No. 124^. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. 33EÏ BIjAD. ZONDAG 16 OCTOBER. PATENTEN. ©Sctëel ^3cöedu. De Volfaarspateiiten, le kwartaal 1883/88, óók van de buitengemeenten, kunnen iri de eerstvolgende tl dagen, tusschen O en 2 ure, ter secretarie dezer gemeente worden afgehaald, BniUnlanb. 33imt«niattb. ALK1HAARSCHE COURANT. DUITSCHLAND. De door het rijks-gerechtshof te Leipzig tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeelde anar chist Neve 50 jaren oud is een lang door de politie gezochte handlanger van Most, die bij alle anarchisti sche aanslagen der laatste jaren de hand in het spel gehad moet hebben en daarom in 1884 uit Zwitserland verbannen werd. Waar hij zich ophield was zelfs aan de meesten zijner vrienden onbekend en toen de duit- sche politie hem in handen kreegwist zij zelve niet, dat hij de gevreesde Neve was. Tot aan de terecht zitting toe bleef hij ontkennen Neve te zijn en eerst toen antwoordde hij op de gebruikelijke vraag van den voorzitter van het Hof naar zijn naam dat hij werke lijk zoo heette. Daar de zaak met gesloten deuren is behandeldzijn geen9 bijzonderheden bekend geworden en het in het openbaar uitgesproken arrestwaarvan de voorlezing een uur duurde wordt door de bladen nog niet medegedeeld. FRANKRIJK. Generaal Ferron minister van oor log, deelde den 13 in den ministerraad mede, dat de raad van onderzoek met algemeene stemmen beslist had, dat generaal Caffarel zich aan de militaire eer had vergrepen en dat hij generaal Boulanger per telegram gevraagd had of het waar wasdat hij zich in zake mevrouw Limousin uitgelaten had zooals sommige bla den beweerden. In dat geval gelastte hij hem maatre gelen te nemen, om onmiddellijk naar Parijs terug te keeren. Boulanger antwoordde dat hij zou terugkee- ren doch niet in het bezit was der bladen door den minister bedoeld en hem daarom verzocht, ze hem te zenden. De minister achtte dit antwoord onvoldoende en seinde Boulanger opnieuwmet ja of neen te ant woorden op de hem gestelde vragen. Was zijn antwoord onbevredigend dan zouden disciplinaire maatregelen te gen hem genomen worden. Boulanger antwoordde dat de woorden door de dagbladen hem in den mond ge- legd juist waren. Volgens de ochtendbladen van den 14zou hij met een streng arrest van 30 dagen ge straft zijn. Volgens de France zijn de twee aan den ge neraal ten laste gelegde feiten het laken der hande lingen van zijn meerdere in rang en het logenstraffen van generaal Ferron in zake de nieuwe Lebel geweren, De heer Wilson heeft aan de Agence Havas mede gedeeld dat na de verhoorendie den 13 op zijn verzoek bij d<"n rechter van instructie werden afgenomen, al zijne aanklagers in zake Caffarel de tegen hem inge brachte besehuldigingen zeer beslist hebben teruggenomen. Maurits Bouillon, directeur van een Zuid-Amerikaanscb agentschap te Parijsheeft de geheele zaak Caffarel-Li- mousin aan het lioht gebracht. Volgens hem werd niet alleen handel in ridderorden gedreven maar zijn ook aan Duitschland de mobilisatie-plannen verraden. Hij beweert zulks gedaan te hebben, omdat hij het zijn plicht achttenieuwe verraderijen van aan den duit- schen kanselier verkochte lieden en den schandelijken handel te onthullen in het eereteeken, op het dragen waarvan al zijne medeburgers trotsch zijn en voor welks bezit zij hun leven zouden geven. Van andere zijde wordt gezegd, dat Bouillon het eereteeken niet heeft kunnen krijgen niettegenstaande hij mevrouw Limousin daarvoor f 8000,had gegeven, welke som hij vruch teloos getracht had terug te krijgen. ENGELAND. (Ierland.) De jury, die belast was met het onderzoek naar de oorzaken van dan dood van 3 personen bij de laatste ongeregeldheden te Mitchels- town omgekomen, heeft als haar oordeal uitgesproken, dat het hoofd der plaatselijke politie en 5 agenten zich schuldig gemaakt hebben aan doodslag met voorbe dachten rade. SPANJE. Generaal Sabas is tot gouverneur-generaal van Cuba benoemd. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Sultan van Marokko luiden gunstiger. ZWEDEN. Alle stembiljetten te Stockholm inge leverd bij de laatste kamerverkiezingwaarop met andere namen ook die van den werkman Larsson stond, zijn door den opperstedehouder van het ambt Stock holm nietig verklaardomdat die werkman zijne belas ting niet betaald heeft. Dientengevolge vervalt de ver kiezing van 22 afgevaardigden voorstanders van vrijen handel en moet eene nieuwe verkiezing plaats hebben. YEREENIGDE STATEN. Een sneltrein van Chi cago komende, had bij North Judson gestopttoeneen lange goederentrein achterop kwam en tegen de achterste wagens inreed. De locomotief van den goe derentrein drong tot in den slaapwagen doorten ge volge van den schok werden de andere wagens letterlijk ineengeschoven. Alle rijtuigen werden verbrijzeld en het vuur uit de locomotief van den goederentrein zette de overblijfselen in brand. Eenige gewonde reizigers en anderen, die ongedeerd schenen te zijn zaten om kneld en vonden in de vlammen den dood daar alle pogingen om te helpen mislukten. De geheele sneltrein verbranddede reizigers in de voorste wagens konden ontsnappenvoordat de vlammen hen bereikten. Vele dooden konden niet herkend worden. STATBN-GENERAAL, Tweede Kamer, Zitting van den 14. Grondwetsherziening 2e lezing. Aan de orde is het wetsontwerphoudende veranderingen in hoofdstuk VIII der grondwet. (Defensie). De heer Reuthcr handhaafde de voor hem onoverkomelijke bezwaren tegen de volkomen vrijheid aan den gewonen wetgever verleend, om de ingrijpendste veranderingen en de militaire plichten tot een allerdrukkendstenj last voor de bevolking te maken. De heer V i r u 1 y verklaart, dat de regeering hem niet over tuigd heeft, dat zijne bestrijding bij de eerste lezing ongegrond was. Om de grondwetsherziening niet te doen mislukken, zal hij vddr dit hoofdstuk stemmen. De heer Schimmelpenninck van der O ij e blijft van meeningdat het vraagstuk der defensie best oplosbaar is binnen de grenzen der grondwet, maar wat baat dit als de meerderheid der niet-deskundigen het tegendeel meent. Hij er kent dat bij deze herziening te veel geofferd is aan de methode, om alles over te laten aan den gewonen wetgever, maar hij meent dat die methode het minst bij dit hoofdstuk gevaar medebrengt. Hij hoopt dat het ontwerp ook nu wordt aangenomen. Het loopt echter gevaar bij de Eerste Kamer. Maar bij zou den moed van de leden dier Kamer bewonderenniet benijden om een ontwerp te verwerpendat in drie instanties is goedgekeurd en waardoor wij teruggevoerd zouden worden in een strijd, die reeds 30 jaren duurt en te gevaarlijker is in de tegen woordige staatkundige omstandigheden. De heer Farncombe Sanders herinnert, dat bij bij eerste lezing tegen stemde, niet omdat hij de defensie niet beter wilde geregeld zien, maar omdat hij bezwaar bad tegen de regeling der gevolgen van den staat van oorlog bij binnen- landsche onlusten en zijn amendement om een andere regeling aan te nemen, was verworpen. In de Eerste Kamer heeft de regeering echter thans geant woord in haar mem. van antwoord op eene wijze, die hem volkomen voldoet en naar aanleiding van die uitdrukkelijke verklaring zal hij nu voorstemmen. De beer Rooseboom verdedigt het hoofdstuk en ziet er voldoende waarborgen in tegen te zwaren druk, welken men in de toekomst op de bevolking zou willen leggen. Hij betoogt, dat de tegenwoordige wetgever evenzeer alle mogelijke onzin nigheden kan doen, als men van den toekomstigen wetgever vreest. De bezwaren tegen dit hoofdstuk komen: lo. van de katho lieke partij en 2o. van hen die tegen te groote offers zijn voor militaire zaken. Dat de katholieke party er tegen is begrijpt bij niet. Zij is anders geneigd middelen ter verhooging der defensie te steunen. Is er dan iets anti-katholieks in dit hoofd stuk verscholen? Neen, de heeren Schaepman en Van den Biesen hebben duidelijk verklaard, dat dit niet bet geval is, maar dat zij enkel deze wijzigingen onnoodig aebten. Men bestrijdt het, omdat bet nader voert tot den persoonlijken dienstplicht. Waarom zijn de