Bimteulatrf». geer verrast door die houding der spaansche regeering, namen het eiland in bezit. Het gerucht van de heffing Jeener belasting van de schuld wordt officieel tegengesproken. Te Madrid is in den ouderdom van 72 jaren overle den generaal Echayve die sedert meer dan 50 jaren eene belangrijke rol in het leger speelde. BULGARIJE Prinses Clementine van Orleans de moeder van prins Eerdinandis bij hare aankomst te Zaribrod door haren zoon en de ministers ontvangen. De Sobranje heeft besloten den heer Karaveloff met de ministers die gelijktijdig met hem aan het bewind warengerechtelijk te vervolgen wegens deelneming aan de samenzwering tegen vorst Alexander. Er is sprake van, om dien gewezen vorst als getuige te hooren. RUMtNIE In de rede waarmede het Parlement geopend is zegt de Koning, dat de voorzichtige staat kunde der regeering aan het rijk aller welwillendheid verzekert, ondanks de ongerustheid, welke door de ge beurtenissen aan de grenzen opgewekt wordt. Hij kon digt verder aan, dat de onderhandelingen met Oostenrijk over de grensregeling afgeloopen zijn en dat verschil- lende wetsontwerpen van plaatselijk belang aangeboden zullen worden. STATEN-GENERAAL Tweede Kambk. Bij de voortgezette behandeling der beraadslaging over de Indische begrooting voor 1888 en wel over de afdeeling bur gerlijke openbare werken, bracht de heer de It a n i t z de vraag ter sprakeof de staatsspoorwegen in Indie zooveel mogelijk aangelegd moeten worden uit de gewone niiddelen, dan wel hij voorkeur uit buitengewone middelenmet name uit de op brengst van geldleeningen. Aan de daarop gevolgde beraadslaging namen de heeren Keuchenius, van Gennep, Ivielstra en de m i- nister van Koloniën deel, zonder tot een bepaald be sluit te leiden. Den 29 wordt de beraadslaging over de begrooting voortgezet- Waterstaatsbegrooting. Uit de memorie van antwoord van den minister van waterstaat omtrent zijne be grooting voor 1888 blijkt, dat hij de nieuwe daarop uitgetrok ken posten handhaaft. De aanleg of voortzetting van den aanleg der groote werken is de voorname oorzaak der verhooging. De commissie voor de ook door hem wenschelijk geachte her ziening der algemeene voorschriften voor de uitvoering van werken zal in het begin van 1888 met haar werk gereed zijn. Zoodra het Merwede-Kanaal gereed is, kunnen de monitors zich langs de rivieren en dat kanaal binnendoor van Rotterdam naar Amsterdam en omgekeerd begeven. Een ontwerp voor eene vluchthaven te Tiel is nog in be werking. De tot verbetering der rivier de Waal aangevraagde som wordt met 12000 verhoogd Weldra zullen voorzieningsmaatregelen worden voorgesteld in den voor de scheepvaart zeer ongunstigen toestand van het Hellegat. Van de t 15.000.000, noodig voor de verbetering van den Rotterdamschen Waterweg, is sedert 1884 verwerkt ruim f 7.000.000, zoodat nog overblijft f 8.000.000, inbegrepen het bedrag, voor 1888 voorgesteld. Opzettelijk zal onderzocht wor den, in hoever het vóór 4 jaar door minister van den Bergh ontwikkelde schema thans nog kan worden aangehouden. Overal waar voor den aanleg vaiv het Merwede-Kanaal ge werkt kan worden, zijn de werken geregeld en met kracht uitgevoerd. Zoolang er werken zijn te maken, is het tijdstip van ingebruikneming van den nieuwen waterweg nog niet te bepalen, ofschoon hij hoopt, dat dit in het laatst van 1890, uiterlijk in 1891het geval zal zijn. Met Amstelland is in beginsel overeenstemming verkregen. Aan de overdracht van rijkswege acht hij moeielijkiieden en bezwaren verbonden. Hij stelt alsnog voor, eene bijdrage van 6500 te verleenen aan de Noord-Willemskanaal-Maatschappij