Ne. 129. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. V R IJ D A G Op de Huwelijksreis. 28 0CT0BER. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën ©JBciëel (Bebeelte. ühutsttiftub. Eene novelle U k M A AIISC HE COURANT. Deze Courant wordt DiHSdt Ig-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeve n. Abonnementsprijs p©r 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeens kennis dat zij in hunne heden gehou den vergadering aan H. PLOEGERslachter al hier, onder de gewonevoorwaarden vergunning verleend hebben tot het op richten eener slachterij in het perceel aan de Oudegracht, wijk D, No.-325. Burgemeester en Wethouder 'S voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Oct. 1887. De Secretaris NU HOUT VAN DEI i VEEN. DUITSCHLAND. De Nordd. Zeitung, d e beweging in de fransche en belgische bladen tegen ht it invoeren van Krepp-ksnonnen in Belgie ter sprake brengende, zegt, dat zij zich wel niet bedriegt, indien zij aanneemt, dat de in Belgie onlangs opzettelijk aangestc okte vijan dige gezindheid tegen het geschut en hel mal ;erieel van Krupp in verband staat met de meening, die Duitseh- land als vijand van Belgie voorstelt en voorg. seftvan Duitschiand schending der onzijdigheid van j Belgie te vreezen. De kroonprins van Durfcsebland heeft don sta idhouder van ElzasLotharingen, prins Hehenlohe, die hem op zijnen verjaardag een gelukwensch had aangebod en, voor zijne vriendelijke wenschen bedankt en daaraan toege voegd dat de geneesheeren volkomen tevreden waren over zijne, zij het ook langzaam, vorderende gei lezing. IERLAND. Ds rechtbank te Wexford heeft den 25 Walsh uitgever van een daar verschijnend blad tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan eene met dwangarbeidwegens het openbaar maken van verslagen der vergaderingen van verboden afdeeli Dgen van hst nationale landverbond. Do veroordeelde is van dit vonnis in hoogsr beroep gekomen. EBANKEIJK. De minister van oorlog heeft dan 22 in den ministerraad medegedeeld dat de kosten der mobilisatie-proefneming ongeveer 5.000.000 hadden be dragen., d.i. 2,000.000 minder dan de Kamer had toegestaan. Den 22 is te Lenden de sedert geruimen tijd ver wachte overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk betreffende het Suezkanaal geteekendwaarbij het kanaal evenals esne nader te bepalen strook gronds aan beide kanten, onzijdig verklaard en bepaald wordt, dat zelfs ia geval van een oorlog waarin Turkije oor logvoerende mogendheid mocht zijn het kanaal niet snag worden gebiekkeerd. Onder het onzijdige gebied zijn^ begrepen alle havens in bet kanaalalle werken en inrichtingen der kanaalmaatschappij en het roet- waterkanaal naar Cairo. De grenzen der onzijdig te verklaren stvooken gronds zullen door eene internatio nale commissie, samen fco stellen uit de consuls-generaal der belanghebbende mogendheden afgebakend worden, welke commissie ook alle versterkingawerken binnen bet TAN 16) EE DOE YON ZOBELTITZ. {Slot.) In de haven lagen de beide nspolitaanseae stoomers vaetgemeerd. Het was twee uur 'a namiddags en voor de schepen zoo aanstonds tijd tot vertrek. Op den steenen kunstweg, die naar de hoog gelegen terrassen leidt, verdrongen zich de koralenverkoopsters mot hare waar schilderachtig zagen de meisjes er uit in hare helder witte blouses en de vuurroode mukadore die ze in sierlijke plooien om de meestal gitzwarte baren hadden geslagen. In hare nabijheid stoeide eene gansehe bende kleine joDgens en meisjes mst bouquetjes uit rosemarijn brem en witte vlierbloesem wachtende op de terugkomst der vreemdelingen, die zoo straks hunnen welgemeenden bioemengroet, in ruil voor oen paar scldi, in ontvangst zouden nemen. Op de molo drentelden uit verveling een paar douanebeambten heen en weder, in licht blauwe uniformjassen en met wit linnen mutsen op en om hen heen verdrongen zich tal van zwaar ge bouwde visschers met bunne forsche bloote armen, en sterk gespierde sjouwerlieden; daartusschen een schilder met eenen grooten stroohoed op het hoofd en een gele pantalon aan, en een paar babbelende hotelportiers in hunne internationale uniformen,met glimmende koperen piaat op hunne lage pet. Langzamerhand keerden de forestieri die uit Napels waren gekomen, om het eiland te bezichtigen, de een na den ander, van hun uitstapje naar de aan legplaats der stoombooten terug. de nationale hoofddoek. vreemdelingen, gebied zal doen verdwijnen en elke verzameling van troe pen binnen die grenzen beletten zal. In geval van nood is zij gerechtigd om troepen te eisehen eerst van den Onder-Koningdan van den Sultan en eindelijk van de mogendhedendie het verdrag mede onderteekenen. Ook omtrent de Nieuwe Hebriden is tusschen Engeland en