No. 135. Negen en tachtigste Jaargang, 1887. Duinwaterleiding, Oost- en West-Indische pensioenen. Almahadi's nalatenschap. V RIJ D A G 11 N O V E MB ER. Snitcul&Kfr. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën ©ffisiiëel (Bebeeltt. ALR1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering vergunning verleend hebben aan A. JACUBSON koopman in tagrijnlompenmetalen enz., wonende te Haar lem tot het vestigen van een magazijn van tagrijnlompen metalen enz. in het perceel aan de Spanjaardstraat, wijk C, n°. 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. i Nov. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenendat iedere arbeiders woning aan de duinwaterleiding kan worden aangesloten tegen betaling van 1 5,20 per jaar; dat arbeiderswoningen, van min stens 10 en bloc gebouwdper woning aangesloten kunnen worden tegen betaling van f 4,50 per jaar; dat onder eene arbeiderswoning verstaan wordt ieder bewoond perceel, waarvan de rijks huurwaarde tachtig gulden of minder bedraagt; dat ieder ingezeten op zijn aanslagbiljet in de rijks personeele belasting kan zienof het door hem bewoonde perceel voor 80 of minder in de rijks huurwaarde aangeslagen is, daar, wanneer de eerste post op dat biljet vier gulden of minder is, de huurwaarde t 80 of minder bedraagt; dat bovendien, wanneer ingezetenen te dien aanzien in twijfel mochten ver- keerenter gemeente-secretarie inlichtingen gevraagd en be komen kunnen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Nov. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER YEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij kon. besluit van 8 Sep tember j.l. No. 24 is bepaald, dat, te beginnen met het jaar 1888de gagementen van gewezen militairen van het leger in Nederlandsch Oost- en West-lndie, door het Departement van Koloniën niet meerzooals tot dusver Na afloop maar in den aanvang van elk kwartaal zullen worden betaal baar gesteld, zoodat er voor de gegageerden geen reden meer bestaat, om zich voorschotten op hunne gagementen te doen geven tegen beleening van hunne gagementsaktendaar zij voortaan het hun toekomende bedrag rechtstreeks van het Gou vernement kunnen ontvangen omstreeks denzelfden tijd, waarop zij tot dusver van anderen, tegen betaling van rente en kosten een voorschot tot dat bedrag ontvingen. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd 10 Nov, 1887, A. MACLAINE PONT. BELGIE. De minister van justitie heelt den 8 in den Senaat aangekondigd dat de regeering binnen kort in overweging zal nemen aan de veroordeelden bij de werkstakingen kwijtschelding van straf te verlee- nen. Deze mededeeling werd met toejuichingen ontvangen. Den 9 heeft de voorzitter in de Kamer een beroep gedaan op den ijver der leden ter afdoening van de wetsontwerpen betredende maatschappelijke hervormin gen, welke de regeering zich voorstelt in te dienen. 6) Zij zweeg een oogenblik en speelde met de groote zijden kwast die aan de kruk van hare parasol ben gelde, daarna hervatte zij „Laat ik u nu de eigenlijke reden van mijn bezoek meedeelen. Persoonlijke aangelegenheden, de regeling van eene half vergeten erfenis betreffende, hebben mij voor korten tijd naar Keulen gevoerd. Het spreekt van zelf, dat ik mijn' waarden Hans Kas opzocht, te meer omdat ik licht begrijpen kon dat ge nog geene plannen voor de toekomst gevormd hadt, en mij de oude vriendin van wijlen uwe moeder, uw 'ot even na aan het hart ligt als dat mijner Amélie. Een gelukkig toeval nu maakt het mij mogelijk u een aannemelijk voorstel te doen. Ge weetdat mijn