in de kosten van herstelling van sluisdeuren en eene uitkeering van t 3000 aan het waterschap Waterland voor ontheffing van op den Staat rustende verplichtingen. De herstelling van het gebouw voor binnenlandsche zaken is nog in studie. Bliksemafleiders aan de gebouwen van het Bin nenhof worden in 1888 aangebracht. De onderhandelingen omtrent de exploitatie der lijn Amers foort—Nijmegen zijn niet. hervat, omdat men wil afwachten, of niet door de aansluiting te Kesteren en te Amersfoort de spoedige verbinding van Amsterdam met Duitschland over Nijmegen zal worden bereikt. De regeering wenscht de trein verbinding met Duitschland in verband met Vlissingen-Queens- borough zoo te regelendat het verkeer het meest mogelijke vervoer van reizigers en brievenmalen verzekert. Zij heeft geen bezwaar tegen verlegging tot dat einde van den dienst Boxtel Wesel naar den weg over DuisburgCrefeldKempeYenlo. Eene verbinding over Salzbergen wil Duitschland niet. De vloehten waren. Het geheel was zeer schoon en blijk baar ook antiek. Langen tijd beschouwde Krachwitz den gouden ring aandachtig. Eindelijk stak hij hem aan den vinger, sloot de cassette dicht, stak den sleutel bij zich, maakte daarna de beide geheimzinnige bergplaatsen in den wand weder zorgvuldig toe en begaf zich naar den slottuin. Zijn voorhoofd gloeide, hij verlangde naar de frissche buitenlucht. Toen de ionker den volgenden dag reeds vroegtijdig ontwaakte en met een gemengd gevoel van verwon dering en tegezin in het leege, groote vertrek rondkeek, dat hem als slaapkamer gediend had, gevoelde hij eene eigenaardige matheid. Den ganschen nacht bad hij den dwaasten boven- natuurlijksten onzin gedroomd, waarbij de geheimen van Bieneck en de erfenis van den laatsten Sedkerka de voornaamste onderwerpen vormden. Het voortreffelijke warme bierdat vrouw Marijben voor zijn ontbijt had klaar gemaakt, knapte den jonker evenwel zoo op, dat bet onbehagelijke gevoeldat hem kweldeweldra geheel geweken was. Hij glimlachte vriendelijk tegen den ouden rentmeester, toen deze diep buigend in de deur verscheenen wees hem eenen stoel aan tegen over zich. „Ga zitten, Jacob", sprak hij en legde lepel en vork terzijde, „ga zitten, en vertel mij nu nog eens uitvoerig, welk leven mijn overleden oom de laatste twaalf jaren geleid heeft. Doe uw best u alle kleinigheden te herin neren welke umet betrekking tot zijne verzwakte geestvermogenszijn opgevallenhet is voor mij van groote waarde, van alles op de hoogte te komen, aan gezien de laatste gedachten van den graaf, welke hij maatregelen tot voorkoming van spoorwegongelukken zijn on voldoende; evenwel is een overleg over wijziging of aanvulling aanhangig. Een afzonderlijken inspecteur voor spoorwegonge lukken acht de minister overbodig. De militaire geneeskundige dienst is aangeschreven, bij groote spoorwegongelukken hulp te verleenen. Op een voorstel tot herziening van het posttarief tusschen Nederland en lndie werd dezer dagen een advies van den Gouverneur-Generaal ontvangen. Hij meent, dat, indien de portverlaging voor drukwerken in het verkeer met Belgie ten nadeele van de schatkist zou komen en ten bate van de fransche persdan het bijzondere doelbevordering der belangen van taal- en stamverwantschap, niet bereikt zou worden. Ten aanzien van deze portverlaging heeft hij echter nog geen gevestigd oordeel. Het onderwerp wordt niet uit het oog verloren. Er bestaat uitzicht op uitbreiding van de postpakketdienst naar Indie tot vele andere plaatsen. Over de beperking van den besteldienst van brieven op Zon en feestdagen worden geene klachten