Paardenmarkt No. 134. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. WOENSDAG te AIjKMAAR, O November l&S?* Almaliadi's nalatenschap. 9 NOVEMBER. FEUILLETON. ©«beslte* Nationale Militie. De verlofgangersdie liunne verlofpassen met zakboekjes ter afteekening aan de gemeente-secre tarie hebben bezorgd en die stukken niet hebben teruggehaald worden verzocht die boekjes alsnog ten spoedigste af te halen. BnitRttlanb. Prijs der gewone Advertentiën Sitmenlanï. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Coaraut wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR krengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering vergunning verleend hebben aan H. H. EENHORST, koek- en banketbakker alhier, tot het vestigen van eene koek- en banketbakkerij in het perceel aan de Appelsteeg, wijk C No. I. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 8 Nov. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Drukfout. In ons artikel van Zondag IJ. „Onze particuliere Spaarbanken" leest men in den 20sten regel van de tweede kolom: „Bij het einde van 1886.'' Dit moet zijn „Bij het einde van 1880." DUITSCHLAND. Het bestuur der beurs heeft 600 belooning uitgeloofd voor de ontdokking van den man, die den l aan een zestal invloedrijke beursmannen eene waarschuwing had gezonden, volgens welke de toestand des Keizers hoogst bedenkelijk was en dat zoowel de Kroonprins als prins Bismarck onmiddellijk naar Berlijn ontboden waren. Eene daling in de fondsen was van dit bericht het gevolg geweest. Graaf Schuwaloff, de ruasische gezant te Borlijn heeft namens den Keizer van Rusland een bezoek laten aankondigen by Keizer Wilhelm. Waarschijnlijk komt de Keizer des morgens om 's avonds weer te vertrekken. Uit San Rerno is te Berlijn een telegram van dr. Mackenzie ontvangeD, waarin de algemeene gezondheids toestand van den kroonprins bij voortduring voortreffe lijk wordt genoemd. De plaatselijke kwaal had een ongunstiger karakter aangenomen en ofschoon er nog geen gevaar aanwezig was, zoo heeft hij toch de ontbie ding van twee specialiteiten op het gebied van keelziekten verlangd namelijk van dr. Schroeder uit Weenen en dr. Krause uit Berlijn. Prins Wilhelm zal voor eenige dagen naar San Remo vertrekken. 5) Het laatste woord was nauweh.ks gesprokenof Krachwitz sprong plotseling, gloeiend rood in het gezicht en bevend van woede, uit den kring der overigen te voorschijn en pakte met zijne sterke vuist Don José bij den sierlijken halskraag. Het gezicht van den Spanjaard werd geheel blauwwant Krachwitz snoerde heip de keel bijna dicht, waarna hij den laffen zwetser met eenen enkelen ruk op de knieën wierp. „Vraag vergiffenis, valsche knaap vraag vergifienis riep Hans Kagpar buiten zichzelf van toorn 6n over al zijne leden trillende. „Tuchtigen wondt gij mij Oho, knaap, dat zou je slecht bekomen zijn, al bluf je nog zoo hoog op je schermkunst. Door verraad zou je mij misschien kunnen overwinnen in eenen eerlijken strijd echter sta ik er gemakkelijk twee zooals jij Mij kun je geene enkele onbeschaamdheid verwijten maar jou kan ik er meer dan eene te laste leggen daarom zul je mij excuus vragen, eerlooze vlegel!" Een pijnlijke stilte heerschte in het lokaal bij dit on gewone tooneel. Allen verkeerden onder den indruk van den schrikdie verlammend op de jonge gemoederen werkte. Matthaus Graalsen, de dikke kleine Deen, was de eerstedie zijne tegenwoordigheid van geest terug kreeg. Hij zagdat José met doodsbleek gelaat en gesloten oogen zijwaarts op den grond neerzeeg en dit wekte zijn medelijden op. Hij sprong op den Spanjaard toe en trachtte hem op te richteD, en daar door kreeg ook de professor, die met de grootste ont zetting het gebeurde had gadegeslagen, zijne spraak terug. Hij steunde met de magere handen op den rand van de katheder en riep met eene stentorstem„Jonker von Krachwitz ga oogenblikkelijk naar uwe kamer Gij hebt voorloopig huisarrest en zult spoedig nader van mij hooren 1 Uit mijne oogen, dadelijk Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ENGELAND. Den 4 ia te Louden de engeische gezant te Weenen aangekomen. Zijne komst wordt aan belangrijke staatkundige aangelegenheden toegeschreven. De benoeming van den heer Lytton tot gezant te Parijs wordt door bijna alle partijen afgekeurd, op grond dat hij een man is, die altijd plannen smeedt en van grootsche ondernemingen houdt, zooals de ondervinding geleerd heeft, toen hij gouverneur generaal van Britsch Indië