der jaarwedde; het tegenwoordige tijdstip seheen eenigen minder geschikt, waartegenover anderen wezen op het gevaar om door andere rijken te worden overvleugeld van de keuze zou veel afhangen aanbeveling zou ver dienen dat de te benoemen titularis niet door han delsbetrekkingen aan ingezetenen der republiek ver bonden ware. Gevraagd werdof de post van consul te Buenos- Ayres niet kon vervallen. De schikking omtrent het consulaat te Antwerpen werd door velen goedgekeurd ofschoon indertijd daar tegen bedenkingen waren gemaakt. Yelen betreurden het, dat de regeering onverwacht den uiterst verdienstelijken consul-generaal te Bangkok ^ad teruggeroepen. - Bij de behandeling der 12 strafzaken voortge vloeid uit de ongeregeldheden, den 16 Juü te Wons in en bij de kerk en op het kerkhol tusschen de doleerenden en de syaodalen voorgevallen voor de arr. rechtbank te Leeuwarden op den 17, is gebleken, dat de strijd in de kerk is begonnen, waar de landbouwer M. WTilstra, de winkelier F. Algra en de koemelker H. Elzinga de klok zouden opwinden terwijl de hooier J. Dijkstra die op last van Tielstra 2 dagen in de pastorie geweest was en daar zijn tabaksdoos vergeten hadaan Tilstra vroegdezen terug te mogen balen. Door het niet sluiten der kerkdeur konden de landbouwers Jurjen Beinsma te Wons en Karst Reinsma te Gaast, alsmede Jan Eaber, boerenknecht te Piaam, de kerk binnengaan. Tilstra verzocht hen driemalen de kerk te verlaten en toen hieraan niet voldaan werd, duwde hij Karst tegen den schouder, om hem te verwijderen. Daarop greep Jurjen met beide handen Tilstra van achteren aan. Algra en Elzinga dit ziende wilden Tilstra te hulp komen maar nu beet Jurjen zoo in de onderlip van Algra, dat het bloed er uit liep, terwijl hij hem met een klomp tegen den buik schopte. Zoo geraakten zij buiten de deur, de een op den ander vallende; Elzinga wilde Jan Eaber er af trekken maar Jurjen pakte hem beet, rukte hem een stuk uit den baard eu schopte hem tegen de beenen. Het raadslid D. de Jong, land bouwer te Makkum, die uit de raadsvergadering te Wit- marsum in vliegende galop op een sjees kwam aanrijden, sprong er af, drong door de menigte op het kerkpad heen naar H Tilstra, greep hesn bij de keel, draaide zijne halsdas om en sloeg met de vuist, ien der zoons ontzet zijn vader en nu vliegt de Jong in galop naar Makkum van waar hij met een hooiwagen vol arbeiders terug keert dook toen was de burgemeester tegenwoordig. De strijd was echter aan den gang en ging zoover, dat zwager tegen zwager vocht en dat schoonvader en schoonzoon elkaar mishandelden. Met messen en knup pels werd gevochten en eene vrouw haalde zelfs een voetenbankje uit de kerk om er meê te slaan. Noch de substituut-officier van justitie Doch de ver dedigers der beklaagden traden in beschouwingen over de aanleiding tot deze vechtpartij ets over de vraag, wie recht had, omdat ze het sterk afkeurden, dat men in den tegec- woordigen tijd in Nederland cm verschil in godsdienstige meeningen zoo tegen elkaar woedde. De eisch van het openbaar ministerie was tegen allen gevangenisstraf; tegen Jurjen Reinsma 3, tegen Karst Reinsma en J Eaber ieder 2 maanden, tegen D. de Jong 6 weken, tegen J. Pos- tema timmermansknecht1 maand tegen zijn vader H. J. Postema 6 weken, tegen den gewezen kweekeling A. C. Eloor 1 maandtegen H. Karsen 14 dagen tegen den hooier J. Dijkstra van Sexbierum 2 maanden, tegen W. H. Tilstra 1 maand tegen de vrouw van Postema 3 en tegen H. Tilstra 6 weken en