meer vernomen. Het door verhoogd port tegengaan der menigvuldige verzending van Nieuwjaarskaarten acht hij niet in het belang van het publiek. Herstelling van den vroegeren treinenloop van Brussel naar Parijs ligt buiten het bereik der regeering, maar er wordt overleg gevoerd omalthans voor de brievenmalen naar Ned. Indieweder het vroegere tijdstip van verzending te kunnen herstellen. Hij deelt mededat omgezien woffit naar eene gelegenheid tot vestiging van een hulptelegraaf kantoor in het z. o. gedeelte van 's Gravenbage, en heeft geen bezwaar tegen eene electrisehe verbinding van het gebouw der Tweede Kamer met het hoofdtelegraafkantoor, uitsluitend ten dienste der leden gedu rende de zitting. Hij is nog niet overtuigd, dat een ruim debiet kan worden verwacht van het beschikbaar stellen van kruisbanden met ge drukte stempels voor dagbladverzending. Omtrent de regeling der telephonische gemeenschap behoudt hij zich nader beraad voor. Wettelijke regeling ter ondersteuning van hendie door inkrimping van het spoorwegpersoneel hunne betrekking ver liezen acht hijwegens het tijdelijke van den maatregel onnoodig. Hij wenscht geen onderscheid te maken tusschen ambtenaren van jeugdiger en meer gevorderden leeftijd. De reeds ontslagen ambtenaren komen tot zekere hoogte ook in aanmerking, voor zoover hun heengaan is gevolgd op de aan- zegging aan het personeel om zieh op ontslag voor te bereiden. Buitengewone opzichters vallen niet in den maatregel. Een wetsontwerp is ingediend om in verband met het ter goedkeuring aangeboden handels- en scheepvaartverdrag met Spanje van 1887 het invoerrecht op tafelrozijn te verminderen van t 2 tot f 1 per P. en dat op Korent, Samos en Denia ro zijnen te bepalen op f 0,25 per 100 P. Bij de memorie van antwoord op het sectieverslag omtrent de vestingbegrooting heeft de minister van oorlog den post nieuwe werken tot verbetering van de stelling van Amsterdam ver minderd met 1 100,000. Deze vermindering staat in verband met de inkrimping van het aantal kustvuurmondenwaarin hij niettemin een krachtigen waarborg blijft zien voor de stad Amsterdam tegen alle pogingen van verrassing of andere vijan delijkheden van de zijde der Zuiderzee. De invoering van brisante springmiddelen en de gevolgen daarvan hebben tot nu toe geen invloed op het doel van de werken voor de stelling van Amsterdam en van onze gepant serde kustforten. De gemeenteraad vaa Monnikendam heeft den 18 besloten, bij de tweede Kamer te ondersteunen hst ver zoek uit Volendam om opheffing van het verbod, om met den wonderkuil te visschen. Den 23 is te IJmuidea een visseher, die in be- sshonken toestand verkeerde, in het water gevallen en verdronken. Den 23 is in den Zaandammerpolder onder Zaan dam de woning van L. Homoet afgebrand. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 24 be sloten, de sloot bewesten de Gedempte Gracht tot be westen de brug in het Rustenburg te dempen in het gedempte gedeelte een riool te leggen en daar een plantso n aan te loggen benoorden en bezuiden be grensd door een weg ter breedte vau 5% el. K. P., landman te Krabbendam, is den 25 des morgens, niet ver van zijne woning, met paard en rijtuig, dat beladen was met kaasvan den Westfrieschen dijk gevallen. Het paard was dadelijk dood de voerman bleef ongedeerd. Bij kon. besluit van den 25 is de Commissaris des Konings in Utrecht gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie op den 17 December, ter verkiezing van een lid der eerste Kamer, ter vervanging van wijlen jhr. mr. P. J, Elout van Soeterwoude. Den 25 omstreeks 11 uren des avonds, is te Pa- pendrecbt