No. 130*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. TWEEDE HLAO. ZONDAG 30 OCTOBER. ItaiijettlAttb* BELG-IE. De afgetreden minister van binnenlandsche zaken Thonisson heeft van zijne ambtenaren met eene toespraak afscheid genomen, waarin hij betoogde, alleen uit vermoeidheid en met het oog op de slechte gezond heid zijner vrouw zijne portefeuille te hebben neergelegd. Hij verklaarde zijne verdere levensjaren te widen be steden aan de voltooiing zijner geschiedenis van het Btrafrecht. DUITSCHLAND, De Bondsraad heeft de uitzen ding van een rijks commissaris naar de internationale tentoonstelling te Melbourne goedgekeurd alsmede het voorstel om de kosten van die zending, van de versie ring en het tiesicht op de dnitsche afdeeling dier tentoonstelling ten laste van 's rijks schatkist te nemen, De Keizer heeft volgens de staatscourant wegens eene lichte verkoudheid afgezien van het deel nemen aan de jacht te Hubertusstoek. ENGELAND. De Times en de Daily News zijn zeer ingenomen met de fransch-engelsehe overeenkomst be treffende het Suez kanaal. De Standard, het conserva tieve blad, is daarmede niet zoo ingenomen, doch merkt opdat de fransehe bladen zich leelijk vergissen, wan neer zij uit Engeland's toegeven betreffende dab kanaal de gevolgtrekking maken, dat de onzijdigheidsverklaring van het kanaal do voorbode is van de ontruiming van Egypte door de engelsche troepen Baron Worms, onder-minister van koophandel, gaf den 27 aan afgevaardigden uit Liverpool te bennen dat alle belanghebbende mogendhedenook Frankrijk toestemden in het houden eener bijeenkomst over de suikerpremiëtiwelke dus waarschijnlijk eerlang zou doorgaan. FRANKRIJK. De heer Wilson heeft den 25 ge tracht te Tours zich te rechtvaardigen. Ofschoon de bijeenkomst eerst te 9 uren zou beginnen, konden de ruim 60 journalisten te 7 uren het circus voor het houden dezer vergadering aangewezen ter nauwernood meer binnenkomen. Toen te acht uren de zeven deuren geopend werden waren in een oogwenk alle plaatsen stormenderhand veroverd. Het bureau werd geheel samengesteld uit tegenstanders van Wilson en de voor zitter het raadslid Duelot, opende de zitting met het voorlezen van een telegram betreffende de aanneming van het voorstel van den heer Cuneo d'Ornano in de Kamer, waarmede volgets hem Wilson reeds veroor deeld was, Onmiddellijk ontstond een hevig geweld voor- en tegenstanders van Wilson tierden en raasden tegen elkander. De voorstanders bestormden het tooneel en dreven de achter het achterscherm geplaatste telegra fisten uiteen. Nadat de stilte teruggekeerd was, nam Wilson het woord. Zoodra hij zeide, dat het altijd voor een eerlijk man brak het leven opnieuw losdoch ten slotte liet men hem voortgaan. Hij voerde tot zijne verdediging de reeds bekende gronden aan, herinnerende, hoe hij uit eigen beweging naar de justitie was gegaan, die geene reden had om tot hem te komen zuoals uit het onderzoek blijken zon. Eindelijk viel de voorzitter hem in de rede en verlangdedat hij op de hem ge stelde vragen zou antwoorden. Deze vragen kwamen hierop neerof hij van zijn rang misbruik had gemaakt om belastingen te ontduiken- of hij de schatkist had benadeeld door den stempel van den president te gebruiken om zijne verkiezingsbelangen enz. te bevor deren of hij door middel van circulaires enz. zeer buitengewone gansten had beloofd voor hem persoonlijk bewezen diensten of abonnementen op zijne bladen; of hij aan zijne drukkerijen bestellingen voor rekening der overheid had bezorgd of hij ten nadeele van het door hem vertegenwoordigde departement den zetel der staatsspoorwegen in zijn eigen geldelijk belang van Tours naar Parijs had doen overbrengenof hij bij zijne verkiezing in 1885 het voorbeeld gegeven had van allerlei ongeoorloofde praktijken of hij voor geld aan allerlei personen