Frankrijk overeenstemming verkregen. Frankrijk zal zijne troepen terugtrekkenmaar evenals Engeland het recht hebben om tusecben beide te komen zoodra zijne onderdanen of hunne eigendommen gevaar loopen. Uit den reeds bekend geworden inhoud van de akte van beschuldiging tegen den directeur der Opéra-Comique te Parijs Carvalho enz. blijkt, dat de brand in het begin zeer gemakkelijk zonder dat het publiek er iets van bespeurd had gebiuscht had kunnen worden zoo de sappeur André met de bewaking der verlichting belast zijn plicht had gedaan. Hij stond volgens zijn eigen getuigenis niet meer dan vier volgens anderen slechts anderhalf el van de plekwaar de decoratie vlam vatteen had het vuur kunnen bluaschen door het openzetten eener daartoe bestemde kraan. In plaats daarvan was hij verdiept in de beschouwing van hetgeen op het tocneel gebeurde. Toen hij door anderen ge waarschuwd werd, had hij nog, door zijne slang te ge bruiken, het vuur bunnen dooven, doch hij verloor zijne tegenwoordigheid van geest en nam de vlucht. De braDd werd verergerd door hetzelfde gebrek bij den sergeant Cumine die in plaats van zijn last uit te voeren, eu dit, dan dat beproefde, zonder recht to weten wat hij wilde. De heer Carvalho wordt beschuldigd van eene reeks van nalatigheden. Hy had het gevaar verdubbeld en den brand verergerd door eene groote openhooping van decoratiën op het tooneel, zonder noodzaak, en zonder dat, overeenkomstig de politieverordeningen, die decora tiën onbrandbaar waren gemaakt. Voorts had, ondanks al het reeds genoemdode brand zich tot materieele schade kunnen bepalen was het ijzeren scherm neer gelaten waardoor het tooneel van de zaal zou zijn afgescheiden. Alle voorsehrifter waren, wat dat scherm betreft toegepast en het was in goeden staat. E? was echter, bij afwezigheid van den regisseur, niemand die bepaald met ce zorg voor de schermen beiast was en 'l niemand had aan het ijzeren scherm gedacht. Tot over maat van ramp ofschoon -ieder overtuigd wasdat de schouwburg vroeg of laat verbranden moest en nog pas in de Kamer op het gevaar de aandacht was gevestigd, had de directeur met het oog op dat gevaar niets ge daan. Er was geen algemeen consignegeen centraü- satie. Op den avond van den brand had de directeur eenige heeren bij zich ten eten. In strijd met zijne stellige verplichtingen eu da uitdrukkelijke voorschriften der overheid was van eene steenen trap een lampenmaga- zijn gemaakt; eene andere, juist voor het geval van brand bestemde ijzeren trap was mede buiten gebruik gesteld, waardoor zeer velendie hadden kunnen ontkomen het leven verloren hebben. Intussehen had de con. Achter een groepje lange engelscben kwamen de logee's van het hotel du Louvre aanstappen; het waren mevrouw von Doning met hare dochter en baron von Deckern benevens Plettow met zijne jonge vrouw. Deckern, die nog altijd een verband om het voorhoofd droeg, doch in wiens flink gelaat alweder de zichtbare teekenen van gezondheid en levenslust waren terugge keerd, had aan de moeder zijnen rechter en aan Carla zijnen linker arm aangeboden. Het jonge meisje was reeds weder volkomen hersteld, hoewel men in hare teedere trekken nog duidelijk de sporen eener langdurige en hevige ziekte kon waarnemen. Voornamelijk op verlangen van Carla, die vol verlangen was naar de menigvuldige en grootere gemakken van het leven in haar moeders hnis, had mevrouw van Doning besloten reeds na Italië te verlaten en toen was het gebleken, dat toevallig Deckern ook juist hoogst gewichtige bezigheden in Duitschiand wachtten, tengevolge waarvan hij verklaard had de dames gaarne op reis te willen vergezellen. Egon en zijne vrouw zagen het niet ongaarne, dat zij alleen konden achter blijven het voortdurend samenzijn met de vrienden in de laatste dagen, hoe aangenaam en gewenscht ove rigens, had het hun onmogelijk gemaakt elkander eene verklaring te geven van de jongste, voor beiden merk waardige, gebeurtenissen en er was toch zooveeldat zij elkaar te zeggen en uit te leggen hadden. De koffers en verdere bagage waren bereids aan boord gebracht en reeds wachtte de kleine roeibootdie de reizigers aan boord van den stoomer zouden brengen. Hartelijk en vol warmte drukte Deckern nog eens voor 't Jaatst de hand vaa Plettow. Het viel den week- hartigen jongen man moeieiijk om bij dit afscheid zijne tranen te weerhouden. „Vaarwel, beste, trouwe vriend," zeide hij. „Even als vroeger, in onze onbezonnen luitenantsjaren, hebt je mij -ook nu weder op het goede pad gebracht. Hoe zal ik je danken voor al je liefde en bewijzen van har- telijken vriendschap." Ernstig zag Deckern zijnen vriend in het blozende gelaat. „Je weet waardoor, is het niet zeide hij een- cierge Balland den sleutel