No. 142. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ZONDAG 27 NOVEMBER. Almaliadi's nalatenschap. 326ste Staats-Loterij. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Ëinnenlaub. FEUILLETON. ALK1HAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers 0,06. Ar iav Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. De heer H. Wilking te Hoorn is geslaagd als apothekersbediende. Tengevolge van het meerder onderhoud van de vaart Edam Monnikendam Schouw, veroorzaakt door den buitengewonen afslag der boorden, heelt de gemeenteraad van Monnikendam een buitengewoon subsidie van f 500 aangevraagd van de directie over de wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche steden. De heer dr. mr. W. van den Bergb heelt bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep tot predikant bij de ned. geref. kerk (doleerende) te Haarlem. Uit het verslag van de commissie die afgenomen heeft het examen van kandidaat-notaris, blijkt, dat van de 412 adspiranten 390 het examen afgelegd hebben zijnde 10 meer dan in 1886 en 36 meer dan in 1885. De einduitslag wasdat van de 186 adspiranten die het eerste gedeelte hebben afgelegd 74 zijn geslaagd 112 afgewezen van de 122, die het tweede gedeelte hebben afgelegd 79 zijn geslaagd43 afgewezen en van de 154, die het derde gedeelte aflegden77 dit met gunstigen en 77 met ongunstigen uitslag deden. Aan bet slot van haar verslag merkt de commissie o.a. op, dat de ervaring ook dit jaar aantoonde dat vele adspiranten op een lager trap van ontwikkeling ston den dan voor den notaris, bij de gewichtige plaats die hij in het maatsobappelijk leven inneemtmag verlangd worden. Bij menigeen was de kennis der moedertaal zeer onvoldoende meerderen verstonden weinig of niets van het fransch dat van zooveel belang is voor de studie van ons rechtde kennis der vaderlandsche ge* schiedenis liet bij velen veel te wenschen over. Yalt hierin niet te voorzien zonder een verplicht voorafgaand examen, waarvan de commissie de bezwaren erkent, op dat standpunt van ontwikkeling is echter ook van invloed de jeugdige leeftijd, waarop velen reeds examens willen afleggenomdat de voorbereiding voor dat examen niet zelden hunne meer algemeene ontwikke ling verstoort. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Limmen den beer J. L. Th. Waterreus. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft be- sloten, de jaarwedden der te benoemen onderwijzers en onderwijzeressen te bepalen op 475, in plaats van op ƒ550. Te Uitweg, gemeente Sloten, is eene koe aan miltvuur gestorven en volgens de voorschriften verbrand. De heer G. H. van der Hoopburgemeester van Doornspijk oud lid der 2e Kamerheeft te kennen gegeven dat hij in geen district voor lid der Kamer in aanraking wenscht te komen. 13) Met den hoed in de hand sprong de jonker vlug uit de koets en reikte zonder verdere plichtplegingen den rentmeester zijne rechterhand, welke deze eerbiedig kuste. „God zegene uwe intrede in uw slot", sprak de oude met bewogen stem, maar verder kon hij niet gaan, want vrouw Marijken duwde hem met zenuwachtig geweld op zijde en drukte Hans Kaspars hand aan hare lippen. „Ja, gij zijt de jonker riep zij met blijde aandoening uit, terwijl hare oogen lang en hartelijk op de blozende gelaatstrekken van Krachwitz gevestigd bleven. „Uit duizenden zou ik u herkend hebben, want gij zijt het sprekende evenbeeld van uwen vader zaliger. En wat zijt ge groot en sterk en schoon geworden 1Och hadde uwe moeder dat eens mogen belevenu zóó te zien 1" En vrouw Marijken streek met de slip van haar bonte schort over de vochtige oogen en begon daarop zich en haren man lang en breed te verontschuldigen, dat zij bunnen heer in hunne daagsche kleeren ontvan gen moesten; maar zij hadden den dag zijner aankomst niet van te voren geweten, en dat was de schuld van Nikodien' dommen jongen. Krachwitz antwoordde vriendelijk, dat het hart hem meer waard was dan het kleedsprak daarna nog eenige vriendelijke woorden tot de goede lieden en verzocht toen, dat zij hem zijne kamer zouden wijzen aangezien de verre reis hem wel een weinig vermoeid had. En hongerig gemaakt, nietwaar jonker f" viel Marijken hem in de rede en rammelde met de slentels, die aan hare zijde hingen. „Over een paar 'minuten, zal ik een ontbjjt klaar hebben in de torenkamer zoo goed en zoo kwaad als 't gaat I" De huishoudelijke rentmeestersvrouw hield woord De Koning heeft benoemd tot zijnen adjudant den tweeden stalmeester baron van Heemstra en tot ordonnans-officier graaf E. J. Schimmelpenninck, eersten luitenant