No. 144. Negen en tachtigste Jaargang. 1887 Almahadi's nalatenschap. V RIJ D A G 2 DECEMBER. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën ©fficiëcl (Öebeclte. De Directeur van het Postkan toor brengt ter algemeene kennis dat op Zondag 1 MMecember a s. ï.|jn kantoor voor het ter verzending aannemen van pakketten open zal zlfn als op icerkdagen. op Vrijdag ft en Vrijdag 20 dtanuari £888 te Alkmaar kaasmarkt zal trorden gehouden. 2SttitcnI«tib. SimigttlauS- In het moderne Babel. ALK1AARSUHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. >111 illllllll Mi ^Ria "O Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS' TEE ZOON. De Directeur voornoemd GOUWE. Burgemeester en Wethouders van Aiimaab brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne verga dering van den 29 November 1887 GE W EIGERD HEBBEN aan de weduwe W. P. KLAASSEN VAN OOESCHOT, winkelierster en tapster alhier, op haar verzoek vergunning te verleenen tot het bergen en verkoopen van vuurwerk en buskruit, op kleine schaal, in het perceel aan de Gedempte Nieuwesloot op den hoek van de Hoogstraat No. 59. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 1 Dec. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN dee VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar; Gehoord de kamer van koophandel en fabrieken aldaar Brengen ter algemeene kennis dat in het belang van de aanvoerders van kaas en van het marktwezen Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. Rijksdag. De voorzitter deelde den 29 den dank des Keizers mede voor de deelneming in de ziekte van den Kroonprius. De minister van financiën Ja- cobi lichtte de begrooting toe, die gunstiger is dan in het voorjaar gehoopt werd. De matriculaire bijdragen be droegen bijna zooveel als in het vorige jaar daaren tegen waren de uitkeeringen van de Bonds-staten 22s/« miljoen hooger. Hij hooptedat met het loopende jaar het tijdvak van de groote tekorten zou gesloten zijn. De suiker- en de spiritusbelasting zouden waar schijnlijk steeds meer opbrengen. De liberale afgevaar digde Rickert bestreed het gevoelen van den minister en verklaarde sich tegen eene verwarring van de geld middelen van het rijk met die der bondsstaten. Namens de nationaal liberalen voerde de heer von Bennigsen 15) Twee dagen later bracht een bode te paard uit Hei delberg eenen brief voor den jonker van mevrouw v. Beaubuisson die een hernieuwd aanzoek inhieldom in dienst van de hertogin van Orleans te treden. „Koning Lodewijks dood wordt iederen dag tegemoet gezien", schreef hem de schoone Regina, „het is voor u das de meest geschikte tijd om Parijs te bezoeken. De Orleansen stellen zich dadelijk op den voorgrond als met het verscheiden van den onden koning de glans der drie leliën begint te verbleeken. Talm dus niet langer en kom bij ons. Ik heb mijne gebiedster reeds zooveel van n vertelddat Hare Hoogheid inderdaad reeds zeer verlangend is u te zien.'' Het slot van dezen beminnelijken brief bevatte de verzekering van oprechte deelneming met den dood van graaf Sedkerka. Na lezing van dit epistel liep Krachwitz eenige malen met groote schreden de kamer op en neer. Ik houd wel niet van de Pranschen'', sprak hij bij zich zeiven„maar dat is nog geene reden om hunne hoofdstad te haten. Parijs is tegenwoordig het middel punt van de beschaafde wereld en wie de wereld wil leeren kennen moet met Parijs beginnen. En Parijs ligt in 't westendat is een trekpleister te meer mijn overleden oom zal zijnen zin hebben. Bevalt mij den dienst bij die fransche vorstin uit de Pfalz niet langer, neem ik onmiddellijk mijn ontBlag en maak hoe eer hoe beter dat ik wegkom Snel besloten ging Krachwitz naar beneden en spoedig daarop trad bij de woning van den rentmeester binnen. „Pak mijne koffersNiko", riep hij den gebochelde toe, „maak alles gereed tot een spoedig vertrek Als het woorddie zich persoonlijk tegen eene verhooging der graanrechten verklaarde, maar zich niet uitliet over de houding, welke zijne partij te dien aanzien zou aan nemen. Den 30 werd de eerste lezing ten einde ge bracht. Verschillende gedeelten werden naar de be grotingscommissie verwezen en verder beslotenhet overige in volle vergadering te behandelen. ENGELAND. De Times heeft ontdekt, dat de heer Parnell het hoofd der iersche volksleiders gedurende den laatsten tijd onder den aangenomen naam van Preston in Brocksley gewoond beeft, Wat hem tot deze geheimzinnige wijze