No. 127. Negen en tachtigste Jaargang. 1887 ZONDAG Groot© Veemarkten Maandagsche Veemarkt Aan de kiezers! Op de Huwelijksreis. 23 OCTOB E SI. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: dit faar invallen op 9 en S3 Novem ber 1889 en dat op ZONDAK 6 Novem ber 1889 geen vee op de markt zai worden toegelaten vóór des middags 119 aren. Eene novelle ALKIAARSCHE COUMAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennis dat de Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 18 Oct. 1887. De Secretaris NUHOUT YAN DER VEEN. DE GEWONE wordt bij gelegenheid der groote veemarkt op 6 No vember 1887 gehouden op de Credenipte Nieuteestootnabij de Manaalkade en op den Mionine/steefj/. Zult gij air. I. A. Levy den candidaat der liberale partij afvaardigen naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal, of zult gij den raad der conservatieve kiesvereenigingen, waarbij zich catliolieken en anti-revolutionairen aansloten, volgen, en een mandaat geven aan Jhr. C. Hartsen Vermoedelijk is het de laatste maaldat ons oude kies district waarin sedert jaren de liberale partij hare man nen zag zegevieren geroepen wordt om eene keuze te doen. Daarna zullen de banden, die ons vereenigen worden losgemaakten onder de gewijzigde grondwetzullen de kiezers, die zoolang vereenigd streden voor vooruitgangen 'recht, onder drie verschillende districten worden verdeeld. Voor 't laatst gaan wij denzelfden weg. Zullen wij dan dien laatsten keer onze beginselen ontrouw worden, en de vlag uit de handen laten glippen die wij zoolang hoog hielden Dit mag niet van ons worden verwacht. Ook zullen onze politieke tegenstanders wel geen oogen- blik de hoop koesterendat wij hun de zege zullen ver schaffen door lauwheid, door wegblijven van de stembus, door verdeeldheid. Wij kunnen gerust zijn dat onze kiezers, door trouwe plichtsbetrachting, zullen zorgen dat de laatste bladzijde TAN EEDOR VON ZOBELTITZ. 14) Onwillekeurig vouwde Deckern de handen. „Je neemt mij eenen steen van het hart met deze troostrijke mede- deeling", verklaarde hij rondborstig en eenvoudig. „Waarachtig, Egon alleen het bewustzijn, dat die ellendige historie van gisteren zonder ernstige gevolgen is gebleven voor dat arme kind zou reeds voldoende in staat zijn om mij weder op de been te helpen 't Waren niet zoozeer die vervl.... pünen in mijnen dikken kop, die mij beletten heden nacht een oog toe te doen dan wel de angstige twijfel en de onzekerheid omtrent den toestand van Carla. Nu verder o, ik heb je nog zeer veel te vragen, beste vriend, en wel vooreerst Is Scboddyn nog in dit huis?" Werktuigelijk balde zich Egons vuist bij deze vraag. „Die schurk, die laaghartige, gewetonlooze schutk stiet hij opgewonden uit. „Neen, die kerel is weg en tot zijn geluk, want ware hij gebleven, ik zou hem met deze vuist den valscbeD kop ingeslagen hebben „Foei, Plettow, foeiEen fatsoenlijk man maakt zijne handen niet onnoodig vuil aan iets wat laag en gemeen is en met slijk bezoedeld 1 Maar vertel dan toch, goede vriend, vertel toch begrijp je dan niet, dat ik van verlangen brand, om den verderen afloop der zaak te ver nemen Scboddyn heeft dus het hazenpad gekozen, hè?" „Hij heeft in den afgeloopen nacht Capri verlaten. Eerst gisteren avond kwam het vermoeden dat spoe dig tot zekerheid rijpte bij mij op, dat ik mij in dien vent bedrogen had dat hij in één woord een ellendige kwajongen is. Toen de visschers jelui beiden freule Carla en jou in hunne boot aan land brachten was de eerstedie met veel drukte en om haal van woorden, aan Carla zijne hulp aanbood, Schod- van de geschiedenis van dit district niet behoeft te wor den beschreven met eene conservatieve zegepraal. Nieuwe dagen komen. De uitbreiding van het kiesrecht zal niet alleen velen roepen tot de uitoefening van een recht, waarvan zij tot heden waren uitgesloten, maar ook den wetgever dwingen de oogen te vestigen op behoeften en nooden die in onze maatschappij óf zijn ontstaan, óf zich iu dringender vormen dan vroeger voordoen. Het jaar 1887 zal in de toekomst gelijk met het jaar 1848 worden genoemdals een dier datums in de ge schiedenis van een volk welke een tijdvak onherroepelijk afsluiten. Tweeërlei richtingen zullen tegenover elkander staan. De liberale partij in alle hare schakeeringen die bij alle ver schil over meer en minder rekening houdt met den voor uitgang, voor welke de moderne maatschappijzooals zij geworden is door de steeds zich ontwikkelende weten schap met haren harden strijd om liet bestaanhare moeielijke levensvoorwaarden, maar