Openbare Verkooping Openbare Verkooping Openbare Verkooping lotaris A. S(ads-Berich(en. Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar. Qlbogrtctttien. op Woensdag 16 November 1885, 's voormiddags ten 10 ure, in den Westwouders polder, gemeente Akersloot, ten huize van DIRK RODERWIJN, van: 6 Melkkoeien1 Geldekoe, 1 Kalfschotter5 6 Koe hooi, 11 Overhouders, 2 Schapen, eenige Gereed schappen en hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. En op Woensdag83 November 188?,. 's voormiddags ten 10 ure, in de herberg van Klok, in, den West wouderpolder van: Een Minis met Erf en Wdiamlgroot te zamen 7 hectaren, 38 aren, 20 centiaren, gelegen in den Westwouderpolder in de gemeente Akersloot en behooreude aan D. RODERWIJN. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris DE GELDER, aan de Noordervaart, ia de gemeente Oterleek. op Woensdag 30 November 1887 des voormiddags ten 11 ure in de herberg „de Rustende Man", te Rustenburg, gemeente Ursem van: De Huismanswoning met BoetErf, Boomgaard en Weiland genaamd Kronen burg aan de Kerkbuurtin de gemeente Ursem groot 25 hectaren 9 aren 20 centiaren. Behoorende tot de nalatenschap van den heer J. AKKERMAN Sz. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris, DE GELDER aan de Noordervaart, in de gemeente Oterleek. op Donderdag 1 December 1887 des middags ten 12 ure preciesin de herberg „de Ooijevaar", te Uitgeestvan Een Woonhuis met BoerderUErf TuingrondBoomgaard en Laanals mede een partij Weiland, gelegen in de gemeente Uitgeest, groot 18 hektaren73 aren, 86 centiaren. Behoorende aan de erven van den heer W. de GEUS. Inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris DE GELDER, aan de Noordervaart, in de gemeente Oterleek. resideerende te Schoorldam, zal Maandag 28 Novem ber 1887 bij opbod, en Maandag 5 December 1887 bij afslag, telkens voormiddags 10 uur, te WAR- MENHUIZENin de herberg van C. de Geus publiek verkoopen bestaande in Twee Boerenwoningen te Warmen- huizen en uitmuntende Wei- en Bouw landen te Warmenhuizen Oudcarspel en Schoorl, groot ongeveer 35 Bectaren. Aanvaarding: Huizen 1 Mei 1888, Landerijen Kersttijd 1887. Alles nagelaten door mejuffrouw M. WOGNUM, weduwe van den heer W. GUTKER. Te Medemblib zijn van een stoker op den lokaal» spoorweg de teenen van den linkervoet afgereden. Bij de ned. herv. gemeente te Broeb op Lange- dijb is tot predibant beroepen da. J. Vonk te Oldebroek, die reeda voor dit beroep heeft bedanbt. Tof predikant bij de ned. her?, gemeente te Driebuizen en Znidachermer is beroepen da. H. M. Laurman te Zunderdorp. De minister van waterstaat heeft bepaald, dat de namen der gemeentenKoten, Kuilenburg, Eekst, Ree- nen, Weel, Wije en Zutphen, voortaan weer als vroeger moeten gesehreven worden, Cothen, Culemborg, Eext, Bheenen, Mehl, Wijhe en Zutphen. De Prov. Staten van Gelderland hebben besloten tot het aangaan eener geldleening groot f 180,000. Aan den heer C. P. Metelerkamp te Amsterdam is door den gemeenteraad van Tiel voor 12 maanden voorloopig concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie eener waterleiding onder nader te bepalen voorwaarden, komende de kosten van boringen en het opmaken van plannen voor zijne rekening, zijnde de gemeente alleen verplicht daarvoor 2000 te betalen, bijaldien zij binnen 4 jaren na afloop der voorloopigo concessie tot den aanleg voor eigene rekening besluit en van zijn plan gebruik maakt. Zooals bekend is, zal van de hand van prof. Beets (Hildebrand) verschijnen: Ka vijftig jaar, noodige en overbodige opheldering van de Camera Obscura. Als eene bijzonderheid wordt ons nu medegedeeld, dat de eerste druk van dit werk vóór de uitgave reeds zoo goed als geheel aan den boekhandel is verkocht. Duinwaterleiding. De heer Stoel verklaart, dat hij alleen over de hoofdzaak zal spreken en ondergeschikte punten, waarover hij wel het woord zou kunnen voerenter