van doen bewogen heeft, weet dat blad niet. Ireland. De heer Hartington en de minister van financien Gosehen zijn te Dublin aangekomenom in Ierland zelf de staatkunde van Gladstone en Parnell te bestrijden. Zij worden steeds door geheime politie agenten begeleid. In eene den 29 gehouden bijeenkomst werden zij door hunne aanhangers met geestdrift ont vangen. De heer Hartington bestreed Ierland's zelf standigheid welke hij als afscheiding van het rijk be schouwde. FRANKRIJK. De door den Senaat benoemde commissie heeft zich in beginsel verklaard voor de ontzetting van generaal d'Andlau van zijn lidmaatschap van den Senaat. Een besluit kan eerst genomen wor den na het verstrijken van den termijn van hooger beroep van het tegen hem bij verstek gewezen vonnis. In den nacht van den 28 op den 29 zijn uit een juwelierswinkel aan den Boulevard de la Madeleine voor 250.000 aan juweelen gestolen. Te Parijs waren den 30 heftig gestelde biljetten aan geplakt waarin gezegd werd, dat het congres te Ver sailles van plan was Ferry tot president der republiek te benoemen. Ferry, Tonkin, ellende! Wij mogen niet toelatendat eene dergelijke misdaad worde begaan waardoor de grootste van alle lafaards aan het bewind zou komen." ITALIË. De minister van justitie heeft in antwoord op eene tot de regeering gerichte vraaghoe hare tegenwoordige verhouding tot den Paus was, geantwoord, dat hetgeen de geestelijkheid tot heden deedom de herstelling van het wereldlijk gezag van den Paus te verkrijgen, niet strafbaar was volgens de wet. Hij zou in dat opzicht de meest mogelijke vrijheid blijven toe staan, maar de regeering zou nimmer gedoogen, dat wer kelijk iets tegen de eenheid van Italië werd ondernomen. SPANJE. De heer Sagasta heeft den 29 voor een groot aantal afgevaardigden eene rede gehouden, welke zeer toegejuicht werd. Hij verklaarde, dat iu het nieuwe wetgevende tijdvak zeer veel arbeid zou te verrichten zijn, maar dat hij hoopte alle wetsontwerpen asngeno- men te zien. Het land schreed met vasten tred voor waarts; het genoot de achting van het buitenland, en was dit verschuldigd aan de houding der liberalen, de 't kon zou ik graag reeds morgen ocbtend vroeg den tocht aanvaarden. Je gaat immers mede naar Parijs Niko Den volgenden dag vertrok het tweetal begebid door de zegenwenschen van Jakobus en vrouw Manjken. 'b Avonds van denzelfden dag nam in de dorpsherberg van Bieneck een reiziger zijnen intrek, die de bijzondere belangstelling van den waard gaande maakte, daar hij zich voordeed als een uiterst voornaam man, niettegenstaande hij hoogst eenvoudig, als een reizend koopman uit dien tijd, in de kleeren stak. De vreemde liep een weinig mank aan den rechtervoet en vertelde, dat hg van Amsterdam kwam en voor zijn handelshuis eene groote tulpen- kweekerij, de steden aan den Rijn afreisde; hoe in de nabijheid" van Heidelbergzijn rijtuig omgevallen was en hij zich daarbij zoodanig den voet gekwetst had, dat hij langer dan eene week in genoemde stad het bed had moeten houden. In den loop van het gesprek, dat onder eene flesch Thalheimer gevoerd werd, prees de vreemdeling verder de fraaie omstreken en vroeg den waard of het half vervallen slot boven op den bergtop misschien nog bewoond werd. De aangesprokene ant woordde naar waarheid, dat dit tot nog toe altijd bet geval geweest wasdat evenwel voor korten tijd de toenmalige bezitter de oude graaf Sedkerka, gestorven was en dat ook zijn opvolgerde jeugdige en edele jonker von Krachwitz, zich er slechts zeer kort opge houden bad, waarschijnlijk alleen tot regeling van vele zaken, zijne erfenis betreffende en spoedig weder vertrokken was naar Parijs. "Wanneer de brave waard scherper op zijnen kame raad gelet en wat minder in zijn glas gekeken had, zou het misschien zijne opmerkzaamheid getrokken hebben, dat het gelaat van den vreemde onder zijne vertelling eene snel voorbijgaande uitdrukking van verbeten inner lijke woede vertoond had. De dikke waaigl keek evenwel eerst zijnen gast weder aantoen deze eene tweede flesch bestelde. De vreemde zelf dronk weinig en liet vaderlandsliefde der verschillende partijen, de goede tucht bij leger en vloot en het streven der koningin, die eene ware bemiddelaarster van den vrede was. BULGARIJE. Prinses Clementine van Saksen Coburgde moeder van prins Ferdinand is bij hare aankomst te Sofia verwelkomd door den gemeenteraad, de geestelijkheid en verschillende ingezetenen. De Sobranje heeft de overeenkomst ter aansluiting van den ServischBulgaarschen spoorweg bekrachtigd. