Binimdaub. ^Uevlei. de kwaal fan dan kroonprins hebben dezen diep ge troffen en innig rerheugd. Daar het beantwoorden van al die brieven en telegrammen bij hun overgroot aantal onmogelijk isheeft de kroonprins last gegevenzijn warmsten dank op deze wijze kenbaar te maken." In de Köln. Zeitung komt een bericht voor, blijkbaar uit officieuse bron omtrent het onderhoud van prins Bismarck met den Keizer van Busland op den 18, waaraan het volgende ontleend wordt. Dat onderhoud heeft natuurlijk tot geene overeenkomsten geleid, maar heeft toch eene zeer gewenschte opheldering gebracht omtrent een belangrijk punt. In den loop van dat onderhoud is uitgemaaktdat den Keizer eene reeks van brieven en depêches over prins Bismarcks houding in het bulgaarsche vraagstuk voorgelegd warendie van het begin tot het einde verdicht waren en die, waren zij echt geweestden Keizer inderdaad reden gegeven zouden hebben om vertoornd te zijn prins Bismarcks staatkunde te wantrouwen en hem tegen dezen in het harnas te jagen. De eigenlijke bron dier valsche stukken werd spoedig opgespoordhet was voorloopig genoeg mede te deelen, dat zij van orleanis- tischen oorsprong waren en dat het openbaar ministerie wellicht nog aanleiding zou vinden om daarin handelend op te treden. Het was prins Bismarck spoedig gelukt, den Keizer te overtuigen, dat hij in dat opzicht een slachtoffer was geworden van de ergste jesuïtische kunstgrepen, en al had bet onderhoud maar deze ééne uitkomst gehad, de ontmaskering dezer kuiperij op groote schaal van eene europeesche oorlogspartijdan zou het reeds niet onbelangrijk tot behoud van den enropeeschen vrede hebben bijgedragen. Verder is ook nog geblekendat een kleinmaar invloedrijk deel der hofkringen te Berlijn medegewerkt hadom bij den Keizer de valsche meening ingang te doen vindenalsof de rijks-kanselier in zijne buiten- landsehe staatkunde niet ten volle overeenstemde met Keizer Wilhelmmaar van dezen niet zelden alleen met tegenzin de goedkeuring zijner voorstellen en staat kunde verkrijgen kon. Ook in dat opzicht kon de Keizer bij deze bijeenkomst gemakkelijk beter en juister inge licht worden. Overigens wordt van alle zijden bevestigd, dat de aard van het onderhoud aangenaam en bijna vriendschappelijk is geweest. De verschillende redenen tot klagen zijn besproken en ten deele opgehelderd of tot de juiste maat teruggebracht. Of het onderhoud ook verdero practische gevolgen zal opleveren voor de wederzijdsche gedragslijn der twee aangrenzende keizer rijkenkan eerst de toekomst leeren en zal voorshands uit den toon der russiscbe bladen bunnen blijken. De meeste bladen verlangen vau de Köln. Zeitung nadere inlichtingen en ophelderingen omtrent dit schrij ven en vooral de conservatieve Kreuz-Zeitung, het or gaan van een deel der hofkringen, eischt van genoemd blad dat het zijne ernstige beschuldigingen tegen het hof waar make en met geldige bewijzen stave. De Köln. Zeiting antwoordtdat dit onmogelijk is. De Keizer en prins Bismarck hebben elkaar de bewijzen geleverd en wij achten de overtuiging dier beide per sonen, dat de een belasterd en de ander bedrogen werd, voldoende. Meer kunnen wij niet doen. Den inhoud der stukken kunnen wij niet mededeelen en de namen der bedoelde personen hebben alleen waarde voor de officieele wereld. Yoor de staatkundige wereld hebben zij geen waarde en deze moet zich tevreden stellen met hetgeen medegedeeld is. Den 25 is de heer von Wedel-Piesdorf tot voorzitter, de heer Bahl tot eersten onder voorzitter en de heer Unruhe Bomst tot tweeden onder-voorzitter gekozen. Den 29 heeft de eerste lezing der begrooting plaats. B ij k s d a g. Den 24 is de zitting door den minister von Bötticher geopend. In de troonrede wordt eerst gewag gemaakt van de ernstige ziekte van den kroonprins en daarna de be grooting besproken, waaruit blijktdat de toestand der geldmiddelen is verbeterd. Da voornaamste wetsontwerpen welke worden aan gekondigd betreden de verhooging der graanrechten de landweer en den landstorm tot vermeerdering der weerkrachtde verzekering van oude en gebrekkige werklieden de beperking van de verantwoordelijkheid der vakvereenigingen en de voorloopige verlenging van het handelsverdrag met Oostenrijk. Wat de verhouding tot het buitenland