ook met, hare triomphen van industrie hare ontdekkingen en hare bevrijdende kracht uit de banden eener verouderde overleveringeen feit is dat zij aanneemtwaarin zij berusteen arbeidsveld waarop zeer veel te verrichten is, maar waarop ze gaarne werkt, met vertrouwen den oogst verwachtende van de toekomst. Daar tegenover staat de partij van hen die terug willen naar het verleden; met de conservatieven tot de beginselen, die vóór 1848 den Nederlandschen Staat regeerdenmet de anti-revolutionairen naar de beginselen der Dordtsche Synodemet de catholieken naar de dagendat de moe derkerk heerschte over den staat. In deze partij hebben alleen de kerkelijken eene toekomst, omdat zij een gezag erkennen buiten den staat, dat zij meenen te kunnen gebruiken om de maatschappij terug te duwen op verlaten banen. Maar de conservatieve partij is zonder macht, zij verte genwoordigt meer een staatsvormdan een beginsel dat, onafhankelijk van den staatsvorm eigene levenskracht heeft. De nieuwe grondwet is het doodvonnis der reeds lang verzwakte conservatieve partij. Voor haar is geen plaats meer in de gewijzigde staatsregelingdie wij tegemoet gaan. De roldie zij heeft vervuldzal door anderen worden overgenomen iedere partij zal hare rechterzijde hebben, maar geen van dezen zal staan op het standpunt der oude conservatieve partij. Zij brengt haren afscheidsgroet; bij deze verkiezingen zingt zij haar zwanenzang. Maar zij wil met eere sterven. Daarom stelde zij voor dit district de candidatuur van Jhr. C. Hartseneen waaTdig vertegenwoordiger van een ouden naam. Anti-revolutionairen en catholieken, die zich daarbij aansluitenbewijzen te willen medewerken tot eene plechtige uitvaart. Maar niet omdat zijde kerkelijke partijen met den conservatief eensdenkend zijn of hij met hen. Indien niet deze keuze een t ij d e 1 ij k karakter hadde dyn. Plotseling sloeg het meisje als voelde zij in hare onmacht instinctmatig de nabijheid van het kwade, hare moois oogen op. Ik zag den ontstelden en toch eenigzins vreeeaehtigen blikdien zij op den graaf sloeg en hoorde hoe zij met sidderende etem duidelijk uitbracht„Gij niet graaf Sehoddyn bedrieger valschaard Raak mij niet aan ga weg weg ver uit mijne nabijheid en zoo bleek als de dood maar met van spijt en woede verwrongen trekken droop de berei langzaam af. 's Nachts werd ik uit mijnen zooals je denken kunt, niet al te vasten slaap gewekt door eenen der hotelbediendendie mij een briefje bracht. Hij had het onmiddelijk moeten be zorgen nog voor de morgen aanbrakaldus luidde zijn last. Het was van Sehoddyn's hand en toch niet van zijne handwant het schrift geleek zoo bedriegelijk veel op mijn eigen dat ik zelfs een oogen- blik twijfelde of ik het niet zelf geschreven kon hebben. „Ik verlaat Capri", schreef hij kortaf „mijn spel heb ik verloren en den inzet op den hoop toe. Indien gij u verwonderen mochtdat ik u in uw eigen schrift schrijf, wend u dan slechts om do noodige opheldering tot de oude baronnesse von Doning. Ve.- langt gij re kenschap van mij over mijn doen en laten dan ben ik tot uwen dienstzoodra wij elkander vroeg of laat toevallig weer eens ontmoeten. Maar neem u dan voor mij in acht - is haat u omdat gij mijn spel doorzien en verijdeld hebt, ja, ik baat u zooals ik Jesko von Alten krögel haatteomdat hij mij in den weg stond, 't Is u bekend hoe het afliep met dien snaak spiegel u daaraan en wordt wijs. Vaarwel mijn bestetot weerziens Het was echter onnoodig mij tot mevrouw v. Doning te wenden zij zelf liet zieh van morgen vroeg bij mij aanmelden, in tranen badende als eene door leedverdriet en teleurstelling gebogen en berouwvolle oude vrouw. Zonder aarzelen bekende zij mijdat zij de onmiddellijke aanleiding tot Sehoddyn's plotseling vertrek geweest was nog den avond te voren had zij eene verschrikkelijke scène met hem beleefd en daarbij had zij zich voor altijd losgemaakt van den band van afhankelijkheid, waarin hij haar in een noodlottig oogenbiik arglistig had verstrikt. zouden de kerkdijken zeker in het krijt zijn getreden met een man van hunne eigene kleur. Dat wij daarin niet dwalen zal de eerste verkiezing in de nieuw te vormen enkelvoudige distrieten bewijzen. De liberale partij kan zich gelukkig achten met de can didatuur wij vertrouwen weldra met de keuze van mr. I. A. Levy. Hij is een man, zooals iedere partij moet verlangen onder hare hoofden te tellen, onmisbaar in tijdsomstandigheden zooals de tegenwoordige, nu nieuwe behoeften op den voor grond tredennieuwe mannen hunne stem doen hooren