Bimsettl&ttb. Ieblanb. De heer Chamberlain, die op verschillende plaatsen in het iersche graafschap Ulster toespraken houdt, sprak den 13 te Coleraine. Zoodra Ierland tot rust en orde gekomen was, zeide hij daar, zou het engelsehe kapitaal er heen vloeien; de thans heerschende opwinding was verderfelijk voor Ierland's krediet. Yan het hoogste belang was de regeling van het iersche landvraagstuk hij achtte het beate middel daartoede bewoners van den grond daarvan ook de eigenaars te maken. Hij wenschte eene nieuweonpartijdige schatting van den grond ter bepaling van den koopprijs. Hij bleef het verkeerd achten de engelsehe schatkist daarmede te belasten en wilde de snbsidiëndie vele plaatsen in Ierland uit 's rijks schatkist ontvangen en de opbrengst der plaatselijke belastingen in Ierland als onderpand voor de betaling doen strekken. Dienzelfden dag sprak mi nister Cross te Carlisle over het iersche vraagstuk. Hij verklaardedat de staatkunde der regeering vaststond Zij zou hare eenmaal aanvaarde taak niet opgeven. Zij geloofdeeen goeden en rechtvaardigen weg te bewan delen en zou de aan de engelsehe kroon getrouwe iersche onderdanen niet aan de genade hunner zich noemende vrienden overleveren zooals Gladstone dat wenschte. Zij zou hare plannen doorzetten en de schurken, die tuk op boycotten waren, doen straften. Maar zij rekende op den steun van het engelsehe volk. De gemeenteraad van Dnblin heeft besloten, de vraag in het parlement ter sprake te brengen, of de burge meester niet gerechtigd waszich door de dragers van zwaard en staf te doen vergezellen, toen hij op de bank der beschuldigden moest plaats nemen. Bbitsch-Indie. Uit Simla wordt gemeld, dat in de noordwestelijke provinciën in Augustus 30780 personen aan de cholera overleden zijn. De ziekte was nu normaal. FRANKRIJK. Generaal Boalanger heeft aan eenen berichtgever der National gezegd, dat, zoo hij nog minister geweest was, hij generaal Caftarel bij zich ontboden en tot hem gezegd zou hebben: Ziedaar wat men u ten laste legt. Is het waar P Zoo ja, neem dezen revolver en jaag u terstond een kogel door het hoofd. Ook heeft hij beweerd, dat bet geheele Caftarel-schandaal door de regeering op touw was gezet, om hem te treffen. Hij ondergaat thans zijne straf in het bureau van het 13 legerkorps te Clermont-Ferrand. Hij moest zijn degen afge ven aan den adjudant, die hem de straf mededeelde en twee schildwachten staan gedurende 30 dagen voor zijne deur om zijn vertrek te verhinderen. De République Fran9aise had den generaal dadelijk willen ontslaan, daar hij als minis ter van oorlog onmiddellijk generaal Schmitz pensioneerde, toen deze zijn besluit tot verplaatsing van het garnizoen van Tours afgekeurd had. Het leger moest volgens hem niet als rechter optreden, maar alleen gehoorzamen. De radicale bladen keuren de houding van generaal Boa- langer volkomen goed. Daarentegen blijven zij zeer heftig tegen den heer Wilson. O. a. wordt beweerd, dat de aannemers, die zijne fraaie woning bouwden in plaats van geld eene ridderorde kregen. Generaal d' Andlau is nog niet gevonden. De jonge russische grootvorst Nicolaas, neef des Kei zers, liet zich op reis, aan boord van de Uruguaij, in een dronk zeer ten gunste van Frankrijk en ten nadeele van Duitschland uit. Dit bericht, door sommige bladen zeer overdreven genoemd, door andere bladen als juist beschouwd, is thans door het russische gezantschap bepaald tegengesproken. Dat hij op een voor Rusland vleienden dronk aanleiding vond om in beminneiijkeu ijver met een dronk op Frankrijk te antwoorden, w;s natuurlijk, maar tussehen deze eenvoudige wisseling van alledaagsche beleefdheden en de verregaande onbetamelykheid, welke men zich veroorloofd heelt hem in den mond te leggen, ligt een groote afstand. De anarchisten hielden den 16 des avonds eene bijeenkomst in do zaal Tavier te Parijs, om hunne af keuring uit te spreken over het vonnis, tegen de sociaal- demokraten te Chicago uitgesproken. Na afloop trokken ongeveer 25 personen, onder het geroep vooruit, dyna- mietmamen van Montmarlremet Louisa Michel naar een koffiehuis op de boulevard Menilmontantwaar de kastelein weigerde hen binnen te laten, waarop zij hem met Btoelen en tafels bestookten. Een schot werd ge lost op de politiedie hevig aangevallen werd. Eene afdeeling politie-agenten herstelde de orde; drie personen werden in hechtenis genomen. President Grévy is te Parijs terug gekeerd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit de staatsbegroo- ting voor 1888, den 14 in het oostenrijksche huis van afgevaardigden door den minister van financiën ingediend, blijkt, dat het tekort dat ten vorigen jare op 276/io miljoen geraamd werd, verminderd is op 21'/to miljoen, terwijl het vooruitzicht bestaat, dit tekort grootendeels te kunnen dekken uit de in 's rijks schatkist aanwezige gelden. