No. 143. Negen en tachtigste Jaargang. 1887 WOENSDAG 30 NOVEMBER. Ongebouwde eigendommen. Aloialiadi's nalatenschap. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën #fSciëel <0ebceUc. De DmBCTEvn van bet Postkan- tmr brengt ter algemeene kennis, dat op Zondag I December as. sefln kantoor root* het ter verzending aannemen van pakketten open teal afin ais op werkdagen. ALKMAARSCUE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f Q,06t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat overeenkomstig art. 22 der wet van 25 April 1879 (Staatsblad No. 89) tot herziening van de belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommenter secretarie dier gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, totdat die herziening is voltooideen afschrift van de schaal van schatting, bevattende eene opgaaf van de als typen geschatte ongebouwde eigendommen in deze gemeente. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd. 29 November 1887. A. MACLAINE PONT. De Directeur voornoemd GOUWE. BELGIE. Den 25 is in eene mijn nabij Charleroi de bakwaarin zes werklieden in de mijn afdaalden, uit den ketting geschoten en met duizelingwekkende snelheid op den bodem gevallen en verpletterd. De werklieden waren vreeselijk verminkt. DUITSCBLAND. De Keizer ontving den 27 des namiddags den voorzitter en de onder-voorzitters van den Rijksdag en antwoordde op de betuiging van innige deelneming met de ernstige ziekte van den Kroon prins o. a. het volgende „De ziekte van den Kroonprins was eene zware be proeving vooral wanneer men zijne hooge stelling in aanmerking neemt en denkt aan zijne groote geschiktheid om de duitsch-pruisische staatkunde verder zoodanig te leidendat ik met gerustheid de oogen kan sluiten. Wat het Opperwezen verder beschoren heeft, niemand kan dit weten men moet zich aan Gods ondoorgron- delijken wil onderwerpen. De algemeene deelnoming heeft zich op dn innemendste wijze getoond, niet slechts in Duitschland en Europa, maar ook buiten ons wereld deel. Dit strekt tot grooten troost." De Keizer betreurde verderdat hij den Rijksdag niet in persoon had kunnen openen en de troonrede voorlesen vooral wegens den slotzin waarin aan de wereld wordt verkondigddat hij den vrede weascht doch dat Duitschland volkomen toegerust ia om eiken aanval te weerstaan. Bemoedigend was de verbetering van dea toestand der geldmiddelenwelke zich ook in de afzonderlijke staten openbaarde. 14) Niet zonder aandoening beschouwde deze de groote en forsche letters van zijnen overleden oom. Na hefc «couvert te hebben opengesnedenontvouwde hij den brief en las bet volgende „Mijn waarde Neef! „Ik ben ai niet jong meer en gevoel, dat de menig" vuldige krijgstochten en avonturen, waarvan mijn leven eene aaneenschakeling was, mijn oud lichaam sterk aan gegrepen en mijne gezondheid ondermijnd hebben. Hoeveel jaren ik nog te leven heb, weet alleen de almachtige God, maar dagelijks bid ik Hem, dat hij mijne aardsche loopbaan als volbracht beschouwen en mij tot zich nemen moge. Ik bezit niets meer, dat mij aan deze wereld bindt, en smacht naar de rust, die slechts de zes planken van eene doodkist iemand geven kunnen. Gij, mijn waarde neef zult mijn erfgenaam zijn! Ik heb u slechts «enige malen als kind gezien ge laagt toen nog in de wieg of werd door uwe voedster gedragen en in latere jaren ontbrak het mij aan de gelegenheid of aan de noodige opgewektheid, om u te komen bezoe ken. Geloof daarom evenwel niet, dat ik niet altijd en overal eene warme belangstelling voor u gekoesterd heb. Gaarne zou ik u me«r nagelaten hebben dan nu het geval is. Maar de hoofdfout van mijnen goeden vader, die, hetgeen bij in handen had, altijd te laag schatte, heb ik overgeërfd. Mijne reizen hebben mij veel gekost en bitter weinig doen verdienen, en toen ik eindelijk, vermoeid van lichaam, ziel en hart, hokvast zat tusschen deze muren, voelde ik mij te oud om te werken. Alles wat mij toebehoort aan baar geld en aan roe rende en onroerende goederenzal voor u zijn. In de bruine cassette, waarin ik dezen brief insluit, zult gij Te» slotte sprak de Keizer in korte woorden over den algemeenen staatkundigen toestand en betuigde zijn leedwezen over de aftreding van president Grévy. ïERLAND. Tegen den burgemeester van Dablin is op nieuw een® vervolging ingesteldomdat hij in het door hem uitgegeven wordende blad in strijd met de iersche dwangwetverslagen van verboden samenkom sten heeft doen drakkenvoor welk feit hij onlangs vrijgesproken