leenen van pensioen aan de gekwetsten in Februari 1848 verkreeg den voorrang. Het wetsontwerp tot regeling van de bezoldiging der onderwijzers zal onmiddellijk daarop volgen, ofschoon de heer Spuller verklaarde, dat dit ontwerp zou kunnen wachten. Daarna volgt het in overweging nemen van het voorstel tot afschaffing der aceijnsen en vervolgens de wijziging der erimineele instructie. De afdeelingen komen den 27 bijeen tot het benoemen eener commissie van onderzoek naar den handel in ordeteekenen. Onder de ingediende voorstellen is een voorstel, strek kende om de regeericg te machtigen 3 pets. rente uit te geven voor de aflossing der 4% pets. Houders, die de conversie weigeren worden a pari afbetaald. Zij die hetzelfde rentebedrag wenschen te ontvangen, zul len in de gelegenheid gesteld worden het verschil in kapitaal bij te passen. Zijdie dat niet verlangen zullen voor eene even groote hoofdsom worden inge schreven als zij van het vroegere fonds bezaten. Dit voorstel is spoedeisehend verklaard. ITALIË. Minister Crispi Leeft den 25 te Tu ijn verklaarddat Frankrijk's bezorgdheid over de bijeen komst te Friedrichsrube ongerechtvaardigd was en be tuigd dat hij de meeste welwillendheid voor Frankrijk gevoelde. ZUID-AFRIKA. Ten gevolge van verontruslenda berichten uit Zoeloeland, vooral over de houding van Dini- zoeloe, zoon van Cetewaijo is eene afdeeling cavalerie en bereden infanterie naar Zoeloeland vertrokken. Deze macht zal spoedig vermeerderd worden met twee eska drons dragonders met 4 stukken geschut en twee gatlings. STATEN-GENERAAL. Tweede Kahee. Staatsbegrooting voor 188 8. Bij de algemeene beschouwingen werd verklaard, dat men, bij bet vooruitzicht van eene spoedige beslissing omtrent de grondwetsherziening, zich thans van staat kundige beschouwingen moest onthouden en de begroo- tingwettea alleen moest beoordeelen als strekkende tot toekenning der benoodigde kredieten om den dienst gedurende 1888 te verzekeren. Van dit ftandpunt ge voelde men zich bezwaard in uitgaven te bewilligen ten behoeve van nieuwe regelingen, ambten, inrichtingen of werken waarvan niet duidelijk bleek, dat zij dringend noodzakelijk waren en geen uitstel gedoogden. Niet minder bedenking had men tegen traktementsverhooging, waarvoor bij de lage prijzen der levensbehoeften thans weinig aanleiding scheen te bestaan. Met de gunstig gestemde opvatting van den toestand der geldmiddelen, in 's ministers rede bij de indiening der begroeting gehuldigd, konden vele leden niet in stemmen. Zoolang de begrootingen mot tekorten bleven sluiten, die door middel van geldleeningen moesten worden gedekt, achtten zij den staat van 's lands geld middelen bij voortduring zorgwekkend. Ten onrechte werd beweerd dat het evenwicht tusschen de gewone inkomsten en uitgaven zoo door inkrimping van uitgaven als door de in de laatste jaren verkregen versterking van middelen was bereikt. Deze bewering steunde alleen op de willekeurige splitsing tusschen gewone en bui tengewone uitgavenwaaraan de minister nog altijd bleef vasthouden en waartegen men weder ernstig op kwam. Andere leden, die niet zooveel gevaar zagen m de door den minister gemaakte onderscheiding, al achtten zij het ook beter haar niet te maken of niet zoo ver uit te strekken merkten op, dat de uitkomsten der laatste dienstjaren het in elk geval onnoodig gemaakt hebben de leer des ministers geheel in practijk te brengen. Ten aanzien der buitengewone uitgaven werd nog in het midden gebracht, dat het in elk geval verkeerd was het volle bedrag der spoorwegbegrooting daaronder te rang schikken. Baden Baden5 October 1882. Mijn bestegoede Egon. Het is nog geen half jaar geleden, sedert wij elkander voor 't laatst op klassieken bodem de hand ten afscheid drukten en reeds verlang ik weer sterk naar mijnen besten Egon mijnen eenigen waren vriend ter wereld en naar zijne lieve vrouw. Hoe graag zou ik je ui beider gezicht nog eens wederzien Bij al mijne fouten ben ik nooit baatzuchtig geweest, dat weet je toch wel, niet waar? en misschien ligt het juist wel daaraan, dat ik je zoo graag bij mij zou hebben om je te laten deelen