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg noemt de in Bulgarije bij do verkiezingen voorgevallen onge regeldheden eenvoudig burgeroorlog en anarchie. BULGARIJE. Bij de verkiezingen voor den gemeen teraad zijn de regeeringskandidaten met groote meer derheid gekozen. De orde werd niet gestoord. VEREENIGDE-STATEN. In een krankzinnigenge sticht te Cleveland in Ohio is den 12 brand uitgebroken, waarbij zes van de 600 inwonenden omgekomen en drie gekwetst zijn. ZUID-AFRIKA. Behoudens bekrachtiging door de twee volksraden en door Engeland is de vereeniging van de Transvaal met de Nieuwe Republiek in Zoe loeland bij de onderhandelingen tnsschen de voorzitters dier republieken tot stand gekomen. Pretoria zou de hoofdstad en Paul Kruger de president worden. In de buitend ijksche landen bij de Lemmer zjjn den 11 door het door storm opgedreven zeewater 15 koeien en eenige schapen verdronken. Bij kon. besluit van den 12 is benoemd tot ridder ia de orde van den Nederl. Leeuw de heer C. Donker, voorzitter van de Westfriesehe lokaalspoorwegmaat- echappij. De gemeenteraad van Schagen beeft den 12 naar aanleiding vöh een verzoekom van de straatlantaarns, die tot des av.onds 11 uren branden, er enkele op gevaarlijke punter; in het belang der openbare veilig heid des nachts te laten doorbrandenbesloten, alle lantaarns te laten branden tot des nachts 12 uren en nog een lantaarn te plaatsen aan het gehneht „de dorpen." De gemeente-begrooting te Schagen is den 12 door den gemeenteraad vastgesteld in ontvang en uit gaaf op 29058.21%; De hoogleeraar te Leidende heer mr. J. T. Bays, heeft den 13, bij gelegenheid van zijn 25jarig hoogleeraarsebap, vele bewijzen van belangstelling on dervonden. Bij kon. besluit van den 13 is de heer G. J. van Heek lid der prov. etatau van Overijselbenoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 13 is de heer A. Fraay.Gz. met 49 stemmen verkozen tot ingeland van den polder Oostzaan. De heer A. Dral Wz, bekwam .38 stemmen. De te Deventer gevestig de boterhandelaren hebben den 13 eene commissie benoemd tot het ontwerpen van een adres aan den gemeenteraad, het verzoek zullende inhouden eene verordening te maken, waarbij het ver boden is boter anders dan ia nieuwe fusten ter markt te brengen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 13 afwijzend beschikt op versehilk nde verzoeken om ver goeding dor schade, bij de laatst e ongeregeldheden ge leden. Den burgemeester werd dank gezegd voor het verslag door hem omtrent het gebeurde uitgebracht. Bij de behandeling der begrooting voor 1888 komt de vraag ter sprakeof uitbreiding .der politie noodig is en of Rotterdam bereden polite moet hebben welke beide punten door den burgemeesta r onnoodig worden geacht. De burgemeester ontkende, naar aanleiding eener gemaakte opmerking, de mogelijkheid niet dat een of ander polttiebeambte zon aangeraden hebben aan den eisch tot het uitsteken der nederl. vlag te voldoen waarbij hij verklaarde ten zeerste te betreu ren dat een dergelijke dwang uitgeoefend was. By het zware onweder, dat zich den 14; des avonds omstreeks 10 uur in den omtrek van Hoorn ontlastte, is de bliksem geslagen in den watermolen van J. Visser aan de Oosterkogge, wsar de bewoners met 5 kinderen reeds te bed lagen. De deuren en ramen werden uit elkander gerukt en het huisraad geheel verbrijzeld; een der kinderen bekwam eene brandwonde ea van twee was het haar geschroeid. Een begin van brand werd door den polderbaas G. Koops die het gezin opnam spoedig gebluseht. Een ingezeten van Bor-sele, die van den 10 tot en met den 14 voor zijn genoegen langs de dijken rondom het eiland Zuid-Beveland wandeldeheeft op dien tocht 178 regenbuien gehad. Te