Zeeramp te Egmond. QUlsvisi. igglcqrattgctsg aSicytEtnicnu legging die de staats-commissie tot herziening der grondwet en de regeering aan de thana geldende bepa lingen dezer afdeeling hebben gegeten. Ten aanzien van art. 15 der bestaande grondwet zij opgemerktdat zij oordeelt, dat dit artikel alleen toe passelijk is op de dochters van den Koningdie hem overleven. Zij erkent, dat zij een voor haar onverbreekbaar ver band heeft gelegd tusschen de vooratellen tot verande ring van het 111 hoofstuk en van de additioneele artikelen. Den 5 is te Anna Paulowna eene vrouw dood in de regenbak gevonden. Waarschijnlijk ia zij bij het water scheppen door een toevalwaaraan zij lijdende wasovervallen en aldus in de bak gevallen. Bij de den 6 te Medemblik gehouden kolfwed- strijd waaraan 40 personen deel namenwerd de prijs met 127 punten behaald door F. van der Deure te Enkhuizende eerste premie door J. Groen te Andijk met 120 en de tweede premie door J. Kuileman te Nieuwe Niedorp met 118 punten. Bij den gelijktijdig gehouden biljartwedstrijd werd de prijs gewonnen door K. Bloem te Bovenkarspelde eerste premie door A. Kist te Zuidscharwoude en de tweede premie door D. Nierop te Nieuwe Niedorp. Den 6 zijn drie perceelen bouwlandgroot 3 bunders 80 roeden, te Bovenkarspel in het openbaar verkocht voor 11110; 17 roeden 90 ellen boomgaard voor f 720. Den 6 is te Tiel de 34a jaarvergadering der Nederl. Gustaaf-Adolfvereeniging gehonden onder het voorzitterschap van den hoogleeraar Bauwenhofl, welke o.a. bijgewoond werd door prof. Nippold uitJenaen pas tor Beinhart uit Emmerik. Het getal leden bedroeg 5021, dat der dames-comités 1360. De rekening sloot met 29362.11% in ontvang, f 15765.23 in uitgaaf, alzoo met een batig slot van f 13596.88. De feestgave 400 grootwerd met algemeene stemmen aan Esch in Luxemburg toegewezen. Utrecht is aangewezen als plaats van hijeenkomst in 1886. De Unie „Eene school met den bijbel" hield den 6 hare negende jaarvergadering te Utrechtwaar on geveer 60 plaatselijke comité's vertegenwoordigd waren. Het voorstel van het bestuurom uit de inkomsten der Unie van 1888 te bestemmen eene bijdrage van 2000 voor de Vereeniging „Barnabas", tot steun van nagelaten betrekkingen van christelijke onderwijzers in Nederlanden eene van f 300 voor de Veree niging „Johannes", tot steun van bejaarde zieke of hulpbehoevende onderwijzers en onderwijzeressen van christelijke bijzondere scholen in Nederland werd met algemeene stemmen aangenomen. Na langdurige beraadslaging werd het voorstel van het plaatselijk comité te Zettenom art. 10, derde lid, van de statuten luidende „Elk locaal comité heeft minstens ééne stemdoch brengt daarenboven nog ééne stem uit voor elke f 1000, die de Unie-collecte in dat jaar heeft opgebracht", voortaan te lezen „Elk locaal comité, dat ten minste 5 pet. van de bruto-opbrengst der Unie-collecte in de kas der Unie stort heeft ééne stem en brengt daarenboven nog ééne stem uit voor elke 1000, die de Unie-collecte in dat jaar by dat locaal comité heeft opgebracht" verworpen. Tot voorzitter werd herkozen de heer jhr. mr. A.. F. de Savornin Lohman met 72 stemmen en gekozen tot bestuurslid in plaats van wijlen den heer de Jonge de heer M. de Jonge Jzn. te Goes, met 59 stemmen. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer dr. C. A. Pekelharing hoogleeraar aan de rijks hoogeschool te Utrecht. By kon. besluit van den 6 zijn de predikanten bij de herv. gemeente de heeren J. H. de Vries Jr. te Bekken en Th. van Berkum ta Odoorn benoemd tot predikant bij de prot. gemeente in Ned. Indie. afnam en zich gaarne bereid verklaardeomtegen eene nt'.ar zijn bescheiden oordeel hoogst billijke ver goeding, de dames en heeren in zijne schuit een uurtje op zee te roeien. Het vaartuigje werd zoo goed en zoo kwaad als 't ging, van het strand getrokken en reeds waren mevrouw von Doning en Erna er in gestapt toen hettot algemeene teleurstelling bleek dat de gondel veel te klein was, om het gebeele gezelschap te bevatten. Wel beweerde de Marinaro dat hij in zijne loods nog een grooter boot haddoch er zou te veel tijd mede heengaan voor deze gehaald en in orde gebracht wasen mevrouw von Doning was reeds ongeduldig geworden. Ten slotte kwam men overeen, dat er nog een kleiner bootje bij gehuurd zou worden, waarin de twee personen zouden gaan zitten die in de grootere geene plaats meer konden vinden. Nog waren Plettow en graaf Schoddyn druk in gesprek over de wijzewaarop de leden van het gezelschap iu de twee booten zouden worden verdeeld, toen Deckern zich zachtjes op den arm voelde tikken. Hij keek om en zag Carla von Doning dicht achter hem staan die hem zonder dat iemand het merkteachter hareu waaier toefluisterde „Zie het zóó te schikken, dat wij tweeën met elkan der in de kleinste boot komen, baron; u zult mij daarmee veel genoegen doen en er is mij zeer veel aan gelegen Met de gewone gemakkelijkheid van beweging aan Deckern eigenriep hij terstond op luchtigen toon „Bonte rij, hoort ge, dames! Vooral niet alle dames in eene bootIk wil wei stuurman wezen in de kleinste schuit, maar dan moet ik ook eene dame bij mij hebben, ter wille van wie ik de gevaren der grillige zee trot seer." Zijne blikken rustten een oogenblik veelbetee- kenend op Erna, eD onmiddelijk reikte hij zijne rechter hand aan de nog altijd in zijne nabijheid staande Carla. „Wilt gij de tocht met mij wagen, freule von Doning noodigde hij het meisje uit. Wordt vervolgd. zeeman. De gemeenteraad van Gouda heelt den 7 met 9 tegen 6 stemmen afwijzend beschikt op een verzoek tot oprichting eener hoogere burgerschool voor meisjes voornamelijk met het oog op de groote kostenwelke voor eene gemeente als Gouda te bezwarend werden geacht. By kon. besluit van den 7 is benoemd tot notaris te Wijk bij Duurstede de heer A. J. G. A. Verhoeff, kandidaat-notaris te Gorinchem. Bij kon. besluit van den 7 is de heer W. J. Ph. van Oppenraay te 's Hertogenbosch met ingang van 1 Nov. a.s., benoemd tot schoolopziener in het district Tilburg, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Her togenbosch en als schoolopziener in het arrondissement Oss. Tot algemeen secretaris werd door het nutsde- partement Kolhorn gekozen Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman. Te Groningen wil men eene klompeafabriek op richten om de werkeloozen in den winter aan werk te helpen. Mej. P. Verschuer te Hoorn is tot onderwijzeres te Alpben benoemd. De heer Tj. S. van der Leij, predikant te Haring karspel en Dirkshornis beroepen tot predikant te Ooster- en Westerblokker en de beer C. J. A. Bosch, kandidaat tot den H. D. te Leiden te Werverahoof. Benoemd tot onderwijzeres te Almkerk mej. J. C. MoDjé te Callantsoog. De Holl. Spoorwegmaatschappijbij deurwaar- dersexploit gesommeerd door Stad en Lande van Gooi land, om de zandopgraving van de gronden der Gooische Meert