No. 125. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. WOENSDAG 19 OCTOBER. Op de Huwelijksreis. ent FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën Eene novelle ALKIAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM>. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien artikel 54 der gemeentewet Brengen ter algemeene kennis, dat de gemeenteraad den 12 October benoemd heeft tot lid der vaste commissie voor den bout en de plantsoenen, gedurende 1887, den beer B. PRE1JER en zulks in de plaats van den heer C. W. BRUINVIS, voor zitter dier commissie geworden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 17 Oct. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne op heden ge houden vergadering aan C. A. DUINKER, particulier alhier, onder voorwaarden vergunning verleend hebben tot het vestigen Sener koffiebranderij in het pakhuis achter het perceel aan de Druivenlaan, wijk E No. 364. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Oct. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BÏÏLGTE. Bij de verkiezingen voor den gemeente raad te Brussel zijn al de kandidaten der gematigde liberalen, waaronder de heer Buisde burgemeester, met eena meerderheid van 800 stemmen gekozen. Vier radicalen werden niet herkozen herstemming moet plaats hebben tusschen den wethouder Demotkandi daat der gematigde liberalen en den heer EinetJen minst radicalen kandidaat der andere partijen. Te Ant werpen en Luik zijn de kandidaten der liberalen mede met groote meerderheid herkozen en te Gent met kleine meerderheid tegenover de kandidaten der katholieken en socialisten. In Luxemburg wonnen de katholieken veld terwijl zij te Ieperen in de meerderheid bleven. Te Bergen in Henegouwen was de uitslag tusschen li beralen en katholieken gelijk. In 7 plaatsen van Hene gouwen en de provincie Luik zijn socialisten gekozen. Te Scbaerbeek, eene der voorsteden van Brussel, moet herstemd worden tusschen de gematigde liberalen en de katholieken. De liberalen zijn over den uitslag der verkiezingen zeer tevreden en juichen vooral over de her kiezing van Brussel's burgemeester, een der meest ge ziene liberalen en den hoofdleider der vlaamsche beweging in de hoofdstad. Het clericale blad Journal de Bru- xelles is mede tevreden over de herkiezing van den heer Buisdaar Brussel anders een gemeentebestuur zou hebben gekregen gelijk aan dat van Parijs. DENEMARKEN. Het vertrek van den Keizer van Rusland met zijne familie is wegens de ziekte van eenige der kinderen uitgesteld. Die kinderen zijn door mazelen aangetast. De Rijksdag is bijeengekomen, om zoowel de begroo ting voor 1887/88welke nog niet afgehandeld was toen de ontbinding op 1 April plaats had, als die voor 1888/89 goed te keuren. Die voor 1888/89 sluit met VAN EEDOR VON ZOBELTITZ. 12) De grootere boot was op dit oogenblik ongeveer een kwart mijl van de kleine verwijderd. In de eerste stonden Schoddyn en Plettow rechtop, en wuifden on ophoudelijk met hunne zakdoeken naar het strand. Tegelijkertijd wees de gondelier, die atm den boeg zat, naar de luchtdie als door eenen tooversiag donker geworden was. De witte wolkjes in het westen, waarvoor v. Deckern reeds gewaarschuwd had, waren aschgrauw geworden; de wind begon op te steken en de meeuwen vlogen laag over het water, hetgeen voor den zeeman een zeker teeken van eenen naderenden storm is. „Men geeft ons het teeken om terug te keeren", merkte Deckern op. „Ik had dus wel gelijk, toen ik beweerdedat de storm het genoegen van ons water tochtje nog wel eens zou kunnen bederven! Maar onze vrienden daar ginds maken zich wel wat erg ongerust; zoo snel zal ons het onweder niet overvallen. Yeriangt gij, dat ik het roer omleg, freule v. Doning „Nog niet, mijnbeer Deckern", verzocht Carlaen weemoedig lachend voegde zij er bij„Onder de be scherming van uwen sterken arm voel ik mij volkomen veiligen ik wilde nog zoo gaarne een paar minuten ongestoord met u spreken." Zij wikkelde zich dichter in haren omslagdoek, dien zij cm hare schouders geslagen had en vervolgde „Op zekeren dag riep mij mijne moeder bij zich in haar een tekort van 2 miljoen kronen doordat onder de uitgaven een bedrag van fij miljoen opgenomen is voor aflossing eener staatsschuld uit het laatst der vorige eeuw aan do beurzen vun Amsterdam en Antwerpen. De regeering heeft verd.er een bewijs van toenadering gegevendoor de uitgaven voor de werken der lands verdediging, waartegen het Eolkething zoovele bezwaren had, te verminderen. Fjen deel der liberale partij schijnt genegen te zijn, den sUrijd tegen het ministerie te staken. De heer Berg bleef