No. 137. Negen en tachtigste Jaargang 1887. WOENSDAG Almaliadi's nalatenschap. FEUILLETON. 16 NOVEMBER. Prijs der gewone Advertentiën ©ISeiëel (Btbeelte. COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagenvan de wed. W. P. KLAaSSEN VAN OORSCHOT, om vergunning tot het oprichten van eene bergplaats en tot het veikoopen van buskruit en vuurwerk in het perceel aan de Ged. Nieuwesloot, wijk B, No. 59, en dat op Dinsdag, 29 November 1887, 's middags ten twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die bergplaats bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Nov. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat de verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken, in plaats van wijlen den heer J. GOUWE, door hen bepaald is op Donderdag, den 8 December, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uurna afloop waarvan dadelijk de opening der stembiljetten geschiedt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Nov. 1887. De Secretaris, NUHOUT van DEii VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand October 1887 E. Stoflens, J. Vinger, Mej. E. de Boer, Amsterdam; H. Dalmeier, Burghvan den Broek, Vianen; J. Hiems, Wormerveer. Van de hulpkantoren Heer Hugo waard: WassingenHoorn. Warmenhuizen: Wed. Versijse Verzonden geweest naar Duitschland: J. JeschkyBerlijn; H. Schulz P. Rusland: J. G. PloegPetersburg. BELGIE. In den nacht vau den 13 op den 14 is te Brussel de bovenverdieping van het ministerie van landbouw afgebrand. Persoonlijke ODgelukken kwamen niet voor. De schade is groot. Het te Brussel verschijnende officieuse russische blad „de Nord" spreekt, na vermelding van de redevoeringen, door graaf Kalnoky in de delegaties over het bulgaar- sche vraagstuk gehoudenals haar gevoelen uitdat deze handelwijze evenzeer in strijd is met de staatkun dige eerlijkheid als met de wederzijdsche achting, welke onmisbaar is tueschen staten, die met elkaar in goede- verstandhouding willen leven. DUITSCHLAND. Het socialistische lid van den Rijks dag Hasenclever is plotseling krankzinnig geworden en naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Op de ontvangst van dr. Schmidt, uit Frankfort, door den Keizer in tegenwoordigheid van het hoofd van den geneeskundigen dienst Lentholdt-Bergmann, volgde den 13 eene beraadslaging bij den minister van het Huis des Konings graaf Stolberg, door de artsen Wegner- Bergman Gerhardt, Xoboldt en Schmidt. De kwaal, waaraan de kroonprins lijdt, werd eenparig voor kanker verklaarden de gedeeltelijke verwijdering van het strottenhoofd niet meer geraden geoordeeld. De te San Remo eenstemmig aanbevolen verwijdering van het strottenhoofd is door den kroonprins, na een uur be denktijd, afgewezen. Tegen het te San Remo genomen besluit werd door genoemde artsen niets ingebracht. Er is thans vcor goed afgezien van het denkbeeld om den Kroonprins aan de operatie der uitsnijding van het strottenhoofd te onderwerpen. Blijkens geneeskun dig advies zou die operatie geen waarborg opleveren dat de kwaal zich niet op eene andere plaats weder kan vertoonen, terwijl zij in elk geval eene verminking te weeg brengt. Bij eventueel intredende aanvallen vau verstikking zal eene insnijding aan de luchtpijp plaats hebben. ENGELAND, Eenige honderden personen waren den 13 des morgens op het Trafalgarplein bijeen gekomen, toen tegen bet middaguur pogingen werden aangewend tot verbreking van het hekwerk tegenover de nationale galerij. De politie kwam in grooten getale opzetten om het plein schoon te vegen en het in dichte rangen af te sluiten. Tevens werden alle optochten, welke zich vóór de komst op het plein gevormd hadden in de aangrenzende straten uiteengejaagd en de vaandels ont rukt. Te 4 uur des namiddags waren de straten rondom het plein afgesloten door de menigte welke herhaalde pogingen deed om het plein binnen te drin gen. De politie werd toen versterkt door gardes te paard om het gepeupel uiteen te drijven. Later ver scheen de infanterie der garde en verleende hulp bij het bezetten van het plein. De politie deed herhaaldelijk uitvallen op de menigte, welke tegen 6 uur langzamer hand uiteen ging. De afgevaardigden Cunningham en Graham, de socialist Burns en verschillende andere per sonen werden in hechtenis genomen. Den 14 werden reeds verscheidene personen die aan deze ongeregeld heden deelgenomen haddenveroordeeld tot kleine boeten en tot één jaar gevangenis toe. De afgevaar digde Graham werd tegen borgtocht op vrije voeten gesteld. FRANKRIJK, De verdediger van generaal Caffarel heeft in zijn pleidooi de regeering