Unifotti&ttd $itroeni&u&. Rusland in toom te honden, dan han men stilzwijgend van Engelands medewerking overtuigd zijn, ook al treedt deze mogendheid, wellicht cm Frankrijk niet noodeloos te grieven niet openlijk tot den bond toe. Nu reeds kon de Parijsche correspondent van de Times schrijven, dat het onderhoud van Prins Bismarck met den Mi nister Crispi de beteekenis heeft van deze waarschuwing van den Duitschen Rijkskanselier aan den Czaar ik daag u niet uit; maar als gij van uwe zijde ons mocht willen bedreigen door u te verbinden met de Fransehe Republiekdan kunt gij er op rekenen dat gij twee tegen vier zoudt staan. Die vierde zou natuurlijk Engeland zijn. Men spreekt dikwijls met geringschatting zelfs met minachting, over alliantiën, en noemt hem dwaas die er op vertrouwt. Onvoorziene gebeurtenissen, veranderde omstandigheden zegt men kunnen binnen korten tijd strijd van belangen doen ontstaan waar tot nog toe overeenstemming bestond, en den bondgenoot doen vor keeren in een tegenstander. Ongetwijfeld; de verkoeling tusschen Rusland en Duitschland is er een nieuw bewijs van en de geschiedenis van ons eigen land heeft de onbetrouwbaarheid van alliantiën meermalen aangetoond. Zij zijn dan ook niet bestemd om eeuwen te duren; maar tijdelijke waarborgen tegen onaangename verrassingen en verstoringen van den algemeenen vrede kunnen zij zijn, en haar beteekenis neemt toe, naarmate de politiek minder beheerscbt wordt door de luimen der vorsten of de avontuurlijke politiek van een Napoleonen meer door de overeenstemmende belangen der verbonden staten. Zoo is er waarheid in hetgeen da Norddeutsche Zeitunghet orgaan van Prins Bismarck, omtrent deze zaak zegt, dat namelgk de samenwerking van Duitschland en Italië niet afhangt van eenige tijdelijke kwestiën van ondergeschikt belang of wel het uitvloeisel is van persoonlijke meeningenmaar het gevolg van de over eenstemmende belangen der beide volken, die, na het herstel hunner nationale eenheid, niets anders begeerea dan te arbeiden aan haar bevestiging. Inderdaad, Duitsch land kan wel niet anders wenschen dan den vrede en daarmede het behoud van hetgeen het heeft tot stand gebracht en verkregen. Ook Italië kan daarmede vol komen tevreden zijn, en van Oostenrijk geldt hetzelfde. Daarom kunnen wij in deze nieuwe triple alliantie waarvan ook Engeland de natuurlijke bondgenoot is een hechter waarborg zien voor de handhaving van den vrede dan in den thans verbroken drie keizersbond waarvan één lid alles behalve bevredigd was en waar mede Engeland nooit kon instemmen, omdat het Rus land altijd als zijn gevaarlijksten mededinger in Azië beschouwt. DUITSCHLAND. De Staatscourant meldt, dat prof. Mackenzie, na een bezoek aan den duitschen kroon prins te Bavenoop nieuw het aanhouden der beter schap bevestigd heeft. Hij raadt echter de grootste behoedzaamheid in het spreken aan en acht het verblijf onder eene warme luchtstreek onvoorwaardelijk noodig. De kroonprins blijft vooreerst' te Baveno en zal later wellicht naar Riviera gaan. Den 18 is de kroonprins 56 jaar oud geworden. ENGELAND. Den 18 hielden de liberalen te Not tingham eene bijeenkomst, welke door Gladstone, Harcourt Morley en andere hoofden der partij werd bijgewoond. Aan Gladstone die van Manchester was gekomen, werden op de voornaamste stations, waar de trein ophield, ovatiën gebracht en te Nottingham werd hij door eene groote menigte met veel geestdrift ontvangen. Des namiddags hield bij eene redevoering, welke zeven kwartier duurde. Hij verklaarde zich tegen de dwangwet in Ierland omdat zij niet gericht levensmoede, reikhalst naar den verlossenden dood 1" Langzaam zonk het blonde kopje van Caria op Deckerns knieën. Een vreeselijk dreunend gekraak deed zich hooren. De boot was op een rotspunt geslagen, die rondom het eiland de kust gevaarlijk maken en alleen bij zeer lagen waterstand boven de oppervlakte der zee uitsteken een hevige schok en nog een en nog een de boot sloeg om en Op hetzelfde oogenblik staken verscheidene booten van wal, de in nood verkeerenden ter hulpe. Beide armen vast om het lichaam van Deckern ge- Blagen zoo vonden de visschers de bewustelooze