in mijn geluk. Ja jamijn beste Pie"°w de oude Deckern de zwerveling zonder vaderland, met zijn leelijk gezicht, vollidteekens en puisten en zijne groene katoogenzal eindelijk toch nog ge u ig worden voor hij zich te ruste legt binnen zes netjes geschaafde en van buiten gepoelitoerde planken, die het einde ziin van alle lief en leed. Raadt je metsouwe jongen Als ik mij niet bedriegwas het je lieve vrouwtje die mijtoen we op Capn afscheid van el kander namende schelmsche toespeling toediende, dat de hemel toch stellig nog twee personen te zoude brengendie door de golven der zee reeds tot een paar waren gemaakt. Voor den dag dus met mijn kolosaal nieuwtje Caela von Dosing en Baron Alteed vos Deckers hebben de eer u kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal Kun je het begrijpen Carla v. Donmg en -re v. Deckern het licht en de duisternishet paradijs en de hel Egon, ik ben zoo gelukkig, wezenlijk en waarachtig, jongen, ik ben hetIk ben het met geheel myne ziel en uit al de volheid van mijn hart. Hoe zegen ik mijne gelukster die mij juist te rechter tijd terugvoerde! Adieu nu, ^diplomatendienst ai mijn nieuwe vaderland zijn, omdat ik daar mijne evens zon heb ontdekt 1 Men vroeg, waarop de verwachting steunde dat in 1888 geen gebruik behoefde gemaakt te worden van het voor de ontmunting van zilvergeld aangevraagd krediet van f 5,000,000. Niet zonder bevreemding was vernomen; dat het be cijferd tekort op de zoogenaamde gewone uitgaven voor 1888 zou worden gedekt door eene vergoeding uit de indische middelen en dat daartoe vóór het einde van dit jaar een wetsontwerp zou worden aangeboden. Men meende zich ernstig te moeten beklagen, dat dit ontwerp niet tegelijk met de begrootingswetten was ingediend. Hoewel in de memorie van toelichting der indische begrooting wordt gezegd, dat een 'vrij aanzienlijk batig slot van 1887 te verwachten is wordt daarentegen op 1888 een tekort van f 5,092,462 geraamd. Op welke gronden meende nu de regeering op eene indische bijdrage van omstreeks 2lU miljoen te mogen rekenen Vergoeding der uitgaven ten laste der staatsbe grooting ton behoeve van Nederlandsch-Indië gedaan kwam aan vele leden alleszins billyk voor. Enkele leden verklaarden nu reedsdat zij even- tueele indische saldo's in de eerste plaats zouden wen schen te zien aangewend tot aflossing van het ten laste van Nederl.-Indië geboekte deel der geldleening van 1883of wel tot het vormen van een reservefonds waardoor men aan de wisselvalligheid der iudisehe in komsten zou kunnen te gemoet komen door de saldo's van voordeelige jaren tot dekking der tekorten van nadeelige jaren te beleggen. In eene afdeeling werd door eenige leden betoogd dat de minister van financiën weinig reden had om zich te beroemen op de door hem bewerkte inkrimping van uitgaven voor zoover deze het gevolg was van da verkregen rentebesparing door de conversie der 4 pts. nationale schuid. Na de verklaringen toch door hem bij de behandeling der con versie wet aan de beide Ka mers der Staten-Generaal afgelegd was het vertrouwen dezer leden in zijn beleid zeer aan het wankelen ge bracht sedert bleek, dat het bankiers-syndicaat tegenover de aanzienlijke provisiedie het genootslechts 100 van de 350 miljoen onvoorwaardelijk genomen en mits dien slechts het kleinste deel van het kapitaal verze kerd had. Met het oog op de bezwaren uit her haalde herzie ning van organieke wetten voor eene behoorlijke codifi catie voortvloeiendewerd door sommige leden het denkbeeld aanbeyoion, om in het vervolg den gewijzig- den tekst van zoodanige wetten in zijn geheel aan de goedkeuring der wetgevende macht te onderwerpen. Deze handelwijze kwam aan andere leden vrij om slachtig en onpractiseb voor. Den 21 zijn te Ammeratol twee woningen afgebrand. De rekening van den Nederiandschen Schaatsen- rijdersbond is den 22 op de te Leeuwarden gehouden jaarlijksche algemeene vergadering goedgekeurd met een nadeelig sloe van f 699,92^, veroorzaakt door het niet doorgaan van den internationalen wedstrijd te Slikkerveer. Dit het verslag bleek, dat het getal leden (ijsvereeni- gingen) 20, het getal