Gestolen No. 132. Negen en tachtigste Jaargang. 1887 VRIJ D A G 4 NOVEMBER. Alaialiadi's nalatenschap. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën (Sebeeltc. 3) Bttitsul&nft. Bitmcni&ub. ffigtggyatiggfats Bart etst sa.' QlüsrUi. ALMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. i IA v Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. in den avond van 1 November 1887 tusschen 6 en 8 nren, in de destijds gesloten woning van CORNELIA PEPER KAMP, weduwe van MATTHIJS STADEGAARD, wonende te Bergen (provincie Noordbolland), vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel, drie blikken trommels (allen voorzien van hangslootjes), waarvan twee langwerpig vierkant, de eene blank en de andere bruin gelakten de derde een zoogenaamde beschuittrommel (groen met fijne sterren en bolvormig deksel), inhoudende een gouden oorijzer met kleine dikke boekjes aan de vier hoeken en eene rozet in het midden twee gouden zijnaalden met eene rozet aan het breede einde; twee gouden haarspelden met zilveren paarlen; twee stel gouden oorhangerswaarvan het eene stel met een bloedkoralen middenstuk en het andere stel met een gouden rozet in het midden zeven gouden ringenwaarvan een met een zwarten steen, een met een rooden steeneen met een groenen steen met een werkje, een met kleine bruine steentjes en twee smalle met gekartelden rand eene ketting van ongeveer zestig stuks roode bloedkoralen twee zilveren zijstukken (ovaalvormig); een zilveren schaar met zilveren ketting van ronde schalmen en met een haakje in den vorm van een hart; een zilveren reukdoosje in den vorm van een fruitmandje; een zilveren pepermuntdoosje (geribd); een zilveren naaldenkoker (geribd), waarop een klein hartje met de letter S en nog eene letter; een zilveren snuifdoos (vierkant en geribd); twee zilveren breidoppen in den vorm van eikels met twee fijne kettingjes; een gouden eilinderhorloge met gouden wijzerplaat; een zilveren horloge (engelscb fabrikaat) met schildpadden kast en een oud verroest kettinkje een gouden vestketting met langwerpige schalmen een zilveren tabaksdoos met gedreven deksel, aan de binnen zijde waarvan is gegraveerd de naam M. Stadegaard; een zilveren pijpenuithaler, waarop een scheepje is gegraveerd; een zilveren sigarenpijpjewaarin aan bet mondstuk een gaatje is gebeten een ouderwetscbe zilveren eetlepel met gegraveerden steel een zilveren knip of beugel met een beurs van gekleurde koralen voorstellende een huis een zilveren dubbel knipje met beurs van blauwe koralen; een zilveren slot van een boek een gladhouten lepelkistje met een spiegeltjewaarin vier kleine zilveren vorken twee zilveren suikerscheppers drie zilveren suikerlepels (groot soort); twaalf zilveren eierlepels een papieren rond pillendoosjewaarin eenige stuivertjes en twee tienguldenstukken een inschuif poederdoosjeinhoudende p. m. 25 aan zil vergeld, waaronder zes rijksdaalders en p. m. negen guldenstukken; som van p. m. f 100 aan onderscheidene geldstukken Geheel in verwarring over deze lage handelwijze van den Spanjaar(d, vond Krachwitz in het eerste oogeublik geen enkel woord, om aan zijne verontwaardiging lucht te geven. Maar van gene zijde van het tuinhek riep de vreemdeling dadelijk luid en verwijtend „Boei, jongeling Is dat eerlijk zijnen tegenstander neer te stooten op het oogeublik dat hij zijn wapen reeds heeft laten zakken? Hoe kan een edele ridder, zoo jong en sterk zich tot zulk eene daad verlagen Een kwaadaardig lachje speele om Don Joeó's mond, doch verdween dadelijk weder. Hij sloeg met de blanke kling spelend eenige kiezelsteentjes weg en wierp toen hoogmoedig het hoofd in den neb. „Wie ben je eigenlijk, mijn waarde", vroeg hij honend, „dat je het waagtmijne daden te beoordeelen en mij lessen te geven? Wat bezielt ja, om je in eenen strijd te mengen die niemand iets aangaat, en vooral geenen man die in dit late uur met moeielijk te mis kennen bedoelingen een anders erf bespiedtNeem je in acht, vreemdeling, dat je je de vingers niet brandt; je hebt geziendat ik den degen goed weet te han- teeren „Holamijn jonge held je tong schijnt niet minder scherp te zijn dan je hooggeroemde kling 1 Overigens zal het mij eene ware vieugde zijn, mijnen degen met dien van jou te kunnen meten. Je zietdat ik je be leefdheden en ook je vertrouwelijke yjjij en jonweet te beantwoorden De vreemdeling kwam door het tuinhek op de beide jongelieden toe. Op zijn schoon en flink gelaat lag eene ironische uitdrukking, die