dier trap maar hij had hem in zijn huis laten liggen. De bovendeur werd openge broken maar die van de straat bleef gesloten. Bij het uitgaan der voorstellingen waren zelfs niet eens alle deuren geopend. Naar den kant der Marivaux- sfcraat waren zij sedert drie jaren gesloten gebleven zoodat zelfs politieagenten van het bestaan der trap, welke daarheen leidde, geen kennis droegen. Voorts wa# in strijd met de poütievoorschriften een „tambour" tegen de tocht aangebracht welke den uitgang zeer beiem merde. Sedert 27 Januari 1886 bad de directeur daarover veertien aanschrijvingen ontvangen, zonder er zich aan te storen de laatste eenige uren vóór den brand. De van staatswege met het toezicht belaste architect Areham- biult, die zelf de „tambour" had goedgekeurd las de aanschrijvingen doch liet ze liggen. Ten slotte worden al de genoemde personen en de hoofdmaehinist Varnont beklaagd van den 2-5 Mei 1887 „door onhandigheid onvoorzichtigheid achteloosheid nalatigheid of verwaarloozing van de reglementen on willekeurig den dood te hebben veroorzaakt van Fo'.gen de namen. Ook de kwetsuren der overigen worden hun ten laste gelegd en aan de heeren Carvalho en Varnont bovendien de aangerichte schade. De begrootingscommissie heeft met 9 tegen 5 stem men besloten tot afschaffing der geheime fondsen voor den minister van binneniandsche zaken en met 8 tegen 5 stemmen het krediet verworpen dat ten ba- hoeve van het fransche gezantschap bij den Paus was uitgetrokken. Ten gevolge van dit laatste besluit nam de voorzitter der commissie zijn ontslag. Prins Napoleon heeft zich met een schrijven gericht tot den voorzitter der groepwelke „beroep op het volk" tot leus heeft, waarin hij o.a. zegt„De on wrikbare trouw der keizerlijke partij aan het beginsel vau een beroep op het volk noodzaakt hare tegenstan ders voor haar het hoofd te buigen en ondom onze vlag alle mannen te vereeaigeawien de gepleegde schandalen tegea de borst stuiten. Het is tijdeea sterk en krachtig gouvernement op deinokratische grond slagen te vestigen. U komt de eer toeden stoot te geven tot eene groote volksuitingwaardoor de rust in de gemoederen en de welvaart van het land worden hersteld." Senaat. De hervatting der zitting werd door gesn enkel bijzonder voorval gekenmerkt. Na eene korte vergadering ging bij tot den 27 uiteen. Kamer. Na de indiening van verschillende wets ontwerpen zeide de minister-president, de heer Bouvier, in antwoord aan den heer Cuneo d'Oruano, dat hij een voorstel zou indienen tot benoeming eener commissie van 22 leden, ann welke het onderzoek naar de jongste sehandalen aan het ministerie van oorlog en ook wat den heer Wilson betreft, zou worden opgedragen. Met 379 tegen 155 stemmen werd evenwel de zaak van dringenden aard verklaard. De orde van den dag werd vastgesteld. Het voorstel Easpail betreffende het ver- voudig; toen aam hij Erna's hand in de zijnen en drukte er eerbiedig zijne lippen op. Voor mevrouw von Doning in het bootje plaats nam, wendde zij zich nog eenmaal tot Plettow. „Kunt gij het mij vergeven, mij en Carla, wat wij wetend en onwetend aan u misdreven hebben f" vroeg zij met zachte, door snikken afgebroken stem. Egoa knikte slechts zwijgend met het hoofd tot tee- ken van toestemming. Hoe zon hij ook vergiffenis kunnen weigeren, hii, die zelf zoo zwaar gezondigd had, die zelf zijn verloren geluk had wedergevonden in de liefde zijner vrouw? Met snelle vaart doorkliefde de stoomboot de golven der zee. Op het dek zag men nog Carla's zakdoek waaien, terwijl Deckern langdurig met zijnen hoed bleef wuiven. Egon en Erna beantwoordden den hun toe gezonden afscheidsgroet, zoolang zy het vertrekkende drietal konden onderscheiden, daarna wandelden zij langzaam, hand in hand het voetpad op, dat naar de tarrassen van Capri leidt. Boven, aan de kromming van den weg, daar, waar, te midden van dichte brem struiken een verbazend hooge pijnboom zich ten hemel verheftbleven zij staan. Vast hielden zij el kander omarmd, en lieten hunne blikken weiden over de eindelooze zee, waarop nu nog slechts als een zwarte stip het stoomschip te onderscheiden was. Schalkachtig lachend en toch met een diepe ernst in het oog zag Erna haren Egon aan. „En heb je mij nu wezenlijk zoo innig, zoo hartelijk lief, lief met geheel je hart en ziel?" vroeg zy hem. Inplaats van te antwoorden sloot hij haar onstuimig in zijne armen Een zachte tred op het kiezelzand deed hen plotse- ling omzien. De kluizenaar van Salto Tiberiano ging voorbijvriendelijk groette hij en sloeg een kruisen dat nam Egon op als een zegewensch voor hem en zijne wedergevonden liefde voor het nieuwe en, nu voor altijd, gesloten verbond.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1