de Orde van bet Legioen van Eer had bezorgd? Wilson antwoordde, dat niemand het recht had, hem de wet voor te schrijven. Hij zou zich verantwoorden, maar daarbij do volgorde in acht nemen, die hem goeddacht. Dit gezegde werd door de eene zijde toegejuicht door de andere zijde afgekeurd ge durende een half uur lang. Daarna brachten eenige journalisten en anderen bepaalde beschuldigingen tegen Wilson in, die weder het woord nam, o. a. zeggende, dat de door hem voor de Petite France een zijner bladen, verzamelde abonnementen strekten tot heil der republiek en dat zijne belangloosheid bekend was. Deze bewering lokte een oorverdoovend rumoer uit waarna de vol gende motie ten slotte in stemming werd gebracht „De vergadering, na den heer Wilson gehoord te hebben verklaartdat hij zijn iastbrief geschonden heeft en hem Diets overblijft dan zijn ontslag te nemen." Toen Wilson opmerkte, dat hij niet voor zijne rechters stond, riep de heer Ernest Roche „Gij staat voor uwe kiezersGy zijt viij om u weer kandidaat te stellen Of de motie aangenomen is schijnt onzeker te zijn. Volgens de Figaro is zij met eene kleine meerderheid aangenomen Geruimen tijd, nadat de heer Wilson door een achter deur het gebouw verlaten had, bleef men in en om het gebouw tieren en zijn ontslag eischen. De begrootingscommissie nam den 27, na den pre sident-minister te hebben gehoord met algemeene stem men het conversie-ontwerp der oude 4% pet. schuld met algemeene stemmen aan en benoemde met 14 tegen 2 stemmen den heer Ribot tot verslaggever. Dat verslag wordt den 29 in de Kamer uitgebracht. De commissie heeft den 28 met 9 tegen 5 stemmen besloten tot de opheffing van de begrooting van eeredienst. De afdeelingen der Kamer hebben den 27 tot leden der commissie in zake Wilson enz, afgevaardigden ge kozen, die allen gezind zijn voor eon onderzoek. Senaat. Den 27 werd eene motie aangenomen waarmede de regeering zieh vereenigd hadom van eene interpellatie betreffende Cochinehina, „acte nemende van de verklaringen der regeering", af te zien en over fe gaan tot de orde van den dag. Kamer. Den 27 is het voorstel tot het verleenen van pensioen aan de nog in leven zijnde deelnemers aan den opstand van Februari l848 met 333 tegen 193 stemmen aangenomen. ITALIË, De Riforma, het orgaan van minister Orispi, verklaartdat Frankrijk alle reden ,heeft om Crispi dankbaar te zijn voor de verzoenende houdingdoor hem aangenomen bij de onderhandelingen over het Suezkanaal. De Opinione verzekertdat het verbond tusschen ItaliëDuitschland en Oostenrijk noch het maken van veroveringennoch andere voordeelen beoogtmaar slechts strekt tot bevestiging van den vrede en dezen zal het ook verzekeren. BULGARIJE. De Kleine Sobranje is den 27 door vorst Ferdinand geopend met eene troonrede waarin gezegd werd „Na de gebeurtenissen welke het Vorstendom te „boven kwam heb ik het voorrecht de Vertegenwoor digers van mijn veel geliefd volk te mogen geluk „wensches. Met algemeene stemmen gekozenachtte „ik het mijn heiligen plicht zoo spoedig mogelijk in „mijn nieuw vaderland te komen en de teugels van het „gezag in handen te nemen. In de eerste dagen na „mijne komst waren de orde en rust volkomen hersteld. „Met groote blijdschap druk ik er op, dat mijn dierbaar „volk zich wijden kan aan de werken des vredes, waarvan „zijne zedelijke en stoffelijke verheffing afhangen „zoowel als de versterking van de welwillendheid des „Sultans en der groote mogendheden jegens Bulgarije. „De liefde eu de toewijding, die mij het volk en het „leger betuigen geven mij kracht en moed om my „geheel te wijden aan de grootsche taak van onafge broken arbeiden aan den vooruitgang, den.roem en „het geluk des lands. Mijne regeering zal belangrijke „wetsontwerpen indienen tot walser afdoening gij „zeker alle brachten zult inspannen." MEXICO. Het