Carla en haren tochtgenoot. Alleen aan de toevallige om standigheid dat hare kleederen waren blijven haken aan de spitse uitsteeksels der rotsenwas het meisje voor verdrinken bewaard gebleven. Ook Deckern leefde nog, maar zijn voorhoofd, waarmede hij met geweldige kracht tegen den rotswand geslagen was, vertoonde eene smalle diep gapende wondewaaruit onophoudelijk het bloed tappelings vloeide Een heerlijke middag was den stormachtigen avond opgevolgd. De schilderachtig over het eiland Capri verspreide heuvelreeksen werden weder als voorheen door de koesterende zonnestralen tooverachtig schoon verlicht, zoodat de talrijke in de rotsspleten voorkomende stuk ken kwarts als duizenden diamanten fonkelden. Ver rukkelijk helder blauw, zooals alleen Italië dat biedt, en in diepe vreedzame rust strekte de zee met hare zacht kabbelende golfjes zich uit, niet ongelijk aan den vlekkeloo- zen spiegel van een volkomen gelukkig hart, waarin geen hartstocht, geene luimen het wagen binnen te sluipen. Slechts in een enkel, op de kust uitziende kamer van het Hotel du Louvre vermochten de stralen der liefelijke zon niet binnen te dringen en werd het droomerige zwaarmoidige gezang der golven niet geboord. De zon neblinden voor het venster van dit vertrek waren geheel nedergelatenzoodat eene matte schemering heerschte in de ziekenkamer, waar een doodelijk bleeke man, tot aan de kin onder de dekens verborgen, op het bed lag uitgestrekt. was tegen de misdaden maar tegen het recht van vereeniging en vergaderiag en tegen de vrijheid der pers. Hij keurde ten sterkste de houding der regeering af waarvoor hij slechts ééae uitdrukking wist te vinden, namelijfc die van brutaal. Handelingen als laatstelijk in Ierland waren voorgekomen, zonden in Engeland geen oogenblik geduld worden. Zoo de regeering volhardde in hare dwaze en onbesuisde houdingdan zou de moeielijkheid om het land te regeerep bijna onoverko melijk worden. Eene ingrijpende verandering in het stelsel van bestuur was noodig en dat kon slechts ge schieden door een vrijgemaakt volk. Den 18 kwam weer eene talrijke menigte op het Trafalgarplein te Londen bijeen waar eene sterke po litiemacht te paard en te voet het houden eener bijeen komst verhinderde. Toch groeide de menigte steeds aan, zoodat de politie groote moeite had den doorgang vrij te houden. Meermalen kwamen afzonderlijke gevechten voor tusschen de politie agenten en enkele personen, die het woord tot de menigte wilden voeren. Twee personen werden in hechtenis genomen. De houding der menigte was dreigend. Van daar ging men naar Hydepark. Na de toespraken aldaar bewoog de menigte zieh in optocht met roode en zwarte banieren door het Park in de richting van West-Londen, maar aan het Victoria- hek komendevond zij dat gesloten. Het werd in weinig tijds opengerukt; de politie deed een aanval om het volk uiteen te drijvenwaarna eene geweldige bot sing plaats had. De menigte rukte de ijzeren staven uit het hek ea brak de stoelen stuk om wapenen te hebben, waarmede zij de politie aanviel. Ettelijke agenten werden zwaar gekwetst. De politie kreeg toen hulp; en werden eenige personen in hechtenis genomen en eindelijk werd de menigte uiteengedreven. Den 19 werden op de bijeenkomst in Hydepark waar uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren genomen ver schillende redevoeringen gehouden, welke enkele afzon derlijke botsingen tusschen de menigte en de bereden politie deden ontstaan. De sprekers waren op een wagen geklommen, waarop een rood vaandel was geplaatst. Ver schillende fatsoenlijke personen, die het park overstaken, werden beleedigd en met steenen geworpen. Ten slotte ging de menigte naar het Berkeloy-plein, waar de be reden politie haar uiteen joeg en het plein schoon maakte. Men begaf zich vervolgens naar de Theemskade met het doel, langs dezen weg de City te bereiken, doch de politie sneed den doortocht af. De menigte verspreidde zich toen volkomen. FRANKRIJK, Dan 14 is het departement de l'Orne de republikein Christophe met 47000 stemmen tot lid der kamer gekozen in plaats van een monarchist. De monarchisten hadden geen kandidaat gesteld uit vrees dat zij de nederlaag