betreftstreeft de duitsche staatkunde er naar, den europeeschen vrede te bevestigen zoowel door vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden met alle mogendheden als door het sluiten van verdragen en verbondenwelke het gevaar voor oorlog kunnen verminderen door gemeen schappelijk op te treden tegen onrechtvaardige aan vallen. Het duitsche rijk verlangt geen oorlog en is niet bezield met den onchristelijken lust om naburige volkeren te overvallen. Het wil alleen sterk zijn tot afweer en verdediging. De troonrede eindigt met het betoogdat zoowel de grondwet als de inrichting van het leger in Duitsch- land er niet op berekend zijn den vrede zijner naburen docr willekeurige aanvallen te storen. Alleen dan is Duitschland sterk wanneer het dergelijke aanvallen afweren en zijn onafhankelijkheid verdedigen moet. Met Gods hulp hoopt het duitsche rijk eenmaal zoo sterk te wordendat het elk gevaar gerust kan tege moet zien. De voorzitter vroeg machtiging om den Keizer de deelneming te betuigen in de zware beproeving van den Kroonprins en den Kroonprins zeiven een telegram te zenden, waarin de Bijksdag zijn eerbied en gehechtheid uitspreekt met den wenschdat God het laven van den Kroonprins moge beschermen tot heil van het vader land. Met algemeene stemmen werd de gevraagde machtiging verleend. Den 25 werd een telegram voorgelezen waarin de Kroonprins zijnen dank betuigde voor de hem betoonde deelneming en de hoop te kennen geeft, dat de gunstige wending in zynen toestanddie tengevolge van zijn verblijf in het zaiden reeds merkbaar was, hem in staat zou stellen zijne plichten jegens het vaderland weder in hun vollen omvang na te komen. ENGELAND. Den 24 werd te Landen in het mi nisterie van buitenlandsche zaken de eerste bijeenkomst der internationale commissie over de suikerpremiën gehouden. De onder-minister van koophandel baron Worms, ontving de leden bij hunne aankomst. Ieeland. De Onder-Koning heeft eene nienwe be" kendmaking uitgevaardigdwaarbij het landverbond met al zijne vertakkingen in het geheele graafschap Kerry verboden wordt. (I FBANKBIJK. Met het oog op mogelijke gebeur tenissen zijn den 21 reeds 1500 man voetvolk naar Versailles vertrokken. In een onderhoud, dat president Grévy den 23 met denbeer Henri Maret, redacteur van de Badical bad, ant woordde hij op diens opmerking, dat er maar één middel tot oplossing der crisis was, namelijk, zijn aftreden als presidentdat hij besloten was zijn ontslag te nemen, doch dat hij het zijn plicht achtteals bewaker der grondwet bet gezag mot eere te verlaten en zijne ver antwoordelijkheid te dragen voor de binnen- en buiten landsche verwikkelingen die hij voorzag en waarin de republiek te gronde zou kunneu gaan. Er waren twee wegen, die hij kon volgen, öf het intrekken der aanneming van het ontslag van jhet ministerie Bouvier öf de samen stelling van een nieuw ministerie, ter bijeenroeping van het Congres, dat een nieuwen president te kiezen had. De tweede scheen hem ten beste omdat het ministerie Bouvier geen voldoend gezag meer bezat. De Kamer zou hij niet ontbinden. Hy zou den heer Bibot ont bieden en, mocht deze weigereudan den heer Bouvier. Werkelijk werd den 24 de heer Bibot bij hem ontbo den wien hij mededeeldedat het zijn voornemen was eene boodschap tot de Kamers te richten. De heer Bibot raadde den heer heer Grévy aan, de kennisgeving zijner aftreding zoo spoedig mogelijk aan de Kamer te zenden. Op de vraag vaa den heer Grévy of hy bereid was een ministerie samen te stellenantwoordde de heer Bibot bevestigend hij zou de boodschap van den Pre sident aan Kamer en Senaat overbrengen en gaf den raad met het oude ministerie nog over den inhoud dier boodschap te beraadslagen. Uit de door den heer Wilson gegeven ophelderingen ten aanzien van de beschuldiging ais zou op staats kosten een telegraaf kantoor ingericht en onderhouden zijn op een kasteel zijner familie, blijkt, dat dit kasteel behoorde aan zijne zuster ea dat bedoeld kantoor daar gevestigd werd ten behoeve van den president Grévy tijdens zijn verblijf aldaar. Na het vertrek van den president wensehte de gemeente dat kantoor te behou den en betaalde zij een deel der kosten van aanleg het kasteel betaalde den telegrafist en zoo had niemand