niet verdween, toen hij zijnen degen trok en daarmede, terwijl hij zich even boog, den Spanjaard salueerde. Don José beantwoordde den groet en de lengte der twee bankbiljetten a 60 en twee bankbiljetten a f 40 eene som van p. m. f 300 aan papierengeld een aandeel in de leening der Dominicuskerk te Alkmaar, groot f 500Nr. 97 twee schuldbekentenissen elk groot t 400 eene schuldbekentenis groot t 40 5 obligatiën a fl 100, 4°/, Hongaarsche Hypotheekbank, serie 1779, Nos. 96, 97, 98, 99 en 100, coupons Juni en December; eenige kwitantiën, polissen, rekeningen en andere papieren. De Officier van Justitie te Alkmaar verzoekt opsporing en aanhoudingzoowel van de ontvreemde voorwerpen als van de vermoedelijke daders alsmede draadbericht. Alkmaar, 2 November 1887. De Officier van Justitie, E. E. KARSEBOOM, Subst. DUITSCHLAND. De Keizer ontving den 2 het hoofd van het militaire kabinet ten gehoore. De Keizer bracht van den 1 op den 2 een zeer rus- tigen nacht door. Den 1des avonds, had hij prins Wilhelm ontvangen. Bij keizerlijk besluit van den 31 October isdeRjjka- dag tegen den 24 bijeengeroepen. To Hamburg is het paardenspel van Renz afgebrand. Gelukkig was er niemand in. ENGELAND. Het home-rule plan voor Ierland van den heer Gladstone is den 28 zoowel door den oud Onder-Koning van Ierland, den heer Spencer, als door den liberalen oud-minister Trevelyan in bijeen komsten van liberalen verdedigd. De politiebeambte Endacotttegen wien wegens zine verklaringen in de bekende zaak tegen miss Cass eene gerechtelijke vervolging ter zake van meineed was ingesteld is den 1 daarvan vrijgesproken. Mevrouw Goldsehmidt (de beroemde zangeres Jenny Lind) is den 2 te Londen in den ouderdom van 66 jaren overleden. ERANKRIJK. De kamerleden der uiterste linker zijde hebben per telegram kwijtschelding van de dood straf aan den gouverneur van Illinois gevraagd voor de zeven ter dood veroordeelde anarchisten van Chicago. Lord Lytton is tot gezant van,Engeland te Parijs benoemd. De heer Wilson schrijft in den brief aan den minis* ter van financiën ten geleide van f 20000 voor aan den Staat verschuldigd briefport, dat hij ontdoken sou hebben dat hij het reeht meent te hebben om zijne secretarissen den stempel van den President te laten gebruiken voor brieven meestal betrekking hebbende op aanvragen om hulp, giften posten schikkingen en andere dergelijke zaken. Kamer. De bedoeling van de op den 29 aange nomen motie van den heer Brice is geweestde aan besteding van leveringen voor het leger bij gedeelten te doen plaats hebben en niet langer op de tegen- wapens werd gemeten. Juist maakten beiden zieh gereed tot den strijd, toen Krachwitz tusschenbeiden kwam. „Pardon", zeide hij kort„ik mag in geen geval toestaan, dat Sennor Pacheos zich opnieuw tot iets ver bindt, zoolang wij beiden onzen twist nog niet hebben beslecht. Ik heb in de eerste plaats het recht, vol doening te vragen; na mij kunt gij, mijnheer," hier wendde de jonker zich tot den vreemdeling „uwe aanspraken doen gelden, Don José, in positie!" De vreemdeling lachte vroolijk. „Dat wordt eene ware slachting", riep hijgoed ge luimd en klopte Krachwitz vriendschappelijk op den schouder. „Waarachtig, toen ik, uit een stijf gezelschap komende, in eene vervelende stemming de straat langs slenterdehad ik moeielijk kunnen denken vannacht nog zulk eene kostelijke grap te zullen beleven. Doch ik vind, er ontbreekt nog iets aan; de beleediging namelijk, zonder welke een tweegevecht eigenlijk onzin is. Ik had de eer, het begin van den kleinen twist tusschen u beiden te zien. Het was wel niet beleefd van uDon José den verliefden minnezanger zijne guitaar te ontrukken, ofschoon ik aanneem, dat degene, die deze serenade gold, u zeer na aan het hart ligt eene beleediging volgens de wet der eer was het echter nietBedenkt eens er is niet eens een scheldwoord gevallennog minder is het tot eene handtastelijke liefkozing gekomen. De eenige manier, waarop in dit geval de twist mag worden beslecht, is een tweegevecht met de wijnkan, een gevecht, waartoe God Bacchus de wapens in handen heeft. Hoort dus mijn voorstelwij wandelen arm in armvroolijk en zonder haat of toorn in het hartnaar de Gejilden der Seligenzoover ik weetde beste herberg in den omtreken beslechten onzen strijd zooals ridders be taamt volgeris het jus potandi onzer voorvaderen. Wie is daar tegen?" „Ik!" Hij, die dit zei, was niet een der beide jonge mannen, die het antwoord op het gulle voorstel