Binnenlaat». de bezorgdheid ran Keizer Wilhelm orer de ziekte van den kroonprins moest de plechtige ontraagst beperkt worden tot eene bijeenkomst welke een meer vertrou welijk karakter rertoonde. Het blad hoopt, dat deze rriendschap tnsaohen de roraten ook haar inrloed zal doen geroelen op de betrekkingen tusschen de beide rolkeren. De keizer ia den 20 met zijn gezin te Gatschina aangekomen. SPANJE. De Spanjaarden hebban bezit genomen ran het eiland El Perigil bij de kuat ran Marokko ten westen ran de spaansche resting Ceuta. De Sultan ran Marokko komt hiertegen wel op maar toch zullen de Spanjaarden toebereidselen maken tot het bouwen van een vuurtoren en een fort op het eiland. VEEEENIGDE STATEN. De bekends anarchist Most is te Nieuw-Tork in hechtenis genomen wegens zijne opruiende taal in eene den 12 gehouden bijeen komst, waar twee duitsche politie-agenten aanteekening •van het gesprokene hadden gehouden en eerst op vrije roeten gesteld, nadat een zijner vrienden, dr. Julius Hoffman, zich als borg voor hem verbonden had tot een bedrag van 3750. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamee. In het begin der zitting kwam een brief in, waarbij mededeeüng van het overlijden van den heer van Was- senaer van Catwijck. De voorzitter stelde voordezen brief betreffende het betreurde en door allen hoog geachte medelid met eenen brief-van rouwbeklag te beantwoorden. Daartoe werd besloten. Vervolgens werden dealgemeene indische beschouwingen over de indische begrooting voort gezet. De heer Keuchenius, die het eerst aan het woord wasbracht mede hulde aan zijn ernst, waar heidszin trouw en minzaamheidwaardoor hy zich niet minder dan wijlen da heer de Bruijn Kops aller hoogachting verworven had. De minister van koloniën verklaarde o.a. in antwoord aan den heer van der K a a y, dat de gouverneur-generaal van Neerl. Indië nog zoo pertinent mogelijk verklaard heeft, dat naar zijne overtuiging de tijd nog niet gekomen was, om over te gaan tot in trekking van het uitzettingsbesluit van de heeren Sol en de Sturlernadat hij uitdrukkelijk verzekerd hadden gouverneur-generaal in kennis te hebben gesteld met het besluit der Kamer in zake de Tjomaszaak en den daarin uitgedrukten wensch en hem te kennen te hebben gegevendat het hem minister hoogst aangenaam zou zijn geweestindien de landvoogd termen had kunnen vinden, den maatregel in te trekken. De gouverneur- generaal zou nog niet voor de rust en orde kunnen instaan als op dit oogenblik tot intrekking van het uitzettingsbesluit zou worden overgegaan. Over hoofdstuk II (uitgaven in Ned. Indië) vangt de beraadslaging aan. Bij art. 5 verdedigt de minister tegenover den heer Keuchenius nader de overbrenging van het grootste deel der algemeene Secretarie naar Buitenzorg in het belang van spoed en gemak en als eerste stap tot inkrimping van het ambtenaarspersoneel. Den 22 voortzetting. De minister van justitie deelt in de memorie van ant woord op het Kamerverslag omtrent zijne begrooting mede, dat hoewel de regeering aanvankelijk het voornemen had opheffing van 2 gerechtshoven voor te stellen, zij bij nadere overweging het tegenwoordige tijdstip daartoe minder ge schikt achtdat zij het evenmin thans raadzaam acht door opheffing bij sommige hoven van eene der beide kamers tot vermindering van personeel te geraken, doch dat zij met het oog op de vermindering van werkzaamheden bij die hoven het plan heeft, voortaan de vacaturen bij die colleges onvervuld te laten, zoolang het personeel niet beneden het wettelijk minimum is gedaald. Hij verwacht eene spoedige indiening van een bij den Eaad van State aanhangig wetsontwerp naar aanleiding van voorstellen der commissie voor de arbeiders-enquête. Een voorstel omtrent hel faillissement en de surséance van bet aling acht hij thans ontijdigzoo lang althans de handelsor ganen te korten tijd hebben gehad om hun oordeel openbaar te maken. Tot het doen van een voorstel tot gedeeltelijke wetsherziening in den zin van uitbrei ding van het aan dienst- en werkboden toegekende voorrecht tot andere loontrekkende personen vindt hij geene aanleiding, ook omdat hij vermoedt, dat de com missie voor het burgerlijk wetboek zich daarmede wel zal bezig houden. Evenmin vindt hij voldoende aan leiding