No. 124. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. 325e S taats- Loterij. ZONDAG 16ÜCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën Plaatsgebrek noodzaakt ons bet feuilleton achterwege te laten. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Nr. 13578 2000 Ns. 5377, 6149, 6985 en 7399 f 1000; Ns. 2280, 3932, 7911, 8174, 13914, 16287 en 18263 f 400 Ns. 1366, 3664 en 7644 f 200Ns. 4431, 9851, 12870, 14907, 15533 en 19066 f 100. Nr. 4773 f 25000 Nr. 2514 f 1500Ns. 14258 en 19144 f 1000Ns. 2949, 6294, 740811178 13287, 15809 en 19613 f 400; 2620, 6016, 6018, 11751 en 19500 200 Ns. 388 732, 2268, 3829, 5219, 7542, 7982, 9531, 11431, 15723, 16L46, 17798 en 18600 f 100. &clcgr«fi0ciic Bcvtcbten M*unt 9 der raadsvergadering van 19 Ocioher IS S3. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM®. COS. TEE ZOON. Den 10 werden te Amsterdam geveild de 13 huizen van het Marktplein der tentoonstelling te Am sterdam. Dat van Plantyn was reeds uit de hand verkocht, evenals de tabakswinkel (Pitje Patje Poe) van den heer Petit, het likenrhuis van Haages en Levert en het pakhuisfront er naast. Eerstgenoemd perceel komt op een buitenverblijf te Oosterbeek terwijl de tabakswinkel voor den tuin van den heer Cramerus te Hilversum bestemd is. Het Harderwijksche mosselen huis werd voor f 90, de winkel in oudheden in Mak- kumschen bouwtrant voor f 175, het bloemenhuisje voor f 60, de cacao winkel van Blooker voor 218 en Cybel's bouillonschenkerij voor 205 verkocht. Opgehouden werden: het Wurzburger Braubaus voor 200 het Limburger bierhuis voor f 70, de winkel van den Snellen Sprong (Tegelen) voor f 100 Staats- bierhuis voor f 390 en het Eijnwijnhuisje van Koch voor f 180. Bij het onweder dat vrijdag avond omstreeks 7 uur over Langedyk woedde sloeg do bliksem in den watermolen van den polder Geestmer-smbacht op het zuideinde van het dorp Broek. De molen brandde ge heel af. Yan den inboedel des bewoners kon weinig gered worden. Het bestuur van den polder Heerhugowaard heeft den heer C Smit Cz., boomkweeker te Alkmaar, de levering opgedragen van ongeveer 4600 iepeboomen ter beplanting van den Middelweg, den Eustenburger- weg, (beide gedeeltelijk) en den Basserweg. Het 500- tal, door genoemden heer ten vorigen jare geleverd, heeft zich trots de beschadiging door kwaadwilligen uitste kend gehouden, zoodat met volle vertrouwen de nieuwe levering te gemoet wordt gezien. De liedertafel „Oefening en Uitspanning" te Bo- vencarspel zal Vrijdag den 21 haar vijf en twintigjarig bestaan feestelijk herdenken. Ten gevolge van de opening der r. k. bijzondere school te Bovencarspel is het personeel der openbare school met één onderwijzer verminderd. Dientengevolge heeft de heer P. Sweeris eervol ontslag verkregen. Yan de sollicitanten voor hoofd der openbare school te Schellinkhout waren 8 opgeroepen tot het mondeling examen. De heer Bonte, district schoolopziener werd bygestaaD door de heeren Dekker, van Es en Fransen, respectievelijk hoofden van scholen te Beemster, Enk huizen en Bovencarspel. De voordracht bestaat uit de heeren C. E. Keilholz te Leeuwarden D. Eottier te Vlsardingen K. Euijkman te Amsterdam W. Seigers te Weesp en T. ÏJpma te Jouwerd. Te Callantsoog is den 14 in den namiddag ge strand het schip „Sophia", kapitein Hanssen, met hout van Drammen naar Purmerend. Het zanggezelschap „Amicitia" te Colhorn, direc teur de heer G. A. Evenwelherdacht den 14 zijn vijfjarig bestaan waartoe in eene gezellige bijeenkomst de kinderen der kinderzangschool eem'ge stukjes in de kolfbaan van het dorp ten beste gaven, terwijl kleinere kinderen een tooneelstubje opvoerden. Beiden liepen zeer tot genoegen van het aanwezige publiek af. Door de liberale kiesvereeniging te Koedijk is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer caudidaat gesteld de heer mr. I. A. Levy. Door den hoogen waterstand is het eiland Mar ken voor de helft ondergeloopenzoodat de weiden onder water staan en het vee op stal is gebracht. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Helder heeft mede den heer mr. J, A. Levy te Amsterdam kandidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer. Wederom is te Leiden een geval van hondsdol heid voorgekomen tengevolge waarvan bepaald is, dat de honden gedurende 4 maanden gemuilband moeten zijn ofschoon de vorige termijn nog niet afgeloopen is. Het gedeelte van den weg langs het Gr. N.-Holl. Kanaal tusschen de Beemster en de Schermerdat aan het rijk toebehoortzal binnen eeaigen tijd van eene klinkerbestrating voorzien worden. De kiesvereeniging Groninger Middenstand die indertijd den heer Hübscher als lid van den gemeente raad gesteund had, in de meening dat hij voorstander was van de invoering der thans door den raad verworpen progressieve inkomstenbelasting, heeft met 58 tegen 2 Btemmen eene motie aangenomen waarbij de wensch uitgesproken isdat hij de vrijheid van keuze aan de kiezers hergeve, omdat hij in strijd met die verwachtin gen tegen die belasting gestemd heefc. De heer J. B. Eietema, arts te Millingen is benoemd tot gemeente-geneesheer te Broek in Waterland. Door den hoogen waterstand is het eiland Mar ken voor de helft onder geloopenzoodat de weiden onder water staan en het vee op stal is gebracht. De 71jarige slager M. te Beverwijk werd dezer dagen bij het slachten van eene koe door een ongeluk getroffen. Nadat bij de koe gestoken had zakte deze voorover in elkaar, en wondde met haar horens dan ouden man zóó ernstig aan het been dat deze een be langrijk bloedverlies leed. De begrooting der gemeente Uitgeest voor 1888 bedraagt in ontvangst f 25792,06 en in uitgaven f 25631,50. Den 14 sloeg een schuitwaarin vijf leden van het bestuur der banne Oudendijk, die schouw hielden, om waardoor allen te water geraakten. Spoedig kwa men zij echter weder op het droge. 5e klasse, 15e lijst, 13 Oct. 5e klasse, 16e lijst, 14 Oet. Zaterdag 15 Oct. Parijs. Gisteren begaf generaal Boulanger zich in arrest, generaal Broye nam tijdelijk zijn comman- dement over. Het Journal des Débats me'dt, dat in Bulgarije een waar schrikbewind heerscht. De arrestaties, welke na de verkiezingen voortduurden, bedragen ruim 400. „L'Intrausigent" maakt melding van eene cheque van 50000 franks, geteekend door den heer Wilson, schoon zoon van president, betrekkelijk den decoratiehandel De heer Wilson ontkent het sterk beweert dat de handteekening nagemaakt is. Generaal Boulanger heeft zich volstrekt niet tegen het hem opgelegde arrest verzet. De hardlooper Leon Pedro legde den 12 en 13 den door hem aangekondigden weg door de straten dezer stad onder voortdurende belangstelling van een talrijk publiek af. Gedurende ruim twee uren van 12 tot 2\ uur, bleef hij in denzelfden snellen draf, de verschillende straten en grachten zelfs meer dan eens nemendeom den personen belaet met het ophalen langs de huizen van het geld, dat de weinig benijdens waardige arbeid verzoeten moest, gelegenheid te geven, hunne taak te vervullen. Hoe men ook over deze soort van vertooning denken moge, men moet de wilskracht bewonderen waarmede het den hardlooper gelukt is het zoover in dit soort van sport te brengen. Door de r. c. kiesvereeniging in het hoofdkies district alhier is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer caudidaat gesteld de heer jhr. C. Hartsen. Men verzoekt ons mede te deelen dat den 4 Januari e.k. weder eene soireé ten behoeve van het op te richten gesticht voor r. c. oude mannen en vrouwen gegeven zal worden. Het dames-comité dat reeds vroeger tot dit doel werkzaam was zal zich weder met de leiding belasten. Rapport van Burg. en Weth. op het verzoek van het bestuur der onderlinge huurwaarborgvereeniging «Voor beiden recht" en eenige burgers, samen 573 personen, om medewer king te verleenen tot wegneming hunner verschillende grieven in zake het contract der duinwaterleidingontwikkeld op eene den 15 Augustus gehouden openbare vergadering, terwijl daarbij tevens werd medegedeelddat dergelijk verzoekschrift aan de concessionarissen der waterleiding verzonden waswaarbij hun in overweging werd gegevenhet tarief bij abonnementzoo in hun belang als in dat der algemeene burgerij, te wijzigen