van den vreemde ling toch eerst wel eens meenden te moeteD overleggen; 't woordige wijze waardoor alleen groote maatschappijen die leveringen konden aanvaarden. De minister van oorlog vreesde dat het duurder zou uitkomen doch beloofde eene proef te zullen nemen. Eene motie, om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, werd verworpen met 281 tegen 219 stemmen. Den 30 trad ds. W. Beekhuis voor de eerste maal op voor zijne nieuwe gemeente te Uitgeest, na vooraf in denzelfden namiddagdienst bevestigd te zijn door den consulent, ds, Damsté, van Heemskerk. Ondanks het stormachtige weder was de kerk flink bezet. Yan de 16 sollicitanten voor de betrekking van directrice der bewaarschool te Uitgeest, zijn den 2 5 dames opgeroepen, om voor de klasse met de kinde ren te werken. Uit bet volgend drietal (alphabetisch) zal weldra eene keus gedaan wordenmej. M. E. van Hartrop, Leiden, mej. J. Kiljan, Hoorn en mej. O. van Walraven, Dordrecht. Aan de tegenwoordige directrice, mej. A. van Lcenhout, is op haar verzoek eervol ont slag verleend, onder dankbetuiging voor de uitstekende wijze, waarop zij zieh gedurende 10 jaren van hare taak heeft gekweten. Voor het herhaiiDgsonderwijsdat te Uitgeest gedurende de maanden November, December, Januari en Bebruari gegeven wordt, hebben zich thans 26 leer lingen aangemeld. Donderdag 3 November. 's Gravenhaqe. Eerste Kamer. Heden werd aan genomen het ontwerp tot verlenging van de overeenkomst met de Nederiandsche Handelmaatschappij. De grond wetsherziening komt zaterdag aan de orde. Parijs. De ministerraad heeft gisteren avond ver gaderd en besloten, aan het conversieplan de kabiuets- kwestie te verbinden. Brussel. Heden ochtend staakten ruim duizend mijnwerkersdie loonverhooging eischten het werk. Sedert de aanbeveling van het Boeddhisme door Schopenhauer, is de wereld van het Westen, hoe onge- locfllijk dit ook schijnen moge, werkelijk bezig, dit voort brengsel van het verre Oosten bij zieh inheemsch te doen worden. Een engelsch officier, majoor Henry S. Olcott, is in den laatsten tijd als apostel van het Boeddhisme werkzaam. Met bebulp van „hoogwaardige" Boeddhistische priesters heeft hij een Boeddhistischen catechismus saamgesteld; bet werk is in de Singhaleesche taal in 17000 exemplaren uitgekomen en werd door den hoogepriester van Sripada en Galle voor het godsdienst onderwijs op de Boeddhistische scholen ingevoerd. Maar het is tevens in ruimer kring verspreid. De catechismus was alweer een nieuw aangekomeneen wel niemand anders dan de heer des huizes, de weleerwaarde pro fessor en docter Sennor Manuelo Garciloso in hoogsteigen persoon. Het ramoer en het wapengekletter in zijnen tuin hadden den professor uit de veeren gejaagdnu stond hij daar in den maneschijnhet lange magere lichaam door eene kamerjapon van paarsch fluweel omgeven, op het kale hoofd eene spitse muts van roode zijde en het safraankleurige gelaat met de fonkelende oogen en de reusachtige haviksneus vuurrood van schrik en woede door het ongehoorde, vreeselijke feit, midden in den nacht twee zijner leerlingen bij eenen twist te verrassen. De edele Don was zoo verbijsterd door dit onverwachte tafreel, dat het hem aan woorden scheen te ontbreken en de vreemde cavalier hem dus voor komen kon. „Wie zijt gij vraagde deze kortaf, „en wat wilt gij Jonker Krachwitz amuseerde zich in stiltetoen hij zijnen leermeester in zulk eene zonderlinge positie zag verplaatsten ook Don José kon een lachje niet on derdrukken. De professor bemerkte dit zeer goed en het vermeerderde zijne drift, die zich nu geheel en met alle kracht tegen den vreemdeling keerde. Met een vorstelijk gebaar trok hij zijne kamerjapon dichter om de magere leden en richtte zijne oogen vernietigend op den vreemdeling. „Wat ik verlang?" herhaalde hij met zijn scherp spaansch accent, „ik geloof dat dit geheel mijne zaak is en niemand anders iets aangaatIk ben echter niet gewend van mijn hart een moordkuil te maken, en dus wil ik u zeggendat ik van plan bendeze beide jongelingendie in het holst van den nacht hunne degens kruisen en door helsche kattenmuziek de be woners van een eerzaam burgerhuis in hunnen slaap storenop den rechten wegden weg van fatsoen en verstandterug te brengen. Wie ik benkunnen a genoemde jongelingen, wier verleider gij mij voorkomt te zijnzeker het best vertellen. Ten overvloede kunt gij het echter ook uit mijnen mond hooren ik ben

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1