was. •De hertog van Cambridge, de opperbevelhebber van het leger, die den 5 zijn 5Qjarigen diensttijd herdaeht, is door de Koningin benoemd tot opperbevelhebber bij patent, de grootste onderscheiding, welke hem ten deel kon vallen. Na Wellington was deze eer aan niemand waardig gekeurd. Den 5 is te Londen het nieuwe gebouw der Neder- landsche Club iu Regentstreet plechtig ingewijd. Ierland, Het lid van het Lagerhuis Arthur O' Connor heeft te Nieuw-Jerseij in de Yereenigde Staten in eene redevoering gezegd, dat hij in het openbaar als een feit wenschte te verklaren, dat, mocht Groot Brittannie in een oorlog gewikkeld worden, de mogendheid, waar mede het oorlog voerde, op 100,000 ieren zou kunnen rekenen, die met haar tegen Engeland zonder soldij zonden dienen. PRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft den 31, na eene heftige beraadslaging met den prefect van politie, met 49 tegen 20 stemmen de ontwerp-be- grooting van uitgaven voor de prefectuur van politie in haar geheel verworpen en met 50 tegen 14 stemmen verklaard, dat hij alleen het recht had om den dienst en het personeel der gemeente-politie te regelen en te beheeren. Ten slotte werd met 54 tegen 4 stemmen de begrotingscommissie uitgenoodigd, de rekeningen alsnog te onderzoeken en daarover een bijzonder ver slag uit te brengen, aangezien daardoor de gang van zaken bij de prefectuur vau politie kon blijken. To Parijs is eene bijzondere afdeeling politie-agenten aangesteld, ten» getale van 10 in elk arrondissement, om de bedolaars aan te houden. Den 28 en 29 October werden er reeds 200 aangehouden. De heer IJves Guyot is benoemd tot algemeen ver slaggever der begrotingscommissie met 15 vau de 22 stemmen. De heer Ribot had verklaard niet in aanmerking te willen komen. Senaat. Den 5 kwam het conversie-ontwerp in. Het werd van spoedeischenden aard verklaard. Den 7 werd het aangenomen met 202 tegen 36 stemmen. Kamer. Den 5 werd het voorstel tot het instellen van een onderzoek in zake Wilson in behandeling ge nomen. De heer Baudry d' Asson, die het eerst aan het woord was, vroeg, dat een vervolging tegen den heer Wilson ingesteld zou worden. Door de storting van 20000 in do schatkist- had hij schuld bekend. Hij eischte 3 jaren gevangenisstraf. De heer Colfavru, radicaal, diende een tegenvoorstel in strekkende om door eene commissie van 22 leden Hans Kaspar wierp nog eenen vluchtigen blik op zijnen vertoornden leermeester, daarop maakte hij eene kleine buiging en verliet de kamer. Het was den jonker volstrekt niet prettig te moede, toen hij de lange gang doorliep. Hij begreep, dat hij, na het zooeven gebeurde, oumogelijk langer in het huis van den professor blijven kon, Waarheen zou hij echter dan zijne schreden richten Naar zijnen voogd Dat ware misschien wel da beste oplossingmaar met het oog op het zonderlinge karakter van den ouden graaf, was het nog zeer de vraag, welke ontvangst hem bij zijnen oom zou ten deel vallen. Ondanks deze vrees had Hans Kaspar volstrekt geen berouw over zijne daad. Dat bij in den afgeloopen nacht de aanmatigende houding van den Spanjaard verdingen had, lag voornamelijk aan het in den grond zeer vrede lievende karakter van den jonker en bovendien aan de tussches komst van baron van Ripperda. Ditmaal echter, bij de herhaalde beleedigende woorden van Don Joséhad zich eene teugellooze woede van Krachwitz meester gemaakt. Moest hij zich ongestraft door dezen valschaard laten beleedigen En waa de serenade aan de schoone Pasquita dan eene misdaad een vergrijp dat straf verdiende? „God zij dank, dat ik u eindelijk gevonden heb, Hans Kas Geen levend wezen was er in het geheele huis te zien niemand oin mij naar je kamer te brengen En wat zie je er gced uitJe zijt waarlijk een man gewordenHans Kassedert den dagwaarop wij elkaar vaarwel zeiden Twee dames stonden plotseling voor den verbaasden Krachwitz. Zij waren de trap opgekomen zonder dat de in diepe gedachten verzonken jonker het geluid harer schredendat door den dikken ganglooper werd gedempt, had gehoord. Reeds alleen aan hare spraak zou Krachwitz de eene damede oudstea's mevrouw von Beanbuisson zijne tante, hebben herkend. Maar ook in haar uiterlijk was een onderzoek te laten doen naar alle handelingen welke het bestuur raken en van dien aard zijn, dat zij afkeuring verdienen en verhinderd moeten worden. De heer Cuneo d'Ornano, de oorspronkelijke voorsteller van het onderzoek, steunde dit voorstel. Hij verdedigde generaal