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Spoorwegbegrooting. In hare memorie van antwoord op het voorloopig verslag zegt de regeering, dat het tijdstipwaarop de aanleg der Staatsspoorwegen zal voltooid zijn, bezwaarlijk met juistheid is te bepalen, omdat dit veel van omstandigheden afhangtvoornamelijk van de onteigening, die nog voor de gedeelten Cromvoirt-'s Hertogenbosch en Maas- slnis-Hoek van Holland moet plaats hebben. Te verwachten is het evenweldat de aanleg der nieuwe werken in 1890 zal afloopen. In verband daarmede heeft de minister van waterstaat al het personeeldat gemist kan wordenontslag aangezegd en hij stelt zich voor, met inkrimping van het personeel voort te gaan, voor zooveel de aanleg der werken en het gereed komen der bescheiden en teekeningenvoor de overgave noodig, dit toelaten. Het is noch niet te voorziendat de Staat na de voltooiing der bovengenoemde lijnenbehalve de viaduct te Amsterdam en het hoofdgebouw te Nijmegen, nog werken zou moeten uitvoeren. Het plan dat in 1884 voor de vernieuwing van den westelijken viaduct onderhanden wasis niet uitge- gewerkt, omdat men op technische bezwaren stuitte. Met den bouw van loodsen op het goederenstation in de Stads-Rietlanden kan wel tot 1889 gewacht worden, waardoor deze post van f 60000 teruggenomen wordt. Voorts kan de post «bestrating stationsvoorplein en opritten naar de perrons" eveneens a f 60000 uitgetrokken, tot t 24000 teruggebracht worden. Met de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij is over eenstemming verkregen omtrent de wijze, waarop de spoorweg van Amersfoort naar Nijmegen te Amersfoort in aansluiting kan worden gebracht met den Oosterspoorweg. Voor de kruising is geene nieuwe overeenkomst ontworpen. Over de verbinding van het station Deltzijl met de haven aldaar zijn onderhandelingen aanhangig met de Maatschappij tot Expl. v. Staatsspoorwegen. Voor het maken eener haven te Zuidbroek voor rijks rekening bestaan geene voldoende gronden. Zoodra eene regeling getroffen is voor de inrichting en het gebruik in gemeensehappelijken dienst van het station te Til burg met de Maatschappij «Grand Central Beige" of overeen stemming met die maatschappij is verkregen omtrent de betaling der kosten, wordt tot uitbreiding van het station en het hoofd gebouw overgegaan. Sedert den 24 des middags wordt te Rijp ver mist de winkelier B. C. Men vermoedt, dat hem een ongeluk overkomen is. In de vergadering van leeraren van het middelbaar onderwijs, den 26 te Amsterdam gehouden, is de vol gende motie aangenomen naar aanleiding van het rapport, door het hoofdbestuur uitgebracht in zake dr. Smit het meeste over aan den buitengewoon dorstigen her bergier, die hem, in ruil voor zijne gulheid, veel van de burcht en zijnen vroegeren bewoner vertellen moest waar hij trouwens niets tegen had. Reeds vroeg in den morgen bestelde de reiziger eenen boerenwagen met twee stevige paarden er voor en reisde verder. De dikke waard had zich in langen tijd niet over de komst van zulk eenen vrijgevigen gast mogen verheugen en hij wensehte den vreemdeling dan ook van ganscher harte eene voorspoedige reis en „goede zaken toe." Het rijtuig van den reiziger sloeg den weg in naar 't Westen. Tweede Boek. I. Het ringspel was geëindigd men verveelde er zich bij. Tien minuten lang hadden de spelers bij het opvan gen en voortwerpen der bont geschilderde houten ringen ruimschoots gelegenheid gehad hunne behendigheid en kracht te laten bewonderen. Eindelijk was het spel uit en 't werd tijd ook want het was vermoeiend. De dames en heeren wierpen stokken en ringen op het groene grasperk neder en haastig sprongen de bedienden in klein livrei van het hnis van Orleans toeom het elegante speeltuig weder te bergen in de kasten, die in een der boschjes waren getimmerd. Het gezelschap verdeelde zichEenige jonge dames namen plaats op do zodebanken, welke door eene reusach tige, dicht bebladerde treurroos tot een allerliefst babbel hoekje afgesloten werden en vergunden haren cavaliers zich aan hare voeten in het gras uit te strekken. Anderen keerden naar het slot terug en de overigen wandelden lachend schertsend of kibbelend door den tain. Te Saint-Cloud hield in dezen tijd Elisabeth Char lotte verblijfhertogin van Orleansdochter van

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1