was. ERANKRIJKo De XlXe Siècle komt met eene nieuwe beschuldiging tegen den heer Wilson voor den dag. Door zijne tusschenkomst zou de keer Blanc da pachter van het speelhuis te Monaco eene ridderorde gekregen hebben. Deze heer zou 200 aandeelen van 500 francs in het blad van den heer Wilson, Petite Eraace, genomen hebbenen voor deze som zou de heer Wilson hem het Legioen van eer bezorgen. De ministers de E'reyeinet en Goblet weigerden hunne medewerking daartoe, doch onder het ministerie Rou- vier kreeg de heer Blanc, op Wilsons aandrang, zijne ridderorde wegens buitengewone verdiensten. Mevrouw Limouzin had bijgestaan door haren hand langer Lorentz, te Parijs een koffiehuis geopend in de Rue de Cliebydat druk bezocht werd door personen, die baar wilden zien en spreken. Voor de deur ver zamelde zich den 25 echter zulk eene groote menigte die aanhoudend vijandelijke kreten tegen haar aanhief en eindelijk het huis binnenstormde, dat de polit'e aan de plundering een einde moest maken, door het koffiehuis te sluiten. Na dien tijd heeft zij zich met haren band- langer ia een koffiehuis in het Quartier Latin, de stu dentenwijk, vertoond, waar zij door een student herkend werd, die onmiddellijk het sein gaf tot een algemeenen aanval. Hcewel zij in een rijtuig wilden ontkomen, werd hun dit belet. Zij werden met geweld uit het koffiehuis gezet en door de politie tegen verdere mis handelingen beschermd. De kandidaten voor president der republiek die de meeste kans schijnen te hebben, zijn de heerenEerry, de Ereycinet, oud-ministers, en Eloquet, voorzitter der Kamer. De heer Eerry wordt bestreden door de radi calen. In de Justice, bet blad van Clémenceau, wordt zijne verkiezing genoemd ©ene misdaad tegen de repu bliek een aanslag tegen de rust en veiligheid van Frankrijk. Tegen den heer Floquet wordt ais bezwaar aangevoerd dat hij niet de geschikte persoon zou zijn ter verkrijging van een bondgenootschap met Rusland dat wenschelijk geacht wordt, omdat hij indertijd bij de komst van den Keizer van Rusland te Parijs leve Po len geroepen heeft. Generaal Saussier wil niet in aanmerking komen. President Grévy heeft thans verklaard, den 1 zijne boodschap aan de voorzitters van Kamer en Senaat te zullen zenden. Den 27 hielden de revolutionairen te Parijs ver schillende vergaderingen. Die in de zaal Eavier werd in de eerste plaats een paar assignation vinden op den bankier EraBmua Tullert te Keulen, die mijne geld middelen en tevens de uwe heeft bestuurd. Genoemde bankier zal aindien gij er tenminste niet anders over beschikken wiltde tachtig duizend gulden, welke mijne geldelijke bezitting uitmaken, uitbetalen of n, overeenkomstig uwe orders, de geregeld te verschijnen interest doen toekomen, waarheen het u belieft. De bij Bieneck beboorende gronden zijn in den loop der tijden zeer geslonken; het overschot ervan werd door mijnen vader zaliger in stukjes verdeeld en verhaard aan de drie aanzienlijkste pachters van het dorp. De stukken, die daarop betrekking hebben, bevinden zich eveneens in dit koffertje. Ik voel mij verplicht hierbij nog te ver melden, dat de rentmeester Stiefel zich, gedurende zijn beheer, getrouw en eerlijk van de invordering der pacht gelden gekweten heeft. Ik kan u dezen rentmeester ter zeerste aanbevelen, indien gij goeden raad of nadere inlichtingen verlangt. Verder zult gij in deze cassette eene groenzijden porte feuille ontdekken, die drie grauwe couverten bevat, waar van ieder een aandeel van de Hollandsche Bank in den Haag, ter waarde van meer dan duizend gulden, inhoudt. Mijn rentmeester, Jakobus Stiefel, zijne vrouw Marijken en hun beider zoon Nikodemus zullen elk een dezer aandeelen ontvangen, opdat zij zich mijner in trouw en liefde herinneren. En nu, waarde neef, moet ik u spreken over een stuk uit mijne nalatenschap, dat voor u geheel nut teloos, of, wanneer het geluk u dienstig is, van onmetelijke waarde zijn kan. Het is de kleine ring, welke gij in een étui op den bodem van dit koffertje vinden zult. Een dure eed en meer nog dan dat, verbiedt mij u het geheim van dit ringetje mee te deelenalleen het volgende mag ik u openbaren, opdat gij het in gedachten houden en, als de tijd daar is, er naar handelen zult: Steek dezen ring aan den ringvinger van uwe rechterhand en leg hem nimmer af, loaarheen gij ook gaan moogf; trek naar het westenzoek den man die juist zulk eenen ring draagt als gij en zeg hem wie gij zijtj' door 3000 personen bijgewoond. Aan de orde waren de