zijde zal laten. Na het rapport van burgemeester en wethouders te hebben gelezen, komt hij tot de slotsom, dat daarin alleen de concessionarissen verdedigd worden, doch dat het eigenlijk verzoek der burgers niet behan deld is geworden. Deze verzochten toch vriendelijk hen te steunen en te helpen tegenover de maatschappij en daarop is geen antwoord gegeven. Wanneer hij het door de maatschappij uitgegeven prospectus raadpleegt, dan leest hij, dat in de eerste plaats water kan worden geleverd bij abonnement, berekend naar het aantal kamers, op de wijze als bij de met de gemeente gesloten overeenkomst bepaald is en dat in de tweede plaats waterverbruik bij den meter kan worden toegestaan bij een minimum verbruik van 75 kub. el per jaar, tegen 0,30 per kub. el, alzoo f 22,50 per jaar. Wanneer hij nu water bij den meter wil gebruiken, dan staat dit nergens verboden: integendeel het prospectus geeft daartoe aanleiding. Verder is bepaald, dat voor arbeiderswoningen 5,20 per jaar moet worden betaald en wordt als toelichting, wat arbeiderswoningen zijngezegddat als zoodanig beschouwd zullen worden de perceelenwelke in 's rijks directe belasting voor eene huur waarde van ƒ80 of minder blijken te zijn aangeslagen. Nu is op het prospectus, dat hij in handen heeft, in strijd daarmede bijge voegd mits die bewoond worden door arbeidersWie zijn even wel arbeiders? Zooals de leden hier gezeten zijn, zijn zij in zekeren zin bijna allen arbeiders. Hij heeft voor eenigen tijd zooals bekend is, eene openbare vergadering belegd ter bespre king van de zaken der duinwaterleiding. Men heeft gezegd dat° hij dit gedaan hadom populair te worden en hoewel hij nu liever populair, dan impopulair is, zoo was dit toch met de reden voor het houden dier vergadering. Het was het middel om verbetering te krijgen in den be- staanden toestand. De duinwaterleiding en de burgers moeten elkaar verstaandat te bereiken was zijn doel. De waterleiding moest een zegen voor de burgerij zijn en dat is zij nu met het duinwater is verkrijgbaar voor de rijkenmet voor de armen. Dit is voor de gemeente zelve ooi schadelijk Lr zijn toch in deze gemeente 3200 woningen die aangesloten konden worden. Wanneer nu eens 2400 woningen aangesloten waren tegen 10 per woning door elkaar gerekenddan zon dit reeds een belangrijk hooger cijfer zijn dan thans voor de waterleiding genoten wordt. De fabrieken laat hij voor het oogenblik er maar buiten, al kon dit ook voordeehger geregeld zijn. Er is werkelijk van de waterleiding meer te halen als de concessionarissen met de burgers maar ééne lijn wilden trekken. Door de tegenwoordige regeling is de waterleiding een lastpost. Jade toestand is zelfs, bij vroeger vergeleken, nog achteruit gegaan. Toen konden de behoeftigen bij de pompen nog water halen en die pompen zijn thans gesloten. De heer Vonk is van gevoelen, dat ieder perceel, dat in de rijks personeele belasting aangeslagen is voor eene huurwaarde van 80 of daar benedenals arbeiderswoning beschouwd moet worden, onverschillig wie de bewoner is. Te dien aanzien deelt hij het gevoelen van den heer Stoel. Hem is ook verzekerd dat de Winter moeite genoeg gedaan heeft, om zijn perceel als arbeiderswoning aangeslagen te krijgen, niet omdat hij met als arbeider beschouwd wilde worden maar omdat de huurwaarde van zijn perceel beneden 80 was, doch de maatschappij heeft zulks geweigerd. Op zijn prospectus staat overigens de door den heer Stoel medegedeelde bijvoeging niet. De heer J. C. Koorn is het geheel eens met den heer Vonk. De Winter had niet hooger aangeslagen moeten zijn geworden dan tegen ƒ5.20. Het doet er niets toe, wie de bewoner van een perceel is. Raadpleegt men de notulen van het jaar 1885 over deze zaak, dan blijkt zonneklaar, dat, al liep er eens iemand onder doordie woonde in een huis van beneden 80 huur waarde, doch geen arbeider was, dit geen bezwaar