zouden lijden. De minister van oorlog heeft aan den ministerraad medegedeeld, dat hij drie wetsontwerpen tot versterking van het leger zal indienen een tot het oprichten van een bijzonder legerkorps ter verdediging der Alpen bestaande uit infanterie en artillerie een tot vermeer dering der artillerie met 2 regimenten ten behoeve van Algiers en Tunis en een tot het oprichten van een korps spoorwegsappeurs. De heer Wilson houdt in een uitvoerig artikel in de Matin zijne on chuld vol evenals zijne bewering, dat hij het slachtoffer is van den baat der staatkundige partijen. De geheele wereld ia tegen hem; de gematigde republikeinen kunnen hem niet vergeven de bestrijding van Gambetta; de onverzoenlijken zijn woedend om den steun, door hem aan het ministerie Rouvier verleend op een oogenblik, waarop de vaderlandsliefde hem dit gebood. Het was zijn ongeluk, dat hij tusschen die twee partijen geplaatst was ea als het ware tot mikpunt diende voor den haat dier partijen. Tegen den beer Wilson schoonzoon van president Een zwarte verbanddoek was om het voorhoofd van den lijder geslagen en de donkere kleur hiervan deed nog te sterker de akelige vale bleekheid uitkomen van dit gelaatwaarover tochondanks de strakke strenge uitdrukking, welke er een kenmerk van scheen te zijn, een trek van tredende goedhartigheid en zachtheid van gemoed lag verspreid. De dokter van Capri en de in den vroegen morgen in allerijl nit Napels ontboden arts hadden, op verzoek van den zieke zooeven het vertrek, verlaten op dit oogenblik naderde de eenig overgeblevene der vroeger aanwezigen het ziekbed en liet zich neervallen in den armstoel, die er voor stond. „Die italiaansche pillendraaiers hebben mij hoop ge geven op eene spoedige genezing", spotte de zieke met zwakke weemoedige stem, „maar, mijn God, als ze eens wisten hoe weinig ik meer aan het leven hechtHet loont immers de moeite nietom telkens en telkens wêer dat mislukte bestaan van nieuws af aan te be ginnen om altijd en altijd weer den zwaren last van onvoldaanheid en onbevredigd haken naar geluk voort te slepen Je ziet wel, mijn oude jongen, dat zelfs een man als ik tamelijk wel aan 't philosopheeren slaat, als hij aan het ziekbed gekluisterd is Maar ik ben ondankbaar. In plaats van God voor mijne wonderbaar lijke redding te danken, lig ik hier te morren en te klagen 1 Laat ons liever iets verstandigs praten Egon, anders ben ik bang, dat de eenzaamheid en ver veling mij nog zwaarmoedig zullen maken. Schuif je stoel wat dichter bij zoo zoo is 't goed en zeg mij nu vóór alleshoe het met die arme freule von Doning gaat „Goddank zij is buiten gevaar", antwoordde Plettow op dien zachten ingehouden toondien men gewoonlijk bij het spreken in eene ziekenkamer aan slaat. „De crisis der koorts had reeds in den eersten nacht hare hoogte bereikt; de doktoren verklaren, dat Carla spoedig geheel hersteld zal zijn maar de meest zorgvuldige oppassing behoelt en zich nog langen tijd zeer zal moeten in acht nemen voor allerlei nadeelige invloeden van buiten. Hare moeder en mijne Erna waken om beurten bij haar U ordt vtrotlgd. Grévy is door het blad de Paris eene nieuwe grief aangevoerd, De bankiers Dreyfuss voerden indertijd voor het handelsgerecht twee rechtsgedingen over mil joenen, waarbij de heer Grévy als hun advokaat optrad. In 1879 eindigde een dezer gedingen, op weik tijdstip de heer Wilson onder-staats-aecretaris bij het ministerie van financiën was. Men verzuimde toen de registratierechten te innenwelk verzuim aan de schatkist een verlies van f 37000 veroorzaakte. Da heer Wilson zou op de stukken gezet hebben, dat aan die invordering geen gevolg moest worden gegeven. Het tweede rechtsgeding eindigde in 1885, toen de registratierechten wei in rekening gebracht werden. De heeren Dreyfuss vroegen die rechten terug, op grond dat zij bij het vorige rechtsgeding ook niets betaald hadden. De toenmalige minister van financiën, de heer Sadi-Carnot, weigerde die teruggaaf, niettegen staande de heer Wilson en later zelfs de heer Grévy daarop aandrong. De heer Dauphin, de opvolger van Sadi-Carnotwas van e6n ander gevoelen en gaf de betaalde rechten