en lager te stellenwaardoor het waterverbruik zeer bepaald belangrijk zou worden vergroot. Burg. en Weth. berichten, dat zij reeds bij schrijven van 9 September afschrift ontvingen van het antwoord door de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland op het aan haar gerichte adres gegeven, hierop neerkomende: dat, daar zij zich niet bewust was ooit van de door haar aanvaarde concessie tot het leveren van duinwater te zijn afgewekennoch haar bekend wasdat haar controleur te Alkmaar iemand met willekeur behandeld haddat zij nimmer zon toegestaan hebbenzij op dezelfde wijze zou doorgaan met de stipte naleving der concessie. Den 19 September ontvingen zij een schrijven van het bestuur van genoemde onderlinge huurwaarborgvereeniging «Voor beiden recht", waarin het naar aanleiding van het van de maatschappij ontvangen afwijzend antwoord met bepaalde bewijzen en getuigen aantoonde dat niet ten onrechte klachten ingebracht waren. Zij deelden o. a. mededat ten duidelijkste in het prospectus staat «er zal geleverd worden water per kub. meter volgens tarief, onverschillig voor welk doeleinde" en toch weigerde de controleur der maatschappij onder getuigen aan den heer W. F. Stoel om voor zijne 22 woningen nabij de ijzergieterij aan het einde van het Baanpad eene gelegenheid te maken tot het ver krijgen van het water per kub. meter. In datzelfde prospectus staat duidelijkdat perceelen van t 80 huurwaarde en daar beneden zullen beschouwd worden als arbeiderswoningen en dus niet hooger zullen betalen dan 5,20 per stuk. Toch heeft de controleur van D. de Winter voor perceel D No. 6 Verdron- kenoord, aangeslagen naar 50 huurwaarde, sinds November 1885 t 15 per jaar gevorderd en van J. Geels voor perceel Bergerhout E No. 277, 40 huurwaarde, /II per jaar volgens kwitantie. Verder wordt willekeurig gehandeld met de bepaling of huizen onder blok behooren of afzonderlijk aangeslagen moeten worden. De perceelen van Grootegoed aan Vamebroek en de laan naar den kinderspeeltuin worden voor één blok gerekend, al zijn 8 aan Vamebroek en 4 aan de laan gebouwd, terwijl aan G. Molenaar voor zijne 12 woningen op een terrein achter het Klein Nieuwland en op ééne plaats uitkomende, met één steeg tot uitgang, zoowel een waterkraan om per kub. meter te betalen, is geweigerd als het verzoek om als één blok voor 4,50 per woning te worden aangeslagen. Aan N. van der Voort is aansluiting voor 1 5,20 per jaar geweigerd voor het perceel Zeglis F No. 150, hoewel de huurwaarde slechts 50 is, waardoor dit perceel niet aangesloten is, terwijl het perceel van J. Kluft aan de Ondegracht wijk A No. 196a met f 50 in huurwaarde, aangeslagen is voor f 11 per jaar. Deze feiten toonen naar het oordeel der vereeniging het billijke van het verzoek voldoende aan. Daar thans bepaalde feiten genoemd werdenkon een be- hoorlijk onderzoek plaats hebben. Aan de maatschappij werden inlichtingen gevraagddie bij brief van 1 October gegeven werden. Uit die inlichtingen bleek het volgendedat klacht No. 1 op een misverstand berust. «Het prospectus spreekt toch duidelijk dat de waterleiding haar water levert 1°. aan hen, die het water alleen bij uitsluiting voor huiselijk gebruik verlangen te bezigen bij jaarlijksch abon nement enz. en 2®. aan hen die door beroep of bedrijf het water tot geheel bijzondere doeleinden noodig hebben onverschillig voor welk doeleinde bij een jaarlijksch minimum enz. Onder alinea 2 zijn dus natuurlijk de onder alinea 1 bedoelde niet begrepen. De heer W. F. Stoel verlangt het water voor zijne 22 woningen voor huiselijk gebruikhij valt dus in de termen van het ouder alinea 1 bedoelde. Wat de klachten betreft omtrent de verbruikers D. de Winter en J. Geels, zoo weten wij zeer goed dat hunne perceelen onder de t 80 huurwaarde zijn aangeslagen, doch wenschien beide heeren bij het opmaken van hunne contracten niet als arbeiders beschouwd te worden. Wij weten dat een der heeren rentenier is en de andere bezitter van huizen en beiden als kiezers op de lijsten voorkomen. Wanneer-men nu nagaat het behandelde in den gemeenteraad van