No. 123. Negen en tachtigste Jaargang 1887 V R IJ D A G Op de Huwelijksreis. 14 ÜCTO B E R. FEUILLETON. Bttttunlanfr. Prijs der gewone Advertentiën fóiuUttUub. Eene novelle ALKNAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM®. COS- TEE ZOON. DUITSCHLAND. Te Sagan-Sprottau is de heer von Forckenbeck burgemeester van Berlijn die bij de laatste verkiezingen van den rijksdag niet herkozen werd) met 7658 stemmen gekozen tot lid van den rijksdag tegen 5119 stemmen op den kandidaat der nationaal- liberalen en conservatieven. ENGELAND. Den 12 kwamen te Londen op het Traialgarplein ongeveer duizend werkeloozen bijeen welke bijeenkomst strekte tot vervolg op eene minder talrijkein den avond van den 11 aldaar gehouden. Eenige afgevaardigden begaven zich naar den rechter aan het politiehof in Bowstreet om brood of werk te vragen. Deze verwees hen naar de inrichting van openbaren onderstand, het Werkhuismaar de werk lieden wilden daarvan niet hoorenverklarende geene liefdadigheidmaar recht te verlangen. Vervolgens werden op het Trafalgarplein dreigende socialistische redevoeringen gehouden. Ten slotte begaf men sieh, gevolgd door een groot aantal politieagenten, met een zwart vaandelwaarop de woorden brood of werk in optocht tot aan de City, doch de orde werd niet gestoord. FRANKRIJK. Het geschil met Marokko is veref fend. De regeering van dien staat heeft zich bereid verklaard f 50000 schadevergoeding te geven voor het vermoorden van een franseben kapitein op eene reis in Marokko door de Arabieren, De heer Wilson, de schoonzoon van president Grévy, heeft in een aan de Agence Havas gericht schrijven getracht zijn gedrag in zake mevrouw Limousin te rechtvaardigen. Hij haalt vele brieven aan om zijne be weringen te staven en eindigt met te zeggendat het pijnlijk is, te moeten doen uitkomendat men, om aan persoonlijken wrok en staatkundigen haat te voldoen zijne toevlucht neemt tot zulken lagen laster. Generaal Oafiare! sa! voor een krijgsraad te recht staan samengesteld uit generaal Saussier, den bevel hebber van Parijs, voorzitter en de generaals de Launay, Delfis, Gervais en Boquet. De justitie stelde eene huiszoeking in ten huize van generaal d'Ardlau en vond de bewijzen, welke men zocht. Een bevel tot inhechtenisneming schijnt uitgevaardigd te zijn. Ook is in hechtenis genomen zekere mevrouw Ratazzi. BULGARIJE. De regeeringskaudidaten zijn met zeer groote meerderheid gekozen. Van da 292 verkiezingen vielen 258 voor de regeering gunstig uit. Slechts op enkele plaatsen is de orde gestoord geworden. Te Plewna en te Eahwitza waai' aanhangers van Zankoff het stembureau aanvielen hadden vechtpartijen plaats. Zjj werden gewapenderhand terug gedrevenwaarbij on derscheidene deelnemers gedood werden. VEREENIG DE STATEN. Ta Nieuw-York en Brooklyn zijn 2000 koperslagers buiten hunne werk plaatsen gesloten, omdat zij geweigerd hadden van hun gewonen halven vrijen dag afstand te doen. VAN EEDOR VON ZOBELTITZ. 11) Zonder zich ta storen aan den hatelijken, woedenden blik, dien Scbodóyn van onder zijne halfgesloten oog leden op haar wierp zette zij haar sierlijk voetje vlug op den rand der boot. Ge-ho kommandeerde de marinarodie in de grootste boot vooraan zat, terwij! hij zijn riem in het water dompelde. Meteen gleed de schuit door het water. „Is het niet onvoorzichtigbaron von Deckern om niet evenals de anderen eenen gondelier mede te nemen vroeg Carla. „Ik zou bang zijn, dat gij u te veel vermoeien zult." De baron lachte hartelijk. „Wie, zooals ik, meer dan eens de gevaren van eenen storm op zee heb getrotseerd, diens arm weigert niet zoo spoedig den dienst. En buitendien, freule, zie ik er dan wezenlijk uit als een zwak poppetje „O, in het geheel nietbaron noch naar karakter noch naar het uiterlijk lijkt ge er in 't minst op. En juist daarom wilde ik zoo graag eens ernstig met u praten. Onze kennismaking dagteekent pas van voor eenige dagenbaron Deckern; voor mij is deze korte tijd echter toereikend geweestom u geheel en al te leeren kennen en mijn hart zegt mij, dat ik u ver trouwen kan." Af i» ST ATEN-GEN ERAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 12. D® heer R e n t h e r zal tegen de voorstellen tot grondwetsherziening stemmen. Die herziening wordt niet door het volksbelang geboden