No. 140. Negen en tachtigste Jaargang 1887. WOENSDAG 23 NOVEMBER. Alaiahadi's nalatenschap. FEUILLETON. Prijs der gewone Ad verten tiën (SebeelU, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is ge vraagd door ZACHAR1AS GROET, wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Bierkade op den hoek van het Verdron- kenoord, wijk C No. 1. welke vergunning thans ten name staat van GERRIT DE VRIES. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE FONT. 21 Nov. 1887. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering vergunning verleend hebben aan DIRK SCHIP PER, brood- en koekbakker alhier, tot het vestigen van eene brood- en koekbakker!) in het perceel aan het LuttikOudorp N°.15 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE FONT. 22 Nov. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De regeering heeft het port voor boe ken en dagbladen voor Nederl. bestemd verhoogd met 5 centimes (ongeveer 2% cent). Volgens de National is daardoor de kipdie Belgie gouden eieren legde, opengesneden en zouden de nederlanders nu den weg over Duitschland kiezen disofschoon een minder echter nog een voordeel zou opleveren. Volgens het ministerieele blad het Journal de Bruxelles is deze maatregel genomen met het oog op de schade, door nederlandsche uitgevers aan de beigische posterijen toe gebracht die de verzending over Antwerpen tegen het tarief van 2% cent verkozen boven de rechtstreeksehe verzending u t Nederland, welke tweemaal zooveel kostte. Deze bezendingen kwamen Belgie op f 0,03 te Staan dat in 3 jaar tijds een tekort van meer daa f 10000 oplevert. Kort vóór de vernieuwing van het algemeen postverdrag en de invoering der 3jarige afrekening voor eiken staat, is die maatregel in het belang der beigische schatkist genomen, welke, wel verre van Nederland te schadendien staat ten bate komt. De nederlandsche uitgevers zijn te practische lieden om zich te beklagen over eene zuiver geldelijke regeling, welke voor de beigische schatkist eene besparing geeft. Het in de vorige zitting der Kamer door den ond- minister van justitie Bara ingediende wetsvoorstelom ieder die wegens sommige misdrijven, met name wegens het afpersen van handteekeningen, veroordeeld is, voor de Kamer onverkiesbaar en eventueel van bet lidmaat schap vervallen te verklaren, is deu 18 met 71 tegen 27 stemmen verworpen. Dit voorstel was indertijd ingediend met het oog op den heer De Malander, als notaris ontzet, te Oudenaarden tot lid der Kamer ver bozen niettegenstaande hij te Gent wegens dergelijke afpersingen veroordeeld was. De heer De Malander bleef buiten stemming. U) Met rassche schreden vervolgde de jonker zijnen weg. Hij had niet vergetendat mevrouw von Beaubuisson zijn besluit wachtte en nu hg haar zijne plannen ging mededeelen, wilde hij zich deze gelegenheid meteen ten nutte maken, om haar een tegenbezoek te brengen. Het scheen wel dat het Krachwitz met zijne visites moest tegenloopen. In „Karlshof" vertelde hem de kellner, dat mevrouw von Beaubuisson 's morgens reeds vroeg een bezoek ontvangen bad en kort daarop vertrokken was. „Waarheen?" vroeg de jonker. „Naar Straatsburg, meen ik", was het bescheid. „Dus is zij weer naar Parijs", daoht Krachwitz. Na den kellner eene fooi gegeven te hebben, keerde hij terug. Om vyf uur 's middags Etond er een rijtuig voor het huis van Gareiloso. Nicodemus Stiefel sleepte Hans Kaspars reiskoffer de trappen af en bond dien daarna achter op de koets. Oogenblikkelijk daarop trad Krach witz naar buiten, gevolgd door al zijne makkers, behalve José. Vlug sprong hij in het rijtuig. Niko bond zijne brnine merrie achter aan den wagen vastsprong op den bok en zette de paarden aan onder de luide afscheidskreten der kostleerlingen. Op dit oogenblik werd voor het linker hoekvenster van Garciloso's huis een gordijn op zijde geschoven en vertoonde zich een schoon bleek meisjesgezicht dat het wegrollende rijtuig nastaarde. Krachwitz liet zich met welgevallen in de kussens zakken en wilde juist zijne bruin lederen handschoenen aantrekkentoen hij eenen luiden schreeuw uitstiet door eene stekende pijndie hij in de bal zijner rechterhand voelde. Op dezelfde plaats vertoonde zich onmiddellijk een stipje bloed; er moest een naald in den DUITSCHLAND. Bij den bondsraad is een voorstel van Pruisen aanhangig tot: verdubbeling der graan rechten. De Nordd. Allgem. Zeitung komt met nadruk op tegen de beweringals zou Duitschland tot de her nieuwing der vriendschappelijke betrekking met Bus- land iioodig achten, dat Wischnegradski worde ver wijderd en