Alkmaar op 25 September 1885, zoo blijkt daaruit teu duidelijkste, dat èn de voorzitter van den raad èn de toenmalige wethouder er reeds op gewezen hebben dat zich uitzonderingen kunnen voordoenterwijl het lid der speciale commissie de heer Kraakman gezegd heeft: «Bovendien is bij onderzoek geblekendat m het algemeen perceelen van /SO huur waarde teu hoogste bewoond worden door personen die arbeiders zijn of daarmede gelijkgesteld kunnen worden. Het maken eener uitzondering voor een enkel geval, zooals de voorzitter aanhaalt, is niet mogelijk maar behoeft naar zijne meening ook niet vast gesteld te worden" Beiden heeren werd er op gewezen, dat zij niet in de termen vielen als arbeiders beschouwd te worden en voor hen deze liberale verordening niet gemaakt wasin welk gevoelen zij toestemden, waarna zij het contract onderteekenden, verklarende het prospectus te kennen. Wat betreft de perceelen van Mo lenaar, deze zijn achtereenvolgens in zijn bezit gekomen, niet naar hetzelfde model of type gebouwd, in één woord niet en bloc gebouwd, zooals het prospectus zegt, terwijl de perceelen van Grootegoed wel en bloc gebouwd zijn, zullende de nog in aanbouw zijnde bij eventueele aansluiting beschouwd worden, ook daartoe te behooren. Hieruit zal blijken, dat het prospectus zoo liberaal mogelijk opgevat is voor personen die in de termen vielen. De klacht van J. Kluft is ongegrondperceel Oudegraeht wijk A Nr. 196 is aangeslagen voor 100 huur waarde. Omtreut perceel F Nr. 150 aan het Zeglis van N.van der Voort laat de maatschappij de beslissing aan het gemeen tebestuur over. De bewoner is arbeider, al kan de woning niet als arbeiderswoning beschouwd wordenhoewel zij onder 80 huurwaarde aangeslagen is." De door de maatschappij verstrekte inlichtingen zijn naar de meening van burg. en weth. zoo afdoendeen de aan de over eenkomst gegeven uitlegging is zoo geheel in overeenstemming met de bedoeling van den gemeenteraad betreffende de toepassing van het tarief, dat burg. en weth., uitgezonderd één punt, geheel haar gevoelen kunnen onderschrijven. Alleen het perceel wijk F Nr. 150, bewoond door J. G. Joor en aangeslagen naar f 50 huurwaarde in de rijks personeele belasting, had als arbei derswoning beschouwd moeten wordenen zouden zij hierin alsnog verandering wenschen te zien gebracht. Ten aanzien van het perceel aan de Oudegracht wijk A No. 196 wordt opgemerkt, dat dit perceel wel door 2 gezinnen bewoond wordtmaar dat de eigenaar J. Kluft voor het geheel aangeslagen is. Daar geene andere klachten over de toepassing van het tarief der duinwaterleiding bekend waren dan de in het schrijven der huurwaarborgvereeniging genoemdeniettegenstaande de inge zetenen bij publicatie uitgenoodigd waren zich met eventueele klachten, hetzij over het duinwater zelf, hetzij over de toepassing van het tarief, tot Burg. en Weth. te wenden, wensehen zij er op te wijzen dat de uitdrukkinggebruikt in het adres dat de burgers geheel naar willekeur zijn behandeldte veel zelfs om alles te vermeldenniet door de bekend geworden grieven gerechtvaardigd is geworden. Op die uitnoodiging werden toeh slechts twee schriftelijke klachten ontvangen en vier mon delinge verzoeken om op te geven of het huis werkelijk goed aangeslagen was. De eene schriftelijke klacht betrof het geval, dat het duinwater in een perceel aan de Breestraat op een dag onbruikbaar was geweest en de andere, dat het perceel naar de opvatting van den bewoner minder kamers had. Bij onderzoek bleek, dat laatstgenoemde klacht onjuist was eu dat eerstgenoemde zeer weinig te beteekenen had gehad. Waar schijnlijk was bij de aansluiting- van een perceel in de nabijheid het water in de hoofdbuis eenigzins verontreinigd geworden. Wat betreft den genomen maatregel, dat zij, die duinwater willen hebben uit de standpijpen tot waterverkoop, voorzien moeten zijn van eene door het gemeentebestuur afgegeven kaart, zij opgemerkt, dat het doel, waarmede de duinwaterleiding tot 1 stand kwam, geweest is, bevordering van de gezondheid der in-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1