en heeft zijns inziens geene waarde. De heer Keuchenius stelt de volgende motie voor „De Kamer, van oordeel dat hare samenstelling niet voldoet aan de daaromtrent ter verzekering van 's volks rechten vrijheden en belangen bij de grondwet zoo wel als bij de wet gestelde eischen en voorwaarden en dat met deze omstandigheid de ondernomene grondwets herziening en de wijziging der grondwettige bepalingen omtrent troonopvolging kiesrechtkoninklijke, wetge vende en rechterlijke macht, de rechten der Kroon, de vrijheden des volks en de rust des lands in gevaar brengen gaat over tot de orde van den dag." Hij vleit zich niet, dat zijne motie ditmaal gunstiger uitkomst zal hebben dan de vorige, maar acht zich ver plicht zijn standpunt te handhaven en stelt zulks breed- vroerig uiteen. De heer Brouwers wijst op de noodzakelijkheid voor de katholieken, bestrijders der herziening, om hun standpunt vol te houden en bestrijdt vooral de argu menten, door den heer Lobman aangeveerd. De heer van Baar komt op tegen de verklaring der regeering, dat de ontwerpen één geheel vormen. Daardoor vernietigt zij de vrijheid van beraadslaging en vergadering. De heer de Savornin Lobman waardeert het vasthouden van den heer Keuehenius aan zijn stand punt, doch hij betreurt het, dat bij hen, die het in dezen niet met hem eens zijn, verweet meineedigen te zijn. Ook hij keurt af de do$r de regeering afgelegde ver klaring al erkent bij, dat zij zeer slim is mst het oog op het standpunt der anti-revolutionaire partij, die de uitbreiding van het stemrecht w e 1 en do overige voor stellen niet wil. Hij zal ondanks de bedreiging tegen hoofdstuk II stemmen, a! moet hij daarmede ook de uitbreiding van het stemrecht verliezen. Hij begrijpt niet, dat de heer van Baar zoo boos is om de regee- ringsverklaring, want de mislukking der herziening wordt daardoor juist in uitzicht gesteld. De ministervanbinnenlandschezaken acht de motie Keuchenius ia uitdrukkelijken strijd met art. 197 der grondwetverbaast zich op zijne beurt dat zijne den 11 afgelegde verklaring zooveel verwon dering opwekt, daar zij ret da in de nota van antwoord fctond en blijft om het verband dat tusschen de ver schillende hoofdstukken bestaat, aandringen op de aan neming van alle hoofdstukken. Bij verwerping van éèn ontwerp voert zij hare taak niet verder uit. De heer Lobman blyft den dwang der regeering op de Kamer afkeuren. De heer Keuchenius handhaaft zijne motie. De heer van Houten doet uitkomen, Deckern knikte bevestigend met het hoofd. „Uwe vriendelijke woorden doen mij veel genoegen, freule", gaf hij openhartig ten antwoord, „ik ben, evenals zoo- velen, die een ongeregeld leven hebben geleid, nog niet dikwijls in de gelegenheid geweest om iets dergelijks uit zulk eenen lieven mond te hooren. Ik behoef u dus niet te verzekeren, dat ik uw vertrouwen niet be schamen zalzelfs hoop ikdat ik u ook met goeden raad zal kunnen ter zijde staan." „O, ik heb goeden raad zoo driegend noodig, baron, zelfs meer dan ooitMijne moeder en ik staan bijna vijandig tegenover elkander. Sedert den dagwaarop zij, die ik zoo onbeschrijfelijk liefhad, mij leeren wilde, om de liefde als een handelsartikel te beschouwen en de man wien eens mijn geheele hart behoorde zich een onwaardige heeft getoond...." Zij zag baron v. Deckern ferm in de oogen „mijnheer von Piettow is uw vriend, baron Deckern, en ik kan dus niet ver onderstellen dat hij met u nooit zijne hartsgeheimen zou besproken hebben De baron knikte. „Alles heeft hij mjj verteld. Piet tow is, niettegenstaande ook hij menig moeielijk uur in zijn leven heeft doorstaan, nog niet tot eenen man van een vast karakter gerijpt. Hij moge lichtzinnig gehan deld hebben en zich besluiteloos getoond daarwaar het op daden aankwam hij moge zelfs het een en het ander nog zijn een onwaardige zooals gij hem noemt, is hij niet en nooit geweest." „Wanneer gij hem zoo beoordeelt, baron, kan Piettow u onmogelijk de volle waarheid gezegd hebben", riep Carla opgewonden uit. „In eene sociëteit, in tegenwoor digheid van vele getuigen, heeft hij er zich op beroemd, dat hij tot een huwelijk met mij gedwongen werd om zijne verwarde finantiën er mede in orde te bren gen. Is dat eerlijkbaron Is dat niet de taal en het werk van een lafaard „Neem ma niet kwalijk