brand ontstaan in eene houten schuur, met riet bedekt, behoorende aan Arie Matena, in gebruik in eenen brief aan my heeft neergeschreven van vol komen helderheid van geest getuigen behalve op eene plaats, die mij onbegrijpelijk, ja, een raadsel ge bleven is." De rentmeester begon opnieuw te vertellen en Krach witz baalde papier en potlood voor den dag en noteerde zorgvuldig alles, wat hem in Jacobs mededeelingen be langrijk en waard om onthouden te worden toescheen. De jonker kwam daarbij tot de vaste overtuiging dat het als een feit vaststond, dat de overleden graaf in de laatste jaren niet altijd in het volle bezit zijner verstan delijke vermogens geweest was; dat bleek boven allen twijfel verheven maar even ïeker moest worden aan genomen, dat hij vóór dien tijd den indruk gemaakt had van een verstandig en helder en gezond denkend mensch te zijn. ToeD de rentmeester zijn verhaal geëindigd had, leunde Krachwitz gemakkelijk in zijnen stoel achterover en bleef eenige oogenblikken nadenkend in deze houding liggen. Daarop hield hij plotseling glimlachend aan Jacob zijne rechterhand voor, waaraan de ring met de doornenkroon van Sedkerba schitterde. „Ken je dezen ring, oude vroeg hij en keek daarbij den rentmeester scherp in het gerimpelde aangezicht. Jacobus boog zich over de hand, die hem toegestoken was en schudde verwonderd en ernstig het grijze hoofd. „Ik heb hem nooit gezien, jonker." ,,'t Mag zijn zoo het wilsprak Krachwitz besloten, terwijl hij zijne hand op de tafel zakken liet„Ik wil er niet verder over denken, want ik voel niet den minsten lust ook de geestelijke erfenis van den laatsten Bienecker te aanvaarden. Mijn oom zaliger zal mij dat niet ten kwade duiden. Schik nu wat nader bij, Jacobus, wij by Ph. de Graaf, die eene groote partij koren daar ge borgen had. De brand kreeg, niettegenstaande de b andweer spoedig tegenwoordig was, zulk eene uitbrei ding dat twee in de nabijheid staande hofsteden mede aangetast werden en afbrandden. Het vee, ten getale van 10 stuks, werd gered. De inboedel van twee ar beiders, die op eene der hofsteden woonden, was alleen niet tegen brandschade verzekerd. De dames M. S. Heijnsbergen en C. C. Sombeek te Zaandam zjjn den 26 te Breda als apothekersbediende toegelaten. In den nacht van den 26 op den 27 is te Bols- ward afgebrand het lokaal Eensgezindheid, waarin ver- gunning tot den verkoop van sterken drank in het klein bestond. Het huis is geheel weg en de inboedel groo- tendeels. De gasfitter U. van der Laan drong het bran dende perceel binnenom de afgebroken gasleiding te stoppen. By den nationalen zangwedstrijd, te Utrecht den 26 en 27 gehouden zijn door do jury, bestaande uit de heeren Joh. J. Verhuist, Dan. de Lange, C. Coenen, Alex. W. Heyblom en Mart. J, Bonman, aan de ver- eenigingen die den 26 des avonds zongen, de volgende prijzen toegekend le prijsgouden modalje en premie van f 200 aan Breda's Mannenkoor; 2e prijsverg. zilv. med. en premie van f 100, aan Sappho te Hoorn 3e prijs: zilveren med. en premie van 50 aan Orpheus van Winschoten 4e prijs zilv. med., Purmerend's Mannenkoor 5e prijs zilv. med., Orpheus van Sehiedata. Het eere-diploma verwierf het Mannenkoor van Hoo- gezandSappemeer. Den 27 werd van de vereenigingen, die des middags zongen, met algemeene stemmen de le prijs toegekend aan Euterpe van Amsterdam; de 2e (met 3 st. tegen 2 voor Rotte's Mannenkoor) aan Souvenir des Montag- nards, van Tilburg; de 3e aan Rotte's Mannenkoor; de 4e aan Crescendo, van Haarlem; de 5e aan Amicitia, van Amsterdam. Bij den strijd om den prijs van uit nemendheid, bestaande in een