zeer aangevallen aanvoerende, dat zijn cliënt misbruikt was als wapen tegen generaal Boulanger. Het geheele schandaal was op dezen laatste gemunt en men zou er nu wel berouw over hebben. Na een onderhoud met den minister-president Ron- vier heeft president Grévy den 12 verklaard besloten te zijn om n i e t af te treden. De commissie van onderzoek heeft beslotenhare handelingen niet geheim te houden. De heer Portalis, hoofdredacteur van de XlXe Siècle, het blad, dat de brieven tusschen Wilson en baron Seil- lière openbaar maakteheeft den 10 des avonds om- 8) „Hebt ge reeds onderzocht of de vrijheeren von Selbitz inderdaad een pfalzsch geslacht zijn „Men heeft mij tot nog toe daaromtrent niets beslis sends medegedeeld bovendien heb ik alle reden om zeer voorzichtig te zijn met mijn onderzoek en kan ik mij niet met praatjes tevreden stellen. Intusscben zal het mij weinig moeite kosten met betrekking tot deze familie meer zekerheid in te winnen; in dit geval deel ik u mijne ontdekkingen mede, in de hoopdat gij daarop zult voortbouwen. Nu komt de politiek aan de beurt. „Ge weetdat koning Lodewijk XIV op sterven ligtr!' „En dat bij de laatste dagen zeer vroom moet ge worden zijn", voltooide de Spanjaard lachende. „Daarom zal de wereld zich weinig bekommeren, nadat hij haar jarenlang heeft verontrust en om den tuin geleid. Men zal zeker minder belang stellen in den stervenden tyran, dan in de toekomst van zijn land, dat nog altijd groot en machtig genoeg is, om eenen krachtigen invloed op den gang der politiek in Europa te kunnen uitoefenen. Het onmiddellijk gevolg van koning Lodewijks dood zal ongetwijfeld eene kleine paleisomwenteling zijn, caar noch de Orleans noch de Bourbons er in berusten zuilen, dat de graaf van Toulouse of de hertog van Maine kinderen van de Monteepan den franschen troon be stijgen. Ik ben er zeker vandat ook Spanje den weerslag van deze onlusten gevoelen zal." „In weerwil dat koning Philips van Spanje afstand deed van zijne rechten op den troon van Frankrijk „Deze afstand verloor zijn kracht toen Zyne Majesteit voor de tweede maal huwde. Veroorloof mij u een kort overzicht der zaken te geven. Gij zult er den tegen- woordigen toestand te beter door inzien. Koning Philips zon echter niet gedacht hebben aan een tweede huwelijk, wanneer er Alberoni niet veel aan gelegen was geweest om den invloed, welke prinses Orsinj, de opperkamer vrouw der overleden koningin op Philips uitoefende door eene andere vrouw van invloed te doen neutralisee ren. Met het oog hierop beraamde Alberoni een sluw plan. Als resident van Parma, had hij princes Elisabeth Farneze, de dochter van Odoardo I en de nicht van den regee- rendeu hertog Frans van Parmadoor en door leeren kennen. Hij wist, dat de prinses eene verstandige, slimme en eerzuchtige jonge vrouw was, die nimmer eene invloed rijke vrouw ais Orsini naast zich zou dulden. Alberoni schilderde aan Orsini de toekomstige koningin als een braaf en onbezorgd meisje, geschikt voor de keuken en de wasch, maar onbruikbaar voor de politiek, 't Is waar, de minister stelde door dezen leugen veel in de waagschaal, want de almachtige Orsini had maar eenige inlichtingen in te winnen om de geheele intrigue van den sluwen Ita liaan te doorzien. Maar het toeval diende hem; Orsini deed geen verder onderzoek, behandelde de zaak, waarschijnlijk om fransche inmenging te vermijdenintegendeel zeer in 't geheim en werd eerst onderricht van de waarheid, toen de zaak haar beslag krijgen zou. Nu was de opperkamervrouw buiten zich zelren van woede, onmid dellijk zond zij eenen koerier naar Parma met het onher roepelijk bevel het voorgenomen huwelijk uit te stellen. Haar kourier bereikte zijne bestemming op den morgen van den dag waarop het huwelijk bij procuratie hertog Frans fungeerde als plaatsvervanger des echt- genoots zou worden voltrokken. Men vermoedde echter den inhoud der brieven, die hij meevoerde. De sluwe Alberoni kocht hem om, om zijne aankomst vieren twintig uur te vertragen en in dien tusschentyd werd de plechtigheid door den bisschop van Imola voltrokken. De nieuwe koningin scheepte zich te Sestri di Levaute in, landde te Genua, reisde door Frankrijk en werd te Pemplona verwelkomd door Alberoni, die zich haastte haar op te zetten tegen Orsini. Zijne pijlen schijnen streeks 10 urenbij het verlaten van zijn huis vau een onbekend persoon een hevigen slag op het hoofd gekregen tengevolge waarvan hij nederviel. Op zijn geroep om hulp schoten twee agenten toedie den 22jarigen dader in hechtenis namen. De heer Portalis had reeds sedert 3 dagen verscheidene