donateurs 180 bedroeg. De heeren mr. M. Mz. vau Heioma te Heerenveen, H. J. Diephuis te Groningen en G. D. baron de Salis te Amsterdam werden tot bestuursleden herkozen en als nieuw lid gekozen de heer S. B. Severijn te Amsterdam. In 1888 wordt de algemeene vergadering te Rotterdam gehouden. Na afloop der werkzaamheden werd het terrein der Leeuwarder IJsclub met daarbij behoorende inrichtingen bezichtigd. Bij kon. besluit van den 23 is benoemd bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot kommaudant der derde divisie de generaal-majoor J. C. C. den Beer Poortugaellaatstelijk van den grooten staf, thans op non-activiteit. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 24 be sloten het voorstel van den heer Damman tot afschaffing der gemeente-opcenten op de rijks personeele belasting en tot invoering van een progressieven hcofdelijken omslag met 11 tegen 5 stemmen verworpen. De hoof- Ik wind mij misschien wel wat erg op, maar kun je het mij kwalijk nemen? Zie, ik heb moeielijker dagen doorleefd dan je vermoeden kunt en dan je misschien zult willen gelooven. Hst is mij eigenlijk precies gegaan als jou, volkomen gelijk, Ik dacht, dat een laakbare harts tocht voor de vrouw van een ander mijn hart vervulde en toch was het niet zooHet kon zelfs zoo niet wezen. Zou ik anders mijne Carla wel zóó lief hebben, als werkelijk nu het geval isNeenstellig en zeker niet 1 Carla laat je hartelijk groeten, evenals hare moeder. Wij spreken vaak over jelui en zouden ons hartelijk verheugen als we jou en je vrouw nog eens weêr bouden zien. Waarschijnlijk zal voorloopig niets in staat wezen om jelui uit de residentie weg te krijgen en geen wonder, want, naar je brieven te oordeelen, moet je je daar dan een allerliefst nestje gebouwd hebben. „Nog iets, beste vriend Heb je in het nummer van de Times, dat het uitvoerige verhaal van het beleg van Alexandria bevatte, ook het bericht gelezen, dat een zekere graaf von Sch., een voormalig officier in pruisi- schen dienst en kamerheer aan het hof te W., gedu rende het beleg vermoord geworden is Zooeven ontving ik, in antwoord op een door mij ter plaatse ingesteld onderzoek, het bericht, dat graaf Sch. niemand anders geweest is dan Schoddyn! Op avontuur de wereld rondtrekkende, vervulde zich aan hem op vreem den bodem het noodlot ook met hem heeft dus de eeuwige gerechtigheid afgerekend. Over drie weken zullen wij trouwen. Ik noodig jelui bij dezen op onze bruiloft en reken natuurlijk stellig op je komst. Pas op als je dat durft nalaten Groet je vrouwtje harteljjk uit naam mijner Carla en van mij en geloof mij als altijd je beste en eenige vriend Alfred ton Deckern. EINDE. delijke omslag werd voor 1888 wederom op 2 pet. van het zuiver inkomen gesteld. De heer van Groenendaal te 's Gravenhage was den 24 van 21 inschrijvers voor f 103700 de laagste bij de te Tilburg gehouden aanbesteding van het ver- grooten der r. k. kerk van St. Joseph aan de wijk Heuvel en het bouwen van twee torens. Het oostenrijksche barkschip M. Premadadat den 20 bij den Helder strandde, is in den nacht van den 24 op den 25 stuk geslagen. Een groot deel der lading, bestaande uit petroleum, is langs de Heldersche kust opgeviecht. Den 25 dos ochtends is een heer te Scheveningen nabij den vuurtoren in zee geraakt en verdronkente Loosduinen is zijn lijk aangespoeld. - Den 25 zijn van de 8 voor onderwijzer geëxami- neerden twee geslaagd, namelijk de heeren J. Yeld te Andijk en P. Vroom te Hoorn; den 26 twee van de 5, D, Waaijer te Edam en C. J. G. Dufour te Medemblik. Den 25 is ie Anna Paulowna de door A. Keppel bewoonde boerenplaats van den heer D. Geerligs afge brand. Niels kon worden gered zelfs kwam eenig vee in de vlammen om. Den 26 is te 's Gravenhage aanbesteed het leve ren en leggen van bestrating enz. op bet voorplein van het Centraalstation te Amsterdam. Laagste iasehrijver was de heer J. Hillen te Grave voor f 77000. De teer P. Krabbendam Sr. te Benningbroek is benoemd tot chef van het station Banningbroek-Sijbe- karspel. Het mag voorzeker eene bijzonderheid heeten dat zich ia den lokaalspoorweg Medemblik-Hoorn zeven en