Op de Huwelijksreis. No. 122. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. WOENSDAG 12 0CT0BER. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën i&tbetltt. Eene novelle HSimteulAud. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,— De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS< TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeens kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek van H. PLOEGER, slager alhier om vergunning tot het oprichten van eene slachterijin het perceel aan de Oudegracht, bij de Hofstraat, wijk D No. 225, en dat op Dinsdag, 25 October 1887, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het op richten van die slachterij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Oct. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De socialist Moreau is wegens het houden van opruiende redevoeringen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. DUITS.OHLAND. Het hof beeft den anarchist Neva een 10 tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens voorbereidende handelingen en aansporing tot het ple gen van hoogverraad, wegens overtreding der wet op het gebruik van ontplofbare stoffenwegens versprei ding van verboden geschriften en wegens meineed. IERLAND. De behandeling der strafzaak tegen den heer O' Brien is uitgesteld tot na de beslissing over het ingestelde kooger beroep door den heer Sullivan. FRANKRIJK. Het gebeurde bij de grenzen is den 7 tot een goed einde gebracht, nadat den 5 door eene duitsche commissie van 6 personen bestaande uit een vrederechter, drie geaeesheeren en twee landmeters, bet terrein opgenomen en deze tot de slotsom gekomen was, dat Kaufman n op fransch grondgebied geschoten had. De duitsche gezant overhandigde den minister van bui- tenlcndsche zaken f 30000 voor de weduwo Brignon en een schrijven waarin de duitsche regeering haar leed wezen. over het ongeluk betuigde. De rechter moest uit maken in hoever de soldaat gehuld heeft en straf verdient. De regeering heeft het vlaamsche socialistenblad Opstand verboden. Met het oog op de moeielijkheden, waartoe de dood van d«n Sultan van Marokko aanleiding kan geven hebben de vertegenwoordigers van Italië, Engeland en Frankrijk te Tanger bij onderling overleg begieten, om hunne regeeringen uit te noodigen oorlogschepen naar Marokko te zenden. De fransche minister van buitenl. zaken koos daarvoor het pantserschip Courbet uit. Generaal Caffare! is in hechtenis genomen beschul digd van a wissels te hebben ondorteekend met bij voeging van zijnen rangdat niet geoorloofd is b me degewerkt te hebben tot verkrijging van ridderorden en het af hankelijk stellen van dezen steun van gelde lijke belooningen c het plegen van oplichterij, vallende TAN PEDOB YON ZOBELTI TZ. 10) Gaarne volgden allen den goeden oude in diens lage, bedompte hut, waar een paar vrij goed gesneden hei ligenbeelden de eenige versierselen vormden aan de naakte, helder gewitte wanden. Schoddyn was de eerste, die het kolossale, in varkensleder gebonden, boek open sloeg. Eenige engelschen hadden 't laatst hunnen naam in bet register geschreven met bijvoeging van eenige dichtregelen, en deze kreupele rijmen gaven als van zelf den reizigers aanleidingom evenals die anderen te beproeven hunne nameuin min of meer vloeiende poëziein het boek van den eerzamen kluizenaar te vereeuwigen. „Ik ben weliswaar geen dichter", verontschuldigde zich graaf Schoddyn, „maar rijmpjes als hart op smart en zoo enkelen meerkan ik toch wel samenflansen minstens zoo goed sla die engelscke heeren vóór ons. Wilt gij niet liever beginnen, freule Deze vraag was tot Carla von Doning gericht. Het meisje Bchudde het hoofd. „Gij hebt het voorstel gedaan", antwoordde zij „zie nu ook boe g\j onsdoor zelf te beginnen op den weg helpt." „Daar gaat 't dan Beoordeel echter het armzalig voortbrengsel van mijn dichterlijk genie niet te hard met deze woorden nam hij de pen ter hand. De klui zenaar had het boek neergelegd op een ruw behakt rotsblok dat den vromen man als tafel diende en in de onmiddellijke nabijheid van de deur der kluis stond. onder de termen der strafwetdoor o. a, een paard te hebben gekocht voor f 5000, zonder het te betalen en den volgenden dag a contant te hebben verkocht voor f 8000. Gelijktijdig is in hechtenis genomen mevrouw Limousin, eene dame, volgens de Temps valsch haar en valsche