katholieken daar tegen? In bijna alle katholieke landen bestaat die. Bovendien, het hoofdbestuur van den anti-dienst- vervangingsbond drong bij de Eerste Kamer op verwerping aan, juist omdat de persoonlijke dienstplicht niet uitdrukkelijk was aangenomen. Hij wijst er voorts op, dat de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren het onmogelijk maakt evenals in 1880 cle schutterijen te bestemmen om terstond tegen den vijand op te trekken. Zullen de bestrijders, bij verwerping van het hoofd stuk, zorgen voor de juiste naleving der bestaande grondwet? Zoo niet, dan is het met hun eerbied voor de grondwet slecht gesteld. De minister van oorlog herhaalt, dat door deze wij zigingen eene regeling der defensie mogelijk wordt, die de rechten en vrijheden des volks niet aantast, maar de verdedig baarheid des lands zal verhoogen. Hij dankt voor den onder vonden steun, zelfs van den heer Viruly. (Gelach):Hij zou het een ramp voor het vaderland achten, als dit hoo'fdstuk werd verworpen. De heer Schepel verzekert den lieer Rooseboom, dat, als bet ontwerp verworpen wordt, hij gaarne zal medewerken om te voorzien in de noodige vrijwilligers. Wij moeten het Engelsche stelsel volgen met het oog op onze koloniën. Het hoofdstuk wordt aangenomen met 62 tegen 22 stemmen van de heeren Cremers (Almelo), Clerx, Lambrechts, Schepel, Van der Scbriek, Schaepman, Huber, Van Baar, Babiman, Van den Biesen, Kolkman, Vermeulen, Van Berckel, Haffmans, Vos de Waal, Keuehenius, Brouwers, De Geer, Borret, Ruys' Renther en Ruland. Hoofdstuk IX. Waterstaat wordt zonder beraadslaging aan genomen met 66 tegen 17 stemmen. (12 Kath. en 5 anti-rev.) De wijziging der additioneele artikelen wordt na eene korte bespreking aangenomen met 77 tegen 4 stemmen van de heeren van BaarBaklmannHaffmans en Keuehenius. Na den afloop der tweede lezing werd minister Heemskerk van alle zijden de hand gedrukt. Nadat de Voorzitter de commissie van rapporteurs uitge- noodigd had met bekwamen spoed te arbeiden, omdat na de terugkomst nog veel te doen wasging de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteen. Bij kon, besluit van don 4 is Z. E. de vizier 8aïd-pacha, minister van buitenl. zaken van den Sultan van Turkijebenoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. In den morgen van den 11 strandde aan het strand van Formerum een engelsche visebkotter. Daar vol gens het verhaal van den kapitein het schip gebroken was en de bemanning, ten getale van 5 man, zich in het want vastgebonden had, sprong hij met eene red dingsboei over boordom zwemmende den wal te be reiken en zoodoende hulp voor de achtergeblevenen te gaan zoeken. Dit geluktede reddingsboot te Midsland op Terschelling werd gehaald doch moest onverrichter zake terugkeeren, daar het schip inmiddels verdwenen was. Kort daarop spoelden twee aan eene ra vastge bonden lijken aan, die door den kapitein herkend werden. Bij kon. besluit van den 12 is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Medemblik de heer mr. C. van der Zweep, advokaat en procureur te Amsterdam, tevens werkzaam ter griffie van het vierde kantongerecht aldaar; tot subst. officier van justitie bij de arr. rechtbank te Rotterdam de heer mr. J. Ph. Castendijk, thans subst.- officier van justitie bij de arr. rechtbank te Heerenveen en in zijne plaats bij die rechtbank de heer mr. H. J. H. Modderman thans commies ter secretarie van 's Gravenhage. In den nacht van den 12 op den 13 is te Haarlem brand uitgebroken in eene turfschuur aan de Korte Heerenvestin gebruik bij den turf koopman J. H. Schwegler. Zoowel deze schuur als een daarnaast ge- lqgen pakhuis met bovenwoning en vier achterhuizen van perceelen aan de Anthoniestraat brandden groo- tendeels uit. Twee geiten, twee konijnen en een hondje kwamen in de vlammen om. De gebouwen waren allen verzekerd maar een paar inboedels niet. Van de 8 den 12 en 13 te Amsterdam voor on derwijzeres geëxamineerden is geslaagd mej. C. André van Amsterdam van de 8 den 13 en 14 geëxamineerden drie te