No. 133* Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ZONDAG 6 NOVEMBER. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: (Sc&ccDe. Nationale Militie. De verlofgangersdie liunne verlofpassen met zakboekjes ter afteekening aan de gemeente-secre tarie liebben bezorgd en die stukken niet hebben ternggehaaldworden verzocht die boekjes alsnog ten spoedigste af te halen. De verlofganger Ar ie liorff, l.w. Winkel, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie alhier aan te melden. GEVONDEN VOORWERPEN. jSnitculAttb. öimsetïlattö, Provinciale Staten van Noordholland. 1LKMAARSCHE COURANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 8 nummera 0.06. Per regel f 0,15. Groote lettere naar plaateruimte. Brieven franco aan de Uitgeverb HERMe. C08- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenendat bij den gemeente raad een voorstel van hen aanhangig isom aan den open baren dienst te onttrekken en aan den heer W. E. STOEL, industrieel alhier, in eigendom af te staan, een gedeelte, groot ongeveer 340 oentiaren, van het terrein, verkregen door de demping van de sloot langs het Baanpad, behoorende tot de ongenummerde wegen in sectie F en dat bezwaren tegen die onttrekking aan den openbaren dienst en tegen dien afstand van grond bij den gemeenteraad kunnen worden ingediend vóór 16 November e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Nov. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Onderwijzersdie in aanmerking willen komen voor de be trekking van onderwijzer aan de openbare 2e Tusschenschool te Alkmaar (hoofd de heer W. S. P. HOPE), op 650 jaarwedde, worden verzocht zich vóór 13 November a.s. te wenden tof het gemeentebestuuronder overlegging der bij de wet gevor derde stukken. Alleen zijdie aan eene school werkzaam zijnworden in aanmerking genomen. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een paardenhalstereen geitje; een onderstukje van een gouden oorbelletje; een duimstok; een kokertje met twee rozenkransen, een onderstukje van een gouden oorbelletje; een polsmofje, eenige sleutels; een zak mesje; een gouden oorbelletje; een breikous; een kinderwantje; een iantaisie broche een bont kinderboezelaar; een geit. BELG1E. De mijnwerkers te Flénu in Henegou wen hervatten den 4 den arbeid. Alleen te Quaregnon en te Paturages waren nog 420 werkstakers. ENGELAND. De in Engeland en Wales uitge zonderd Londen gehouden verkiezingen voor leden van den gemeenteraad hebben geene noemenswaardige verandering in de verhouding der partijen gebracht. Gladstone's partij won slechts 18 zetels. Ierland. De burgemeester van Cork heeft te ben nen gegeven, dat hij van zijn recht als overheidspersoon gebruik zou makenom O'Brien dageljjks in de ge vangenis te bezoeken. O'Brien is daarop in het geheim uit de gevangenis te Cork naar die te Tullamore over gebracht. De regeering heeft besloten alle personen gerechtelijk te vervolgen, die tegenwoordig zijn geweest bij de ver boden bijeenkomst, onlangs des nachts te Woodford gehoudenwaar de kennisgeving van den Onder- Koning verbrand is. Onder die personen behooren 3 parlementsleden en de secretaris van den burgemeester van Dublin. FRANKRIJK. De bladen de Lanternede Figaro, de Echo de Parisde Mot d'Ordre de Matin de Reveilde Paris de Soir en de Soleil, allen te Parijs uitgegeven wordendezijn door den rechter ver oordeeld tot f 150 boetewegens het voorbarig open baar maken van de akte van beschuldiging van den procureur der republiek in zake den brand der Opéra Comique. De heer de Lesseps beeft in de Akademie van We tenschappen te Parijs medegedeelddat hij gelooft de verzekering te kunnen gevendat het Panamakanaal