Podedonoszew zoowel als Tolstoï hnnne ondersteuning der fransche weerwraak-staatkunde staken. De inwendige inrichting van Rusland kan nimmer een voorwerp van schikkking met Duitschland of Oostenrijk zijn. Moetelijkheden op economisch gebied kunnen voor bevriende volken geen aanleiding tot ontstemming zijn. De economische afwijkingen tusschen Duitschland en Rusland hebben moeielijker tijdperken doorworsteld zonder dat dit op de staatkundige verstandhouding terugwerkte. Een bulletin uit San Remo van den 19 aangaande den toestand van den kroonprins, luidt aldus: Nadat de oedematische zwelling van het strottenhoofd reeds in de vorige week aanmerkelijk was geslonken heeft zij zich in den loop dezer week weder geheel gevormd, dat vooral bleek uit de bruinroods uitwerpselen na den 15 te voorschijn gekomen. Daarop bon tot de effening van het nieuwe gezwel aan de linkerhelft van het strottenhoofd en tevens tot de verruiming van den stemband overgegaan worden. Na deze bewerking was voor het oogenblik de ademhaling volkomen vrij en geschiedde het slikken zonder pijn. Het voorkomen van den kroonprins alsmede eetlust en slaapbleven zeer goed. By het intreden van zonnig, droog weder zal de kroonprins beweging in de vrije lucht nemen. Pruisen. Bij het feestmaal ten Hove bracht de Keizer van Rusland in zeer vriendelijke bewoordingen een dronk op prins Bismarck uit. De keizerlijke familie vertrok den 18 des avonds te 9 u. 35 min. Hun werd uitgeleide gedaan door da prinsen Wilhelm Heinrich, Albrecht en Leopold de eerewachtvele generaals den adjudant-generaal 9n den vleugel-adjudant van Keizer Wilhelm. De russische gezar.t Schuwaloff ontving in den avond van dien dag nog de ridderorde van den Zwarten Adelaar. Den 19 des voormiddags bracht prins Wilhelm een bezoek aan prins Bismarck. ENGELAND. Tot rector der Universiteit te Glas gow is de heer Roseberiy gekozen met 867 stemmen tegen 845 op de heer Lytton. De radicale vereenigingen en clubs te Londen, waar bij vele ieren zich aangesloten hadden begaven zich den 20 des namiddags in optocht, met muziek voorop, naar Hydeparkwaar het houden van bijeenkomsten geoorloofd was. Het aantal deelnemers aan den op tocht werd op 15000 begrootmaar dat der nieuws gierigen was ontzettend groot. Na het uitspreken van verschillende redevoeringen werden besluiten genomen, waarin opgekomen werd tegen het gevangen zetten van O'Brien en tegen de handelingen der overheiddie handschoen zitten. Verstoord keerde de jonker den hand- schoen ten binnenste buiten en werkelijk vond hij eene naald, maar tevens ontdekte hij een strookje wit papier, dat daarmede aan het leder vastgestoken was. Nieuws gierig vouwde Krachwitz het briefje openmaar wie schetst zijne verbazing, toen hij de volgende, door eene sierlijke meisjeshand geschreven woorden ontcijferde „Wees op uwe hoede; ik geloof, dat u een groot gevaar bedreigt VII. „Burcht Bieneck", was de naam van het oude vervallen slot, dat van den Tuffenberg in liet dal neerzag, in den mond des volks; maar de vuile steenhoop, waarom zicb de klimop slingerde en in welks diepe vensternissen de gele bremstruik tusschen de steenvoegen woekerde, ver diende dezen trotschen naam maar ten halve. Vóór vijfhonderd jaren was Bieneck misschien eene stevige vesting geweesttegenwoordig echter waren de muren verbrokkeld en van de vijf wachttorens, die het kasteel voorheen bezeten had, was er nog maar een overgebleven. Een Sedkerka had de burcht opgetrokken en van eeuw tot eeuw woonde er voortdurend de oudste van het geslacht. Trotsche lieden waren de graven van Sedkerka en de heeren von Selbitz eertijds geweest edellieden, die, wat rijkdom en aanzien betreft, met de vorsten van den lande konden wedijveren en wier vriendschap de keizer op hoogen prijs stelde. Maar evenals de muren hunner burchtwas ook het geslacht der Sedkerka's in verval geraakt. Reeds onder den overgrootvader van den pas gestorven Ëieneckergraaf Dieterwaren de zaken snel achter uitgegaan. Dieter was een strijdlustigridderlijk en edeldenkend edelmanzooals alle oudsten van zijnen stam tevens echter was bij een hoogst lichtzinnig fi nancier die het in de ijzeren kisten geborgen erf deel zijner voorvaderen met volle handen verkwistte. Zijn zoon en kleinzoon geleken den ouden Dieter maar het recht van openbare vergadering schond. Onder het spelen van de Marseillaise door de muziek verliet men het park. De socialisten namen geen deel aan den optocht en geen enkel rood vaandel werd gezien. Het Trafalgarplein en de toegangen daarheen werden door de politie streng bewaakt. Te