tegen S. Dijkstra 1 maand. Het opdiepte houden en schoonhouden der havens, vaarten, enz. te Hoorn is den 18 door den gemeenteraad onder de hand voor f 32240 voor 6 jaren, ingaande 1 Ja nuari 1888, aanbesteed aan den tegenwoordigen aan nemer J. Vollewens. De gemeenteraad van Edam heeft den 18 met 9 tegen 2 stemmen besloten een rechtskundig advies te vragen in zake de spinfabriek ook opdat de raad ingelicht zou worden over de vraag, of de tegenwoordige directeuren, de heeren Pont en Versteegh, die verklaard hebben, wel burgemeester en wethouders, doch niet den gemeenteraad als opper-directeuren te erkennen, al dan niet als zoodanig wettig zitting hebben en verder opdat over den geheelen inhoud der stichtingsoorkonde het noodige licht zou worden verspreid. Te Barneveld zijn den 20 twee kinderen, een van 4 en een van 21 jaar, die door de ouders tijdens hunne afwezigheid aan de zorg der naaister overgelaten waren en bij hunne thuiskomst vermist werden, levenloos op gehaald uit eene kolk nabji het huis. -Den 21 is eene 75jarige vrouw uit het raam harer woning aan de eerste Goudsbloemdwarsstraat te Amster dam op straat gevallen. Zij was dadelijk dood. De gemeente-begrooting te Purmerend voor 1888 werd den 21 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 100.888.421. De oprichting eener bad- en zwemin richting is wegens den ongunstigen staat der geldmid delen op nieuw verdaagd. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 21 besloten, de levering der geneesmiddelen, die van ge meentewege worden betaald, voor de geheeie gemeente gedurende het jaar 1888 op te dragen aan de firma W. J. Endt en Zoon aldaar, die sinds jaren de levering gehad heeft, tegen 0,15 per recept en voortaan jaar lijks in October een of meer personen aan te wijzen voor de levering in het volgende jaar. In de den 21 te Purmerend gehouden raadszit ting is besloten de uitgeschreven conversieleening van f 119.000 te gunnen aan de volgende inschrijvers E. J. A. Beuns te Haarlem 2000 voor 100|-pet.; J. Wes- terwoudt Co. te Amsterdam f 30.000 voor 1001 pet.; de spaarbank te Purmerend f 5000 voor 100J pet.; Oortman Zoon te Utrecht 40.500 voor 100 pet. (inschrijving 43 000); Tutein Nolthenius de Haan te Amsterdam f 32 000 voor 100 pet. (inschrijving 34.000) en Ph. de Heer te ScLagen f 9500 voor 100 pet. (inschrijving f 10 000). De gemeenteraad van Arnhem heeft den 22 in ?ake de bouwplannen voor Musis Sacrum met 17 tegen 9 stemmen verworpen het voorstel van den heer Elias, om een nieuw gebouw voor f 260000 te stichten, en daarna aangenomen het plan van burg. en weth., waarvan de kosten op f 203000 geraamd zijn. De loopende overeenkomst met den tegenwoordigen pachter is voor ééa jaar verlengd. Den 22 is te Amsterdam een van de zeven voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd, namelijk J. Gorter te Hoogkarspel. - Een bedelaardie den 22 te Zundert nabij Breda werd aangehouden werd in het bezit bevonden van 1650 aan bankpapier, f 118.50 aan obligatiën twee turksche loten 46 coupons ieder van 6 fresbenevens zilveren en koperen muntstukken. Den 23 zijn te Purmerend de statuten vastgesteld van den Provincialen bond van Harmonie en fanfare korpsen in Noordholland door de afgevaardigden der volgende zeven korpsen het stedelijk muziekkorps te Purmerend; Amstels Fanfarekorps; Broek in Waterland's Fanfarekorps; Dienstdoende sehutterijkorps te Hoorn; Zaandamsch Harmonie Fanfarekorps; Edameeh Fanfare korps en Sehagen's Harmoniekapel. Het doel van den bond is1°. het houden eener jaarlijksche algemeene vergadering; 2°. het houden van eenen jaarlijksehea wedstrijd en 3°. het geven van een eoncert. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren J. P. Groot, voorzitter; J. D. Thie, onder-voorzit ter, (beiden uit Purmerend); J. Maxim, van Hulsteyn, la en David Koning Jr., 2e secretaris (beiden uit Am sterdam) en C. Heiiings, penningmeester (uit Broek ia Waterland). Het aactal leden der verschillende korpsen bedraagt ongeveer 150 personen. Uitcoodigingen zullen alsnog gericht worden tot de korpsen: WermerveerUitgeest, Oost-Knollendam, Monnikendam, Middelie en Krommenie, om ook hunne aansluiting tot den bond te verkrijgen. Het lidmaatschap bedraagt f 10 voor elke vereeniging. Bij kon. besluit van den 23 is benoemd tot kan tonrechter te Utrecht de heer mr. J. J. Kuipers, thans kantonrechter te Delft. - Den 23 's morgens 5 uur is op het Prinsen- pad te Zaandam brand ontstaan in een door twee ge zinnen bewoond buis dat geheel verbrand is terwijl de beide aangrenzende perceelen belangrijke brandschade bekwamen. Bij het kwartet-concours in den Mannenzang, den 23 te Krommenie gehouden, werd de le prijs (1 groote en 4 kleine verguld zilveren medailles) behaald door „Zang en Vriendschap" van Haarlem; da 2e pr. (1 groote en 4 kleine zilv. med.) door „Richard Hol" van Uitgeest; de 3e pr. (1 gr. en 4 kl. bronzen med.) door „Apollo" van Amsterdam, en de 4e pr. (eervolle ver melding) door „Crescendo" van Haarlem. Den 24 des avonds werd te Uitgeest door de vereeniging „filehard Hol" het vaandel van 't station afgehaald en in feeste- lyken optocht naar de vergaderzaal gebracht, waar men den avond gezellig en vroolijk doorbracht. - In de vergadering van het bestuur van den poider Geestmerambacht, Oosterdijk en Molengeersen van den 24 is tot molenrueeater herkozen de heer IJ. Bruin te Koedijk tarwijl bij acclamatie zijn herbenoemd tot secretaris de heer M. Kroon Cz. te Oudkarspel en tot penningmeester de heer K, Over te Haarlem. Den 24 des morgens om half vier brak een falie brand uit in het hotel „de Zwarte Arend" te Hilversum door het krachtig optreden der brandweer werden alleen de bovenvertrekken vernield. - Den 25 des avonds is kapitein James, die met den heer Knip zwemmeester van de bad- en zwemin richting aan de De Ruyterkade te Amsterdam een wedstrijd had aangegaan wie het langst onder water kon blijvenoverwinnaar gebleven. Hij bleef 3 min. 20 sec. onder water en de heer Knip 2 min. 35 esc. De hoer James verklaarde, nimmer een duiker ontmoet te hebben die zoolang als de heer Knip onder water kon blijven en overhandigde hem eene herinnerings medaille. - Het genootschap Osconomia Enchusana heeft wederom eene premie van f 25 uitgeloofd aan den aanvoerder en van f 75 aan den kooper var. het grootste aantal runderen op de groote najaarsveemarkt den 11 November a.s. te Enkhuizen gehouden wordende. Het aantal rundeen moet ten minste echter 25 bedragen. De heer A. J. Schreuder te Westgraftdijk is de tweede op de voordracht voor 3en onderwijzer aan de tusschenschool te Haarlem. - De uitwatering van den polder Eierland op Tea se! werd in den laatsten tijd zeer belemmerd door ver zanding van de geuldie door de slibgronden buiten dijks naar diep water voert 'de zoogenaamde Rogge- sloot. Thans zal die geul en de daarmee verbondene haven van De-Cocksdorp weder op voldoende diepte gebracht worden. Het baggerwerk is aangenomen door Jb. Kalis te De-Cocksdorp voor 0.75 