echtgenoot een gewichtige staatsbetrekking in de Ptalz bekleedde en, niettegenstaande zijnen uitheemschen naam, een goed duitsch hart in den boezem droeg. Ik heb zijne begin selen steeds gedeeld en dit heeft mij zeker den weg gebaand, toen ik na den dood van mijn Beaubuisson san het bof van hertogin Elisabeth Charlotte van Orleans, die ook uit de Rijnpfalz geboortig is, eene ver blijfplaats zoeken moeBt. Ik geniet het volle vertrouwen mijner vorstin en zoo vernam ik, dat het haar vurigste wensch is, in de rijen harer hofjonkers, die bijna allen franschen zijneenige duitsche elementen te brengeD. Dat ik daarbij in de eerste plaats aan u, mijnen besten neef, dacht, is zeer natuurlijk; bet is nu maar de vraag of eene hofbetrekking u aanstaat. En ik meen hier omtrent geene zorg te moeten hebbenwant op deze wijze komt ge het best in de gelegenheid Parijs te leeren kennen waarnaar ge zoolang hebt verlangd. Staat u de dienst niet langer aan( dan gaat ge er uit; ik mag u bovendien niet verzwijgen dat juist tegen woordig de kans op bevordering zeer groot is. De De minister-presidenttevens minister van financiën, Beernaertverklaarde vervolgensdat de staat van 's lands geldmiddelen goed was. Het tekort over 1885 was tot f 400,000 verminderd over 1886 ofschoon de ontvangsten f 2,000,000 beneden de raming waren ge bleven zou er een overschot zijn van 1,500,000 en over 1887 van f 4,500,000. In 1888 zal de gendarmerie versterkt en zullen posten uitgetrokken worden voor het herstel van kerkgebouwen en tot verbooging der militaire pensioenen, DUITSCHLAND. De Keizer stond den 8 des na middags te I uur op en liet zich de gewone rapporten voorlezen. ENGELAND. Bij bekendmaking van bet hoofd der politie generaal Warren is met toestemming van den minister van binnenl. zaken voorloopig het houden van vergaderingen en redevoeringen op het Trafalgar-plein verboden. De optocht van den nieuwen lord-mayor is den 9 onder regenachtig weder zonder eenig bijzonder voorval afgeloopen. Op het ten stadhuize gehouden feestmaal heeft de minister van buitenlandsche zaken Salisburybij het beantwoorden van een op het ministerie uitgebrachten dronk het volgende gezegd De verleden jaar geuite verwachtingdat de lord- mayor zijn ambtstijd in volkomen vredestoestand zou volbrengen heeft zich verwezenlijkt. De moeilijkheden, welke het vraagstuk der Afghaausehe grensregeling bood, zijn uit den weg geruimd de regeering vernam juist heden middag, dat Ejub-Khan, die den vrede van Afgha nistan kon bedreigen zich aan de indische regeering heeft overgegeven. Verder verklaarde hij met betrekking tot den alge- meenen toestand van Europa, dat hem niets bekend waswat aanleiding tot ongerustheid kon geven. FRANKRIJK. Den 7 is het rechtsgeding aange vangen tegen generaal Caffarel en mevrouw Limouzin eenerzijds en generaal d'Andiau mevrouw Ratazzi en mevrouw Saint-Sauveur anderzijds allen beschuldigd van oplichting of pogingen daartoe. Generaal Caffarel zou met mevr. Limouzin getraoht hebben van twee personen aanmerkelijke geldsommen te verkrijgen voor decoratiën en voor een commissieloon van f 15000 of 25000 beloofd hebben zijn invloed te gebruiken om de befaamde „gezondheidsnap" bij het leger te doen invoeren geen dezer drie pogingen slaagde. Een der op decoratiën belusten zekere Vicatuitvinder van een insecten poeder, antwoordde op het bem gedane voorstel dat hij den generaal in ruil voor de ridder orde een potje mosterd een doosje van zijn poeder en een oorveeg wilde geven. Generaal d'Andiau wordt voorgesteld als een intri gant