nu er orde moet worden gebracht in eene menigte van denkbeelden van wenschenvan volksmeeningen nu het ware geschift moet worden van het valschehet kaf van het koorn. Dan bestaat er behoefte aan een mandie hard heeft gewerktdie zijn geest en zijn verstand aan zich heeft onderworpendie de vragen van den dag heeft bewerkt in de studeerkamer alvorens zich geroepen te achten eene oplossing aan te bevelen in het leven. Mr. I. A. Levy is een welsprekend man. In onzen tijd van drukinkt en brochures is de welsprekendheid eene kunstdie verloren gaateene natuurlijke gave die te weinig ontwikkeld wordt. En toch kan het geschreven woord nooit den redenaar vervangen; het levende woord is rijker en machtiger dan het best overvvogene geschrift. Mr. I. A. Levy bezit in zijne warme welsprekendheid, in de gelukkige vereeniging van logischen gedachtengang en schitterenden woordentooi, eene macht, die hij ten nutte van het land wenscht te gebruiken, en die voor de liberale partij belooft wat dr. Scliaepman geeft aan de catholieke. Mr. Levy is een man van beginselen. Hij stond pal voor het neutrale staatsonderwijshij ontwierp de Li berale Unie; hij gaf, in eene breede reeks van geschriften, verantwoording van zijne overtuigingen. Wij weten wat wij aan hem hebben. Door hem te kiezen versterken wij de liberale partij. En welke onzekerheden de nieuwe verdeeling in enkelvou dige kiesdistricten zal medebrengenwelke veranderingen de samenstelling der liberale partij in de Kamer daardoor zal ondergaan, het zal steeds gelden voor een daad van vaderlandsliefde en van politiek beleid aan de talenten van Mr. I. A. Levy den toegang verschaft te hebben tot 's lands hooge, raadzaal. Sedert vele jaren vaardigde ons district twee liberale afgevaardigden af, soms na bitteren strijd, veelal na nauw betwiste verkiezing. De band tusschen het district en zijne afgevaardigden, was als die tusschen bloedverwanten in één gezin. Geschillen losten zich op door onderlinge waardeering, Niet alleen de liberale partij verloor in mr. J. L. de Bruyn Kops een waardig vertegenwoordiger. Het vaderland verloor in hem een edel en nuttig burger. De plaats door zijnen dood ledig gelaten moet worden vervuld op waardige wijze. En tevens op eene wijzedie strookt met het goed recht en de belangen der liberale partij. „Van den aanvang zijner kennismaking met de familie von Doning was het Sehoddyn's streven voortdurend geweestom Carla voor zieh te winnen. Zijne plannen waren fijn overlegd en getuigden van duiveische door traptheid. Vooreerst moest ik uit den zadel gelicht worden en dat bracht hij door middel van twee brieven, voorzien met mijne, door hem meesterlijk nagemaakte, handteekeningen een geheel weefsel van leugen en bedrog verwonderlijk snel tot stand. Je zult je misschien nog wel herinneren wat ik je destijds op het terras van het hotel Victoria te Sorrent vertelde ten op zichte van de familiebetrekking der Doning's met de Altenkrögels uit Baarburg. Het sprookje van dat tes tament van den ouden heer was evenzeer een verzinsel van Sehoddyn alleen was waar, dat de Doning's inder daad aanspraken deden gelden op de nalatenschap van den laatsten uit het geslacht Altenkrögel. Daarop bouwde Sehoddyn zijne plannen. Hij had uitgevischt, dat mevrouw v. Doning, die zich met waren hartstocht op faeursspecalatiën toelegdezieh sterk in geldelijke verlegenheid bevond en dat eene verbetering harer finan- tiën haar zeer te stade zoude komen. Dientengevolge viel het hem niet erg moeielijk de oude dame te over tuigen dat hare aanspraken op de nalatenschap der familie Altenkrögel haar het volste recht gavenmet Jesko, den eenigen erfgenaam der Baarburgers, te pro- cedeeren. Daar het onderwerp van dit voorgenomen rechtsgeding eene buitengewoon belangrijke som verte genwoordigdetenminste in de verbeelding van Sehod dyn aarzelde mevrouw von Doningin haar blind vertrouwen op 's graven eerlijkheid geen oogen biik, zieh schriftelijk en in behoorlijken vorm, te verbin den om aan Sehoddyn, voor het geval, dat haar, met zijne hulpeen deel van het betwiste vermogen zou worden toegewezendezen hare dochter tot vrouw te geveu. Eenmaal zoover ging de graaf ook regelrecht op zijn doel af. Hij wist zeer goed dat een proces met Jesko de zaak te zeer op da lange baan zou schui ven en ten slotte misschien nog wel ongunstig voor hem kon uitvallen en daarom koos bij een betereen zekerder middelhij ruimde den eenigen man die zijne plannen kon dwarsboomen eenvoudig uit den

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1