congres heeft aangenomen het voor stel om de grondwet zoodanig te wijzigen, dat her kiezing van den president geoorloofd is. Bimtcnlftub. Het voorstel tot invoering eener plaatselijke in komstenbelasting te Amersfoort is den 24 door de ge meenteraad met 11 stemmen tegen 1 stem van den voorstellerden heer J. J. de Koningh verworpeD. De burgemeester der gemeente BrielJe heeft den 24 zijn ontslag genomennadat de gemeenteraad met 6 tegen 5 stemmen verworpen had een door hem ge daan voorsteldoor één der wethouders gesteundom de gemeente-politie thans bestaande uit een commis saris met één agent en vier nachtwakersdie twee aan twee om beurten dienst doenuit te breiden door één agent meer aan te stellen met afschaffing van twee nachtwakers. Do gemeenteraad van Amsterdam heeft den 26 zijne goedkeuring gehecht aan het aangaan eener ruiling van gronden met eigenaren van pereeelen land aan de Linnaensstraatten einde uitvoering te kunnen geven aan het plan om daar een park aan te leggen. Den 26 zijn in het polderdistrict Oade-Niedorp gekozen tot hoofdingeland de heer K, Over Oz. en tot lid van het dagelijksch bestuur de heer K. Bos Pz. De gemeenteraad van Amsterdam heeft bij gele genheid van de behandeling der gemeente-begrooting voor 18S8 burg. en weth. uitgenoodigd een voorstel in te dienen tot wijziging der verordening op het stiaat- geld en hen van advies te dienenof het aanbeveling verdient de plaatselijke belastingen en de schoolgeld heffingen te herzien. Den 27 werd hoofdstak I der begi-ooting Kosten van huishoudelijk be stuur, vastgesteld op 322.500, nadat op voorstel van den heer Wiileumier een bedrag van f 6500 voor vuur lichtpapier enz. op verschillende onderdeelen bezuinigd was. Vorder is besloten op voorstel van dien zelfden heer om de Leidschestraat en de Warmoesstraat niet te asphalteeren. Den 28 heeft de raad zich tegen de invoering van bereden politie verklaard. Den 27 is te 's Gravenhage, eene ruim GOjarige juffrouw, die aan eene hartkwaal leed, dood gebleven, ter wijl zij hare znster hielp bij het beplanten van een graf. Den 27 zijn te Amsterdam twee van de acht voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd namelijk J. J. Griss en J. Kimmeren van Amsterdamden 28 mede twee van de acht, namelijk J. Hart te Enkhuizen en W. fluynink te Edam. - De boerderij Pondok Rasva aan den Benne- broekerweg te Haarlemmermeer, groot 59,92,70 bunders, is den 27 voor f 56100 verkocht aan den heer J. J. van Loon, burgemeester van Steenbergen. Den 25 zijn op het strand onder de gemeente Sohoorl twee wrakken aangedreven en den 27 14 vaten petroleum aangespoeld. Te Egmond aan Zee spoelden 7 vaten petroleum aan alle vermoedelijk afkomstig van het te Nieuwediep verbrijzelde schip Premuda. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 27 be sloten de Burcht, zoo ver die is aangeplemptgroot 1.96 90 bunder te verkoopen aan de firma William Pont te Edam voor f 25000. Voor de vacante betrekking van directrice d3r be waarschool te Uitgeest hebben zich 16 sollicitanten aan gemeld. Ook te Uitgeest zullen maatregelen genomen wor den evenals in het naburige Krommenie, om de hooge vleeschprijzen in overeenstemming te brengen met de lage prijzen van het vee. De verkiezing van een lid der Staten van Noord holland in het hoofdkiesdistriot Enkhuizen in de plaats van den heer C. Donker, is bepaald op den 15 en even- tueele herstemming op den 29 Nov. Benoemd tot hoofd der openb. school te Sehel- linkhout de heer Seigers, onderwijzer te Weesp. Door den minister van waterstaat is aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten den heer J. J. Brutel la Rivière te Amsterdam, mede opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van den lokaalspoor weg van Hoorn naar Medemblik met ingang van den dagwaarop die spoorweg voor het verkeer geopend wordt. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Ooster- en Wester -Blokker door ds. S. van der Ley te Haringkarspel en Dirkshorn. De gemeenteraad van Zutfen heeft den gasprijs met ingang van 1 Januari a.s. verlaagd tot f 0,06£ per kub. el en de jaarwedde van den directeur der gasfa briek verhoogd van f 1800 tot f 2000. Wijlen de gebroeders E. en D. Geerligs, onlangs te Vaassen overleden, hebben 5000 vermaakt aan de diakonie van de ned. herv. gemeente te Voorst, vrij van rechten. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Ermeloo ds. G, Boer te Urk. In het distriet Geldermalsen is tot lid der Pro- vincale Staten v. Gelderland gekozen de heer mr. J. baron van Pallandt, broeder van het onlangs gekozen lid der Eerste Kamer, die gesteund was door alle partijen. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten de meterhuur voor gasverbruikers af te schaffenop grond dat de meter niet in het belang van den ver bruiker, maar een middel van toezicht voor den leveran cier ia en op dezen de plicht rast om in de kosten van toezicht te voorzien. De Ned. Handelmaatschappij heeft aan de maat schappij tot exploitatie van staats-spoorwegen bij deur- waarders-exploit doen aanzeggen, dat zij opkomt tegen de aangekondigde afioabaarstelling harer 5 pets. leenin gen de aflossing bij jaarlijksehe uitloting volgens pros pectus blijft verlangen, hare schuldbekentenissen niet ter aflossing zal aanbieden en aanspraak blijft maken op de rentewelke volgens aankondiging met 1 No vember a.s. zal ophouden te loopen. De heer P. Bark Sz, te Warder is benoemd tot Hoofdingeland van don Noorder IJ en Zeedijk. Voor den nieuwen cursus aan de Rijks-Hoogeschool te Utrecht zijn ingeschreven 101 nieuwe studenten waarvan 71 bij het korps, verdeeld als volgtjuridische 29, medische 5L (waaronder 4 voor de pbarmaeie), theologische 11, litterarische 4, philosophisohe 6. -— In Noordbrabant zijn van de 60 mannelijke en 32 vrouwelijke kandidaten 27 mannelijke en 16 vrouwe lijke geslaagd als onderwijzer of onderwijzeres. Bestuurders van den Ned. Rijnspoorweg hebben de deelhebbers in buitengewone vergadering tegen den 12 November opgeroepen ter behandeling van een door com missarissen reeds goedgekeurd voorstel tot aflosbaarstel- ling der 5 pet. geldleeningen, na gelegenheid tot vrijwillige conversie in 3% pet. schuldbekentenissen met genot van premie en tot bet aangaan eener 3% pot. geldleening, om in de behoeften van een en ander te voorzien. - De arr. rechtbank te Leeuwarden, uitspraak doende in zake de vechtpartijen op 16 Juli 1.1. in en bij de kerk te Wons, heeft H. Karsten oud 71 jaren, zonder beroep te Wons en D. de Jong, landbonwer te Makkum, lid van den raad te Wonseradeelvrijgesprokendoch veroordeeld de landbouwers J. Reinsma en K. D. Reinsma ieder tot f 100 boete, of 1 maand hechtenis; J. Faber, H. PostemaA. C. Floor en J. Dijkstra ieder f 25 boete, of 7 dagen hechtenis, en J. Postema, W. H. Tilstra, Meintje Folkertsma, vrouw H. Postema, H. H. Tilstra en S. Dijkstra ieder tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft op de gemeentebegrooting voor 1888 met 18 tegen 16 stem men eene subsidie in geld van f 6000 voor den direc teur der fransehe opéra uitgetrokken. Op de gewone vergadering der gewestelijke ver- eeniging Noordholland van het Nederlandsch Onder wijzersgenootschap op den 28 December e. k. onder voorzitterschap van den heer G. Kappenbnrg Pzn. in het lokaal „Eensgezindheid" te Amsterdam te honden, zal door den heer T. Terwey leeraar aan de kweek school aldaarde vraag worden behandeld wat de oorzaken wel zijndat zoovelen bjj de akte-examens worden afgewezen. Het 25 jarig bestaan van het departement Koedijk der maatschappij tot Nat van 't Algemeen is den 27 recht feestelijk gevierd. ALKHAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5