mocht heeten. De Voorzitter oppert het denkbeeld, of het ook wenschelijk zou zijn, eene commissie van bijstand voor de duinwaterleiding uit den raad te benoemen. De heer Bruinvis de Lange acht de benoeming eener der gelijke commissie onnoodig. Laat iedere maand aan den raad eene lijst overgelegd worden van de in de laatst afgeloopen maand gesloten overeenkomstendan kan de raad zich over tuigen, of de voorwaarden behoorlijk nageleefd worden. De heer Kraakman begint met eene herinnering. Op eene der vergaderingen van de commissie uit den raad met de oorspron kelijke concessionarissen over de kansen van slagen werd op den voorgrond gesteld de wensehelijkheid, om de krachtige medewerking des burgemeesters te verwerven. En die mede werking zou kunnen worden verkregen, wanneer te gemoet gekomen werd aan zijn uitdrukkelijk verlangen, dat het duin water ook gebruikt zou kunnen worden door de armen dezer gemeente. Ter bereiking van dat doel beeft de commissie willen samenwerken: van daar het voorstel: 1°. om kranen te plaatsen, waar het duinwater tegen eene kleinigheid verkrijgbaar zou zijn; 2°. om voor arbeiderswoningen niet meer te laten betalen dan 5,20 per jaar, dat is /0,10 per week. Wei was de benaming arbeiderswoning te onbepaald, doch op dat oogenblik scheen er geen weg te vinden, om uit te maken, wat daaronder verstaan zou worden. Aanvankelijk werd dus zonder nadere omschrijving dat tarief vastgesteld. Eerst bij gelegenheid dat de oorspronkelijke concessionarissen des raads toestemming verzochten, om hunne rechten en verplichtingen over te dragen aan de maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederlandis positief omschrijving verlangd en geschied van hetgeen onder arbeiderswoning zou worden verstaan. Toen is bepaald, dat ieder perceel, dat voor /80 of minder in 's rijks huurwaarde nu of later zou blijken te zijn aangeslagen, als arbeiderswoning zou worden beschouwd. Wie of de bewoner was, deed niets ter zake Zie daar de toen vastgestelde regel, welke onomstootelijk vaststaat. En nu wordteen prospectus over gelegd waarin met inkt bij die bepaling bijgeschreven staat: mits bewoond door arbeiders of daarmede gelijkstaande personen. Dit is in strijd met de overeenkomst. Het publiek wordt daar door op een dwaalspoor gebracht. Hij zou in de eerste plaats door burgemeester en wethouders een onderzoek daarnaar wen- schen ingesteld te zien. Vervolgens zou hij wensehen, dat burg. en weth. tot de ingezetenen eene openbare kennisgeving richtten, dat iedere arbeiderswoning duinwater kan krijgen tegen betaling van f 5,20; dat onder arbeiderswoning verstaan wordt iedere woning, welke voor eene huurwaarde van f 80 of minder in de rijks personeele belasting aangeslagen isdat ieder dit op zijn aanslagbiljet van de rijks personeele belasting kan zien, want, wanneer de eerste post op dat biljet voor huurwaarde f 4 of minder is, dan wordt zijn perceel geacht arbeiderswoning te zijn. Verder geeft hij in overweging de bepalingen voor het halen van water uit de standpijpen te herzien. Hij zou het water uit die kranen voor den laagst mogelijken prijs beschikbaar willen stellen voor hen, wier omstandigheden zelfs niet toelaten, het zeer lage bedrag van 5,20 per jaar te betalen. Het denkbeeld, om de gesloten overeenkomsten maandelijks ter kennisneming aan den raad over te leggen, wordt door hem ondersteund. De raad kan zich van de naleving van de bepalingen der overeen komst dan overtuigen. Wat betreft het door den heer Stoel aangevoerde omtrent het waterverbruik per meter, hierin dwaalt die heerom dit duidelijk te makenhaalt hij als voorbeeld aan, dat ieder niet het recht heeft, om voor 20 arbeiderswoningen eene gelegenheid te maken voor duinwater. De bedoeling is ge weest, dat ieder voor zijn perceel duinwater kan verkrijgen, maar niet een voor 20 woningen. Hij betaalt voor zijn perceel f 50 maar kan niet krijgen het duinwater tegen f 22,50, d. i. 75 kub. el a 0,30. Daartoe heeft hij volgens de overeenkomst niet het recht. Het waterverbruik per meter is alleen toegestaan voor fabrieken en inrichtingen, welke duinwater in zoodanige hoeveelheid gebruikendat het tegen lageren prijs beschikbaar moet worden gesteldom het gebruik daarvan niet onmogelijk te maken. Naar aanleiding eener vraag van den heer A. P. de Lange aan den heer Kraakman over de bedoeling, aan het woord arbei derswoningen gegeven, worden de raadsnotulen van 7 October 1885 (bladz. 