tanden dragendemaar zeer geestig en gezet die niet alleen met dien generaal in zeer nauwe betrekking stond, maar tevens met verschillende officieren bij bet leger op zeer goeden voet stond en zeer weelderig leefde. Deze inhechtenisneming heeft zeer de aandacht getrokken en er is nog sprake van het in hechtenis nemen van verscheidene andere personen, die maf deze dame ook zeer bevriend waren. Bij de huis zoeking te haren huize zijn o. a. gevonden kaartjes van den oud-minister van oorlog Thibaudin en van den schoonzoon van president Grévy, den heer Wilson. Ook het Senaatslid d'Ardlau wordt onder de medeplichtigen genoemd. RUSLAND. Het Dagblad van St, Petersburg schrijft naar aanleiding van het artikel de Nordd. Allgem. Zeitung over de bijeenkomst van prins Bismarck met den italiaansehen minister Grispi dat alle regeeringen, zonder uitzondering ongetwijfeld het behoud van den vrede wenscbeiï1, evenals de meeste volken. Deze berust echter op de eerbiediging van aller rechten en vindt zijn vfraarborg in de rechterlijke verdragen. Elko han deling, die ten doel heeft als eene verzekering van den vrede beschouwd te worden moet dan ook uitsluitend op de handhaving en het herstel van het openbare recht gericht zijn. BULGARIJE. De regeerings-kandidaten zijn bij de verkiezingen gekozen. De oppositie onthield zich van stemming. De hoofden der partij van Radcslavof war den den dag vóór de verkiezingen in hechtenis genomen. VEREENIGDE STAGEN. De regeering heeft aan gekondigd, dat de schepen uit de nederlaudsche havens voortaan van het betalen vau eonnegeld zuilen zijn vrijge steld. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Tot rapporteurs over het hoofdstuk financiën dsr staatsbegrooting zijn door de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd de heeren Cremer BorretDijek- meester, Godin de Beaufort en de Ruiter Zijlker; over dat voor oorlog de heerenvan der Schrieek, Smeenge, Rooseboom, Fabius en Zijlkerover dat van waterstaat en over de spcorwegbegrooting de heeren Reekers Hartogh, van der Sleijden, van der Goes en van Alphen. De minister van waterstaat heeft een voorstel gedaan, om op zijne begrooting een post van 4500 toe te staan voor een aan te stellen vasten adviseur voor vis- Zonder zich lang te bedeaken schreef graaf Schoddyn „Verheven boven de afgunsten den nijd der menschen, „Duldt en vergeeft mijn hart „Het kwaad, dat zij mij aandoen." „Nu is het uwe beurt, freule", riep de graaf uit, de pen aan Carla overreikende. „Ik verwacht van u iets beters dan hetgeen ik in staat was te leveren." Carla wierp eenen vluchtigen blik op den spreker en schreef toen in zenuwachtige opgewondenheid „'t Is schoon te vergeven, „Maar vergeven en vergeten is nog grooter deugd „Doch hoe edel men over zijnen naaste moog' denken, „Wees op us^e hoede voor de slang, die u beloert." Krampachtig balde graaf Schoddyn de vuisten hij begreep maar al te goed op wien de laatste regel be doeld was. Nog een ander was er in het kleine ge zelschap, die den zin dezer woorden verstond, een man, wiens troaw en ©penhartig oog zich in dit oogeablik deelnemend op het meisje richtte. Baron Deckern nam de pen van Carla overteekeade zijnen naam in het boek en schreef er onder: „Verlies nooit de loerende slang uit het oog „Die overal en altijd haar offer weet te vinden; „En zoo gij vreest, dat ze u overvallen zal, „Haast u dan haar te vertrappen." Schoddyn sidderde over zijn geheele lichaam; hij had, over Deckerns schouder heen, gelezen wat deze op het papier bracht. Zijn gelaat stond een oogenblik ver wrongen van verbeten woede en haat, doch even spoedig had hij zich wêer hersteld en wist hij zijne lippen te dwingen tot eenen schalkschen glimlach. „Komaan, we hebben nu getoond wat we kunnen", zei hij op den meest ongeruimden toon ter wereld „Weliswaar wat hypochonder „Maar toch als peësie een wonder Hebt gij ook geen lust, mevrouw, om den Pegasus eens te beklimmen „Ik vreesdat het voor mij en mijnen man wel wat gevaarlijk zoa wezen, om op het gebied der dichtkunst scherijzaken (jaarwedde f 3000, reis- en verblijfkosten f 1500). Dit voorstel geschiedt overeenkomstig den wensch van het college voor de visscherjen. Grondwetsherziening. In eene nota van antwoord heeft de regeering het sectieverslag der Kamer omtrent de grondwetsvoorstel len beantwoord. Het spreekt vanzelf, zegt zij, dat het aannemen dier