te stakenbeeft op grond van de met het ge meentebestuur van Hilversum gesloten overeenkomst aan deze sommatie geen gevolg gegeven. De heer A. Koorn Dz. te Hoogwoud is op de internationale tentoonstelling van zuivelbereiding en landbouwwerktuigen van den 8 tot den 22 te Partna (Italië) gehouden, voor de inzending „Kleine Edammer kaas" bekroond met de gouden medaille. De hoogleeraar Donders herdenkt den 27 Mei 1888 zijnen 70 geboortedag ten gevolge waarvan hij met het einde van dat studiejaar volgens de wet tot het rustend hoogleeraarschap overgaat. Er heeft zich onder het voorzitterschap vau deu heer jhr. mr. J. Boëll te 's Gravenhage eene commissie van zeventig personen nit zijne ambtgenooten, leerlingen en vrienden gevormd, om hem op dien verjaardag eene waardige hulde te brengen. In 1886 zijn in Nederland 910 personen15 minder dan in 1885, failliet of in kennelijken staat van onvermogen verklaard. Van 1 Januari tot 1 September 1886 toen het nieuwe strafwetboek ingevoerd werdwerden voor de kantongerechten in Nederland 46019 zaken behandeld met 51770 beklaagden onder dit getal waren 19424 overtredingen der drankwet met 19458 daarbij betrok ken personenwaarvan 19000 veroordeeld werden. Over den spoorweg HaarlemZandvoort zijn in Augustus vervoerd 78108 reizigers. De opbrengst was 14.477.03 zijnde per dag en per mijl f 54.94. De heer G. Kappenburg Pz. is gekozen tot voorzit ter van Amstels Mannenkoor te Amsterdam. Opdat miliciens der lichting van 1882 zich reeds kunnen verbinden als plaatsvervanger voor lotelingen der lichting van 1888 heeft de minister van oorlog de korpskommandanten gemachtigd om aan de daarvoor in aanmerking komende miliciens op hunne aanvrage nu reeds een voorioopig schriftelijk bewijs van goed gedrag af te geven, De naamlooze vennootschap Maatschappij „de Atlas" is insolvent verklaard. Bij de heeren Berkhout en Co. te Helder is een algemeen adresboek dier gemeente, naar offieieeie bron nen bewerkt door den heer H. Uurbanus, verkrijgbaar tegen 0,90. Óp de f 6.000.000 5 pet. obligaliën der Neder- landsch Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij is voor ongeveer 60.000.000 ingeschreven. Te Amsterdam wordt ongeveer 10 pet. toegewezen. Onder de in de vorige week voor het notariëel staatsexamen geslaagden behooren voor het 2 gedeelte o.a. de heeren mr. C, P. Donker te Bcnningbroek en D. van Holk te Zaandam. Tot algemeen secretaris der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is gekozen de heer Bruinwold Kiedel, predikant te Hoorn met 524 van de 958 uitgebrachte stemmen. De heer Kruseman Nieuwenhuizen had er 297 en de heer de Bussy 137 Zaterdag den 8 geraakte een rijtuig, op de grens der gemeente Broek op Langedijk en St. Pankras, te water, by welk ongeval er 9 verdronken, n.l. de hond die voor het rijtuig was gespannen en 8 kippen. De eigenaar van het rijtuig, zekere W., van Oudkarspel, en diens echtgenoote kwamen er met een nat pak af. Bij kon. besluit van den 9 is bij de d.d. schutterij te Hoorn op verzoek eervol ontslagen als kapitein de heer L. Hooft. Bij de den 9 tusschen Yelzen en Alkmaar gehouden wegwedstrijd, uitgeschreven door de 5 noordhollandsche wielrydersciubs over een afstand v&n 41 mijlen, werd de eerste prijs (een groot zilveren schild) behaald door de Trekvogels. De tweede prijs (eene groote zilveren medaille), uitgeloofd door den heer Joan Bahusen voorzitter der A. V. C. verkreeg de Amsterdamsche