No. 139. Negen en tachtigste Jaargang. 1887 ZONDAG 20 NOVEMBER. Almahadi's nalatenschap. nu >0 Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. Binneulanb. FEUILLETON. QllUrlei. QLelsgvrfiifGht &€ViehUn. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. 4 IA Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. Door dea gemeenteraad van Zwolle ia den 14 aan burgemeester en wethouders opgedragen een onderzoek te doen instellen naar de kosten eener in eigen beheer aan te leggen en te exploiteeren drinkwaterlei ding uit bronnen of wellen. Den 15 des avonds is te Dordrecht brand ontstaan in een perceel aan den Sluisweg, waarin eene rijtuig- makerij werd gedreven, welke zien zeer snel uitbreidde, doordien op zolder ongeveer 40000 p. hooi was geborgen. De brandweer slaagde er in, den brand tot dat perceel te beperken. Den 16, des avonds omstreeks half twaalf, ontstond brand in een pakhuis, dienende tot berging van tabak, aan de Vest, nabij de Noorderbrug, dat geheel afbrandde. De schade wordt op duizenden guldens begroot. Den 16 is te 's Gravenbage eene aigemeene ver gaderinggehouden van den Zuid-Noord-Holl. Katholieken Kiezersbond waarin een definitief bestuur ia gekozen. Benoemd werd tot voorzitter van het bestuur mr. Bahl- mann lid der Tweede Kamertot ondervoorzitter de heer T. B. C. ten Hagen te 's Gravenhage tot leden de heeren P. ,T. Eaaymakere van Nieuwer-Amste); Beu kers te Schiedam, en Aug. Opdelaak te Noordwijk, de laatste als secretaris. De heer mr. C. I. A. Heydenrijck, lid van den raad ■van state, werd bij acclamatie tot eere-voorzitter benoemd. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 16 op de gemeente-begrooting voor 1888 een memorie- post uitgetrokken voor het maken eener volkszwem- inrichtingmet de bedoelingvan burg. en weth. een bepaald voorstel daartoe te mogen ontvangentenzij bet mocht blijken dat geene geschikte plaats is aan te wijzen of de inrichting te groote uitgaven zou vor deren. Bij kon, besluit ran den 16 is benoemd tot amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arr. Botterdam voor de kantons Bot terdam No, 2 en Gouda standplaats Botterdam de heer mr. A. W. C. Wentholt, advocaat en procureur te Arnhem tevens werkzaam op het parket van den officie? van justitie bij de arr. reehtbauk aldaar. D.e gemeenteraad van Schagen heeft den 16 tot onderwijzer met akte voor de fransche taal benoemd T. van der Werf te Leeuwaiden, Mej. C. W. Veldhuizen te Helder is den 16 door dea gemeenteraad benoemd tot onderwijzeres aldaar. Den 17 is door het prov. bestuur te Haarlem bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. het driejarig onder houd der rijks zee- en havenwerken op het eiland Mar ken geraamd op f 8000 per jaar. Laagste inschrijver de heer W. Blankevoort Cz. te Utrecht voor f 8200 10) Toen Bipperda den brief van den rentmeester ten einde toe gelezen had steeg hem het bloed naar de wangen. Het was misschien om dit te verbergen dat hij eene kleine hoestbui huichelde en zijnen zijden zakdoek voor het aangezicht hield. Deze voorzichtigheid was echter overbodig, want de meesten der jongelieden had den slechts ooren en oogen voor hunne glazen en Kracb- witz onderhield zich met den overbrenger derdoodstijding. „Hoe heet je had de jonker gevraagd. „Nikodemus Stiefel", antwoordde de gebochelde. „Dus ben je de zoon van den rentmeester van ahalle duivels 1" viel Krachwitz zichzelf in de rede „stonden je ouders niet in dienst van mijnen vader, toen deze nog het landgoed Jabesche bezat „Zoo is het, jonker. Toen de genadige heer ritmeester, de vader zaliger van den jonkerJabesche verkocht om naar Keulen te verhuizen kregen wij een postje op Bieneck." „Mijn hemel, ja ik herinner het mij. En jij, Niko, jij bent dus de zoon van Marijken mijne oude voed ster mijn zoogbroeder dus?" Nikodemus liet het hoofd op de borst zinken alsof hij op eene zware misdaad werd betrapt. „Zoo is het jonker", sprak hij zacht. In het volgende oogenblik had Krachwitz den mis- maakten jongen in zijne armen gekneld en drukte hij hem eenen hartelijken kus op het breede voorhoofd naar oud daitsch gebruik. Daarna sloeg hij zijnen arm om den rng van het mannetje en voerde hem zoo naar de tafel. Daar vatte hij den zilveren beker, die by zijne zitplaats stond, en deed die duchtig weerklinken op het eikenhouten tafelblad. Geen woord werd er meer ge sproken allen zwegen als door eenen too verslag. per jaar. 2°. het driejarig onderhoud van de werken van het