vrm gevoelen, dat geen penning aan het ministerie moest worden toegestaan. DUITSCHLAND. Te Kiel zijn drie sociaal-demo- kraten, die bij de laatste verkiezingen voor den Rijksdag strooibiljetten haddem rondgebracht, welker inhoud voor den rijka kanselier beleedigend was, door de rechtbank veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf voor ieder. Acht eociaal-demok.raten, beschuldigd van het verspreiden van oproerige ge«ehriftenzijn bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De Weser Zeit'ing wijst op de gunstige werking der drankwet in Nederland bij een betoog van de nood zakelijkheid om Ket misbruik van sterken drank te be strijden en betre'art het, dat niet alle staten zoo krachtig zijn opgetreden. ENGELAND» Den 12 heeft te Londen eene soort van sneeuwstorm gewoed. Verschillende werkeloozen begaven zich den 14 des namiddags, in optocht naar Mansion House, de verblijfplaats van dea lord-mayordie evenwel wei gerde hen te ontvangen omdat hij het nut eener sa aienkomst niet inzag. De manigte werd toen zeer woelig. Een uit haar midden zeide, dat, mocht deze weigering tot ernstige wanordelijkheden aanleiding gevende lord-mayor daarvoor alleen aansprakelijk zou kunnen worden gesteld. Na eenige dreigende redevoeringen waarbij de menigte den lord-mayor uitjouwde eu uitfloot, besloot men zien in optocht naar de bevolkte wijken in het oosterkwartier te begeven, doch door het regenachtige weder zagen vele werklieden daarvan af. Men ging niet verder dan tot Eleetstreet, waar de bureelen der meeste dagb aden gevestigd zijn; voor dat van de Standard werd stil gehouden, geschreeuwd en gefloten. Eindelijk joeg de politie de menigtewaarvan sommigen met eene phrijgisehe muts op het hoofd, uiteen, eenige roode en zwarte vaandels afnemende. De algemeene aard van deze beweging was dreigender dan de vorige keeren. Den 15 begaven zich ongeveer 1000 man op nieuw met twee zwarte vaandels naar het Trafalgarplein. Een der sprekers.een bekende socialistrichtte het woozd tot de menigte en bracht beschuldigingen in tegen de politie, den Jord-mayor en het dagblad de Standard. Hij spoorde de menigte aan, op de volgende bijeenkomst te verschijnen met stokken gewapend, om aan de politie weerstand te kunnen bieden. Daarna begaf de stoet, door eene sterke politiemacht vergezeld zich door de City naar Stepney Green, waar men zoo door den regen als de gepaste maatregelen der politie spoedig uiteen ging. De eigenaars der winkels in de straten door boudoir. In koele afgemeten woorden, zooals het altijd hare gewoonte is geweestdeelde zij mij mededat Plettow mij niet beminde om mij zeiven, maar alleen, omdet hij vermoedde, dat ik over zeer belangrijke mid delen te beschikken had, het plan bad opgevat, mij ten huwelijk te vragen. Met verontwaardiging wierp ik deze schijnbare laagheid verre van mij, toen liet mij mijne moeder eenen brief lezen van de my zoo wel bekende hand van Plettow, waardoor ik helaas ten volle van de waarheid harer beschuldiging overtuigd werd." „En aan wien was die brief gericht „Aan eenen zijner sohuldeiseherszijn naam is mij ontvallen. Schoddyn was toevallig hij had op zich genomen om de berooide geldzaken van eenen neef van hem in orde te brengen met dezen man in kennis gekomen. Dat hem daarbij alles behalve eerlijke, maar integendeel zuiver baatzuchtige motieven hebben ge dreven om door betaling van eene zeer aanzienli ke som gelds het compromitteerende stuk in zijn bezit" te krijgen, is mij thans volkomen duidelijk. Destijds dacht ik er anders over." Een geweldige windstoot joeg in dit oogenblik over de oppervlakte der zeewaardoor de boot sterk naar bakboord overhelde. Bliksemsnel hadden zich zware wolken aan den allengs donkerder en donkerder wor denden hemel samengepaktfeller en feller loeide de storm en de steeds hooger rijzende golven vertoonden reeds dreigend hunne breede witte koppen. Carla had eenen kreet van schrik en angst geslaakt en ook Deckern was over den plotseling opgestoken storm hevig verschrikt. Hij wendde onmiddellijk den steven en verdubbelde de kracht der riemslagendoor den voehtigen, hier en daar door den w:nd verscheurden, nevelsluier heen, kon hij de grootere gondel zien, die juist op het strand liep, „Maak u niet te zeer ongerust, freule", zei hij, met een geruststellend lachje tot Carla„God Boreas is Noordenwind. welke de stoet ging, klaagden luide over deze optochten, die den verkoop belemmerden. Den 1G was de op het Trafalgarplein belegde bijeenkomst niet talrijk bezocht. Na korte redevoeringen begaf men zich, vergezeld van de politie, naar de abdij van Westminster, die