in Februari 1890, al heeft het dan nog niet de nor male breedte en diepte bereiktdagelijks 20 schepen zal kunnen doorlaten welk verkeer reeds jaarlijks on geveer 45 A 50.000.000 zal afwerpen. Te Lyon hadden den 3 ernstige ongeregeldheden plaats in eene schouwburg, waar een zanger, die moest optreden niet verscheen. Van de bovenste galerijen werd met voorwerpen van allerlei aard geworpen op de beneden zittende toeschouwers, die ontsteld de vlucht namen, toen de gaskroon werd verbrijzeld. Kamer. Nadat de heer Ribot den 3 zijn verslag over het conversie-ontwerp voorgelezen had, bestreed de heer Amagat het ontwerp als van te bezwarenden aard. Hij zag er niets anders in dan eene verborgen leening. Minister Ronvier kwam hier tegen op en drong op de conversie der 4J pet. in een 3 pet. fonds aan, omdat het nadeelig zou zijn f 37.000.000 ia 4 pets. fonds te scheppen. Hij vroeg de aanneming van het ontwerp. De heer Floquet legde daarop aan de Kamer de vraag voorof zij de beraadslaging ovër het conversieplan wilde schorsenom de voorlezing te hooren van het verslag van den heer Salis over het onderzoek in zake Wilson. Deze vraag werd ontkennend beantwoord. De heer Allain-Targé keurde het eerste gedeelte van het conversieplan goed, maar bestreed het tweede. Hij stelde voor, art. 1 naar de commissie terug te zenden. Nadat de heer Ribot nogmaals het woord had gevoerd en de heeren Duynand en Dedouville het ontwerp nadruk kelijk hadden bestredenwerd tot de artikelsgewijze behandeling overgegaan. Na eene vrij verwarde beraadslaging tussehen de heeren Rouvier en Soubeyran en na verwerping met 244 tegen 173 stemmen van een amendement van den heer Pichon werd art. 1 goedgekeurd. De artikelen 2 tot en met 11 werden daarop aan genomen. Bij art. 12 vroeg minister Rouvier slechts f 750.000 voor conversie-kosten. Het ontwerp werd ten slotte in zijn geheel met 276 tegen 161 stemmen aangenomen. Daarna werd met 314 tegen 233 stemmen de onmiddellijke voorlezing gelast van het verslag van den heer Salis over het onderzoek in zake Wilson. Het voorstel strekt tot het benoemen eener commissie van 23 leden welke met dat onderzoek zal belast worden. De beraadslaging daarover werd op den 5 bepaald. VEREENIGDE STATEN. Het oppergerechtshof heeft het beroep in cassatie betreffende de zeven anar chisten van Chicago verworpen. ZUID-AFRIKA. President Kruger is van zijne reis naar Bloemfontein te Petroria terug gekeerd. Hij ver- blaarde dat een bond tussehen alle zuid afrikaansche staten en koloniën onuitvoerbaar waswant noch van de Koningin van Engeland noch van de Trans- vaalsche republiek was het neerhalen van haar vlag te verwachten. Een verbond tussehen den Vrijstaat en de Transvaal achtte hij echter zeer goed mogelijk en in dat opzicht zouden weldra voorstellen aan den Volks raad worden ingediend. «wwmwMUUMiii'Ti'fiinUWBlimilll Uil Ml III' IIIIII «I IHIIHIIIIWIWHIIHIM iHIIIMIIHBlIIMBHIII'l'iMH'I MIIWIII ■IIIIHIII STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Grondwets-herziening. Uit bet eindverslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen der grondwetsherziening blijktdat onderscheidene leden zich uitdrukkelijk bereid verklaarden over hnnne bezwaren heen te slappen, omdat zij de herziening in de gegeven omstandig heden voor het landsbelang wenschelijk achtten. Tegen den drang door de regeering in de Tweede Kamer den 11 October uitgeoefend door een onverbrekelijk verband aan te nemen tus sehen alle ontwerpenwerd opgekomenofschoon door een aantal andere leden dat verband werd erkend. De meerder heid was voor spoedige afkondiging na de bekrachtiging dezer wettenom de nieuwe verkiezingen niet langer