van beroepvol schulden handel drijvende in alles wat niet te koop moest zijn. Van twee personen, een lid van een departementaleD raad en een rijtuig maker, had hij door bemiddeling van mevr. Ratazzi oude koning Bodewijk XIV zal het niet lang meer maken en diens iaatsten wil op te volgen, door den zoon van madame de Montespan tot zijnen opvolger te ver heffen, zal zeer bezwaarlijk zijn, dewijl de kansen van den eenigen wettigen erfgenaamden vijfjarigen achter neef van Bodewijk veel gunstiger staan. De naaste meerderjarige bloedverwant van vaderszijde des minder jarigen troonopvolgers nu isbehalve de Spaansche koning die van alle rechten hoegenaamd op Frankrijk heeft afgezien, de zoon van mijne gebiedster, hertogin Elisabeth Charlotte, bertog Philips II uit het Huis van Orleans. Het is dus duidelijk dat hem onder alle omstandigheden het Regentschap zai worden opgedragen gedurende de minderjarigheid van den nieuwen kleinen koning. Duidt het mij niet ten kwade, Hans Kas, dat ik een weinig afgedwaald benik wilde u slechts doen ziendat het Huis Orleans eene groote toe- komst heeft enfinhet zou mij genoegen doen wanneer ik uwe belangen op eenige wijze aan die van deze dynastie kon verbinden omdat ik mij overtuigd houd dat uwe innemende manieren en uwe geestes gaven u op deze wijze gemakkelijk en snel eene schit terende positie in de maatschappij zullen doen innemen." Mevrouw von Beaubuisson zweeg en zag baren neef vol verwachting aan. Er scheen haar veel aan zijne toestemming te liggen dit bemerkte de jonker wel en juist daarom was hij in tweestrijd. Tante beviel hem op dit oogenblik niet; hare wijze van spreken, de veel- beteekenende blik harer oogenkortom hare geheele maaier van doen maakte ditmaal eonen onaangenamen indruk op hem. Desniettegenstaande gaf hij zich moeite om een vriendelijk gezicht te zetten, vooral om Amelia niet te mishagendie steeds bleef zwijgen en voor tijdverdrijf met den Bologneser speelde. „Voor allesbeste t.intemoet ik u mijnen harte- lijken dank betuigen voor de goedheid, die ge mij be toond hebt", antwoordde Krachwitzop bevallige wijze het blondgelokte hoofd buigende. „Wanneer ik even wel op uw welgemeend aanbod niet zoo dadelijk f 7500 en f 5000 „voor zijne armen" ontvangen, waar voor zy in ruil eene ridderorde zouden krijgen. Toen dit niet gelukte dreigden de betrokken personen de zaak openbaar te makeD, waarop zij eindelijk hun geld terug ontvingen. Een koopman, die hem door mevr. de Saint- Sauveur met hetzelfde doel voor gezegde „armen" f 10000 had gegeven kreeg slechts f 2500 terug. Uit het onderzoek naar de voorbarige openbaarmaking van de akte van beschuldiging in zake den brand der Opéra Comique te Parijs is geblekendat die open baarmaking het werk is geweest van een der met de verdediging der beklaagden belaste advokaten. Den 8 is in de afdeelingen der Kamer de commissie van 22 leden gekozen welke een onderzoek zal instel len naar de misbruiken bjj het bestuur der republiek. Gekozen zijn 6 leden der radicale linkerzijde10 der uiterste linkerzijde3 opportunisten en 3 leden der rechterzijde. Allen behooren tot de voorstanders vaa hot onderzoek en zijn het daarover eens. Den 8 werd een oud lid der commune te Parijs be graven. Vóór en gedurende bet vertrek van den be grafenisstoet hadden er botsingen tusschen de politie en de menigte plaats; de politie-agenten waren genood zaakt den sabel te trekken. Verscheidene personen werden in hechtenis genomen. Kamer. Den 8 ia de beraadslaging hervat over het wetsontwerp op het onderwijs. De heer Keiler ontwikkelde een tegenvoorstelwaarvan de strekking was aan de gemeenten de bevoegdheid te laten tot het kiezen van eene vrije schoolwelk tegenvoorstel met 376 tegen 162 stemmen verworpen werd. Art. 1 van het wetsontwerp waarbij de gewone uitgaven voor het lager onderwijs ten laste van de departementen en gemeenten worden gelaten, werd aangenomen. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg is niet tevreden over de mededeelingen van den oos- tenrijkschen minister van buitenl. zakengraaf Kal- noky, in de delegatiën. Dat blad verbaast zich ten zeerste over de wijze, waarop die minister den toestand van prins Ferdinand van Coburg in Bulgarije beschouwt. De ruasische regeering denkt er geheel anders over want Rusland kan de wettigheid zijner verkiezing tot vorst niet erkennen. Wanneer de meeningen zoo zeer uiteenloopen is het natuurlijk moeielijk tot overeen stemming over het bulgaarsche vraagstuk te geraken, maar indien graaf Kalnoky zijn best wil doen, Rusland tot de partij des vredes over te halen dan kan de minister elders misschien met meer vrucht hiervoor werkzaam zijnwant Rusland bedreigt evenmin den europeeschen vrede als de onafhankelijkheid der volken op het Baikan-sehiereiiand. SPANJE. Hillairauddie op Bazaine een moord aanslag deed is tot 8 jaren dwangarbeid veroordeeld. Zijn verdediger is dadelijk in hooger beroep gekomen. TURKIJE. De engelaeh-fransche overeenkomst be treffende het Suez-kanaal is den 5 aan den grootvizier te Konstantinopel overhandigd. ingaheeft dit de volgende redenen. In de eerste plaatsmoet ik er n met nadruk op wijzendat ik mijns inziens niet geschapen ben voor het hofleven; ik heb eenen hekel aan de geparfumeerde lucht der salons. Ik ben wel wat ruw uitgevallen en zou my onmogelijk kunnen schikken naar de naar mijn oordeel bovenmatig hooge eischen der hofetikette. Daarbij heb ik juist met Frankrijkmet fransche toestanden en de parysche zeden en gewoonten altijd bitter weinig op ge had. Was het niet de overheersching der franschen die de Pfalz in eene woestenij verkeeren deeden ia niet al te dikwyls ons duitsche vaderland door de veile diplomatie van 't Kabinet te Versailles in benarde omstandigheden gekomen! En nu zou ik, een Duitscher, een Pfalzer van geboorte in dienst treden van dit Hof? Heb ik ongelijk, waarde tante, wanneer ik om deze redenen verzoek mij eenigen tijd te laten om uwen voorslag nader te overwegen F" Mevrouw von Beaubuisson glimlachte nog altijd. Het scheen dat geen toorn in staat was eenig spoor achter te laten op haar ongerimpeld aangezichtwant de uitdrukking der trekken van haar fijngevormd profiel bleef geheel dezelfde, alleen klonk de toon harer stem niet zoo helder als tevoren, toen zij, hoofdschuddende, aanmerkte: „Ge vergeet geheel, beste neef, dat ge, wel verre van in dienst der Franschen, in dienst eener dame treedt die duitsch voeltdenkt en spreektdie eene Duitsche is naar geboorte en karakter „Daar is wel iets van aan, maar al behoor ik tot de hofhouding van hertogin Elisabeth Charlotte, ik sta toch in ieder geval in dienst van Frankrijk. Versta mij evenwel niet verkeerd het zou wel zeer onverstandig zijn uw welwillend aanbod zonder voorbehoud van de hand te wijzen. Ik twijfel er echter ten zeerste aan of ik wel de rechte man ben om eene plaats in te nemen die altyd, behalve groote geslepenheid in alle mogelijke hofintriguea, volkomen onderwerping van eigen wil ver- eischt. Ite ben nu eenmaal een stijfkop..." „Zooals iedere Krachwitz", viel hem mevrouw von

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1