reeds vol bezoekers was, toen de stoet daar aankwam. Zoodra dit aan de hoofden medegedeeld was, ging men rustig uiteen. Eene nieuwe bijeenkomst van werkeloozen, werd den 17 des morgens op het Trafalgarplein gehouden. Na heftige redevoeringen werden afgevaardigden uit de hoofden der bijeenkomst naar Mansion House ge* zonden, om den lord-mayor met de grieven der werk lieden bekend te maken. Zij werden ontvangen door een der aldermen, die op dat oogenblik bij het hof als magistraat zitting had, en verzochten, dat Eet gemeen tebestuur de eene of andere kennisgeving mocht uit vaardigen waardoor eenige hoop werd gegeven aan hen die onder ellende gebukt gaan anders waren ernstige ongeregeldheden te duchten. Twee nijvéren, Wood en Cherry, die tot de afgevaar digden behoorden, verklaarden, dat het aantal werkelooze arbeiders elke week toenam en de werklieden wan hopend werden. Beiden eindigden hun vertoog met nogmaals voor de werklieden de belofte te vragen, dat de lord-mayor hun werk zou verschaffen. De magistraat antwoordde, dat hij zulk eene belofte uit naam van den lord-mayor niet kon doen. Hij beval hun aanbij den openbaren onderstand de hulp te zoeken waarop zij recht hadden. Hij verklaarde zich nadrukkelijk tegen eene beweging gelijk aan die van heden en vorige dagen omdat rich daarbij altijd een groot aantal luiaards, deugnieten en vagebonden aan sloten, die tot alles in staat zijn. De afgevaardigden verwijderden zich daarop en keerden naar het Trafalgarplein terug waar een der sprekers het ontvangen antwoord wreed en beleedigend noemde. Hij noodigde de menigte uithem naar de City te volgen deze antwoordde met de kreten jaja naar de City 1 De vaandeldragers trokken op en de stoet begon zich in de richting der City in beweging te zetten, toen eenige honderden politieagenten te voet en te paard den doortocht beletten. Een onstuimig tooneel volgde. Aan de politie werd ernstige weerstand geboden doch het gelukte haar twintig personen in hechtenis te nemen. Verschillende agenten en lieden uit den stoet werden gekwetst. Ten slotte slaagde de politie er in den optocht n^ar de City te verhinderen en de menigte uiteen te jagën. De heer Ailesburydie wegens valsch spel door de Jocky-club in de ban gedaan werd, zal haar in rechten aanspreken. Inmiddels heeft hij zijne ren- en jacht paarden voor f 132,250 verkocht. De schrijfster van John Halifax, mevr. Craik (miss Muloek) is in den ouderdom van 61 jaren overleden. Volgens de Telegraph heeft een barbierswedstrijd te Caelsea plaats gehad. Eeddy Wiek won den prijs van f 180; in één uur had hij 77 personen geschoren. Hg heeft nu zijne vakgeuooten uitgedaagd tot eenen scheer- wedstrijd met geblinddoekte oo<*en. weliswaar in vele opzichten nuttig, doch meestal niet best te vertrouwen, toch zou het my verwonderen, als ik kem^ ditmaal niet te sterk en te vlug af was. Met al zijne kracht hanteerde Deckern de riemen, en met forsche sla- gen doorsneed hij de hooger en hooger rollende golven. „Wat gij mij daar zooeven van eenen eigenhandig ge schreven brief van Plettow verteldet, brengt mijne over tuiging nog geenszins aan het wankelen, dat gij u destijds vergist hebt. Ik geloof volstrekt niet aan de slechtheid van Egon, maar vermoed veeleer, dat die brief opzet telijk vervalseht was." „Mynheer von Deckern Gij verdedigt uwen vriend tot het uitersteen niemand zal dat in u af keuren 1 Bedenk echter wel, dat ik in dien vreeselijken tijd, waarin mijne arme geplaagde ziel naar alle kanten om uitkomst rondzag, honderd kansen heb overwogen, om Egon te kunnen zuiveren van den blaam dien men op hem had geworpen en waaraan ik zoo noode geloof sloeg. Ik vond er helaas geen enkele 1 Ook Schoddyn deed alsof hij ten hoogste verontwaardigd was over het ergerlijke gedrag van den jongen man dien hij eens zijn vriend noemde; hij dacht er zelfs over hem op pistolen uit te dagen, en alleen aan mijn onop houdelijk smeeken gelukte het den graaf, wiens doodelijk treffende hand ik gelegenheid had gehad te leeren kennen, van dit voornemen terug te brengen. Hij gaf zich echter niet geheel gewonnen; hij nam Plettow geducht onder handen en eischte van hem onder voorwaardedat daarmede de geheele treurige zaakwelke Egon ais eene daad van lichtzinnigheid en in dronkenschap be dreven, voorstelde, vergeten zou zijn eene schrif- telijke bekentenis z ij nerschul d." „En ook dat stuk hebt gy gezien en gelezen „Met eigen oogen gelezen, baron, en met eigen oogen heb ik mij helaas moeten overtuigen, dat graaf Schoddyn de zuivere waarheid had gesproken,'' Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1