor de toelating tot de hoogescbool, jaarlijks aan die leerlingen welke geene hoogere burgerschool bezoehten, gelegen heid te geven examen af te leggen voor eene afzonder lijke commissie die diploma's zou kunnen uitreiken, gelijk staande met einddiploma der hoogere burgerscholen met öjarigen cursus. Volgens den nieuw opgemaakten rooster van al- treding voor de leden der 2e Kamer treedt de heer mr. W. van der Kaay in 1889 afwijlen de heer mr. j J. L. de Bruyn Kops zou in 1891 afgetreden zijn. De afdeeling Rijp van den Protestantenbond is wegens gebrek aan belangstelling bij de leden opgeheven. Voor hoofd eener nieuw te openen openbare school te Arnhem hebben zich 176 sollicitanten aangemeld. Den 18 en 19 Nov. wordt te 's Gravenhage door eenige dames uit de eerste kringen een bazar gehouden; de helft der te ontvangen gelden is bestemd voor het kinderziekenhuis aldaar en de wederhelft ter bestrijding der reis- en uitrustingskosten van leeraren voor de christen-gemeenten op de Singi en Talaver-eilanden. Aan den heer mr. L. Ph. C. v. d. Berg rijks archivaris te 's Gravenhage, is f 2172 en aan den heer mr. G. Diephuis, hoogleeraar aan de rijks hoogescbool te Groningen 4000 pensioen verleend. In 1888 kan één surnumerair bij den dienst van 's rijks schatkist benoemd worden, waarvoor in Januari op nader te bepalen tijd en plaats het voorgeschreven vergelijkend examen wordt gehouden. Zij, die daaraan willen deel nemen, zenden hunne stukken vóór of op 7 Januari 1838 aan het ministerie van financiën, afdeeling generale thesaurie. Voor den nieuwen cursus aan de hoogesehool te Utrecht hebben zich drie vrouwelijke studenten doen inschrijven voor de faculteit der geneeskunde. Bij de te Snoek gehouden stemming voor elf ge machtigden in het kiescollege bij de herv. gemeente zijn de kandidaten der liberale partij gekozen met 318 tot 336 van de 621 geldige stemmen. De kandidaten der orthodoxe partij bekwamen van 273 tot 289 stem men waardoor de liberalen na de invoering van het algemeen stemrecht in de herv. kerk sedert 1867 voor het eerst weder de meerderheid in het kiescollege heb ben bekomen. Dat college bestaat thans uit 24 liberalen en 6 orthodoxen. De scheuring, ontutaan in de orthodoxe party door de uittreding van eenige doleerenden is oorzaak van deze verandering. Te Oterleek zijn de heeren G. C. Vissnr en G. de Jong herkozen tot wethouders. 0 5e klasse, 11e lijst, 6 Oet, 5e klasBe, 12e lijst, 7 Oct. Kunnen de spinnen hoeren P Deze vraa gwaarover men langen tijd in het onzekere wasr aoet volgens de nieuwere onderzoekingen bevestigend beantwoord worden. Niet alleen is het geluktaan te toonen, dat de spinnen geluiden voortbrengen maar J J1. Dahl heeft ook de organen dezer dieren ontdekt, we !ke het geluid tot hun bewustzijn brengen. De gehoororganen der spinnen zijn zeer fijne, in regelmatige rijen gegroepeerde harenwelke uit een harig schutdek te voorschijn komen. Zij bevinden zich aan de pooten en voelers. Aaa den wo rtel staan deze haren in verbinding met eene zenuw, ter wijl bet uiteinde fijn bepluimd is, Zij zijn zeer licht bev /egelijk en wor den door een toon in trillende bewegi ng gebracht. Vooral bij de kruisspinnen die zeer veel van muziek houden zijn deze gehoororganen goed ontwikkeld. Het aantal en de plaatsing der gehoorha ren is bij enkele soorten zoo regelmatig en vasf;dat zij daarnaar zelfs te onderscheiden zijn. Ook bij andere spinachtige dieren vindt men dergelijke gehoorapparaten. De schorpioenen bijv. bezitten ze t ,an de einden der scharen de mijt aan de voelers. Over bescherming tegen malaria. Thomasi Crudelli, een Italiaanmeent in arsenicum een beschermend middel tegen malaria gevonden te hebben. Hij dient dit den patiënten eenige keeren toe:, 6 maal per week met tussehenpoozen van 14 dogen. Zware malaria zou bij de zoo behandelden niet voorkomen de lichte ge vallen die zich nog voordoenzijn gemakkelijk met chinine te genezen. Ook danals de kuur in Italië ondergaan wasscheen zij in den vreemde nog te baten. Volgens Th. is dit middel in de Toskaansebe Maremmen en in vele maiariagewe&ten in Apulië, Ga- labrië en Sicilië reeds zeer populair en wordt het ook in de Vereenigde Staten zoo hier en daar toegepast. Lesliedie twee jaren gouvernementsarts aan den Kongo was zou ook hier goede resultaten met arseni cum verkregen hebben. Ook Stanley's laatste expeditie moet ziek hiervan bedienenom de deelnemers voor malaria te behoeden. Mijnheer de Redacteur Er moest eens een zeer groot huis gebouwd worden de timmerman zorgde daarom voor ruime goten, opdat het hemelwater, hoe zwaar de regenbui ook mocht neer komen altijd zijn weg naar den bodem zou vinden nimmer in het inwendige van het gebouw iets zou be schadigen. Ook de afvoerbuis werd bijzonder wijd ge nomen maar eindigde in een zeer nauw buisjedat bet water naar den bak zou voeren. Wat nu de slimme timmerman niet voorzien had ge beurde bij de eerste stortbui de beste de afvoer van het water door het nauwe buisje kou niet snel genoeg plaats vinden en de gotsn liepen over, waardoor veel schade veroorzaakt werd in de zalen met kostbare schil derijen gestoffeerd. Iets dergelijks moet gebeuren wanneer men een blik semafleider plaatst op een gebouw, maar de grondplaat achterwege laatmet dit verschil nochtans dat het hemelvuurhet gebouw binnentredenddood en. ver derf om zieh verspreidt, terwijl men ia het eerste geval met een nat pak vrij kamt. Werp ons niet tegen dat zoo iets onmogelijk gebeu ren kanen dat er niemand gevonden wordt, die zulk eene verantwoording op zich zou dnrven nemen wij zouden u den man met den vinger kannen aanwijzen maar hy heeft ons beloofd de fout te zullen herstellen, en van daar zullen wij voorloopig het stilzwijgen bewaren. Zon hij toevallig de eenigste zijn, die iu zijne onkunde zoo lichtvaardig het leven vaa zijn evenmenscb op hek spel zet Wij gelooven het niet en daarom kan het zijn nut hebben hier in het kort nogmaals de eisehen aan een goeden bliksemafleider te stellen in herinnering fce roepen. Als stofwaaruit men den bliksemafleider vervaar digt, komen alleen koper en ijzer in aanmerking. Bij denzelfden afleider bezige men alleen het eene of het andere metaalnimmer beiden te zamen. Kiest men een ijzeren stang voor den afleider boven den grond dan moet die een diameter van minstens een en een halven centimeter hebben is de stang van zuiver koper roodkoper vervaardigd dan is een diameter van minstens een centimeter voldoende.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6