Caflarel en verweet der regeering dat zij den meest schuldige, generaal d'Andlau, had laten ontsnappen. De minister-president Rouvier bestreed de in omloop gebrachte geruchten en ontkende, dat deze zaak op het getouw was gezet door staatkundige personen tegen president Gróvy. Hij gaf een overzicht van den toe stand der zaak, onder bijvoeging dat het bestuur boven alle verdenking verheven was. De regeering was in staat ophelderingen te geven over het gebruik van den pre- sidentsstempeldat reeds onder vier miniateriën ge schied wasdaarmede was de ministeriëele ver antwoordelijkheid gemoeidde president der Republiek was er niet bij betrokken; bij werd steeds gedekt door zijne ministers. Hij drong ten slotte aan op het vermijden van schandaal en kwam op tegen de beschuldiging der regeering wat betreft generaal d'Andlau. De heer Cassagnae verwonderde zich, dat de regeering het verzoek wilde smoren. Het tegenvoorstel van den heer Colfavru werd aan genomen met 264 tegen 257 stemmen. De heer Jolibois zeide dat, nu het ondersoek in beginsel toegelaten was, nog de kwestie van duidelijkheid en parlementaire goede trouw moest uitgemaakt worden. Hij stelde daarom uit naam der rechterzijde voor, aan het tegenvoorstel de volgende zinsnede toe te voegen „De commissie van onderzoek zal van de meest uit gestrekte volmacht voorzien worden," welk voorstel met 315 tegen 184 stemmen goedgekeurd werd. Het geheele voorstel werd daarop in zijn geheel met 445 tegen 84 stemmen aangenomen. Het onderzoek zal aanvangen. Den 7 werd eene interpellatie gehouden over de uit komsten van de proeve der mobilisatie. Na eene leven dige beraadslaging en het stellen van verschillende mo- tien van orde werd het eerste gedeelte eener motie waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen aangenomen. VEREENIGDE-STATEN. Bij een onderzoek dat den 7 ingesteld werd in de cellen waar de ter dood veroordeelde anarchisten opgesloten zijn, werden in de cel van Lingg drie gevulde bommen gevonden welke onder couranten verborgen waren. De tijding dezer ontdekking verspreidde zich zeer snel door de geheele stad en veroorzaakte een sterken omkeer in de meening van hen, die tot dusver voor het verleenen van genade waren. Er werden voldoende voorzorgsmaatregelen ge nomen tegen het bezoeken van en het zenden van couranten aan de veroordeelden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Aan de verslagen van het onderzoek der staatsbegrooting de oude dame geheel dezelfde gebleven, nog altijd zooals Hans Kaspar haar sedert eene lange reeks van jaren had gekend. Het levenslustige gelaat, dat, dank zij de werking en de matige aanwending van kosmetiek er nog tamelijk jeugdig uitzagscheen in elk opzicht on veranderd gebleven te zijn. De goudblonde lokken krul den zich nog even schelms over het sneeuwwitte voor hoofd; om den weelderigen mond speelde nog het oude overmoedige lachjeja zelfs het schoonheidsmoesje op hare kin vertoonde nog denzelfden- vorm als jaren geledendien van eenen kleinenmet pijl en boog gewapenden Amor. Dat mevrouw van Beanbuisson het ook nu nog niet opgegeven had met de jeugd te eoncurreerenzag Krachwitz bovendien duidelijk aan het smaakvolle, koket opgemaakte wandeltoilet. Het gepofte overkleed, de tunika van lichtblauwe zijde, waren geheel met bloemen door weven, wier kleuren voortreffelijk met de fijne huidkleur, de lichtgekleurde oogen en den goudglans der haren har monieerden, die van voren gekruld waren en waarop een klein hoedje van venetiaansch stroo prijkte. De rechter hand, die met eenen handschoen van rijk bestikt deensch leder bekleed was, steunde op eenen langen wandelstok, die naar boven in eenen in grillige vormen met paarlemoer ingelegde kruk uitliep en aan welks ondereinde een toegevouwen chineesche parasol bevestigd was. In de andere hand hield de dame aan een blauw zijden snoer een allerliefst klein Bolognezer hondje, dat met zicht baar ongeduld de hooge laarzen van den jonker be snuffelde. „Beste tante zeide Krachwitz nadat bij zich een weinig hersteld had van zijne verbazingbij de on verwachte ontmoeting met twee damesdie hij veilig en wel in Parijs waande. „Ik ben gelukkigu weer eens te kunnen begroeten. Het is weliswaar reed3 ge- ruimen tijd geleden, sedert ik voor het laatst uwe hand kuste maar nu ik u weer voor mij ziejj schijnt het mij eerst gisteren geweest te zijn." En de galante jonker boog het hoofd over de fijn

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1