Zaandam is de heer D. H. Zwaardemaker aldaar den 13 tot lid der prov. staten van Noordholland gekozen met 235 van de 242 geldige stommen. Den 14 is tot de likwidatie van da Garnier- Panorama Maatschappij besloten. Bij kon. besluit van den. 14 is benoemd tot con troleur van het buitengewoon zegel te Amsterdam de W". C. Pické gepens. o. i. ambtenaar te 's Gravenhage. De afdeeling Helder der Vereeniging tot bevor dering van de Nederlandsche visscherij heeft den 14 eene commissie van 7 leden benoemdom een nauw keurig onderzoek in te stellen naar de gezindheid der belanghebbenden om mede te werken tot het stichten van een onderling fonds tot verzekering van vissebers- vaartuigen tegen eventueele schaden. Het vonnis van den krijgsraad in zake het ge beurde met de huzaren-officieren in „Seinpost" te Seheveningen is door het hoog militair gerechtshof goedgekeurd en den 14 in zitting met open deuren van den krijgsraad te 's Gravenhage uitgesproken. De luitenants W. en V. zijn ieder tot f 50 boete veroor deeld terwijl de milicien-luitenant P. is vrijgesproken. De School voor Nijverheid en Handel te Enschede is dan 15 door den minister van binnenlandsche zaken geopend. Den 15 werden tuaschec Kerkbuurt en Tutjehorn, gemeente Haringkarspel, ruim 30 doode rotgansen ge vonden vermoedelijk in den avond van den 14 door het onweder in de vlucht getroffen. Van de 16 onderwijzeressenden 14 en 15 te Amsterdam geëxamineerd, zijn 6 toegelaten, namelijk de dames A. M. Everts en C. C. M. Wijs te Amsterdam, A. Bakker te Hoorn, L. C. Gehricke te Enkhuizen en E. Voerman te Parmerend; van de 7 onderwijzers, die den 15 geëxamineerd werden, twee: M. J. R. Been te Naarden en P. Fontaine te Amsterdam. Een opge roepen kandidaat was niet opgekomen. Blijkens het jaarverslag aan den Koning is het telegraphisch verkeer in het binnenland door het sedert Juli 1886 ingevoerd verhoogd tarief niet achteruit gegaan, maar toegenomen. De gemiddelde opbrengst van een binnenl. telegram was in de le helft van 1886 f 0.292 en in de 2e helft f 0.318, Met het nieuwe tarief is de opbrengst der binnenl, telegrammen met gemiddeld f 4500 per maand verhoogd en het gemiddeld woor dental toegenomen van 14.9 in het le tot 15.1 in het 2e halfjaar. Met betrekking tot de dagbladtele grammen wordt gemeld dat van de 100 telegrammen in 1885 3.25 en in 1886 3.08 over dagbladnienws handelden en met zekerheid dat het gemiddeld woor dental der dagbladtelegrammen sedert 1 Juli 1886 niet is teruggegaan. De gezamenlijke opbrengst van den rijks-telegraaf was in 1886 65.473,55$ hooger dan in 1885, terwijl de gezamenlijke uitgaven met/117.660.34^ verminderdenzoodat het saldo van den rijks-telegraaf over 1886 met ongeveer 200.000 voordeeliger sluit dan in 1885. De kosten waarop één telegram den Staat komt te staan bedroegen in 1885 0.473 en in 1886 f 0.427. In Limburg slaagden 15 van de 41 mannelijke kandidaten voor onderwijzer en 7 van de 14 vrouwelijke voor - Te Oostgraftdijk zijn in korten tijd een 15tal kippen, eene geit en een partijtje wasebgoed gestolen. Naar den dader of de daders wordt nog vergeefs gezocht. Uit Eindhoven wordt gemeld De passagiers, die Vrijdagavond j.l. met den laatsten personentrein te 11.09 van Bokstel naar Eindhoven vertrokken zijn aan een groot gevaar ontsnapt. De trein die iets te laat Bokstel verliet, had tusschen Best en Eindhoven eene groote vaart. Op eenen afstand van ongeveer 2000 meter van Eindhoven ontspoorde, door het breken van eenen wielbandhet voorste gedeelte van een gemengd rijtuig eerste en tweede klasse ter wijl de achterwielen, hoewei onder hevige slingeringen, gelukkig spoor bleven houden Het voorste linkergedeelte van dien wagen, ongeveer -f meter uit de rails hangende ploegde met de nog aan de as hangende stukken den grond, in wilde vaart, meer dan 6000 ijzeren bouten aan stukken slaande. De bodem en de zware dwarsbalken van het com partiment der le klassewaarin een Eindhovensch sigarenfabrikant met zijne eebtgenoote waren gezeten sloegen aan splinters zoodat deze passagiers in doods angst op de banken vluchtten. Tot overmaat 'van ramp ging de lamp uit. Een der passagiers, geene noodlijn vindende, draaide de kruk van den Westinghonse-rem om, waarna de vaart van den trein oogenblikkelijk sterk verminderde. Maar