Krabbersgat, geraamd op f 5000 per jaar. Laagste inschrijver de heer J. Mantel Az. te Enkhuizen voor f 5086 per jaar. - De gemeenteraad van Brielle heeft den 17 de vermeerdering van het personeel der politie toegestaan, tengevolge waarvan de burgemeester genegen is zijn verzoek om ontslag terug te nemen. Heidenen bekeeren schijnt een dure liefhebberij te zijn. Op het laatste kerkelijk congres te Wolverhamp ton constateerde men dat de bekeering van 885 hei denen aan het Engelsche Zendelinggenootschap in ronde cijfers f 1200 per hoofd gekost heeft. Het ergste is dat volgens den kanunnik Taylor de Mahomedanen in hetzelfde jaar 600.000 ongeloovigen tot den Islam heb ben bekeerd zonder dat het hun een duit kostte. Het cijfer zal schrijft de Daily Telegraph - wel wat hoog zijn opgegeven maar zeker is hetdat het be keeren der heidenen hun vlugger en goedkooper van de hand gaatdan dit met de christenen het geval is. De New-York Herald Tribune heeft „den oudsten mensch" opgedoken. Het is de neger James James die tegenwoordig te Sauta Bosa in Mexico woont en in het jaar 1752 te Dorchester werd geboren. In 1772 verhuisde hij met zijn meester James-James, wiens naam hij heeft overgenomen, eerst naar Zuid-Carolina later naar Charleston, waar hij onder kolonel Moultie, aan den oorlog in die dagen deelnam. In zijn geboorteland teruggekeerd, had hij den ouder dom van veertig jaren bereikt en bracht hij, bij de ver kiezing van een president, mede zijn stem uit op Was hington. Achtereenvolgens verloor hij drie meesters door den dood. Een stierf op zestigjarigen de tweede op vijf-en-veertigjarigen de derde op drie-en-zeventig jarigen leeftijd. James James leeft sedert 1865 ia Mexico, Daar bij geen vermogen bezitonderhouden zijn buren hem. Zijn gezondheid is over het algemeen goed alleen lijdt hij af en toe wat aan rheumatiek in de beenen. Zijn verstand is nog levendig en zijn geheugen vrij sterk. Op dea 29 October j.l. werd onder leiding van den heer A. Bumapresident der Veteeniging tot droog making der Zuiderzee, in het lokaal Krasnapolsky eene aigemeene vergadering gehouden. Aldaar werd door den heer Tbibout medegedeeld dat er 500 leden tot die vereeniging waren toegetreden en uitte hij den wensch dat dit getal minstens tot 5000 mocht opklimmen. Dit werk toch zal aan het nederiandsche volk voor minstens 50 jaren arbeid en brood verschaffen terwijl tevens op elk gebied vooruitgang moet plaats vinden waarom het zeer te wenschen is, dat eerlang op grond van onderzoekingen ook van rijkswege gedaan, niet te lang „Broeders", sprak Krachwitz met luider stemme, „men heeft mij zooeven eene treurige tijding gebracht. Mijn laatste bloedverwant, de heer van Bieneck, heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Laat ons aan zijne gedachtenis eenen vollen beker wijden 1" De bokalen werden geledigdwaarop de jonker op nieuw stiibo verzocht. „Opdat de rouw mij niet geheel en al overstelpen zou, heeft de Voorzienigheid mij tevens eene vreugde bereid. Hier stel ik u voor Nikodemus Stiefel, eenen braven en eerlijken dienaar van ons huisde zoon van Marijken mijne voedster, mijn zoogbroeder dus. Wijden wij aan dit wederzien een tweede glas „Nikodemus leve Lang leve Stiefel", schreeuwden de jongelui door elkanderen een hunner duwde den verbluften Niko eenen beker in de hand en beduidde hemom daarmede bescheid te doen. Niko scheen eerst niet te wetenwat hij ermee aanvangen zou maar spoedig, als kreeg hij eene ingeving, hief hij het glas op en dronk het in éénen teug uit. Onder het stormachtige bravogeroep, dat nu volgde, wendde Bipperda zich weder tot Krachwitz en gaf hem den brief van den rentmeester van Bieneck terug. „Een treurig geval", merkte de baron losweg aan „maar al wat mensch is vergaaten uwe oom graaf Seldsebfftz Selbitz meen ik „Sedkerka von Selbitz" verbeterde Krachwitz. „De oudste dar vrijheeren von Selbitz had het recht den titel van graaf von Sedkerka te voeren. Dit geslacht kwamindien ik mij niet vergisoorspronkelijk uit Bohemen en vestigde zich eerst na lange omzwervingen in de Bijnpfalz. Mijn oom Alexander is overigens niet heel oud gewordenhij zal zoo ongeveer zestig jaar -zijn geweest. Zeker heeft het dolle, avontuurlijke leven, dat hij van zijne jeugd af geleid heeft, zijne lichaamskrachten op eene te zware proef gesteld en ze snel ondermijnd, hetgeen bij eene rustiger levenswandel waarschijnlijk niet het ge- va! zou geweest zijn. Hij moet dol huisgehouden hebben, die oude oom, en