nadeel van deze zaak geleden. De avondbladen van den 25 melden, dat de boodschap van den president den 28 of den 29 door het ontslag genomen hebbende ministerie aan de Kamer zal worden medegedeeld en dat het congres den 30 te Versailles zal bijeenkomen. Een blad kondigt aan dat de com missie die de zaken der rechterzijde leidtbesloten heefteiken repubiikeinschen kandidaat uit te sluiten. Er was een afgevaardigde naar den graaf van Parijs gezondenom zijn gevoelen te vragen. Senaat. Den 25 werd besloten, zich in de afdee- lingen te begeven om te onderzoekenof generaal d'Andiau senaatslid blijven kan. De Kamer hield den 25 louter voor den vorm eene vergadering, nadat zij den 24 de wet, waarbij het recht op den alcohol verhoogd is tot 70 francs, met drie maanden, tot en met den 29 Februari 1888 met 532 stemmen tegen 1 verlengd had. BULGABIJE. Het hoofd der grieksefae kerk te Konstantinopel heeft den metropolitaan Clemens last gegeven uit Sofia te vertrekken en de waarneming van het ambt van aartsbisschop aldaar aan monseigneur Cijrillus opgedragen. VEBEENIGDE STATEN. Het hoofdgebouw van Barnums dierenverzameling te Bridgeportin Connec ticut is deu 20 afgebrand. De brand ontstond door het springen van eene lamp met minerale olie. Een groot aantal dieren drie olifantenal de afge richte hengstenhitten zeer vele apen en katten enz. kwamen in de vlammen om. Het gebrul der leeuwen en tijgers en hunne pogingen om los te breken wek ten het eerst de aandacht der zes wachters, die vruchte loos het vuur trachtten te stuiten. Onder de omgekomen olifanten waren de zoogenaamde heilige witte olifant uit Siam en Alicebekend als het wijfje van wjlen Jumbo. Ees-en-dertig olifanten braken los, hun angst zoo luid mogelijk uitschreeuwende. Zes renden met een reusachtig nijlpaard verschroeid en geblakerd de straten doorde anderen en een leeuw vluchtten over de velden naar Fairfield en Eastern waar zij groote ontsteltenis veroorzaakten. Laat in den nacht werd die leeuw in eene schnur gevonden, zich te goed doende aan eene koehij werd onmiddellijk dood geschoten. Eenige personen moeten door de oli fanten, die bijna allen weer gevangen zjn, in de lucht zijn geslingerd. De geheele schade wordt op f 1.750.000 geraamd. Men houdt den brand voor opzettelijk ge sticht daar de wachterdie hem het eerst bemerkte zulk een slag op het hoofd ontving, dat hij bewusteloos bleef liggen. STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamee. Den 25, toen besloten werd de begrooting van oorlog op nieuw in de afdeelingen te onderzoeken werd de beraadslaging voortgezet over de indische begrooting, hoofdstuk II uitgaven in Nederlandseh Indie en wel over art. 48 koffie, uitgetrokken op f 17,398,669, in verband met de twee daarop voorgestelde amende menten: 1°. van den heer Keucbenius tot verhoo ging van het plantloon met f 1,004,000 2°. van den heer Lobman tot varhooging van dat loon met f 2,008,000. Het amendement Lobman werd verworpen met 51 tegen 9 stemmen; het amendement Kenchenius met 44 tegen 17 stemmen. Vervolgens werd het voorstel van den heer Goeman Borgesius en vier andere leden om na onderafdeeling 48 eene nieuwe onderafdeeling 48a te doen volgen, luidende „Buitengewone uit gaven ten behoeve van by de koffiecul tuur ingedeelde huisgezinnen f\.000.000 na toelichting door den eersten voorsteller en bestrijding door den minister van koloniën verworpen met 41 tegen 18 stemmen. Daarna werden de artikelen 49 tot 09 na eene korte bespreking over het onderwijs der inland- sche bevolking goedgekeurd. De heer van den Biesen drong bij de regeering aan op bet bevorderen van het schoolgaan der kinderen, o. a. door het geven van meer subsidie aau de particuliere scholen. Den 28 vaDgt de behandeling van hoofdstuk VI d e- partement der burgerlijke openbare werken aan. Vervolgens werd besloten a. het tweede afdeelin^sonderzoek der begrooting va n oorlog te doen plaats hebben op den 29 b. den dag na afloop van het vastgestelde afdeelings- onderzoek verschillende kleinere wetsontwerpen te be handelen en daarna de staatsbegrooting. In deze zitting werd verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot goedkeuring der dading met de kruis- heeren van St. Agatha, Daarnit blijkt, dat het ontwerp over het algemeen