Vólocipèdeelub. Bijtijd achtereenvolgens 1.50 en 151 uur. Verder werden de vijf beste rijders beloond met eene zilveren tijd-medaiiie, en wel de heeren Sebeltema Be- duin 1.40(Trekvogels) Anton C. van den Biesen 1.42'/j (A. V. C.);T. Hart Nibbrig 1.44Vt,(Trekvogels); Ledeboer l^öVj^A. Y. C.); W. Bloemen L51 (A. Y. C.), terwijl de heer W. Holst er ook eene verkreeg, hebbende denzelfden rijtijd als de heer Bloemen gemaakt. Den 10 is des avonds ongeveer half negen te Amsterdam een perceel aan de Pieter Vlamingstraat geheel uitgebrand. Om aan de „Voorschriften tot voorloopige hulp- verleening bij plotselinge ongevallen, bewerkt vanwege den geneeskundigen raad voor Noordholland" meerdere bekendheid te geven, heeft het bestuur der afdeeling Graft van „het Witte Kruis" aan alle leden een pre sent-exemplaar der uitgave in klein 8° doen toekomen en bovendien aan de eigenaars van herbergen in deze gemeente een exemplaar in plano gezonden met het verzoek, dit in hunne lokalen te willen ophangen. De heer dr. J. M. Smit, leeraar aan de koninklijke hoogere burgerschool Prins Hendrik der Nederlanden te Apeldoorn heeft aan den Koning vernietiging ge vraagd van het raadsbesluit, waarbij hij uit die betrek king ,met ingang van 1 Januari 1888 ontslagen is op grond van strijd met art. 10 der grondwet in verband met de wet van 22 April 1855 (staatsblad n°. 32) in overeenstemming met het kon. besluit van 24 October 1881 (staatsblad n°. 171). Beroepen te Ooster- en Westerblokker ds. S. van der Ley, te Haringkarspel. Naar aanleiding van een hoofdartikel in De Avond post van 3 dezer waarin de wenschelijkbeid besproken wordt om bedelarij te beteugelendoor werk te ver schaffen aan hem die werken kan bevatten de haagsche bladen eene oproeping aan alle weidenkenden in Neder land om eene veraenging te stichten die voor dat doel zal trachten werkzaam te zijn waarvoor men zich kan aanmelden bij de redactie van De Avondpost, Wagen straat 70, te 's Gravenhage. Waar een groot gedeelte van bebouwbare heide woest ligt, en in Indië nog ruimte is voor miliioenen zouden wij het totstandkomen eener dergelijke ver eeniging zeer toejuichen. Wij vertrouwen dan ook dat zij zich weldra zal verheugen in den steun van alle weidenkenden. Er is behoefte aan een nieuw arbeidsveld voor Nederland. De honderden van sollicitanten naar de kleinste baantjes pleiten daarvoor duidelijker dan het helderste betoog. Sedert de vorige opgave zijn bij de commissie nog ingekomen de volgende giften bij den heer P. PRANGER, burgemeester: door bemiddeling v. d. boekh. H. Nederkoorn, Alkmaar ƒ42,50; van N.' N., Kapelle a/d IJssel 7,50; M. te P. 1 5; V. v. H., Egmond aan Zee f 2; C. B., postm. Leiden f 12,37%; S. v. d. Dije, Voorst 10; R. te S. 5; S. te U. 1,23%; Crap. Hel lingman-Holland, Utrecht f 7,50gezelschap ,,de Pomona's" Utrecht t 10; samen t 103,11. Bij den heer J. KOEMAN wethouder en reeder motto „Zulu" t 3,50. Bij den heer E. CONlJN idem: van V. C., Gouda f 10; P., Krommenie 10; 3. R., 10; E. N., 5; C. d. J., 2,50; A. D., t 2,50; D. G„ f 2,50, allen Hilversum; N. N„ Krommenie ƒ10; J. H. Pz., f 3 J. L., 10; gevonden gift t 3,50, allen Alkmaar; J. V. K., Amsterdam 10 samen 79. Bij den heer J. MOUTH AANpredikant: van N. N., Scheveningen ƒ5; W. K., 's Hage 29,70; Anoniem, postm. 