per kub. el. Al meer en meer gaat men er toe over, grintwe gen in het midden te bestraten. Zoo zal binnen eenigen tijd de weg tusschen de Rijp en Graft insgelijks aldus ingericht worden. De aanlegkosten worden ruimschoots vergoeddoordien zulke wegen het water beter afvoe ren en daardoor veel minder aan onderhoud vereischen. Bij gelegenheid van de opening van den lokaal spoorweg MedemblikHoorn op 3 November wordt te Medemblik eene harddraverij gehouden. Prijs f 250 eerate premie f 100tweede premie f 40. Voor het mooiste jockey-costuum wordt 15 uitgeloofd. - Op de gemeente-begrooting te Breda voor 1888 zijn voorgedragen f 8000 voor het bouwen eener nieuwe visebmarktf 4000 voor den aanleg eener bad- en zweminrichtingf 2503 voor den verderen aanleg van het park het Valkenberg en f 350.000 voor den aan leg eener waterleiding. Het uitvoerend comité voor de nationale tentoon stelling van oude en nieuwe kunstnijverheid in 1888 te 's Gravenhage te houdenheeft bepaalddat de bekroonden in plaats van diploma's van verschillende waarde te ontvangenonderseheidingsteekenen zullen krijgen in gouden (verguld zilveren), zilveren en bronzen medaillesdie geslagen zullen worden op den eigen stempel van het comité. Te Tilburg is een sedert jaren aldaar werkzaam genees-, heel- en verloskundige, de heer Kieken, aan bloedvergiftiging gestorvenden 17 verrichtte hij eene operatiebij welke gelegenheid eenig vergif in eene open wond aan zijne hand geraakte. De gouvernements-koffieoogst op Java wordt blij kens telegram van den Gouverneur Generaal van Nederl. Indie voor dit jaar thans geraamd op ongeveer 285.000 pikols. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den kerkeliiken ontvanger te Alfen wegens verduistering van ruim 1300 tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld De gemeente-ontvanger te Weststellingwerf, die voor een paar dagen in hechtenis genomen en daarna losgelaten werd is weder in hechtenis genomen. Er is een aanzienlijk tekort in zijne kas. Te Oostzaan is eene doleerende gemeente opge richt welke hare godsdienstige samenkomsten zal hou den in het voor dat doel gehuurde oude schoolgebouw. - Bedankt voor het beroep naar de cbrist. geref. kerk te Haarlemmermeer door G. W. H. Esseling te Broek op Langedijk. De regeering heeft voorgesteld het verbod van te vissehen met den wonderkuil in de Zuiderzee me 2 jaar te verlengen, in afwachting van nadere uitkom sten der proefvisscherijen ook met mede medewerking van aan te stellen wetenschappelijke adviseurs. Ds. E. S. Postma predikant bij de christ. geref. gemeente te Beverwijk, heeft het beroep naar Maria- Hoorebeke (Belgie) aangenomen. -- De heer H. A, de Ruiter godsdienstonderwijzer bij het ned. herv. kerkgenootschap en evangelist te IJmuiden heeft eea beroep ontvangen en aangenomen naar de ned. geref. kerk (doleerende) te Nieuw-Vennep in de Haarlemmermeer. De geldelijke uitkomst der te Amsterdam gehouden tentoonstelling van voedingsmiddelen is zeer ongunstig. De deelnemers in het waarborgfonds groot f 100 000, die reeds f 50000 stortten, zullen nog ongeveer 25000 moeten bijpassen. -Te Goes heeft het bestuur der liberale kiesver- eeniging zich vereenigd met dat der anti-revolutionaire vereeniging om aan de Eerste Kamer de aanneming van alle gewijzigde hoofdstukken der grondwet aan te vragen, -— In September zijn te Harderwijk voor het leger in Neder!. Indie overgenomen van de korpsen hier te landen 28 onder-officieren en minderen en nieuw aan geworven 111 