freule als ik u tegen spreek tot eece dergelijke laagheid is mijn vriend Piettow ten eenenmale niet in staatZeg mij eens, dat de regeering gepoogd heeft een verband tusBehen de voorstellen te leggen, dat niet bestond. Dit heeft ook op hem een onaangenamen indruk gemaakt. Terecht heeft de minister echter heden verklaard niet tot in trekking der voorstellen te zullen adviseeren wanneer één hoofdstak werd verworpen want dat zou onver antwoordelijk zijn in den staatwaarin de voorstellen thans verkeeren. De algeineene beraadslaging wordt gesloten. Bij stemming wordt de motie van den heer Keuchenius verworpen met 78 tegen 1 stem. Yoor stemde de heer Keuchenius. Aan de orde is het wetsontwerp houdende verande ringen in hoofdstuk I der grondwet. Dit werd aangenomen met 69 tegen 13 stemmen. Tegen de heeren Keuchenius, Borret, v. d. Schrieek, v. Baar, Ruland Haffmans Bahlmann Vermeulen, Brouwers, de Geer, Reuther, Ruys en Lambrechts. Wetsontwerp, houdende veranderingen in hoofdstuk II, le afdeeling, troonopvolging, werd bestreden door den heer Lobman en verdedigd door den heer Para- combo Sanders, Te Monnikendam is den 6 eea drinkebroer uit Edam te water gevallen en verdronken. In den avond van den 10 is te Katwijk aan Zee een lOjarige jongen die aldaar op de stoomtram wilde springenoverreden en zoodanig gewond, dat hij eenige uren later overleed. Den 10des avonds ongeveer half tien brak te Deventer brand uit bij een landbouwer, wiens huis met eenige duizenden ponden hooi en stroo gevuld was. Het huis brandde gedeeltelijk uitterwijl de voorraad hooi en stroo geheel verbrandde. De gemeenteraad van Kampen heeft den 10 met 8 tegen 6 stemmen beslotende geldleaning van f 320.000 tegen 3% pet., in plaats van tegen 4 pet,, te sluiten en voorts om de provisie voor de aangeno men inschrijvingen, in plaats van op lU pet. te bepalen. Te Krimpen aan den IJsel is de openbare school, die 9 weken gesloten was wegens de roodvonk-epide mie den 10 weder geopend. Aan den kolfwedstrijd den 10 te Oude Niedorp gehouden werd door 17 heeren van Nieuwe en Oade Niedorp deel genomen. De prijs werd gewonnen door den heer F. Böttger, de le premie door den heer P. Bos Kz. en de 2e premie door den heer C. Pluis- ter, allen van Oude Niedorp. Den 11 zijn te Noordwyk bij het landen eener haringschuit drie zeelieden over boord geslagen en verdronken. De Prov. Groninger Courant heeft den 11 hon derd jaren bestaan. Bij den storm van den 10 zijn te IJmuiden de schipper K. Hakvoort te Nieuwediep en zijn zoon van de vischschuit voor de haven van IJmuiden in de bran ding verongelukt. De schipper sloeg over boord en de freule, van wie kreegt gij dat nieuws uit die sociëteit, als ik u vragen mag „Van wien anders als van den man die er steeds een duivelsch vermaak in schept mij het hart te verscheuren van graaf Schoddyn „Van Schoddyn? En dien man hebt gij vertrouwd? Het is geenszins mijne bedoeling u op eenige wijze te krenkenfreule von Doning, maar het geloof aan eene oprechtewaarachtige liefdewelke gij beweert eens voor Piettow te hebben gevoeld wordt sterk geaehokt door de omstandigheid, dat gij aan eenen grooten schurk meer vertrouwen hebt kunnen schenken dan aan hem, die u toen het allernaast was." Tranen kwamen in Carla's oogen. „Gij zijt hard baron von Deckernen gij hebt daartoe ook eenigzins bet recht, want gij kent de redenen niet, die mij nood zakenom den man, dien ik veracht en verafschuw, onvoorwaardelijk geloof te schenken. Toen ik graaf Schoddyn leerde kennen, gedroeg hij zich als een aardig, gezellig en zeer welgemanierd heer uit de hoogere staudenwiens eigenaardige levensfilosofie weliswaar wat zonderling en voor anderen onbegrijpelijk en onaan nemelijk was maar die toch niemand beletteom den graaf, na kennismaking, met open armen te ontvangen in zijn huis. Ik niet alleen werd misleid door de schijn heilige manier van dien man, want den meesten, die meer op gemeenzamen voet met hem verkeerden ging het evenzoo. Schoddyn en Piettow werden in korten tijd vrienden jaPiettow heeft mij zelfs meer dan eens de verzekering gegevendat hij Schoddyn hoogachtte." „Een oogenblik freule! Vergeef mij, dat ik u in de rede val ik merk daar dat men ons wenkt van uit de andere gondel." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1