dan volstrekt noodzakelijk uit te stellen. Eenige leden handhaafden hunne bezwaren tegen de wijzigingen van het hoofdstuk der troonop volging. Sommigen bleven het hoofdstuk omtrent het kies recht bestrijden wegens de rekbaarheid van art. 80; eenige leden verdedigden het artikel. Wat het hoofdstuk der defensie betreft, bleven eenige vroegere tegenstemmers hunne bestrijding handhaven. Enkele bestrijders echter waren gezind ditmaal voor te stemmen met het oog op de groote nadeelen eener verwerping en omdat het niet het beginsel der landsverdeding betrofmaar slechts de aanwijzing der daartoe strekkende middelen. V e r ga d e r i n g v a n 3 N o v e m b e r 1 8 8 7. Tegenwoordig 63 leden. Achtereenvolgens wordt rapport uitgebracht: bij monde van den heer Ferf omtrent de suppl. begrooting van het gesticht Meerenberg voor 1888, met het voorstel tot verkoop van inschrijving op het Grootboek. Voor de uitbreiding van het gesticht Meerenberg, namelijk voor den bouw en de inrichting van een gesticht, bestemd voor 400 lijders, den bouw eener doctorswoning en den aanleg der terreinen van de hof stede Bloemendaalsbegin, op welke hofstede het nieuwe gesticht is geplaatst, rekent men een bedrag van f 494,617 noodig te hebben. Daarvoor is reeds aangewezen f 404,687, zoodat nog ontbreekt 89,930. Het voorstel strekt thans, om aan de dienst van 1888 toe te voegen, voorloopig batig saldo 1887 f 32,000, en opbrengst van den verkoop van inschrijving op het 2% pet. Grootboek der Nationale Schuld t 58,000, samen t 90,000. Op genoemd Grootboek is namelijk ingeschreven ten name van het gesticht Meerenberg een nominaal bedrag van f 100,000, welk kapitaal bestemd is voor nuttige werken of andere be hoeften in het gesticht, en nu wil men het voor zooveel noodig gebruiken om in de bestaande behoeften te voorzien. De commissie stelde voor, toestemming te verleenen tot dien verkoop en tot goedkeuring der suppl. begrooting. De beer J. Prins merkt naar aanleiding van de door de commissie van toezicht over het gesticht Meerenberg gedane mededeeling, dat zij voornemens is, behoudens nadere goedkeu ring van Gedep. Staten, het nieuwe gebouw met oliegas te doen verlichten, op, dat met geen enkel woord van de toepas sing van het electrisch lieht wordt gesproken. Hij acht het wenschelijk, de voordeelen van het electrisch licht te overwegen, voordat men tot de toepassing van oliegas overgaat. Nadat de heer Van Stralen omtrent het reeds ingesteld on derzoek naar het gebruik van electrisch lieht eenige in lichtingen had gegeven, wordt overeenkomstig het voorstel der commissie besloten. Bij monde van den heer Appel omtrent de voordrachten van Gedep. Staten, strekkende: 1° om aan bestuurders der Kweekschool voor machinisten te Amsterdam voor die school, voor drie achtereenvolgende jaren, in te gaan met 1888 eene bijdrage uit de provinciale fondsen te verleenen van t 2000 's jaars; 2» om aan den heer C. Bosman te Alkmaar voor de stoom- bootdienst tussehen Texel en het Nieuwediep voor vier jaren, te rekenen van 1 Januari 1888 een provinciaal subsidie te verleenen van f 1000 's jaars, o. a. onder voorwaarde, dat de gemeente Texel en het Rijk een gelijk subsidie verleenen; 3° aan den heer A. D. zur Mühlen te Amsterdam, ten be hoeve van eene geregelde stoombootdienst tussehen fiarlingen en Terschelling en van een daarmede in verbinding staanden schuitendienst op Vlieland, voor vijf jaren, aanvangende 1 Juli 1888, een subsidie uit de provinciale fondsen te ver leenen van t 4000 's jaars. Overeenkomstig het voorstel der commissie wordt besloten de voorgedragen subsidiën te verleenen. Tot het verleenen van het subsidie onder 