om het wetboek van koophandel te wijzigen op de Saracenen en bij de Jonisehe Eilanden tegen egyp- tisehe zeeroovers gestreden. Daarop had hij eenen Kopti- scben slavenhandelaar, die met zijnen roof naar Alexandrië zeildezijnen levenden buit afhandig gemaakt en in Zevenbergen, aan de zijde der bestookte Hongaren, tegen de turksche wapenen gevochten, Waar de menschheid naar recht en vrijheid dong, daar stond de graaf in hunne gelederen en de lachende trek om dien beschei den mond en de heldere, open blik uit zijne diepblauwe oogen, welke bij zijne vertellingen altijd zijne toehoorders trof, bewezen voldoende hoe van ganscher harte en met welk eene geestdrift Sedkerka voor alles wat goed en edei was, zijn leven beschikbaar zou hebben gesteld. Vrouw Stiefel begreep waarlijk niet, waarom zulk een zoo voornaam heer als graaf Alexander, het leven van een gemeen soldaat, die over landen en zeeën zwerft verkiezen kon boven een V9el behagelijker verblijf op den Tuflenberg, en ook de oude Jakobus schudde vaak daarover het grijze hoofd, Alleen de gebochelde Niko luisterde steeds met schitterende oogen en koortsachtig gloeiende wangen naar de verhalen van zijnen gebieder, en een onweerstaanbaar verlangen om evenals deze de wijde wereld in te gaan en avonturen na te jagen vervulde de borst van den armen jongen. W'irdt vervolgd. het puntof ia het belang van 's rijks schatkist aan de reederijen de verplichting kan worden ogelegd tot be taling van de reiskosten der bemanning van verongelukte of afgekeurde schepen. Met een voorloopig ontwerp van een wetboek van strafrecht voor de zee- en land macht hoopt de hoogleeraar mr. H. van der Hoeven binnen eenige weken gereed te zijn, zijnde de regeering voornemensdat ontwerp door eene commissiehoofd zakelijk van officieren der zee- en landmachtte doen onderzoeken en daarna openbaar te maken. Uitvoerige inlichtingen worden verstrekt omtrent het doen uitgeven voor eigen rekening door een boekver- kooper van door staatscommissiëu aan den Koning aan boden wetsontwerpen met toelichting. Hij meent herhaaldelijk te hebben getoond, dat ook advokaten met uitgebreide praktijk en rijke ervaring bij benoemingen voor de rechterlijke macht in aan merking behooren te komen. Naar zijne meening hebben de deurwaarders zich niet te beklagen over de wijze, waarop het doen van exploi- ten in strafzaken door rijksveldwachters thans is geregeld, maar hij belooft tegen eene ongelijkmatige toepassing der daarop betrekking hebbende circulaire zooveel mogelijk te zullen waken. Den toestand der deurwaarders be schouwt bij niet zoo ongunstig als wordt voorgesteld. Over den veiligheidstoestand ten platten lande behoeft men zich niet ongerust te maken. Uitbreiding van politie-personeel acht hij vooralsnog onnoodig. Hij ziet er niets onbillijks indat voor veroordeelden tot langeren duur dan drie maanden in de gevangenis andere regelen gelden dan voor de met kortoren tijd gestraften. Op de afschaffing der pistole in de strafgevangenissen wenscht hij vooreerst niet terug te komen. De begrooting wordt met 1200 verhoogd voor aan vulling van het getal bewaarders in de strafgevangenis te 'sGravenhage met twee en wel tijdelijk, in de hoop dat voor de bewaarders nabij het gesticht woningen kunnen worden gevondenmet het bouwen waarvan anders wellicht het rijk zich zou moeten belasten. Een plan tot verbouwing van het paleis van justitie te Am sterdam, ter tegemoetkoming aan de bestaande klachten is opgemaakt. De kosten der rijks-werkinrichtingen wor den mat f 3300 verhoogd tot uitbreiding van het ambte naars-personeel te Hoorn in verband met de beslissing om de rijks-werkinrichting aldaar ook te bestemmen voor niet gestraften te Veenhuizen (recidivisten). De burgemeester der gemeente Amsterdam heeft als hoofd der politie bij besluit van den 16, na over leg met eenige belanghebbendenin het belang van de openbare orde en de nachtelijke rust der ingezete nen het sluitingsuur voor koffiehuizen bierhuizen tapperijen enz., welke vergunning hebben na midder nacht open te blijven met ingang van 1 December vervroegd van te 2 uur tot 1 uur na middernacht. Den 17, des avonds te ongeveer half acht, zijn bij het opendraaien der spoorbrug over de Pijp te Be verwijk de brugwachter J. C. Verhorst en de timmer man G. Botterop door het breken der daarbij ge bruikte draaistang van de been geraakt en viel eerst genoemde met liet hoofd naar beneden op de steeuen rollaag tengevolge waarvan hij onmiddellijk dood was. Hij laat eene vrouw met zes kinderen achter. De weduwe Dubois, geboren de Colonia, te Breda heeft den 17 haren honderdsten en Maria Kempe weduwe Jan Knoppers te Haarlemden 21 haren honderd en eersten verjaardag gevierd. Beide vrouwen zijn nog zeer gezond. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Haarlem de heer C. ter Kuilethans ontvanger te Zaandam. De gemeenteraad van Purmerend heeft den 18 een krediet van f 1000 verleend aan de verschillende commissiën van werkverschaffing gedurende den aan staanden winter. Den 18 is te Amsterdam het nieuwe gymnastiek- gebouw aan de Marnixstraat ingewijd. De heer A. E. Smulders eigenaar der bekende ijzergieterij te Utrecht is den 18 bij de openbare vei ling voor 150.082.85 eigenaar geworden van de fabriek de Atlas te Amsterdam met inbegrip der maehineriën. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 21 den heer J, A. de Bergh beklaagd van poging tot doodslag op twee politie-agenten vrijgesproken. Volgens bericht uit Batavia van den 21 wordt de gouvernements koffieoogst op Java wederom 2000 pikols lager geraamd, zijnde alzoo thans 282.000 pikols. De gemeente-ontvanger vaa "Weststellingwerf is weder op vrije voeten gesteld. Volgens bet Soerabaiasch Handelsblad heeft de heer Musketier, die indertijd den moordenaar van het zoontje van den heer Bogaart bij de politie aangaf, te Modjo- kerto een einde aan zijn leven gemaakt. Hij zat in een commensalenhuis aldaar te praten met eenige heeren, van wie enkelen hem verweten, dat hij zijn vriend De Jong had verraden; zonder een woord te zeggen liep hij het huis uit, den dijk op en de rivier in. Hildebrand (dr. Nicolaas Beets) heeft bij gelegen heid van het feest van prof. Buys Ballot het volgende liedje voorgedragen: „Die altyd weet vanwaar het waait Maar met geen wind ter wereld draait, Is Buys Ballot. Die hoe het buldert of tempeest, Altijd bewaart een effen geest, Is Buys Ballot. Weerkenner steels, windmaker nooit; Verdienste in zedigheid getooid, Is Buys Ballot. Wiens naam, geprezen en beroemd Zoo ver de wind waait, wordt genoemd, Is Buys Ballot. Wiens weer wijs hoofd veel meer dan dat Aan kostbre wetenschap bevat; W iens nobel hart, niets menschlyks vreemd, Diep deel, in al wat goed is, neemt Wien ieder onzer eert en mint, Begroet en toedrinkt als een vrind, Is Buys Ballot. Acht der voornaamste winkeliers te Amsterdam bijgestaan door een rechtsgeleerdehebben plannen ontworpen tot het oprichten eener winkeliers-kiesver- eenigingwier streven voornamelijk zal zijn het be vorderen der belangen van den winkelstand by verkie zingen. Te Leeuwarden zullen in 1888 geheven worden 40 opcenten op de personeele belasting en een hoofde lijke omslag naar 4.30 pet. van het belastbaar inkomen. Op het einde van 1886 bestonden in ons land 27107 vergunningen tot don verkoop van sterken drank in het klein 746 minder dan een jaar vroeger. In 1886 werden 170 nieuwe vergunningen verleend waaronder 125 boven het wettelijk maximum, na machti ging van Ged. Staten, waarvan 23 alleen in de gemeente Oude-Pekela. 916 vergunningen vervielenmakende met de sedert 1883 reeds vervallene bijna 3200 of ruim 10 pet. Aan vergunningsrecht werd ƒ850.182 betaald. Den 29 October waren 251 jongens aan boord van het opleidingsschip de Wassenaer en 268 jongens aan boord van de Anna Paulowna. De Nederl. maatschappij ter bevordering van nij verheid heeft als nieuwe prijsvraag uitgeschreven een onderzoek naar de gevolgen van het afbranden der heide. Zij verlangt een onderzoek naar de gevolgen van het af branden der heide (in vergelijking van andere wijzen van vruchtbaarmaking) zoowel voor het land der heide zelf als voor de omgeving door den veendamp, dien zy veroorzaaktzij wenscht diens bestanddeelen en hunnen invloed bepaald te zien. Prijs de gouden medaille. Antwoorden worden ingewacht vóór 30 Sept. 1888. Te Enkhuizen is besloten tot het likwideeren van den Hoptuin op grond dat de driejarige proef vol doende bewezen heeftdat de onderhoudskosten te hoog waren en de zaak dus niet