233 en 234) voorgelezen. De Voorzitter merkt op, dat volgens de voorwaarden het duinwater aan de standpijpen verkocht en niet kosteloos aan de ingezetenen geleverd mag worden. Overigens merkt hij op, dat de gelegenheid om water te verkrijgen aan de standpijpen niet afgesloten is, maar dat maatregelen genomen zijn geworden, oui het misbruikdat gemaakt werd, te doen eindigen. Men heeft thans eene vergunning van burg. en weth. noodig. De heer Kraakman blijft nadere overweging aanbevelen met het oog op hen, die te behoeftig zijn, om f 5,20 per jaar te bjtalen. De heer Bruinvis de Lange deelt mede, dat hij zelf eene aan de Keizerstraat gelegen woning dadelijk aan de duinwater leiding heeft laten aansluiten en daarvoor t 5,20 per jaar be taalt. Er werd van de standpijpen misbruik gemaakt en hij betreurt zeer de wijze, waarop door sommige personen, van wie men het niet verwacht zou hebben en ook niet mocht verwachten, ge schiedde. Daardoor zijn burg. en weth. genoodzaakt geweest voor te schrijven, dat men van eene kaart voorzien moest zijn om water te kunnen halen en hij kan mededeelen, dat daarvan werkelijk door behoeftigen gebruik gemaakt wordt. In dien maatregel is niets onbillijks. De heer Stoel antwoordtdat door dien maatregel de pas afgesneden wordt aan die groote schaar van burgers, die geene kaart halen, omdat zij zich dprvoor schamen. En wat betreft het misbruikdat van de standpijpen gemaakt is, hij wil wel verklaren, dat toen de maatschappij hem voor zijne 22 arbeiders woningen eene kraan weigerde, hij duinwater uit de standpijpen beeft laten halen in eene ijzeren bak, om zijne huurders op die wijze in het genot van duinwater te stellen. De heer Bruinvis de Lange antwoordtdat verscheidene personen door den heer Stoel bedoeldtoch het duinwater nit de brouwerij halen. De Voorzitter merkt nog op, dat het zeer moeielijk is en blijftom na te gaan of behoeftigen die duinwater aan de standpijpen mogen halenhet aan andere personendie niet behoeftig zijn verkoopen. Nadat de heer Stoel aan burg. en weth. nog gevraagd had, met de maatschappij in overleg te treden over de mogelijkheid om in te voeren den maatregel, welke te Helder genomen is en daar goed voldoetnamelijk om bij enkele personen duin water verkrijgbaar te stellenwordt de beraadslaging gesloten, verklarende Burg. en Weth. zich bereid om in den geest van de gehouden besprekingen met de maatschappij in overleg te treden. In de avondvergadering werd de gemeente-begrooting voor 1888 behandeld met 13 leden; de heer Vonk had kennis gege ven, dat hij deze vergadering niet zou bijwonen. De voor naamste besluiten waren de volgende: Volgnr. 59. Defroiement wijkmeesters t 25,werd geschrapt tengevolge van het in beginsel genomen besluit, om het college van wijkmeesters en als gevolg daarvan de buurtmeesters op te heffen met het oog op den hoogst onbeduidenden werkkring van wijk- en buurtmeesters bij de tegenwoordige regeling van zaken. Een voorstel van burg. en weth. betrekkelijk die op heffing zal nader ingediend worden. Volgn. 71. Kosten invordering vergunningsrechtvoorgedra gen op 1300, werd met f 80 verminderd, op grond dat t 220 voldoende was met het oog op het tegenwoordig aantal lokaliteiten. Volgn. 