der grenadiers. Te Helder is een twintigjarig meisje gestikt door dat haar bij het middagmaal een stukje vleesch in de keel bleef steken. In de laatst gehouden vergadering van de „Werk- verschaffing" te Uitgeest, is met 7 tegen 4 stemmen beslotendeze vereeniging te ontbinden. Uit het ver- slag van den penningmeester bleek, dat de kas sloot met een nadaelig saldo van f 100,—. Aan den gemeen teraad zal een adres gericht wordenmet verzoek dit tekort uit de gemeentekas aan te vullen. Hoe gewichtig de betrekking van wisselwachter bij de spoorwegen is, bleek dezer dagen weder, toen de laatste tram van Amsterdam naar Uitgeest, des avonds te 8,11 het station Zaandam verliet. Bij het scheidings- punt van de lijnen naar Uitgeest en Hoorn stond nl, de wissel verkeerd, zoodat de tram den weg opstoomde naar Hoorn. Gelukkig, dat de machinist het tijdig be speurde, want was de tram nog een paar minuten door gespoord dan zou een ernstig ongeluk onvermijdelijk geweest zijn, wijl de brug over de Zaan open was, en de tram nog niet voorzien is van een "Westinghouse-rem. De mannenzangvereeniging „Eichard Hol" te Uit geest, hield den 24 eene buitengewone vergadering in het lokaal van de „Ooievaar" te Uitgeest. Onder de flinke leiding van den heer J. H. de Jong werden de 12 verschillende nummers van het programma over het geheel zeer goed uitgevoerd. Inzonderheid de quartet- zang, die te Krommenie op het concours met den 2en prijs bekroond werd oogstte veel bijval in. Het fanfare corps verhoogde het genot van den avond door de niet onverdienstelijke voordracht van 2 nummers „Congo- marsch" van Joh. Kessels en „En revenant de la revue" van van Aken. Het aantal scholen met den bijbel in Nederland is geklommen tot ongeveer 450. Yan dit getal worden er 200, welke zich bij de vereeniging voor christelijk nat.-schoolonderwijs te Amsterdam aangesloten hebben, door deze vereeniging met eene jaarlijksche toelage van ƒ200,en ƒ100,ieder, ondersteund. De minister van binnenlandsche zaken heeft de commissarissen des Konings uitgenoodigd den ge meentebesturen in bedenking te geven dat het gepast zou zijnbij gelegenheid van de plechtige afkondiging der veranderingen in do grondwet van het huis der ge meente de nationale vlag uit te steken. Het Novembernummer van de Economist bevat: mr. A. D. van Assendelft de Coningb, Belastinghervorming op historischen grondslag A. van Eek Subsidiën uit de reservefondsen der spaarbanken J. J. van Kerkwijk, i Kort overzicht van de exploitatie der rijkstelegraaf Jb. BoekeLichtpunten aan den donkeren horizon van do nederlandsche zuivelbereiding Opgave van de laagste en hoogste koersen aan de Beurs te Amsterdam; Over- eenige minuten later reeds zat Krachwitz in het kleine, achthoekige vertrek van den wachttoren voor een rijk voor ziene tafel en sprak de spijzen dapper aan. Intusschen moest Stiefel van den dood van zijnen oom vertellen en de laatste woorden herhalen, waaronder deze den geest gegeven had. Toen Krachwitz eindelijk verzadigd was, stond hij op en legde zijne hand op den schouder van den rentmeester „Nu voel ik mij weder frisch en versterkt", sprak hij lachend, „leid mij daarom de burcht eens rond, Jakob; ik verlang om mijne bezitting nader te leeren kennen." De oude boog onderdanig en haalde zijne sleu tels te voorschijn. Daarop begon de rondgang van de benedenkamers af. Krachwitz volgde zijnen leidsman eerst door groote leege kamerswaarin stijve houten stoelen met hooge leuningen tegen de wanden stonden en van wier zol deringen de bontgeschilderde kalk gedeeltelijk losge laten had. „De vertrekken van de bovenste verdieping", merkte de rentmeester als ter verontschuldiging aan, zijn beha- gelyker ingericht. Als de jonker zoo goed wil zijn", Jakobus opende eene kleine tochtdeur „dit is de kortste weg door de kamer van graaf Alexander." Krachwitz volgde den oude op de smalle houten wenteltrap, die, ongeveer vijftig treden hoog, uitkwam op eene tweede gesloten deur. JakobuB opende deze even eens en nu stroomde den jonker een hel, bijna ver blindend licht tegen dat hem in het eerste oogenblik verbaasd deed stilstaan. Spoedig echter vermande hij zich en ging binnen, en nu overmeesterde hem plotseling een zeldzaam, bijna angstig gevoel; hij bevond zich namelijk in het woonvertrek van den laatsten Sedkerka, de kamer, waarin de gekrenkte geestvermogens van den ontslapene zich vele jaren lang met de dolste hersenschimmen hadden bezig gehouden. Het was eene groote kamerdie haar licht ontving door vier vensters. Kostbare gobelins hingen aan de wandenPerzische