man waarvan 84 nederlanders. De graaf van Parijs heeft gedurende zijn verblijf in ons land een bezoek gebracht aan Amsterdam IJmuiden en Dordrecht. In laatstgenoemde gemeente heeft eene bijeenkomst van franseke afgevaardigden plaats gehad ter bespreking van de belangen der mo narchistische partij. De heer A. W. Reijnders architect te Edam, is benoemd tot directeur der gemeentelyke-gasfabriek. In de gevangenis te Leeuwarden waren op 1 Oc tober 260 gevangenen, waarvan 11 levenslang veroor deelden. Drie jaren geleden was die getal ruim 100 meer deze vermindering is een gevolg daarvan dat na de invoering van het nieuwe strafwetboek alleen zij, die tot meer daa 5 jaren gevangenisstraf zijn veroor deeld en de eerste 5 jaren in de cel hebben doorgebracht, in deze gevangenis worden opgenomen tot het onder gaan van hun overigen straftijd. Aan mej. Schulp is op baar verzoek tegen 1 Ja nuari o s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres te Koog aan de Zaao. De gemeente Zaandam is voor f 1509 eigenares geworden van een oud, vervallen gebouw in den Klau- wersboek, waardoor de toegang tot de Oostzijde, waaraan reeds sedert geruimen tijd groote behoefte bestond verbeterd kar. worden. Tot buitengewoon opzichter bij de zeewerken in Noordholland is benoemd de heer Jn. Faber te Oallantsoog. Do heer O. F. Phiiippona, deken en pastoor te Schagen, is verplaatst naar Amsterdam. De heffing van wik- en wsegloonen, tot een bedrag van zeventig centen per 100 P., is aan de gemeente Purmerend door den Koning op nieuw toegestaan voor het jaar 1888. - De kerkeraad der christ, geref gemeente te Rot terdam heeft op het broederlijk schrijven der doleeren den geaütwoord dat naar zijne innige overtuiging de kerkelijke vereeniging van alle gereformeerden in ons vaderland niet slechts om meer dan ééne reden gewenscht, maar zelfs eisch des Goddeiijken Woords is, en hij zich daarom zal verheugen wanneer binnen een niet te lang tijdsverloop zulk eene vereeniging op waarlijk goede gronden kan worden verkregen. Op de voordracht voor onderwijzeres te Heiloo zijn geplaatst de dames M. Eecen, onderwijzeres te Nieuwe Niadorp, Th. B. H. Beunen, onderwijzeres te Blerick bij Ven'oo en C. S. Groot, buiten betrekking te Hoorn, en werd in de zitting van den 25 mej. Tb. B. H. Beunen benoemd. De gezamenlijke marktbewoners'' der gesloten Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam hebben in een schrijven aan de hoofdcommissie dier tentoonstelling hun leedwezen betuigd over het feit dat aan geen hunner eepige offisieele onderscheiding is te beurt gevallen voor de wijze waarop zij met zooveel kosten en moeite getracht hebben het hunne bij te brengen ter opluistering van het Marktplein. Met toe speling op het motief der hoofdcommissie „dat de marktbewoners alleen door speculatie gedreven werden ea daardoor dus niet in aanmerking kwamen voor een bekroning", eindigen zij met hun dank te betuigen aan die commissie „voor de gelegenheid, hun verschaft om met hunne zucht tot „speculatiën" de markt zoo aan te kleeden dat de tentoonstelling door duizenden be talende personen bezocht iswaarvan de meesten de markt als hoofd- en de tentoonstelling als bij-zaak beschouwden." Naar wij vernemen heeft het bestuur van den polder GeestmerambachtOosterdijk en Molengeersen besloten, om den watermolen onder Breek op Langedijk, welke onlangs, door den bliksem getroffen, geheel af brandde, niet te herbouwen.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2