vijftig bochten bevinden. Tot deken en pastoor te Scbagen is benoemd de heer P. Kreijns tot pastoor te Anna Paulowna de heer J. A. var Leeuwen, kapelaan te Voorburg. Te Clarens in Zwitserland is overleden S. E. W. Roorda van Eysingawegens staatkundige redenen uit Ned. Indie indertijd verwijderdin den laatsten tijd medewerker aan het blad Recht voor allen. Da kapelaan te Hoensbroek is door de arr. recht bank te Maastricht veroordeeld tot f 5 boete, bij wan betaling te vervangen door 3 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Rottevalie ds. J. Mouthaan te Egmoud aan Zee. De heer J. Oortman, gewoond hebbende te Utrecht en onlangs overleden heeft aan de doopsgezinde ge meente aldaar een legaat van 200.000 vermaakt. - De heer A. G. Brauns, onderwijzer te Groningen, is ter beschikking van den gouverneur van Curs9ao ge steld om benoemd te worden tot onderwijzer aldaar. -— Het gemeentebestuur van Schiermonnikoog wil de bestaande zeevaartschool aldaar uitbreiden en in verband brengen met de tegenwoordig voor inrichtingen van dezen aird gestelde eischen. Deze schoolbehoo- reude tot de meest bevolkte zeevaartscholen van Neder land neemt voortdurend in bloei toe. Voor de uit breiding is de aanstelling van nog twee leeraren noodig, daar het voor den eenigen leeraar, den beer Dijk, ook met den besteu wil en den meesten ijver, en hoe be kwaam ook ondoenlijk is aan de ongeveer 49 leer lingen die in verscheidene klassen zijn verdeeld met zooveel vrucht les te geven als wel gewenscht zou zijn. Zal de inrichting aan alle eischen voldoen dan zijn nog noodig een leeraar hoofdzakelijk voor wiskunde en een leeraar voor de practijk, beiden op eene jaar wedde van 800. De ongunstige toestand der gemeente geldmiddelen laat echter deze uitgaven niet toe, waar om het gemeentebestuur zich tot den Koning wendt met verzoek, voor de inrichting, die thans slechts f 900 'sjaars van het rijk ontvangt, oen rijkssubsidie te wil len verleenen van 1°. f 200 tot goedmaking der jaar wedde van den tegenwoordigen leeraar 2°. f 1600 tot goedmaking der jaarwedde van de nog te benoemen twee onderwijzers. De minister van financiën heeft, met het oog op de additioneele artikelen van het bij de Eerste Kamer aanhangige ontwerp van grondwetlast gegevende kohieren vermeldende de aanslagen in de grondbelas ting voor den dienst 1888, ditmaal tijdig op te maken, ten einde het opmaken van de lijsten der hoogstaange slagenenin geval van aanneming der grondwet bin nen den daarvoor gestelden termijn kunne geschieden. In verband daarmede zijn Gedeputeerde Staten aan geschreven, spoedig opgave te doen van het getal op centen op de grondbelasting door iedere gemeente in 1888 te heflen. Het hoofdbestuur van den Nederiandschen Weer- baarheidsbond heeft zich bij een met redenen omkleed adres gewend tot de Eerste Kamermet verzoek het gewijzigde achtste hoofdstuk der grondwet (defensie) m tweede lezing aan te nemen. Volgens de Sport heeft Oscar Carré te Keulen zijn beroemd schoolpaard Mahmoud, geschenk van da Keizerin van Oostenrijk, verloren. Bij het nemen van een sprong brak het het rechtervoorbeen. De heer mr. H. J. Brouwers, lid van de Iweede Kamer, is gekozen tot lid van de prov. staten in Limburg. Het te IJmuiden gestrande Noorsche brikschip Haa- bet is met inventaris in het openbaar verkocht voor f 1318.70. Den heer Donker te Benningbroek, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, is verleden week door zijne ge meentenaren eene serenade gebracht. Eene eerewacht van 36 ruiters opende de stoet, daarop volgde de kapel der Hoornsche schutterij, waarbij zich de feestcommissie had aangesloten. Nadat de commissie en de muzie zich van hun taak gekweten hadden ging de optocht weer onder fakkellicht terug naar het raadhuis waar zij ontboden werd. Den 23 hebben ongeveer 60 personenwaaroD- der enkele dames, per velocipede een tochtje gemaakt uit Haarlem over Halfweg AmsterdamZaandam Koog aan de Zaan langs den communieatieweg over Westzaan AssendelftBeverwijk naar Haarlem terug, De gemeente-heelmeeBter M. te Enkhuizente-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2