brieven ontvan gen waarin hij met den dood bedreigd werd als bij den heer Wilson niet met rust liet, terwijl hem in den nacht van den 10 op den 11 verscheidene papieren ontstolen werden, betrekking hebbende op de handelin gen van den heer Wilson c.s. O. a. zou een pakket stuk ken dat tot opschrift had de financiëele antecedenten der leden van het kabinet Rouvier, gestolen zijn. Generaal Boulanger, wiens arrest den 13 eindigde, is dadelijk naar Parijs vertrokken om deel te neuien aan de werkzaamheden der indeelingscommissiewaarvan hij lid is. Hij stapte aan het station Cbarenton nit den trein zonder dat iets bijzonders voorviel en begaf zich per rijtuig naar het Louvre. Generaal d'Andlau is veroordeeld tot 5 jaar gevan genisstraf f 1500 boete en 10 jaar ontzetting van zijne burgerschapsrechten. Mevrouw Ratazzi tot 3 maanden gevangenisstraf en t 1000 boete, Bayle tot 4 maanden en Consteuil tot 2 maanden gevangenisstraf, terwijl Saint-Sauveur vrijgesproken is Kamer. Den 12 werd de regeering ondervraagd over het voo-gevallene bij de begrafenis van burger Pottier, waarbij o. a. twee leden van den gemeenteraad vau Parijs in hechtenis genomen, doch spoedig weder vrijgelaten waren. De heer Maillard stelde eene motie voor, strekkende om de gepleegde geweldenarijen en de werkeloosheid der regeering af te keuren, welke verwor pen werd waarna tot de orde van den dag werd overgegaan. ITALIË. Den 11 zijn 5 paketbooten naar Massoeah vertrokken met 3 bataljons infanterie een bataljon bersaglieri, een batterij berggeschut en een compagnie der infirmerie. OOSTENRIJK HONGARIJE. De hongaarsehe begrootingscommissie heeft met meerderheid van stem men de door de regeering aangevraagde 15J miljoen beschikbaar gesteld voor de bewapening van het leger met het repetitiegeweer van klein kaliber. De oostenrijksche bladen zijn zeer ingenomen met het besluit der duitsche regeering tot weigering der beleening van russische effecten bij de rijks bank. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg be strijdt het beweren dier dagbladen volgens hetwelk er een keizerlijk besluit zou bestaan waarbij het discon- teeren van duitsche wissels aan de russische bank en hare filialen verboden wordt. Het doet uitkomen dat in dezen slechts sprake kan zijn van eene reeds 15 jaren geleden uitgevaardigde bepaling. De bank neemt wel degelijk duitsche wissels met gewaarmerkte verta ling aan op plaatsenwaar geen beursnotaris aanwezig isvermits andere notarissen soms weigeren niet in de russische taal gestelde wissels te protesteeren getroffen te hebben, want de opperkamervrouw, die de koningin in het dorpje Xadreca bij Gnadaiaxera ont moette, werd door deze zoodanig bejegend, dat zij zelf het einde harer heerschappij verzocht en haar oogen- blikkelijk ontslag uit den spaanschen hofdienst aanvroeg, 't welk natuurlijk werd ingewilligd. Hierdoor kwam Alberoni aan 't hoofd der zaken te staan. De koningin regeert met Alberino alleen en ik verzeker umijn waarde professor, dat de kleine Tarneee de teugels vast in de gespierde vuistjes houdt.'' „Dat is geen ongeluk voor Spanje en kan naar mijne meeniog ook aan Frankrijk niet ongevallig zijn, al heeft koning Lodewijk aan Orsini ook een zeer bekwame en werkzame bondgenoot verloren." „Luister slechts verder, ik ben nog niet aan 't einde van mijn verhaal. Koningin Elisabeth buopt weldra moe der te worden en streeft er naar bare nakomelingschap landen en volken te verzekeren. De prinsen Lodewijk en Philipszonen uit het eerste huwelijk vau Philips voortgesprotenziju de natuurlijke erfgenamen der spaansche kroonde kinderen van Elisabeth moeten hunne aanspraken beperken tot Parma Piacenza en Toscanewanneer koning Philips afstand doet van zijne rechten, al zijn die ook olflclëel erkend. Ge kant u dus voorstellen welke verwachtingen Lodewijks dood aan het spaansche hof opwekt." Garcilo8o streek zich met de ryk met ringen ver sierde hand over het glimmende aangezicht. „Men zal zich aanvankelijk scharen aan de zijde der kinderen van madame de Montespan"; sprak hij meer voor zich zeiven dan tot Ripperda; „men ral zich ge raakt toonen, wanneer het Huis van Orleans zich tegen den laatsten wil des konings verzet ach, mijn waarde baron ik vrees dat Lodewjjk XIV bij zijnen dood de wereld nog erger in oproer zal brengen dan hij het bij zijn leven vermocht. Nieuwe oorlogen zullen Europa verontrustennieuwe stroomen bloeds zullen vergoten worden de bloeiende landen in 't oosten en westen zullen onder den verpletterenden tred der legerscharen

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1