's Hage 2; M. B., postm. Rotterdam 20,99; te Delft 5; mej. A. M. v. Leeuwen, Rotterdam ƒ2,50; postm. Utrecht 1,73; N. N„ Alkmaar 10; jhr. B. 10 mej. E. f 1,50; J. E. 5 ds. K. 2,50, allen te W-; nievr. de wed. Kleiweg, Hilligenberg 5B., Yelp 5ds. R., Z. Sell, f 1; collecte ned. herv. kerk, Koedijk 23,20; christel. jongl. ver., Katwijk a'z 5; evangel, gez. 2,41), postm. Delft f 2 A., Alkmaar 3 samen 135,88. Bij den heer J. J. VAN GREUNINGENpastoor: van het personeel der rijkskustverlichtingEgmond a'z t 9; postm. Gouda 45; A. B., postbem. 5; v. G.. Amersfoort 13; L. W„ Holm f 2,47%; N. N. postm. 1 5N. N„ 2,50 beiden Schiedam; collecte Brouwersg. Amst. 46,78; Schiedam f 10G. f 5 motto„ieder wat" f 25P. W. en H. H., A. 50; van een r. c. uit Dordrecht 10 O. P., Alfen f 5 collecte, Kuilenburg 25; N. N. 100; corps, oflic. der alkm. d.d. schutterij, opbrengst eener gehouden soirée 445; W. A. R. Sr. 10; W. A. R. Jr, 2,50, beiden 's Hage; 2e stor ting v. d. commissie Helder 145.66; samen 951,91%. Bij den heer C. DE GROOT, consulair agent: van W., Rotterdam 1 5; S., Brouwershaven 2,50;samen 7,50. Bij den heer dr. Th. A. Q.UANJER, te Utrecht: van v. d. T. 3 B. H. f 3 J. f 5; N. N. 10, allen te Utrecht; een dienstmeisje v. Koog all Zaan 1; samen 22. Bij den heer A. C. WERTHEIM, te Amsterdam, wed. G. A. W. 5 R. G. 10I. U. H. 1S. v. W. 7; I. H. 10; A. K. 25; K., Zeist t 25 J. 2,50; L. R. en Co. f 50H. en Co. 50A. B. en Co. 25 E. S. L. 10; P. W. I. 50; R. 10; A. H. 10; P. W. S. 10; C. en 11. 10; N. N. f 10; A. L. 10; I. P. R. f 10; A. C. 10; C A. E. v. d. H. 10; N. N. 10; W. E. 10, G. W. d v. L. ƒ10; I C. P. G. 10; L. C. v. H. 10; B. H. 10; N- Z. 10; C. W., Zaandam ƒ10; te zamen t 440,50. Bij de uitgevers der Alkm. ct. 39, dus is het geheel 61,50. Ofschoon de commissie door de ontvangen giften weder nieuwe bewijzen van medewerking in de verzorging der nagelaten be trekkingen van de verongelukte visschers mocht ondervinden waarvoor zij bij deze haren oprechten dank betuigtzóó gevoelt zij zich evenwel gedwongen nogmaals een beroep te te doen op de openbare liefdadigheid, daar de ingekomen giften slechts voor betrekkelijk korten tijd toereikende zijn. Niet minder toch dan vijf behoeftige gezinnen, allen met nog jeugdige kinderen, hebben gedurende eenige jaren eene blijvende onder steuning noodigzoodat zelfs bij matige bedeeling toch een aanzienlijk bedrag zal worden gevorderd. Mogen daarom nog velen door deze mededeeling opgewekt worden om door toe zending hunner liefdegaven de groote ramp te helpen verzachten De commissie voornoemd Egmond aan Zee 10 Oct. 1887. Dinsdag 11 Oct. 's Gb'ayenhage Tweede Kamer. Er zijn ingeko men ontwerpen tot wijziging van den zoutaccijns en wijzigingen in verband met de nieuwe strafwetgeving. Het algemeen debat over grondwetsherziening in tweede lezing is aangevangen. De heeren Yermeulen Buys en van Baar hielden de bezwaren tegen de herziening vol. De heer Wassenaer verklaarde voor de Beform- bill en de addit. artikelen te zullen stemmen. De heer van der Feltz constateerde dat als de anti-revolutionaire party alleen die hoofdstukken wilde aannemen de libera len zich hunne stem over de additioneele artikelen voorbehielden. Tegen dit dreigement kwam de heer Lohman op. De heer van Houten verklaarde ditmaal voor het hoofdstuk troonopvolging te zullen stemmen. De heer Donner,betreurde, dat het hoofdstuk (godsdienst) gewijzigd bleef. Minister Heemskerk verdedigde de vooratellen als een onverbreekbaar geheel. Morgen voortzetting.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2