het was alsof de machine met zooveel te meer geweld terstond weer werd aangezet hoewel zij het na korte vaart moest opgeven en op eenen afstand van ongeveer 6080 M. de trein tot staan kwam. Ware de trein nog slechts eenige meters verder door gestoomd dan zou dat rijtuig, met de daarachterhan- gende eerst tegen eenen wissel opgevlogen en op de vele, juist ter plaatse van het beginnende Eindhovensche emplacement zich kruisende rails stellig te pletter ge slagen zijn. De reizigers, uit bet raam hangende en uit alle macht om hulp roepende j werden nog intijds door eenen spoorwegwachter opgemerktdie den niets kwaads ver moedenden machinist het roode niodlicht moet hebben voorgehouden. Het verkeer der lijn is den geheelen nacht daar ge stremd geweest. Eerst den volgenden ochtend was het gelukt de baan weer berijdbaar te maken. De concessionarissen der gasfabriek te Edarn heb ben aangenomen het door den gemeenteraad gedaan bod van f 10000 voor de fabriek met al haar toebehoo- ren ten gevolge waarvan de gemeente met 1 Januari a.s. de fabriek zal exploiteeren. Was het bod niet aangenomen, dan zou eene nieuwe fabriek gesticht zijn geworden. To Anna Paulowna worden pogingen in het werk gesteld om een weeshuis op te richten toegankelijk voor weezen van elke gezindte. Na goedkeuring der statuten zal men trachten, uit geheel Nederland daarvoor giften bijoen te brongen. De heer J. D. Sipman is ontwerper van dit plan. Te Assendelft met eene bevolking van 3447 zielen kwam van 2 Sept. tot 5 October geen enkel sterf geval voor. Ds. H. Damsté te Heemskerk heeft toezegging van beroep bekomen naar Etten (Noordbrabant). De kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft aan den minister van waterstaat gevraagd, den prijs der binnen- en buitenlandsche briefkaarten te verlagen tot 2% en 5 cent, daar in naburige rijken ook niets betaald wordt voor de kosten van productie en er geen enkele reden bestaat waarom Nederland eene uitzondering op den regel moet maken. - De heer D. Kramer te Schagen was voor f 820 laagste inschrijver naar het herstellen en verbeteren van rijks telegraaflijnen in Noordholland, Het stoomschip Madura van de maatschappij Java is aan eene engelsehe reederij verkocht voor f 93000. In 1889 wordt te Amsterdam weder eene bakkerij- tentoonstelling gehouden. De onroerende goederen der Marke van Gerne en Holten in Overijsel zullen zoodra mogelijk in het openbaar verkocht worden. Het bestuur der Amstel-Hotelmaatschappij heeft in de Amsterdamsche bladen verklaard, dat het bericht, als zou het den heer dr. Mezger eene villa te Amster dam aangeboden hebben volkomen ongegrond is. De gewezen lichtmatroos der marine Willem Hendrik Hussman geb. te Schoorlis in zijn belang uitgenoodigd zijne tegenwoordige woonplaats aan het ministerie van marine op te geven. Met I Januari 1888 zullen de pensioenen, die wegens militaire diensten, ih Oost en West Indie be wezen, toegelegd zijn, ook in den aanvang van elk kwar taal betaalbaar zijn voor zooveel zy in Nederland uit gekeerd worden. Voor bet herhalingsonderwijs h ebben zich te Schagen slechts 7 leerlingen aangegeven. Beroepen te Hoorn op Texel (toezegging) de heer J. van Dijk, kandidaat te Vlaardingen. De tentoonstelling van voedingsmiddelen te Am sterdam is den 16 gesloten met een concert van Wede- meijer's kapel. In den nacht van den 16 op den 17 is de groote boerderij de Waterpoel te Enschede geheel afgebrand. Het vee en de inboedel werden gered. Op de 4 pet. geldleening, groot 32000ten laste van de gemeente Sneekwas ingeschreven voor f 112000 gegund zijn f 5000 a 101TV, f 10000 a 101-^, f 2500 a 101 2000 a 101TV en 12500 a 101 pet. De eerste Kamer is bijeengeroepen tegen den 31 des avonds om 8 uur. Te Zuidlaren is een jong student van de Groning- sche hoogeschool, die als groen een vrijen dag had en met eenige groenen daarheen gegaan wasplotseling gestorven tengevolge van acute alcoholveigiltiging na het gebruik van veertien borrels. Te Helder is herbesteed de levering van het be- noodigde ligstroo ten dienste van het nachtleger der aldaar garnizoen houdende troepen van 1 Nov. 1887 tot 31 Oct. 1888. Laagste inschrijver was weder de heer J. Oldenburg te Bergen, voor f 27.80 per 100 P„

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2