met bijval ontvangen en de com missie van rapporteurs voor aanneming gestemd is. Te Easchot is den 21 overleden mej. de wed. Kuijs, geboren Storimans, in den ouderdom van 99 jaren 10 maanden en 7 dagen. Den 22 dea avonds is brand ontstaan in de stoom- waschiarichting Oostbroek van den heer P. H. Hoo te Loosduinen op de grens van 's Gravenhage. De branddie vermoedelijk op den droogzolder ontstond nam zoo snel in omvang toedat binnen korten tijd de geheele wasch- en drooginrichting in lichte laaie stond. Het woonhuis is gespaard gebleven. Gebouw noch goederen waren verzekerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 23 besloten, voortaan bij het oprichten van nieuwe scholen der 3 en 4 klasse voör jongens of bij voorkomende vacaturen op de reeds bestaande scholengeen vak onderwijzers me8r te benoemen voor het ouderwijs in de fransche taal maar dat onderwijs geheel aan den klasse-onderwijzer optedragen, behoudens uitzonderingen. Den 23 is te Botterdam een spoorwegarbeider aan het centraalstation door een trein ten gevolge van onvoorzichtigheid, overreden en kort daarna overleden, nalatende eene vrouw en vier jonge kinderen. Den 23 heeft voor de arr. rechtbank te Amster dam te recht gestaan W. M. Buchener wegens het schrijven in Beeht voor allen van den 23 Maart 11. van een artikel, getiteld „Een moordhol", waarin de direc teur der Wester-suikerrafflnaderijde heer Barbe o.a. beschuldigd werd van diefstal op loonen en boeten en het slaan van werklieden met eene zweep. Het open baar ministerie eisehte 4 maanden gevangenisstraf. Den 24 stond voor diezelfde rechtbank te recht P. C. Buyter te Amsterdam beschuldigd van den minister van justitie te hebben beieedigd, door in een in het openbaar verspreid Welkomstlied ter eere van.Domela Nieuwenhuis na zijne onverwachte in vrijheidstelling op den 31 Aug. 11. de volgende woorden te hebben geschreven Du Tour van Beliinchave Die lage Koningsknecht Moest eindelijk buigen voor den wil Van 't volk dat vroeg om recht. Aan den voet van dat stuk stond eene nootver wijzende naar den naam du Tour van Beliinchave en luidend„Minister van justitie en opperhoflakei des Konings," Het openbaar ministerie eisehte zijne ver oordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf. Mr. W. Paap verdedigde beide beklaagden. Den 23 is eene boerderij met 29 bunders 99 roeden land aan den Sloterweg te Haarlemmermeer in het openbaar verkocht voor f 17050 aan den heer M. Verbeek aldaar. De door de gemeente Lichtenvoorde bij inschrij ving ten verkoop aangeboden 50 aandeelen Nederl. Westfaalsche spoorwegmaatschappij zijn den 24 gegund tegen 156T\ pet. Den 1 December bieden de ledeD der Tweede Kamer hunnen voorzitter een gastmaal aan. De heer van der Sleyden stelt zich na de ont binding der 2e Kamer, ook niet meer verkiesbaar. Ongeveer 87% bunder weiland gelegen aan de overzijde van den Bijnbehoorende aan de gemeente Arnhem, is verpacht uoor f 9130 per jaar, ongevere f 1950 minder dan bij de laatste verpachting. Wat is een neus waard P Deze vraag werd onlangs ter beslissing aan het staatsminieterie van Wurtemburg en ten slotte ook den Koriing voorgedragen. Een her- bergierszoon te Kirchdorf, Johannes Mayer genaamd, was een paar maanden geleden door een handwerksge zel genaamd Doblerde neus afgebeten. Het was een welgevormde indrukwekkende neusvan welken zelfs eenige Kirchdorfer jonge dochters beweerden, dat hij van grieksche lijnen was. Mayer ging het verlies van het sieraad zijns aanschijns zeer ter harte en daar bij bovendien nog gernimen tijd met een pijnlijke won de rond mocht loopen, meende hij met goed reeht op schadeloosstelling aanspraak te mogen maken. Van den misdadiger, die intusschen zijn woestheid met een gevangenisstraf van anderhalf jaar moet boeten, was echter geen duit vergoeding te verwachten want Dobler was volkomen zonder middel van bestaan. Mayer wendde zich dus tot bet ministerie en dit bracht zijn verzoek aan den Koning over. Deze beslistedat den Kirchdorfer herbergierszoon 300 mark als schadeloos stelling zou worden uitbetaald. Driehonderd mark is waarlijk niet te veel voor een fatsoenlijken neusdie bovendien op zoo ongewone en smartelijke wijze werd geamputeerd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6