Amsterdam, de dames W. G, E. Wycbers te Amsterdam en 8. W. Beymohr en J. H. G. Lang te Haarlem. Den 13 is in de kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam na èene uitvoerige bespreking van de door burg. en weth. voorgestelde verhooging der straat belastingingeleid door den heer C. V. Gerritzen, de volgende motie aangenomen De vergadering, van oordeel, dat de bestaande heffing van het straatgeld herziening behoeft en dat in ieder geval de voorgestelde verhooging dier beffing, wel verre van allen te treffen, slechts zal neerkomen op het hoofd van enkelen, en alzoo tot groote onbillijkheid zal leiden, verzoekt den raad der gemeente de voordracht tot ver hooging van de heffing van het straatgeld te verwerpen, tevens tot herziening der bestaande heffing over te gaan, met bepaling, dat voortaan eeno raming van inkomsten van en uitgaven voor de werken en inrichtingen die bij art. 1 der verordening worden bedoeld, jaarlijks aan de gemeentebegrooting behoort te worden toegevoegd. Mocht evenwel de verordening op de heffing van het straatgeld onverhoopt worden gehandhaafd, dan a. art. 5 der verordening, waarbij het bedrag van den aanslag wordt geregeldin elk geval zoodanig te wijzigen dat voor ieder perceelper strekkenden meter gevel breedte, een gelijk percentage der kadastrale huurwaarde wordt geheven b. voortaan eene raming van inkomsten van en uitgaven voor de werken en inrichtingen die bij art. 1 der verordening worden bedoeld, jaarlijks aan de gemeente-begrooting behoort te worden toegevoegd. Den 13 kwam bij den raad van Leiden op nieuw in behandeling het voorstel van eenige raadsleden om door niet ingezetenen meer te doen betalen dan door ingezetenen voor voordeeion die de gemeente aanbiedt. Het eerste punt, om een verhoogd schoolgeld te laten betalen door niet ingezetenen voor meisjes die de hoogere burgerschool bezoeken werd met 16 tegen 9 stemmen verworpen. De voorstellers verzochten daarop sluiting der beraadslaging om zich over de andere punten te beradenaan welk verzoek gevolg werd gegeven. Den 13 des avonds te 9 uur ontstond te Amster dam brand in de door stoom gedreven kurkenfabriek aan de N.Z. Kapelsteeg, achter ingesloten door de Has- selaarsteeg en een slop aan de Prins Hendrikkade toen niemand in de fabriek aanwezig was. Deze vrij hevige brand deed in dia zeer bevolkte buurt groote schrik ontstaan. Met twee hand-, zeven stoomspuiten en eene brandkraau werd de brand, die door de groote hoeveel heid kurk en afval zeer gevoed werdmet groote in spanning gebluscht. Te 's Gravenhage zijn den 14 bij herstemming tot leden van den gemeenteraad gekozen de heeren mr. F. H. Göbei met 1279 en W. J. Seheltusoud majoor by de grenadiers en jagers met 1239 van de 2140 stemmen tegen 906 op den heer mr. P. R. Feith, raadsheer in den Hoogen Raad en 783 op den beer C. F. Pabst, oud luitenant-kolonel. Het Dagblad had de gekozenen het Vaderland de niet gekozenen aan bevolen. De niet gekozenen waren bestreden op grond van hun lidmaatschap van Eigen Hulp. Den 13 is in den gemeenteraad van Rotterdam medegedeeld dat de overgebleven 519 obligatiën der 3% pet. geldleening geplaatst waren tegen den koers van 97% pet. Den 13 is door het provinciaal bestuur van Noord holland aanbesteed bij enkele inschrijving het inrichten van twee lokalen tot bewaarplaats van het oud archief der provincie te Haarlem geraamd op f 1950. Laagste inschrijver de heer S. B. Peyra te Haarlem voor f 1567. Den 14 is te 's Gravenhage overleden de heer O. M. H. Pelin leven gepensioneerd generaal majoor, adjudant des Konings in buitengewonen dienst. In de provincie Limburg is in 1882 slechts ééne nieuwe vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein verleend, terwijl 308 vergunningen vervielen of ingetrokken werden, waardoor het aantal inrichtingen daalde tot 1954. Het nieuwe stuk van den heer Justus van Mau- rik Jr., dat in dezen winter door het Nederl. tooneel zal worden opgevoerdis getiteldFran§oise's opstel.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5