er is zeker geen land ter wereld^ met het nemen van krachtige maatregelen gewacht worde. Immers de geheele Zuiderzee, met inbegrip der Wad den is voor 4/5 kleigrond terwijl het meer dan eens gezien is, dat het strand van Elburg tot den IJselmond en zoover het oog zeewaarts reikte bij aanhoudenden oostenwind één en al groen getint was van al de gras sprietjes die daar uit den bodem opkwamen. Dit zijn als het ware roepstemmen uit de dieptedat er in plaats van zand groenland (weiland) voor den dag zal komen. Yoor den ambtenaar van den burgerlijken stand te Ezinge (Groningen) verscheen j.l. donderdag een paar, ten einde in het huwelijk te worden verbonden. Hier bleek meer dan ooit dat oude liefde niet roest. Immers het paar had vóór ruim eene halve eeuw bij denzelfden landbouwer als knecht en meid gediend toen kennis met elkaar gemaaktmaar verzuimd die aan te houden. Nu op den leeftijd vau 73 en 72 jaar stappen de nog krasse oudjes het huwelijksbootje inzeker denkende dat men nog altijd vroeg genoeg komt Te Warschau werdniet lang geleden een jonge man ontdektdie in vier jaar tijds zesmaal een huwelyk had gesioten. Toen hij voor de eerste maai trouwde was hij 26 jaar oud. Beeds na twee maanden verliet hij zijn jonge vrouw en nam de wijk naar Galicië, waar hij telkens onder een anderen naam en op een andere plaatsdrie nieuwe huwelijken sloot. Eindelijk werd de politie op dit trouwlustig heer opmerkzaam gemaakt en nam men hem in hechtenis. Evenwel gelukte het hem nog vóór zijne zaak in behandeling kwam naar Pruisen te vluchtenwaar hij binnen kort een vijfde huwelijk aanging. Bij de verbanning van buitenlanders zonder pas uit de oostelijke provinciën van Pruisen werd de jonge man gedwongen den terugtocht naar zijn vaderland, Buslandte aanvaarden. Hij vestigde zich in de nabijheid van Miawa kwam daar in kennis met een rijk meisje en huwde het Voor korten tijd verliet hij ook deze, zijne zesde vrouw en trok naar Warschau, waar hij eene betrekking op een fabriek kreeg. Hier knoopte hij al op den eersten dag teedere betrekkingen aan met de dochter van den opzichter der fabriek en stond op het punt voor de zevende maal in dan echt te treden, toen hem dit door zijn eerste ver laten en bedrogen vrouw werd belet. Deze, die evenals de overigennog bovendien door hem bestolen was vond hem te Warschau en zorgde dat de politie in kennis werd gesteld met zijn misdadig gedrag. Naar het echter schijnt is deze niet met de noodige voor zichtigheid te werk gegaan, daar onze Turk gelegenheid heeft gevonden, zich door de vlucht aan zijne inhechte nisneming te onttrekken. Zaterdag 19 November. 's Gbavenhage. In den afgeloopen nacht overleed waar hij zieb niet voor korteren of langeren tijd heeft op gehouden. Zijne aseche ruste in vrede 1 Maar neem nu eindelijk eens plaats, waarde overste. Ofschoon ik spoedig vertrekken moet, heb ik toch nog tijd genoeg, om eenen vriendscbapsbeker met u te ledigen." Bipperda zette zich aan de zijde des jonkers neer en mengde zich ongedwongen in de luidruchtige gesprek ken der jongelieden. Alleen een geoefend menschen- kenner en scherp opmerker had kunnen bespeuren, dat de gedachten des barons verre waren van de „kin derkamer" en de Oefilde der Seligen. Denzeifden middag ontving professor Garciloso een briefje in 't spaansch van den volgenden inhoud: „Bepaal eene plaatswaar ik u dezen avond onge stoord spreken kan." Deze weinige regels waren onderteekend door twee strepen samengevoegd in den vorm van een Andreas kruis. VI. De jonker von Krachwitz had het besluit genomen om reeds den volgenden morgen de reis naar Bieneck te aanvaarden. De dood van zijnen oom had opeens een einde gemaakt aan de onzekerheid omtrent hetgeen hem te doen stond, vooral nu bij niet langer op Garci- loso's kostschool blijven mocht. De burcht Bieneck, zijn wettig erfdeelwas nu zijn eigendom geworden en het sprak dus van zelve datin de gegeven omstan digheden zijne eerste gedachte was er onmiddelijk heen te gaan. Krachwitz wist niet of zijn overleden oom arm dan wel rijk geweest was; hij was zelfs niet op de hoogte van zijn eigen vermogen, dat tot nu toe door Sedkerka beheerd geworden was, De ophelderingenhem door mevrouw von Beaubuisson gegeven waren het eenige wat hij ervan wist. In strijd met zün aanvankelijk voornemen, had Krach witz de zwelgpartij in de „kinderkamer" van de Gefilde der Seligen tot het einde toe bijgewoond. Eerst laat in

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1