en Indische tapijten bedekten den zicht der fonds- en geldmarkt. JuliSeptember 1887; Armand Sassen Spaarbankzaken Congres der instel lingen van voorzorg te ParijsEconomische nalezingen en berichten. Ie klasse 4e lijst24 Nov. Nr. 18900 400. Naar aanleiding van achterstaande advertentie meent het bestuur de leden van volksonderwijs wel op te mogen wekken tot bijwoning der daarin aangekon digde lezing. De belangrijkheid van het onderwerp verdient dit zeker wel. "WILLEM EEEDEEIK DU CEOIX. Toen wij in ons vorig nummer met een kort woord het overlijden meldden van den heer du Cboix was zulks met het voornemen om ditmaal nader op den ge storvene en zijnen arbeid terug te komen. Den 2 Mei 1856 alhier tot gemeente-architect benoemd vervulde hij gedurende ruim 31 jaren die belangrijke betrekking, welke hem met tal van ingezetenen in aanraking bracht en algemeene bekendheid verschafte maar hem ook de gelegenheid aanbood geen geringen invloed op het voor komen onzer stad uit te oefenen. Voegen wij hier aan stonds bij dat die aanraking hem vele vrienden ver wierf en dat die invloed een gunstige was. De heer du Cboix op 4 Eobruari 1829 uit eene fransch-her- JL/it vormde familie te Leiden geboren was een man van smaak die uitmuntend teekendeniet onverdienstelijk het penseel hanteerde en ook de toonkunst beoefende daarenboven in zijne gezonde dagen een aangenaam en gezellig prater. In zijn jongelingstijd legde hij zich eenigen tijd op de schilderkunst toe, maar keerde hij tot den timmermanswinkel van zijn vader terug, noch tans om het verder dan deze in het bouwvak te bren gen. Hij was dau ook alreeds opzichter bij de gemeente- werken in zijne geboortestad toen hem het architect- schap te Alkmaar werd opgedragenen later scheelde het zeer weinig of dat te Arnhem zou hem ten deel gevallen zijn. Gedurende zijn bouwmeesterschap onder ging onze stad groote veranderingen door het wegbreken van poorten, het afgraven van wallen, het dempen van grachten, het stichten van scholen en vau talrijke, vaak zeer belangrijke, gebouwen. Zoo verdwenen de Boom-, Schermer-Geester- en Kennemerpoortenwerden de Laat, Nieuwesloot, Keetkolk en verschillende kleinere wateren gedemptde hoogere burgerschool met haar laboratorium, de burgerschool met woning, 2 tusschen- scholen, de school voor onvermogenden met woning, het burgerweeshuis, het stedelijk museum, de graanmarkt, het ijkkantoor, de muziektent, de inrichtingen voor d e stadsreiniging, de Bokke-, S. Anna-, Eoötorens-, Wil. lems- en Keetenbruggen naar zijne ontwerpen en onder zijne leiding gebouwd gelijk ook een straatweg door vloer, en daartusschen lagen ordeloos beren- en tijger vellen en weefsels van Syrisch en Turksch damast verspreid. Een opgezette zeeleeuw rustte tusschen de hooge pooten van eenen armstoel, met zijne glazen oogen eene collectie zeevogels aanglurende, die tegen over hem op eene étagère stonden. Aan de zoldering was aan een ijzerdraad een krokodil opgehangen, uit wiens geopenden muil een reusachtige oliefaDtstand vooruit stak, welke met eene purperroode zijden shawl omwonden was. Op een half dozijn grootere en kleinere tafels en op het gesneden lijstwerk langs de wanden waren duizenden kleinodiën van verschillende soort uitgestaldvazen en drinkglazen, wit porcelein, glas, brons, zilver en goud, schalen en schilden, geslepen steenen en edelgesteenten, gevederde pijlen, een toma hawk een maleische kris, een paar saffraangele schoenen met gebogen puntenstalen handschoenen en dolken en andere uitheemsche rariteiten meer. De eene zijde van de kamer werd ingenomen door eene groote, open boekenkastdaarnaast was de wand kaal en slechts met een smal smyrna-tapijt bekleeden hier tegen over stond op eene kleine verhevenheid een zetel, die overwelfd werd door eenen troonhemel. „Dat was het lievelingsplekje van den graaf zaliger", sprak de oude rentmeester weemoedig„hier zat hij dikwijls uren lang, droomende van zijn veelbewogen verleden. En nujonkerlaat ik u het legaat van uwen oom toonenHij heeft mij dit in zijne stervensure opgedragen." Bij deze woorden begaf zich de rentmeester naar het vak tusschen de middenvensters en drukte op eenen kleinen knop in de uitgesneden arabesken der wandbe- timmering. Het houtwerk schoof uit elkander en eene kleine nis vertoonde zich, waarin Krachwitz eene sierlijke ijzeren donkerbruin geschilderde cassette ontdekte. Jakobus gaf den jonker eenen fraai bewerkten sleutel. Dit is de sleutel, waarmee het kistje geopend worden Indiaanscbe strijdbijlj

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1