volgende puntennoch dictatuur noch president schap verderde parlementaire verwarring de so ciale oorlogmaakte eene nieuwe omwenteling der werklieden noodig, evenals in 1789. Heftige aan vallen werden gericht tegen Grévytegen Eerry en het Parlement. Na eene zeer stormachtige beraadslaging, waarbij de omwenteling werd gepredikt, werd ten slot e eene motie van orde aangenomen waarin de vergade; ring zich voor het oogenblik tegen eene revolutionaire beweging verklaarde. Te Grenelie is eene bijeenkomst in gelijken geest gehouden. Te Rijsel zijn den 27 bij de verkiezing voor twee leden der Kamer gekozen twee republikeinen met 145500 tegen 123600 stemmen op de twee leden der rechterzijde. Te Atreeht werd mede een republikein gekozen. De koningsgezinde rechterzijde heeft den 28 besloten, het voorstel der radicale linkerzijdeom de verkiezing van eenen president niet bij geheime stemming te doen plaats vinden te verwerpen. Kamer. Den 28 deelde president-minister Bou vier mede dat de Kamer tot den 1 zou uiteen gaan. Be regeering zou dan in staat zijn belangrijke mededelingen te doen. De voorzitter verklaarde daarop zonder de Ka mer te raadplegen dat de zitting verdaagd werd tot den eersten des namiddags te 1 uur. ITALIË, Bij de bespreking van het adres van ant woord op de troonrede legde de minister-president Crispi eenige verklaringen af betreffende de buiteulandsche staatkunde. Italië was bevriend met alle mogendheden en verlangde handhaving van den vrede. Ter bereiking van dit doel bleef Italië getrouw aan zijne bondgenooten. Het verlangde slechts bondgenootschappenwelke strookten met de waardigheid eener groote mogendheid. Italië, dat zelf één geworden was door de vrijheid, kon natuurlijk nooit iets ondernemen tegen de vrije ont wikkeling van andere volken. Met algemeene stemmen werd het adres van antwoord aangenomen. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg be schouwt de troonrede waarmede de duitsche Rijksdag geopend is, als eene levendige uitdrukking van Duitsch- lands vredelievendheid. De reeds lang aangekondigde verhooging der in voerrechten op eenige artikelen heeft onverwacht plaats gevonden waaruit nog al moeielijkheden voortvloeien daar groote bezendingan naar Rusland afgezonden wa ren omdat men vermoeddedat die verhooging niet vóór 1888 zou plaats hebben. SPANJE. De spaansche vlag op het eiland Pergyl is met goedvinden van den spaansehen gezant te Tan- ger neergehaald. Hij verklaardedat Spanje geene rechten op dat eiland deed gelden en de Marokkanen, Deze woorden zullen u misschien zonderling in de ooren klinken en de vrucht schijnen eener ziekelijke fantasie. Daarom laat ik het ook geheel en al aan u over, wat gij met den ring doen wilt. Maar daar gij jong zijt en misschien evenals ik de wereld zult wil len zien zoo bestaat steeds de mogelijkheiddat gij op uwen weg den man ontmoeten zult, die het ge noemde herkenningsteeken draagt en u tot ontzagge lijken rijkdom en groote macht brengen zal. God besture uwe wegen Amen 1 Uw Oom Alexander, graaf von Sedkerka en vrijheer von Selbitz. Geschreven den llden van Meimaand, A. D. 1715. Krachwitz zou geen jonge ferme kerel geweest zijn met een hoofd vol ondernemingsgeest en met lust tot reizen en avonturen indien een dergelijk hoogst ge heimzinnig en onverklaarbaar testament geene buiten gewone bekoring op hem had uitgeoefend. Met zenuwachtigen haast stond hij op naderde de cassette, die zijne erfenis bevatte, nam er het eene docu ment na het andere uit en doorsnuffelde haar in alle hoe ken. Alles wat Sedkerka geschreven had was volkomen juist. Daar lagen de pachtbrieven der drie boeren uit Bieneck en de door den rentmeester opgemaakte re kening voor het loopende paehtjaar daar zag hij de assignatie op bet bankiershuis Tullert te Keulen en daar eindelijk ook het kleine étuidatvolgens den brief, eene doos van Pandora voor zijnen toekom- stigen bezitter worden zon. Aandachtig woog Krachwitz het ronde doosje op de vlakke band en drukte vervolgens op een klein koperen stiftjedat het slot aanwees. Het étui sprong open en de jonker zag op het violetkleurig fluweelen binnen- bekleedsel eenen smallen gouden vingerring liggen waarvan de zonderlinge en grillige vorm zelfs bij de vluchtigsfe beschouwing in 't oog moest vallen. Hij geleek veel op eene doornenkroonwier fijne teedere gouden takjes om vijf, op gelijke afstanden van elkander verwijderd liggendepaarlen van melkwitte kleur ge-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1