Londen hebben zich ongeveer 20000 vrijwilligers als politie agenten laten inschrijven. Ierland. De burgemeester van Dublin die den 18 een bal zou geven maakte vóór dien dag bekend, dat hij het bal uitstelde omdat bij geen deel kon nemen aan ietsdat naar een feest zweemde, terwijl O'Brien in de gevangenis gemarteld werd. FRANKRIJK. Men vermoedt, dat den luchtreiziger Lhoste, 26 jaren oud, die den 13 te Parijs met een luchtballon opsteeg, in gezelschap van een anderen jongen luchtreiziger Mangot en een liefhebber, die te Quilleboeuf werd uitgelaten, verongelukt is. Na het uitlaten van dien liefhebber, zijn Lhoste en Mangot weder opgestegen, daar zij Engeland wilden bereiken. Zij werden het laatst boven Tancarville gezien en daarna ia niets meer van hen vernomen. Generaal d'Andlau is te Londen gevonden. Clemeneeau en de oud-minister Goblet hebben ach teraenvolgend met president Grévy een onderhoud gehad. Kamer. Den 19toen de tribunes stampvol en de politie-agenten en de wachtposten overal verdubbeld waren verzocht de minister-president Bouvier de be handeling van de door dan heer Olémenceau ingediende interpellatie uit te stellen tot den 23, om geen nadeeligen invloed uit te oefenen op de uitvoering der conversie. De heer Clémenceau kwam tegen het gevraagde uitstelnadruk- kelijk op en verlangde onmiddellijke behandeling. Met 317 (169 leden van de linkerzijde en 148 leden der rechterzijde) tegen 228 stemmen werd de verdaging verworpen waarop de president-minister verklaarde dat het ministerie zijn ontslag nam. Vervolgens trok de heer Clémenceau zijne interpellatie in. Den 21 werd met 381 tegen 173 stemmen geweigerd, een voorstel van den afgevaardigde Jolibois tot herzie ning der grondwet spoedeisehead te verklaren. ITALIË. De heer Biancheri is met 268 van de 303 stemmen benoemd tot voorzitter der Kamer. Den 18 diende de minister-president Crispi een voor stel inom voor den heer Depretis en andere mannen, die zich verdienstelijk gemaakt hebben voor Italie's onafhankelijkheidstandbeelden op te richten op bet kapitool bg dat van Victor Emanuel. De Kamer besloot het borstbeeld van den heer Depretis in de presidents* zaal te plaatsen, een bronzen lauwerkrans op zijn graf te leggen en zijne parlementaire redevoeringen uit te geven. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburgde bijeenkomst der Keizers te Berlijn besprekende, zegt, dat de oude vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide vorsten daarbij weer duidelgk zijn gebleken. Door al te zeer en toen de laatste telg van het eens zoo rijke en aanzienlijkebloeiende geslacht erf heer van Bieneck werdwas er slechts eene schaduw van de vroegere grootheid meer overgebleven. Graaf Alexander had nooit veel op gehad met het stamslot zijner vaderen. Te Parijs zijndemaakte de tijding van het overlijden zijns vadersplotseling een einde aan een vrij losbandig leven, dat hij in de wereld stad leed. Dadelijk keerde hij naar Bieneck terug, doch bleef er slechts korten tijd, want spoedig begaf hg zich opnieuw op reis en gewoonlijk wist zelfs zijn rentmeester, de brave Jacobus Stiefelniet eenswaar zijn heer ergens in Europa uithing. Meer en meer geraakte het landgoed in verval. Van tijd tot tijd kwam er eens een brief met het postmerk Taxisdie den ouden Jacobus de overtuiging gaf, dat zijn heer nog in leven wasal bevond hij zich eenige honderde mij len van hem verwijderdof wel een reiziger deed Bieneck aan en bracht de groeten van Sedkerka, dien hg bij toeval ontmoet had in Italië of wel onder de ongeloovigen in Turkije. Waren er zoo eenige jaren voorbijgegaan, dan kwam graaf Alexander zelf op eenen mooien dag onverwacht op den Tuffenberg terug, met een bruin, door de zon verbrand gelaat en met eenen ver wilderden blonden baard, die zeker in lang geen scheermes of geene schaar gezien had. Bij deze bezoeken bracht de graaf gewoonlijk allerlei kleine geschenken mee uit de verre landen die hij bezocht had eens zelfs een kleinen moorschen jongen, die echter het ruwe klimaat niet verdragen kon en reeds na eenige weken in de armen van vrouw Stiefel stierf. Het huisgezin van den ritmeester moest zich dan iederen avond in de kamer van den graaf vereenigen om te luisteren naar het ver haal der dolle avonturen, die hun meester beleefd had. Graaf Alexander wist onderhoudend en aardig te ver* tellenmaar toch waren zijne verhalen meestal akelig om aan te hooren. Wat moet mijnheer de graaf al niet uitgestaan hebben Met de Maltheser ridders had hij gekampt tegen

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1