terug. Genoemd blad wil thans, dat de heer Wilson dit verlies aan de schatkist vergoedt. De heer Wilson verdedigt zich tegen deze beschuldiging en geeft als reden voor zyne handelwijze in 1879 op dat de tegenpartij die rechten eigenlijk had moeten betalen doch daar deze infcusschen arm geworden was had men het ocbilllijk gevonden die registratierechten op de heeren Dreyfags te verhalen ts meer, omdat de wet op dit punt voor tweeërlei uitlegging vatbaar was. Bij het einde van het tweede rechtsgeding was de zaak betreffende de betaling der registratierechten geregeld en uitgemaakt waarom de heeren Dreyfuss moesten betalen. Zij betaalden dan ook onder protest en vroegen later teruggave. Minister Sadi-Carnot wtigerde die teruggave, doch minister D iuphin gaf het geld terug op voorstel van den inmiddels nieuw opgetreden direc teur-generaal der registratie. Generaal d'Andlau is nog steeds niet gevonden, terwijl generaal Caffarel onschuldig schijnt te zijn aan den han del in ridderorden. Althans is onder zijne papieren niets verdachts gevonden. ITALIË. De Keizer van Duitschland heeft f 6000 geschonken voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der cholera. De Paus heeft o. a. 116 pelgrims uit Frankrijk ont vangen. Hij antwoordde den afgevaardigde, graaf De Mun, op het door hem voorgelezen adres, dat de kerk zich het lot van den werkman ten allen tijde had aan getrokken, doch hij vermaande de werklieden om niet te luisteren naar leugenachtige ophitsingen, welke slechts op bittere teleurstelling konden uitloopen. SPANJE. De prefect van Barcelona heeft eene bende ontdektbij wie valsehe wissels en effecten tot een bedrag van verscheidene miljoenen gevonden zijn. BULGARIJE. De Metropolitaan Clement, een der hoofden van de russische partij en altijd een der boofd- aanleggers van alle samenzweringen tegen vortt Alexan der, heeft prins Ferdinand verzocht, hem ten gehoore te willen ontvangen welk verzoek ingewilligd is. De nieuwe Sobracje wordt den 27 plechtig geopend. Keizer Alexander van Rusland werd te Katlowitza evenals ten vorigea jare met algemeene stemmen tot lid der Sobranje gekozenwelke verkiezing door de regeering wederom nietig verklaard is. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Conversie. Uit de geldelijke rekening van de conversie der 4 pet. in 3% pet. N, W. Schnld, door de Rekenkamer goed gekeurd en in de vorige week door den minister van financiën aan de Tweede Kamer aangebodenblijkt dat betaald is aan 2 pet. vergoeding voor het geconverteerd bedrag van 338,475,000 6,693,194,— terwijl ten laste blijft van een daartoe ingesteld fonds 76,306,— samen f 6,769,500, Aan de firma de Rothschild is betaald A. pet. over het geconverteerde bedrag 4,230,937,50 verminderd overeenkom stig art. 6, 2 zinsnede, met 759,750, het tijdvak 642,876,46 24,107,87 3,471,187,50 B. een deel der rentebegrooting over 1 Juli 1886-31 Dec. 1887 f verminderd met 15 maanden rente ad 3 pet., wegens vervroegde betaling op 1 October 1886 van het bedrag, in plaats van op 31 Dec. 1887 1 618,768,59 Aan bankiers, makelaars en commissio nairs is aan pet. commissie betaald 836,365,25 De kosten van aanmaak van recepissen en obligatiën en verdere uitgaven der conversie hebben bedragen 49,967,99. Tegenover die uitgaven staat een ontvangst van f 9,393,775 als opbrengst der 3% pet. N. S., verkocht aan de firma da Rothschild, en f 836,365,25 als terug gaaf door die heeren van het commissieloon der bankiers. De geheele rekening,groot f 11,757,003,91%, sluit met een nadeelig slot van f 1,515,649,08, ten laste van het hoofdstuk Nationale Schuld voor 1886 verefiend. Bij kon. besluit van den 6 is bepaalddat de alinea's 2, 3 en 4 van art. 4 van het reglement voor 's Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, vastgesteld bij kon. besluit van 27 Juli 1882 (Staats blad n°. 118), worden vervangen door de volgende zinsnede „De kosten van voeding en verpleging alsmede van de leermiddelen komen ten laste van s'Rijks schatkist." Aan art. 7 van dat reglement wordt eene alinea toegevoegd luidende „Door onzen minister van binnenlandsche zaken kan

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2