op dezen voet kon blijven bestaan. Daar de grond zeer geschikt is voor die cultuur, is besloten aan hem die de zaak voor eigen rekening zou willen voortzetten de planten enz. kosteloos af te staan. - De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarn- wonde heeft, tegen den zin van een groot deel der in gezetenen besloten de secretarie van Haarlem naar Haarlemmerliede te verplaatsen. G8d. Staten van Drente zullen in voldoening aan het daartoe in de Stat-m geuite verlangen onderzoeken, of een krankzinnigengestichthetzij door de provincie alleen of in verbinding met de provincie Groningen zonder geldelijk nadeel voor de provincie kan worden opgericht. De gemeenteraad van Egmond-binnen heeft af wijzend beschikt op het verzoek van den heer J. Hol land thans te Amsterdam om de vergunning tot aan leg en exploitatie van een tramweg van Castricum naar Egmond aan Zee zoodanig te wijzigen dat de trambaan den 1 Mei 1888 voor het openbaar verkeer moet zijn opengesteld. Bij de ned. herv. gemeente te Assendelft is be roepen ds. J. D. C. Koch te Marsum. Dr. Q. C. Collard arts te Assendelft, is door den gemeenteraad van Krommenie benoemd tot ge meente-geneesheer aldaar, op f 500 jaarwedde met vergunning te Assendelf't te mogen blijven wonen. - Voor hoofd der schooi te Hazerswoude op ƒ1100 jaarwedde hebben zich 162 sollicitanten aangemeld. Te Wieringen heeft de gemeenteraad de jaarwedde voor eene onderwijzeres aan eene der scholen tot ƒ550 verhoogd daar zich op f 450 jaarwedde geene enkele sollicitante had aangemeld. Op de voordracht voor onderwijzeres te Callants- oog zijn geplaatst de dames A. C. Lugten te Alkmaar, E. Bakker te Hoorn en G. Bloemendaal te Bovenkarspel De vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten, opgericht in 1845 door de maatschappij „Arti et Amicitiae", heeft gedurende baar 42jarig bestaan niet zonder vrucht gewerkt tot het doel, bij hare oprichting orgesteld. Zij mocht in dien tijd, van omstreeks 300 unstenaarsongeveer 1200 schilderijenruim 360 aquarellen achter lijst en glas benevens verscheidene andere kunstwerken aankoopen terwijl zij 40 staalgra vuren deed vervaardigen de meeste op eene grootte, als hier te lande weiaig voorkomt. Al deze kunstwer ken werden vervaardigd door en rechtstreeks aangekocht van nederlandsche kunstenaars op openbare tentoon stellingen. De vereeniging heeft dus recht te zeggen, dat zij een belangrijken steun aan de verspreiding van beeldende kunst en van aanmoediging aan hare beoefe naars in Nederland gegeven heeft. Bovendien werd eene niet onbelangrijke som gestort in het weldadig weduwen- en weezenfonds der maatschappij „Arti et Amicitiae", door de korting van 5 pet., die de kunste naars van hunne aankoopprijzen tot dat doel zich laten welgevallen. Al deze vruohten werden verkregen door de medewerking van de leden der vereenigingdie daarvoor eene jaarlijksche bijdragen van f 5 betalen. Zij ontvangen daarvoor eeD lot in de jaarlijksche ver loting van kunstwerken en een exemplaar van de gravure als premieplaat. Mochtea velen van hendie belang stellen in den bloei der nationale beeldende kunst tot het doel der vereeniging toetreden door zich als lid te doen inschrijven vóór den dag der aanstaande verloting, die den 29 December a.s. op de groote kunst zaal der maatschappij „Arti et Amicitiae" zal gehouden worden. Die inschrijving kan geschieden aan het bureel der maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam of bij h.h. correspondenten in de provinciën. De corres pondent voor Alkmaar is de heer B. Preijer aldaar. Het bestuur der kiesvereeniging Grondwet te Krommenie is gemachtigd met de besturen van derge lijke vereenigingen in de naburige gemeenten in over leg te treden over de mogelijkheid, om eeno centrale kiesvereeniging voor het nieuwe district Beverwijk tot stand te brengen. De Djember tabakmaatschappij keert na afschrij ving van 20 pet. van de winst voor reserve en na vol doening van de tantièmes aan directeuren en commis sarissen benevens aan het personeel op Javaaan aandeelhouders een dividend van 13| pet. uit. Het be stuur werd gemachtigd de in de portefeuille zijnde aandeelen uit te geven tegen den minimum koers van 120 pet.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2