zwaren zilveren beker met deksel, aangeboden door de gemeente Utrecht, tusschen Breda's Mannenkoor en Euterpe, de winners der eerste prijzen, den 27 des avonds gehouden is die beker gewonnen door Euterpe. Zoowel ia de Euk'nuizer als in de Hoornsche courant van den 27 komt een ingezonden stuk voor, waarin een uitvoerige beschouwing wordt gegeven over het pleidooi, den 18 voor het kantongerecht te Hoorn gehouden door den heer mr. Moutbaan, advokaat te Am sterdam die ais verdediger optrad van den directeur der Vennootschap paardetram Hoorn—Enkhuizen, tegen wien door het openbaar ministerie eene boete van 25 geeischt werd wegens overtreding der gemeente-veror dening van Hoogkarspelwelke verordening volgens den beklaagde hare rechtsgeldigheid verloren had door de na dien tyd tot stand gekomen provinciale verorde ning. Uitspraak den 1 December. In hen Handelsblad wordt een bericht gevon dendat, wie er ook moge klagen over den slechten tijd, de bewoners van Langedijk en omliggende gemeen ten die voor een groot deel of uitsluitend bestaan van den groentenbouw, Z8er zeker niet. Voor dezen is het integendeel een der vette jaren. De kool, het hoofd voort brengsel dier strekenis verbazend duur. Waggou- ladingen worden dagelijks van de stations Noordschar- woude en Heer Hugowaard naar het buitenland ver zonden, tot zei s naar het hart vaa Rusland^ Het schijntdat door de droogte van den zomer de kool overal elders mislukt is. Ook de uien zijn zeldzaam duur en menige bunder bouwland heeft dit jaar van 500 tot 1000 aan groenten opgeleverd, zoodat in enkele gevallen de opbrengst gelijk staat m9t da tegenwoor dige grondwaarde. Geen wonder dan ookdat reeds weder plannen worden gemaakt, om voor het volgende jaar nog meer groenland te scheuren. Te Haringcarspel meldden zich geene sollicitanten voor geneesheer aan, niettegenstaande/1000jaarwedde en vrije woning aangeboden worden. De Nederl--Amer. Stoomvaartmaatschappij heeft den 26 aangekocht het engelsche stoomschip British Crown, lang 410, breed 32 voet en 28 voet 9 duim bol dat tot heden in de vaart tusschen Engeland en zullen eens wat praten over de toekomst van Bieneck. Langer dan eenige weken zal ik het op den eenzamen Tuffenberg wel niet uithouden en dan ben jij hier weer heer en meester. Verbaasd staarde de rentmeester Krachwitz aan. „Dat wil zeggen", „sprak hij aarzelend terwijl een trek van oprechte smart zijn gelaat verduisterde, „dat wil zeggen, jonker, gij wilt de wereld in evenals uw oom, zaliger nagedachtenis?" „Evenals hij", sprak Hans Kaspar lachend ea knikte den oude toe. „Maar oude goede Jacobga nu zelf eens na 1 Zou je nu denkendat ik mijn leven zou kunnen slijten tusschen deze onherbergzame puinhoopen Of dat ik op een-en-twintigjarigen leeftijd lust gevoelde om op Bieneck sprinkhanen te gaan vangen of naast den ploeg te loopen, om te zien, hoe mijn land bearbeid wordt? Heb ik daartoe nog niet tijd genoeg, als ik wat ouder geworden ben Zeg nu zelf eens zou je het goedvinden dat ik hier werkeloos mijne dagen ging slijten en den sehoonsten tijd mijns levens ver loren deed gaan Neen oude myn vader zou zich in het graf' omkeeren en mijn oom, op wiens bezitting ik mij bevind zich mijner schamen wanneer ik zoo handelde. Ik weet nog niet waarheen ik mijnen weg nemen zal; maar zeker is het, dat hij naar 't westen gaat „Ik begrijp u jonker", antwoordde de rentmeester bewogen. „Dat God u behoede en moge geen zondig vrouwenoog het goede zaad in uw hart vroegtijdig doen verstikken en uwen geest benevelen zooals bij uwen overleden oom Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2