3° werkte de heer zur Mühlen, die tijdens de behandeling de vergadering verliet, niet mede. Bij monde van den heer Den Tex omtrent de voordrachten 1° tot vaststelling van een bijzonder reglement van bestuur van den Kalslagerpolder; 2° tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor den polder Westzaan en voor de ambachten in West- Eriesland. Die voordrachten werden overeenkomstig het voorstel der commissie aangenomen. De najaars-vergadering der Staten is daarna door den voor zitter in naam des Konings gesloten. Den 31 des avonds omstreeks 6 uren zijD te Koedijk, bij een kortstondig doch hevig onweder, zeven schapen van twee eigenaren door den bliksem getroffen en gedood. Bij bon. besluit van den 31 is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer A. J. van Koolwijk, r. k. priester en pastoor te Oranjestad op bet eiland Aruba. Den 2 is te Haarlem overleden de heer dr. J. N. Ramaer, sedert 30 Aug. 1884 inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen. S. Bakker, 23 jaar oud, wonende te Hippolytus- hoel op Wieringen, is den 2 bij het visschen in de Noordzee over boord gevallen en verdronken. Zijn lijk is door een urker visscher gevonden. Den 2 is te St. Maarten de boerenwoning van Albert Breed afgebrand. Bij kon. besiuit van den 2 is bepaald, dat de benoeming van den heer K. van der Heijden tot kom- mandant van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek den 5 ingegaan is. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot machi nist in 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik voor het tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 December 1888 L. J. Volkers. Den 3 is tot lid van gedeputeerde staten van Overijsel benoemd de heer mr. J. R. Meestersburge meester van Steenwijb en lid der 2e Kamer. Den 3 is tot bestuurslid van den Overweerschen polder gekozen de heer J. Munnibhuis te Purmerend. Een ingezeten van Kolhorn verkocht den 3 op de Schagermarkt een paard aan iemand nabij Hoorn. Den 4des morgens bij het aanbreken van den dag stond het beest weder bij den verkooper vóór de stal waarheen het des nachts was teruggekeerd. De arrond.-rechtbank te Haarlem heelt den 3 E. F. H. S. S., die aldaar den 27 October terechtstond wegens bet namaken van het CaU-elixer, veroordeeld tot f 100 boete, subs. 1 maand hechtenis, en tot plaat sing van het vonnis in de Haarlemmer Courant en Het Nieuws van den Dag. Den 4 is voor een der kantongerechten te Amster dam in een burgerlijk rechtsgeding een der partijen door drift tegenover zijnen aanklager zoodanig overmand, dat hij door eene beroerte getroffen in de zaal voor de balie inéén zakte en levenloos weggedragen moest worden. Het departement Amsterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de departementen een schrijven gericht waarbij de afschaffing van het impe ratief mandaat aanbevolen wordt. De Billiton-maatschappij beert op rekening van het over het boekjaar 1886/7 vastgestelde dividend/220 per aandeel uit. Een arbeider op het eiland Rozenburg heeft tegen den gemeente-geneesheer, dr. Keizer, een eisch tot scha devergoeding van f 5000 ingesteld omdat de geneesheer hem, naar zijne meening, door eene ondoelmatige be handeling bij eene schouderontwrichting ongeschikt gemaakt heeft voor zijne dagelijbsche bezigheden. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Latten door ds. D. J. C. Heldring te Yelzen. Tot tweeden secretaris van het Nederl. bijbelge nootschap is door het hoofdbestuur benoemd de heer P. van Wijk Jr., evang. Luth. predikant te Rotterdam. De uitgave van „het weekblad voor echoot en huis Vooruit" is

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5