79. Onderhoud van bruggen enz. De heer Goede drong bij de behandeling van den post, uit getrokken voor vernieuwing van het dek der brug Voordam Dijk, zeer aan op het veranderen dier brug in eene eenvoudige houten ophaalbrug. Over dit denkbeeld ontstond eenige bespre king, waarbij de heer Stoel verklaarde, dat het maken dezer brug nog niet zoo gemakkelijk uitvoerbaar zou zijn en de Voorzitter, onder verwijzing naar vroeger ingediende plannen, verzekerde, dat dit denkbeeld niet voor zulk eene geringe som verwezenlijkt zou kunnen worden. De heer Goede zag niet in, dat het niet mogelijk zou zijn, eene eenvoudige weinig kostbare ophaalbrug alhier te maken en boewei hij niet zou voorstellen na de gehouden bespreking, om de voor deze brug aangevraagde som van ƒ189,84 over te brengen naar de onvoorziene uitgaven, in afwachting van een daaromtrent in te stellen onderzoek, zoo zag hij zijn gevoelen toch gaarne nader overwogen. Bij volgnr. 98. Onderhoud der lantaarns en verdere kosten van verlichting brengt de heer H. J. Bruinvis zijn reeds vroeger aangegeven denkbeeld ter sprake, om den gasprijs voor de gemeente-verlichting tot den werkelijk kostenden prijs op de begrooting te brengen en met ongeveer dat bedrag den prijs voor particuliere verlichting te verlagen en geeft de heer Conijn te kennen, dat hij het elders gegeven voorbeeld zou willen volgen en den gasprijs, vooral in het belang van den middenstand, met 1 cent per kub. el zou willen verminderen, des noods met verhooging van het bedrag van den hoofdelijken omslag. De Voorzitter antwoordde dat de gasfabriek geëxploiteerd werd op de indertijd aan den heer Holtz gestelde, doch door hem niet aangenomen voorwaarden. Verlangde men wijziging van die voorwaardendan moest men daarvan een afzonderlijk voorstel makenmaar niet bij de begrooting eene beslissing uitlokkenwelke zulk eene groote verandering zou te weeg brengen. Bij den hoogst gespannen toestand der begrooting voor 1888 en het bedrag der nog op de fabriek rustende schuld kon aan verlaging van den gasprijs niet gedacht worden. De heer Kraakman wilde gaarne verklaren, dat een goed finantieel beheer medebrachtop het oogenblik niet aan den gasprijs te tornen, in afwachting van hetgeen misschien later zou kunnen geschieden. De post werd daarna goedgekeurd. Bij volgn. 144. Aankoop van hoornen zegt de Voorzitter toe, dat bij aanhoudende droogte aan de hoornen op de Laat zooveel mogelijk duinwater zal worden gegeven. Bij volgnr. 145. Subsidie voor de duinwaterleiding f 2500 deelt de Voorzitter mede, dat de waterleiding in dit jaar heeft opgebracht in het eerste kwartaal2036,45 u tweede 2456,24 derde 2865,33 en dat het 4e kwartaal geraamd wordt op 3181, Makende samen 10539,02 Hoogere opbrengst der metercontracten boven het minimum verbruik geraamd op ten minste 500, Alzoo vermoedelijke opbrengst over 1887 f 11039,02 Op 1 October 1.1. was het gezamenlijk bedrag der abonne menten en waterminima 12844. Nadat de post onderhoud van straten en pleinen verhoogd was met het op de twee verminderde posten vrij gev allen bedrag van 105 en met het bedrag van t 450, door dat de subsidie aan het gasthuis, geraamd op 1200, op 750 toegestaan is, wordt de begrooting met algemeene stemmen in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 263,575,59. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 3 Nov. Petrus Nagel en Johanna Jansen. Arie Rentenaar en Elbregt Klomp. Arie Reijmerink en Anna Geer- truida Hazes. GEBOREN. 3 Nov. TrijntjeIJ. van Dirk Groot en Dieuwertje Grootes. Johannes Jacobus, Z. van Pieter Janzoon Kroon en, Guurtje Duin. OVERLEDEN. 4 Nov. Johannes Erederik Roodenberg, 78 j. VEILING VAN V A S T E G O E D E RE N. 3 Nov. Door den Notaris M. GOUVERNE. 1. Huis, Mient, B 2773, 00,00,66. Str. C. Koopman 2960,— Verhoogd door Jb. van Twisk q.q. met» 390,— 2. Vier Huizen met grond, A 2654—2657 en 3057, 00,03,49. Str. J. Muijsu 2865, Verhoogd door van Veggel q.q. met 200,—

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6