voorstellen geen bewijs oplevertdat ieder der leden die daartoe medewerken zijne goed keuring hecht aan al de daarin vervatte veranderingen. Met genoegen zag zij dat de meerderheid der Kamer zich te dien aanzien op het juiste standpunt heeft ge plaatst. Wil de grondwetsherziening gelukkendan moet eenige inschikkelijkheid worden betoond omtrent enkele veranderingenwelke aan sommigen minder wenschelijk voorkomenter wille van de vele ver beteringen welke de vooretellendie met elkander in Dauw verband staan zonder twijfel bevatten. In ééne afdeeling schijnen leden der Kamer even wel bezwaar gemaakt te hebben tegen de aanneming van de in hoofdstuk VIII der grondwet voorgestelde ver anderingen. Verwerping van dit voorname gedeelte der voorgestelde herziening zou, naar het inzien der regee ring, ten hoogste zijn te betreuren. Op weiken grond de bewering rust, dat de meerderheid der bevolking tegen die veranderingen zou zijn gekant, is haar onbekend; zij acht die bewering ongegrond en meent, dat de volksmeening in dezen niet zoozeer afwijkt van die van de groote meerderheid der krijgskundigen. De bepalingen strekken voornamelijk om den wetgever meer dan thans de ge legenheid te geven, de landsverdediging op behoorlijke wijze te regelen, zonder groote jaarlj'ksche contingenten te vorderen. De bestaande grondwet bevat in dit op zicht bepalingen, welke de ingezetenen niet beschermen tegen het eventueel opleggen van drukkende lasten, maar eene goede regeling der levende strijdkrachten kunnen belemmeren. De voorgestelde artikelen daaren tegen leggen aan de ingezetenen geene nieuwe ver plichtingen op; zij jgeven den wetgever alleen meer, vrijheid van handeleD, en er valt niet aan te twijfelen, dat de toekomstige wetgever bij de regeling, welke hij zal hebben te maken, rekening houden zal met de be langen der bevolking. Bovendien geeft de verandering in hoofdstuk VIII de gewecschte gelegenheid om de bestaande, maar verouderde en vreemde wetgeving om trent den staat van oorlog en beleg door eene betere te vervangen. De regeering moge hier de aandacht der Kamer vestigen op het hooge belang eerser betere re geling van de landsverdediging, welke al sedert vele jaren is uitgesteld met het oog op de overweging der veranderingen iu de grondwet. Wat de wijziging in het hoofdstuk der troonopvolging betreft, met de meeste leden acht zij de noodzakelijk heid dezer herziening duidelijk gestaafd door de bezwa ren welke rechtsgeleerden van naam nog na de aan neming der voorgestelde veranderingen in de beide Kamers goedgevonden hebben te opperen tegea de uit- zoo hoog te vliegen", verdedigde zich Erna, „wij zullen ons vergenoegen met eenvoudig onzen naam te teekenen in bet boek; dat is onschadelijker." Het gezelschap verliet nu de hut van den kluizenaar en betrad bet terras weder. De hemel was prachtig blauw, alleen in het verre westen hadden zich een paar witte wolkjes samengepaktdie veel overeenkomst ver toonden met eenige sneeuwvlokjes op de blauwe kelk van een klokje. Baron Deckern wees met dan vinger in deze richting. „Als wij zooals wij ons voorgenomen hadden nog voor den nacht een gondeltocbtje zullen maken, wordt het inderdaad koog tijd", zei hij. „Ik ken de zee en de lucht en het komt mij voordat deze schijnbaar onschuldige wolkjes niet erg te vertrouwen zjjn 't Zou mij niet verwonderenals we van avond nog onweder kregen." „Laat ons dan voortmaken", spoorde mevrouw v. Do ning aan, „ik verlang erg naar dat frissche tochtje in een gondel. Ook zou ik bizonder graag de blauwe grot nog eens zien." „Dat moet ik u toch voor heden zeer beslist afraden Zooals gij weetkan men de nauwe opening van de grotta azzurra alleen bij zeer kalm weder binnen komen en bij den allerlaagsten waterstand, en het zou toch hoogst onaangenaam wezen, als ons binnen in de grot eens een storm cverviel." In allerijl werden nu de paarden en muilezels te stegen en daalde het gezelschap den berg weder af. Het was nog altijd drukkend warm, maar de stemming der reizigers in het oog vallend opgewekter dan bij het opgaan van het bergpad. Aan de Marina werd halt gemaakt. Spoedig had Deckern eenen stoeren visseher gevonden, die met eene gratie welke eenen edelman geene oneer zou hebben aangedaan, zijne Siciliano voor de vreemdelingen blauwe grot. muts der Italiaansehe visschers.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1